Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2181. Zaterdag 10 April 1886. 26e Jaargang. a) DE STEES VAN TIBERIUS. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verstcliijnt Dinsdag- en Vrljdajravond bij den uttgever P. J. VAN DE SANDE te Tcr Ncnzcn. JPolitieli Overzicht. Zoo ergens in bet buitenland, dau wordt er vooral te St. Petersburg, in Athene en te Konstanti- nopel uitgezien naar bet lot van bet Britscb Ministerie. 'tis te begrijpen. De Czaar en de zijnen bevinden zicb reeds in de Krim en de Russiscbe bladen spelen op bun poot. Zij spreken van niets minder dan van het bezetten der Bul- gaarsche gewesten, indien Vorst Alexander niet toegeeft. Legercorpsen zijn reeds aangewezen. Wat zullen de mogendheden doen indien de Battenberger blijft weigeren om zich eene benoeming tot gouverneur—generaal van Oost—Rumelie voor den tijd van vijf jaren te laten welgevallen Vorst Alexander weet zeer goed, dat bij in bet Europeescbe concert goede vrienden genoeg heeft, die zich heimelijk zullen verheugen, als hij zich ongeboorzaam betoont. Een ander aau te stellen in Philippopel, dat zal moeilijk gaan, de Bulgaarsche unie bestaat feitelijk, de Oost—Rumeliers willen den Battenberger en niemand anders. Volgensde jongste berichten bebben de gezanten der groote mogendheden te Konstantinopel het protocol der Turksch-Bulgaarsche overeenkomst geteekend, zon- der zich te bekommeren over de weigering van Vorst Alexander. De Battenberger moet maar hopen op betere tijden en troosten zicb voorloopig met de gedachte, dat een half ei tocb beter is dan een leege dop. De verjaardag van den Vorst is te Sofia met geestdrift gevierd, 't was er „een vlag al vlag." Uit elken gevel kwam het dundoek te voorschijn, bebalve uit dien des Russiscben ver- tegenwoordigers, die ook bet Te Deum niet bij- woonde. Zijn baas zal tegen zoo n intimiteit geweest zijn. De groote vraag in Engeland is op dit oogenblik, of eene coalitie tegen den heer Gladstone en diens Home-Rule-plannen zal tot stand komen. Voort- durend ziet. men de heeren Chamberlain, Goschen en Trevelyan en Sir Henry James druk met elkander confereeren. Het wordt voor zeer waarschijnlijk gehouden, dat, bij verwerping van de plannen van den beer Gladstone, aan lord Hartington de vorming van een coalitie-miuisterie zal worden opgedragen, waarin, bebalve de bovengenoemde liberalen, Lord Salisbury als Minister van Buitenlandsche zaken en verscbeiden conservatieven als leden zouden worden opgenomen. Men gist evenwel. Zou Hartington tegen zijn vriend Gladstone optreden? De belangstelling in de zitting van heden, in welke bet lot van bet ministerie wellicht beslist zal worden is zoo groot, dat aan al de aanvragen om plaatsen niet kan worden voldaan en bet lot zal beslissen. Het aantal vrienden van den Premier is zeer geslonken, zelfs in Schotland beginnen de getrouwen te weifelen, omdat men het er daar voor houdt, dat Gladstone aan het Iersche Parlement ook het recht wil toekennen, om belastingen en FEUILLETON jDus is bet een topaas „Houd uw mond, en noem vooral niets bij den recbten naam! De kerel moet den steen als een keisteen verkoopen dat is mij de hoofdzaak Vraag hem eens, waar bij den steen beeft gevonden?" Ik vroeg, en nu verhaalde onze bruine gezel alles, wat wij wilden weten, zeer bereidwillig, waarbij bij aanhoudend bleef glimlacben. Hij had dien morgen in een ouden, alleenstaanden wilgenboom de frisscbe sporen ontdekt van een bliksemstraal. Het weer was inderdaad een week lang buitengewoon zoel geweest, wat eeuige dagen geleden een onweder had gewekt. Hij bad den boom bijna versplinterd gevonden, terwijl er rond de wortels een zeer diep gat was geslagen. De bliksemstraal zelf had een loodrecht gat achtergelaten, alsof er een paal in den grond had gestoken. ,/Ik weet niet, hoe ik op de gedachte kwam," ging hij voort, „maar terwijl ik in dat gat keek, schoof ik tevens den loop van mijn oud geweer naar beneden. Toen stiet ik op tamelijke diepte tegen een hard voorwerp, dat bij mijn