Brieyen lit 'tHaasje. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. binnen, met bet doel om na eenige rust weer te beginnen nu nam de politie ben evenwel tegen hen-zelven in bescherming om ongelukken te voor- komen, en geleidde hen ten slotte naar den laat- sten trein. Ofschoon de langdurige winter ziju invloed op allerlei gewassen heeft doen gelden en het koude voorjaar op de ontwikkeling niet zeer gunstig werkt, hebben toch de bloembollen in de omstreken van Haarlem hun wasdom weldra bereikt. Hier en daar ziet men de sehoone bloeraen reeds boven den grond, en binnen eenige dagen zullen de bloemen in haar pracbt van kleur en geur te genieten zijn. Uit een particulier scbrijven uit Devonport wordt bet volgende meegedeeld omtrent de ramp, aan bet Gouv.-stoomschip Java overkomen Den 25 Maart vertrokken wij met de Java, door de fabriek te Feijenoord alles bebalve klaar afge- leverd, van Maassluis naar zee. De eerste dag was zeer voorspoedig, zoodat wij den 26 's middags reeds bij Wight waren. Daar kregen we harden wind en hooge zee op den kop, zonder veel te vorderen. In den avond van den 27, te 11 u. 15, werden wij gewekt door een verschrikkelijk gekraak en gebons. Dwars in waren wij aangevaren door een 4-mast zeilschip, dat los kwarn na op de Java van den grooten mast af alles te hebben geraseerd; de stalen groote mast was in drie stukken naar beneden gekomende bezaansmast was in twee stukken, twee groote sloepen met de davits waren vernield en een groot gat in ons schip. Wij ver- wachtten te zinken. Onmiddellijk werden de noo- dige maatregelen genomen en het gat gestopt, alles met de meeste kalmtemaar wij konden niet stoomen daar de scbroef niet vrij was. Tegen den ochtend kwam een Engelsche stoomer op ons afzetten, om adsistentie aan te biedenwij namen hem aan om bij ons te blijven en ons te ver- gezellen als we den wal zouden instoomen. Toen wij te Plymouth aankwamen hadden we terstond veel bekijks; stoomscheepjes met heeren en dames kwamen ons bezien. De admiraal der haven kwam ook onzen toestand opnemen en wilde ons niet op de reede laten, die niet veilig is, maar wees ons een kalme plaats aan, waar de Engelsche oorlogschepen repareeren. Hij verleende ons alle mogelijke hulp. Kort daarna kwam per telegraaf uit den Haag de machtiging om te Devonport te repareeren. Wij ondervonden bier veel hulp en beleefdheden. De officieren, wier longroom onbewoonbaar is, daar drie hutten geheel open liggen, logeeren in een hotel aan wal. Met het repareeren zullen nog wel 3 a 4 weken gemoeid zijn. TER NEUZEN, 9 April 1886. In de heden gehouden vergadering van den raad alhier is o. a. besloten het aantal leden van de commissie tot toezicht op het lager onderwijs te beperken tot drie, terwijl als leden hiervan zijn benoemd de heerenJ. Dieleman, Mr. Jentinck en Dr. Yan Nes. Nog werd bepaald eene oproeping te doen voor onderwijzer aan school B op eene jaarwedde van 500. Het verslag dezer zitting in een volgend nummer. Gisteren avond gaf de rauziek-vereeniging Apollo" alhier een concert in het Nederlandsch logement. De krachten in aanmerking genomen, waarover het gezelschap kan beschikken, kunnen we niet anders dan een woord van lof spreken over de uitvoering. We hopen dat de buitengewone leden bij een volgend concert door eene trouwere opkomst toonen zullen den ijver en de belangelooze toe- wijding van de werkende leden en van het bestuur op prijs te stellen. Bij het examen voor onderwijzer, deze week te Middelburg gehouden, is gisteren o. m. ge- slaagd de heer L. A. van der Bent alhier. Bij Min. resolutie zijn met ingang van 1 Mei a. s. verplaatst de commiezen bij 's Rijks be- lastingen M. J. Marcelis van Hulst naar Vianen en H. L. Heinrici van St. Jansteen naar Oud-Beijerland. Gedurende deze maand werden van hier naar Londen verzonden 4409 schapen. Onder deze was eene verzending van 2533, waaronder bij aankomst te Londen geene enkele doode was. llulst. Woensdag 7 April 11. was het 25 jaar geleden dat de weleerwaarde heer Ds. C. P. Buijze alhier zijne intreerede hield. Gedurende dien tijd heeft hij zich aller achting verworven, zoodat die dag niet door de Hulstennren onopgemerkt is ge- bleven. Yan elk huis in de Gentsche straat wapperde dan ook de nationale driekleur. Door een paar kinderen werd den jubilaris uit name der buren een prachtig bouquet eu twee fraaie bloempotten aangeboden. Ook van wege de her- vormde gemeente alhier ontving hij een stoffelijk aandenken. 