Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2178. Woensdag 31 Maart 1886. 26e Jaargang. AAHKOWBIGIKS. i) DE SIEEN YAN TIBERIUS. aan te besteden: Wegen en Voetpaden Kunstwerken. Binnenland. 5,50 6,00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 5,80 5,38 5,40 5,45 5,50 6,00 6,08 6,56 8,13 8,25 9,03 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever P. J. VAN D E SARIDE te Ter Neuzen. Q BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOEK zullen den 10dea April e. k„ des na- middags te 2 uren, ten Raadbuize tracbten Het bouwen eener ONDERWIJ- ZERSWONING aldaar. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden, den 3den April e. k., des namiddags te 2 uren. Gedrukte bestekken a 1,00 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, brengeu ter kenuis der belanghebbenden, dat te beginnen op 8 April aaiistaande, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gebouden van de met de Axel, den 30 Maart 1886. E. OOSTERBurgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. JPolitieli Overziclit. Aan de Duitscbe bladen, die er tuk op zijn de Eranschen van aanzetten tot revanche te be- scbuldigen, geeft een ministerieel blad een kranig antwoord. //Indien de Duitscbe bladen bedoelen, dat wij niet opgehouden bebben, goede vaderlanders te zijn, en dat wij nog niet verzoend zijn met bet verlies van den Elzas en Lotbaringen, dan vergissen zij zicb niet. Wij stemmen evenmin toe in Sedan als zij, in bet begin dezer eeuw, in Jena. Wij bopen, dat Erankrijk nog weder zai worden, wat het eenmaal was, en dat, hetgeen het door geweld verloorzal teruggegeven worden. Op welke wijze, wij bekennen dat niet te wetenj maar er zijn andere middelen dan oorlog, om strijdvragen uit den weg te ruimen, dat zal de tijd den Kanselier ook leeren. Dat deze van tijd tot tijd vrees gevoelt dit is begrijpelijk. Het is de vloek van slecbt ver- kregen goed, die hem kwelt. Keizer Wilhelm ver- klaarde, dat hij den oorlog begon alleen tegen den Keizerdaarom zou bet onttroonen van den Keizer bet einde des oorlogs zijn; maar hij beeft geen FEUILLETON. Den gebeelen avond hadden we bij bet vuur gezeten, en aanhoudend over onzen juist overleden vriend Willem Wenzel gesproken, waarbij wij geen enkel oogenblik vergeten hadden, dat men van de dooden niets dan goed mag zeggen. Tot mijn verbazing had onze gastheer slechts zelden, en dan nog maar met een enkel woord aan het algemeen gevoerd, druk gesprek deelgenomen, hoewel hij tocb juist de vertrouwelijkste boezemvriend was geweest van den overledene. Toen de anderen echter alien eindelijk heengingen, zoodat ik nog maar alleen bij hem bleef, deed hij verscbe kolen op bet vuur, en gaf bij mij een nieuwe sigaar, waarna hij de zijne een tijdlang stil, en peinzend bleef rooken, tot hij mij de volgende geschiedenis begon te verhalen//Yoor acbttien jaren was ik in Rome, waar ik Wenzel voor het eerst ontmoette. Ik knoopte kennis met hem aan, en weldra gevoelde ik mij door zijn geaardheid, en door zijn persoonlijk- heid levendig aangetrokken, wat eigenlijk baast een wonder was, omdat ik toenmaals reeds een stille, ingetogene peinzer mocbt beeten, terwijl zicb bij hem reeds alle eigenaardige kuren begonnen te toonen, die hem later bij velen onduldbaar plachten te maken. Hij was een spotziek, eigenzinnig woord gebouden en sneed twee ponden uit ons vleescb. Zoo luidt ongeveer het artikel in De Rappel." De Elzassers zijn nog geen Pruisen, evenmin als de Polen, al roept men ook wetten in't leven van //100 millioen fondsen," om het Duitscbe element te versterken. Heel rustig zijn de Ieren in het Britsche rijk. Alles wacbt op de vinding van den Premier, die, zooals de meesteu veronderstellen, //den steen der wijzen" zeker niet zal gevonden hebben. Gladstone is echter tbans niet in het Lagerbuis present, de oude beer laboreert aan dezelide kwaal als zeker iemand in den Haag, die voor art. 194 zit; bij is verkouden. 