Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. rechtszakenT" TER NEUZEN, 18 Mei 1886. Tot ons leedwezen moeten wij mededeelen, dat bet zoo goed als zeker is, dat de Belgische Staat de lijn Mechelen-Ter Neuzen zal overneinen. Het zal nu alleen van de houding onzer regeering in deze zoo gewichtige zaak afhangen, of den handel van onze stad een gevoelige knak al dan niet zal worden toegebraclit. Mogen alien, die invloed hebben, in onze veste, in ons district de handen ineenslaan om dien slag af te wenden, als 't nog mogelijk is, of om nieuwe bronnen voor den handel te zoeken. Al kunnen wij niet bogen op veel belangstelling van de regee ring in alles, wat aan deze zijde der Schelde voorvalt, toch hopen wij, dat onze vertegenwoor- digers de belangen van de eerste haven in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen behartigen. Bij Min. Res. zijn met ingang van 1 Juni verplaatst de commiezen bij Js Rijks belastingen G. J. Creemer van Axel naar Losser en C. J. van der Walle van Sas van Gent naar Axel. Zuiddorpe. Ter laatstleden Donderdag alhier gehouden jaarmarkt waren aangebracht 11 paarden, 71 stuks hoornvee en 5 varkensdaarvan werden tot bevredigende prijzen verkocht 41 stuks hoorn vee en 5 varkens. De prijzen zijn behaald als volgtYoor het schoonste werkpaard aan Mej. Prud. Ysebaert, te Zuiddorpevoor het schoonste veulen aan Charles van Haelst, te Westdorpevoor de schoonste baat- gevende koe aan P. van Duijse, te Zuiddorpe voor de schoonste vaars aan Plor. Dierick, te Koewachtvoor het grootst aantal ter markt ge- bracht hoornvee aan denzelfdenvoor het grootst aantal ter markt gekocht hoornvee aan Leop. de Sij, te Overslag. Biervliet, Aan het festival, dat alhier zal plaats hebben op Donderdag 3 Juni a. s. zullen 8 mu- ziekgezelschappen deelnemen nl. dat van Bassevelde, Ter Neuzen, Groede, Watervliet, Oostburg, IJzen- dijke, St. Kruis en Aardenburg. Na afloop der uitvoering zal een prachtig vuurwerk afgestoken worden. 's Gravenhage, 18 Mei. Tweede Kamer. De vergadering der Staten-Generaal is gesloten. De Minister Heemskerk zeide, dat de zitting niet onvruchtbaar is geweesthij herinnerde aan straf- vordering, invorderingswetten strafwetboek, herzie- ning van het Indisch tarief, zalmtractaat en finan- cieele wetten. Daarna ontvouwde hij den loop der crisis evenals gisteren en besloot met deze woorden ,/Of uit deze verkiezing eene parlementaire meerder- heid zal ontstaan, is niemand bekend, maar zij kan in ieder geval van beslissenden invloed wezen op den verderen loop der grondwetsherziening, welke de regeering zich voorstelt weder aan de nieuwe kamer te onderwerpen." Brussel, 18 Mei. Bij de herstemming voor een lid van de volksvertegenwoordiging is heden gekozen de heer Buls (L.) met 9910 stemmen. De heer Jacmart (C.) vereenigde 7950 stemmen op zich. Arrondissemeuts-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. L. d. W., oud 14 jaar, arbeider wonende te menschen, die het op 'nun gemak afdeden en dus viel het werk terug op de nauwgezette arbeiders er zou met Januari geen verhooging plaats vinden en men sprak er van de gratificaties in te trekken een schoorsteen van den onderchef zond altijd zijtie rook in het bureau der klerken, wat voor de adem- halingswerktuigen zeer nadeelig was, enz. Wanneer hij aan het einde was van deze onbeduidende nieuwtjes, hield Evonyme plotseling stil. Zijne verbeelding was niet heel vruchtbaar. Indien me- vrouw Noirtin het soms te druk had met haar naaiwerk om hem geregeld te antwoorden, gebeurde het meermalen, dat het onderhoud staakte. Van tijd tot tijd heerschte dan ook in de kamer diepe stilte en hoorde men niet anders dan het geknars der schaar en hethuiselijk getiktak van de klok. Deze klok diende overigens het meest om het kwijnende gesprek te verlevendigen en de beschroomde Evonyme liet nooit na haar op het tapijt te brengen, indien het gesprek