Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2184. Woensdag 21 April 1886. 6) DE STEEN VAN TIBERIUS. 26e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verachljgat Oineidng- en Vrijdagavoud bij dci» uttgcver P. Jl. TAN E I A N U E te Ter Kcuzen .t*olitieli Overzicht. In de zitting van het Engelscbe Parlement van 13 April verzekerde Gladstone, dat nocb de bepaling volgens welke de invoerrecbten en accijnsen in lerland onder recbtstreekscbe controle van bet rijk zullen staan, nocb het voorschrift, dat voortaan geen vertegenwoordigers van lerland in bet rijks- parlement zitting zullen hebben, tot de essentieele deelen van zijn programma bebooren. En ofscboon de vrienden van Gladstone trachten aan te toouen, dat men de plannen van den Premier in hun geheel moet aannemen of eene drakonische dwang- wet moet invoeren, bet aantal vrienden van het nieuwe wetsontwerp wint er niet op. Intusschen gaat de regeering voort met het aanvullen der dagelijks ontstaande vacatures in het Ministerie. De oude beer Depetris, die elk oogenblik de kwestie van vertrouwen stelt, ziet in Rome telkens zijne meerderheid slenken. Bij de laatste stemming bedroeg zij slecbts 14 stemmen, daarbij gerekend die der Ministers en onder-secretarissen. Met schipperen en laveeren heeft de oude man er veel doorgehaald en zeer veel goeds ook, maar op den duur kan een Kabinet, dat „vleesch noch visch" is, niet op warme belangstelling rekenen. Het zit er in Italie juist toe als hier ten onzent. Legt Depretis de portefeui'le neer, wie zal Humbert neinen om een nieuw Ministerie saam te stellen? Z. M. beeft er wel een Scbaepman, een Lohman, een Schimmelpenninck, een Van Houten, een Kappeyne, maar bet „doode punt" zit die lui in den weg. De grootste Premier van alle Premiers beeft tusscbeu beide nog eens een buitenkansje, niet in den Rijksdag maar in het Pruisische Heerenbuis bijvoorbeeld. Gelijk te verwachten was is het wetsontwerp betrekkelijk de kerkelijke politiek aangeuomen met de door bisschop Kropp aange- bracbte wijzigingen. Bismarck verliet zijn plaats achter de ministerieele tafel, om als gewoon lid aan de stemming deel te nemen. Onder anderen sternde hij voor het voorstel van den bisschop, om de bepaling te doen vervallen, volgens welke tot onderwijzer in een seminariuin of eene onder geestelijke leiding staande kostschool niemand mocht worden aangesteld, die van staatswege minder gewenscht" werd geacht. Nu koint het ontwerp voor den Landdag, waar de nationaal liberalen, die het ontwerp niet zeer gezind zijn, de balans besturen. Voor ons Nederlanders is bet niet van belang ontbloot te vernemen, hoe bet met de kanaal-plannen bij onze Oostersche buren gaat. Nu dan, de Minister Botticber trad met warmte in den Landdag op en verklaarde de bewering, als zou de Regeering geen open oog en oor hebben voor de kanaal-plannen, voor onzin. Het kanaal Dortmunt-Eems zal zeker niet verworpen worden, en om naar Bremen, Emden FEXJILXJBTQN. Van baar kon ik natuurlijk geenerlei ophelde- ring verwachtenmaar met de mooie weduwe sprak ik gaarne, en dikwijls over het jonge paar, zoodra het zicb maar aan ons bijzijn onttrok, wat dikwijls genoeg placht te geschieden. //Mij vertrouwt zij geen enkel woord toe van baar gevoelens," zei de goedaardige vrouw, terwijl zij er op koddige wijze bijvoegde,/,en raadsels beb ik tot heden slecbts dan kunnen raden, als er de oplossing zwart op wit onder stoud gedrukt of geschreven. Mijn broeder kan heusch te nauwer- nood een boeiend menscb genoemd worden, en tocb geloof ik stellig, dat Helena zich ten zeerste door hem aangetrokken gevoelt. Maar wie kan ook weten, hoezeer de liefde hem misscbien in baar oogen verfraait? Wie kent ook al de ge- beimen van bet zonderling werktuigje, dat een jong meisje het hart noemt? Helena is een merk- waardig, zonderling wezen; zij is niet eigenzinnig, maar grillig. Misscbien bemint ze mijn broeder juist wel, omdat hij zoo spotleelijk is! Misscbien wil zij ook maar bepaald een man met een uitmuntenden