Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2190. Woensdag 12 Mei 1886. 26e Jaargang, id DE STEEN YAN TIBERIUS. Binnenland. 5 Mei. ELD. f 47,75 0 12,06 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. folitieli Overzicht. Hoe gaat het in Berlijn? Daar redevoert men druk over het kerkelijk politiek ontwerp van den riikskanselier. Gneist (nationaal liberaal) bestreeci het ontwerp; Windhorst (leider van het centrum) zeide namens zijn aanhang het ontwerp te zullen aannemendr. Von Jagdzewski verklaarde namens de Polen, dat zij insgelijks het ontwerp zouden aan nemen; Von Rauchhaupt was namens de conser- vatieven, vddr het ontwerp, terwijl Von Cuny uit naam der nationaal-liberaleu verklaarde, dat zij er als een man tegen zouden stemmen. Zelfs de anti-semi- tische stokebrand, hofprediker Stoker, verdedigde het. Eindelijk kwam de man met het groote potlood uit den hoek. De laatste nota van kardinaal Jacobini had wel niet geheel aan alle verwachtingen voldaan, zei Von Bismarck, maar zijj kon worden beschouwd als eene betaling in mindering van rekening. Hoe voorzichtiglets voor de meer-eischenden, natuur- lijk. Hierop werd Leo XIII op het stoeltje gezet en geschetst als een man, op wien hij vertrouwde. Dat was voor de clericalen. Toen Eugen Richter het woord voerde, namens de Duitsch-vrijzinnigen, en het betreurde, dat het ontwerp niet eerst bij het Huis van Afgevaardigden was ingediend, waar men met het Katholieke deel des volks had kunnen on- derhandelen, toen begon de Rijkskanselier met grof geschut. De rol, dien de Fransche gezant te Londen speelde, was ook dien van het corps diplomatique te Athene. Aan de uitnoodiging om den naamdag van Koning George door een Te Deum in de kathedraal bij te wonen is wel voldaan, maar aan het verzoek om op eene receptie ten hove te verschijuen is geen gehoor gegeven. De duim- schroeven worden door den Sultan ook wat aangezet, door de Turksche troepen de grenzen te doen naderen. Een bericht van 7 Mei zegt, dat de vertegenwoordigers van de groote mogendheden, uitgezonderd Frankrijk, te Athene eene nota hebben opgesteld en aan de Grieksche Regeering overhan- digd Zij betuigen in die nota hunne onvoldaanheid met het antwoord op het ultimatum en verlangen meer nauwkeurig omschreven en definitieve ver- zekeringen. Hierop zou Delyannis denzelt'den avond hebben°geantwoord in een geest, zoodat de gezanten hunne koffers gaan pakken. Een Turksch adviesjacht is in de Piraeus aangekomen om de vertegen woordigers af te haien, terwijl de kanonneerboot Salaminia naar Konstantinopel stoomt om den Griekschen gezant te bergen. 'tLijU dus wel dat er meer ernst in t spel komt, edocu alles kan zich no2 wenden over een heel anderen boeg. Eenige groote staatslieden doen te zamen per slotte toch°wat hun goeddunkt, wij zijn van gisteren en weten niets. Tegen veler verwachting is de Czaar van Tiivadia naar St. Petersburg opgerukt, de bladen zeggen dat Z. M zich niet op zijn gemak bevond Uit blad verschljnt Dlnsdag- en Vrljdagavond bij den ultgever P. J. V A M UE SARIPEte Ter Kenzen. FBUILLETON. Ook Helena was bleek maar haar oogen toonden een buitengewonen gloed. Haar steifmoeder greep zij bij de handen, welke zij zwijgend en deemoedig zoende. Daarna wendde zij zicli tot mij, en zij gaf mij een hand, terwijl zij goeden nacht zeide waarna zij onmiddellijk in heur kamer verdween. Mevrouw Dorpinghaus greep haar broeder liefdevol bij de hand. Zij bracht hem naar den salon. Met onze verloving is het uit/' sprak hij koeltjes. „Wenzel riep mevrouw Dorpinghaus verblee- kend, /,waarom De jonge vrouw zonk op een sofa neder, en zij staarde stom en meelijdend naar heur broeder. Maar dit trouwe, onverholene meelijden trof Wenzel onaangenaam hij wendde zijn zuster den rug toe, en ging in een boek staan turen ook ik greep naar een boek, hoewel ik geen woord kon lezen. Eindelijk kon ik den pijnlijken toestand niet lauger verdragen, en ik ging naar buiten. Mevrouw Dorpinghaus volgde mij onmiddellijk. Zij bezwoer mij toen of ik haar toch zoude zeggen, wat ik vroeger met mijn zinspeling op de vensterluiken, en