Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. untie kinderen, waarvan het oudste een jon gentje van twaalf jaren was, waren thuis. Dit jongentje toonde wel bij de hand te zijn. Toen hij den brand bemerkte, dacht hij het eerst aan de wieg, waarin zijn klein broertje lag. Toen hi deze naar buiten had gebracht, sneed hij nog de touwen der beide koeien door en nu was de branc reeds zoover gevorderd, dat het hem niet mogelijk was, meer aan de woedende vlammen te ontrukken. Huis en inboedel waren tegen brandschade ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Door den Minister van Oorlog is bepaalc dat van de miliciens der lichting 1886, die in de eerste helft der maand Mei in dienst zullen treden geen plaatsvervangers bij het korps genietroepen worden geplaatst, maar daarbij worden ingedeeld, ongeacht hun lengtede beambten bij den tele graafdienst (telegrafisten, adsistenten en klerken) bij spoorwegen en bij stations, de instrumentmakers, de stokers en de raachinistenvoorts bij voorkeur de spoorweg— en rijswerkers, de riet— of stroo- dekkers, alsmede diegenen, die wenschen te worden aangemerkt als aspirant-milicien-opzichter der genie. Zaterdag heeft het Provinciaal Kerkbestuur in Noord—Holland uitspraak gedaan in het kerke- lijk conflict van Amsterdam. Zijn wij wel inge- licht, dan is deze beslissing niet ten gunste van Dr. Kuyper c. s. De geschorsten kunnen van de beslissing nog in beroep komen bij de Synode, welke het wijzen van eindvonnis waarschijnlijk zal opdragen aan de Synode Contracta. H. TER 1VEUZEIV, 30 Maart 1886. De aflating, van 15 April tot 31 Mei, van het kanaal van hier tot Gent, tot 1,86 M. beneden het reglementaire peil voor het benedenpand en 2,31 M. voor het bovenpand, geeft voor den werkman nog al wat drukte in het verschiet, alzoo er voor- namelijk aan de boorden nog al veel te herstellen valt, de westschutkolk zal worden droog gezet enz. Min diepgaande zeeschepen zullen echter bij boven- genoemden waterstand het kanaal nog kunnen be- varen. Voor niet minder dan 110 kinderen is aan- vrage gedaan tot toelating op de openbare scholen in deze gemeente. Behalve de in aanbouw zijnde kerk, het diaconiehuis en onderwijzerswoning, zijn nu nog alhier in aanbouw of worden grootendeels vernieuwd minstens een tiental gebouwen en werden in den loop van het vorige jaar alhier nagenoeg een twintigtal huizen gebouwd of door vernieuwing merkelijk verbeterd. Nog moeten voor het bouwen van nieuwe woningen verscheiden plans bestaan. In het Christelijk gesticht voor krankzinnigen en zenuwlijders, onlangs opgericht op het landgoed Veldwijk, bijErmelo in Gelderland,is, naar wij verne- men, ook eene lijderesopgenomen uiteen dergemeen- ten in onze omgeving en wel tegen betaling, zijnde eene burgerweduwe. In de Vrijdagavond alhier gehouden gewone maandelijksche vergadering van de afdeeling van het Algemeen Nederlandsch werkliedenbond Pa- rimonium werd o. a. medegedeelddat het .edental thans geklommen was tot 90, zoo gewone als buitengewone. Zaamslag. De kiezerslijsten in deze gemeente zijn jl. Vrijdag den 26 dezer gesloten met een getal van 156 kiezers voor leden van dengemeen- teraad, 91 voor leden van de Provinciale Staten a even zooveel voor die van de Tweede Kamer sr Staten-Generaal. Het vorige jaar bedroeg het getal kiezers voor ien gemeenteraad 144 en voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer 89. Het aantal kiesgerechtigden voor leden van den gemeenteraad is alzoo met 12 en dat voor de Provinciale Staten Toenmaals bleef ik eenvoudig trouw aan mijn roeping en aan mijn karakter, doordien ik in de geheele houding des jonkmans onmiddellijk aan- trekkelijke, jeugdige, natuurlijke bevalligheid ont- dekte. Hij had zijn beenen over elkander geslagen de linkerarm rustte onder zijn nek, terwijl de rechterarm naast hem in het gras rustte; zijn kin was hoog verheven en toonde