Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2193. Zaterdag 22 Mei 1886. 26e Jaargang^ PUB I.ICAT IE. Di ®BD)I Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit blad verschijnt Dinsdas- en Vrijdagavond bij den uitgever P. Jl. V A Si O E 8 A SI E te Ter Neuzen. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. De Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG doen te weten, dat door hen met intrekking van hun besluit van 7 dezer is bepaald, dat de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer L. AN DIXIIOORN, die in 1887 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 83ten Juni 1886, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag' den ggsten dier maand. Zaamslag, den 19 Mei 1886. M. v. KERKVOORT, L°. Voorzitter. E. II. WORTMAN, Secretaris. JPolitieli Overzictit. De Duitsche bondsraad heeft in zijne laatste zitting kennis genomen van de oflicieele verklaringen der Engelsche en Duitsche regeering, betreffeude de begrenzing van het gebied der beide landen in de Stille Zuidzee. Het nieuwe ontwerp eeuer suikerwet is aangenomen en met algemeene stemmen de beide ontwerpen, betreffeude de brandewijn—belasting, waarbij echter de Zuid—Duitsche Staten zich van stemming onthielden. Bij het Pruisische Huis is het verslag ingekomen van de commissie, die belast was met het onderzoek naar de belangrijkheid van het te graven kanaal, dat den Rijn bij Dortmund met de Eems en zoo met de Noordzee zal verbinden. De commissie was zeer voor de uitvoering, wegens het groote belang voor Duitschland in het algemeen en voor Pruisen in het bijzonder. Onder de bij het plan betrokken handels- en volksbelangen werd aangevoerd, dat eene onafhankelijke Noordzeehaven, welke in verbinding staat met den Rijn, groote voor- deelen zal opleveren en de baten zal trekkeii, die thans de Nederlandsche en Belgische havens genieten. In Engeland schijnt men niet gerust te zijn over de woelingen in Ierland, daar een voorraad van twee millioen patronen en eene hoeveelheid oorlogs— materieel van Woolwich naar Dublin gezonden is. Wat Parnell en de Ieren zullen zeggen als de Iersche wetten verworpen worden aan welker ver- werping niemand meer twijfelt Salisbury heeft bij eene bijeenkomst van Anti-Home-Rulers het verkieslijke aangetoond om bij eene eventuecle ontbinding van het Parlement zulke afgevaardigden te stemmen, die aan de handhaving der unie den voorrang boven alle andere vraagstukken geven. Op Chamberlain valt voor Gladstone ook niets meer te liopen. llij, de eenigste met wien de premier kon onderhandelen, begint gaandeweg hooger eischen FEUILLETON. Naar liet Fransch, A.. THEURIET. 2) Zij beschreef aan Martelot de keuken van hare grootmoeder, die in een dorp van de l'Argonne gewoond hadjuist wist zij de plaats aan te wijzen, waar de klok stond tusschen het bed en een klein tafeltje, vlak over den grooten schoorsteen, die zoo groot was, dat als men even onder den mantel naar boven zag, men de blauwe lucht aanschouw- de. Vervolgens kwam haar grootmoeder aan de beurt, klein, levendig, handig gewoon met een gewichtig gelaat de lieden tot hun plicht te bren- gen, die der oude klok niet den noodigen eerbied bewezen. ,/Zelve wond zij haar op," zeide Mevrouw Noir- tin, met een verteederd oog naar de lange noten- houten kast turende; „niemand dan zij mocht er aan komen. Iederen Zaterdag trok zij hare schoe- nen uit, ging op een stoel staan, wreef het inge- legde werk, poetste het koper op, onderzocht het inwendige, en dit alles met de deftigheid en bijna godsdienstige voorzorg van een priester, die den tabernakel opent, waar de heilige vazen verborgen zijn. Mijn grootvader was jaloersch op de klok; hij •b beweerde, dat mijn grootmoeder meer van de klok dan van hem hield. te stellen, en stuurt zijn boot hoe langer hoe meer in Gladstone's