Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2185. Zaterdag 24 April 1886. 26e Jaargang. e) DE STEEN VAN TIBERIUs7 Binnenland. ABONNEMENI: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit blad verschijnt Diusdas- en Vrijdagavond bij den uitgever p. J. VAN DE 8 A N l> E te Ter Neuzen. JRolitieli Overzicht. Het Oosterscbe vraagstuk, de werkliedenbewe- <rin<r, de Ierscbe wetten, ziedaar de scbering en den" inslag. Wij werpen ditmaal het oog eerst over de wateren des Atlautischen Oceaans en zien daar de uitwerkselen van een luchtstrooming, zoo- als wij die in onze omgeving nimmer aanschouwden. 'tWas in Minnesota, waar een geducbte wervel- storm woedde. St. Cloud, Sank—Rapids en de naburige dorpen zijn gedeeltelijk verwoest. Be storm vertoonde zicb bet eerst in de nabijheid van St. Cloud. Een donkere wolk kwam uit bet Zuid- westen opzetten, welke een dwarrelwind veroor- zaakte, in een omtrek van 1000 voeteu middellijn. Langzaam trok de wolk naar het JN. oordwesten, boomen meesleurende en buizen vernielende. Door de prairie voor de stad werd een pad gevormd, ter breedte van 600 voeten, dat met sterren be- zaaid scheen. Na de Mississippi te zijn overge- trokken, waarbij de brug bij Sank—Rapids werd vernield, verwoestte de storm een groot deel der stad en richtte zicb daarna verder Noordoostwaarts. Meer dan 300 buizen lagen in puin, waaronder de rechtbank, eenige kerken pu bet station. De menschen zagen bet gevaar aankomen en konden zicb redden. Tegelijkertijd heerscbte een storm in West—Iowa, waardoor eenigen omkwamen. In Minnesota zijn tot dusverre 67 lijken gevonden eu 160 gekwetsten.. Te Rice werd een buis gevonden waar 20 personen een bruiloft vierden. Allen werden gedood, ook bruid en bruidegom. Uit Londen bericbt men, dat bet Engelsche Kabinet aan de vertegenwoordigers van eenige groote mogendheden het voorstel gedaau heeft, om op energi e wijze gezamenlijk tegen Griekenland op te trt n. Dientengevolge zou te Athene de eisch worden gesteld, dat de regeering binnen acht dagen een aanvang zou maken met de demobilisatie van het leger, en hiervan aan de gezanten kennis zou geven. Werd aan dien eiscb niet voldaau dan zouden de gezanten hunne passen opeischen, en zich op de oorlogscbepen terugtrekken. Tegelijker tijd zouden dan door bet internationaal eskader al de havens van Griekenland's oosfkust, benevens de golf van Corinthe geblokkeerd worden. Alle Griekscbe schepen, die deze blokkade trachtten te verbreken ook de koopvaardijschepen zouden worden opgebracbt. De consuls der verschillende Europeescbe mogendheden op Creta eischen de terugroeping van den Griekschen consul aldaar, omdat deze de bevolkiug tot opstand tracht aan te zetten, en de Russische gezant bij het Griekscbe hof is bij den Czaar in de Krim ontboden, terwijl het garnizoen van Athene naar de grenzen oprukt. Uit Koustantinopel wordt gemeld, dat Erankrijk, Engeland en Italie thans de nota der Porte hebben beantwoord in gelijken zin als dit reeds door de drie keizerrijken was gedaan, zoodat al de groote FEUILLETON. Er was niemand in de groote renbaan bebalve een gedaante die eenzaam gehurkt zat op de trappen van het kruis, dat zicb in bet middelpunt van de renbaan verbeft. Het was een jonge man. Hij bleef voorovergebogen, bewegenloos zitten. Zijn ellebogen steunden op zijn knieen; zijn gelaat hield hij met zijn handen bedekt. Toen ik nu dicbt langs hem heengiug, bief bij zijn hoofd op, en ik herkende Angelo. Sinds onze ontmoeting waren er zeven weken voorbijgegaan maar hij scheen wel drie jaar ouder geworden te zijn. Magerder was hij geworden maar zijn gelaat had aan uitdrukking gewonnen. Toen hij me groette, verried zijn stem geen spoor meer van kiuderlijke onnoozelheid. Hij zag er ernstiger, mannelijker uit dan vroegerzelfs kon hij bijna niet meer voor een dorpeling gelden. Zijn kleeren waren nieuw, en nieuwmodisch, boewel zij veronacbtzaming en smerigheid verrieden. Hij was zoodanig veranderd, alsof bij een reis rond de wereld bad volbracht, sinds ik hem ontmoette. Ik gaf hem een