Brimi nit IHaaije. Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSXJiii- schen visschers ten goede komt. Uit ons land wordt voor 8 ton paling per jaar naar Engeland uitgevoerd. De wet, welke den verkoop van eenige zoetwatervisschen gedurende eene inaand of watin En geland verbiedt, was verleden jaar ook op paling toege- past, en dus moesten de palingeters geholpen worden. Ee paling-kwestie werd geen partij-kwestie, ofschoon het onderwerp er glad en glibberig genoeg voor is. De meest bespraakte vertegenwoordigers waren gelukkig stom als een visch de wet werd dus met voorbeejdeloozen spoed behandeld en aangenomen en nu mag men in Engeland ook weder paling verkoopen van 1 April tot 15 Juni. Nederland, dat pas over zalmen onderbandeld heeft met Duitschland en voor zijn paling het voor- recht wint ook in het voor jaar door de Engelschen te mogen worden opgegeten, is een waar visscherij- land gebleven. Dat Engeland dus onze palingvis- schers geholpen heeft, bewijst dat groote visschen de kleine niet altijd opeten, dat de groote landen kleine landen niet meer verdrukken het kan ook bewijzen dat in den vastentijd voor Paschen vele Engelschen van zoet-watervisch houden. TER AEUZEN, 26 Maart 1886. Wegens periodieke aftreding zullen dit jaar verkiezingen moeten plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd-kiesdistrict Middelburg, als tredende af de heer Mr, L. W. C. Keuchenius, en voor vier leden der Provinciale Staten in het hoofd-kiesdistrict Hulst, als aftredende de heeren Mr. J. P. Dronkers, Mr. J. G. van Deinse, L. J. M. van Waesberghe- Janssens en H. J. M. Onghena. De heer Onghena heeft zich thans buiten het Koningrijk gevestigd. Gisteren avond gaf de heer A. Cherry, uit Weenen, eene voorstelling in goochelkunst en ge- dachtenlezen. Het publiek was algemeen tevreden over zijne werkzaamheden. De heer Cherry zal alhier nog een tweetal voorstellingen geven. Men zie verder de annonces in dit nummer. Gedurende de eerste helft der maand Eebruari 11. is door het hulppostkantoor te Axel de vol gende onbestelbare brief verzonden aan het adres van Willem Wisse te Antwerpen. Naar men ons mededeelt zijn de zoutsmok kelaars niet af keerig om, behalve door de af breuk die zij door hun handel aan neringdoenden be- rokkenen, ook op andere wijze in hun onderhoud te voorzieu. Toen de ambtenaren van den post Rapenburg in den vroegen morgen van gisteren een diei verrichten onder de gemeente Axel, ontmoetten zij een drietal mannen, gaande in de richting naar Belgie en elk voorzien van een welge vulden zak. Op hunne nadering werden de zakken op den grond geworpen. Deze bleken te bevatten 37 stuks levende kippen. Een had de kraaienmarsch geslagen. Kippen en zakken werden bij de politie te Axel opgebracht, die, daar het wel niet twijfelachtig is of een en ander is gestolen, zeker trachten zal de ware eigenaars uit te viuden. Hoek, 24 Maart. Aan de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier werd door 35 kiezers deelgenomen. Op den heer A. Dieleman WGz., werden 24 en op den heer R. van Dixhoorn 10 stemmen uitgebracht, terwijl een briefje van onwaarde was, zoodat de heer Dieleman is gekozen. Het getal kiezers bedraagt 89. 's Gravenhage, 26 Maart. Tweede Kamer. Ver- scheidene sprekers bestreden de conversie—wet, vooral met het oog op onbekendheid met de voorwaarden luttele belooning. Zoo brachten zij menig jaartje door, voordat zij de geheele schuld met renten op renten hadden afbetaald. Mevrouw Loisel was oud geworden. Zij had geheel het uiterlijk van een stevige, krachtige, eenigszins door den arbeid verharde vrouw, die een armoedig huishouden op de been moest houden. Zonder kapsel, met opgeschorte rokken en roode handen, knielde zij neer om den vloer te boenen. Menigmaal echter, wanneer haar man op zijn bureau