hokte. Hij haalde uit zijn vest een oud gouden horloge, van ettelijke kasten voor- zien, waaraan hij meer hechtte dan aan zijne oogen en dat bevestigd was aan een knoopsgat van zijn vest, door middel van een ouderwetschen gouden ketting met groote schalmen daarop vergeleek hij nauwgezet den tijd, door dit eerbiedwaardig uurwerk aangewezen, met dien van de klok en zeide een een weinig ondeugend, dat de klok wat voor of wat achter ging. Mevrouw Noirtin verdedigde met vuur den goeden naam van haar klok. Zij hield evenveel van haar klok als Martelot van zijn horloge. Van haar jengd af was zij opgevoed in den eerbied en de bewondering voor het huis- raad harer grootmoeder en de klok had een deel van hare vereering geerfd. Was zij eenmaal op dit onderwerp, dan wist de weduwe van geen zwijgen. Zij riep al de herineringen harer jeugd met een groote klaarheid en ongewone levendigheid te yoorschijn. (Wordt vervolgd.) Ter Neuzen, en A. M., oud 28 jaar, werkman wonende te Koewacht, zijn wegens moedwillige mishandeling veroordeeld de eerste tot 3 dagen celstraf, de tweede tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen 55 tot 85 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,35; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,94. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,80; Mechelen fr. 4,00; Ware- gem fr. 2,91 tot fr. 3,00; Thielt fr. 3,63; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,00. Brussel is vol van de ramp, die Donderdag- morgen aan het Departement van Openbare Werken plaats greep. De heer Carlier, een 43jarig man, de zoon van een oud-Kamerlia voor Hoey en afdee- lings-chef bij het Departement, werd a bout pourtant in zijn fauteuil doodelijk getroffen door verscheiden revolverschoten, op hem gelost door zijn schoon- broeder, zekeren Yerhaeren. Deze daad is in een vlaag van krankzinnigheid gepleegd. Zijn schoon- broeder verveelde hem zeide hij tot den com- missaris van politie. De moordenaar is reeds in een gesticht opgenomen. Na zijn misdaad volvoerd te hebben, wilde Verhaeren door het venster vluch- ten, maar werd door de ambtenaren aangehouden. Deze verschrikkelijke daad dompelt een hooggeachte familie in diepen rouw. Een ooggetuige geeft de volgende beschrijving van de ramp, waardoor Spanje's hoofstad is getroffen. Te Madrid woedde een cycloon, even hevig als in de Tropische gewesten het geval pleegt te zijn, waardoor in een uur meer menschenlevens verloren gingen en meer eigendom werd verwoest, dan iemand zich kan herinneren, dat hier ooit is gebeurd. Gedurende den geheelen dag was het zeer warm geweest. De thermometer wees 82-4° Fahrenheit in de schaduw, en de wind liep herhaaldelijk van het Zuiden naar het Noord-Westen. Plotseling om vijf uren 's middags daalde het kwik in den baro meter tot storm en begon het zoo geducht te re- genen, dat de menschen op straat in allerijl een goed heenkomen zochten. Binnen een uur tijds trok de orkaan over het dal van den Mazanares. Boo men werden ontworteld, palen omvergeworpen, daken als weggeblazen, de huizen omgeworpen en de inwoners onder de puin- hoopen begraven. De wind was zoo hevig dat de menschen op de straten werden opgelicht en tram- wagens en karren werden omgeworpen. Zware balken en groote fabrieksschoorsteenen kwamen neer en wondden met het neervallende puin een groot aantal menschen. Den geheelen nacht door heerschte in de stad de grootste verwarring, daar de telefoon- en telegraaf- lijnen waren afgebroken en daardoor ontbieden van snelle liulp onmogelijk werd. Eveneens hebben de spoorweglijnen in den omtrek veel geleden. De verwoesting in de voorsteden, waar de kleine huisjes der mingegoeden alle vernield zijn, gaat elke be schrijving te boven. Huizen dicht bij den Manzanares zagen er uit, alsof er weer een aardbeving had plaats gehad. De orkaan ging over Yista Alegre, het prachtige buiten verblijf van den markies