Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2191. Zaterdag 15 Mei 1886. P U B LIC A T-l K. i2) DE STEEN VAN TIBERIUS. 26e Jaargang Binncnland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ABVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verschijnt Biasdas- en Vrl|dasavond bij den ulteever P. A. VAN BE S A N D E te Ter Neazen. De Burgemeester en Wctbouders der gemeente ZAAMSLAG doen te weten dat door hen in hunne vergadering van heden is bepaald, dat de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer L. VAN DIXHOORN, die in 1887 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 15 Jliui 1886, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 2!) dier maand. Zaamslag, den 7 Mei 1886. M. v. KERKVOORT, L°. Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitieU Overzicht. Uit Berlijn bericht men, dat de Landdag bij de derde lezing de kerkelijk-politieke wet heeft aan- genomen. ^260 leden stemden voor en 108 tegen. De Polen hadden bij de tweede lezing een amen- dement gesteld tot opheffing der uitzonderings- bepalingen voor de diocesen, Posen en Kulm, waar de seminarien niet zullen worden heropend. Uit naam van het centrum verklaarde Windthorst, dat hij tegen deze motie zou stemmen, hoewel zijne vrienden en hij zelf het in den grond met den wensch der Polen geheel eens waren. Hij hoopte echter dat door tusschenkomst van den Pans die wensch zou worden vervuld. De Minister van eeredienst zeide, dat alles afhangt van de bonding der Poolsche gecstelijkheid en hij hoopte, dat de nieuwbenoemde aartsbisschop van Posen—Gresen er in slagen zou, meer kalmte en een meer verzoenenden zin in de gemoederen te brengen. Koning Lodewijk is het met zijn schuldeischers nog niet eens en men vreest, dat velen groote schade zullen hebben van den verkwistenden monarch. Zoo heeft ouder anderen de directeur der wereld- beroemde fabriek van Saksisch porselein te Meiszen aan Z. M. op goed vertrouwen voor 300,000 mark aan porseleinen vazen en tafelserviezen geleverd, zonder nog eenige betaling ontvangen hebben. In het laatst der vorige week zou Lodewijk te Munchen komen, om met de Ministers te confereeren. Hij bestelde een extra treiu, liet dien anderhalven dag wachten en bleef ten slotte toch weg. Zoo gaat het toch ook niet goed. Met de grootste spanning worden de mtde- deelingen te gemoet gezien, welko Gladstone zal doen voorafgaan aan de tweede lezing van de Home- Rule. De Premier zal zeker laten afdingen, hij heeft overvraagil, maar te veel gaat toch niet, want de Ieren staan achter hem en zullen zeker zeggen tot hiertoe en niet verder. In het Lagerhuis deelde Gladstone mede, dat het bezettingsleger in Egypte FEUILLETON. „Naar Romesprak de priester*naar de Heiiige stad, waar men het hun, naar ik vertrouw, wel niet lastig zal maken. Uw bloedverwanten moeten vooral niet vergeten, dat Helena mondig is, zoodat zij over haar zelf kan beschikken, zoodat zij ook met haar vermogen naar eigen willekeur mag handelenEn zij is immers tamelijk rijk De priester had zijn terrein klaarblijkelijk uit- muntend verkend. Hij zeide mij ook, dat hij den huwelijksband tusschen de beide jongelieden had gesloten. De plechtigheid had men op den gedenkwaardigen morgen reeds om vijf uur gevierd in het ronde, oude kerkje, dat zich in Albano op een heuvel verheft. ,/Kijk, sign ore I" voegde hij er bij, terwijl hij zijn gele, dorre handen langzaam bleef wrijven, Helena heeft het nu eenmaal zelf zoo gewild Gij kunt u onmogelijk voorstellen, hoeveel zij van mijn Angelo houdt. En daaraan heeft zij groot gelijk; want mijn Angelo is niet alleen een zeer mooie jongen, maar hij is ook iemand, die zich veel kennis -eft weten te verwerven 1" "derdaad vroeg ik verbaasd. nog 14000 man telde, maar weldra tot 9000 zou worden verminderd. De jaarlijksche kosten van onderhoud bedroegen 700,000 pond, van welke som 