Buitenland. Gemengde bcrichlen. Telegrafische berichten. Men schrijft uit Edam //Het drama-Bulkley, nog versch in aller ge- heugen liggend en nauwelijks afgespeeld, heeft hier zij 't op mindere groote schaal en met minder ver- toon, zijn evenknie gevonden. Het echtpaar W. torste reeds sedert jaren den huwelijksketen, die, hoe zwaar ook soms, hier in al haar gewicht ge- voeld werd en aan vrouw en man beide een on- dragelijken last oplegde. Hoezeer toch de echtelieden hun kinderen als de appels hanner oogen beminden, was er niets ter wereld in staat, om de tusschen beide bestaande kloof te dempen of de verbittering eenigermate te verminderen. Ten slotte besloten ze van elkander te gaandoch wat met de kinderen aan te vangen? De man nam de twee oudste jongens mee naar zijn ouders, liet het jongste kind zijner vrouw ter verzorging over en verbood haar ooit naar de andere te komen zien. Doch de liefde der moeder was te sterk, dan dat zij zich door een dergelijk verbod zou laten weerhouden. Terwijl zij zieh, om in het onderhoud van haar en haar kind te voorzieu, beijverde op eerlijke wijze haar brood te verdienen en o. a. les gaf in de handwerken, stierf de vader van haar man, en werd ook deze, evenals de twee kinderen, die hij bij zich had, ziek. Zoodra dit der moeder ter oore kwam, spoedde zij zi"h in noodweer en koude naar Edam, om haar kinderen te zien, doch dit werd geweigerd. De man lierstelde intusschen, ook de kinderen, die weder de bewaarschool te E. bezoeken. Op zekeren dag kwam de moeder de kinderen op den weg naar de school tegen zij grijpt het oudste van hen en loopt alsof de dood haar op de hielen zat, den weg naar Monuikendam op. W., onder- richt geworden van het gebeurde, begeeft zich naar den burgemeester, die afwezig is wat niemand zal verwonderen, als men weet dat de goede man maar £en lichaam heeft eti vele functien bekleed, o. a. die van schoolopziener en gaat zijne vrouw na, vergezeld van den politieagent D., die het even- wel beter vond eene juist vertrekkende postkar te bestijgeu en het rijdende te doen. Dit had ten- gevolge, dat de vrouw met het kind spoedig werd ingehaald. De politieagent dorst baar evenwel niet arresteeren j hij vroeg alleen het kind, of het bij zijne moeder wilde blijven, en op het toestemmend antwoord liet D. de vrouw haars weegs gaan, die terstond door eenige particulieren, welke W., uit vrees voor onheilen, waren gevolgd, werd ondersteund en verzorgd. W. moest onverrichter zake terugkeeren naar E. en moet daar als een bezetene hebben geraasd, omdat er niemand was, die hem (naar hij meende) recht kon verschaffen. Wat de gevolgen dezer zaak zullen zijn, valt nog niet te zeggen, en of de rechter er in betrokken zal worden evenmin. -Yrijdagavond, omstreeks 6 uren, ontstond in de nabijheid van den Rijnspoorweg onder Ede, door de vonken uit een locomotief, een hevige heide- en boschbrand, waardoor een halve bunder heide en even zooveel akkermaalshout werden ver- nield. Dank zij het stille weder en snelle hulp, slaagde men er in de vlammen te stuiten. Bij dezen brand bleek weder duidelijk, dat de brandvrije strook, door de Rijnspoorweg-My langs haar liju gemaakt, niet afdoende is, daar het vuur op vier plaatsen te gelijk in de bosschen van den heer Benoit woedde. In de omstreken van Maastricht zoo wordt van daar gemeld wordt de kwakzalverij op het gebied der veeartsenijkunde op groote schaal en, schijnt't, straffeloos gedreven. Men vindt daar kwakzalvers, die er geregeld een beroep van maken en zich zelfs voor specialiteiten uit gevenzoo o. a. woont er te Biesland (Oud- pagna zou brengen, op welke nog grauwe nevels rustten, stond voor het postliuis, dat op ongeveer vijf minuten afstands lag, reeds op zijn lading te wachtten Omdat ik mijn weg wilde verkorten, ging ik door het tuintje, dat achter het logement lag. Nog was alles rond mij slilmijn sell rede 11 knarsten luid op het vochte kitzelzand van het tuinpad, hetwelk mij langs een groen bemost, ver- minkt beeld, en langs een breeden