's Avonds brachten hem de harmonie en de nog meer dan rond, eerlijk placbt te wezen, zich in dit geval had laten meeslepen tot een handelwijze die tot haar verklaring minstens een hoogst kunst- volle verontschuldiging zou vorderen. En ten slotte kwam hij ook toornig en wel met deze verklaring voor den dag, omdat hij zeer goed begreep, dat zijn redeneering tamelijk plomp, zelfs koddig moest uitvallen. (Wordt vervolgd.) zangvereeniging met fakkellicht serenades. Moge de weleerwaarde heer Buijze nog menig tiental jaren zijn ambt als predikant alhier vervullen IJzendijke, 7 April. Het hoofd der school te Driewegen (gem. Biervliet) is voor den tijd van een maand in zijne betrekking geschorst. Zware beschuldigingen, tegen hem ingebracht, moeten hiertoe aanleiding hebben gegeven. Maandag waren de arrondissements—schoolopziener en de burge- meester van Biervliet daar ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Wat hierdoor aan't licht is gebrachtis nog onbekend. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben genoemde heeren hem den raad gegeven zijn ontslag te verzoeken. Hij heeft echter geweigerd dit te doen. 's Grave ullage, 9 April. Tweede Kamer. Na eenige discussie heeft de heer Keuchenius zijn amendement ingetrokken. De Regeering neemt het amendementYan Delden over (om geen ver- plichte schoolgeldheffing in dit art. op te nemen.) Het amendement der rechterzijde is verworpen met 43 tegen 42 stemmeneveneens dat van den heer De Beaufort met 64 tegen 22 stemmen. Ook het regeeringsartikel is met 56 tegen 30 stemmen verworpen. De Regeering verklaart machtiging te zullen vragen om hoofdstuk X in te trekken. ^CHTSZAKSI-"- Arroiidissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 April de volgende vonnissen uitgesproken L. Th. de Y., zonder beroep te Hulst, is wegens verbreking van afsluiting en overtreding der drank- wet veroord. tot eene boete van f 3 en eene van f 12, of 1 en 4 dagen gevangenisstraf. G. de B., vrouw van J. de R., te Hontenisse, is wegens overtreding der drankwet veroord. tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. A. B., dienstknecht te Boschkapelle, is wegens oplichting veroord. tot eene maand gevangenisstraf. Zaamslag. Yoor hen, die aardappelen wenschen te verbouwen met het oog op eene ruime opbrengst, is het zeker geenszins van belang ontbloot te weten, welke soort van meststof zij voor dat doel in hun voordeel moeten en kunnen aanwenden. Men bemeste daartoe het land met superphosphaat, dat vermengd is met kainit en fijnen turfmolm. Deze meststof is vooral aan te bevelen voor die landerijen, waarop, zooals ook in onze streken doorgaans het geval is, de herfstbemesting met gewone stalmest achterwege blijft. Men moet echter zorg dragen, dat men de ge noemde kunstmest, alvorens de knollen daarin te poten, met een dun laagje aarde bedekt. Deze voorzorgsmaatregel is bepaald noodig, aangezien de aardappel de onmiddellijke aanraking met bedoelde mest niet best verdragen kan. Voor de betrekking van hoofd aan drie openbare lagere scholen le kl. te Amsterdam, hebben zich 236 sollicitanten aangemeld. In het krank- zinnigen-gesticht te Franeker worden 120 vrouwen en 107 mannen verpleegd, totaal 227 patienten. Slechts voor 2 vrouwen is er nog plaats. Te Arnhem is een (ongehuwde) kindermoordenares gevangen genomen. Let op uw eindeTe Apeldoorn heeft de bode W., van het Utrechtsch begrafenisfonds Let op uw einde, zichmet een scheerines den hals afgesneden. Een bericht van de Britsche posterijen zegt, dat de aangetee- kende brieven aan boord van de /Oregon" alien zijn gered. Zorgvuldig gedroogd zijn ze naar hun bestemming verzonden. Te