Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2192. Woensdag 19 Mei 1886. 26e Jaargang, Binnenland. D)1 OH)©I K.u.0 K.., ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit folad vcrschljnt Dlnsdag- en Vrljdagavond bij den nttgcver P. J. V A N DE S A N I> E te Ter Acnzen. Ir»olitieli Overzicht. De Frausche gezant te Athene, graaf de Moiiy, zal, zoodra hij te Parijs is aangekomen, voor ge- ruimen tijd verlof verkrijgen, en stellig met naar de Griekscbe hoofdstad terugkeeren, voordat de moeilijkheden met Turkije geheel uit den weg zijn geruimd. Ook van Fransche zijde valt dus voor de Grieken niet meer op steun te rekenen. De groote mogendheden toonen bovendien, dat aan den ernst van hare voornemens niet kan worden getwijfeld. Met de blokkade is reeds een aanvang gemaakt. Zes Engelsche oorlogschepen zijn naar het eiland Zea (een der Cycladen) gestoomd. Deze Engelsche schepen en het Duitsche schip 1 riednch Karl zullen kruisen tussclien kaap Malia en het voorgebergte Suniumeene audere afdecling En gelsche schepen bewaakt den ingang der golf van Corinthede Italiaansche schepen kruisen tusschen kaap Sunium en Volo, en de Oostenrijksche tusschen Volo en de noordergreus. De hertog van Edmburg blijft met het vlaggeschip in de Soeda-baai, om van daar de operation te leiden. Het bevel is gegeven, om ieder schip, dat onder Grieksche vlag vaart, tot terugkeeren uit te noodigenwordt hieraan niet voldaan, dan zal het door de bemanning der blokkeerende oorlogschepen in beslag genomen en opgebracht worden. Kosten van transport en be- waking zullen op de eigenaars worden verhaald, terwijl voor de schade door vertraging der afleve- ring van niet-Grieksche ladingen ontstaande Grieksche regeering aansprakelijk zal worden gesteld. Russische oorlogschepen nemen aan de blokkade geen deel, doch blijven in de Grieksche wateren kruisen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Gladstone, toen hij voorstelde tot de tweede lezing van het Home-Rule ontwerp over te gaan, eenige der be- denkingen tegen zijne plannen trachten te weer- leggen of te ontzenuwen. Men had beweerd, dat het ontwerp de eenheid van het Rijk bedreigde maar het gevaar voor die eenheid was juist ge- legen in den tegenwoordigen toestand, in de ver- houding tusschen Engeland en Ierland. Gladstone had een woord van lof voor den moed van Lord Hartington, die door zijn oppositie een verant- woordehjkheid op zich nam, met geringer dan die, welke de regeering zelve had te dragen. Hij meende echter, dat Lord Hartington dok met een plan voor den dag moest komen. De leider der oppoueerende Whigs bepaalde zich echter tot het voorstel, om de tweede lezing uit te stellen tot een tijdstip, waarop de Kamer niet bijeen zou zijn hetgeen de vorm is, waarin een voor stel tot verwerping gewoonlijk wordt gekleed. Iu de zitting van het Lagerhuis is in eerste lezing een wetsontwerp aangenomen, waarin de schadevergoeding wordt geregeld, die particulieren zullen kunnen vorderen in geval van rustver- FEUILLETON. 1) Naar het Fransch, A. THEURIET. Het was een uurwerk uit de achttiende eeuw, besloten in een lange notenhouten kast, die rijkelijk met kunstig ingelegd rozenhout was versierd. Boven- aan deed de fijn bewerkte koperen wijzerplaat het het blauwe email der romeinsche cijfers helder uitkomen, terwijl de groote slinger in de uitge- holde zijden met zijn eentonig getiktak heen en weer ging en zijn gele schiji na gelijke tusschen- poozen voor het ronde venstertje vertoonde. De hamer die langzaam op de klok neerkwam, gaf de kwartieren, halve en heele uren aan op denzelfden toon als de klok van een dorpskerk. Half op de trap hoorde men reeds het statig getik van het uurwerk. Zeker had de klok vroeger de vestibule van een of ander kasteel versierd. Door welke wegen en plaatsen was zij al reeds gegaan alvorens de bescheiden kamer op te luisteren van mevrouw Noirtin, die op de vijfde verdieping van een huis in de rue Saint Placide woonde Mevrouw Noirtin zou het zelf niet precies kunnen zeggen. Alleen