was, ging zij voor het venster zitten en daeht aan den avond van het bal, toen zij zoo mooi was en zoo gevierd werd. Wat zou er niet gebeurd zijn, als het halssnoer toen niet verloren was. Wie weet Hoe zonderling is toch het leven. Hoe weinig is er maar noodig om een mensch in het ongeluk te storten of om hem te redden Op een zekeren dag, Zondag, ging mevrouw Loisel eens wandelen om een luchtje te scheppen na den vermoeienden arbeid. Daar zag zij eene dame, die haar kind leerde loopen. Het was mevrouw Eorestier, nog altijd even mooi en bekoorlijk. Mevrouw Loisel schrikte. Zou zij hare vriendin aanspreken Zeker. En nu de schuld afgedaan was, zou zij alles zeggen. Waarom ook niet 1 Zij ging naar haar toe. ,/Goeden dag, Jeanne Jeanne herkende haar eerst niet en verwonderde zich, dat eene vreemde vrouw haar zou vertrouwe- lijk aansprak. //Mevrouw," gaf zij aarzelend ten antwoord, ik weet waarlijk nietu vergist u zeker ,/Neen, ik ben Mathilde Loisel." Hare vriendin schrikte hevig en riep//Arme Mathilde Wat ben je veranderd I" der bankiers. De Minister van Einantien achtte geen comite-generaal wenschelijk, stelde men geen vertrouwen in hem, dan moest men de wet maar verwerpen, maar bankiers, waaronder huizen met historische vermaardheid, verdienden ten voile ver trouwen. Overigens was de conversie gewenscht en voordeelig voor het algemeen. Art. 1 is aan genomen met 55 tegen 19 stemmen, nadat de mogelijkheid was geopend de inwisseling in eens of achtereenvolgens te doen geschieden. Met 44 tegen 30 stemmen werd ook aange nomen het amendement van den heer Godin om de leening der Amsterdamsche kanaalmaatschappij in de conversie te begrijpen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Maart de volgende vonnissen uitgesproken B. R., wonende te Boschkapelle, is wegens bedelarij veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. A. B., dienstknecht te Boschkapelle, is wegens eenvoudige diefstal veroord. tot 15 dagen celstraf. L. E. Ph., werkman, en L. M., klompenmaker, beiden te Clinge, zijn wegens moedwillige mishan- deling veroord. de eerste tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf; de tweede tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Uit Luik wordt bericht, dat het werk in de fabrieken van Gerard, Cloes Lenabeneux algemeen gestaakt is. Op dit oogenblik bevinden zich onge- veer 1500 werkstakers voor de poorten van Luik, daar ook in de mijnen Sainte Marguerite, Lahave en Esperance bet werk is gestaakt. Zeven en twintig gevangenen, die bij de laatste wanordelijkheden betrokken zijn geweest, zijn voor de rechtbank gebracht. De artillerie en de burger- wacht zijn te Luik onder de wapenen; het garnizoen is in de kazernes geconsigneerd. Ook in de fabriek Cockerill weigeren 150 man den arbeid te hervatten. Te Acieres, Angleur en Tilleur draagt de werkstaking een vreedzaain karakter. Overal wordt met kwistige hand eene brochure uitgedeeld die den titel ,/Catechismus voor het volk" draagt. Overal zijn talrijke bevelen tot in hechtenis- ming gegeven. Men vreest voor wanordelijkheden bij de be- grafenis van zekeren Jacob, die doodgeschoten werd achter een venster, dat hij weigerde te sluiten. De berichten van gisteren luiden als volgt De berichten uit het steenkoolbekken van Luik blijven zeer somber. De werkstaking duurt voort in dorpen, die aan de steenkoolmijnen langs de lin- keroever van de Maas gelegen zijn, van Herstall tot Ans, van Ans tot Jemeppe, vooral te Mon- teguee, Ulairs, St. Nicolaas, Grace— Berleux. En nu heeft de strike zich ook uitgebreid tot de etablissementen van Cockerill, waar 4500 man werken. De verplaatsing van de troepen heeft de werkstakers verbitterd en het misbruik van sterken drank doet de opgewondenheid natuurlijk toenemen In het gemeentehuis van Monteguee hebben