steenen bank voerde. Bij mijn nadering verhief zich van dezen laatsten een manspersooii Augelo Beati jAngelo?" riep ik verbaasd. Hij bleef uiterst bedaard voor mij staan, en hij beschouwde mij glimlachend, hoewel zijn starende blik zonderling tartend mocht heeten. Eindelijk mompelde hij iets zeer zacht, uit hetwelk ik toch meende te verstaan, dat hij immers gerust in zijns buurinans tuin mocht verwijlen. ,/In den tuin van uw buurman?" vroeg ik. //Nu ja, maar „Wel, per Dio! woon ik dan niet in Arriccio?" En tevens lachte hij weer even kinderlijk, als hij gedaan had, toen wij hem tijdens zijn slaap in het groene gras stoorden. Ik had er heusch nog niet eens aan gcdacht, dat Wenzel zich door zijne verhuizing naar Alba- no werkelijk binnen het allernaast bereik van zijn vijand had gebracht. Doch thans begon ik te gelooven, dat die vijand werkelijk onnoozel genoeg mocht heeten. Wanneer Angelo niets anders bleef doen, dan dat hij zich met zijn nachtelijk zwerven in den vochtigen tuin de koorts op den lials wilde halen, dan benadeelde hij zich- zelf immers veel meer dan Wenzel. In het eerst had ik nog gemeend, dat het onrecht, hetwelk aan hem was gepleegd, bepaald een man uit hem Vroenhoven) een persoon, die zich specialist noemt in het genezen van de melkkoorts bij koeien. Dat zulke toestanden nadeelig voor den veestapel kunnen worden, spreekt vail zelf, vooral omdat nog altijd veel vee uit Belgie wordt binnengesmokkeld, waarvan men niet weet of het al dan niet gezond is. Yerscherpt toezicht van Rijks— en gemeente- politie zou, evenals een strengere toepassing van de wet op het uitoefenen van de veeartsenijkunde, niet overbodig zijn. Uit Ensehede meldt men Gisteremniddag stond het grootste gedeelte der werkstakende arbeiders voor de fabriek des heeren J. E. Scholten Z11.zij Tiepen de medewerking van den burgemeester in, die met de afgevaardigden tweemaal achtereen zich naar de eigenaren der fabriek begaf. De arbeiders hebben thans aangevangen te werken op de door de genoemde firma's gestelde voor- waarden, na op verzoek van den burgemeester in het bezit van vroegere touwen te zijn gesteld. Yijf wevers zijn niet weer toegelaten. TER NEUZEN, 30 April 1886. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1887 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken en van het maken van werken tot dijksverbetering enz. van den calamiteuzen Nieuwe Neuzenpolder. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren P. J. Verbist, te Ilontenisse, voor f 22949,82; A. v. d. Beek, te Zaamslag, voor f 22885; L. Koole, te Ter Neuzeu, voor f 22883 A. van Popering, te Bruinisse, voor 22765; II. Klaassen, te Zaamslag, voor f 22740 M. v. d. Hoek, te Ter Neuzeu, voor f 22700 J. Leijs, te 's Heer- arendskerke, voor f 22670; L. Koole, te Ter Neu zeu, voor f 22460P. A. van de Yelde, te Ter Neuzen, voor f 22425 Arie de Jong Dz., te Ter Neuzen, voor f 22394C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 22222D. Tholens, te Hoek, voor f 19695. Woensdag had alhier, door het ministerie van den notaris P. Dregmans, de veiling plaats der navolgende onroerende goederen, en verkocht aan de daarbij aangeduide personen, als: een woonhuis met erf enz., in de Lange Noordstraat, aan den heer J. van Son, te Amsterdam, voor /"6000; een woonhuis met erf aldaar en een gedeelte van den achterliggenden moestuin, aan den heer C. van Maelsaete, voor f 2600 een woonhuis met erf aldaar, mede met een gedeeite van dien moestuin, aan den heer P. Moeus, voor f 2450 het overig gedeelte van den moestuin, tegenover de Nieuwstraat, aan mej. de wed. P. B. Cortvriendt, voor f 1000; eene schuur aan de Smidswal, aan den heer H. de Kok, voor f 850 een huis, schuur en bakkeet, voormaals vlasschuur, aan den heer J. Leunis Cz., voor f 1500 een huis en erf, daarnaast, aan laatst- genoemde, voor f 670 een pakhuis en erf, op Java, aan idem, voor 1275 2 hekt. 2 aren 60 cent, bouwland, in den Oude Zevenaarpolder, aan idem, voor f 2842 of f 625 per 44 aren 56 cent (Gentsch