herhaald stooten als metaal klonk. Hadacht ik toen, daar onder is iets verborgen, wat onderzocbt moet worden. Met een breeden spaander des wilgenbooms begon invoerrechten vast te stellen. wIn dien vorm," zegt de Scotsman, is het een onmogelijk plaD, en staat bet gelijk met het opzeggen der Unie. De oude heer heeft nog een zware taak te vervullen na zijne herstelling. De geneesbeeren raden hem driugend aan om rust te nemen en toch moet bet Home-Rule—plan" voor den dag, omdat het de pohtiek bebeerscbt. In de Griekscbe Kamer is de ex-Premier Tri- koupis den Minister-president Delyannes heft'g aangevallen. De regeering bad machtiging gevraagd om met de nationale bank eene leening van 25 millioen drachmen te sluiten, en eenige voorstellen gedaan betreffende leger en vloot. Zij drong daarbij aan op spoedige afdoening, maar gaf geen pro- gramma en evenmin eene verdediging van bare houdiug. Trikoupis gaf zijne verbaziug te kennen over dit stilzwijgen, en meende dat hier aan- leiding bestond om de kabinets—kwestie te stellen. Met genoegen vernemen wij, dat de Eransche pers zicb druk bezig houdt met de bespreking van de vraag, in hoeverre de Vorst van Monaco als zelf- standig kan worden beschouwd. Men beeft hierbij vooral bet oog op de speelbanken te Monte—Carlo, die door den onzinnigen Vorst worden gehandhaafd, maar door de Franschen met lede oogen worden gezien, vooral ook, omdat de nabij gelegen her- stellingsoorden van de Riviera groote scbade lij- den, daar vele fatsoenlijke familien de nabijbeid der speelbanken vermijden. Van daar, dat reeds meermalen tot de Eransche regeering en de Ea rners verzoekschriften zijn gericbt, waarin de op- h effing dier pestholen wordt gevraagd. Zou Erankrijk die opbeffing kunnen bewerken Ja zeggen sommigen. Frankrijk oefent bet protectoraat uit over Monaco; posterijen, telegraaf, spoorwegen en douanes van Monaco zijn in banden der Eransche administrate; bet hof van appel voor den kleinen staat is te Aix; Eransche soldaten. die zicb met verlof binnen de grenzen van Monaco bevinden, worden niet beschouwd als in bet buitenland ver- toevend. Op alle punten erkent bet monarchie het gezag der mogendheid, die haar beschermt en baar het bestaan mogelijk maakt; slechts in eene zaak, de kwestie van bet behoud der speelbank, wil zij vrij blijven. Te hopen is het, dat ook andere mogendheden en in de eerste plaats Italie, zijn prestige laten gelden om die pestholen ook daar uit te roeien, gelijk voor dezen op andere plaatsen. De Eransche regeering tast flink toe, wanneer zicb ongeregeldheden voordoen. Te Decaze- ville bijvoorbeeld, waar de toestand op dit oogenblik zeer onrustbarend is, zijn weder een paar stoke- branden, die sedert verscheidene dagen de arbeiders tot verzet en oproerige demonstration aanspoorden, in hechtenis genomen. ik toen te schobben en te graven, tengevolge waarvan ik na een half uurtje een verroest, ijzeren kistjen opvischte, dat ecbter zoo verroest en verteerd was, dat ik het grootendeels met mijne handen stuk kon drukken. In dat kistje vond ik vochtige aarde, en een groot aantal verroeste ijzeren plaatjes, die vroeger wel vakjes gevormd konden bebben en, daarna vond ik dezen steendoch meer niet Het verbrijzeld kastje heb ik laten liggen maar den steen heb ik gehouden. Ecco Wenzel nam den steen uogmaals in banden, waarbij bij ecbter zijn schouders verachtelijk bleef opbalen, hoewel onze nieuwe vriend bepaald ver- zekerde, dat de steen miustens duizend jaar oud moest wezen, zoodat Julius Cesar hem stellig in zijne kroon gedragen moest bebben. Julius Cesar beeft nooit een kroon gedragen, vriendliefantwoordde Wenzel vriendelijk en goedig. Deze steen kan wel duizend jaar oud wezen, maar hij kan er evengoed ook nog maar pas tien oud zijn Het kan een vuursteen wezen misschieu is bet een agaat. Ik weet het althans nietdoch wilt gij hem mij verkoopen Bij deze woorden wierp hij den steen driemaal boog in de lucht, terwijl hij hem even dikwijls ook weer opving. „Ik verbeel mij dat bij