geest, en omdat Willem geenszins mooi, deftig, of buitengewoon beleefd mag heeten, beeft hij immers alle reden, dat bij zicb zooveel mogelijk met de wijsbeid bezig houdt!" of Hamburg te zenden, wat nu den Neder-Rijn afgaat, dat eischt bet belang van Duitschland, daarom legt men wegen en graaft men kanalen. //Het hemd is mij nader dan de rok," zei Windthorst onlangs. In het Hongaarscbe Huis van afgevaardigden heeft de Jodenbater Istoczy vrij wat lawaai gemaakt. Deze anti—semiet kwam aanloopen met een ontwerp tot invoering eener beursbelasting, naar Duitscb model, omdat de beurs meer en meer in handen van Joden kornt. De Minister maakte den voor- steller opmerkzaam op het geval, dat de grondwet met zijne beginselen in strijd is. In Rusland is de ontevredenheid der pers alge meen over het beslag der onderhandelingen over de Bulgaarsche zaken. //Wij zijn door de andere mogendheden met een kluitje in bet riet gestuurd," zoo luidt de jammerklacht, die dienst moet doen om het vuurtje, dat aan het doven is, weer te doen opglimmen. Men moet versteld staan over de goocbeltoeren van den Czaar, als het ten minste waar is, dat bij met den Zieken man eene confe- rentie zal houden in de Zwarte zee, dat is te zeggen aan boord van een Russisch oorlogsschip. Als den patient maar geen slaapdrankje wordt inge- geven, wel verdoovend maar niet genezend. Tot overmaat van ramp is ook nog te Konstantinopel eene samenzwering tegen bet leven van den Sultan ontdekt, op touw gezet door eene partij, welke over de houding van de Porte tegen Griekenland ontevreden is. Met de andere mogendheden, ver- tegenwoordigd in de GriekscheTurkscbe wateren zal de Czaar wel mee moeten doen om den Helleen aan te zeggen: ,/staak je vijandige houding binnen zooveel dagen, of.../' Een raar ding, die po litiek //De barometer staat op storm," zegt generaal Ignatieff, zoo met een zullen de Bulgaren zich van Vorst Alexander ontdoen en komen de poppen aan het dansen want ook Keizer Frans te Weenen en de Czaar zijn geen dikke vrienden. Gelukkig dat men bij ondervinding weetop Ignatieff's woord geeft de lombard geen duit. De Ilaagsche krouiekschrijver van de N. Gron. Ct. noemt bet een feit, dat het tegenwoordig kabinet niet in zeer hooge mate in Zr. Ms. persoonlijke guust meer deelt. Welke de oorzaken daarvan zijn schrijft hij voegt mij niet te onderzoe- kenmen heeft het ik wees er vroeger zijde- lings op aan de voorgedragen conversie toege- schreven, omdat het van algemeene notoriteit is, dat de Koning een groot deel van zijn privaatver- mogen, men beweert twee millioen, in 4 pets, nationale schuld beeft belegdna de uitgifte der leeningen van 1883 en 1884 werden voor Zr. Ms. rekening, deels in ruil voor Billiton-aandeelen, Over den wondervollen topaas sprak Wenzel toen met mij nog maar hoogst zelden. Wij gevoelden beiden, dat het kostbaar kleinood geen gepast onder- werp kon wezen voor een alledaagsch praatje tijdens onze ledige oogenblikken. Toen wij vroeger onzen vriend Angelo op de Campagna uit het oog verloren, was in mij de vaste overtuiging reeds ontwaakt, dat wij vroeger, of later op eenigerlei wijze nog wel meer van hem zouden hooren. Ondertusschen waren er reeds tal van weken voorbijgegaan, zon- der dat hij kwam opdagen. Z66 naderde het Kerstfeest. De Heilige Nacht vond ons vieren in de Sixtijn- sche kapel, waar wij met kloppende harten sidderend naar de wonderschoone Hoogmis luis- sterden. Mevrouw Dorpinghaus had zich volgens gewoonte onder mijne lioede gesteld. Toen wij met ons beiden de kerk verlieten, inerkten wij dat ons gezelschap in het gedrang van ons gescheiden was geraakt. Onder de zuilenrij wachten wij ze een tijdlang vergeefs, en toen wij later voor de hui- zing van de dames kwamen, bleek het, dat bei den nog niet thuis waren gekomen. Doch ik ge- voelde mij genoopt het paartje te verontschuldigen, en daarom zeide ik, dat zij waarschijnlijk te mid den van den stroom der overige kerkbezoekers naar de Sint-Pieterskerk getogen zouden zijn, dewijl zij daar in de