Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2179. Zaterdag 3 April 1886. 26e Jaargang. AA3HKOMDIGIK6. Buitenland. wegen en voetpaden kunstwerken. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind vcrscliljnt Dinsdaf. en Vrijdngavond bij den nitgcver P. J. VAN DE SANDE te Ter Neozen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op Maandag den 12 April 1886, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gebouden van de met de Zaamslag, den 2 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. VAN KERKVOORT, L° Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitieli Overziclxt. Be jongste rede van Von Bismarck in den rijksdag uitgesproken getuigde van ontevredenheid over de oppositie van de meerderheid, waarna eene bedreiging volgde, zinspelende op de mogelijkheid om aan de constitutie een anderen vorm te geven, en wel op initiatief der verbonden vorsten. Eugen Richter bleef echter bet antwoord niet schuldig. Ilij be- tuigde den kanselier zijuen dank voor de verklaring, dat zelfs de gedacbte aan een staatsstreek nimmer bij hem is opgekomenmaar voegde daaraan toe, dat de verklaring meer indruk op hem zou hebben gemaakt, indien de kanselier daarbij niet had ge- sproken van de mogelijkheid, dat de vorsten van Duitschland berouw zouden kunnen gevoelen over den afstaud van zekere souvereiniteitsrechten aan het rijk en dat zij dientengevolge zouden kunnen besluiten tot eene paging om deze rechten weder terug te nemen. „Deze weg is afgesneden," zei Richter, „een vorst, die zulk een poging waagde, zou een volbloed revolutionair zijn." Dat Von Bismarck deze zienswijze niet deelde spreekt van zelf. Zestien jaren lang komt de eerste Minister bij u aankloppen om geld en wordt telkens smadelijk afgewezen, men geeft steenen voor brood, zeide hij. N. B. Van 1879 tot heden zijn de rijksbelastingen van 250 tot 430 millioen geklommcn. Men kan begr„pen, dat de linkerzijde in luid gelach uitbarstte toen de rechterzijde op de jeremiade haar bijval te kenuen gaf. //Ja, mijne heeren, gij lacht om mijne woordenik verzeker u echterwie het laatste lacht, lacht het best. Gij brengt ons in een toestand, waarbij gij uwe plaatsen hier niet meer zult innemen; wat mij betreft, zult gij dan elders uw lachtlust kunnen bevredigen. Hier echter zal het u niet voor alle tijden gegeven zijn, om den Koning van Pruisen uit te lachen, dit verzeker ik u reeds bij voorbaat." Dit was de slotbedreiging, die de linkerzijde naar het hoofd werd geslingerd. Wij zien hieruit het ernstige van den toestand. Aan toespelingen op gevaren, die Duitschland van de zijde van Erankrijk dreigen, ontbrak het ver- volgens niet. ,/Ik moet bekennen," zei de diplomaat der diplomaten, „op gevaar af van mijn naam als staatsman te verliezen, dat ik in de lente van 1870 den oorlog, die weinige maanden later uitbarstte, noch vreesde, noch voorzag." Wat doel had de kanselier hier anders mee dan den rijksdag schrik aan te jagen en de vertegenwoordigers aansprakelijk te stellen voor het mislukken van de sociale en economische politiek der regeering? Het baatte niet, met 181 tegen 3 stemmen (37 leden onthielden zich) viel de ziel van het alcohol-ontwerp en daarmee ook de gansche wet. Maar hiermee heeft de alvermogende Pruis niet gedaan; .morgen wat nieuws," zegt Don Antonio Magino. Zal hij gaan doen //wat des Rijksraads is." De troebelen in het Oosten duren voort. De Ilellenen gaan alien onder het geweer en nemen proeven met onderzeesche torpedobooten, waarmee men de pantserschepen des vijands onschadelijk denkt te maken. De vloot der mogendheden speelt echter de wijk nog niet, maar begint wel het schilderen moede te worden. Daarom zullen de mogendheden aan Griekenland te kennen geven, dat het met Turkije een oorlog kan beginnen als het lust gevoelt, maar niet moet rekenen op hulp. De Fransche begrootings-commissie heeft hare werkzaamheden aangevangen. 