van Salamanca, en nam de schildwachthuisjes mede, om ze vijftig meter verder neer te werpen. De Koningin-Regent.es stelde onmiddellijk een som gelds ter beschikking ten behoeve der nood- lijdenden. Ondanks haar toestand, reed zij den volgenden dag uit, ten einde zelve het tooneel der verwoesting in oogenschouw te nemen. De schade wordt geraamd op 3,000,000 gulden. Hoe- vele personen het leven verloren, is nog niet met zekerheid bekend, doch men schat hun aantal op minstens vijftig, terwijl een tachtigtal zeer ernstig en nog wel honderd personen licht werden gewond^ De Koninklijke familie zal, volgens eene mede- deeling in de N. R. Ct., in October op het Loo terugkeeren. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de stoomtram-Mij. BreskensMaldeghem con- cessie verleend voor den zijtak Draaiburg-Sluis. Als bewijs hoe wakker sommigen met hun tijd medegaan mag de mededeeling gelden dat op 9 Mei jl. te Ylijmen de vlag van den gemeentetoren wapperde, ter eere van den verjaardag van wijlen Prinses Marianne. Krachtens de vreemdelingen- wet zijn in de vorige week door de Rijkspolitie over de grenzen gezet 88 vreemdelingen, waaronder 12 vrouwen, als zonder geld of met onvoldoende middelen van bestaan aangehouden. Eergisteren werden reeds de eerste nieuwe aardappelen Z. M. den Koning aangeboden door Jacobus Krijger, van Naaldwijk. D6pech.es uit New-York melden, dat de werkstakingen voortduren. Thans hebben 27000 kleermakers in de Uuie wegens loousver- laging greve gemaakt. De scholvangst op de kust van Denemarken is zoo aanzienlijk, dat den 3den dezer ten zuiden van Klitmolier niet minder dan 74 booteu en visohkotters lagen, wier vangst dien dag op minstens 2000 stuks per vaartuig gerekend werd. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. R. Ct. dat zich bij de verkiezing voor de Pro- vinciale Staten te Aalten het volgend staaltje van gebrek aan welvoegelijkheid zou hebben voorgedaan Toen de uitslag ten gunste van de liberalen can- didaten bekend was, zou Ds. Gangel, anti-revo- lutionair leiderzich door zijn toorn zoo ver hebben laten verleiden, dat hij den voorzitter van het stembureau toevoegde,/Mijnheer de voorzitter wilt u eens zien, of er ook een dubbele bodem in de stembus is?" waarop de voorzitter bedaard zou hebben geantwoord ,;Zooals de waard is, dominevertrouwt hij zijn gasten." De arbeiders in de veeuderijen van den Westhoek van Weststellingwerff hebben geschil met de bazen over het loon. Hierdoor heerscht in die streek reeds sedert een paar weken een werkstaking. Die wel willen werken worden daarin door de anderen, die in hun verzet volharden, met geweld verhinderd. Men noemt dit in Fries- land „bollejagen." De burgemeester heeft eer gisteren van Heerenveen en elders eene sterke politiemacht ontboden, en is daarmee, naar men verneemt, gisterenmorgen naar de veenderijen ver- trokken, om de orde te herstellen. In den nacht van 10 op 11 Mei omstreeks 1 uur, is de horlogemaker D. op een eenzamen weg te Tilburg gewelddadig aangerand en gedeeltelijk van kleederen, horloge en geld beroofd. Zoodra de gemeentepolitie kennis van de zaak kreeg, en er een onderzoek, was in het werk gesteld, bleek het, dat de dader zekere Schalken was, vroeger te Tilburg, thans te Breda woonachtig. Hij had zich reeds over de Belgische grenzen verwijderd, na kleedingstukken en horloge te hebben verkocht. Men schrijft uit Aalten aan de N. R. Ct. Sedert meer dan twee eeuwen is eene land- bouwers—familie in deze gemeente, Kamphof op z/Groot-Yeenhuis," buurtschap Haart, in het bezit van een onfeilbaar middel tegen den beet van een dollen bond, ook al is het tien dagen na het voorval. Dat dit nogal bekend is, en niet alleen in deze omstreken, blijkt hieruit, dat genoemd middel gehaald wordt voor patienten, die op meer dan 30 uren afstand van hier wonen, zoowel in Holland als in Pruisen. De algemeene kwijning in zaken