Algemeen Nieuws- en Advertentiefclad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2187. Zaterdag 1 Mei 1886. DE STEEN VAN TIBERIUS. 26e Jaargang. A A SI It EST ED I: SI: Binnenland. 5,50 6 00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 5,261 5,32! 5.31 5,40 5,45 5,50 6,03 6,55 8,24 8,35 9,11 9,15 9,22 9,80 9.32 9,35.' ABONNEMEKT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind verachijnt Dinsdaj. en Vrijdagavond bij den uitgever P. JL VAN E 8 A SI B E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN zullen op Douderdag. 6 Mei a. S., 'smorgens 11 ure, cp het gemeente huis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het rioleeren en derapen, met bij- levering der noodige materialen, van het nog opene gedeelte der gemeentewaterleiding, nabij de Westschutkolk aldaar. Plaatselijke aanwijzing gescbiedt Dinsdag a. s., >s morgens 10 ure. Bestek en voorwaarden liggen van af Maandag te voren op de geraeente-secretarie ter inzage. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 30 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J."A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Voor de Europeescbe diplomatic zijn de Paasch- dagen geen rustdagen geweest. Te Athene is alles op haren en snaren gezet. Het ultimatum, door de gezanten van alle mogeudheden (behalve Frankrijk) geteekend, is overhaudigd. In dat stuk wordt verzocht dat Griekenland de verzekering heeft te geveu dat de orders tot ontwapening binnen eene week worden uitgevaardigd. Vier Engelscbe pant- serschepen, een Duitsch, een Oostenrijksch en een Italiaansch oorlogschip zijn van de baai van Soeda voor Phaleron verschenen. Aan de Engelsche legatie heeft eene bijeenkomst plaats van de bui- tenlandsche vertegenwoordigers te Athene. Men zegt dan ook dat Delyannis gehoor zal geven aan Frankrijk's aandrang, vooral nu Duitschlaud, Italie en Engeland haast maken, te meer naar mate het gevaar van vredebreuk grooter wordt. Aan de grenzen van Thessalie en Epirus is reeds gevuurd, de Oostersche despoot houdt wapenschouwingeu in Besarabie en broedt stellig iets uit te Livadia. De Russische bladen gaan voort meer oorlogsgezind te worden Katkoff, een invloedrijk publicist, toont aan dat Ruslaud zich los dient te maken van zijn samengaan met de overige groote mogendheden Het moest in het Oosten meer op eigen hand handelen, zegt Katkoff. lleeft Engeland niet Birma veroverd, zonder vooraf te vragen of het Europeesch concert daarloe zijn zegen gaf Eu mdien Engeland met den een of anderen Battenberger te doeu had, zou het zich niet tot Europa hebben gewend en geen protocollen hebben opgesteldhet zou een eskader naar de Dardanellen gezonden en dan nog wel nadrukkelijk geeischt hebben dat de Porte hare troepen Oost-Rumelie liet binnen rukken; dan zou FEUILLETON. Nu! misschien waren wij, de drie prozamenschen die haar dagelijksche omgeving vormdenniet uitverkoren, of niet waardig genoeg om haar voor goed te kennen. Maar indien mij ondertusschen een slimme menschenkenner eens bij denjasknoop had gepakt, eu mij daarna had gezegd, dat er in ons gezelschap een jonge dame was die haar vrienden t'avond, of te morgen een hoogst buitengewone verrassing ten beste zou geven, dan zou ik dien menschenkenner den mijuer vingers op de borst gezet hebben, waarna ik hem dan glimlachend zou antwoorden, dat hij mijn eigen overtuiging juist in woorden, had gebracht. Of er in de verhouding tusschen de beide verloofden in den laatsten tijd ook eenige verandering was gekomen, kon ik niet bepaald bemerken, hoewel ik toch zeer goed gevoelde, dat alles niet was, zooals het behoorde te wezen. Omdat Wenzel zelf niets wilde loslaten, brak ik eindelijk het ijs inet de vraag, of hij misschien ook meende, dat mej. Dorpinghaus den grooten topaas met eenige gegronde reden in verband kon brengen met den schilderachtiaen jonkman dien zij onlangs op de villa Borghese had ontmoet Toen stoof mijn vriend op met den uitroep de Battenberger niet slechts uit