't Laat zich voelen, dat de meerderheid tegen de alcohol—belasting is en aan een inkomstenbelasting de voorkeur geeit. Aan opposanten zal het in de Kamer niet ontbreken, daar geen enkel lid der rechterzijde in de commissie zitting heeft. Onze overzeesche buren moeten nog steeds vechten in Birma en het is te voorzien, dat er vrij wat water de Irewaddv zal uitgeloopen zijn voor zij in het rustig bezit van het nieuw veroverde land geraken. De Eugelsche bladen maken er melding van dat de man, die een bundel papieren in het rijtuig der koningin wierp, niet krankzinnig is, maar ook evenmin gevaarlijk, daar hij zonder eenig boos opzet handelde. Zooveel te beter. Overigens biedt ons de Engelsche politiek weinig nieuws aan, alles is wachtende op de voorstellen van Gladstone, welke telkens met verschuiving der data worden aangekondigd als geopenbaard te zullen worden. Armoede in Ierland te voorkomen zal, niettegen- staande een ,/Home Rule" of eene akkerwet, moeilijk gaan. Waarom De Iersche pachterszonen huwen reeds als zij kwajongens zijn zonder uitzicht op een bestaan, men bouwt weer een afdakje bij de hoeve van //den ouwe" aan, en zoo ziet men soms vier geslachten onder een dak wonen. Deakkers, bestemd om 7 personen te onderhouden, moeten voor 20 of meer in 't levensonderhoud voorzien. Want Pat de oude en Pat de jonge en Pat de jongere zitten onder den Ierschen somberen hemel, onder mist en regenvlagen, kalm bij den haard, praten over politiek, drinken wiskey, eten driemaal daags aardappelen en vermeerderen het Iersche ras met een 'aantal spruiten //talrijk als de witte muizen." In Februari werden, op last van den Minister van Oorlog, pogingen aangewend tot aankoop van paarden in Noord—Brabant, ten behoeve van het leger. Wegens de bezwaren aan het keuren op monsteringen verbonden, is thans de voorkeur gegeven aan het bezoek op stallen. In het geheel werden 27 paarden aangekocht. De herstemming in het district Assen voor de vervulling van den, door het aftreden van den heer Gratama, vacant geworden zetel in de Tweede Kamer, heeft den volgenden uitslag op- geleverd. Er werden 2036 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op den heer Mr. H. Smeenge, te Meppel, 1243, zoodat deze gekozen is. Zijn tegenstander (mede liberaal) de heer Mr. P. J. G. van Diggelen, verkreeg 793 stemmen. (Op 16 Maart waren van de 1938 stemmen uitgebracht, 724 op den heer Van Diggelen, 705 op den heer Smeenge en 485 op den heer De Savornin Lohman.) De verdedigers van mevrouw Bulkley en hare mede-beklaagden, hebben onmiddellijk na de uitspraak cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof, waarbij het veroordeelend vonnis van de Arnhemsche rechtbank bevestigd werd. Men scbrijft uit Maastricht De politie te Luik neemt thans strenge maat- regelen ten opzichte van vreemde werklieden, die niet van goede papieren voorzien zijn. Allen worden zonder onderscheid over de grenzen gezet. Men verwacht van dezen maatregel, dat vele deserteurs van ons leger, die te Luik en in den omtrek werk- zaam zijn, zullen worden uitgeleverd. Reeds heeft zich de tamboer A., van het 2e reg. inf., die vrijwillige aanmelding boven gedwongen terugkeer verkoos, bij de militaire autoriteit te Maastricht aangemeld. Uit een particulier schrijven van Batavia wordt het volgende medegedeeld Een treurige gebeurtenis heeft op het land Tjiomas plaats gehad in den nacht van 23 op 24 Februari. De Tjamat van gemeld land is op gruwelijke wijze vermoord en eenige andere hoofden werden min of meer gewond. De kunstmatige gisting, waarin de bevolking van dat land voornamelijk werd gehouden door den vorigen adsistent-resident, thans resident van Bali en Lombok, moest noodwendig rampzalige gevolgen na zich slepen, waarbij dan gewoonlijk een weinig fanatisme de uitbarsting bespoedigt. Een opgezetene van het land Tjiomas, Apan genaamd, was kort geleden uit Bantam teruggekeerd, be- werende een volger van den beruchten Sakam te zijn en onder veel vasten en gebeden zich