openbaart zich in geen bedrijfstak erger dan voor oud papier en lompen. Yoor 6, 8 en 10 jaren kon men in de bladen vragen lezen van aanbiedingen tot hooge prijzen. Thans zoekt men tot spotprijzen per annonce naar afnemers. In een der courauten werd dezer dagen oud papier, alles dooreen gelijk het papier in den handel voorkomt, a f 1,40 per 100 kilo aangeboden per zending van 25,000 kilo franco per scbip, naar Amsterdam te leveren. Van genoemd bedrag gaat nog af werkloon, em- ballage, scheepsvracht en pakhuishuur. Te St. Jacobi Parochie moest eene oude ougehuwde vrouw, die daar sinds jaren alleen ieefde, wegens hare slordigheid hare woning ver- laten. Niemand wilde haar nu in huis nemen, zoodat de armvoogdij besloot haar in het armen- huis te doen opnemen. Dit wilde zij evenwel bepaald niet, en zoo bivakkeerde ze met haar oud inboedeltje op de algemeene begraafplaats onder den blooten hemel. Haar slordig inboedeltje ver- liet zij geen oogenblik, doch toen de politie er zich mee kwam bemoeien, om haar ook van daar te verwijderen, en het rommeltje wenschte op te ruimen, kwam men tot de ontdekking, dat zich in al die oude zakken en lappen, zilveren en koperen geldstukken bevonden. Toen men alles had nagezien, bleek het, dat het oudje, dat door bedeeling en half bedelend Ieefde, een kapitaaltje van bij de 1000 gld. had opgegaard. Nadat zij gereinigd en het oude rommeltje aan kant ge- holpen was, kon zij weder hare oude woning betrekken. Donderdag, op het oogenblik dat de heer De Soubeyran, directeur der Banque M escompte, te Parijs, de bank wilde verlaten, werd hij aangespro- ken door zeken Pillot, oud-verzekeringsagent, die wegens schriftvervalsching het land had moeten ontvluchten en binnen kort voor het hof moest verschijnen. Pillot riep de hulp en de ondersteu- ning in van den heer De Soubeyran voor zijne vrouw en zijne kinderen. Getroffen door het verhaal van den ongelukkige, braclit de bekende financier hem in zijn kabinet. Doch nauwelijks was hij gezeten, of Pillot haalde een revolver uit den zak, en dien op den lmker- slaap van den heer De Soubeyran drukkend, zeide hijMijnheer de baron, gij moet mij oogenblik- kelijk drie wissels teekenen, elk van 50,000 fr. zoo niet, dan verbrijzel ik u het hoofd De bankier zag geen ontkomen meer en teekende. Snel als de wind vloog Pillot het kabi net uit, de trappen af en alvorens de heer De Soubeyran van zijn schrik en zijne verbazing was bekomen, was de behendige dief reeds verdwenen met zijne wissels. De politie, van dit alles onderricht, zond op staanden voet een telegram naar Geneve, waar men wist dat Pillot zich ophield. Hij werd in- derdaad aldaar, bij het uitstappen van den trein, aangehouden. In Noord-Amerika schijnt aan de natuur- rampen geen einde te komen. Weder zijn vele streken van het westen door cyclonen zwaar ge- teisterd. Stormen, donder, bliksem, regen en hagelsteenen van zeldzame dikte hebben een ont- zettende schade aangericht. Het meest heeft Xenia geleden, een stadje in Ohio, dat geheel overstroomd werd; boomen en huizen verdwenen onder het water en groot is het aantal menschen die ver- dronken. Reeds veertien lijken zijn gevonden. De regen begon 's avonds te 8 uur en hield twee uren aan. Een riviertje, dat langs de stad loopt en welks oevers bebouwd zijn, wies tot een ongekende hoogte; het water overstroomde de stad, sleepte vijftig a honderd huizen benevens een aantal der bewoners mede. De telegrafische gemeenschap is afgebroken, zoodat bizonderheden moeilijk te ver- krijgen zijn. Uit Pittsburg en Cleveland en de omliggende oorden zijn ook bedroevende berichten ontvan- gen Op den Indiana-Blooraington- en Western- spoorweg is een ongeluk voorgevallen ten gevolge van het inzakken van den grond door den hevigen regen. Drie menschen hebben daar'oij het leven verloren en velen werden gekwetst. Op den New- York-Pennsylvania- en Ohio-spoorweg, bij