een sterken, vollen halsmaar zijn hoed lag hem over de oogen, zoo- 'it wij van zijn gelaat niets dan den mond en de n konden zien. Zijn boersche kleeding toonde ..er en daar een spoor van steedsche verfijndheid. z/Kijk toch eens!" begon ik, //deze jonge Bo- meinsche landman ligt hier als een standbeeld I" Onrustig bewoog zich de jonkmaD, toen wij dicht bij hem stonden en hij uitte eeuige onver- staanbare woorden. z/Laat ons maar verder gaan," sprak ik weer, terwijl ik mijn gezel bij den arm nam. //Wij •en bepaald verkeerd, als wij hem in zijn slaap oren." Maar Wenzel week niet van zijn plaats en nu jemerkte ik dat iets bizonders zijn aandacht boeide. De slapende had onwillekeurig zijn houding een weinig veranderddaarbij had hij de hand geopend, welke in het gras rustte. In die hand lag een ovaal, donkerkleurig voorwerp, dat bijna zoogroot was als een snuifdoos. ffWat heeft hij daar?" vroeg ik mijn gezel. en Tweede Kamer met 4 toegenomen. Deze ver- meerdering in cijfers is ontstaan door de buiten gewone verhooging van 10 pCt., door het Bijk op de personeele belasting geheven. 's Gravenhage, 30 Maart. De Eerste Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen 7 April a. s., des avonds te 8 uur. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de conversie-wet is op verzoek der Begeering terug gekomen op art. 2 en heeft, na heftig debat, de heer Van der Loeff zijn amendement ingetrokken, zoodat niet tegelijk met gelegenheid tot optie het aflossingstermijn zal worden gepubliceerd. De ge- heele conversie-wet is daarna aangenomen met 56 tegen 25 stemmen. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden het vonnis der rechtbank bevestigd, waarbij mevrouw Bulkley, Kloppers en mej. Schlingemann waren veroordeeld. Geen inhechtenisneming is voor me vrouw Bulkley bevolen. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 0,94stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 80 centimen tot fr. 1,40; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,27; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 4,00 tot fr. 4,81 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,41. DE OiVLUSTEN IV BELGlE. De Belgische bladen bevatten nog vele bizon- derheden betreffende de verwoestingen, door de opgeruide werkstakers, in de omstreken van Charleroi aangericht. Omtrent een en ander ontleent men nog eenige meer uitvoerige beschrijvingen aan de verslagen, welke de Independance Beige, La Meuse en het Journal de Charleroi van de gebeurtenissen der laatste dagen geven. Opmerkelijk is de snelheid, waarmede de beweging zich over het geheele kolenbekken ten noorden en ten oosten van Charleroi uitbreidde. De werkstaking zat als het ware in de lucht. Door de opruiing van den Catechisme du Peuple was de grondslag gelegder ontbrak slecbts de vonk, die de vlam deed uitbarsten. Dit geschiedde bij de wekelijksche uitbetaling der werkloonen in de mijn Bois Com munal te Fleury op Vrijdag jl. Een paar werk- lieden waren ontevreden over het geld dat zij ontvingen, en stookten hun kameraden op om niet weer af te dalen. Dit was het begin der beweging. Hierbij werd een geregelde taktiek gevolgd. De werkstakers trokken van de eene mijn naar de andere, dreigden de touwen der bakken, waarin de mijnwerkers afdaalden, af te snijden en de werk- igen tot aanvoering van versche lucht in de mijnen te vernielen, zoo niet de arbeid terstond werd gestaakt. De ijverige werkliedeu hadden geen keus. Hier en daar ging het staken van den arbeid met verzet gepaard en gaven de werklieden alleen toe voor het geweld der overmacht, doch de meesten vonden het volstrekt niet onaangenaam, dat zij het werk moesten staken, want het was juist de geschikte tijd om hun stukje grond te jewerken. Zij sloten zich dan ook niet aan bij de muiters, maar gingen rustig naar huis om hun aardappelen te poten. Dit noemt men in de Borinage Deze