gemet)4 hekt. 83 aren 30 cent, bouw— en weilatid, in den Ylooswijkpolder, aan den heer J. van Son, te Amsterdam, voor f 8948 of f 825 per als boven, en 1 hekt. 55 aren 80 cent, dijk, in den Koudenpolder, gemeente Hoek, aan de heeren J. van Pienbroek en L Schalk, voor f 2050. Uitgenomen het laatste perceel zijn al de goederen gelegen in de gemeente Ter Neuzen, en behalve de heer Van Son alle koopers woon- achtig te Ter Neuzen. Axel, 29 April. Heden morgen, toen de zoon van den laudbouwer V. F. aan het ploegen was, brak de lijn, waardoor de paarden bestuurd werden, had gemaakt; maar nu be.merkte ik, dat er nog zeer veel romantische doelloosheid in den man was gebleven. Maar wat doetgij eigenlijk hier?" vroeg ik. //Hoe kunt gij zoo dom wezen, dat gij hier in den naclit de koorts komt halen Gij zult u zelf ten slotte zoo doende nog moorden!" z/Toch niet, Signorino mioYoor de koorts maak ik mij niet bangwant hier," tevens klopte hij zich op de borst, //hier heersc.ht bij mij een koorts, die bepaald een tegengift is voor de ma laria. In elk geval streef ik hier naar mijn doel'; maar dat kunt gij toch niet begrijpen. Laat mij dus maar met rustU wil ik geen leed doen. Maar nu moet ik maken, dat ik wegkom, omdat het begint te dagen, en men mag mij eigenlijk hier niet zien." Nu greep ik hem bij den arm en ik hield Angelo vast, terwijl ik hem tevens aanstaarde. Hij bleef mij glimlachend aankijken. Zijn don- ker oog verried mij, dat hij stellig zeer goed wist, wat hij wilde. Hij draaide zich eindelijk om, alsof hij vreesde, dat zijn gezicht mij te veel zou verraden, terwijl hij tevens, als was hij verlegen, zacht begon te fluiten. z/Hoor eens, Angelo 1" sprak ik eindelijk, „voor een man, als gij zijt, past het niet, dat hij hier tijdens den nacht en in den nevel aldus als een mis- dadiger rondsluiptik wil u Overhaast viel hij mij in de rede. //Aspetti 1" riep hij terugdeinzend. Wanneer hij met den post- wagen naar Rome wilt, dan is het nu meer dan hoog tijd, dat gij naar het posthuis komtWij zullen elkander nog wel eens weerzien 1" Daarna ging hij snel henen. (Wordt vervolgd.) ten gevolge waarvan deze op hoi gingen. V. F., die zich daarbij bevond, wilde de paarden tot staan brengen. Ougelukkig raakte hij er onder en kreeg den ploeg over het been, zoodat hij aan dit lichaamsdeel ernstig gewond werd en geneeskun- dige hulp moest ingeroepen worden. Op Vrijdag 7 Mei a. s. hoopt de nieuw benoemde burgemeester, de heer Qunrles van Ufford, zicli alhier te vestigen. Op dienzelfden dag zal de installatie plaats hebben, terwijl het plan bestaat aan deze plechtigheid een feestelijk karakter te geven. Z'lUimslug, 28 April. Gisteren is alhier, onder presidium van den Weleerw. Heer Ds. Boon, eene openbare vergadering gehouden met het doel, om ook in deze gemeente eene afdeeling op te richten vam.de //Tereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinniuen en zenuwlijders in Nederland." Met genoegen kunnen wij daarointrent mededeelen, dat dit meuschlievend doel aanvankelijk bereikt is, aangezien er in genoemde vergadering tot de op- richting van dusdauige afdeeling is besloten en er reeds 17 leden zijn toegetreden. Als bestuurs- leden dier afdeeling zijn gekozen de heeren Ds. Boon tot president, J. Oostdijk tot secretaris en W. de Putter tot penningmeester. GroeilCiidijk, (Hontenisse.) Eindelijk was de lang gewenschte dag (26 April) daar, de dag waarop P. J. Jonkheijm en vrouw hun gouden bruiloft zouden vieren. Reeds van des morgens vroeg was bijna een ieder in de weer ora groen en bloeinen aan te brengen, spar en boog te planten, vlag en wimpel op te hangen, 111 een woord, alien be- ijverden zich om versiering aan te brengen en aan de feestvreugde bij te dragen. Reeds bij het opgaan der zon was alles in ge- reedheid en wapperde van bijna alle woningen de driekleur. Later op den dag was dit algemeen. Des morgens half zes ure werden de jubilarissen door de feestcommissie en een tal van bruidsmeisjes, waarbij deze laatste een toepasselijk