Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2186. Woensdag 28 April 1886. 26e Jaargang. n DE STEEN VAN TIBERIUS. Binncnland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor America 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIll: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verschtjint Blasting- en Vrijdngavond bij deu ultgcver P. «t. VAN BE S A N B E te Ter Neuzen. t*olitieli Overziclit. Niemand brengt den vrede thans meer in gevaar dan Griekeuland. Of nu al de troepen, die De lyannis op bet papier naar het noorden heeft doen oprukken, in werkelijkheid aan de grenzen staan, wordt met recht betwijfeld, maar het zien van Turken kan de Grieksche soldaten wel zoo over- moedig maken, dat ze beginnen te vuren. Zelfs meldt men reeds uit Athene, dat de eerste schoten door de voorposten gelost zijn. Dat de Minister van Oorlog met een schitterende staf naar Tes- salie is opgetrokken, dit zal den 'lurk niet zoo beangst maken en misschien den Minister zelf meer afkoelen dan, de Ilellenen. Hoe dichter deze gentle man bij het front komt, des te meer redenen zal hij ontdekken om geen oorlog te beginnen. Men kan Delyannis vergelijken bij den man, die over eene rivier wilde springen, een aanloop nam van een kwartier lang en toen aan den oever ging zitten, orndat hij buiten adem was geraakt. Met dat al, men maakt in dat kleine stukje van het Balkan—schiereiland maar te veel lawaai en het wordt hoog tijd, dat de groote mogendheden den Griekschen staatslui een dwangbuis aantrekken, om hen te beletten met het hoofd tegen den muurte loopeu. Van de gevolgen eener botsing met de i'urk- sche troepen zullen de Grieken zich toch wel geen illusien maken, tenzij men rekening make, dat, zoodra de Muselmannen de grenzen overschrijden, uit St. Petersburg het bericht komt„niet verder." „De groote Alexander laat zwager George niet in den steek," dit b. grijpt men in Konstantiuopel ook drommels goed, van daar waarschijnlijk dat de Turken het zwaard nog niet uit de scheede trok- ken. Maar er bestaau geheimen, die alleen man- nen als Delyannis, Von Giers, Estrup, Gladstone, Depretis en Bismarck bekend zijn. Van waar komt het geld, dat de Saltan en Koning George noodig hebberi om sedert maanden op voet van oorlog te staan? Schiet Rusland hier en Eugeland daar? En wat heeft dat heele misbaar te beteekenen, dat Koning George maakt, wat zal hij er bij winnen Waar is het, dat bij elke transactie, bij welke de Porte betrokken is, deze de dupe der historie is geworden. Al heeft de Zieke man de beste zaak van de wereld verdedigd, hij moest telkens weer een grooter of kleiner deel van zijn gebied afstaan en de Grieken hopen zeker nog altijd op een Turksche provincie. Maar, hoor eens, Koning George hoe is het met Servie gegaan? Door Oostenrijk heimelijk gesteund en door het volk aangepord, begon Milan den volkomen onrechtvaardigen oorlog tegen Bulgarije. Vorst Alexander met zijne Bul- garen joegen de Serviers met bebloede koppen naar hun eigen land terug, en aan den overwinnaar werd door graaf Khevenhueller, namens Oostenrijk, den pas afgesneden. Maar, let op George noch de bescherming van de vrieuden te Weenen, FEUILLETON. ,/Uw vriend is een schurk ging Angelo toornig voort. n Van u wil ik echter niets kwaads zeggen, omdat ik zeer goed aan u kan zien, dat ge mij wel zoudt helpen, als gij maar kondet. Maar uw vriend is even slecht als leelijkDe duivel alleen mag weten, waarom ik hem toenmaals mijn ver- trouwen kon schenkenMaar iudien hij me nog. maals onder mijn oogen komt, en indien hij me dan mijn recht durft blijven weigeren, zal ik on- mogelijk borg kunnen blijven voor mijn handen want dan zou ik hem gemakkelijk kunnen worgen Ik verlang niets dan mijn recht; maar indien hij me nogmaals met zijn Duitschen schimp en spot durft afschepen, dan wraak wraak En vol hartstochtelijke opgewondenheid rukte hij nu zijn hoed van ziju hoofd. Hij wierp hem zoo hard mogelijk op den grond, waarna hij zich de zweetdruppels van het heete voorhoofd wischte. Ik antwoordde hem vriendelijk en geruststellend ik beloofde hem, dat ik voor zijn zaak zoude zorgen, wannecr hij Rome