't Zal hem meegevallen zijn, dat een amendement op het budget van oorlog in bet Lagerhuis is verworpen met 299 tegen 66 stemmen. Het had ten doel de vermindering van bet voor bet leger in Egypte voorgestelde bedrag op de helft, ten einde de ontruiming van Egypte te be- spoedigen. Nu, van 1 Jan. '82 tot 31 Maart '85 heeft Egypte aan de Engelscbe schatkist p. m. 113 millioen gulden gekost, terwijl de verliezen bij het landleger bedragen aan officieren 7 9 dooden en 303 invaliden, aan manschappen 1495 dooden en 5084 invaliden. De marine verloor aan offi cieren en manschappen 288 dooden en 1176 in validen. De Meesteres was niet op baar gemak, toen een onbekend persoon op bet Koninklijk rijtuig kwam aanloopen en een brief binnenwierp. De brutale vent bleek krankzinnig te zijn. De kans, dat de breuk tusschen Gladstone en enkele zijner ambtgenooten zal worden gebeeld, schijnt gering te wezen. Chamberlain zal vrij zeker af- treden, zegt men, maar aangezien een Engelsch Minister redenen voor bet neerleggen zijner por- tefeuille behoort te geven, zal hij wacbten tot de openbaring der plannen van den Premier omtrent Ierland. Czaar Alexander beeft aan Vorst Alexander met zijn aanhang bet land als een stier. Naam- ziek is de despoot aan de Newa niet het allerminst en van recht heeft men in St. Petersburg een heel ander begrip dan gewone stervelingenwant al heeft de Battenberger nu gedaan uit zelf beboud, wat Rusland in 1878 als menschelijk voorstelde, nl. omverwerping van het tractaat van Berlijn, bet deugt toch niet. //Carthago moet verdelgd worden," en daarom trede geen Battenberger met eenige leden van den Areopagus, in den weg om Bulgarije aan de voogdijscbap van Rusland te onttrekken. Het is zeer goed bekend, dat meer dan Engeland ziet, hoe noodig het is dat er een bolwerk blijve tusschen Konstantinopel en Be- sarabie. In Spanje woelen en wroeten de verkiezings- agenten en wordt de Kouingin bedreigd door een proces, daar de Eransche maatschappijen gewei- gerd bebben de uitbetaling van de verzekering op cyniker; hij bezat bijtende geestigheid, maar ook een zeer scherp verstand. Docb in alle geval was bij toen nog jong, en in de bloeiende jeugd schijnen zeer velen van onze fouten onnoozeler en onschul- diser dan zij werkelijk zijn. Maar Wenzel bad ook zijn goede zijden, dewijl anders immers onze kennismaking nooit ware vriendschap had kunnen worden. Hij bezat een rechtscbapen trouw karakter al zal ik nu ook een zeldzaam bewijs van het tegendeel moeten aanvoeren. Mijn genegenheid voor hem ontsproot grootendeels uit de overtuiging, dat bij met al zijn ijdelheid, en met zijn stroeven aard tocb even onaangenaam getroffen kon worden als alle anderen, wat zelfs bepaald mijn meedoogen opwekte. Ilij bield zicb steeds en dus ook in Rome als of alles hem buitengewoon verveelde. En tocb gebeurde bet hem er somtijds, dat eenige schoonheden zulk een verrassenden indruk op hem maakten, dat bij bepaald werd overweldigdwant hij was een scberpe, fijne waarnemer, en wanneer hij bij geval eens goedgeiuimd mocht heeten, dan was er wegens zijn grondige kennisen zijn buitengewoon sterk geheugen geen grondiger be- oordeelaar, geen onderboudender mensch te vinden, dan bij kon wezen. Mijn dagboek uit dien tijd wemelt van geleerde gedacbten, diepzinnige verge- lijkingen, en nauwkeurige oordeelvellingendoch alle zijn eigendom van Wenzels geest. Wanneer wij op de Campagna den ouvermijdelijken herder troffen wiens donkere oogen ons onder zijn het leven van den overleden Koning, op grond der bewering, dat de verzekerde reeds lijdende was toen de verzekering werd gesloten. Spanje kent geen rust, zijne bewoners schijnen het als een heiligen plicht te