Landbouvvberichten. Gemengde berichlen. onderscheiden 9oorten een vrij goede prijs bedongen. Donkerblauwe hyacinten, die verleden jaar voor onbeduidende prijzen van de hand werden gedaan, zijn nu tegen hooge prijzen verkocht. Niet velen ouzen zullen voor de tweede maal in hun leven op 25 April Paschen vieren men zal er namelijk het jaar 1943 voor moeten beleven. Wie 1889 haalt zal het echter nog eens tot een bijua even late Paschen brengen, namelijk 21 April. Daarentegen zullen wij, voor zoover we het beleven, in 1894 een extra vroeg Paaschfeest hebben, namelijk op 25 Maart. Men schrijft uit Oosterhuizen (Gelderland) Bij al het tegenwoordig geschrijf over honds- dolheid en de nieuwste geneeswijze door Pasteur te Parijs is het niet ondienstig te vermelden, dat een hier over de grens te Gieteloo (gemeente Yoorst) wonende veearts, thans meer dan80jaren oud, steeds metgoed gevolg geneesmiddelen tegen den beet van een dollen hond heeft verstrekt. In een groot aantal jaren hebben reeds tal van men- schen en vee, sorns van heinde en verre, de gun- stige werking dier geneeswijze ondervonden daar nog nimmer na den beet van een dollen hond, wanneer tijdige liulp werd verstrekt, zieh die vree selijke ziekte heeft geopenbaard. Ook heeft men wel eens beproefd, een genees- middel van hem te krijgen voor een door een dollen hond gebeten hond van eenige belangrijke waarde, namelijk een herders— of karnhond, doch hiervoor heeft hij nooit medicijnen willen afgeven, en wel volgens zijn zeggen, ten eerste omdat het maar een hond is, en ten tweede omdat een hond veel meer vatbaarheid heeft om dol te worden dan eenig ander dier, en dus het medicament eens zou kunnen falen, hetgeen veel te gevaarlijk voor de maatschappij zou kunnen worden. Het ware intusschen te wenschen, dat 's mans gewichtig geheim niet met zijn dood verloren giug. Het Gerechtshof, Kamer van crim. zaken, veroordeelde Zaterdag G. B., smid te Ylissingen, wegens valschheid in onderhandsch geschrift, acht- maal gepleegd, en even zooveel gebruikmakingen van het valsche stuk, tot 183 dagen eenzame op- sluiting en 16 boeteu van f 50. Daarna stond in correctioneele zitting terecht A. A., molenaar te Borssele, die reeds op 3 April jl. in hooger beroep voor het Hof terecht stond, door de rechtbauk te Middelburg veroordeeld wegens verbreking van afsluiting. Het Hof beval destijds verdaging van de zaak, tot het houden van een nieuw getuigenverhoor, hetgeen nu plaats vond. Uit dit getuigenverhoor bleek, dat besch. op 22 September jl. door verbreking van een raam zich toegang verschafte tot de woning van een oude vrouw, die te Borssele een herberg houdt. Onder vreeselijke mishandeliugen had hij, na licht te hebben onlstoken, aan de vrouw, die te bed lag en die hem terstond herkend had, een zak ont- rukt, waarin zich f 471 en haar sleutel bevonden. Hij had daarop het kabinet ontsloten en daaruit een rolletje kaut ontvreemd, waarop hij zich weder verwijderd had. De kleindochter van de oude vrouw, die bij deze inwoonde, was op het leven, dat de iubraak veroorzaakte, en het hulpgeschrei van haar grootmoeder toegeschoten, maar werd door den inbreker met de woorden/,maak je weg en slaap" verjaagdzij keerde evenwel, toen het hulp geschrei aanhield, weer terug, maar werd toen met de woorden: Johanna, maak dat je weg komt en ga slapen, anders sla ik je dood/' opnieuw door den geweldenaar verdreven. Zij was toen naar den zolder gevlucht en hid den inbreker zien ver- trekken, bij welke gelegenheid zij nogmaals duide- lijk had waargenomen dat het besch. was. Een om- standigheid, welke ook van belang mag worden geacht, is dat beide vrouwen den inbreker, tijdens de mishandeling, herhaaldelijk een uitdrukking hoorden gebruiken, welke veel door de inwoners van Kadzand, de plaats waar besch. vroeger gewoond had, wordt gebruikt. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman persiY teerde bij het requisitoir, door Z.E.G. op 3 April jl. genomen, nl. bevestiging van het vonnis des eersten rechters, waarbij besch., we^rens verbrekiutr van afsluiting, tot 2 maanden celstraf en 25 boete was veroordeeld. Mr. Jac. van Gigh wees er op dat de oude vrouw bij haar eerste verhoor wel gezegd had dat besch. de inbreker was geweest, maar eenige oogenblikken later ook had verklaard dat het diens broeder ook wel kon zijn geweest. PI. merkte vervolgens op dat de veldwachter, die besch. nog al eens in opgewouden toestand had aangetroflen, dezen nimmer de Kadzandsche uit drukking had hooreu gebruiken, welke de inbreker herhaaldelijk had geuit. PI. wees er vervolgens op dat besch., indien deze had willen inbreken, toch stellig het raam zou hebben gekozen, waar hij zeker wist dat altijd een goudvisschenglas stond. Van de gestolen bankbdjetten was bij besch. geen spoor gevonden, evenmin was gebleken dat hij in den omtrek bankbdjetten als de vermiste had ge- wisseld. De diefstal, zeide pi., kon dus onmogelijk ten laste van besch. worden gebracht, maar dan ook evenmin zooals ZEG. reeds vroeger be- weerde de mishandeling. PI. trachtte daarop de verklaringen van de groot moeder, de kleindochter en den veldwachter te ontzenuwen en vestigde vooral de aandacht van het Hof op een gesprek, tusschen eerstgenoemde en de moeder van de tweede gehouden, een bizouderheid welke eerst heden aan het licht was gekomen en concludeerde dat voor de veroordeeling van dezen besch. meer noodig was dan de z. i. wankelbare verklaringen van de beide eerste getuigen. Nadat het Hof in raadkamer had vertoefd, ver- nietigde het Hof het vonnis der Middelburgsche rechtbank van 16 Februari jl., wegens gebrek in den vorm en veroordeelde, op nieuw rechtdoende, besch. ter zake van opzettelijke verbreking van af- sluiiing en moedwillige verwonding, welke kwetsuren een beletsel om te werken van meer dan 21 dagen heeft doen ontstaan, tot twee jaren eenzame op- sluiting en 25 boete. TER NEUZEN, 27 April 1886. Iloek24 April. Heden werd de nieuw ge- bouwde openbare school alhier door den aannemer opgeleverd en door den opzichter den heer Kuiler goedgekeurd. Ziiiuushig, 24 April. Hedenmiddag werd alhier, onder het luiden der dorpsklok, op de algemeene begraafplaats het stoffelijk overschot bijgezet van den heer L. van Dixhoorn, in leven burgemeester der gemeente enz. Toen de lijkkist, gedragen door eenvoudige dag- loouers en gevolgd door eene lange schaar van bloedverwanten en vriendeu, in de groeve was neder- gelaten en de laatste cioffe tonen van de doodsklok waren weggestorven, nam de heer Van Kerkvoort, eerste wethouder dezer gemeente en sints vele jaren met den overledene werkzaam, het woord, ten einde plechtig afscheid te nernen van den ontslapen vriend en een woord van hulde te brengen aan de nage- dachtenis van dien onvergetelijken vriend, den eenvoudigen burger, den ijverigen ambtenaar en den waarlijk goeden mensch Na den lijkgangers op de broosbeid van het aardsche leven gewezen en den nagelaten betrek- kingen een woord van troost toegesproken te hebben, wees de heer Van Kerkvoort op het verlies, dat onze gemeente in den ontslapene lijdt, vooral met het oog op diens veelzijdigen en langdurigen werk- kring. In dien werkkring beeft hij hem leeren k e n n e n niet alleen, maar ook leeren hoog- achten en waardeeren om zijn edel hart en zijn helder hoofd. Nadat hij ten slotte den overledene een laatst vaarwel had toegeroepen, was deze eenvoudige, droe- vige plechtigheid afgeloopen, eene plechtigheid, waarbij het aan sprekende bewijzen van liefde, hoog- achting en belangstelling geenszins ontbrak en die voorzeker nog lang in de dierbare herinuering van velen zal voortleven. vallen. Toen ze bij ons kwam, stond Angelo al voor ons. Ook hij was bleek, en tusschen de twee kleurlooze gezichten verscheen nu Willem YVenzel's geiaat, dat van toorn gloeide, wat mij zoodanig voor een uitbarsting deed vreezen, dat ik ter harer voor- koming onmiddellijk naar Angelo stapte. Maar deze liet den nevelachtigen gloed van zijn zwarte oogen beurtelings over alle leden van ons gezel- schap zweven, waarna hij, als wilde hij mijn nog ongeuite toespraak beantwoorden, zijn hand ophief met een gebaar, hetwelk