zou verlaten, en hij naar Ariccia zou terugkeeren. Ik ried hem tevens aan, dat hij eenigerlei nuttige bezigheid moest zoeken, omdat alsdan de gedachte, die hem aanhoudeud kwelde, ook nog wel zou verdwijnen. Doch ik moet in noch het verlangen van Rusland, om den gehaten Battenberger afbreuk te doen, hebben voor Servie iets meer kunnen bewerken, dan een vrede, die geen enkel voordeel aanbood, en die den overwon- nenen alleen den treurigen troost liet, om met een gedemoraliseerd leger, een beroofde schatkist en een ondermijnden troon over de gevolgen hunner misdadige roekeloosheid na te denken. Een volk, dat naar de wapenen grijpt om zijn nationaal be- staan te handhaven, zonder dat het vraagt naar den uitslag van het optrekken tegen een overmach- tigen buurman, is eerbiedwaardig, hoeden af! voor vorst en volkmaar voor de Grieken, die door niemand thans worden bedreigd, geen medelijden, zoo de dwangbuis door de groote mogendheden wordt aangelegd. Koning George speelt hoog spel. Op uitbreiding behoeft Griekeuland voorshands niet te hopen te oordeelen naar 't geen voor de hand ligt te vermoeden. ,,Een boer weet niet hoe een soldaat aan den kost komt," of hij moet bij Bismarck in de leer zijn geweest. Deze wijst nu in zijne organen weer op de weinige welwillendheid, die er tusschen Duitsche en Fransche onderdanen bestaat, op een mogelijken revanche—oorlog, op de stemming van Elzassers en Polen, in een woord, de groote po- litieker komt weer met koudwaterstralen aan om de heethoofden in Land- en Rijksdag af te koelen en intusschen eenige zetten op het politieke schaak- bord te doen om nader aan zijn doel te komen In Belgie is men nog steeds bezig om wetten te maken, die onlusten als te Charleroi kunnen voorkomen. De regeering heeft een aantal wets- ontwerpen ingediend of in voorbereiding. llet onbevoegd dragen van wapenen, op straffe van 8 dagen tot zes maanden gevangenisstraf en geld- boete van 26 tot 1000 francs; het aanzetten tot misdaad of wanbedrijfhet maken, levereu of ge- bruiken van ontplofbare stoffen zijn onderwerpen dier ontwerpen. Dat Van der Smissen weigert zijn ontslag te neraen als lid der Kamer, niet- tegenstaande den eisch der regeering, wordt in politieke kringen binnen Brussel druk besproken. Viel voor dezen moordenaar een plaats open, dan zouden liberalen en radicalen elk een candidaat proclameeren en samenwerken. Nu zal de strijd weer hevig worden over gansch Belgie en niet zonder angst gaat menigeen de Pinksterdagen te gemoet. De laatste beric.hten omtrent de Engelsche expe dite in Birma zijn alles behalve gunstig. Voor eenige dagen bracht de telegraaf ons het bericht, dat de hoofdstad der nieuwe Britsche provincie Mandalay, door Dacoits en aanhangers van den troon-pretendent Mvin—Zaing was in brand gestoken. Reeds op 2 April had eene dergelijke brandstichting plaats gehadtoen waren 600 huizen afgebraud. Ofschoon onmiddellijk daarna het gerucht werd elk geval ook alweer bekennen, dat ik zelf niet geloofde aan den goeden raad, welke ik hem gaf. Voor zijne trage natuur, die slechts onder den druk van zijn losbarstend gevoel bewegelijk kon worden, zou geregelde, flinke arbeid bepaald onverdragelijker geweest zijn dan het hem aangedaan onrecht. Treurig en dof bleef hij voor zich staren, hoewel hij me ten slotte toch beloofde, dat hij Rome zou verlaten. Toen zeide ik tegen hem, dat ik hem onmiddellijk bericht naar Ariccia zoude sturen wanneer ik goed nieuws voor hem zou hebben. En toen vernam ik ook zijn vollen naam, een naam, die zijn bezitter eigenlijk een talisman had moeten zijn tegen's werelds nood en zorgen Angelo Beati Willem Wenzel keek lang niet vriendelijk, toen ik hem verhaalde dat ik onzen ou len kenms had ontmoet. Hij noemde den armen drommel een ingebeelden, theatralen dwaas, hoewel hij zich ten slotte toch zdover liet ompraten, dat hij me be lastte dat ik Angelo zou schrijven, .opdat deze eenige dagen later eens met Wenzel zou komen spreken. Dus bezat deze nog rechtschapeuheid genoeg, dat hij zich aan het onaangename van de zaak nog niet geheel wilde onttrekken. In hoogst gebrekkig, maar zeer beleefd Italiaansch schreef