zeer veel waard is," antwoordde de jonkman. „Hier in den omtrek worden alle dagen kostbare zaken gevonden, en waarom zou ik op mijn beurt nu ook niet eens Uit Middelburg schrijft men aan de N. R. Ct. Als 't waar is, dat bet belastbaar inkomen der ingezetenen de barometer is, die den voor— of acbteruitgang eener gemeente aanwijst, dan gaat onze stad snel acbteruit. In 1876 bedroeg bet belastbaar inkomen van de 10 hoogste klassen van bet kohier (ongeveer '/g van bet gebeele belastbaar inkomen vertegenwoordigde,) f 907,000, in 1879 832,100, in 1885 762,406 en in 1886 slechts f 696,100 in 10 jaren tijds dus een vermindering van 210,900 of ongeveer 23 pCt. Voor de arrondissements-rechtbank te Am sterdam, lste kamer, diende gisteren de vordering van het Classicale Bestuur, doende wat des Kcr- keraads is, tegen Dr. E. L. van Rutgers en den heer P. Goedhuys. De eiscb strekte tot afgifte van de archieven, boeken en andere bescheiden van den kerkeraad, welke in bet bezit van de gedaagden waren. Als procureur van den eiscber trad op Mr. Kiibn, als advocaat van de gedaagden Mr. Th. Heemskerk. Daar die dag alleen van conclusie van eiscb werd gediend, volgen de pleidooien eerst later. Merk- waardig is, dat in bet aanhangige geding gein- tervenieerd zijn 76 lidmaten der gemeente, die tevens, hetzij al dan niet gescborst, kerkeraadsledeu zijn. Zij worden bijgestaan door Mr. Goudsmit als procureur en door Mr. Heineken als advocaat. Het verzoek tot iuterventie waarop later be slist wordt is daarop gegrond, datde 76 heeren belang bebben dat de opgeeischte archieven niet in de banden van den eischer komen, als zijnde het Classicale Bestuur niet bevoegd te doen wat des Kerkeraads is. In de audientiezaal der rechtbank bemerkte men, behalve de procureurs ook een vrij groot belangstellend publiek. Men schrijft uit Enschede De stad is weder tot rust teruggekeerd. Zoowel de angst als de onrust en de nieuwsgierigheid door de komst van het //paardevolk" gewekt, zijn ver- dwenen. Leerzaam was de tegenstelling tusscben Zaterdag- en Zondagavond. Op den eersten dier beide dagen patrouilleerden buzaren en schutterij door de straten en was het een geweldig leven op de straat. Zelfs werden een paar kijkers door sabelslagen licht gekwetst. Zon- dag daarentegen bleven en schutters en huzaren van de straat, en het was zoo rustig mogelijk. De overkomst der huzaren heeft eenige verbitte- ring gewekt. De arbeiders beweren dat bunne houding geen oogenblik reden heeft gegeven om voor wanordelijkheden te doen vreezen. Bij de firma Scbolten is het werk nog niet weder begonnen. Velen harer boeren—wevers maken van zoo gelukkig kunnen wezen als vele anderen Waarom zou ik ook niets goeds kunnen vinden Waarom moest bet onweer nu juist in dien boom slaan, en in geen anderen omdat mijn patroon, de Heilige Angelo, hem juist voor mij naar dien boom beeft geslingerd Hij was dus zoo dom nog niet, als hij er wel uitzag. z/Wanneer gij den steen werkelijk wilt hebben, doe hem dan een bodzei ik tegen Wenzel. ;/Dan kan er een eind aan de zaak komen." z/Dat is gemakkelijk genoeg gezegd, dat er een eind aan de zaak kan komen hernam Wenzel. Hij stond nu even te overleggen, waarna hij den steen vastberaden, en vlug in zijn vestzak liet glijden. Daarna trok bij zijn beurs, en bij wierp langzaam, stuk voor stuk tien gouden scudi's in het gras. Angelo, zoo heette de Italiaan, zag de munten vallen, doch bij maakte geenerlei aanstalten om ze op te rapen, maar zijn oogen begonnen te schitteren, alsof in zijn binnenste dombeid ensluwheid strijd voerden over de vraag ,/Wat zal ik doen Verkoopen of niet?" Het hoopje zilvergeld zag er verleidelijk genoeg uitmaar slecbte zaken wilde hij ook geenszins maken. Hij staarde Wenzel aan met zulk een smeekende uitdrukking, dat het mij bepaald begon te treffen. Ook Wenzel scheen nu te ontroeren want na korte aarzeling wierp bij nog een rinkelenden scudi bij de anderen. Angelo haalde diep adem, de gelegenheid gebruik om bunne aardappelen in den grond