boog zich voorover, opdat hij beter zou cunnen zien, maar hij antwoordde in het geheel niet. Mijn vraag, die ik in mijn ijver zeer luid had gedaan had den slapende gewekt. Hij hief zijn rand op, ten gevolge waarvan aan het vastge- louden voorwerp een zwakke, maar toch duidelijke fonkeling ontsehoot. yllet is een edelsteenriep Wenzel nu. //Hij is eerst kortelings opgegraven, want hij zit nog vol stof en aarde I" De jonge Italiaan hief zich langzaam opwaarts; lij schoof zijn hoed terug en hij staarde ons aan. 3ij wreef zich de oogen uit, waarna hij een blik op zijn edelsteen wierp, indien het er althans een was. Daarna stak hij zijn hand werktuigelijk in den zak, terwijl hij tegen ons glimlachte. wWat hij daar heeft moet ik weten mompelde Wenzel, die den jonkman nu met scherpe blikken monsterde. Wenzel was een verzamelaar van curiositeiten en als zoodanig had hij reeds alle uitdragers en oudroesten in Borne afgeloopen. Hij zocht in zijn oudheden schoonheid noch geschiedkundige waarde, maar enkel en alleen kunstvol werk, wat zonder- ing genoeg mocht heeten. z/Goeden dagriep ik nu onzen vondeling toe. z/Wij wilden u volstrekt niet storenwe kwamen reel toevallig hier langs." (Wordt vervolgd.) la greve h petotes. Anderen echter waren zeer ontevreden, dat hun de gelegenheid tot werken werd ontnomen. Te Viviers-Beunis de Gillybood de ingenieur aan het hoofd der meisjes, die in de mijnen werken, den werkstakers hardnekkigen tegen- stand en ook elders werd verzet beproefd, doch overal behielden de muiters de overhand. De werkstakers gingen zoo snel van de eene mijn naar de andere, dat de gendarmes, op zoo iets volstrekt niet voorbereid, overal te laat kwamen. De muiters, door dezen gunstigen uitslag aan gemoedigdwerden steeds meer vermetel. Een helsche vernielzucht scheen in hen te varen. Louter uit baldadigheid sloegen zij alles stuk en vernielden aan glaswerk voor millioeuen frauken. Het ergsle was het bij de glasblazerij van Baudoux, waar nog 600 werklieden aan den arbeid waren. Dertig lanciers trachtten hen te bescher- men, maar zij werden door de werkstakers met groote steenen bestookt en moesten ten slotte voor de overmacht wijken. De kommandant en een paar zijner ondergeschikten werden ernstig gewond. Toen begon de veruieling. Aangevoerd door glasblazers, die den weg ken den, begonnen de muiters met de pijpen der olie- gasverlichting af te snijden, ten einde voor ont- plotting gevrijwaard te zijn. Zoodra dit geschied was, drong de bende in de kantoren, die door de klerken in allerijl werden ontruimd. Papieren en boeken werden verscheurd, in de magazijnen werd al het glaswerk stuk geslagen en daarna werd brand gesticht. In een oogenblik stond de in richting, het model eener glasblazerij, waar de nieuwste uitvindingen met groot vernuft werden toegepast, aan alle kanten in brand. De meubels uit het huis en de rijtuigen uit den stal werden naar buiten gesleurd met petroleum begoten en in brand gestoken. De geheele inrichting scheen een reusachtige vuurpoel, die de lueht kleurde met een somberen rooden gloed. Van alle kanten stroomden de menschen toe, maar zij konden de fabriek niet bereiken, want de muiters waren meester van het terrein. Plesschen Champagne en Bourgogne werden uit de kelder gehaald en geledigd. Dronken kerels liepen rond, prijkend met kleeren uit de garderobe van den heer Baudoux en zijn vrouw, en dwongen de nieuwsgierigen, die .in de nabijheid waren, om hen te groeten. Zelfs kwajongens liepen met flesschen wijn rond, welke zij geducht aanspraken. Spoedig werden ook de wegen onveilig ge- maakt. Ieder die een hoed droeg werd vervolgd en mishandeld. Een ontzettende paniek verspreidde zich door den geheelen omtrek. Afzonderlijke benden beroofden de voorbijgangers, onder voor- wendsel dat zij een aalmoes vroegen, drongen in de huizen binnen en gaven den bewoners de keus tusschen geld geven