Ros- born (Ohio), zijn bij een dergelijk ongeluk zeven menschen verwond. Een officier van het Engelsche leger in Soedan, die een glazeu oog had, ondervroeg op zekeren dag een gevangene, die een ijverig en getrouw aanhanger van den Mahdi was. Waarom gelooft gij in den Mahdi vroeg de officier hem. „Ik geloof in hem," antwoordde de man, omdat hij wonderen kan doen." De officier nam daarop onmiddellijk zijn glazen oog uit, wierp het in de lucht, ving het weer op en bracht het weer op zijn plaats, waarna hij den Arabier vroeg of de Mahdi zoo iets ook kon doen. De Arabier was echter niet gauw van zijn stuk te brengen. Zonder eenige verwondering te doen blijken, zei hij droogjes„nu het andere oog." Te Roestschoek is een Perzisch koopman vermoord, onder bijzondere omstandigheden. Het liep tegen de Joodsche Paschen en het volk gelooft, dat de Joden dan gaarne het bloed van een ge- slacht Christen bij de plechtigheid gebruiken. Nu vertoefde in Roestschoek een rijk Perzisch koopman uit Trebisonde, om met zijn handelsvrienden de zaken te regelen. Ook verkeerde hij met Joodsche handelaars. Plotseling was deze koopman verdwenen. Een Perzisch kedschamar (handelaar in zuidvruch- ten), die ook veel met den vermoorde omgegaan had, en hem een aanzienlijk bedrag verschuldigd was, onderscheidde zich door de heftigheid zijner jammerklachten. Men nam hem in arrest, maar er waren geen termen om hem te beschuldigen hij gaf als zijn vermoeden te kennen, dat ziju gastvriend door de Joden vermoord was, en stelde zich onder beschermiug van het Russisch consulaat, dat de belangen der Perzen waarneemt. Den volgenden dag vond men in de Spaansche wijk te Roestschoek, dicht bij de synagoge een menschenhoofd en twee handen, welke lichaams- deelen, als den gedooden koopman behoorend, herkend werden. De agitatie was groot; Bulgaren en Turken beschuldigden de Joden van den moord, en zonder de krachtige tussclienkomst der overheid zou er nog meer bloed gevloeid hebben. Deze arresteerde echter geen Joden, maar nogmaals den verdachten kedschamar, en onderwierp hem thans weder aan een strenger onderzoek, dat tot een volledige bekentenis leidde. De kedschamar deelde mede, dat hij den Perzischen koopman in zijn huis gelokt en vermoord had, meenende dat men minstens wel 300 lire bij hem vinden zou; hij had echter slechts 96 lire bij zich. Het lijk bad hij daarna in den kelder zijner woning bewaard, waar men het dan ook vond; hoofd en handen had hij zelf in een nabijheid van den tempel nedergelegd. Hij werd in arrest gehouden en daarvan aan het Russische consulaat mededeeling gedaan. Yan 1 tot 15 Mei 1886. TER NEUZEN. Huwelijks- aangiften. 6 Mei. Johan Marcus de Zeeuw, oud 22 jjm. en Adriana Schieman, oud 23 j., jd. 7 Mei. Adriaan van den Ende, oud 23 j., jm. en Cornelia Riemens, oud 25 j., jd. 11 Mei. Carl Diederich Kleine, oud 69 j., weduwn. en Janna Dieleman, oud 48 jwed. 13 Mei. Egbert van Doeselaar, oud 28 j., jm. en Anna Jacomina Kooman, oud 26 j., jd. 14 Mei. Sera- phin Cortvriendt, oud 28 j., jm. en Rosalia Bracke, oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Mei. Philippus Haak, oud 30 j., jm. en Suzanna van Doeselaar, oud 26 j., jd. Johannes Lansen, oud 24 j., jm. en Sara Pieternella du Pon, oud 26 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Jacobus Cornelis, z. van Johannes Huijsseu en van Johanna Dieleman. 4 Mei. Leunis David, z. van Catharina Bouman. 8 Mei. Jan Joris, z. van Hendrik den Hamer en van Hendrika Cornelia Jacoba Kolijn. Cornelis, z. van Nicolaas Scheele en van Janna de Zeeuw. 10 Mei. Janna Maria, d. van Pieter van de "Wege en van Elisabeth Dieleman. Jasper, z. van Aar- nout Heijnsdijk en van Janna Janneke Bareman. Elisabeth Wilhelmina, d. van Jacobus Johannes Heijgelaar en van Jacoba Yersluijs. 11 Mei. Catharina Pieternella, d. van Gerrit Hendrik Kame- 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2