band, en ik vroeg hem vervolgens, of hij zich mijner nog wel herinnerde. ,/Per Dio riep bij, ,/daarvoor heb ik immers meer dan reden genoeg Angelo koesterde wrok tegen ons in zijn harte. mogendheden het nu eens zijn over de noodzake- lijkbeid der ontwapening van Griekenland. Tot nog toe echter bebben soortgelijke verklaringen niets uitgewerkt, en zij zullen ongetwijfeld vruch- teloos blijven, zoolang de daad niet bij het woord wordt gevoegd. Het is zeker zeer opmerkelijk, dat de Czaar juist op dit oogenblik, zij het dan ook voor korten tijd, den Russiscben gezant uit Athene naar Livadia laat komen, en daardoor een gezamen lijk optreden der Europeescbe mogendheden weder bemoeielijkt. De beer Delyannis blijft dan ook nog in zijn verzet volharden. In zijn laatste nota zegt bij, dat zijne regeering niets gedaan heeft om den vrede te verstorendat hij zicb gehoorzaam heeft betoond aan den herhaaidelijk uitgesprokeu wil der mogendheden, maar dat zij geen afstand kan doen van de grenslijn, vastgesteld door bet tractaat van Berlijn, dat door de mogendheden was opgedrongen. Overigens zou de Kamer, in de overtuiging dat door het verkrijgen der bedoelde grenslijn het even- wicht in het Oosten zou worden hersteld eu de vrede zou worden gewaarborgd, uiteengaan, nu zij alle voorstellen der regeering had goedgekeurd. De heer Delyannis neemt een gemoedelijk loopje met het eerwaardig Europeesch concert. De Britten kauwen nog altijd op de Iersche wetsontwerpen, die voor en na door Gladstone in het Lagerhuis worden uiteengezet. Het hoofdbe- ginsel van het ontwerp is, dat voor rekening van den staat landerijen in Ierland zullen worden aan- gekochtdat voor het bedrag der koopsom als regel zal worden aangenomen het twintigvoud der zuivere jaarlijksche pachtsom, en dat de tegenwoordige eige- naars zullen worden betaald in drie procents consols a pari. Den pachters zal de keus worden gelaten of zij van de door den Staat gekoehte grouden, welke zij thans bebouwen, al of niet eigenaars willen wordenzoo ja, dan zullen zij dadelijk eigen- domsrechten verkrijgen. Deze lantste bepaling heeft waarschijnlijk betrekking op het geval, waarin de pachter aan den Staat de koopsom met de rente in eene reeks van jaarlijksche termijnen terugbetaalt. De wet maakt verder een onderscheid tusschen de bevolkte, welvarende districten, in welke de ver- houding tusschen de eigenaars van den grond en de pachters minder te wenscheu overlaat, en de schraal bevolkte, armoedige districten met slechten of ver- waarloosden bodem. In de eerste treedt de Staat niet slechts op als tusschenpersoon bij den verkoop, maar hij wordt daar blijvend eigenaar, dus ook landheer. Uit Oosterhout schrijft men dd. 18 April Hier, te Breda, Made en Geertruidenberg hebben zich in de laatste weken enkele gevallen van hondsdolheid voorgedaantengevolge hiervan hebben Wie kon hem zijn oogen geopend hebben? Hij bleef mij stom aanstaren met half smeekenden, half dreigenden verwijtenden ernst. De man wekte bij mij meedoogeu, omdat hij iets had verloren, wat kostelijker was geweest dan de keizerlijke topaaszijn onnoozele, jongensachtige onwetend- heid was van hem geweken met de idyllische gemoedsrust, in wier schaduw hij vroeger in de Campagna met het hoofd op steenen, welke met bloemen overwoekerd waren, zoo behagelijk, en zoo zorgeloos had gerust. Maar ook thans nog lag er een zweem van zijn vroegeren eenvoud op zijn overspannen gelaat. „Waar is de andere uw vrieud vroeg hij somber. „Thuis, en nog altijd in Rome." ,/Wat heeft hij met den steen uitgevoerd?" z/Niets Hij heeft hem nog in zijn bezit." Nu schudde Angelo treurig zijn hoofd, waarna hij me weer vroeg »Zou hij me den steen misschien ook weer willen vevkoopen, als ik er hem eens vijfentwintig scudi's voor bood nIk geloof het niet, omdat hij den steen buiten- gewoon hoog schat." „ZooMaar zou hij me den steen nog niets eens willen toonen *Dat zult gij hem zelf moeten vragen. Ik vermeen bepaald te weten, dat hij hem nog aan niemand heeft laten zien." wHa dan is hij bang voor