thans voor den Mahdi uitgevende. Het voornemen te kennen gevende om eenige hoofden te vermoorden, werd hij daarin verhinderd door den Tjamat van het land, die, vergezeld van eenige manschappen, hem te gemoet trok. Op het gezicht van den voor onkwetsbaar gehouden Apan, die te voren op hem afgezonden politie-dienaren reeds had verjaagd en verwond, sloegen die manschappen op de vlucht, den Tjamat alleen latende staan, die, zonder voldoende wapens bij zich, door den moor- denaar en zijn handlangers wreedaardig werd gedood. Het mocht den adsistent-resident Coenen, die zich met politie des morgens ter plaatse had begeven, niet gelukken, den moordenaar te vatten wel daarentegen eenigen der medeplichtigen. Uit het kort onderzoek bleek, dat het misdadig plan, thans tot uitvoering gekomen, reeds lang te voren beraamd was. De achtergelaten politie werd den volgenden nacht opnieuw door Apan en zijn aanhangers aan- gevallen, en sloeg op de vlucht tengevolge van het misschieten van den adsistent-demang, dat aan de beweerde onkwetsbaarheid van Apan nog meer kracht bijzette. Eerst toen men het bericlit verkreeg, dat o. a. een geheele kampong tot Apan's aanvang beboorde", werd door den adsistent-resident de hulp der militaire macht ingeroepen en gelukte het aan het aan het pelston infanterie, dat naar de plaats des onheils was opgerukt, den woesteling Apan neer te schieten en eenige zijner volgelingen te verwonden en gevangen te nemen. Zoo eindigde deze treurige historie. Het vermoorde hoofd is dezelfde, die wegens een door hem ondergane onwettige opsluiting door den vorigen adsistent-resident Burnaby Lautier tegen dezen bij den Raad van Justitie een aanklacht had ingediend. Zuoals bekend is/weigerde de Raad rechtsingang tegen den heer Burnaby Lautier te verleenen, die bereids het bestuur over het gewest Bali en Lombok had aanvaard. Vergissen wij ons niet, dan is deze zaak nog bij het Hof in onderzoek, in verband met nog eenige andere zaken. Men meldt uit den Haag Toen gisterenmorgen de ambtenaar Croll zich aan het Ministerie van Binnenlandsche zaken aan- meldde, om zijn wprk te hervatlen, werd hem door den chef zijner afdeeling gevraagd, of hij bedankt had voor het lidmaatschap van den cen- tralen raad van den sociaal-democratischen bond. Op zijn ontkennend antwoord, gaf de chef daarvan kennis aan den Minister, die Croll daarna vroeg of hij bij zijne weigering volhardde. Op het be- vestigend antwoord van Croll deelde de Minister hem mede, dat hij eervol ontheven was uit zijne betrekking bij het Departement. Sedert Zaterdag jl. tot en met gisteren zijn te Zevenbergen niet minder dan dertien nieuwe gevallen van pokken aangegeven, terwijl een lijder aan die ziekte is bezweken. Op den Hout, een gehucht een uurgaans van Oosterhout, heeft zich mede een geval van pokziekte met doodelijken afloop voorgedaan, terwijl ook nog een geval is voorgekomen aan den Bredaschen steen- weg, buiten de genoemde gemeente. Als een der laatste overblijfselen van middel- eeuwsch bijgeloof bestaat in sommige Drentsche oorden nog het geloof aan de zoogenaamde „voor- loopen," welke bestaan in verschijnselen, die de de eene of andere onverwachte of onvoorziene ge beurtenis, welke op lianden is, te aanschouwen geven. Zoo zag menige goedgeloovige soms reeds jaren, soms maar enkele maanden of weken voor het ongeval werkelijk plaats had, huizen in lichtelaaie staan. Men weet hiervan zeer sterke voorbeelden op te noemen, waarbij wel eens bij een uitbrekenden brand deze of gene „ziener" met juistheid den omtrek wist aan te wijzen, die den brand bekomen zou. Het getal dier zieners, die als buitengewone menschen, met eenen //helm" geboren, beschouwd werden, neemt af en de voorbeelden van voorloopen worden gelukkig zeldzamer. Dat echter bij enkelen dit geloof nog zeer sterk is, bewijst het volgende. Van een in een gehucht staand boerenhuis werd herhaaldelijk gezegd, dat bet eens in vlammen zou opgaan, want