Oost-Rumelie, maar ook uit Bulgarije verdreven zijn. Ten laatste komt de gelukkige tijding dat de driftige Koning der Ilellenen, force majeure mis schien, tot ontwapeuing is overgegaan. De heer Clemenceau en zijne vrienden hebben een bewijs van zedelijken moed gegeven, dat waar- deering verdient. Men wete, dat er van socialistische zijde geijverd werd voor de verkiezing van een der beide reporters, die te Decazeville eene treurige vermaardheid verwierven, tot lid van de Fransche Kainer in de plaats van Rochefort. Roche en Quercj zitten beiden voor 15 maanden in de ge- vangenis, en zijn dus niet verkiesbaar, maar dit hinderde de heethoofdige geestverwanten van Baslj en Camelinat in het minst niet. De reporters van den //Intransigeant" en den wCri du peuple" waren met het gouvernement in botsing geweest en hebben een rechterlijk vonnis tot hun last ziedaar een meer dan voldoende reden, om voor hen de deuren der volksvertegenwoordiging te outsluiten: Er was slechts een bezwaar, wie van beide helden zou de uitverkorene ziju Hier moest het lot beslissen. Met veel plechtigheid werden op eene vergadering, de namen van Roche en Duc-Quercj op twee stukjes papier in een hoed gestopt, men zegt dat Louise Michel, om aan de plechtigheid eene bizondere wijding te geven, haar hoofddeksel afstond. Burger Roche kwam uit den hoed. En thans gebeurt het ongelooflijke, Clemenceau weigerde, als een tweede WillemTell, zich voor dezen hoed te buigen. Iu eene ver gadering van de radicale en radicaal-soeialistische pers werd besloten de uitspraak van den volkshoed niet te eerbiedigen, en Gaulier werd verkozen tot candidaat. Men kan nu zeggen dat Clemenceau zich van een lastigen en compromitteerenden anarchis- tischen aanhang heeft bevrijd, een daad waartoe moed behoort, daar zijne populariteit er mee op het spel stond. De Fransche Ministers De Freycinet en Baihaut hebben een onderhoud gehad met den heer L6on Say, voorzitter der Compagnie des mines te Decazeville. De heer Say betoogde, dat de maat- schappij tegenover de raddraaiers der werkstaking niet toegefelijk kon zijn, omdat deze grootendeels niet aan de mijnwerken verbonden waren. Als de regeering deze vreemde arbeiders verwijderde, zou de maatschappij gaarne met haar eigen werk- volk onderhandelen. Verder deelde de heer Say inede, dat de hoofdingenieur Blazy zijn ontslag zou nemen. Driehonderd werklieden zijn weder iu de mijnen aan den arbeid. Te Grammont in Belgie hebben de arbeiders in eene lucifersfabriek het werk gestaakt. Om de tusschenkomst der door de plaatselijke autoriteiten te hulp geroepen gendarmes onmogelijk te maken hadden zij alle dnaibruggen over de gekanaliseerde Dendre algedraaid. Toch gelukte het den gen- Heeft zij hem schilderachtig genoemd Heeft Helena u gezegd dat zij dien kerel schilderachtig vond „Toch nietDaar heeft zij niet eens aan gedacht Maar hij is toch schilderachtig, wat gij ten slotte minstens wel zult moeten toegeven." „Ja zijn haar had hij stellig in geen acht dagen gekamd, en dat zult gij misschien schilderachtig noeinenEn voor zoo iets is Helena niet gevoelig. Doch het is in elk geval zonderling, dat zij voor den mooien topaas zulk een onbegrijpelijken weerzin koestert. Zij beweert, dat Keizer Tiberius haar alle genot van het kleinood zou vergallen. Doch mij dunktdat zij daarin de geschiedkundige antipathie te ver drijft; want steeds heb ik geloofd, dat niets bij een mooie vrouw den smaak voor schitterende edelsteenen kon verdooven. Overigens is het zeker, dat die landlooper haar toen heeft aangesproken I" ,/En wat heeft hij haar gezegd?" ,/Hij heeft haar gevraagd, of zij met mij was verloofd „En wat heeft zij daarop geantwoord Niets I" Dan rnoet, zij bepaald bang geweest zijn vDat is zeer goed mogelijk, al beweert zij ook het tegendeel. Tevens heeft hij haar gevraagd, of zij maar niet bang voor hem zou wezen, omdat hij maar een arm mensch was, die niets geen kwnad zocht, doch die maar doodeenvoudig zijn recht wilde darmes, het