Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2182. Woensdag 14 April 1886. 26e Jaargang. I BE STEES VAN TIBERIUS! Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind verwcliljiit Dinadag- en Vrijdagavond bij den uitgever p. j. VAN KE S A N K E te Tee Keozen Polities Overzicht. De Engelsche Premier heeft hard te kam- pen met de volksvertegenwoordiging, maar niet meer op zijn gemak zit de eerlijke makelaar aan de Spree. Alle partijen in den Rijksdag staan steeds op den uitkijk, nu weer in spanning over het kerkelijk- politieke vraagstuk en over een nieuw outwerp, dat de verworpen brandewijnwet zal vervangen. Tot elken prijs schijnt Bismarck vrede met den Paus te zoeken, maar men twijfelt er geen oogenblik aan, of de inschikkelijkheid en toegevendheid in kerkelijk-politieke zaken moet dienst doen voor een ander gewiehtig vraagstuk. Misschien komt eeue hervorming der Rijks-constitutie, tengevolge van het initiatief der vorsten, met het doel om een andereu Rijksdag samen te stellen, gekozen uit de Landdagen der verschillende Staten, aan de orde. In den Pruisischen Landdag gaan de ontwerpen beter van de hand. Het wetsontwerp tot bevordering van Duitsche nederzettingen in de oostelijke pro- vincien is onveranderd aangeuomen. De Polen hebben zich van alle deelneming in de discussien onthouden en zullen bij de eindstemming zich tegen alle artikelen verklaren. Nog een voordeeltje voor den Kanselier is het, dat de Paus zich bereid ver- klaart de voorslagen aan te nemen, mits de Mei- wetten aan eeue herziening wordeu onderworpen. Hoe toegeeflijker Bismarck wordt, hoe meer vuur en vlam de Italiaanscbe bladen uitbraken. De Duitsche marine is wederom aan 't bakkeleien ge- weest, ditmaal aan Afrika's zoom, waar de Niger uitwatert. De kommandant van de kanonneerboot Cyclop heeft Money—Bimbia gebombardeerd, troepen aan land gezet en de stad verwoest. De bevolking van Kameron is nog niet verduitscht. De Noordsche Koning Oscar kwam voor eenige dagen met een bede in den Staatsraad en vroeg om eene toelage voor zijn tweeden zoon, 28 jaren oud. 26000 kronen (f 17550) werdeu als jaargeld aangevraagd. De Vorst was zeer bezorgd over de toekomst zijner jongere zonen. Na eerst een lofrede op de soliditeit van zijn kroost ge- houden te hebben, wees de Vorst op de lastige verplichtingen,die den zonen der Noordsche Koningen zijn opgelegd. Zij mogen geen burgerlijke be- trekkingen bekleeden, ontvangen geen vergoeding voor de militaire diensten, mogen geen privaat huwelijk aangaan zonder hun rechten op den troon te verliezen, niet reizen waar zij willen, enz. Dat 'sKonings zonen van hungrootmoeder, Josephine, A een aanzienlijk vermogen hebben geerfd, waarvan de renten hen in staat stellen om hunnen stand behoorlijk op te houden, dat scheen aan het geheugen van den Vorstelijken vader ontsnapt te zijn, althans Z. M. maakte er geen melding van. Nu, zoo'n fortuintje past ook niet bij een jeremiade. Wenden we onzen blik naar 't Zuiden, dan j vragen we in de eerste plaats hoe staat het er FETJILLETON. z/Vooruit er mede Zeg het in's Hemels naam maar begon hij driftig, „ik weet zeer goed, wat u op de lippen zweeftGij wilt zeggen, dat ik gindschen domoor te slim ben geweest, niet waar? En daarom ben ik nu geen haar beter dan de eerste de beste bedrieger, he Maar ik kan u gerust verzekeren, dat ik er in het geheel geen gewetensknaging over gevoel, nu ik den steen zoo goedkoop heb gekregen. En er was maar een keus mogelijk Tien scudi, of niets Als ik een halven cent meer had gebodenwaren den slaperigen mensch stellig de oogen opengegaan. Dus moest ik trots al mijn bedenkingen in mijn zak tasten, en haudelend optreden. Want ik had den domkop zulk een schat geen half uur langer durven toe- vertrouwen Wie weet, wat er dan wel mede gebeurd zoude zijn En daarom heb ik het kleinood voor de kunst, voor de wetenschap, voor den goeden smaak gered //Vriend viel ik hem in de rede. vZwijg maar ging hij drukjes voort. //Ik begrijp zeer goed, dat