duidelijk genoeg zeide: /yLaat mij maar met rust; want ik zoek geenszins twist, hoewel ik zeer goed weet, wat ik wil Op miju weuk verzocht Wenzel aan de dames, of zij met hem wilden voortwandelen. Maar zon- derling genoeg bleef Helena aarzelend staan; den blik uit haar groote, blauwe oogen bleef zij met een zachte, bijnageestdriftige uitdrukking op Angelo gevestigd houden Doch haar verloofde nam heur ruw bij den arm, en zij volgde hem, terwijl haar het bloed gloeiend naar de wangen steeg. Mevrouw Dorpinghaus, die niets kwaads ver- moedde, riep suel, en onbevangen als altijd»Welk een schoone jonkman!" waarna zij onverschillig haar vooruitgaanden broeder vo'gde, zoodat ik alleen met Angelo achterbleef. ,/Vrees maar niet, dat ik leven wil maken," sprak dejonge Italiaan met een somberen glimlach. //lijdens de laat3te drie weken heb ik hier in Gisteren had alhier de geannouceerde uitvoering plaats van de gymnastiek- en schemavereeniging »Luctor et Emergo" uit Vlissingen. De opkomst was niet groot, wat zeer te bejam- meren iszoo ooit, dan was het thans waarde afwezigen hadden ongelijk. Voor zoover wij hier- over oordeelen kunnen, moeten wij zeggen dat de verschillende oefeningen accuraat, netjes en met het meeste geraak uitgevoerd werden. "Wij hadden gaarne meer publiek gewenscht, vooral meer jongelingenzij hadden hier kunnen leeren hoever men het in vlugheid en sterkte door oefe- ning brengen kan. De heer Oost Lievense toonde zich een uitstekend onderwijzer en de leden der vereeniging gaven blijken van zijne lessen geprofi- teerd te hebben. De comische voordracht dwong iedereen tot lachen, vooral bij het laatste stuk zou zelfs de grootste kniezer zijn gezicht niet in een ernstige plooi kunnen houden, We hopen dat de vereeniging zich niet zal laten afschrikken door een niet talrijke opkomst en roepen haar daarom van harte een „tot weerziens" toe. Heden werd alhier door kerkvoogden der Hervormde gemeente aanbesteed: het maken, le- veren en stellen van ameublement voor de in aanbouw zijnde kerk met alle daarbij benoodigde materialen en schilderwerken. Hiervoor hadden ingeschreven de heerenJ. L. Koole, te Ter Neuzen, voor /3500; C. Maters, te Vlissingen, voor 2925; G. J. Balkensteijn, te Ter Neuzen, voor 2871 en J. W. le Clercq, te Ter Neuzen, voor f 2410. Gisteren had alhier weder eene duivenwed- vlucht plaats door de societeit „Ark van Noe." De duivert des morgens te 8 ure uit Lokeren los- gelaten kwamen hier achtereenvolgens op 't hok die van J. Heijens te 9 ure 13 rnin.; van den- zelfden te 9 ure 14 min. en van D. van Tatenhove te 9 ure 15 min. Deze drie behaalden van 20 duiven den prijs. Rome geleerd, hoe zich een cavalier moet gedragen. Wie is gindsche jonge dame ,/Gindsche jonge dame gaat u niet aan, vriendlief antwoordde ik. //Indien gij een echt cavalier zijt, kunt gij haar onmogelijk aangesproken hebben Hij zweeg een poosje, terwijl zijn blikken de lichte gestalte volgden, welke op een afstand aan Wenzel's arm verdween, Eindelijk antwoordde hij vStellig heb ik met haar gesproken, en verstaan heeft ze mij ook Mijn vraag was dan ook overbodig ik begrijp hetthans heb ik iets gevonden wat ik zocht. Nogmaals, ik zal mij wreken, als de tijd daar is." N u wendde hij zich om, alsof hij wilde heengaan maar toen viel zijn blik nogmaals op het paar in de verte. Toen bleef hij staan, en hij keek ze na, tot zij buiten zicht waren. #Dat mensch is bovenmate gelukkig!" mompelde hij toen. De topaas, en de parelHaDoch laat hem zijn gang nog maar gaan Sinds de juist geschilderde ontmoeting bemerkte ix aan onze stille Helena een zonderlinge verandering. Wel had er steeds iets bijzonders in haar geheel wezen gelegen, en een groot deel van de betoovering, die zij deed gelden, bestond juist 'nierin, dat er door haar gelijkmatig stilleu aard onophoudelijk als een zachte grondtoon scheen te klinken; „Gij gelooft, dat ge mij kentmaar ge kent mij nog lang niet." (Wordt vervolgd.) Gedureude de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 70 ceutimeu tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen 60 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,35; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,80; Mechelen fr. 4,00 Ware- gem fr. 2,76 tot tr. 3,21Thielt fr. 3,81; Deiuze fr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,71. De lijst der lioogstaangeslagenen in Zeeland bevat 62 namen. No. 1 is Mr. C. van der Lek de Clercq, te Zierikzee, aangeslagen voor 4214,61no. 62 Mr. J. G. van Deinse, te Hulst, ad 609,63. Drie jaar geleden werkten op het etablissement te Feijenoord 108 timmerlieden, thans 5. Een tim- mermansbaas te Rotterdam, die in de laatste 10 jaar met 40 h 70 man werkte, heeft er thans 3 in zijn dienst. Te Maastricht zijn in 1885 door de daar in werkiug zijnde 9 branderijen 281,800 liters gedistilleerd gemaakt, d. i. 17,300 liters meer dan in 1884. De veehandel, die andere jaren in Friesland zooveel levendigheid veroorzaakt, is er thans zeer flauw. Er gaat bijna niets om. De prijzen zijn laag. De ontvanger en secretaris van Haarlemmerliede, tevens penningmeester van polderbesturen, is gearresteerd wegens een tekort in de kassen. De gedoode houden, die van Geer- truidenberg en Made tot onderzoek naar de Veeart senijschool te Utrecht werden opgezonden, zijn beiden verklaard aan dolheid te hebben geleden. In den gezm te Utrecht zijn in deze en de vorige week vier kinderen aan roodvonk overleden.In het oosten van Hongarije is in het laatste dezer week veel sneeuw gevallen, waardoor groote schade is veroorzaakt aan de te veld staande gewassen. Een Reuter-telegram uit Konstantinopel„Des Sultans Hof-sterrenkijker verklaard hebbende dat de stand der hemellichamen niet gunstig was voor het te water laten van een torpedoboot op 11. Maan- dag, zoo is deze plechtigheid acht dagen uitgesteld." Wij schrijven 1886, ook te Konstantinopel! Dat er niets nieuws onder de zon is, blijkt weder uit het feit, dat prof. Pasteur een zeer ernstig en krachtigdadig voorlooper gehad heeft. Uit een werk van dr. Vinson blijkt, dat konmg Ra- dama II, van Madagascar een denkbeeld had van het algemeen inentingsstelsel. ,/Deze vorst" schrijft de geleerde, ,/meende dat een geneesmiddel voor alle kwalen en vooral voor de huidziekten kon gevonden worden in een homoepathisch virus. Hij deed een reeks van ernstige proeven. In een fleschje mengde hij eenige druppels van alle menschelijke vergiften, en, overtuigd dat dit mengseltje een panacee zou zijn tegen alle besmettelijke ziekten vaccineerde hij er eerst al zijn ministers mee, om te zien hoe het werken zou. Ongelukkig stierf zijne Malegassische majesteit voordat hij met zijne proeven klaar was. Wat er van de arme Ministers geworden is, kan Dr. Vinson niet mededeelenwaarschijnlijk hebben zij het lot ondergaan van de kouijnen waarop Pasteur zijne eerste proeven deed. Luiteuant Greeley schrijft over het verblijf van zijn expeditie aan de Noordpool: vGeen menschelijke pen kan de diepe ellende en de vreeselijke nooddruft beschrijven, waarin wij op kaap Sabine verkeerden. Ouvoldoende gekleed, maanden achtereen van drinkwater en brandstof ontbloot, de linnen zakken, waarop wij sliepen, aan den grond vastgevroren, de rauren, het dak en de vloer van onze hut met een dikke ijskorst bedekt, ontbraken ons licht, warmte en voedino-s- middelen te gelijk. En toch hebben moed,geloof en hoop ons nooit begeven. De buitengewonegeest van loyauteit, van geduld, van liefde, van zelfver- loocheuing, waarvan alien of de meesten onzer mannen dagelijks het voorbeeld gaven, hoe uitge- hongerd en der razernij nabij zij ook waren, dat zal in het journaal van onze gevangeuschap moeten opgeteekend worden." Een der soldaten maakte gedurende den winter van 1883/84 de volgende aanteekening z/Het is onwaar, dat ik, zooals men mij beschul- digde, vele huiden van zeehonden zou hebben gegeten. Ik heb alleen mijn laarzen en de helft van een ouden broek opgegeten. Ik voel, dat ik met de minuut verminder en hoop maar dat het nog sneller moge gaan." Een ander teekent in Mei 1884 aan, dat hij met een paar haudschoenen heeft gedejeuneerd. Onder de oude gebruiken, welke