verkeer te herstellen en den toegsng te forceerenzij werden echter met steenworpen ontvangen en aan beide zijden vielen gekwetsten. Bij de komst van troepen uit Gent was de orde spoedig hersteld. Gisteren deelden we aan eenige onzer abonnees 't volgende per bulletin mede Wij vernemen dat het thans officieel is, dat het ministerie zijn verzoek om ontslag heeft ingetrokken. Kamerontbinding zou niet te wachten zijn maar een nieuwe kieswet zal voorbereid worden. De Koninklijke familie is Dinsdagmiddag om half twee uit 's Gravenhage vertrokken tot het brengen van haar jaarlijks bezoek aan de hoofdstad. De overtocht geschiedde met een extra-trein van de Hollandsche spoorwegmaatschappij. Te's Gravenhage deden de generaal Jhr. Verspijck en Jhr. Klerck waarnemend gouverneur der residentie, HH. MM. tot aan den trein uitgeleide. Op het perron van het Amsterdamsche station werden de hooge reizigers ontvangen door den president en den secretaris der II. IJ. S. M. de heeren Westerwoudt en Roell. De Koningin van Zweden, die in het Amstelhotel vertoeft, had zich door een van hare kamerheeren laten vertegen- woordigen. Onder het gebulder van het geschut, dat de gebruikelijke saluutschoten loste, namen HH. MM. met het prinsesje en haar gevolg plants in de open rijtuigen, waarmede de weg langs Prins Hendrikkade en Damrak werd afgelegd naar het paleis, door de duizenden, die langs den weg stonden geschaard, met geestdrift toegejuicht. Bizonder warm was de ontvangst, die aan de Koninklijke gasten ten deel viel op den Dam, waar een dicht opeengepakte menigte hunne komst verbeidde. Om ruim half drie reden HH. MM. het plein op en een oogen'obk later vertoonde de forsche gestalte van den Koning, in de admiraalsuniform gedostzich met zijne gemalin en het lieve Koningskind op het balkon voor de jubeleude schare. In het paleis werden HH. MM. opgewacht door de burgemeester, de kamerheeren en dames du palais en de adjudanten in buitengewonen dienst. Van deze laatsten werd de commandant der schutterij, kolonel Van Someren Brand, door Z. M. geluk gewenscht met zijne benoeming tot ridder der Orde van den Nederlandschen leeuwhet ordeteeken werd hem door den Koning persoonlijk overhandigd. De Koningin reed reeds weinige minuten later uit, om een bezoek te brengen aan de Koningin van Zweden in het Amstelhotel, die dit omstreeks vijf uur met een contra-bezoek beantwoordde. Ann het diner ten hove namen, behalve de leden der hofhouding, deel de commissaris des Konings, hebben. Zij gaf hem in het geheel geen antwoord; zij liet hem maar stilletjes staan. Ik heb haar later gezegd, dat de kerel waanzinnig was, en daarmee heb ik bepaald niet gelogen Misschien met," luidde mijn antwoord. Daarna wilde ik voor den laatsten keer nog eens beproeven, of ik mijn vriend niet kon overtuigen van het onrecht, dat hij tegenover Angelo had gepleegd. Floor eens, Wenzelzeide ik daarom, wanneer heden iemand beweerde, dat er in uw eigen onder- scheidingsvermogen ook een bedenkelijke verschui- ving waargenomen kan worden, dan zou hij eveneens niet liegen. Nu zinspeel ik natuurlijk weer op den topaas. Wanneer men onder zekere omstan- digheden zijn halsstarrigheid te ver blijft drijven, dan begint zij buiten kijf onbetwistbaar op waauziu te gelijken." Wenzel glimlachte koeltjes, toen hij tegensprekend zeide //Het bestaan van dergelijke omstandigheden wordt door mij bestreden. En als ik in uw oog krank- zinnig rnoet schijtien, dan wil ik van mijn kant ook aanspraak maken op het voorrecht, dat alle waanzin- nigen bezittenIk zeg u dus, dat mij in dit geval niets, niets euvel geduid kan of mag worden. Wanneer ge mij dus zedelessen wilt voorpreeken, zult gij daarvoor een van mijn heldere oogenblikken moeten afwachten De eerste adem van de jonge lente heeft een bijna betooverenden invloed op de sombere, oude Stad der Zeven heuvelsmaar zij heeft tevens iets de burgemeester, de commaudanten der marine en van de stau, die gedurende het verblijf van den Koning en de