op den zakdoek had willen zeggen. Ik antwoordde haar, dat zulk een verklaring op dat oogenblik smartelijk en doelloos zou wezen. Maar zij moest mij beloven, dat zij den volgenden in de Krim, ter oorzake van de veelvuldige J bosehbranden in de onmiddellijke omgeving van zijn buiten. Hals over kop vloog de burgemeester van Moskow uit Berlijn, waar hij logeerde, om den Potentaat in de oude hoofdstad der Moskovieten te ontvangen. „Elk op zijn nomrner," vooral in Rusland. Misschien haalt de Battenberger wat vrijer adem, nu zijn naamgenoot eenige dagreizen noordwaarts gegaan is. Wat in Berlijn is geschied, kan een voorspel genoemd worden van hetgeen te zijner tijd in Londen zal geschieden. Of echter Gladstone er zoo goed met zijn Home—Rule zal afkomen, dat staat te betwijfelen. Het lust ons niet zelfs in korte trekken te vermelden wat de Engelsche bladen over Gladstone's ontwerp zeggen en hoe zijn manifest wordt beoordeeld, thans zij het ge- noeg te melden, dat het laatste zelfs voor de ambtgenooten van Gladstone eene verrassing is geweest. De //Land Purchase Bill", die door den premier over boord werd geworpen, werd op den dag der verschijning vau het manifest nog door Lord Spencer met warmte verdedigd, en Lord Rosenberg kon op een feestmaal zeggen, dat men hem niet moest aankloppen, om op de hoogte te worden gestel van Gladstone's plannenwie een stuiver uitgaf, om een courant te koopen, zou er zeker niet minder, wellicht meer van weten dan de minister van buitenlandsche zaken, zoo verze- kerde hij. Zit Depretis met de volksvertegenwoordiging in dik weer, wat natuurlijk lastig voor den man is, de berichten uit Afrika vlechten ook geen rozen aan zijn krans. Van de kust der Roode zee wordt aan het Italiaansche ministerie gemeld, dat Koning Menelek van Schoa, tengevolge van de bedreigingen van zijn leenheer, dien vreemden Johannes van Abyssinie, bevolen heett, dat alle Katholieke zen- delingen uit zijn land moeten worden verdreven. Nog iets onrustbarends komt uit Afrika. De Khedive heeft eene depeche uit Korosko ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat een onderbevelhebber van den Mahdi, te Berber, alle manschappen, die van Khartoem komen, in allerijl naar Dongola heeft gezonden. Hij zelf is met de laatste bezending inedegegaan. Men gelooft dat de opstandelingen eene talrijke legermacht te Dongola bijeentrekken. Men zij voorzichtig met dien Johannes, die vent is niet te vertrouwen. De Italianen hebben in Harrar al leergeld genoeg gegeven en de Britten in Khartoem Nog rest ons iets te schrijven over de werksta- kingen aan den overkant des Atlantischen Oceaans. In Chicago en Milwaukee vochten de socialisten met de politie, die gesommeerd waren om uiteen te gaan. De laatsten wierpen met bommen, de eersten schoten. Vijf agenten zijn gedood, 50 op- roermakers neergeschoten en velen ingerekend, ook morgen vroeg met pak en zak naar Rome zou terugkeeren, waar men dan eerst wat bij adem zou kunnen komen, voor ik de zaak voor goed uit elkander zette. Morgen vroeg vertrekken wij stellig en zeker zeide zij toen. Aldus scheidden wij. Toen ik den trap opging naar mijn kamer, hoorde ik mevrouw Dorpinghaus op Helena's kamerdeur kloppen. Zij klopte her- haalde malen maar er werd niet opengedaan. Toen er in de kamer volstrekt geen beweging kwam, ging zij henen, en ik toog naar mijn kamer, waar ik nog lang voor het venster bleef staan, voor ik naar bed ging. Eerst tegen den morgen kon ik mijn slaap vatten. Den volgenden morgen zouden wij op een kamer ontbijten. Wenzel vcrscheen even stipt als altijd daarbij was hij zoo netjes geschuierd en geborsteld, alsof hij nog altijd onder den ban stond van Helena's groote, blauwe oogen. Stellig was hij inwending lang zoo kalm niet, als hij zich uitwendig huichelde want het is stellig hoogst onaangenaam, als men bij het ontbijt tegenover de dame moet zitten, van welke men den vorigen avond zijn conge heeft gekregen. Mevrouw Dorpinghaus liet lang op zich wachten. Eindelijk verscheen zij ademloos en als buiten zichzelf. Haar mooi gezicht gloeidein haar oogen fonkelden