170,000 pond door de Egyptische regeering wordt betaald. Zoo schijnt dan aan de periode der bedreigingen een einde te zijn gekoraen en met uitvluchten zal men zich niet meer kunnen behelpen. De gezanten van Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Italie hebben de Grieksche hoofdstad verlaten. Die van Engeland en Italie zijn aan boord der schepen, die van den Piraeus naar Soeda zijn gestoomd, waar de internationale vloot ligt, die na in vol zee geweest te zijn, is teruggekeerd wegens het slechte weder. De Russische zaakgelastigde is nog gebleven, om nadere instruction af te wachten, misschien met het de veiligheid der -- d °P VCI"B koninklijke familie, die het te Athene wel eens te kwaad kan krijgen. Veiligheidshalve heeft zwager Alexander een drietal oorlogsbodems in den Piraeus om als toevluchtsoord te strekken. Het Grieksche volk blijft woelig en danst op een brandende vulkaan. Vooral in Athene is veel beweging. Op een der pleinen werden oorlogzuchtige redevoeringen ge- houden en op versterking van het leger aandrongen. Men eischte, dat de Koning onmiddellijk de resideutie zou verlaten en naar Larissa (aan de Thessalische grens) gaaude menigte begaf zich daarop naar de wouing van Delynnnis, die eene redevoering hield, waariu hij verklaarde, dat de Regeering uooit een besluit tot ontwapening zou ondertee- kenen. Daarop h>eft het Ministerie zijn ontslag ingediend, dat de Koning geweigerd heeft aan te nemen. In een brief meldde Z. M dat hij Delvannis verantwoordelijk houdt en blijft houden voor den tegenwoordigen toestand van Griekenland. De heer Delyannis volhardt bij zijn verzoek om ontslag, en de Koning heeft daarop den leider van de liberale partij ontboden, doch ook Trikoepis, die vooraf door eene menigte was beleedigd, wees de opdracht tot vorming van een kabinet van de hand. Daarna heeft de Koning den president der Kamer, Rikahis, en den afgevaardigde Sotiropoulos geraad- pleegd. De zaakgelastigden der vijf groote mogend- heden hebben de Regeering eene nota aangeboden, waarin verklaard wordt, datdekustgeblokkeerd wordt van kaap Malia tot kaap Kolonnas en van de noordelijke punt der Grieksche grens tot aan de golf van Corinthe, terwijl de blokkade zich verder uitstrekt langs de westelijke kust, zonder eenige uitzondering te maken voor bizondere eilanden. De Grieksche vloot heeft Salamis verlaten en is naar het eiland Poros in de golf van Aegina, gestoomd De Porte Liat de troepen verder de Grieksche grenzen oprukken, en heeft den gezant te Athene gelast om de koffers te pakken, dat misschien Koning George hem spoedig nadoen zal, want inderdaad ,/Werkelijk, signore Zijn schrift is beter dan het mij lie, eu als knaap heeft hij me reeds menig deel van de Kerkelijke geschiedenis en de Levens van de meeste onzer Ileiligen voorgelezen. Tot voor een half jaar was hij Castellano op de villa van den prins San Marco in Albanoover de landerijen van den prins heeft hij ook het opper- toezicht gehad Maar toen is de vrome heer gestorven, en zijn bezittingen zijn daarna aan ons klooster vervallen. Maar de Heiiige Angelo heeft mijn neef toen toch nog niet verlaten „IIoe dan?" vroeg ik, dewijl de oude nu bleef zwijgen. „Ja!" ging hij voort. //Wel raasde ik soms op Angelo wegens zijn lui ronddolen buiten, op de Campagna; maar wij, menschen zijn menigmaal zoo kortzichtig. Want daar heeft hem zijn patroon juist zijn geluk doen vinden Een blikserastraal uit den Hemel wees hem eerst den steen van den ouden heidensehen Keizer, en vervolgens zijn Helena. Zij houdt veel van hem en Angelo is tevreden Eu ik ben het ookwant zij is bepaald veel meer waard dan de topaas 1" Ik antwoordde niet, omdat ik hem geen aanleiding wilde geven tot verder spreken over den ongeluk- zaligen topaasmaar ik ging zonder verdere plichtplegingeu henen. Ondertusschen hield mevrouw Dorpinghaus haar gedachten druk