reusachtige, halfdonkere koepelkerk de duizenden kaarsen misschien wilden enorme sommen in /vieren", op een dag ongeveer voor een tonne gouds te gelijk, belegd. Maar toch zie ik in dit beweren, waaraan ook 't gerucht omtrent een ministerie Schimmelpenninck (dat is met intrekking der conversie) moet worden toege- schreven, niets anders dan een beursmanoeuvre, die intusschen wel een weinigje is gelukt. Het feit echter ik stel er prijs op het te herhalen dat Z. M. toestemming gaf om het conversie- ontwerp in te dienen, bewijst, dat hij boven een zelfzuchtige politiek verheven is. Uit eigenbelang behoeft men niet te vreezen, dat onze constitutio- neele vorst het ministerie nu zal laten heengaan. Doch T feit is niettemin waar, dat Z. M. niet meer zooveel vertrouwen in het ministerie heeft als voorheen. Om dit te bewijzen moet ik even een paar maanden teruggaan en u in het Koninklijk paleis geleiden op den dag der receptie ter gelegen- heid van 's Konings verjaardag. De heer Creiners, president der Tweede Kamer, bood Z. M. zijne gelukwenschen aan en er volgde een kort gesprek, dat van kenschetseuden aard is. //Waarom hebt ge toch de Kamer zoo laat bijeengeroepen vroeg de Koning. z/Het geschiedde op verzoek van uwer majesteits regeering, Sire," antwoordde de president. z/Mijn regeering vJa, Sire, de heer Heemskerk had het verzoek daartoe tot mij gericht." z/Mr. Heemskerk mijn regeering ah, quelle idee saugrenue(Welk dwaas idee). En de heer Heemskerk stond daarbijMen kan daaruit voldoende opmaken, dat de Koning aller- minst uit persoonlijke sympathie het kabinet zal houden om de kamer te laten varen. Doch ik acht een andere oplossing totaal ondenkbaar. H. K. II. Prinses Albert van Saksen-Alten- burg, geb. Prinses Marie van Pruisen, vroeger gemalin van wijlen Z. K. H. Prius Hendrik der Nederlanden, is Zaterdag op het kasteel A'lbertsberg, bij Dresden, van een dochter bevallen. De Prinses en de jonggeborene zijn naar om- standigheden zeer welvarend. Zaterdag werd op de algemeene begraafplaats te's Gravenhage het stoffelijk overschot van mevrouw Bosboom-Toussaint ter aarde besteld. Het was eene aandoenlijke plechtigheid. De lijkbaar was bedekt met 17 kransen, waaronder van de ver- eenigingen //Oefening kweekt kennis," en „Pulchri Studio," van de redactie van het maandschrift z/de Gids," enz. Van degenen, die zich op het gebied der Neder- landsche letterkunde en der schilderkunst een naain hebben verworven, waren de meesten tegenwoordig, en ook andere mannen van beleekenis, beuevens eene groote schaar vrienden en vereerders waren bij het graf vereenigd. De heer Arnold Ising voerde het woord namens zien branden. Men kon immers ook niets onbe- hoorlijks in vinden, dat het tweetal aldus tijdens den nacht wandelden, omdat zij eigenlijk voor oom en nicht konden doorgaan Eindelijk kwamen de nablijvers thuis: doch niet als oom en nicht, maar wel als verloofden. Dit hoorde ik den volgenden morgen, zoodra, ik toen op Wenzels kamer kwam. Rusteloos liep hij been en weer, waaruit ik onmiddellijk opmaakte, dat hij mij iets gewichtigst zou moeten meedeelen, wat hij ten slotte dan ook deed. ,/Hoor eens!" begon hij, „ik moet u wat nieuws vertellen. Ik ben verloofd! Zooals ge mij hier nu ziet, ben ik, naar men p'eegt te zeggen, bepaald een gelukkige kerel!" Van harte wenschte ik hem geluk, waarbij hij overspannen heen en weer bleef loopen. Doch eensklaps bleef hij voor zijn schrijftafel staan, van welke hij een kleine lade opentrok. Daar lag de groote mantelhaak, die mij nu noch grootscher en indrukwekkender voorkwam dan vroeger. z/Dat zou een prachtig geschenk zijn voor mijn bruid!" riep Wenzel, nadat hij zijn oogen een tijdlang op de stralende pracht van het juweel te gast had laten gaan. //Hoe zoude zij den steen het best kunnen dragen? Waar zou ik hem het best laten inzetten?" z/Gij zult hem maar op een manier kunnen ge- bruiken," luidde mijn antwoord, //namelijk in een massief medallion, dat aan een kostbaren halsketting de vereeniging //Oefening