Nordhausen zijn een 40tal personen door trichinenziekte aangetast. Een der slagerswinkels is op last der politie gesloten. Aan de Fransche grenzen is een troep Belgische werkstakers teruggewezen. Een hunner had 650 frs. bij zich. De nood schijnt dus nog niet zoo hoog gestegen. Tengevolge van het overlijden van Markies Saggese, een der rijkste grondeigenaren van Foggia, was tusschen de erfgenamen twist gerezen, die de sterfkamer lieten verzegelen en door een politie- agent bewaken. Ondanks deze wacht zijn dieven men weet niet hoe, in het vertrek gedrongen hebben op hun gemak alle geldswaarden bijeen- gepakt en zijn daarna heengegaan. Tot nu toe is men de dieven nog niet op het spoor. In het begin van het eerste Keizerrijk placht Napoleon I elken avond kleine wandelingen te maken. Hij was dan vergezeld door zijne groot- maarschalk Duroc, en beiden vertoonden zich bij die gelegenheid steeds in eenvoudige burgerkleeding. Dit deed Napoleon niet zoo zeer om te hooren wat het volk van hem dacht, als om althans ge durende enkele oogenblikken van den dag volkomen rust te hebben. Op een avond van den herfst van 1805 begaf de Keizer zich naar het Vedome- plein, om te zien of de overwinnings—zuil goed vorderde. Tevreden over den voortgang van het werk, trad hij in de Rue Napoleon (tegenwoordig Rue de la Paix) een restaurant binnen. Hier bemerkte Duroc tot zijn schrik, dat hij zijn beurs had vergeten, hetgeen des te lastiger was, omdat de Keizer nooit geld bij zich droeg. Bij het weggaan trachtte hij de buffetjuffrouw tevreden te stellen, door de verzekering, dat hij en zijn metgezel officie ren waren, en dat hij het geld voor de vertering den volgenden dag zou zenden. De voorzichtige Hebe sloeg geen geloof aan dit verhaalzij was zoo beweerde zij al veel te dikwijls bedrogen, en wilde Duroc niet laten gaan. Gelukkig sprong een der gazoos voor den gast in de bres, en be- taalde uit zijn eigen zak de gemaakte vertering. Ondertusschen stond Napoleon buiten ongeduldig te wachten, maar Duroc wist hem de reden van het oponthoud op zoo vermakelijke wijze te ver- tellen, dat hij den Keizer spoedig aan het lachen kreeg. ,/En hoe heet die brave garfon, die voor ons partij heeft getrokken?" ,/Durgens Sire." Den volgenden dag stelde een bediende in keizer- lijke livrei den verbaasden Durgens 200 Napoleons ter hand. De buffetjuffrouw kreeg het op de zenuwen, toen zij hoorde, wien zij van oplichterij had beschuidigd. Durgens kwam spoedig daarop in dierist van Keizerin Josephine, bij welke hij tot haar dood bleef. Later giug hij naar Engeland, in dienst van den hertog van Wellington, en maakte daar zulke goede zaken, dat hij, na den dood van den hertog, als vermogend man naar Parijs terug- keerde. Zijn eerste bezoek gold daar het estaminet, waar hij, zonder het te weten, den groudslag van zijn fortuin had gelegd. In Belgie zullen volgens Koninklijk besluit van 29 Maart jl de muntstukken van dat land in het vervolg ten deele een Fransch, ten deele een Nederlandsch opschritt voeren. Dat wil zeggen men zal op het eene gouden, zilveren of koperen stuk lezen Leopold II Roi des Beiges" op het andere //Leopold II Koning der Belgen." Het gevolg zal zijn dat men in de Vlaamsche gewesten veel specie zal hebben met enkel Fransch opschrift, in de Waalsche provincien eveuveel met enkel Vlaamsch opschrift. Want men kan de verschillende stukken toch niet beletten de taalgrens over te trekken. Daarom vreest de 1' Independance dat geen van beide deelen des rijks tevreden zal zijn, en zij geeft daarom den raad het voorbeeld te volgen van de spoorwegkaartjes, waarop door geheel Belgie heen in twee talen gedrukt staat wat het publiek er uit heeft te leeren. Dus een munt in twee talen, die voor het geheele land denzelfden dienst inderdaad bewijst. Yan de Russische boeren, die van Smolensk te Parijs zijn gekomen om door prof. Pasteur be- handeld te worden is nog een overleden aan water- vrees. De patient stierf Vrijdagnacht in het Hotel Dieu. Tot Donderdag scheen het dat hij zou her- stellen hoewel, daar zijne wonden nog niet geheeld waren, besloten was hem nog eenige dagen langer in het hospitaal te houden. Donderdagmorgen kreeg hij een aanval van koorts, en weldra openbaarden zich de kenteekenen der vreeselijke ziekte met de grootste snelheid. De speekselafscheiding nam aanhoudend toe, en in een verafgelegen kamer kon men het schreeuwen van den ongelukkigen lijder hooren. Yrijdagochtend verergerde de toestand. 