roovers Ja, ja de districtsveeartsen dezer dagen een schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken ontvangen waarbij bun verzocht wordt om, mocht een bond wegens dolheid afgemaakt worden, het lijk op te zenden naar de veeartsenijschool te Utrecht. De beide districtsveeartsen te Breda en hier hebben reeds aan dit verzoek voldaan. In onze gemeente waar nog geen hondenbelasting bestaat, loopt een zeer groot aantal honden rond, zelfs armlastigen houden soms zulk een huisdier er op na. De werkstaking aan de fabriek der heeren J. E. Scholten Zonen te Enschede neemt gaan- deweg af; Maandagochtend hebben weder zestig arbeiders het werk hervat. Fortuyn deelde te Amsterdam aan zijn vrienden mede, dat de werkstaking te Enschede goed geor- ganiseerd was en veel kans van slagen had. In- middels nam het gebrek toe, maar ook het aantal werklieden, dat vragen kwam om weer aan 't werk te mogen gaan. ,/Als de werkstaking beoogde de ellende, die de winter heeft verspreid, nog wat te verlengen, inderdaad dan heeft zij veel kans van slagen. Maar iets auders zal er niet door bereikt worden, daar het een feit is dat de heeren Scholten ten gevolge der slechte tijden op dit oogenblik betere zaken maken wanneer hun fabriek niet dan wanneer zij wel werkt, en er dus volstrekt geen belang bij hebben om den onwil- ligen arbeiders te gemoet te komen," zegt het Rott. Nbl. De pokziekte heeft zich in den laatsten tijd in Noord-Brabant aanmerkelijk verspreid, terwijl ook enkele gevallen in de aangrenzende provincien voorkomen. Door de ziekte worden het meest aangetast oningeente, zeer jonge kinderen, meerendeels van onvermogende ouders. Een der redenen, waarom deze hunne kinderen minder laten inenten, meent de Minister van Binnenlandsche zaken te moeten zoeken in de ouvoldoende gelegeuheid ten plattelande oin de kinderen aan de vaccinatie te onderwerpen. Daarom heeft hij, door middel van de Commissarissen des Konings, tot de burgemeesters eene aanschrij- ving gericht, om jaarlijk ten minste eenmaal, in iedere school hunner gemeenten, dus ook in die der buurtschappen, de gelegenheid tot kostelooze inenting open te stellen. Naar het D. v Z.-H. verneemt, is door het ontslagen personeel van de socialistische drukkerij /Excelsior" eene vordering ingesteld, om betaliug van hun aandeel in het dividend van het afgeloopen boekjaar. Volgens de balans zouden zij nl. reclit hebben op p. m. f 100 per persoon meer dan hun is uitgekeerdhet personeel is niet tevreden met de verklaring, daaromlrent door de commis sarissen der drukkerij gegeven. Het getal der rechthebbenden is zes personen. In het H. Dagbl. komen ingezonden stukken voor, waarbij de gegoeden worden aangespoord loten dat is een bewijs van de kostbaarheid des steens Heeft hij hem ook nog niet aan een juwelier, of aan een steensnijder getoond ,/Ik heb u immers al gezegd, dat nog niemand den steen heeft gezien En mij kunt gij gerust gelooven, vriendlief //Maar hij heeft den steen toch stellig gewasschen en schoongemaakt en gepolijst, en toen heeft hij ontdekt wat het was, he?" z/De steen is al zeer oud." ,/Zeer oud, zegt gij Stellig is hij meer dan oud Hij telt meer jaren, dan hij me scudi's heeft opgebracbt En hoe ziet hij er uit Rood, blauw, groen of geel Nu aarzelde ik even voor ik antwoordde//Geel!" Eu hij staarde mij loerend, doordringend aan, voor hij riep//Dan is het een topaas ,/Daarin hebt gij gelijk het is er een z/En is hij niet kuustvol gesneden Odat heb ik ook wel zeer goed gezien Het is een mantelhaak. Thans ken ik allerlei namen en haken maar ik heb mijn wetenschap trouwens ook duur genoeg betaald Wat voor een beeltenis staat er op den steen Is het een borstbeeld van een Koning Of misschien van een Paus Zeg op Of van een der schoone vrouwen, wier geschiedenis men in de boeken kan lezen Het is de beeltenis van een Keizer z/Van een Keizer Hoe heet hij /Tiberius.'" te koopen der tentoonstelling van voorwerpen door werklieden ingezonden. Het wooru van een //Werk- man niet inzender" heeft een ander opgewekt zijn landgenooten