zij de ruiten ingeslagen en zelfs de gemeenteschool werd niet gespaard. Dat is toch de woestheid wel heel ver gedreven. De aanslagen op personen zijn talloos. De grevisten schieten op de patroons en de ambtenaren der fabrieken. De aanvoerders van de militaire troepen beginnen nu ook het geduld te verliezen. Hun lankmoedigheid geraakt uit- geput en zij bedienen zich thans van hun revolvers, na dagen achtereen de steenen te hebben verduurd die men hun in het gezicht wierp. Een medewerker van La Meuse is, met gevaar voor zijn leven, de werkstakers te Tilleur gaan interviewenzij hebben hem medegedeeld, dat hun ,/Ja ik heb slechte dagen doorgebracht, nadat ik je het laatst zagveel smart geleden en dat alles door u." //Door mij Hoe zoo z/Je herinnert je nog wel het halssnoer, dat ik van je ter leen ontving voor het bal bij den Minister 1" ,/Ja wel z/Nu, dat had ik verloren." z/En je hebt het mij teruggebracht." »Niet hetzelfde, maar een dat er sprekend op geleek. Yijf jaar lang hebben wedaarvoorbetaald. Gekunt begrijpen, hoe moeielijk ons dat vielnu het voldaan en ik ben tevreden." Mevrouw Eorestier bleef staan. z/Ge zegt, dat ge een diamanten halssnoer hebt gekocht in plaats van het mijne." z/Ja juist. Hebt ge het niet gemerktNu, ze geleken dan ook prachtig op elkaar." Mevrouw Forostier, hare aandoening niet meester, greep de handen van hare vriendin en zeide//Arme Mathilde, mijn halssnoer was valschhet had op zijn best honderd francs gekost." Toen Mathilde thuis kwam, was het natuurlijk haar eerste werk om Loisel haar ontmoeting met mevrouw Eorestier mede te deelen. Tegen haar ver- wachting bleef haar man zeer kalm onder den slag. z/Gedane zaken nemen geen keer," zeide hij z/we hebben een kwaden tijd gehad en hard gewerkt, maar nu is mijn vrouwtje ten miuste genezen van haar ijdelheid. Daarvoor is de prijs ten minste niet te hoog geweest. E I H D E. grieven zijn: het onvoldoende van het loon en de verlaging daarvan zonder voorafgaande waarschuwing, zoodat zij op den betalingsdag voor een korting staan. Uit de talrijke depeches blijkt, dat zelfs vrouwen in de omstreken van Luik rondloopen met revol vers onder haar kleederen verborgen, welke wapenen zij aan de personen verkoopen, die zij voor werk stakers aanzien. De rechtbank te Luik heeft zich bezig gehouden met de zaak der oproermakers, die verleden Donder- dag te Luik hebben huis gehouden. De voornaamste der belhamels, zekere Wagener, is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld en zal bovendien voor het hof terechtstaan wegens opruiing tot plundering. Verschillende andere zijner karnuiten zijn tot mindere straffen verwezen. Yerder zijn op onderscheiden plaatsen nieuwe arrestatien gedaan. Ook te Verviers, te Hoey en te Charleroi breidt de beweging zich uit. Te Luik, waar het nog altijd gist, zijn de militaire studenten voor de wachten gerequieerd. In het stadhuis is een soort van bivak ingericht voor de garde civiquehet is als't ware een kamp, waar men op het reveille-blazen wacht. Men duchtte den terugkeer van werklieden, welke den kameraad zijn gaan begraven die, in strijd met de militaire bevelen de afgezette brug van Jemeppe willende overgaan, doodgeschoten werd. Op de metaal-beurs te Brussel, waar al de m- dustrieelen des lands samenkomen, heerscht groote spanning, omdat de toestand met het uur verergert. Bij het wapen der infanterie ontbreken op dit oogenblik niet minder dan tachtig luitenants. Wijlen mejuffrouw J. E. Meijer, te xkmsterdam overleden, heeft aan de Prins-Hendrik-Stichting voor behoeftige oude en gebrekkige zeelieden, te Egmond aan Zee, f 3000 vermaakt. Uit Amsterdam meldt men aan het D. v. Z.