wist zij, en zij hield dan ook niet storingen in Engeland en Wales. De wet zal geen terugwerkende kracht hebben. Een voorstel tot afschaffing van de doodstraf werd door de regeering bestreden en met 117 tegen 62 stemmen verworpen. De mijn—compagnie te Decazeville heeft het voorstel der arbeiders verworpen, om de hangende geschillen aan scheidsrechterlijke uitspraak te on- derwerpen, omdat het aantal rechters voor de >eide partijen niet gelijk stond. De regeering leeft aan de compagnie bericht niet te kunnen toestaan dat vreemde arbeiders worden aangenomen tot vervanging van de werkstakers. Misschien, dat de compagnie zich nu aan de uitspraak van den Rijksingenieur Laur zal onderwerpen. De betrekkingen tusschen Rusland en China zijn zeer gespannen, de twist gaat over de af- bakening der grenzen in Centraal—Azie. Een groot aantal Chineesche troepen zijn in de nabijheid van de Russische grens bijeengetrokken, waar zij natuurlijk heel spoedig ook de bajonetten der Russen zullen zien blinken. In Spanje heeft zich een cycloon vertoond. Talrijke huizen zijn ingestort, ook een toren te Madrid stortte in. Men zegt, dat in de hoofdstad 50 personen gedood en 400 gewond werden, dat duizenden boomen zijn ontworteld en vooral de voorsteden veel hebben geleden. In Duitschland heeft men het recht tot vergadering op grond van artikel 28 der socialistenwet beperkt, in zooverre dat vergaderingen, in welke openbare aangelegenheden worden besproken, slechts zullen worden toegelaten, wanneer de plaatselijke politie daartoe vooraf sehriftelijke vergunning heeft gegeven. De aandacht van de Duitsche politiekers is voor de hoofdzaak gericlit op de brandewijn—belasting. Den 17 Mei komt de Rijksdag bijeen en men zal zien, wat er uit de doos komt. Men wil 210 millioen mark aan belasting zien te snappen. In Beieren gaat het nog vreemder toe. De spilzieke Koning, tot over de ooren in schulden stekende, vindt nog geen uitweg om den beren het brommen te beletten. //Men menge zich niet in mijne particuliere aangelegenheden I" Dit was het antwoord des Konings op het eerste vertoog, dat het gezamenlijk kabinet tot hem richtte omtrent de voltooiing zijner paleizen. De Koning wilde dat het Ministerie aan den Landdag een crediet van twintig a dertig millioen mark daarvoor zou aanvragen de Ministers wezen op den ongunstigen toestand van 's lands financien en bevalen den Koning het staken der kostbare werken sterk aan. Sedert is de zaak van eene /particuliere aange- legenheid" van 's Konings eigen be.urs tot eene Beiersche Staatskwestie geworden. Een deel des Beierschen volks wil de schulden door den Staat zien overgenomen, om daarna middelen te beramen die verhinderen om opnieuw in dergelijke onge- op het haar ouden vriend, den heer Evonyme Martelot, te vertellen, dat de klok een erfstuk was van hare grootmoeder van vaderszijde, en dat deze het meubel als bruidschat had aangebracht, toen ze in 1813 of 1814 trouwde. Mevrouw Noirtin was de dertig reeds voorbij. Zij was een eenigszins gezette dame, met goed gevormd figuur ondanks het begin van dikte, een bescheiden, ja beschroomd voorkomen een kalm gelaat versierd met een paar helder bruine oogen, waarbover. dikke, zwarte wenkbrauwen. Zij was weduwe van een hoofdkommies aan het Ministerie van publieke werken, die haar vrij laat had getrouwd, en haar bij zijn dood het derde geueelte van zijn pensioen en acht honderd francs rente naliet. Van het bescheiden inkomen van 1400 francs leefde de weduwe, terwijl zij hare inkomsten nog zocht te vermeerderen door te arbeiden voor eene confectiezaak, hetgeen echter zeer wisselvallige verdiensten opleverde. Daar zij geene kinderen had en zeer eenvoudig leefde, kou zij vrij wel rondkomen, hoewel zij het in den stillen tijd wel eens hard had te verantwoorden. Zij was zeer werkzaam, huiselijk, en ging door de week alleen uit naar het magazijn en Zondags naar de kerk. Zij hield alleen kennis met een paar verre bloedverwanten, die zij een paar malen per jaar bezocht, en met Evonyme