ik toen eenige regels naar Ariccia, met welke ik Angelo uitnoodigde tot een bijeenkomst met Wenzel in het Colosseum. Nu zou het wel beter geweest zijn, dat zij elkander maar niet meer gezien hadden. Toen verspreid, dat op den eersten dag van het jaar 1248 der Birmaansche tijdrekening (15 April) deze pogingen op groote schaal zouden worden herhaald, narnen de Engelsche autoriteiten niet de geringste voorzorgen De gemakkelijk behaalde overwinnin- gen en de snelle verovering van Thibau's konink- rijk schijnen generaal Prendergast en zijnen onder- geschikten de overtuiging te hebben geschonken, dat hunne veiligheid volkomen verzekerd was. Uit dien droom zijn zij op onzachte wijze wakker ge- schud. Kort na de verwoesting van het grootste gedeelte der hoofdstad kwam uit Sawaddy, 25 kilo meters van Bhamo gelegen, het bericht, dat eene Engelsche troepenafdeeling, die ter bestrijding der Katchyens was uitgezonden, overrompeld en terug- geslagen was, en dat bij die gelegenheid twee ka piteins en een tiental manschappen waren gewond. Eindelijk werd een Engelsche politiepost te Mee- gandeta, 8 kilometers ten zuiden van Mandalay, door de Dacoits omsingeld en gevangen genomen. Van de veertig manschappen werden er drie en twintig door de inlanders op wreedaardige wijze om het leven gebracht. De door den stadhouder ter hulpe gezonden ruiterij kwam te laat. De kanalisatie van de Zoomwaardoor het zoet water met groote hoeveelheden in de Schelde komt, werkt zeer nadeelig op de oester-cultuur. De gemeenteraad van Bergen op Zoom, heeft zich dieutengevolge reeds verplicht geacht, als schade- loosstelling tot verlegging van een pijpleiding, f 5000 aan de firma Hartog uit te keereri. De Raad heeft met 7 tegen 6 stem men besloten, geen gevolg te geven aan de missive van Gedep. Staten, om alsnog op de gemeentebegrooting te brengen de ontvangsten en uitgaven der gemeen- te-gasfabriek. De winst der fabriek bedraagt 18000 it 19000. Naar men verneemt zijn de heeren Schram, Bouterse en F. K. Ozinga te Amsterdam aan- nemers geworden van den aanleg der havenwerken in Rumelie. Dezer dagen ontvingen zij de gunning voor 5 millioen frs. welke som 12,000 frs. ver- schilde met die van den op hen volsrenden laagsten inschrijver, een aannemer te Stettin. De twee overige inschrijvers waren uit Parijs en Frankfort. Uit Nieuwenbrug schrijft men In den ouden tijd raadpleegden de Grieken in moeilijke tijdsom- standigheden het orakel te Delphi, dat hem bij monde van de priesteres Pythia de geheimen der toekomst onthulde onze voorouders, de Batavieren en andere Germaansche stammen, zochten de woning op van Gauua, in het dichtste van het woud ver- scholen, om uit haren mond te vernemen, welk lot de goden voor hem bestemd hadden. Het gezegde Wenzel weer thuis kwam uit het Colosseum, verzocht hij me, dat ik hem maar niet zou dwingen tot een schildering van al de nare bizonderheden omdat Angelo zulk een schaamteloos mensch was, dat hij hoopte, chit hij dezen maar nooit meer zou ontmoeten. Zooals ik later vernam, had Angelo toornig de uitlevering van den steen gevorderd tegen teruggave van de elf scudi's, waarop Wenzel had geantwoord, dat Angelo bepaald niets zou krijgen, indieu hij geen bescheidener toon aansloeg. Hierop was Angelo, die gevoelde, dat hem onrecht was en nog werd aangedaan, begonnen met be- leedigende bedreigingen, zoodat het mij nooit recht duidelijk is geworden, dat Wenzel nog levend voor me stond. Maar de verbitterde Ilaliaan had wraak gezworen Er verliepen weer dagen, zonder dat men iets van Angelo hoorde. Wenzel ging elken avond door Rome's donkere straten, waarbij hij achter den hoek van een muur nog niet in handen was gevallen van het noodlot in de gedaante van een vermomd sluipmoordenaar, zoodat ik reeds hoopte, dat Angelo's trage natuur het consekwent blijven bij zijn somber plan opgegeven zou hebben, omdat het hem te lastig kon wezen. Doch ik vergiste mij grootelijks. Op zekeren namiddag wandelden wij in het park van de villa Borghese, waar wij een afgelegeu hoekje hadden opgezocht, omdat wij ons aan het geraas, en aan het gebabbel van de groote deftige wereld van den