ik niet eens aan het bieden van de voile waarde mocht denkenwant hoe zou ik voor het koopen van een speeltuig aan tienduizend scudi kunnen komen? En als ik zoo dom was met de rebellen. De toestand te Decazeville in Frankrijk geeft nog aanleiding tot bezorgdheid, vooral omdat de intransigente afgevaardigden de werkstakers nog steeds tot verzet aanmoedigen. De Regeering is echter van plan om eene vervolging tegen Basly in te stellen. Zijne gangen worden nauwkeurig nagegaan, als die van zijn ambtgenoot Camdlinat. in Belgie tast de sterke arm insgelijks door. Het gerechtshof te Charleroi vonnist van 3 maanden tot vijf jaren. Een aantal glasblazers en mijn- werkers waren van plan om naar Zwitserlaud te verhuizen, wijl zij bij de onlusten hun middel van bestaan verloren hebben, de Bondsraad heeft echter besloten den consul—generaal van Zwitserland te Brussel last te geven, om in Belgie bekend te maken, dat de Belgische werkeloozen zich van eeue verhuizing naar Zwitserland geen heil moeten voorstellen, daar in dit land zelf groot gebrek aan arbeid bestaat. Uit het Oosten wordt gemeld, dat Turksche troepen beproefden den grenspas van Elassona naar Larrisso te bezetten, doch dat zij door de Grieken in de uitvoering zijn verhinderd. Daar kan on- verwacht eens iets gebeuren, dat voor den Europee- schen vrede hoogst gevaarlijk is. Rusland stookt voort dat is zeker. In Bulgarije zijn agenten bezig om een vuurtje aan te zetten en in Athene wordt de overmoed der Grieken steeds opgeblazen. In het Oosten zoowel als in het Westen trekt de Sultan zijne troepen samen, want ook de Shah van Perzie wordt van kwade bedoehngen tegenover de broederen verdacht. Er komen kunst— en vliegwerk bij te pas om te verhoeden dat de Halve maan ondergaat. Door den tijdelijken voorzitter van den Raad van Ministers, den heer Heemskerk, is aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens machtiging des Konings van 10 April No. 1, het ontwerp van wet tot het in overweging nemen van eene verandering van het X'lu hoofdstuk der grondwet wordt ingetrokken. P. van der Broek, gewezen agent der Haagsche militie-maatschappij „de Eendracht," en C. Qua- dekker, beiden te Middelburg, plaatsen in Nov. jl. in de Midd. en T. N. Crt. een waarschuwing" tegen genoemde maatschappij, met opganf van twee gevallen waarin misleiding zou hebben plaats gehad. Daartegen een aanklacht wegens laster van den heer J. J. Heerens, die nu Vrijdag voor de recht- bank te Middelburg werd behandeld. De twee genoemde gevallen bleken volstrekt geen misleiding in te houdende twee aangewezen personen, ofschoon door afkeuring van den plaatsvervanger teleur- geweest, dat ik er honderd had geboden, dan had onze schilderachtige, maar domrne vriend stellig onmiddellijk zijn ooren gespits, en dan had hij den steen bepaald gehouden. Dan zou hij bedenk- tijd gevraagd hebben en dan zou hij stellig spoorslags naar zijn dorp, naar den ouden slimmen priester, naar oom Girolamo, geloopen zijn. Deze zou dan de wijzen van het dorp wel tot een conclave saamgeroepeu hebben, in hetwelk men dan misschien had besloten, dat men naar Rome moest om raad te vragen aan den signore Castellan i, of aan den directeur van de Koninklijke Opgra- vingen. Dan zou een slimmert al licht erg in de zaak gekregen hebbenwaarna hij Pater Girolamo wel kon toefluisteren, dat diens mooie neef door een wonder Gods een rijk en aanzienlijk mensch was geworden, die dus minstens met een Gravin zou moeten trouwen. En wat had ik dan gehad voor al mijn moeite z/Maar," begon ik weer. z/Zwijg slechts met uw maar," viel hij mij in de rede. //Zie, vriend ik heb de zaak verstandig genoeg geschikt De steen is mijn eigendom geworden, de slim me Angelo kan met zijn geld wel vier weken lang vroolijk wezen, en daarna mag hij, wat mij aangaat, weer gaan liggen slapen. Meer geld zou hem maar op den slechten weg brengen. Bovendien heb ik thans een Gravin gered, omdat ik de overtuiging koester, dat hij haar binnen de eerste acht dagen van