of geplunderd te worden. In angstige spanning werden de lanciers verwacht. Eindelijk kwamen zij ter plaatse, maar de groote vernieling was reeds geschied. De geheele inrichting van Baudoux, ter waarde van 3,000,000 frs., waar 2000 werklieden hun brood hadden en waar ieder jaar voor eene waarde van 2,000,000 frs. werd om- gezet, welke voor de helft in handen der werklieden bleef, was niet meer dan een puinhoop. Op dezelfde wijze hielden de oproermakers ook elders huis. De muiters schrijft de correspondent der Independance want van werkstakers kan nu niet meer gesproken worden vonden nergens tegenstand, want te Charleroi was niet meer dan de burgerwacht, twee bataljons jagers, vijftig gen darmes en honderd lanciers, die 's morgens uit Doornik waren gekomen. Eindelijk na 48 uren kwam versterking, en het was ook hoog tijd, want de oproermakers, die hun hoofdkwartier te Gilly hadden gevestigd, trokken van daar in drie benden ieder van zeven tot achthonderd man, naar drie verschillende richtingen. Alleen te Acoz gelukte het den gendarmes om de glasblazerijen van Prieux- Kaisin te beschermen. Zondag is het te Charleroi rustig gebleven. De troepen, die zeer talrijk zijn, verhinderen overal samenscholingen. Het schijnt dat de toestand gunstiger wordt. Ook gisteren nacht is kalm geweest in de stad. Tot dusver is nog geen bericht ontvangen dat in de omstreken ernstige ongeregeldheden zijn voor- gevallen De toestand is aanmerkelijk verbeterd. Te Ilelmond is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de kantoren van drie verschillende handelsfirma's ingebroken. De brandkasten heeft men niet open kunnen krijgen, uit de lessenaars is door de dieven slechts 30 ontvreemd. Niet minder dan tien gevallen van hondsdolheid hebben zich in de laatste dagen in Noord-Brabant voorge- daan. Het aantal honden, welke men vermoedde dat gebeten waren en daarom afgemaakt zijn, is zeer groot. Tot groot genoegen der Parijzenaars prijkt de beroemde kastanjeboom van 20 Maart nu in vollen voorjaarsdos. In de Champs Elysees, in het park Monceau en in den tuin van Luxembourg zijn de boomen reeds uitgeloopen. Men berekent dat in Europa 300,000 blinden zijn. Destatistiek geeft den blinde op de 1000 inwoners aan, doch deze verhouding wordt belangrijk grooter, wanneer men er bij rekent, die ernstige oogziekten hebben. Er zijn meer mannelijke dan vrouwelijke blinden. Een huis te Plymouth, waaraan herstellingen moesten geschieden, stortte in. 20 personen werden onder het puin bedolven. Een groot deel van de mosselvloot keerde Donderdag naar de haven van Tessel terug, wegens het vele ijs, dat men tusschen Wieringen en Me- demblik ontmoet had. Sommige schuiten waren ongeveer vijf uren door het ijs ingesloten geweest en hadden groote moeite gehad om weer vrij te komen. Volgens de visschers hadden vele ijsvelden nog een dikte van ruim 2 voet. De schuiten waren op weg naar het Hoornsche Gat, om daar plant- mosselen te gaan korren. Het echtpaar v. B. te Amsterdam, bezat reeds geruimen tijd een kater, waaraan 't zeer gehecht was. Dinsdagochtend was het dier nog het laatst gezien, maar scheen toen plotseling verdwenen te zijn. Men zocht overal en vroeg aan de buren of zij het geliefkoosde dier ergens hadden gezien. Helaas Niemand kou eenig licht verschaffen. De eigenares haalde zich allerlei gruwelijke gedach- ten in het hoofd, misschien was poes wel voor een konijn aangezien of wel was Pi (zoo heette de lieveling) nu wij toch in Maart zijn, bij een nach- telijken tocht over de daken omgekomen. Br. t was om te rillen. De juffrouw loofde een prijs uit voor den eerlijken vinder, maar Pi bleef zoek. Vrijdagmorgen echter opende de vrouw des huizes een linnenkast, waarin zij Dinsdagmorgen iets ge- zocht had, en zie, de kater sprong mauwende uit zijn gevangenis, waarin hij drie dagen was opge- sloten geweest, zonder eten of drinken. Het beest, dat