vaarwater. In Spanje heerscht vreugde over de geboorte van een prins, zoodat het land weder een troonsopvolger van mannelijk oir bezit. Yoor Spanje is het gelukkig, dat de mannelijke linie van het regeereud huis niet uitsterft, want de proeven in het Iberische schiereiland met de republiek genomen, zijn verre van gunstig uitgevallen. In Bulgarije gaat het den Battenberger ook nog niet naar den zin. Zankof, de bekende Russische agitator in Bulgarije, heeft eene vergade- ring van zijne partijgenooten bijeengeroepen te Roetschuck en zal hen uitnoodigen om daar hunne adhaesie te schenken aan de volgende verklaring „Met het oog op den tegenwoordigen ondragelijken en gevaarlijken toestand des lands en op de tot nu toe door de natie zonder eenig goed gevolg gebrachte offers, hebben wij het volgende besloten Vooreerst keuren wij de houding af van de tegen- woordige Regeering, die door hare met de volks belangen strijdige politiek en door hare onwettige handelingen de constitutie en alle wetten des lands schendt, de geheiligde banden tusschen ons en onzen beschermer en bevrijderRuslandheeft verbroken, bondgenootschappen met onze erfvijanden heeft gesloten, en op die wijze het lot, ja zelfs het bestaan der natie aan het grootste gevaar heeft bloot gesteld. In de tweede plaats verzoeken wij Zijne Hoogheid den Vorst, aan het bovenstaande zijne aandacht te wijden, en zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen te nemen, om de gevaren, die ons vaderland bedreigen, af te wenden en opnieuw de liefde en de bescherming van Rusland te verwerven voor Bulgarije, dat door Rusland is geschapen en bevrijd." Zankof is en blijft een gevaarlijk man voor de rust van den nieuweu Staat en een handlanger van den Czaar. De werkstaking in Decazeville loopt nog niet ten einde. De arbeiders hebben het voorstel van Lauer aangenomen maar de compagnie heeft geweigerd. Zij schijnt te willen wachten tot de arbeiders, door den honger gedwongen, zich aan haar overgeven. Beter ware het, dat men aan deze arme ongelukkigen en hongerlijders eene kleine concessie had gedaan, en hun het bewijs van eene ver.Voenende gezindheid had gegeven. Ook in Amerika is ieder nog niet aan den arbeid, zelfs hebben 27000 kleermakers in Chicago den arbeid gestaakt. De ridders van de naald blijven gewoonlijk niet achter bij dergelijke op- stootjesonder de 70, die wegens gepleegde wanordelijkheden in Duitschland moeten terecht staan, zijn niet minder dan 34 tailleurs. Zeker geleerde heeft beweerd, dat hun zittend bedrijf en ;/Wel zeker Ja welantwoordde grootmoeder dan op guitigen toon, „ik heb last genoeg met je gehad Als mijn goede moeder geweten had, wat mij in mijn trouwen wachtte, zouden noch de klok noch'ik hier gekomen zijn." „Ja, ja, zoo praat je altijd, beste Marianne hernam grootvader dan goedhartig en lachte stil- lekens, zoodat de mond hem bijna tot de ooren openging,/Maar indertijd, toen je nog naar boven klomt om door het zoldervenster te zien of ik van 't land terugkwam, hield je toen ook niets van me „Wil je wel zwijgen, dat is niet waaren de kleine vrouw haalde dan de schouders op, zeggende „houd je maar stilik heb je alleen getrouwd om te beletten dat je soldaat moest worden in het leger van den eersten Keizer. Je moogt me wel een mooie kaars offeren want je zaagt er erg tegen op om uit te trekken „Ik, ikriep grootvader dan uit, terwijl hij zich oprichtte als een haan op zijn sporen. „Ik, bang Heb ik dan niet geheel alleen „de aftocht van de Honderd dagen" in l'Argonue gesteund „Ik weet niet," ging mevrouw Noirtin voort, „wat mijn grootvader verstond door zijn steun bij den aftocht van de uHonderd dagen." Hij wist er zelf niet te veel van, daar hij den geheelen duur van den inval van 1815 in 't bosch had doorgebracht. Deze kibbelarijen, die dikwijls herhaald werden en waarin hij