zijn huwelijk gesteld, waren over //de Eendracht" toch niet onte- vreden. De eisch van het O. M. tegen V. d. B. en Q. was 15 dagen celstraf en f 25 boete. Te Haarlem is een meisje gestruikeld voor een velocipede die in groote vaart kwam aangereden. Het kind, werd geheel bewusteloos opgenomen en gebracht in de stalhouderij van Van den Berg, waar haar geneeskundige hulp verleend werd. Het meisje scheen inwendig zwaar gekneust en verloor veel bloed door den mond. Te's Hertogenbosch is een jongedame verbrand, de 20jarige dochter van den heer V. D., wonende op den Vughterdijk. Toen de familie Vrijdagmorgen ontwaaktezagen de huisgenootenlangs haar slaapkamer komende, daaruit rook ontsnappen, en nu bleek dat er brand was ontstaan men weet niet hoe en het ongelukkige meisje hevige wonden had bekomen. Geneeskundige hulp kon geen redding meer aanbrengen. De president van den Raad van justitie te Soerabaja, Mr. Muloek Ilouwer, is aangetast ge weest door besmettelijke keelziekte of dipheritis. Nadat de Europeesche geneesheeren den toestand van den patient hopeloos verklaard hadden, is hem door den oud—kapitein der Chineezen Kwee Thee Tsoan het gebruik van een bekend Chineesch geneesmiddel aangeraden, met het gevolg dat, dadelijk na de eerste aanwendiug, verbetering in den ziektetoestand kwam, en na een paar dagen het gevaar geweken was. Het Soer. Hbl. schrijft naar aanleiding hiervan De gelegenheid om de samenstelling van het zoo heilzaam gebleken middel nauwkeuriger te weten te komen, is thans, naar wij meenen, gunstiger dan ooit. Kwee Khee Tsoan toch is iemand van buitengewone kennis op het gebied van de Chi- neesche geneeskunde, zijne lievelings-studie. Sinds hij eenige jaren geleden een eervol ontslag uit zijne betrekking van kapitein zijner natie te Grissee had gevraagd en verkregen, heeft hij zich toe- gelegd op de studie van de Chineesche genees— en letterkunde. Zijne bibliotheek bevat eenige duizenden boekdeelen, en zijne wetenschappelijke kennis kan tot waarborg strekken, dat men van hem degelijke gegevens zal verkrijgen, en geen gevaar loopt door kwakzalverijen bedrogen te worden. Laat ons intusschen hopen dat, in afwachting van een grondig wetenschappelijk onderzoek, onze Europeesche geneeskundigen in gevallen van diphte- ritis niet zullen aarzelen het thans weder zoo deugdelijk gebleken Chineesche inblaaspoeder aan te wenden, en dat zij met ons zullen instemmen, dat het beter is het leven van een patient te behoeden door de Chineesche wetenschap, dan het verloren te doen gaan met de Europeesche. al geslagen zou hebben. Aldus is alles thans prachtig harmonisch, en goed in orde En zoudt gij, waarde vriend nu maar alleen een zuur gezicht zetten? Want ik gevoel mij thans bepaald kalm; ik ben rijker, noch armer, dan ik vroeger was. Armer ben ik niet, omdat ik de elf scudi's beschouw als een geschenk, dat ik aan een onnoozelen sul heb gegeven, opdat hij eens een vroolijken dag zal kunnen hebbenrijker ben ik echter ook niet geworden, omdat ik den steen stellig nooit zal verkoopen. En daarin ligt mij juist het punt van eere. Het ding is juist niets anders, en niets meer dan een steen, van welken ik bepaald nooit een ander genot zal hebben, dan dat ik de zalig fonkelende oogen zal zien van de lieden, aan wie ik het schitterend kleinood zal toonen, waarbij ik hun dan tewens zal vertellen, wat voor een soort van kleinood het is z/En wat voor soort van kleinood is het dan Zeg mij dat eens in naam van alles, wat den mensch kan demoraliseeren riep ik met het grootste ongeduld. Wenzel grinnikte nu eens hoogst tevredenhij legde zijn hand op mijn arm, waarna hij antwoordde: z/Wacht maar geduldig, tot ik u den steen op zekeren avond onder de lamp zal leggen, opdat gij hem zult zien fonkelen. Dan zal hij u zelf wel zeggen, wat hij is. Maar eerst moet ik zelf zeker zijn van mijn zaak voegde hij er plotseling weer in vollen ernst. Men schrijft uit Maastricht: Hoezeer men hier van geene werkstaking kan spreken, schijnt er toch