te krijgen. Is dit werk afgeloopen, dan zal zoo vermoedt men ook bet werk aan de fabriek worden hervat. Omtrent de loonsverlaging te Enschede, zegt de Zutph. Ct. moet men niet vergeten, dat in verhouding tot andere fabrieksplaatsen in Twente en in verhouding tot den slechten tijd de loonen te Enschede te boog waren. Zelfs na de verlaging staau zij in vele opzicbten niet beneden die van Manchester, wanneer men ze berekent voor de weverijen per stuk en voor de spinnerijen per pond. Over bet geheel heerscht er onder de fabrieksarbeiders weinig armoedeondanks den laugen barren winter, nog minder zelfs dan een vorig jaar. Wat meer zegt, het kleinbezit is in de laatste jaren te Enschede belangrijk toe- genomen. Een onlangs gedane aanvraagom bouwgrond voor een 150 arbeiders woningen, be wees, dat een groot gedeelte dier woningen door de arbeiders uit eigen bespaarde penniugen worden opgericht. Voor bet Hof te Amsterdam stonden eer- gisteren terecbt L. U., oud 29 jaar, en P. J., oud 27 jaar, schilders te Amsterdam, beschuldigd van het namaken en in omloop brengen van in Nederland gangbare en wettige zilveren muut. In den avond van 31 Dec. jl. kwamen de beide beschuldigden in een tapperij, waar J. twee borrels bestelde. Toen hij daarop de tapster een muntstuk dat den vorm van een gulden had, in betaling gaf, weigerde deze bet aan te nemen. //Denk je, dat je een kind voor hebt, dat je valsch geld in de hand kan stoppen klonk de vraag. J. nam het stuk terug en betaalde daarop met echte munt. Een der bezoekers, die bet voorgevallene gezien had, gaf er de politie kennis van en een onderzoek bracht aan het licht, dat J. en U. nog een paar valsche muntstukken bezaten en dat zicb ten huize van een bunner de noodige gereedschappen tot bet vervaardigen van valsche munt bevonden. Beiden bekenden berouwvol bun schuldbittere armoede bad hen tot dit vergrijp gebrachtwerk hadden zij niet kunnen vinden. Het O. M. requireerde voor ieder bunner 5 jaren tuchthuisstraf. Wel viel het Z.Ed.Achtb. hard, die straf te moeten eiscben, maar de wet gebood bet. Een eventueel verzoek tot zou evenwel later bulp kunnen aanbrengen. Eenige uitventers van het socialistiscb blaadje hebben ondervonden, dat de Delvenaren geen sym- pathie koesteren voor zulke oproerighedenbet straatpubliek, dat hen met allerlei betuigingen volgde, werd gaandeweg zoo talrijk en nam zulk een houding aan, dat de heeren socialisten zicb door de politie moesten laten aanraden, liever de stad te verlaten. Aanvankelijk daaraan geboor gevende, stapten zij daarna echter een tapperij gratie alsof hem de zaak tegen viel; doch mijn gezel draaide zicb fluks om, en zette den voet in deirstijgbeugel. Onmiddellijk daarna zaten wij beiden in den zadcl Angelo stond nog bewegenloos naast bet geld te staren. ,/Zijt gij tevreden vroeg Wenzel droogjes. De Italiaan glimlachte zonderling, waarna hij met een eigenaardige uitdrukking, die bepaald in tegen stelling was met den dommen eenvoud, welken bij nog steeds bad getoond, Wenzel's vraag beant- woordde met de tegenvraaag Hebt gij een goed geweten ,/Onbeschoft mensch wat raakt u mijn geweten?" riep Wenzel boogrood van toorn terug, waarna hij zijn paard de sporen gaf, zoodat hij wegrende. Maar den steen had bij voor goed in den zak. Ik wenkte Angelo goeden dag met de hand, waarna ik langzaam wegreed. Na een poos keek ik nog eens om. De Italiaan stond ons nog altijd op dezelfde plek na te staren. Klaarblijkelijk bad bij het geld nog niet aangeraakt. Nadat ik mijn vriend bad ingehaald, reed ik een poos zwijgend naast hem voort. Zijn eigenaardige manier van koopen deed mij peinzenik dacht, dat de zaak niet in orde was. Wenzel stelde prijs op bet bezit des steens, wat Angelo ook deed, en tien scudi's met een als toegift waren slechts een ellendige kleinigheid voor een zaak, op welke iemand prijs stelt. Slechts met groote moeite kon ik mij voorstellen, dat Willem Wenzel, die anders TER \EIZEVSCHE (OIRAVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1