plezier had, werden gewoonlijk afgebroken door het slaan van de klok, die het uur van het middagmaal of avondeten aankondigende, waaraan de held der Honderd dagen" groote eer bewees. het eeuwig oralaag zien aauleiding geeft tot zwart- galligheid, de moeder der ontevredenheid en bedil- zucht. De waarschijnlijkheid der bewering bestaat, maar de waarheid dient nog bewezen. Uit Arolsen bericht men het volgende omtrent de aankomst aldaar van ons Koninklijk gezin, dat Zaterdag derwaarts vertrokken is. De Vorst van Waldeck was den Koning en de Koningin tot aan Schersede tegemoet gereisd. De straten der stad waren met Waldecksche, Neder landsche en Duitsche vlaggen versierd, en bij de vele ruikers, welke de Koninklijke gasten op hunne reis, van de grens af, hadden ontvangen, werden nog, op den tocht door de stad, een aantal bloemen in hun rijtuig geworpen, en met vriendelijken dank aangenomen. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft bepaald dat het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in de provincie zich bevin- dende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, met inachtneming van het bij Provinciaal blad n°. 13 van 1880 medegedeelde, betreffen zal hen, die voor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren. Het onderzoek zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hier- onder zijn aaugewezen. H u 1 s t. Zaterdag 5 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor de verlofgangers uit Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. Axel. Maandag 7 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor die uit Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. IJ z e n d ij k e. Woensdag 9 Juni, des voor middags te 10 uren, voor die uit Breskens, Bier- vliet, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Sluis. Vrijdag 11 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor die uit Aardenburg, Cadzand, Eede, Oostburg, Retranchement, St. Kruis, Sluis en Zuidzande. De onder-stationschef De Vries, te Leeuwarden, heeft het stads-ziekenhuis aldaar, na een verblijf van bijna 6 maanden, volkomen hersteld verlaten, voorzien van twee kunstbeenen en een kunst— rechterarm, in het gebruik waarvan hij zich ge- ruimen tijd heeft geoefend. Zooals men weet, werden hem in den avond van den 27 Nov. jl. Mijn beste ouders hieldeu innig veel van elkaar, zij zijn zeer oud geworden en zes maanden na elkander gestorven en de klok heeft voor beiden nog het laatste uur gestagen. Na hun dood wilde ik niet, dat de klok in vreemde handen zou komen en heb haar doen hier brengen. Misschien vindt u mij kinderachtig, mijnheer Martelot, maar als ik de klok terugzie en haar heb hooren slaan, als toen ik nog vijftien jaar was, komen mij de tranen in de oogen. Dan komt mij mijne eerste jeegd voor den geest. Dan is 't mij of ik mijn goede ouders naast elkaar zie zitten tegenover de klok, onder den schoorsteenmantel, waar ik mij naast hen, op een tabouret gezeten, verwarmde." Mevrouw Noirtin zucbtte en Evonyme Martelot voelde plotseling, dat zijn oogen vochtig werden. Hij snoot gauw den neus en zeide „Ja, elkaar liefhebben, dat is toch maar het rechte Tegelijkertijd hief hij bescbroomd de oogen op en keek ter sluiks naar de lieve gestalte van mevrouw Noirtin, wier bruine oogappels schitterden van een helderen glans. Hij bekeek in stilte de zwarte haren, zedig langs de slapen gekamd, en naar achter in een dikke vlecht in den nek vallende. Zijne lippen gingen open als om een zeer moeilijken volzin uit te spreken doch terstond drukte hij ze weer op elkaar. Hij zuchtte op zijn beurt, trok zijne handschoenen aan en wenschte der weduwe goeden nacht. Op een zekeren avond in de maand Mei nadat de herinneringen aan de klok opnieuw het tengevolge van het struikelen over de rails, door een locomotief de beide