dikwijls werd het „glende" (gloeiend) gezien. Veel is er later afgebrand en bedoeld huis staat nog, terwijl men het later nooit meer in vlam zag. Waar b'lijft nu de voorloop De goedgeloovige antwoord Deze is reeds lang in vervulling getreden met het over- lijden der boerin en heeft slechts een sterfgeval aan- geduidwant bij den voorloop waren de muren koud, en koude muren beteekenen bij een voor loop een sterfgeval, warme muren voorspellen brand In een smederij in het dorp Twisk ontstoud eergisteren brand, door den storm aangewakkerd, viel aan blusschen niet te denken en de vonken tastten andere huizen aan, tot op grooten afstand, zoodat spoedig nog vier kapitale boerenplaatsen, een sohilderswerkplaals en woonhuis en een burger- woning waren vernield. Het vee werd geborgen wat van huisraad en boedel werd gered was door het water bedorven. DE OXLUSTEX IX BELGlE. De werkstaking in het bekken van Cliarleroi is bijna geeindigd. De meeste ijzergieterijen en glasblazerijen hebben den arbeid hervat, onder bescherming der wetgevende macht. Men hoopt, dat de arbeid in de kolenmijneu tegen het einde der week zal kunnen hervat worden; verscheidene zijn reeds aan den gang. Uit Bergen telegrafeert de correspondent van de N. A. Verscheidene gunstige berichten zijn ontvangen. Te Mariemont zijn de werklieden in de mijnen afgedaald. Te Manage is wel is waar de werksta king uitgebroken, maar de lieden houden zich rustig. Te Bracquegnies werd de arbeid voortgezet, na eene vruchtelooze poging om loonsverhooging te krijgen. Te Calonne echter is de werkstaking opnieuw ontstaan. Men verzekert dat de anarchisten, wanneer zij in de streken komen waar werkstaking heerscht, zullen aangehouden en naar hunne gemeenten terug- gevoerd worden. Zeker is het dat, bij inijn terug keer van Frameries, een luitenant der gendarmerie dien ik met zijn troep ontmoette, mij verzekerde, dat indien Defuisseau of Volders de aldaar aange- kondigde meeting hadden bijgewoond, hij hen ge- arresteerd zou hebben. Die meeting was eerst gis- termorgen aangekondigd in genoemde gemeente van de Borinage, waar tot dusver de burgemeester alle militaire hulp geweigerd en zelfs teruggezonden had. Thans had hij troepen ontboden, doch de meeting ging niet door. Een der raddraaiers ver- haalde mij, dat hij Defuisseau wachtte. Dat deze niet kwam, schijnt dus daaraan toegeschreven te moeten worden, dat hij niet durfde. Toch was een groote menigte volks bijeengekomen voor de herberg waar de meeting zou gehouden worden. Dezelfde persoon verhaalde mij, dat te Frameries in November van verleden jaar eene socialistische vereeniging was gevormd, onder voorwendsel dat een cooperatieve bakkerij werd opgericht. Deze vereeniging had 25 frs. naar Decazeville gezonden, bij den aanvang der werkstaking aldaar, en nu schreven de leden der vereeniging in tot onder- steuning der Belgische onlusten. Hij toonde mij de laatste lijst. De bakkerij bestaat en het verhaal van den man is dus even waarschijnlijk als op- merkelijk. Daar de meeting onderdrukt is, bestaat er hoop dat alles goed zal gaan te Frameries, welke ge meente het centrum der Borinage uitmaakt en waar nog gisterenmorgen velen den arbeid hebben hervat, terwijl anderen het werk staakten. De burgemeester verzekert, dat de kolenmaatschappijen, die met een kapitaal van 14 h 16 millioen werken, sedert 1874 geen dividend hebben uitgekeerd. Volgens berichten uit Brussel zijn bij een aantal personen, die te Luik en Charleroi in hechtenis werden genomen, brieveu gevonden, waaruit blijkt, dat de Belgische opstandelingen van hunne revolu- tionaire landgenooten te Parijs waaronder zich verscheidene bevinden die tot het centraal-comite der Fransche anarchisten behooren geld hebben ontvangen. In verband met deze ontdekking zijn een aantal geheime ageuten uit Belgie naar Parijs vertrokken, om een onderzoek in te stellen. - TER NEIMSCHE COERANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1