bezig over het lot van haar oubehoorlijke stiefdochter. Haar moederlijk hart zoude zeer gaarne geweten hebben, hoe Helena het de Yorst zit er naar in. Hij moet zich of aan het hoofd der beweging plaatsen of zich op de Russische schepen terugtrekken. Moet het laatste geschieden, dan zal eene directe inmenging in de zaken der Hellenen van wege Rusland niet uitblijven en Delyannis speelt zijn laatste troef uit. De Staats-Ct. bevat een Kon. besluit van 11 dezer (Stbl. no. 105) tot sluiting van de tegen- woordige zitting der Staten Generaal en ontbinding van de Tweede Kamer, op 18 dezer des namiddags te 3 ure. De verkiezingen der leden van een nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 22 Juni; waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dinsdag 6 Juli daaraanvolgende. De eerste samenkomst der Karaers van de Staten- Generaal zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Woensdag 14 Juli. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen aanstaauden Zaterdag met H. K. H. Prinses Wil- helmina van Het Loo over Arolsen naar Wildungen vertrekken. Z. M. zal incognito reizen onder den naam van Graaf Van Buren. Het Koninklijk gezin denkt ruim een maand in het buitenland te vertpeven. Nu de heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, bedankte voor de vacature K. de Jong in de Tweede Kamer, zou er, volgens het Hbl., sprake van zijn, de candidatuur voor Hoorn aan te bieaen aan Mr. D. van Eck, oud—lid der Kamer. Mr. P. C. 'T Hooft, heeft zijn ontslag ge- nomen als lid der Tweede Kamer, voor het district Middelburg. In de Woensdag gebouden openbare ver gadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur is o. a. behandeld het beroep van A. G. V. Hombach, te Hulst, als administrateur der goederen van A. A. O. A. L. G. baron Stratenus, te Zeist, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland, betrekkelijk den legger der wegen en voetpaden iu de gemeente Stoppeldijk. Poor een te Vlissingen gevestigde expedi- teurs-firma, die zich tevens belast met het doen verkoopen van verschillende producten op de markten te Louden en andere steden in Engeland, zijn dezer dagen vergeefsche pogingen aangewend om de garnalenvisschers van Pernis te bewegen, hun domi- cilie derwaarts over te brengen en er zich op de garnalenvangst toe te leggen, waarmede zij, volgens beweren van die firma, zich aanmerkelijk zouden bevoordeelen. Na rijp beraad hebben de visschers, die aanvankelijk wel geneigd schenen om gevolg te nu maakte, en of het op haar trap, en in haar woning even afschuwelijk stonk als in de meeste Italiaansche huizen. En daarom toog ik dan ook op zekeren dag naar de woning van het jonge paar, die zeer dicht bij de Piazza Burberini lag. De buurt was wel niet erg voornaam maar het huis keek met zijn vensters uit in de tuinen der Capucijnen, en op den trap rook ik niets dan den geur van een grooten bloemruiker, die voor een venster stond te prijken. Angelo maakte mij de deur open hij zag er juist uit als een romanheld. In het eerst beschouwde hij me tamelijk koel en wantrouwig; maar zijn gelaat werd hoogst tevreden, toen ik het verleden met geen enkel woord aanroerde. Hij was mij een wandelend raadsel. Ik beschouwde hem geenszins als een verliefde, zoodat ik zelfs geloofde, dat hij reeds vergeten kon wezen, hoe hij zoo gelukkig was geworden, tengevolge waarvan hij zich nu ook maar alleen met een gevoel van groot welbehagen door zijn jonge echtgenoote zou laten aanbidden. Maar hij koesterde zich aan zijn echtgenoote als in den zonneschijn. Ik vroeg hem, of ik Helena eens zou mogen zieu en spreken doch hij haalde toen zijne schouders op, en hij meende, dat zij kon doen en laten, wat zij wilde, hoewel hij haar toch ging meedeclen, wat ik ver- langde, Zij scheen moeilijk tot mijn ontvangst te kunnen besluiten, omdat ze mij ten minste geruimen tijd liet