beenen en de rechterarm afgereden, en deze lichaamsleelen zijn later afgezet door Dr. Ph. Kooperberg, onder wiens behandeling ook zijn volledig herstel plaats had. De heer De ries is benoemd tot chef van het station Idaard— Roordahuizum. Een vreeselijke misdaad is te Smilde gepleegd, in de nabijheid der Venesluis op de grens der gem. Diever. Daar woont Teunis Doom, wiens gezin, behalve de vader zelf, uit zijne beide dochters be- stond. De beide meisjes, klein van gestalte, waren gebrekkig. De vader en de oudste dochter gingen naar de jaarmarkt te DwingelooAaltje, oud 35 jaar paste op 't huis. Omstreeks een uur of half twee schijnt ze nog bezoek van een buurvrouw te hebben gehad, met wie ze waarschijnlijk nog koffie heeft gedronken. Omstreeks half vijf kwam een klein buurmeisje, om Aaltje een stukje koek te brengen, en zij vond haar badende in 't bloed in het wagenschuurtje liggen. Zij was vermoordHet kabinet was ontsloten, een kastje eveneens, en de waarde aan goud en zilver verdwenen. Het schijnt, dat de moordenaar haar in't achterhuis heeft weten te praten en haar daar met een suijdend werktuig heeft ter dood gebracht. Het lijk vertoonde vele en groote wonden; in eene diepe wonde in den hals bleek de slagader doorgesneden. De vermoorde was een vlijtig en oppassend meisje. Met innig medelijden beschouwden al de aanwe- zigen den grijzen vader, die overstelpt van smart bij zijne tehuiskomst bet bloedig lijk aanschouwde, en eveneens de oudste dochter, die hare liefheb- bende zuster vermoord vond, en iu hare radelooze droefheid niet wist wat zij deed. Niemand der aanwezigen kon zich herinneren dat in deze gemeente ooit zulk een brutale misdaad op klaarlickten dag gepleegd is. Opmerkelijk is het dat de kettinghond, die aan den voet van het kabinet vast lag en nog al kwaad- aardig is, de misdaad niet heeft verhinderd. Men moet zich daarover temeer verwonderen, omdat de misdadiger toch waarschijnlijk na het plegen van den moord den diefstal heeft begaan. De huizen staan in die buurt niet dicht bij elkander, en de bewoners zijn gewoon de jaarmarkt te Dwingeloo te bezoeken. Uit de secretaire zijn gestolen de volgende voor- werpen1 zilveren oorijzer met gouden stiften, gemerkt A D in geklopte letters; 1 paar gouden platen, paar gouden kroontjes, 1 gouden hals- slot en een zakboekje met Iederen omslag, donker bruin van kleur, waarin eenige kwitantien en aanteekeningen. gesprek hadden gaande gehouden, zei mevrouw Noirtin eensklaps „Zeg me toch eens, mijnheer Martelot.Gij, die zulk een bedaard, geschikt en gezellig man zijt. hoe komt het toch, dat ge er nimmer aan hebt gedacht te trouwen Martelot was eerst een weinig onthutst, en antwoordde blozende „Mijn hemel, ik heb er wel aan gedacht; maar toen was ik te jong en te arm. Nu is het geen tijd er meer voor." ffWaarom Omdat ik te oud ben." //Op veertigjarigen leeftijd oud Weet ge wel, dat het niet erg galant is tegenover mij, die al vijfendertig tel Martelot werd rood als bloed en hij wierp een blik naar zijn ondervraagster, waarin duidelijk een verzoek om verontschuldiging stond te lezen. En terwijl hij een onvoltooiden zin stamelde, dacht hij, in zich zelf natuurlijk, dat mevrouw Noirtin er voor heur leeftijd nog jong uitzag. De lente had de wangen een blosje geschonken, een doorschijnenden tint gegeven, en de oogen nog meer doen schitteren: de haren krulden een weinig eu een klein boquetje viooltjes, in het keurslijf gestoken, deed er de rondheid nog meer van in het oog springen. Echter," ging Martelot met neergeslagen oogen voort, „ik geloof niet, dat ik ooit een vrouw ten huwelijk zou durven vragenik ben te bedeesd." Ja ge zijt vreeselijk verlegen," mompelde de weduwe. Na een oogenblik stilte vatte zij haar werk weer op. TER \EIZEVSI HE (OIHWT VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1