-H., dat de Deli-maat- schappij over het oogstjaar 1884 107| pet. dividend uitkeert. Het inrichten van een perceel weiland dat 's winters gemakkelijk onder water wordt gezet en bij eenigen vorst spoedig een geschikte ijsbaan zal aanbieden, moet de ijsvereeniging Leeuwarden f 1541 kosten. Yrijdag jl. zijn onder de gemeente Herkenbosch (Limburg) ruim 80 hektaren dennen- bosch afgebrand. De oorzaak is nog onbekend. Het ijs in de Zuiderzee is thans dermate verminderd, dat de vaart voor stoombooten geen gevaar meer oplevert. Een prachtig staaltje van het besef, dat ons publiek heeft van zijne verplichtingen tegenover de politie en de maatschappij, zegt het R. N., heeft de avond van Maandag weer geboden. De politie had op de Coolvest de hand gelegd op eene vrouw, die zich openlijk aan diefstal had schuldig gemaakt honderden omstanders, die volmaakt op de hoogte waren van het gebeurde, die dus wisten, dat de politie daar een gemeene dievegge, een gevaar voor ieders eigendom dus, in arrest genomen had, verdrongen zich niettemin om de politie, belemmerden haar in hare bewegingen en slaagden er eindelijk in, de vrouw aan de handen der agenten te ontrukken. Onder luid gejuich over dien zegepraal van geweld op recht, zette de vrouw het op een loopen om natuur lijk straks weer haar slag te slaan. Zeg nu aan al die omstanders, welke de politie in de vervulling van haar plicht belemmerden, dat zij handlangers van dieven zijn, ze zouden u vol verontwaardiging steenigen, niet waar, en wat zijn ze toch anders De lieden uit Bradfort, die, door een dollen hond gebeten, zich onder behandeling van Pasteur hebben gesteld, zijn Dinsdag weder naar Engeland vertrokken. Allen waren in goede gezondheid en en er veel beter uit dan toen zij kwamen. Dieuzelfden dag kwam bij Pasteur een voorname Eugelsche familie, waarvan het dochtertje en twee jongens, wel niet door een dollen hond waren gebeten, doch toch met het speeksel besmet. Na consultatie besloot Pasteur de kinderen in te enten. Hoewel de groote geleerde geen tijd heeft nauw- keurig aan te teekenen hoeveel personen 's daags hem komen raadplegen, schat hij hun getal toch op ongeveer honderd en zij komen uit alle oorden der wereld. Een van de Russen, die ook wegens hondsdol- heid te Parijs door prof. Pasteur worden behandeld, is ondanks herhaalde inentingen opgegeven. Reeds sedert twee dagen was de patient overleden. On danks zijn hevig lijden bleef hij tot het laatste oogenblik bedaard en in het bezit zijner geestver- mogens, terwijl hij steeds de grootste dankbaarheid betoonde jegens zijn verplegers. Het lijk zal door Pasteur nauwkeurig worden onderzocht. Yan de andere Russen zijn drie zoo hevig gewond, dat ze bewaakt moeten worden. De inentingen geschieden tweemaal daags en hun toestand schijnt overigens niet ongunstig. De overige vijftien komen slechts tweemaal daags bij den hoogleeraar en verdrijven overigens den tijd met het bekijken van Parijs. De dood van den patient wordt toegeschreven aan den langen duur der reis, waardoor de inenting niet bij tijds kon worden toegepast. Ten einde zijn makkers en medelijders niet ongerust te maken, deelde Pasteur hen mede, dat de patient aan keel- ziekte was bezweken. De plaatsen aan den Moldau worden, wan neer het ijs gaat smelten, door overstrooming be- 'gd. In eenige plaatsen bij Pest staan de velden onder water. Te Rakonitz zijn reeds eenige huizen ontruimd moeten worden. 