Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2189. Zaterdag 8 Mei 1886. 26e Jaargang, 10) DE STEEN VAN TIBERIUS. Binnenland. 5,50 6 00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 5,25 5,32 5,35 5,40 5,45 5,50 6,03 6,55 8,24 8,35 9,10 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. (kit blad Terschtjnt Dlmsdag- en Vrljdagarond bij den uiigcver P. J. V A S DE 8 A N O E te Ter Kenzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. lr*olitieli Overzicht. Uit Duitschland meldt men, dat de ontwerpen betreffende de belasting op het gedistilleerd bij den Bondsraad zijn ingekomen. De wetten zullen geldig zijn voor Noord— Duitschland. on Bismarck heeft een hoofdontwerp en een subsidiair ontwerp samengesteld. Het eerste valt zeker, maar het laatste hoopt hij er door te scharrelen. Indien er geene afschaffing van drukkende lasten op de eerste levensbehoeften mee gepaard gaat, dan is de aanneming ook van het subsidiair niet zoo zeker. In den Pruisischen Landdag zijn de debatten over de kerkelijk politieke wetsontwerpen in vollen gang. Vooraf heeft de regeering verklaard, dat de betrekking tusschen haar en het "laticaan van vriendschappelijken aard zijn. Bismarck wenscht natuurlijk eene meerderheid voor zijne ontwerpen, maar liefst eene kleine, omdat hierdoor, zijne positie tegenover den Paus bij verdere onderhan- delingen versterkt wordt De Kanselier wil meer en iets anders dan op het program voorkomt., daar is 's mans politiek doorzicht borg voor. Zijne be- doelingen legt hij nooit blooit. Hij gaat door. Hij rukt zich met eigen handen den krans van het hoofd, welks stralen schitterend schenen te zullen weerkaatsenhij bekommert zich om roern, noch om het schreeuwen en schelden eerier luid- ruchtige galenj vrienden laat hij desnoods in den steek hij heeft zijn doel en daar komt hij. Zijn politieke wijsheid kent geen palen. Met John Bull is hij het nu ook al eens over de verdeeliug van Oceania, misschien brengt men het zoo ver, dat het onbeheerde land stilzwijgend aan Brit en Germaan gerekend wordt te behooren. Volgens contract zijn aan Duitschland toegewezen, behalve het reeds vroeger itigepalmde deel van Guinea, de Admiral'teits—eilanden, Nieuw-Ierland, Nieuw- Brittanie, de drie Salaraons-eilanden, Bougainville, Choiseul en Isabella (namen die aan Irankrijk en Spanje herinneren en spoedig omgedoopt zullen worden), alsmede de geheele groep der Marshal- eilanden. Volgens onderling accoord zullen in dit deel des stillen Oceaans geen strafkolonien gevestigd worden en zal er vrijheid van handel bestaan. La grande Nation heeft het druk met de vor- kiezing van de kandidaten Gaulier en Roche. De laatste zit gevangen voor 15 maanden wegens zijn optreden te Decazeville. De telegraaf deelt mede, dat op den eersten 45000 stemmen meer zijn uit- gebracht en deze dus verkozen is, niettegenstaande het dreigement in de //Cri du peuple." //Als onze kandidaat niet verkozen wordt, moeten wij tot ge- weld de toevlucht nemen; dan zal de leus zijn: Wee den overwinnaars Zeker eene zonderlinge FBUILLETON. Nu wierp Wenzel zijn eindje sigaar driftig op den grond, terwijl hij tevens opgewonden riep: ,/Neendat is het nietZwijg maar over uw vergeeflijke nieuwsgierigheid en over uw ander tuig! Want gij hebt bepaald wat anders gemerkt, zoodat gij nu verdenking koestert Zeg maar op, wat het is!" Nu zeide ik hem de waarheid. Ik begon ,/Mejffrouw Helena Dorpinghaus schijnt mij sinds eenigen tijd geheel veranderd; zij schijnt thans denkbeelden te koesteren, die haar vroeger bepaald vreemd waren. Er moet tusschen u beiden iets voorgevallen zijn, vriend!" „Meent hij dat? vroeg hij bitter. „Mejuffrouw Helena Dorpinghaus is mij bepaald een raadsel- achtige persoonlijkheid. Ik weet niet, wat zij denktmaar ik heb mij nog nooit voorgesteld, dat er iets ons geluk zou kunnen verstoren. Helena was nooit zeer opvallend in haar liefde voor mij, omdat het niet in heur aard ligtzij is lijdzaam, zacht en deelnemendmaar voor elke liefde- volle tegemoetkoming van mijn kant was zij altijd buitengewoon erkentelijk." Nu zweeg hij een oogenblik, waarna hij weer hartstochtelijk zeide//Sinds eenige dagen is zij echter anders geworden. Haar zachtmoedigheid is opvatting van de volkssouvereiniteit, die door de stembus spreekt. In der Britten land zit men nog altijd met de ,/IIome Rule." Gladstone heeft een manifest ge- richt tot zijne kiezers in Midlothian, waarin hij verklaart, dat hij de ernstige beteekenis niet onder- schat van de geschillen van meening over de lersche kwestie, maar het toch dienstig acht eene lersche wetgevende vergadering tot stand te brengen. 