beschouwen, tegen de verschil- lende regeeringen in verzet te komen. Alfonso, die tocb zijne beste krachten aan het volk beeft gewijd, heeft dit ondervonden en zijne weduwe ondervindt bet niet in geringe mate. De Re- publikeiuen zijn thans niet bet minst lastig. De legende verbaalt, dat, toen de heilige San Jago di Compostella bet hemelrijk binnen trad, hem wegens zijn vromen en Gode welgevalligen levens- wandel op aarde de vervulling van drie wenschen werd toegestaan. Als ecbt patriot vroeg hij den zegen Gods over zijn geliefd vaderland bij wenschte voor Spanje de dapperste mannen en de scboonste vrouwen, een gezond klimaat, een vrucbtbaren bodem, en eindelijk eene goede regeering. Maar voor hij dit laatste woord kon uitspreken werd hem de hand op den mond gelegd. //Vraag niet te veelzoo werd hem toegevoegd //als uw land er nog een goede regeering bij kreeg, dan zouden de engelen den hemel verlaten, om in Spanje te gaan wonen." Klaarblijkelijk hebben de Spanjaarden sedert begrepen om de regeering te dwarsboomen, en het godlijk Spanje te maken tot een hel. Wat Belgie betreft, verwijzen we onzen lezers naar de kolom //Buitenland." Yolgens den Haagscben kroniekschrijver van de N. Gron. Ct., moet de Minister Heemskerk de rustdagen, hem door zijne ongesteldheld voor de hervatting van de werkzaamheden in de Kamer gegund, gebruiken om te tracbten een vierde redactie voor art. 194 te vinden, tusschen de liberale en rechterzijdsche in, een middending, dat alien moet tevreden stellen. De nieuwe muntbiljetten van f 50 maken een alleraangenaamsten indruk. De letters en cijfers zijn duidelijk de teekeningen smaakvol. De Neder- landsche Maagd ter linkerzijde is eene edele, fraai geteekende figuur. Hare houding en die van den naast haar liggenden leeuw zijn voortreffelijk. 's Konings beeltenis, ter rechterzijde, treedt duidelijk op den voorgrond en treft door bare gelijkenis. De afmetingen maken, niet minder dan het graveer- werk, bet biljet onmiddellijk herkenbaarverwarring met ander Nederlandsch papiergeld is onmogelijk. Na het leelijke gouden tientje en bet nog leelijker muntbiljet van tien gulden, mag men nu eens het ministerie van financien gelukwenschen met een welgeslaagd stuk papiergeld. Een telegram uit Plymouth meldt dat het zwaar, verward hoofdhaar bleven aanstaren, terwijl hij met zijn handen en zijn kin op zijn staf leunde, kon ik verklaren, dat die herder bepaald de schoonste kerel op aarde moest wezen, terwijl ik mijn gezel dan verzocht, of bij even wilde wachten. omdat ik het wondervol genrebeeld met snelle streken wilde schetsen. Maar dan keerde Wenzel vol afschuw, en veracbting den bruinen knaap den rug toedan noemde hij den herder een vuilen vogelverschrikker, en mij een verwijfden salondroomer. Maar dat kwam eenvoudig, dewijl Italie's scboonheid, welke zicb aldaar zoowel in de natuur als in den mensch openbaart, mijn vriend kwetste, toornig maakte, omdat bij zichzelf moest bekennen, dat bij een wanklank was in den overvloed van zachtezelfs wekelijke barmonie, zoodat hem alles in Italie scheen toe te roepen //Wat zoudt gij er wel voor geven, als gij ook zoo vroolijk, zoo zorgeloos en kalm, zoo lief en schoon waart, als wij zijn En inwendig was dit ook zijn smartelijke harte- wensch. Indien men de voile bitterheid van het gevoel van nijd met welken de Italiaansche damp- kringslucht den ongelukkige vervulde, wil begrijpen, moet men zich maar eens herinneren, hoe leelijk bij was. En toen, op dertig jarigen leeftijd was bij nog leelijker dan later, in zijn vijftigste jaar, omdat men er zicb juist door bet verloop der jaren aan gewende, dat men zijn afstootende, sa- tyriscbe gelaatstrekken socratiscb, zelfs deftig moest vinden. Nederlandscbe transportsehip Java gisteren daar binnen liep, zwaar bescbadigd door een aanvaring