in Limburg nog in zwang zijn, komt ook voor dat indien een weduwnaar hertrouwt, hij verplicht is, aan de bu- ren een vat bier ten gescheuke geven, //buurbier" genoemd. Weigerd hij dit, dat wordt hem des avonds een serenade met ketelmuziek gebracht, welke zoolang wordt herhaald tot hij eindelijk als' het ware genoodzaakt wordt toe te geven. Zulk een serenade werd verleden week aan een weduwnaar in het gehucht Euverum, onder Gulpen, gebacht. Een groote volksmenigte, met ketels, stukken ijzer, stokken en zweepen gewa* pend, trok tierende tot voor zijn woning en de ketelmuziek nam een aanvang. De politie was echter spoedig ter plaatse en maakte tegen onder scheiden levenmakers, waarvan de meesten in z/kennelijken staat" verkeerden, proces-verbaal op. Als 12 vischvrouwen tegelijk in zwijm vallen moet er volgens De Maasbode nog al iets gebeurd zijn. Dat merkwaardig feit had op de Rotterdamsche vischmarkt plaats, toen een man, die op de leuning aan de Soetebrug zijn boterham zat te eten, ru?gelings in het water viel. Gelukkig werd hij spoedig gered door een man, die in het water sprang en zich van een roeibootje meester maakte, dat in de nabijheid lag. Met de arme vischvrouwen had men heel wat te stellen. Onlangs ontving een arme man, die bedeeld werd, een brood. Die dat versch noemt, sprak de arme man, weet er ook niets van, en hij had vol- komen gelijk, want het brood was van den vo- rigen dag. Een andere arme man klopte aan een woning buiten de stad aan om een gift, want hij had zulk een bitteren honger. De dienstbode kreeg last den man een boterham met een kom melk te geven. Je mevrouw had er waarlijk wel een paar eieren bij mogen doen, je houdt toch kippen, merkte deze hongerige maar toch nog snedige man aan. Nog een andere arme man, die op den boer loopt met een zak op den rug voor de leus, veel in beklag is en zijn vaste klanten heeft, doet overal boterham men op. Dikke en dunne, vette en magere, overal boterhammen. Wat moet zoo'n behoeftige en arme man met al die boterhammen doen? Kom, hij haalt de kaas of het vleesch, dat de milddadige hand er nog opgelegd heeft, er af en hij werpt van zijn te grooten voorraad in de vaart. Deze arme man (want zoo behoort het te worden uit- gelegd) strekt de deugd van weldadigheid verder uit dan duizenden anderen. Gelijk de vogelen des hemels soras met de kruirapjes van den disch ge- voed worden, zoo zorgt hij voor de visschen in de wateren; en deze moeten toch ook leven. Die brave, bedachtzarae man Men meldt uit Londen, dat kapitein R. T. Stevens, die met eenige Engelsche duikers was uit- gezonden om een schat uit de diepte der zee op te halen, met 90,000 pond sterling is teruggekeerd. Ongeveer twee jaren geleden leed een splinternieuwe Spaansche stoomboot, op de reis naar Cuba, dicht bij de Canarische eilanden schipbreuk. Het schip had tot eene waarde van 100,000 pond sterling Spaansche dollars aan boord, en was bij Lloyds verzekerd. Na de schipbreuk werd de verzekerde som door de Londensche firma uitbetaald, maar daar de stoomboot slechts 153 voet diep, op een rotspunt vastzat, besloot men moeite te doen om den schat te lichten, en kapitein Stevens ontving de opdracht daartoe. Het geld lag bijna in de kiel van het schip; om daar te komen moesten de duikers de dekken doen springen, en het gevaar dreigde, dat de schok der ontploffing het schip van de rotspunt deed vallen en in de bodemlooze diepte zinken. Ge lukkig gebeurde dit niet; wel bracht de schok een groot aantal doode visschen naar de opper- vlakte. De duikers wisten negen van de tien kisten boven te brengen zij moesten deze van het eene dek naar het andere sleepen, voordat het bovenste bereikt was. Het officieele verslag van den gouverneur van Lemberg, over den brand te Stry, bevestigt, dat ongeveer 100 menschen bij de ramp het leven verloren. In de gevangenis te Lemberg zitten tot dusver 86 personen, die zich aan plundering schul- dig maakten. Eenigen van hen zijn losgebroken tuchthuisboeven, doch het grootste gedeelte bestaat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2