't Valt niet te ontkennen, dat men eenige sporen van inoe- deloosheid bij den ouden Houthakker begint op te merken, en men heeft alien grond tot het ver- inoeden, dat het ontwerp in deze zitting niet tot wet wordt. Wat er nog voor zwenkingen voor den dag komen, zal de tijd leereu; even als Heemskerk in den Haag, moet ook Gladstone roeien met de riemen die hij heeft, ondervindende, dat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is. In Achter-Indie laat men John Bull ook nog niet met rust. Op 20 April hebben de Dacoits in Birtna een nieuwen aanslag ondernomen op de hoofdstad Mandalay. Te vijf uur in den morgen werd bet binnen de muren gelegen deel der stad op een aantal plaatsen in brand gestokeu. De vlnmmen breidden zich met groote snelheid uit binnen weinige uren waren de huizen over eene uitgestrektheid van een tnijl lengte en een halve mijt breedte in de asch gelegd. De gevangenis werd met moeite gered, nadat de arrestanten onder sterke bedekking naar een der biunenplaatsen ran het paleis waren overgebracht. Met groote moeite gelukte het aan de Engelsche bezettiugden voortgang der vlammen te stuiten. Omtrent de werkstakingen in Belgie wordt uit het kolendistrict van Charleroi gemeld, dat te Feluy weer door twee honderd werklieden 35 percent verhooging van loon gevraagd is, die na weigering, het werk gestaakt hebben. Er loopen nog 500 zonder werk teugevolge van den stilstand der fa- brieken De aangerichte verwoestingen komen den uitvoerders er van duur te staan. Bij de Woensdag gehouden zitting van de Eerste Kamer was een talrijk publiek aanwezig. Op de gereserveerde tribune merkte men den voorzitter en verschillende leden der Tweede Kamer op. Aan de Ministerstafel waren alle Ministers gezeten, behalve die van Kolonien, Buiteulandsche zaken en Marine. Ingekomen was o. a de door de Tweede Kamer aangenomen Markenwet, die naar de afdeelingen werd verzonden. Op voorstel van den voorzitter werd beslolen het ontwerp tot conversie van staatschuld, die in de vorige zitting onafgedaan is gebleven, overmorgen, Vrijdag 11 uur, aan de orde te stellen. nu schuwe schuchterheid mijn vriendelijkheid schijnt haar bijna te kwetsen. De vrouwen zijn wegens haar onberekenbare grilligheid toch inderdaad onverdragelijke schepsels. Maar nu moet gij ook weten, vriend dat ik vroeger nooit heb gevoeld, hoe veel ik wel van haar hield, en wanneer Doch juist kwam mevrouw Dorpinghaus nu uit het logement, en zij nam hem ter zijde. Wenzel luisterde een oogenblik naar heur gefluisterde woorden, waarna hij met snelle schreden het logement binnenstormde. ,/Wie had zich zoo iets kunnen verbeelden riep mevrouw Dorpinghaus mij nu toe. //Want juist zat Helena nog doodbedaard aan heur tafeltje te naaien, tot zij plotseling haar werk in den schoot legde, waarna ze mij deftig en wel meedeelde, dat zij mijnheer Wenzel onmiddellijk eens even alleen wilde spreken, en of ik nu zoo goed wilde zijn, dat ik hem eens binnenriep. Daarop vroeg ik haar, of zij eerst maar niet eens liever zoo goed zou willen zijn, dat ze mij, haar moeder, vertelde, welk geheim er dan broeide. Toen keek ze mij aan alsof ik nog een onmondig kind was, dat zich voorbarig in het onderhoud van de volwassenen heeft gemengd. Maar vervolgens viel ze mij om den hals, waarna ze mij zoende, terwijl ze tevens zeide, dat ik niet boos op haar mocht wezen, omdat ze mij alles nog wel bijtijds zou laten weten. En wat zoude zij van hem