kweekt kennis," Dr. Beijnen en Dr. Ten Brink namens de Nederl. maatschappij van letterkunde, van welke de ont- slapene het eenig Nederlandsch vrouwelijk lid was geweest. De heer N. J. van Hall sprak namens z/de Gids." Allen huldigden de groote gaven der romanciere. Een neef herdacht de liefdevolle, zorgzame vrouw en dankte namens den heer Bosboom voor de be- wezen eer. Het afbranden van huizen neemt in de Gro- ninger Veenkolonien weder onrustbarend toe. Bijna elken dag branden een, soms twee pereeelen af. Nu weder is een winkelbehuizing van H. Brands te Musselkanaal door onbekende oorzaak een prooi van't vuur geworden. Alles was te Brussel verzekerd. In Oost—Friesland heeft een verzekeringsmaat- schappij een verstandigen maatregel genomen. Ten gevolge nl. van de vele gevallen van inslaan van den bliksem in molens, had de maatschappij aan de verzekerden de helft van de kosten voor den aanleg van een blikseraafleider toegestaan. Daarop hebben dadelijk 64 van de 220 verzekerde wind- molens zich van afleiders voorzien, en nu doet dat weer een groot aantal. Een paar dagen geleden ontmoetten in de Kleine Kattenburgerstraat, te Amsterdam, twee beschonken mariniers een dienstmeisje; zij grepen haar aan en toen zij zich tegen hunne aanranding verzette, wierpen de onverlaten haar in een trap, waarna de een haar zoo lievig de keel toekneep, dat zij, ernstig inwendig gekneusd, de ouderlijke woning bereikte. Het meisje is aan de gevolgen overleden. Zij was 19 jaren oud. De daders zijn in hechtenis. Onlangs is gemeld, dat de luitenant-kwar- tiermeester bij het 8e reg. inf. zonder orde op zijne zaken te stellen spoorloos verdwenen was. In verband hiermede deelt men thaus mede dat, nadat de kas van dezen rekenplichtigen ofticier was opge- nomen deze in behoorlijke orde is bevonden. Deze omstandigheid en het plotseliug verdwijnen van den kwartiermeester doen het vermoeden ontstaan, dat hem een ongeluk overkomen is. Intusschen wordt de officier, nu de 28 dagen voor vrijwilligen terugkeer verstreken zijn, zoolang het tegendeel niet blijkt, als deserteur beschouwd. Uit Maastricht wordt van 17 April gemeld: Na het standje van gisteren in den voornacht, toen een troep volk, bestaaude uit eenige schreeuwers, opgeschoten jongens en meisjes, en zooals gewoon- lijk met vele nieuwsgierigeu aangevuld, van half tien tot elf uur, zingende eenige straten doortrok- van eenige huizen glazen stuk werpende, is alles tot de vorige rust teruggekeerd. Nader verneemt men, dat eenige meesters-glas- blazers geweigerd hebben, voor verminderd loon te moet hangen. Stellig zal het keizerlijk kleinood als het op den boezem van een schoone vrouw rust de wereld beter vullen met zijn stralen dan nu, terwijl het hier in een donkere lade tusscbeu tandeu- borstels en scheermessen ligt te schuilen. Doch volgens mijn manier van zien zoude slechts een schoone met een stellig bepaald voorkomen zulk een grootsch kleinood mogen dragen namelijkEen donkere, voile, prachtige vrouween vrouw met het gelaat van een Romeinsche Keizerin met de schouders van een klassiek staudbeeld. Een slank, tenger meisje met blauwe oogen, en blonde haren zou integendeel naar mijn manier van zien aan het kostbaar kleinood een veel te zwareu last hebben, en wanneer ik den steen, bij voorbeeld, aan mej. Helena's hals zou moeten zien, dan zou ik mij altijd inbeelden, dat hij haar stellig voorover zou trekkeu Mijn bewering scheen Wenzel onaangenaam te treffeu, hoewel hij toch weer glimlachte, toen hij de lade sloot. //Helena bezit nu inderdaad wel niet de schouders van de Yenus van Milo," antwoordde hij, //maar ik geloof toch, dat men heur zwaarder zou moeten belasten dan met dit kleinood, indien men haar voorover zou willen trekkeu Op veel Kerstfeesten ben ik niet kerkwaarts ge togen, maar zoover als ik mij kan herinneren, ben ik steeds gewoon geweest, dat ik op Kerstdag lang, en alleen ging wandelen, waarbij ik mij nooit aan TER HIEEZENSCHE (01R4AT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1