tranen, welke de hoogste ontroering ver- rieden zij had een ineengefrommeld stuk papier in handen. een 25tal drukkersgezellen, beschuldigd van moord. Verscheidene magazijnen zijn geplunderd, als ook eene bierbrouwerij. Onder die Vandalen bevinden zich vele Polen en Bohemers. Met arresteeren wordt druk voortgegaan. Bij onderscheidene anar- chisten zijn huiszoekingen gedaan en naar aanleiding daarvan zijn velen achter slot en grendel geborgen en wapenen, ammunitie en roode vaandels uit de schuilhoeken gehaald. In dat zelfde Noord-Amerika zetelt me ook een natie! Het uitvaagsel van alle Europeesche vol- keren is er saamgerot, schurken en schelmen, dieven en moordenaars, luiaards en vagebonden, bankroetiers en eerroovers, zwendelaars en lieden met verloopen zaken. Amerika is jaren lang ge weest het asyl voor het uitvaagsel der menschheid. Het behoeft dan ook niemand te bevreemden, dat men in Amerika over maatregelen peinst, ten einde het uitschot der volkeren het verhuizen naar de Nieuwe Wereld te beletten. Tusschen de gemeenten Helmond en Someren is een eigenaardig geschil gerezen. Op 23 Februari verliet een meerderjarige boerenknecht zijn dienst te Helmond, ua zich alvorens bij een anaer in- woner dier gemeente te hebben verhuurd om op den D'en Maart in dienst te treden. Hij ging in den tijd tusschen 23 Februari en 1 Maart bij zijn vader te Someren inwonen (zonder echter ten raad- huize van Helmond zijne verandering van woonplaats aan te geven) en werd aldaar krankzinnig. De vraag is nu gerezen; wie van beide gemeenten moet de verplegingskosten dragen? eene vraag die afhankelijk is van de vraagwaar had de bedoelde persoon zijne wettelijke woonplaats tijdens hij krank- ziunnig werd? Someren zegt: te Helmond; Helmond daarentegen zegt: te Someren. Aanvankelijk schijnen de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant Someren in het gelijk te stellen. Helmond blijft echter zijn eenmaal ingenomen standpunt handhaven, zoodat weldra de Raad van State over het geschil zal hebben te oordeelen. Aan alle militairen van de garnizoenen Mid- delburg en Vlissingen is de toegang verboden tot het huis, genaamd Tivoli, gelegen op den hoek der Gravenstraat te Vlissingen. Het feit, dat door onbekenden, op slinksche wijze socialistische strooi- biljetten tusschen de hoofddeksels der militaire bezoekers zijn verborgen, terwijl die zich met dansen vermaakten, moet de oorzaak tot dit verbod zijn. De militairen hebben dit voorval zelf ter kennis huuner superieuren gebracht. Voor de rechtbank te Dordrecht werd Vrijdag een dier zaken behandeld, waarvan men op het platteland dikwijls hoort spreken, maar waaruitzelden „Zij is weg riep mevrouw Dorpinghaus, terwijl zij snikkend op de sofa neerzonk. Zij is weg O dat slechte, dolle, ondankbare meisje Voor Wenzel was dit alles bepaald een raadsel, wat het voor mij echter niet was, hoewel het mij toch ten hoogste verbaasde. Hij bleef zwijgend stilstaan, terwijl zijn zuster het papier op tafel wierp. Dat Helena tijdens den nacht op den loop gegaan konde zijn, was hem een onbegrijpelijke monsterachtigheid. Zijn stomme verbazing was tevens een hartroerend teeken, hetwelk bewees, dat hij aangaaude Helena nooit een beleedigende of beschuldigende gedachte had kunnen koesteren. Hij kon het mij stellig aanzien, dat ik meer van de zaak wist dan hijwant hij liet het bedaard toe, dat ik het papier opnam, waarna ik halfluid las ,/Vaart wel; vaart alien wel! Ophelderingen kan ik u onmogelijk geven, al zoudt ge mij misschien ook voor waanzinnig beschouwen. Ver- geet mij gerust, en gelooft, dat ik gelukkig o! onuitsprekelijk gelukkig mag heeten! Helena Beati." Mijn hand legde ik nu op Wenzel's schouder Het gebeurde scheen hij nog niet te begrijpen. Angelo Beati heeft nu zijn wraak genomen,' sprak ik ernstig. //Wat?" riep hij. //Angelo Beati....? Die landlooperdie bedelaar Dat is een leugen een strafproces voorkomteen toovergescliiedenis. Een jonge vrouw te 's Gravendeel was sedert lang ongesteld, en voor velen bestond er geen twijfel of zij was betooverd, terwijl niemand anders de tooverkol kon zijn