willen, wat kan heur de arme man gedaan hebben?" Mededeeling der Regeering. De Minister Heemskerk, het woord verkregen hebbende zeideMijnheer de voorzitterIk heb de eer aan de Kamer mede te deelen, dat mijne ambtgenooten en ik op vereerend verlangen van Z. M. den Koning, hun verzoek om eervol ontslag hebben ingetrokken. Dit is niet geschied, dan nadat het Z. M. behaagd heeft, het vormen van een nieuw Ministerie op te dragen aan een geacht en invloedrijk lid van de rechterzijde der Tweede Kamer, welke opdracht door dezeu is afgewezen. Het Ministerie blijft zich tot taak stellen, de ondernomen herziening der Grondwet zoo raogelijk tot stand te brengen." Na deze mededeeling werd de zitting gesloten. Naar aanleiding van het bezoek der Yorstelijke familie aan Amsterdam schrijft het Hbl: //Wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat lang geaarzeld is eer Koning en Koningin besloten, te midden der opwinding van het gejuich en getier eener groote menigte, het zeer jonge kind te brengen. Is de opvoeding van een eenig kind altijd bezwaar- lijker dan die van een aantal kinderen, dubbel is dit het geval, met een Koningskind, dat, uit den aard der omstandigheden, grooter gevaar loopt om bedorven te worden door toegeeflijkheid en vleierij dan een ander. Doch alles wat van de bevallige, vriendelijke Prinses gezien is door honderden ouders, geeft ons recht om hulde te brengen aan de eenvoudige, ver- standige wijze, waarop de jonge Moeder haar Kind opvoedt. H. M. is zelve eenvoudig en minzaam bij elk bezoek te Amsterdam wint zij nieuwe waar- deering en eerbied, en het is een verkwikkelijke gedachte, dat Nederlands en Indie's toekomstige Koningin door een zoo beminnelijke en waardige Moeder wordt opgevoed. Zij zal van haar leeren, hoe zwaar de plichten zijn, die de liefde van een geheel volk den Souverein opleggen." Yerleden jaar is aan de speculatie der oester-cultuur te Yerseke een gevoelige knak toegebracht. Men ziet dan ook tot heden zeer weinig nieuwe pannen aanvoeren, hoewel de oester- werkzaamheden betrekkelijk weder in vollen gang zijn. Betrekkelijk, daar een groot deel der pannen niet wordt afgestoken of omdat het broed te klein is, of omdat de pannen op speculatie zijn gelegd. Het broed dat afgestoken wordt, is over 't algemeen kleiner van stuk, maar grooter in aantal dan vorige jaren. De kleine oesterhandelaren zijn natuurlijk eenigszins de dupe van dien knak geworden de flinke zaken hebben er slechts een weinigje onder geleden. 'tis echter voor alle oesterkweekers te wenschen, dat de vaste overtuiging der groote handelaren niet beschaamd worde, dat de oester- cultuur spoedig tot zijn vroegeren bloeienden toestand zal terugkeeren. z/Zij bemint hem niet meerzeide ik. z/Zoude zij hem niet meer beminnen? Hoe kan dat zoo ineens?" /,Misschien is haar liefde niet zoo plotseling verkoeldals gij het u voorsteltmevrouw Vrouwenharten zijn immers wel meer op dergelijke wijze veranderd z/Dat geef ik toe; maar dan was er toch ook bijna altijd een nieuwe neiging in het spel. Nu heeft Helena wel steeds zonderlinge invallen gehad, en, onder ons zij het gezegd, dat zij toenmaals mijn broeder heeft uitverkoren, dit was ook al zulk een zonderlingen inval. Maar zij volgde daarbij toch in elk geval haar eigen smaak En hoe kan zij nu zoo plotseling andersgezind zijn geworden Als er nog een andere neiging in het spel kon wezen maar dat is onmogelijk ,/Zou dat bepaald zoo heel onmogelijk zijn vroeg ik z/Heel onmogelijk! Oordeel daar zelf maar eens over Helena heeft in de laatste vier weken met bijna geen anderen man gesproken dan met mijn broeder. Wie zou er dus liefde bij haar gewekt kunnen hebben De kleine bult misschien, welke ons iederen morgen oranjeappels brengt Of de oude prins Doria misschien, welke sinds eenige dagen giuds in de groote villa woont?" De luchthartige scherts van de brave dame kon mij onmogelijk doen glimlachen. Daarenboven had ik haar laatste woorden nauwelijks gehoord, omdat Wij vernemen, dat de heer Dr. J. L'Ange Huet, houfdredacteur en uitgever van het Alg. Dagbl. van Ned.