lied zongen, (door de bekende hand vervaardigd) ter kerk ge- leid, en na afloop der H. Mis weder huiswaarts gebracht. Daarna werden zij door de feestcommissie bij monde van den heer E. van Waterschoot, namens de bewoners vau Groenendijk en omstreken, met dit feest geluk gewenscht, en werden hun als aan- denken aan dien dag twee armstoelen aangeboden, die dankbaar werden aanvaard. Door een der bruidsmeisjes, mej. M. Blommaart, werd hun daarna in welgekozen bewoordingen het bovengenoemde lied opgedragen en overhandigd. Ook kleinere meisjes, waaronder een kleindochter der jubilarissen, brachten hun daarbij in verzen hun gelukwenschen. Des avonds bracht de harmonie gevolgd door de feestcommissie, de bruidsmeisjes en een o n- telbare meuigte den jubilarissen eene serenade. Deze serenade werd door een concert gevolgd. Iliermede was het officieele gedeelte van het feest afgeloopen. Het werd echter zoo binnen als buiten de woning van de jubilarissen voortgezer, en eindigde eerst laat in den nacht. Zoo van buiten als binnen de gemeente onder- vond het bruidspaar de meeste, ook stoffelijke blijken van belangstelling. Hulde aan de feestcommissie, aan de bruids meisjes en hun geleider, aan de harmonie, in den woord alien die, op welke wijze ook, aan dit feest hebben bijgedragen. Mogen zij alien, met denzelfden ijver bezield, bijdragen aan het gouden bruiloftsfeest van A. Flips en vrouw, dat 011s op den 2(Jt:I1 Pinksterdag te wachten staat. 's Gravenhage, 30 April. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 5 Mei des avonds te 8 uur. REGHTSZAKEN, Arrondissenients-reclitbank te Middelburg. De rechtbank. heeft in hare zitting van 30 April de volgende vonnissen uitgesproken C. J. H. M. Kliuisvrouw van F. W. E., oud 33 jaar, wonende te Ter Neuzen, is wegens mis- handeling veroordeeld tot eene boete van f 8, subsidiair 3 dagen gevangenissiraf. W. v. d. V., arbeider te Zaamslag, is wegens eenvoudigeu diefstal veroord. tot 15 dagen celstraf. Op het congres der werklieden te Gent is o a. besloten, dat, indien de beraamde manifestatie te Brussel doorging, de algemeene raad der werklieden- partij, in overleg met de werkliedenvereenigingen der voornaamste steden, met de regeling zou worden belast. Werd daarentegen de manifestatie verboden, dan zouden er manifestation gehouden worden in de hoofdplaatseu der verschillende provincien, en mochten ook deze worden verboden, dan zou er een algemeen congres der werkliedenpartij worden gehouden. Verder werd aangenomen de noodzake- lijkheid eener Internationale regeling van den arbeid, als zijnde in het belang van de gezoudbeid der werklieden en strekkenae om de crisis op oecono- misch gebied te temperen. Dergelijke regeling zou moeten omvatten: den kinderarbeid, het. leerling- schap in verband met voortgezet onderwijs, den vrouwenarbeid, een normalen werkdag enz. enz. Ook verklaarde het congres, dat de eigendom van gronden en werktuigen aan de maatschappij moest komen, de Staat de mijnen aan zich moest trekken en wat dies meer zij. Het volgend congres zal gehouden worden te Charleroi, wals indrukinakend protest tegen de schandelijke haudelingen der re- geering." Op Paasch-Maandag werden bij Dover de gewoue vrijwilligers-mauoeuvres gehouden, waaraan deelgenoinen werd door 30,000 vrijwilligers en ongeveer 500U man geregelde troepen. De Ilertog van Cambridge en generaal Wolseley woonden de operation tusschen twee divisieu bij, waarvan de een van Dover uit voorwaarts rukte, om de vesting te verdedigen tegen de andere vijandelijke, die van Canterbury was uitgerukt om een aauval op Dover te wagen. De //slag" eindigde met den terugtocht der verdedigers van Dover. Een groote parademarsch besloot het militaire schouwspel. De Ilertog van Cambridge vaardigde een dagorder uit, waarin hij zich zeer bevredigend over de oefeningen des vrij willigers uitliet. Bovendien werden bij Portsmouth, Aldershot, Schornclifte en Colchester kleinere ma noeuvres gehouden. Ondanks de financieele medewerking, welke