natuurlijk erg vertroeteld werd, scheen in zijn gevangenschap niet erg geleden te hebben en had geen bizonderen eetlust. De juffrouw is den koning te rijk, dat zij haar Pi weer terug heeft, en zal nu haar beveling wel nooit meer gedachteloos in een linnenkast sluiten. Wonder mag het genoemd worden, dat men het dier zelfs niet had hooren mauwen. Te Maastricht werd Zaterdag bij den brander G. een verborgen gemeenschap tusschen een ach- terplaats van zijne woning en zijne branderij, door eene opzettelijk daartoe aangebrachte slang, ontdekt. Bij die ontdekking heeft een der ambtenaren, die van een dak op den muur, waarover de slang lag, was gesprongen, zich ernstig aan beide beenen bezeerd, zoodat hij met een rijtuig naar zijne woning moest worden vervoerd. Uit Maastricht meldt men van 28 dezer: Gisteren avond kreeg een boekhandelaar alhier het bezoek van eenen Waal, fabriekarbeider bij de heeren Begout, die met den voorslag voor den dag kwam of hij ook genegen was voor eigen rekening den beruchten Catechisme de l'ouvrier in het Nederduitsch uit te geven. Op het ant- woord van den boekverkooper, dat hij geene druk- kerij had en zeker geen der hier gevestigde boek- drukkers zich daartoe zoude leenen, gaf de man te kennen, het in 't op 3 kilometer van Maastricht gelegen Belgische dorp Smeermaas te willen be- proeven, alwaar de heer Bussel eene drukkerij heeft. Men leest in de Kamper Courant De eerste kievitseieren zijn reeds aangebracht Het is immers ook lente? Onwillekeurig denkt men daarbij aan het aardige verhaaltje hoe eertijds z/Piet Smul" met het //vroege kievitsei" gefopt werd. De verkooper was -evenwel oprecht genoeg ten laatste nog zijn leuken raad op den koop toe te geven, dat het vuurtje niet al te hard diende gestookt te worden daar zijn grootje het ei reeds het vorige jaar al gekookt had. Tegenwoordig leggen sommigen dat kunstiger aan. In den tijd, wanneer de kievitseieren weinig waarde hebben (ongeveer Mei) worden ze door sommige oneerlijke lieden eenvoudig //ingemaakt" Daartoe nemen ze de eiers die zij in zooge- naamde ,/netjes met eenen" gevonden hebben. (Dat zijn netjes waarin de kievit nog maar een ei gelegd heeft.) Zulke eiers zijn niet in het minst bebroed en kunnen dus het beste bewaard blijven ,/tot het volgende voorjaar"door ze in kalkwater enz. te leggen. Zijn ze soms een beetje door den inmaak ontkleurd, dan is er wel een middeltje om ze weer wat op te kleuren, ten einde deze eerstelingen van nog maar negen maandjes oud het voorkomen van versche kievitseitjes te geven. Dat de liefhebbers aan zulke //vroege kievitseiers uit den kalkpot" niet al te lekker zullen smullen, laat zich denken. Hoewel het mogelijk menschlievend is, om den fijnproevers, reeds zoo spoedig mogelijk een voorproelje van het eigenlijk genot te gunnen is het misschien toch nuttig op deze bedriegerij de aandacht te vestigen, daar ook onder de vol gende nog wel een ingemaakt eitje uit den kalkpot zal schuilen. Uit Enschede wordt gemeld Volgens het uitgebracht- verslag in de eergisteren gehouden ver gadering der kamer van navraag over 1885, heeft er minder armoede dan in het vorige jaar geheerscht, door de steeds te verkrijgen werkzaamheden en uitbreiding der fabrieken, bijbouw van woonhuizen enz. De arme huisgezinnen, die door ziekte hulp noodig hebben en de niet-bedeelden die ingelijke omstandigheden verkeerden, werden op de gewone wijze ondersteund, terwijl slechts eenige werkelijk behoeftigen werden geholpen. Arme gezinnen van andere plaatsen meldden zich niet aan, denkelijk door de bepaling, dat geen ondersteuning werd verleend, wanneer dergelijke gezinnen geen jaar alhier woonachtig waren. Het bestuur verzocht verder de medewerking van alle ingezetenen om vermomde bedelarij met kracht tegen te gaan, door geen ondersteuning of giften te geven. i.J j 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2