te wijzen op deze gelegenheid, om de werklieden af te helpen van zaken, die ze wel hebben vervaardigd, maar die ze zelven niet kunnen gebruikeu, als ze die na afloop der tentoonstelling weer thuis krijgeu. Hij zegt er het volgende van z/Als men geld heeft voor inteekenlijsten voor goochelsoirees, voor liefhebberij-tooneelspelen, voor liefdadigheidsbals, kortom voor dingen, die eenig pleizier terug beloven (al is er dat dan ook heel dikwerf naar) en waarbij men zijn naam op een lijst zet, kortom voor allerlei onmogelijkheden met liefdadighe id gevoerd, dan dient men, dunkt ine, des te eer in den zak te tasten voor deze loterij. Die werkman ziet nog zoo kwaad niet. Komt, lieve Nederlandsche schoonen, vereenigt u eens hier en daar en tracht comites voor den verkoop van loten op te richten. De echte Hollander heeft voor een mooi gezichtje vrij wat over, dan zult ge eens zien. Denkt er aan, ge vindt het zeer aangenaam als uw galant u nu en dan verrast met een lieve attentie, een surprise of een gewenscht cadeautjezoudt ge denken dat Mietje of Grietje 't niet even plezierig zouden vinden als haar Jan of Willem haar, in zijn handen wrijvend, komt vertellen: //daar heb ik podaorie mijn werkstuk verkocht." Ze zouden dan denkelijk hetzelfde doen wat gij doet, lieve juffrouw, en geven haar galant een flinken kus, die klapt. Bloos maar niet, want ik weet dat gij dat ook doet. Zooals de werkman zei, de zomer staat voor de deur. Zijn collega's mogen toch des Zondags- middags ook wel eeus met hun vrouw, met een nieuw hoedje op of een mooi doekje om, naar Boschhek of Scheveningen, niet waar? Komaan dan, landgenooten, beurzen getrokken en loten ge- kocht. A propos, waarom worden die niet overal verkrijgbaar gesteldEindelijk houde men in het oog, dat nu de fatsoenlijke ambachtsman wacht op wat men doen zal." Op de voorlaatste socialistenvergadering aldus wordt uit Enschede aan de Zutf. Ct. geschreven, vroeg de burgemeester aan een arbeider naast hem om een weinig vuwr voor zijn sigaar. Deze gaf hem dit. Een arbeider achter hem fluisterde zijn makker in„Elauwert, dat je bent, om den bur gemeester wat te geven De heer Van der Zee deed alsof hij niets gehoord had, maar toen zijn sigaar nog niet goed branden wilde, keerde hij zich eensklaps om en vroeg aan den spreker van zooeven //Mag ik asjeblieft een beetje vuur van je hebben Onmiddellijk werd hem de sigaar overhandigd. Hij stak de zijne aan en zeide onder het teruggeven, terwijl hij den man spottend aanzag: Jij bent toch ook een flauwe ventOnthutst en beschaamd keek de man voor zich. ,/Corpodi Christo!" Angelo's gelaat werd nu donkerrood, terwijl toorn hem tranen in zijn oogen dreef. ,zBlijf maar bedaard, vriendsprak ik. //Hoezeer het u spijt, dat gij den steen hebt afgegeveu, zie ik zeer goed. Men heeft n stellig van alles voorgepraatmen heeft u opgehitst, zoodat gij ontevreden zijt geworden." //Per Diowat ben ik toch dom geweestToen- maals ben ik met mijn elf scudi's naar huis ge- loopen, waarbij ik meende, dat ik dien hoop geld nooit zou kunnen opkrijgen. Het allereerst kocht ik voor mijn Ninetta een vergulde haarspeld bij een marskramer. Zij stak het ding in haar vlechten, en zij bekeek zich toen eens in de spiegel, waarna ze mij vroeg, hoe ik zoo in eens aan al dien rijk- dom was gekomen? //Ha!" riep ik toen, „ik ben nog veel rijker, dan gij het u voorsteldToen toonde ik haar mijn geld, en ik vertelde, hoe ik het voor den steen had gekregen. Maar Ninetta is een verstandig meisjeZij noemde mij een ezel, en zij lachte mij uit in mijn gezieht, terwijl zij mij tevens bezwoer, dat de steen minstens wel vijfhon- derd scudi's waard geweest moest zijn. Maar den vreemdeling noemde zij een gewetenlooze schurk. De goede Heiligen hadden mij een fortuim doen vindenmaar ik had het in mijn domheid verspild, voor de zwijnen geworpen. En ten slotte rukte zij de naald uit heur haren. Zij wierp ze mij toen in het gezieht, terwijl ze mij tevens toeriep, dat TER NEUZENSCRE CRURANT m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1