de Antwerpsehe wereldtentoonstelling in ruime mate mocht vinden, alle verwachtingen overtrof en of- schoon de maatschappij er in slaagde al de plaatsen te verhuren, die zij te barer beschikking had, en het getal bezoekers de meest optimistische voor- uitzichten overtrof, wijst de rekening ook van deze tentoonstelling weder een te kort aan van 221,694,95 fr Onder het passief komt echter voor een nog loopende rekening voor processen ten bedrage van 257,452,52 fr. Die processen moeten dan ook eerst nog afgewikkeld worden, alvorens de liquidatie in haar geheel kau plaats hebben, terwijl met de regeering nog onderhandelingen worden gevoerd over de terugbetaling van uitgaven, die geacht kunnen worden ten laste van het gouvernement te komen. Het kapitaal bedraagt 1,500,000 fr., welke som, plus de interesten over twee jaar, ad 225,000 fr., over 132,586 aandeelhouders moet worden ver- deeld. Yoorloopig zal per aandeel 90 fr. worden uitgekeerd, in afwachting van den afloop der nog hangende processen en van de onderhandelingen wegens restitutie door het gouvernement. In de Belgische gemeente Welteren is een jongmensch, dat een beerput zou ledigen, door de opstijgende dampen bedwelmd geraakt en in de diepte gestort. Zijn broeder, die hem wilde helpen, onderging hetzelfde lot en de ziekelijke vader, die zijn zoons wilde bijstaan, evenzoo. Twee kloeke mannen lieten zich toen door een touw in den put zakken, maar ook zij verloren spoedig het bewust- zijn cn moesten opgetrokken worden. Met een schippershaak werden daarop ook de andere mannen naar boven gehaald, maar de vader en de oudste zoon bezvveken weldra. Ook Weenen heeft zijn Van der Smissen. Graaf Andor Szechenyi is daar aangehouden onder beschuldiging van pogiug tot moord op zijn vrouw. Eenige weken geleden verliet hij zijn eohtgenoote, die juist het leven had geschonken aan een zoon. Hij wilde het kind met zich nemen, maar de gravin weigerde hardnekkig. Zondag deed hij zich weer bij zijn vrouw aanmelden, en toen deze bleef weigeren, haalde hij een revolver uit den zak. De graaf werd door een bediende ontwapend en later door de politie aangehouden. Maandagnamiddag heeft langs de Pruisische en Limburgsche greuzen ten noorden van Roerinond een hevige boschbrand gewoed. De Delftscho student, wien dezer dagen te Schiedam het bekende spoorweg ongeluk overkwam, is overleden. Ook te Utrecht is Maandac, voor het R. K. weeshuis op den Maliesingel, een kind, naar gissing ongeveer tien dagen oud en net gekleed, te vondeling gelegd. Te Vlissingen werden dezer dagen drie leden van een zelfde huisgezin de moeder (weduwe), een zoon en eene dochter, tegelijk in ondertrouw op- genomen. Door de Ned. Vereenigmg voor Lijk- verbranding is thans de mogelijkheid geopend tot lijkverbranding van Nederlanders te Gotha. Een inwoner van Straatsburg is veroordeeld tot een mark boete, wegens het maken van burengerucht. Hij had des avonds na tien piano gespeeld. De grootste spoorweg restauratie van den Saksischen Staatsspoorweg, die te Dresden, is dezer dagen verpacht voor f 12,600 'sjaars, voor het tijdvak van 6 jaren. De wagons-lits of slaapspoorwagons hebben aan de maatschappij, die ze in Europa exploiteert, in 1885 een winst van 5 pCt. opgeleverd. Bij Barbastro (Spanje) is een man ontdekt, die, geheel ontkleed, levend in den grond was gestopt tot aan den hals. De merkwaardigste eigenschap van 't gebouw der groote wereldtentoonstelling te Parijs zal een toren zijn van 300 Meter hoogte. Dat het geluk de wereld nog niet uit is, zooals wel eens wordt beweerd, daarvan strekt het volgende feit tot een afdoend bewijs. En de zegsman, op wien wij ons hier kunnen beroepen, is geen grappenmaker, maar een recht ernstig heer, nl. de Nordd. Allg. Zeitung. Het blad verzekert op stelligen toon, dat de vrouw van een daglooner, wonende te Niehl, haren man binden het verloop van tien maanden twee malen aangenaam heeft verrast met de geboorte van drie lieve zuigalingen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2