Martelot, die haar vrij geregeld een bezoek bracht. Martelot, gewoon kommies bij de publieke werken, egenheden te geraken. Gaat men daartoe over, dan is er zeker een geldschieter te vinden, al is e Vorst niet meer goed voor zooveel millioen. Uit Den Haag meldt men Alle tribunes in de Tweede Kamer waren gis- teren overvol. Alle Ministers waren tegenwoordig. le voorzitter verklaarde de Kamer in overleg met de regeering een dag vroeger te lebben bijeengeroepen, om gelegenheid te geven over de loop en afloop der crisis die inlichtingen te geven, die men noodig acht met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen. De Minister Heemskerk gaf nu uitvoerige in- ichtingen en constateerde dat op het advies der regeering aan een lid der rechterzijde was opge- dragen de vorming van een nieuw Kabinet, met een opdracht, waarin 's Konings verlangen werd uitgedrukt om de aauhangige Grondwetsvoorstellen niet in te trekken. (Sensatie. Gelach.) Het verwonderde de regeering zeer, dat dat lid jeremptoir en stellig weigerde de opdracht aan te nemen. Immers, een nieuw Kabinet had weer een nieuw Hoofdstuk X kunnen voorstellen. De regeering is dus aangebleven eeusdeels om de ontwerpen, bij de Eerste Kamer nog aanhangig, af te doen en daarna deze Kamer te outbinden. Yolgens de opgaaf van het muntcollege was de hoeveelheid munt hier te lande op 1 Januari in omloop als volgt f 47,247,550 aan tienguldenstukken, waarvan 2,285,276 stuks bij de Nederlandsche Bank. Sedert 1875 zijn bijna millioen van die stukken aan- gemunt, zoodat blijkbaar een groot gedeelte aan den binnenlandschen omloop is onttrokken f 150,511,457,50 aan zilveren standpenningen (rijksdaalders, guldens en halve guldens) 3,984,182,25 aan vijf en twintig-centstukken, f'i,475,858,80 aan tien-centstukkenen/"243,648,95 aan vijf—centstukkente zamen f 7,703,690,00 aan zilveren pasmunt. f 400,000 aan 2-centstukken, f 1,200,000 aan ceuten en f 149,000 aan halve centen, te zamen 1,749,000 aan bronzen pasmunt. Een voorbeeld ter navolging. Het bestuur van het Ned. Werkliedenverbond, ,/Patrimonium" heeft, naar aanleiding van een bericht in wDe Werkmans vriend," bekend gemaakt, dat dit Verbond zich van alle inmenging in kerkelijke of kerkge- nootschappelijke geschillen wenscht te onthouden. Het gaat „Patrimonium" volstrekt niet aan, zegt het Bestuur, welke richting door de leden en bun respectieve kerkgenootschappen wordt gevolgd. Aan een aan de N. Bred. Ct. welwillend ter was een oud vriend en vroeger ondergeschikte van wijlen mijnheer Noirtin. Hij liet een mis lezeu ter nagedachtenis van den overledene, die hem had onderricht en beschermd van zijn komst aan het Ministerie af. Hij was reeds een veertiger, groot van gestalte, blond en met een blozend gelaat hij had lichtblauwe, waterachtige oogen, haar van een zeldzame kleur, een eenigszins gedrukt voorhoofd en dikke lippende uitdrukking van zijn gelaat was niet snugger, doch had iets goedhartigs en gevoeligs. Hij was een verlegen en beschroomd manzijne handen zaten hem altijd in den weg en met moeite wist hij zich uit te drukken overigens een hart van goud, een model-ambtenaar, en zooals zijne collega's hem met waardeering noemden //een blijver Hij was vrijgezel gebleven, niet uit afkeer van het huwelijk, maar tengevolge zijner overdreven beschroomdheid. Wanneer hij met nauwgezetheic aan het Ministerie zijne zeven uren daags gearbeic had, rekende hij zich verplicht zijn scliraal inkomen tot een rond cijfer te brengen, door drie maal per week de boeken bij te houden van een koopnam in de rue Sentier. De overige avonden was hi vrij en bezocht mevrouw Noirtin. Hij bracht op haar de dankbare gehechtheid over, die hem vijftien jaren lang aan wijlen Noirtin had gebonden. Hi belastte zich met al de zaken der weduwe, haalde haar pensioen op de vervaldagen en spaarde haar alle onaangename karweitjes. Te acht uur's avonds inzage verstrekt particulier schrijven uit Atjeh, d. 6 April jL, ontleent zij het volgeud vrij jelangrijk bericht Zooeven vernam ik, dat twee