wachten. Doch eindelijk verscheen zij met de koele, ijskoude vraag geven aan de voorstellen, van de zaak afgezien, als reden opgevende dat hun vaartuigjes niet zee- waardig genoeg zijn om daarmede in die streken hun beroep uit te oefenen. In het Koniuklijk besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer worden de eventueele herstem- mingen bepaald tegen 6 Juli a. s. Wij maken de Regeeriug opmerkzaam, dat die datum sameuvalt met de bijeenkomst van de Provinciale Staten in de verschillende gewesten. A1 de leden dier Stateu, kiezers voor de Tweede Kamer, de leden der stem- bureaux, vooral burgemeesters van wie velen in de Staten zitting hebben, zullen daardoor of hun kiezers— en ambtelijken plicht moeten verwaarloozen, of in de eerste vergadering der nieuw gekozen Staten niet tegenwoordig kunnen zijn. Het ware dus wenschelijk, dat alsnog het tijdstip voor de herstemmiugen werd verauderd. D. v. Z.—H. Eergisterenuacht overviel te Breda den kor- poraal H. Boshoven, terwijl hij de wacht had bij den grooten soepketel, waarbij hij zat te lezen, de slaap. Zijn evenwicht verliezende, plofte hij in de kokende soep en werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat hij onmiddellijk naar het hospitaal moest worden vervoerd, waar de ongelukkige den volgenden dag den geest gaf. Nader meldt men De ongelukkige was milicien— korporaal der infanterie van de lichting '85. Hij had zich op den rand van den soepketel gezet. Een der koks haalde hem onmiddellijk, nadat hij erin gevallen was, uit den keteldeze is dan ook aan beide handen en armen deerlijk gebrand, waardoor onmiddellijke opneming in het hospitaal vereischt werd. Zijne flinke daad mocht echter niets baten want de schrikkelijk vermiukte korporaal is na vreeselijk lijdeu des middags ten half een overleden. TEIt XEUZEV, 14 Mei 1886. De uitslag der jl. Woensdag gehouden ver kiezing voor vier leden der Provinciale Stateu van Zeeland voor het hoofdkiesdistrikt Hulst, is als volgt Aantal kiezers 933 ingeleverd 625 stemmen, waarvan 5 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 311 stemmen bedroeg. Gekozen zijn de heerenL. J M. van Waes- berghe-Jaussens (aftr. lid) met 469, Mr. L. Stevens met 327 en Mr. J. G. van Deinse (aftr. lid) met 323 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mr. J. P. Droukers (aftr. lid) die 292 en Oggel die 280 stemmen op zich vereenigden. Verder verkregen de heeren P. Dregmans 235, H. Wolfert Dz. 125, Mr. A. G. B. Thomaes 100, P. F. Fruijtier 61 eu C. van Waes 51 stemmen. „Waarom zijt ge hicr gekomen?" yMen heeft mij verzocht," luidde mijn antwoord, ,/dat ik eens moest gaan hooren, of gij wel gel ukkig waart. Mevrouw Dorpinghaus zou Rome hoogst ongaarne verlaten voor zij u gelegenheid had gegeven tot ,/Een rouwmoedige terugkomst vroeg zij nu snel. „0 mevrouw Dorpiughaus kan gerust afreizen Ik heb haar niets te zeggen, dan dat ze mij maar zoo spoedig mogelijk moet vergeten 1" Ik bleef voor haar staan, als kon ik het haar ook aanzien, dat zij dringend naar mijn heengaan verlangde. ,/Daar zal ik moeilijk voor kunnen instaan," luidde miju antwoord, omdat men zich een paar, zooals gij met mijn goeden vriend zijt bepaald wel lang moet herinneren Zij wendde zich plotseling om. Angelo ademde ruimer, nu er geen Duitsch meer werd gesproken. Hij ging naar de deur, welke hij opende, terwijl hij me vol zelfbewustzijn, met een veelzeggenden glimlach aanstaarde, toen hij me ten slotte vroeg: ,/Zij is immers gelukkig i Zij zegt het althans." Nu legde hij zijn hand op mijn schouder, terwijl hij voortging: //En ik ben het ook; want zij is werkelijk meer waard dan de topaas 1" Ik schoof hem nu echter ter zijde, en ijlde naar buiten. Wenzel moest bepaald wel gissen, dat ik bij Angelo aan huis was geweest. Donzelfden avond TER \EIZE\S( HE COURAW (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1