Koniilgin aldaar dagelijks de gasten van HH. MM. zijn. Omtrent de bezoeken, die zullen wO.vden ge bracht aan nuttige en liefdadige instellingen, 7Sr- neemt men, dat dit jaar het Instituut tot onderwijs voor blinden ook door den Koning zal worden bezocht, die het verlangen te kennen heeft gegeven, het nieuwe gebouw, dat de inrichting heeft be- trokken iu oogenschouw te nemen. Denkelijk zal het bezoek a. s. Maandag plaats hebben. Onder leiding van de heeren Leijten en Boermans, Roomsch-Katholieke bisschoppen van Breda en Roermond, zal binnen kort een pelgrims- tocht naar Rome gehouden worden. Vele geeste- lijken en leeken zullen daaraan deelnemen. Volgens een onlangs afgekondigd besluit des Konings, treedt met 1 Juni e. k. de wet in wer- king, volgens welke voor alle nog ongezegelde soorten van effecten een zegelrecht is verschuldigd van 5 cents over elke 50 van de nominale waarde, die in het stuk uitgedrukt staat. Bij gebreke daarvan zijn de stukken niet leverbaar. Om de voldoening van het recht te bevorderen, is bepaald dat men slechts een vijfde, dus een cent van elke f 50 heeft te betalen, ingeval de stukken tusschen 1 Juni en 30 November 1886 worden gezegeld, en de helft of 2 J cent per f 50, inge val het van 1 December 1886 tot 28 Februari 1887 geschiedt. De zegeling kan geschieden of door afstempeling aan een zegelkantoor, of door opplakking, wat de houder zelf kan doen, mits het zegel dan later door den outvanger worde afgestempeld uiterlijk <5en maand na de genoemde termijnen. Men kan ook de opplakking door den ambtenaar doen ge schieden, die tegen vergoeding der kosten ten huize van de belanghebbenden, welke hun verlangen daartoe schriftelijk te kennen geven, de operatie volbrengt. De bizonderheden omtrent deze regeling vindt men in een boekje, door gebr. Belinfante in Den Haag is uitgegeven met goedkeuring van den Mi nister van Financien. Dat boekje bevat tevens een lijst van de effecten, die hier te lande het meest voorkomen en nog niet gezegeld zijn, met bijvoeging van het (voile) bedrag dat voor elk stuk, naar gelang der nominale waarde, is verschuldigd. Yeleu fondsenhouders zal die handleiding zeker zeer welkom zijn. Door den Minister van Biunen'andsche zaken is aan De Ruvter, van Ridderkerk, die de vorige week door een dollen bond gebeten werd, toege- staan zich op lands kosten naar Parijs te begeven ten einde de inentingen bij prof. Pasteur te on- dergaan. kwalijks in den dampkring ten gavolge, wat voor het gestel van de vreemdelingen, die in Rome ver- wijlen, allerlei ongemakken pleegt te kweeken. Bij gevolg begon de soiroeco, die reeds veertien dagen achter elkander had geraasd, ook weldra over den gemoedsaard van de goede mevrouw Dorpinghaus, die anders altijd zoo gelijkmatig vroolijk kon wezen, een sluier van ziekelijke zwaarmoedigheid te werpen. Zij verbeelde zich bepaald, dat zij de Malariakoorts reeds iu heur aderen voelde. Maar de geneesheer, die men ijlings raadpleegde, stelde haar weer gerust hij ried haar niets aan dan een andere verblijfplaats, en zeide heur aan, dat zij maar onmiddellijk voor een paar weken in Albano zou g.ian wonen. Diens- volgens werd er dadelijk gepakt en gezadeld, en de twee dames verhuisden fluks onder Wenzel's geleide naar Albano. Ik moest echter om verschillende reden in Rome blijven; maar ik moest de lieve weduwe toch beloven, dat ik haar zoodra mogelijk in Albano zou komen bezoeken. Hoewel ik mij nu eenigszins over de gezondheid van mevrouw Dorpinghaus verontrustte, toch moest ik nog acht dagen laten voorbij gaan voor ik aan de vervulling van mijn belofde kon denken, en toen kon ik nog maar een nacht buiten Rome blijven. In Albano trof ik mijn vrienden en vriendinnen gezond en wel aan in hun logemeut, zoodat ik den volgenden morgen weer met een gerust hart kon afreizen, omdat ik weer bijtijds in Rome wilde wezen. De oude, wankelende postwagen, die mij door de Cam- TER NEIIZEISCHE ('Oil H A IT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1