ouden wijze uit Israel„Niets nieuws onder de zon" zien we ook in onzen tijd bewaar- neid. Ook heden ten dage worden er nog personen gevonden, die den sluicr, welke de toestand ver- borgen houdt, weten op te lichten, en zij worden met druk bezoek vereerd. De plaats onzer inwoning mag op het voorrecht bogen zulk een begaafde zienster te bezitten. „Hinke kaart," zoo als ze in de wandeling genoemd wordt, weet dadelijk aan elken vreemdeling, die haar komt bezoeken, te vertellen, uit welke windstreek hij komt aanzeilen, welke familiebetrekking hij heeft, wat zijn bedrijf is, en vele andere zaken, waardoor zij dadelijk het vertrouwen in haar onfeilbaar vermogen weet te winnen. Uit de kaart weet zij elken bezoeker en elke bezoekster te vertellen, wat hij of zij van de toekomst wenscht te weten. Hinke leest daaruit welke verrassingen Amor en Cupido voor het jonge volk hebben weggeleg 1welke schatten de grillige Fortuna in haren sehoot verborgen houdt, waar meu een verloren kleinood terug kan vinden, en honderd andere ouschatbare wenken voor de toekomst. Geen wonder, dat van heinde en ver, bekenden uit den omtrek en vreemdelingen uit de verte naar /Hinke" komen, om hun toekomstig lot te verne men. Niet alleen uit Heerenveen, Akkrum en Oldeboornmaar uit de afgelegenste plaatsen uit Friesland, soins uit Holland, ziet men menschen opdagen om de priesteres te raadplegenja, zelfs kwam eene modiste uit Parijs Hinke met een be zoek vereeren, zoodat het niet lang meer duurt, of de naam van onze kaartlegster zal wereldberoemd zijn. Uit de Betuwe sehrijft men Bij de verpachtingen van hooi— en weiland is meer besteed dan men verwacht had, gemiddeld van f 70 tot f 100 voor de hektare; terwijl de pachtsommen op sommige plaatsen even hoog zijn gebleven, overtreffen op andere plaatsen ook deze de opbrengst van 1885. In de weilanden is nu reeds genoeg gras om het vee van stal te kunnen doende meeste stallen ziju dan ook al ledig. De graangewassen staan goed te veld. De sui- kerbeeten zijn reeds voor het grootste deel uit- gezaaidalgeraeen is als prijs voor de beeten bedongen 9 voor de 1000 KG. met, of f 9,50 zonder voorschot. Met uitzondering van de peren zijn de meeste vruchtboomen flink met knoppen bezetde kersen zullen weldra in vollen bloei staan. Uit Haarlem schrijft men, dat de handel in bloembollen aanzienlijk levendiger is dan in de vorige jaren. Bij de in de omstreken gehouden veilingen worden hooge prijzen besteed; onder de gewilde, goed betaalde soorten komen vooral voor ,/Homerius," een vroege roode varieteit, vPelissier," rood ,/la Graudesse," wit, enz. Op de bloembollenveilingen te Hillegom is voor wilden onttrekken. De oude, verbrokkelde muur, de slanke, doukergroene cypressen, het lange, woekerende gras, en over het geheel het stralend Romeinsch uitspansel, dit alles vormde een buitengewoon harinouisch tafereel. Wij zaten op een halfronde bank, die met mos begroeid was; wij praatten, en wij keken naar de vlugge hagedissen, welke op de warme steenen in den zonneschijn rondsprongen. Ongeveer een half uur hadden wij aid us gesleten toen Helena aan den voet van een ouden cypres het eerste lenteviooltje opmerkte. Zij vloog op met een vroolijken uitroep, en zij ijlde weg om het te gaan plukken. Daarna wandelde zij verder, omdat zij nog meer van die bloempjes wilde gaan zoeken. Wenzel zat achterovergeleund te kijken naar de gestalte, die zich langzaam verwijderde, en naar heur schaduw op het gras. Eindelijk verdween Helena achter een vleugel van de villa. Nustelde mevrouw Dorpinghaus voor, of wij ook maar niet zouden opstaan, waarna wij dan het meisje konden volgen. Doch nauwelijks hadden wij eenige schreden gedaan, of Helena verscheen weer om den hoek. Zij was klaarblijkelijk hoogst ontsteld. Meer dan eens keek zij over haar schouder, terwijl zij met overhaaste schreden weer bij ons trachtte te komen. Onmiddellijk zag ik, dat haar iemand volgde; het was een lang opgeschoten man,Angelg Beati Helena zag er bleek, b'ijna ontredderd'-uit; tus schen beiden moest er iets bijzonders zijn voorge- TER MZEVSCHE (OIRWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1