in het Kanaal, bij mistig weder, met een groote stoomboot. Yier manschappen van de Java worden vermist. Een tweede telegram meldt, dat de aanvaring plaats had even voor middernacbt, twaalf mijlen bewesten den vuurtoren van Eddystone. De Java heeft een groot gat aan stuurboorszij en heeft baar groote mast verloren. Het is mogelijk dat de vier ontbrekenden aan boord van het andere scbip zijn gesprongen. Dit was een viermast-zeilscbip. De naam is onbekend. Het scbip verdween na de aanvaring in den mist. Men vermoedt, dat bet aangevaren schip Z. M. scbroefstoomschip 4e klasse Java is, dat Donderdag- namiddag naar zee is vertrokken, met bestemming naar O.-Indie. Door een ongelukkig toeval viel Donderdag avond een Leidsch student in de medicijnen uit een venster. Hij kwam met bet boofd op een ijzeren bek neer en is reeds Yrijdag aan de ge- volgen daarvan overleden. Yolgens //De Avondpost" was genoemde student de heer Berdenis van Berlekom, de zoon van een geacht geueeskundige te Middelburg. Hij woonde bij den heer J. J. Groenewoud, gymnastiek-on- derwijzer aan den Ouden Singel, en op bet nood- lottige oogenblik bevond bij zicb op een andere kamer van betzelfde huis, waarvan de ramen uit- komen aan de Korte Mare. De boogte van het raam, waaruit de val plaats had, tot den begaanbaren grond zal p. m. vijf meter zijn, en om een denkbeeld te geven dat de val nog al is aangekomen dient, dat het ijzeren hek van 15 centimeter omvang daardoor gedeeltelijk is krom gebogen. Donderdagnacht heeft er eene operatie plaats gehad door den Hooggeleerden beer prof. J. E. van Iterson J.Az. en moet alstoen gebleken zijn, dat er eene onherstelbare darmbreuk was ontstaan. De ongelukkige is dan ook, na smartelijke pijnen geleden te hebben, overleden. De vader was tijdig van het een en ander op voorzichtige wijze in kennis gesteld en kwam Yrijdagmiddag te Leiden aan, doch belaas te laat om zijn geliefden zoon nog te kunnen toespreken. Ds. Van Eerde van Morra zou Zondag te Joure weer vacature-dienst verrichten. Hij kreeg echter den voorzanger en deurwaarder onder zijn gehoor, en de predikant oordeelde, dat zijn op- treden nu niet de moeite waard was. Dit is reeds de tweede maal dat gemelde predikant in bet dorpje geene boorders vindt. Te Havelterberg ontstond dezer dagen brand ten buize van A. Otter, terwijl bij en zijne vrouw afwezig waren. Onze vriendschap werd steeds inniger, zoodat wij dagelijks menig uur samen sleten. Onze schoonste uren sleten wij echter te paard in de ruime Campagna. De winter was genaderJ maar de zon scheen nog warmer, dan zij in de maand Juni in Nederland pleegt te schijnen, en heuvels en vlakten lagen zomers groen in bet scbitterende, gele middaglicht van den Italiaauscben November. Op zekeren dag bestegen wij onze rossen op bet grasplein voor bet Lateraan, waarna wij naar buiten reden, naar het Blachveld, over betwelk de Claudinische waterleiding zijn trage lengte slechts met moeite schijnt voort te zien slepen, omdat hij bier en daar onder den last van zijn eeuwen woordelijk als struikelend is ineen gezonken. Na een langen rit hielden wij dicht bij Albane bij de lage overblijfseleu van een ruine haltwij bondeu onze paarden aan een vijgenboom, welke dicht bij de ruine stond, waarna wij rond de puinen bleven drentelen. Aan den kant, welke door de zon werd beschenen, vonden wij in het gras een sla- pend mensch, een jonkman, die met aide uitdrukking van de meest zorgelooze rust zij a boofd had gelegd op een hoop steenen op welke tal van planten woekerden. Naast hem zagen wij een oud, ver- roest geweer en een ledige weitasch. Yolgens zijn vasten slaap moest hij dien dag bepaald reeds een langen vermoeienden marsch gehad hebben, hoewel hij geen buit had gejaagd. TER lEimSClE C0I1MT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1