's Namiddags te 3 uur bezocht prof. Pasteur den patient en eute hem nog eens in doch het baatte niets. Het braken werd al moeielijker en de man raakte aan het ijlen. Te zeven uur verschenen de voortee- kenen van den dood, en vijf minuten later was hij een ljjk. Het verdient opmerking, dat dit geval en dat van veertien dagen geleden behooren tot de vijf, die al dadelijk als het gevaarlijkst beschouwd zijn geworden tengevolge van den verschrikkelijken aard der toegebrachte beten. Maar tevens dient men te weten dat in het eerste geval, hetwelk met den dood afliep, de watervrees zich openbaarde alvorens de patient de voorgeschreven inentingen ondergaan had, en dat de man die nu gestorven is, geheel naar Pasteurs methode behandeld is geworden, alvorens hij door watervrees overvallen werd. Beide patienten werden door Pasteur in behandeling ge nomen veertien dagen nadat zij door den wolf ge- beten waren. De een kreeg twintig dagen, de andere twee en dertig dagen na den beet de water vrees. Het Journal Officiel bevat de negende lijst van giften voor het Institut—Pasteur. Tot dusver be- dragen zij fr. 95,462. De heer De Freycinet heeft fr. 1000 geschonken. Onder de laatstgekomen schenkers bevinden zich de bestuurderen van een homoeopatisch hospitaal. 8 April 1886. Praten en breien gaat, en meer dingen gaan samen, maar de woorden van onze volksvertegen- woordigers vereeuwigen en tegelijkertijd rond kijken gaat niet. Dynamiet, roept mijn confrater naast mij. Ik hoor een slag, kijk tegen het consigne op, in de richting waar ik den slag heb gehoord en zie onzen Premier, den Minister Heemskerk met fonkelende oogeu voor zijn zetel staan, het glas met water voor hem op tafel omgegooid, terwijl daverende Bravo''s door de zaal weerklinken. Nog vol verbazing vergeet ik mijn taak en toch hoor ik reeds weer een stem, die trillend van toorn zegtals de heer Yan der Loeff dat van mij denkt, dan kent hij me niet, schreef ik indachtig aan T straatdeuntje doch ras schrap ik deze onparle- mentaire woorden weer weg en zet er voor in de plaats de woorden van den Minister van financien z/dan is hij als volksvertegenwoordiger verplicht een votum van de vergadering uit te lokken." Wat was gf-beurd Wat had de heer Verniers van der Loeff gezegd dat de ministers zoo opstoven Niet meer of minder, dan dat de Regeering onze duiten op een heel gemakkelijke manier in de zakken doet terecht komen van de heeren bankiers die zoo welwillend liunne hulp verleenen bij de Conversie onzer 4 pCt. papieren in 3£ pCt. en 1 dat de Regeering moest dansen naar de pijpen van die heeren. U zult me toegeven, eene krasse be- schuldiging, en ik herhaal T geen ik reeds vroeger schreefik zou me nog wel eens bedenken eer ik de benoeming van Minister aannain, vooral als ik - iemand was, die 't niet direct om de dubbeltjes behoefde te doen. Met de grondwetsherziening zijn we na een zes- J daags debat, waarbij het waarlijk niet aan warmte heeft ontbroken nog even ver. Onze Premier heeft de heeren eerst eens dood kalmpjes elkaar den mantel laten uitvegen, eens gehoord wat rechter- en linkerzijde wenschte of wilde toegeven en is ten I slotte met een op nieuw gewijzigd artikel 194 voor den draad gekomen, waarvan ik het lot wel zou J kunnen voorspellen, doch waarvan ik T succes maar liever zal afwachten. Als je zoo'n ganschen I dag inspaniiend hebt zitten werken verlang je 's avonds, zooals ge billijken zult, wel eenige out- j spanning, en zoo profiteerde ik van de gelegenheid om 's avonds naar de opdra te gaan waar volgens de aanplakbiljetten, de heer Fuld, baryton aan de opera te Namen, in de Favorite zou optreden. j