dan de 67jarige vrouw O. aldaar. In den avond van 21 Maart 11. drong dan ook zekere U. met vier personen de woning der vrouw binnen U. greep haar aan, wierp haar op den grond en wilde haar dwingen de betooverde vrouw te zegenen. Inmiddels was de 70jarige O., gedeeltelijk door een beroerte verlamd, uit bed gekomen en verbood zijn vrouw, aan het verzoek der bijgeloovigen te voldoen, waarna U. den ouden man op den stoel smakte met de woorden,: //hou je mond, ouwe vent." De bende bleef bijna 3 uren in de woning zonder de zegening te verkrijgen. Zoowel O. als zijn vrouw en een derde getuige, deden al het mogelijke om de zaak aan de recht bank zoo zacht mogelijk voor te stellen, zoo zelfs, dat de president hen herhaaldelijk de bekentenis van den eed voorhield en hen aanmaande, vooral de waarheid te zeggen, en een der rechters den ouden man vroeg, of hij zoo sprak omdat hij bang was voor nieuwe gewelddadighedenmaar de oude hield vol, het zijn beste jongens. Dit was echter niet het gevoelen van het O. M., dat in scherpe bewoordingen de bijgeloovige en onmenschelijke daad ran bekl. met zijn bende afkeurde, en al was de mishandeling niet hevig geweest, de omstandigheden, waaronder het feit plaats greep, maakte de zaak zooveel te erger. De eisch was dan ook voor bekl. 3 maanden celstraf. Aan de Kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen is door het Departement van Marine opgedragen de vervaardiging van stoomwerktuigen en ketel voor het bij 's Rijks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde torpedo-transportvaartuig. Nu de inschrijvingen gesloten zijn, verneemt men, dat de op 14, 15, 16 en 17 dezer te Rot terdam te houdeninternationalehondententooustelling de belangrijkste zal zijn, welke tot heden hier te lande is gehouden. De voornaamste liefhebbers en fokkersin Engeland, Duitschland, Belgie, Frankrijk en Nederland zullen met de fraaiste exemplaren mededingen naar de prijzen, door //Nimrod," de stad Rotterdam en particulieren uitgeloofd. Als bizonderheid kan gemeld worden, dat de beroemde St. Bernard Plinhimmon, van den heer Hedley II. R. Clapman, onder de inzendingen zal prijken. Deze hond behaalde in Engeland in twee jaren tijds niet minder dan 15 eerste prijzen en 15 cups, waaronder 3 van 100 pd. st. waarde ieder. Het is dus niet te verwonderen, dat de eigenaar zijn hond op hoogen prijs stelt. Hij vraagt daarover niet minder dan 10,000 pd. st zegge 120,000. Vreemd klinkt het, dat dit nog niet de hoogste prijs is, dien men voor een ,/Toch niet, vriendHij wilde zijn betaling hebben, en nu heeft hij ze Hij is verstandiger, dan wij meenden." Wenzel antwoordde niet; maar hij werd vuurrood. Welk een gebeurtenis! Mevrouw Dorpinghaus, en Wenzel hebben Helena nooit weergezien. Hij sprak in acht dagen tijds geen enkel woord, en toen hij weer meedeelzaam begon te worden, bemerkte ik, dat zijn karakter zich intusschen hoogst eenzijdig had ontwikkeld. Iu dien tijd werd hij de bittere cyniker, dien hij tot zijn dood toe is gebleven. Mevrouw Dorpinghaus, die anders zoo goedmoedig, vriendelijk, en flink placht te wezen, heeft aan haar stiefdochter nooit vergiffenis geschonken. z/Den Hemel kan ik onmogelijk genoeg danken," placht zij to zeggen, //dewijl hij Helena's vader, mijn man zaliger, deze geschiedenis niet meer heeft laten beleven Voor onze afreis uit Albano had ik nog een onderhoud met pater Girolamo in Arriccio. Hij kwam mij toen geenszins voor als de Heilige man, dien zijn neef ons had geschilderd. Hij was een verschrompeld, zwartbruiu oudje met slimme, iemand als doorborende oogenhij scheen geboren voor het schudden, en uitspelen der kaarten ten behoeve van zijn mooien bloedverwant. Ik spaarde hem alle nuttelooze verwijten, en ik wilde alleen maar van hem weten, werwaarts Angelo de jonge dame had gebracht. (Slot volgt.) 186» H4* elfde prijzen r»n 7,00 i 7,20 e en Vli.mseha 5.40. Gent f 4,40 Orer- ria.miuhe zomer r 8,90. Ptarde- 6,40 a 6,90, nen 8,00 i /680a 7,00. f i 17,00 12,50 14 00 14 00 16,50 11 50 13,75 11,50 TER \EIZE\SCHE OI RWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1