—Indie, door den Raad van Justitie te Batavia is veroordeeld tot 3 maanden gevange- nisstraf, wegens de beleedigende woorden, welke in een brief van ,/Fantasio" omtrent het Koninklijk gezin in dat blad voorkwamen. Zooals men weet, was de heer Coenraad Busken Huet de schrijver van dien brief, waarin hij in een oogeublik van gemelijkheid uitdrukkingen schreef, die onverantwoordelijk waren, al had, zooals hij o. a. aan onzen Parijschen correspondent verzekerd heeft, hij volstrekt niet de bedoeling te leleedigen. Zijn neef, de heer L'Ange Huet, heeft de on- voorzichtigheid gehad de werkelijk hoogst aan- stootelijke zinsneden te laten afdrukken en moet nu voor een misdrijf, waarvan hij niet de hoofddader is geweest, boeten, tenzij hij in hooger beroep wordt vrijgesproken. Nu over den schrijver wien het vaderland in vele opzichten zoo veel verplicht is zich zoo onverwachts het graf heeft gesloten, is het te hopeu dat aan deze vervolging, door berusting van den veroordeelde en toepassing van het recht van gratie een einde worde gemaakt. H. Het Koninkl. besluit van 5 April jl. no. 5 bevat de beslissing in de volgende zaak. De beer Fassaert was op 6 Sept. 1884 benoemd tot Wethouder van llontenisse, aan welke be trekking een jaarwedde vau f 25 is verbonden. Ingevolge de bepalingen der wet werd den benoemde een gezegeld en geregistreerd extract uit de notulen nitgereikt, waarvan de kosten f 1,05 bedroegen. De heer Fassaert nam wel de benoeming aan, doch weigerde de betaling der kosten. Burg, en Weth., oordeelende dat die kosten niet voor rekening van den secretaris konden blijven, brachten die op rekening der geraeente. Gedep. Staten royeerden den post, omdat bedoelde kosten niet voor rekening der gemeente zijn; de Secretaris kon de registratie- rechten van den Wethouder vorderen op de wijze genoemd in art. 30 der wet van 22 Frim. an YII, en de zegelkosten door eene burgerlijke actie. Burg, en Weth. van Hontenisse vroegen van het besluit van Gedep. Staten voorziening bij den Koning. Bij het bovenaangehaald besluit is de beslissing van Gedep. Staten gehandhaafd. G. C. De kustseinpost en vlaggentelegraaf te West- kapelle, evenals de andere aan onze kust, ingesteld tengevolge van de droevige ramp, aan De Adder overkomen is op 1 April jl. voor den dienst geopend. Deze seinpost werd oorsproukelijk inge- richt op den grooten kustlichttoren. De ruimte evenwel op het bovenvlak van dien kolos bleek te gering om er, behalve een vlaggenstok, ook een wachthuisje te plaatsen voor den dienstdoendeu man. Daarom wordt eene uitbreiding aan den post bij het geleidelieht op den ijzeren toren gegeven. ik juist zeer diep stond te peinzen. Er zweefde mij nu een vraag op de tongmaar ik aarzelde lang, voor ik ze uitte. Doch eindelijk zeide ik: //Aan welken kant van het logement ligt Helena's kamer?" ,/Wat bedoelt gij daar nu mede," vroeg mevrouw Dorpinghaus verbaasd. //Hier, aan dezeu kant!" „Dus aan de tuinzijde ,/StelligGinds boven, op de tweede verdieping." z/Neem mij niet kwalijk maar welke kamer is het?" z/Ginds, het derde venster; de luiken zijn met een zakdoek vastgebonden." De luiken en de zakdoek begonnen mijn verbeelding nu eensklaps op een eigenaardige wijze te prikkelen. Mijn blik kon ik er in lange niet afwenden, en toen ik mevrouw Dorpinghaus eindelijk weer aankeek, ontmoetten onze blikken elkander.... Ikdacht: z/Mejuffrouw Helena heeft in de laatste weken geen man gesproken behalve Wenzel Maar gezien En de liefde kan immers alleen door zien ook wel ontwaken, voornamelijk tusschen een knappen Italiaan die onder den nachtelijken hemel verwijlt, en een blond, Noordsch meisje, hetwelk door gindsch veDster kijkt Mevrouw Dorpinghaus trok nu huiverend heur sjaal vaster om de schouders, waarna zij weer logementwaarts stapte. z/Wij kunnen nitjts, niets anders doen dan Albnno morgen zoo vroeg mogelijk verlaten," zeide ik terwijl ik haar mijn arm bood. TER NE11ZEHSCHE C01IRMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1