Yoor drie jaren geleden ongeveer diende mijnheer l Fuld als milicien bij het regiment grenadiers en jagers, en hoewel 't nu volstrekt geen vreemd ver- schijnsel is, dat iemand die een goed geluid heeft j snelle vorderingen maakt en een groot zanger wordt, maakte ik toch bij mij zelf de opmerking, dat 't j nog al gewaagd was zich na zoo'n korten tijd en I zonder een bepaalde school doorloopen te hebben in onze Residentie te laten hooren, waar het publiek, dat kan ik u verzekeren, om den drommel niet gemakkelijk is. Monsieur Fuld, natuurlijk is nu monsieur, is een Israeliet en het verwonderde mij dus volstrekt niet, dat ik op alle rangen bewoners en bewoonsters van de Lange gracht zag. Vooral de Engelenbak was stampvol met bewonderaars die reeds voor dat de brave jongen een noot gezongen had applaudi- seerden dat het een aard had. Ik zal hier geen critisehe beschouwing leveren doch alleen constateeren dat mijn vrees bewaarheid werd, want ondanks de hulp van de Engelenbak die het blijkbaar wel mooi vonden, maakte monsieur Fuld zoo al geen fiasco, dan toch een alles behalve prettig figuur en de directeur van de opera zal er zeker wel een paar jaartjes over heen laten gaan, voor hij hem hier engageert. Het ontslag van den veel besproken, thans ex- ambtenaar Croll is u bekend. Heeft men u soms even als mij trachten wijs te maken, dat hij alweer een goede betrekking heeft, dan kan ik u verzeke ren, dat dit eene onwaarheid is. Om hem tijdelijk toch iets te bezorgen hebben zijne partijgenooten, laat ik liever zeggen, heeft de leider der partij, hem gepromoveerd tot concierge van het //Walhalla", het vereenigingslocaal in de Westerbaenstraat alhier, op een tractementje dat ik bescheidenheidshalve niet noemen zal. Yoor eenigen tijd geleden maakte ik melding van het wapen waarvan onze politie zou voorzien worden n. 1. een stok, en werkelijk zal dit nieuwe verdedigingsmiddel met 1 Mei worden in gebruik gesteld. De nachtpolitie was dezer dagen aange- wezen er een proef mee te nemen en zoo rukte Zaterdagavond een detachement naar een van die buurten waar in den regel nog al opstootjes voor- vallen. In de Haagsche bladen las ik den vol genden dag De politie heeft bij dit opstootje, een kroeg moest ontruimd worden, van het nieuwe wapen, den houten staf moeten gebruik maken en heeft dit met succes gedaan. De rebellen, die in het begin met overredende middelen niet te bedwin- gen waren, kregen toen de agenten 4e klasse dat zijn de wachtjes, zooals ze hier die mannen noe men hun met dit wapen eenige gevoelige niet gevaarlijke slagen toebrachten werkelijk ontzag voor de vertegenwoordigers van de openbare macht. Naar aanleiding van geruchten, dat die staven in Engeland niet meer zouden voldoen, had het bestuur der politie alhier, voor dat besloten was de stok, hier ter stede in te voeren, zich officieel tot de Londeusche politie gewend met verzoek om inlichtingen. Het antwoord luiddedat de staven als wapen uitstekend voldoen en er niet aan gedacht wordt ze af te sehaffen. De uitvoering van Zaterdagavond nu heeft den hoofd-commissaris het succes verzekerd en 't is nu maar te hopen, dat geen verdere proef- uemingen noodig zullen zijn. Naar men mij verzekert zullen de agenten van eenige meesters op de wapenen onderricht ontvan- gen in het stokschermen, om, wanneer zij eventueel met studenten, die in den regel schermonderricht genieten of genoten hebben of met andere meesters op dit wapen in botsing komen, niet de meeste klappen op te loopeu. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Ik weet niet of ge mijn vraag kunt beant- woorden, maar misschien kan dit een der vele lezers uwer courant in Ter Neuzen. Daarom vraag ik u plaats voor deze enkele regels. Zou het geen tijd worden het adres, met vele handteekeningen voorzien, in zake permissie tot uitvoering van muziekstukken op Zondag na gods- dienstuitvoering, den raad toe te zenden Me dunkt we staan aan den morgen van het daarvoor geschikt seizoen, en 't zou misschien meer dan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2