een geest van ontevreden- heid onder de werklieden, en met name onder de glasblazers van de fabriek der firma P. Regout, te heerschen. Reeds hebben eenigen de fabriek verlaten en elders werk gezoeht, terwijl auderen van hun misnoegen doen blijken door zich aan dronkenschap over te geven. Tot daadwerkelijk- heden is het nog niet gekomen, tenzij men daar- onder wil verstaan het inwerpen van glasruiten op eenige plaatsen, o. a. bij den heer Regout Jr., en het bemoeilijken der politie in het uitvoeren van haar plicht. De Zutf. Ct. heeft uit Enschede bench ten ontvangen, die voor het behoud der orde doen vreezen. De werkstaking bepaalt zich wel tot de fabriek der heeren Scholten, maar het verzet neemt toezelfs vaste knechts, die bewijzen van jaren- langen trouwen dienst ontvingen en waarop de patroons bij elk vroeger standje rekenen kouden, geven nu den werkstakers gelijk. Op de fabrieken wordt gecollecteerd voor de werkstakers. De werkstakers, schrijft men ecliter aan de N. R. Ct. zullen spoedig, maar dan misschien te laat, het verkeerde van hun handelingen inzien want naar men hoort, zijn reeds enkele weefgetouwen door arbeiders van buitenaf bezet, terwijl er alle kans op is, dat de heeren Scholten van deze ge legenheid gebruik maken om eens een honderdtal looms voor een halfjaar te laten stilstaan, hetgeen hun, bij het verlies, dat sommige artikelen op- leveren, zeer zou te stade komen." lu Ootmarsum hebben de werklieden aan de fabriek der heeren Preuyt Co. het werk op den ouden voet hervat, met uitzondering van enkelen, die niet werden toegelaten. Uit Enschede wordt gemeld Zondag namiddag te 3 ure werd de aangekondigde socialisten-vergadering gehouden, waarin Fortuyn uit Amsterdam als spreker optrad. Hij maande de werkstakers van de fabriek der firma J. F. Scholten Zonen aan, te volharden en het werk niet te hervatten, voor en aleer hunne eischen werden in- gewilligd, terwijl hij de arbeiders van de overige fabrieken ernstig opwekte, hunne noodlijdende breeders te blijven ondersteunen. Had men hier dan eindelijk gewonnen, dan moest men aan eene tweede fabriek zijne eischen stellen, om zoodoende langzamerhand alhier een beteren toestand voor den arbeider te veroveren. Wij, arbeiders (zoo liet hij zich uit,) bezitten eene macht die eenmaal zal zege- vieren, maar die thans nog door wet en regeering word miskend, enz. enz. Op een oogenblik dat de spreker ook op de politie wilde afgeven, belette de burgemeester hem verder te gaan. De vergadering ging kalm uiteen. Opmerkelijk was het, dat deze vergadering veel Op onzen verderen rit huiswaarts sprakeu wij niet veel meer. Wij waren spoedig genoeg thuis. Maar dagen lang bleef ik nog denken aan het juist doorleefde avoutuur Ondertusschen waren er weken verloopen. Wenzel liet zijn steen in het geheel niet zien aan een kunst- of oudheidkenner. Doch stilletjes onderzocht hij, hoe men antieke gemmen bet best kon reinigen, en als nieuw kon maken. Daarna kocht hij de noodige werktuigen, en zuren vervolgens sloot hij zich op met zijn schat. Ik vroeg hem niets, en liet hem st.il begaan, hoewel ik zeer goed aan hem kon zien, dat hij zich in zijn verwachtingen niet had vergist. Hij floot, en hij ueuriede als iemand, die eindelijk het Jawoord van zijn liefste mocht verwerven. En zoo dikwijls als ik hem hoorde, of zag, zweefde mij Angelo's beeltenis ook weer voor den geest zooals hij ons nastaarde, toen wij als een paar struikroovers in een Pallade met zijn kleinood wegreden. Al geruimeu tijd woonden wij in een huis. Op zekeren avond was ik juist naar bed gegaan, toen mijn vriend op mijne kamer kwam, en mij zoo plotseling en zoo hevig uit den slaap schudde, alsof het geheele huis in lichtelaaie stond. Het doel van zijn verschijuing giste ik reeds, voor hij zijn mond nog had geopend. Fluks schoot ik mijn kamerjapon aan, en volgde hem naar zijn kamer. #Mijn overwinning kon ik onmogelijk tot morgen TER \EI ZEVM'OE <01 lit VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1