der voornaamste deserteurs in onze handen zijn gevallen, nl. de serg. der art. Rambonnet, die verleden jaar van Roempit, en de korporaal De Mey, die voor twee jaar van oengcoep deserteerde. Zij waren op een der lustplaatsen door een Arabier aan boord gebracht van de Radja, als Arabische vrouwen verkleed. Zij schijnen zich echter in die rol niet goed te lebben kunnen schikken, daar de kapitein van de Radja reeds spoedig kwade vermoedens kreeg en let daar gestationneerd oorlogschip liet waarschuwen, waarvan onmiddellijk een patrouille mariniers werd afgezonden om hem in te rekenenzooals ge legrijpen kunt, werden zij hier en te Olehleh door lun vroegere kameraden met gejuich ontvangen en hun de meest lieflijke welkomstgroeten toegeroepen. Men schrijft in de N. R. Ct. uit Hansweerd Niet ten onrechte is er beweerd, dat de vaart voor diepgaande booten op Antwerpen aan tijdverlies is onderworpen. De bewijzen zien wij lier wekelijks, dat afkomeude booten te Walsoorden en opgaande in den Biezelingschen inharn op water in het Zuidergat moeten wachten, (dat is recht voor deze haven.) Zoo o. a. ankerde Vrijdagmiddag tegen 6 uren eene der Red-Star-booten, komende van New-York, tusschen Hoedekenskerke en hier, en passeerde Zaterdag het Zuidergat te 10 uren rekent men nu het binnenkomen te Ylissingen, Vrijdag te 2 uren, en de aaukomst te Antwerpen, Zaterdag 12 uren, dan maakt dat 22 uren voor de Schelde, in welken tijd men te Vlissingen, gedachtig aan de nieuwe Duitsche lijnen) kan bijladen en weer vertrekken. Natuurlijk was er dit nachttij water genoeg. doch of het passeeren van het Nauw bij Bath bij nacht, dan wel het voor de stad komen bij nacht, of gebrek aan water in het Zuidergat vertraging geeft, is alles vrijwel hetzelfde, de 22 uren zijn verlorenen dat iu half Mei met voile maan Nadat Vos, landbouwer te Genderen, de laatste dagen gemerkt had, dat zijne koeien, gra- zende onder Heesbeen, door k-waadwilligen uitge- molken werden, beklaagde hij zich hierover bij den commandant der brigade marechaussee te Heusden. Deze belastte twee zijner manschappen en een onbezoldigd Rijksveldwachter om een oog in het zeil te houden. Toen werden in den nacht van 15 op 16 dezer op het uitmelken van koeien betrapt zekere Markus Kuipers, uit Aalburg, met zijne echtgenoote. Kuipers werd door den brigade- commandant gisteren gesteld ter beschikking van den officier van justitie te's Hertogenbosch, terwijl zijne vrouw, wegens haren hoogst zwangeren toestand van preventieve gevangenschap verschoond werd. precies kon men hem naar de vijfde verdieping zien klauteren. En, wees de minuutwijzer van de klok vijf minuten voor tienen, dan trok hij zijne handsehoenen aan, drukte zijne vriendin de hand en halverwege de trap hoorde hijzich verwijderende, nog het statige en huiselijke getik van het uurwerk. Het was werkelijk een treffend gezichtdie onschuldige gemeenzaamheid van deze twee eeu- voudige zielen, die de herinnering aan Noirtin samenbond en dezelfde vreedzame gevoelens, dezelfde gedachten en dezelfde gelateue armoede samen- brachten. Gedurende die avonden 's winters in de eetkamer bij de kachel, 's zomers voor het venster doorgebracht, waren de gesprekken weinig ver- schillend, daar Evonyme de kunst van praten maar matig verstond. Terwijl mevrouw Noirtin patronen pasklaar maakte of een corset of keurs knipte, vertelde Martelot wat er bizonders op het bureau voorgevallen was. De weduwe, door haar overleden echtgenoot aan dit soort van gesprek gewoon, kende de namen der ambtenaren van de afdeeling en stelde nog belang in hetgeen daar voorviel. Martelot sloeg geen enkel voorval aan 't bureau over. Hij verhaalde lang en breed elke /storm in een glas water," die in de oogen der eerste ambtenaren echter tot een groote politieke gebeurtenis werd. De nieuwe directeur spotte niet met den ijver op de vastgestelde urenondanks dat alles gingen de zaken niet beter dan vroeger: er waren altijd TER iEMSCHE COIRANT VAN .1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1