25 Maart 1886. Milder is 't in de natuur geworden. Vroolijk fluiten de vogels in 't Haagsche bosch en onze residentiebewoners haasten zich hunne werkzaam heden af te doen om eene frissche wandeling te gaan maken. Met niet te miskennen wangunst zie ik hen gaan, die gelukkigen, en zwaarder dan immer valt mij den gang naar 't Binnenhof, waar de Maartsche bnien nog in voile heftigheid zich doen voelen. M ij, beklagenswaardige schepselen, die veroordeeld zijn de parlementaire buien te trotseeren en zacht getint onder de oogen van het lezend publiek te brengen, wij voelen niet, dat de lente haar intrede heeft gedaan. Voor ons vangt de lente aan 8 dagen voor Paschen, wanneer de volksvertegenwoor- diging hare Paasch-vacantie neemt. In de afgeloopen week hadden we met recht boter bij de visch, want daags voor de behandeling van het zalmtractraat, waarvan wij het voordeel zullen hebben dat binnen 10 jaren onze rivieren weer rijkelijk voorzien zijn van zalm, zoo rijk, dat de dienstboden even als vroeger zich weer verhuren op conditie slechts twee malen in een week zalm te eten (zou het waar zijn? schreef een inzichtbare juist tegenover mij op den muur) hield de heer A. van Dedem een iuterpellatie tot den Minister van aterstaat, Handel en Nijverheid en richtte tot hem de vraag, of ZExc. bereid was een wets- ontwerp in te dienen ter bestrijding van de knoeierijen in den boterhandel. Een treurig ta- fereel hing de spreker op van de gewetenlooze manier, waarop het voorheen op alle markten zoo zeer gewilde Ilollandsche product verknoeid wordt, hoe alles wordt gedaan om de zg. margarineboter voor natuurboter te doen doorgaanhoe kleur en verpakking nagebootst wordenja hoe men zelfs de agenten boterverkoopers in een boeren- pak steekt om daardoor de goe gemeente te be- dotten. Door wettelijke bepalingen wilde spreker dit beletten en hij vroeg dus of de Minister bereid was dergelijke bepalingen te outwerpen, b. v. door vast te stellen dat vaten waarin kunst- of mar garineboter verpakt of verzonden wordt, voor iedereen zichtbaar, gemerkt zijn met het opschrift z/Kunstboter," dat winkels, waarin kunstboter ver- kocht wordt, een bord voor hun gevel hebben met het opschriftMargarine- of kunstboter" en te verbieden, dat in dergelijke winkels natuurboter voorhanden zij. De heer Heldt liet zich ditmaal door zijn liefde voor het volk in zooverre verleiden, dat 't betoog dat hij leverde eigenlijk buiten de iuterpellatie stond. Hij noemde de margarine een zegen voor de volksklasse. Hij herinnerde hoe Napoleon III aan een bekwaam scheikundige had opgedragen een surrogaat uit te vinden dat de boter kon ver- vangen, dat voedzaam en gezond was en zoo goed- koop, dat het binnen het bereik der volksklasse viel. En ziedaar het ontstaan van de kunstboter. //Ik zelf," verklaarde de heer Heldt, //gebruik sedert jaren margarine," en ondeugend voegde hij er bij //ik hoop dat mijne medeleden dit voor een volksvertegenwoordiger niet ongepast, zullen vin den en kan verzekeren dat het een smakelijk gezond product is, mits men eerste kwaliteit gebruike." Ten slotte stelde de heer Heldt voor het blaadje om te keeren, de vaten met natuur- ooter te merken en strenge strafbepalingen te maken tegen hen, die in dergelijke vaatjes mar- arine aan den man trachten te brengen. Daar gedurende de discussie meermalen de pro- vincie Eriesland genoemd was en vooral die provincie werd aangewezen als een der knoei-depots, achtte de heer Buma zich ook geroepen een woordje mee te praten en te verklaren dat geen Eriesche boer zich tot knoeien zou leenen en het was hem als Fries een genoegen, te kunnen constateeren dat hij cok nimmer klachten over Friesche boeren had vernomen. Ik had den braven man, die zoo warm voor zijn provincie opnam, wel willen toe- roepen: /,niemand zegt dat de Eriesche boeren knoeien, maar wel dat ze de Friesche boter ver- knoeien." Het Zeeuwsch product bleef onaangetast ik hoop dat't werkelijk ook zoo is en hoe gaarne ik anders ook over die provincie hoor praten, 't'deed me genoegen, want ik zag den geachten afgevaar- digde uit Middelburg, den heer Keuchenius, on- tig heen en weer draaien als een (ik durf niet verder) en dat belooft in den regel een speech van een paar uur, waarop ik nu juist niet dol ben. De Ministers, zoowel van Waterstaat als van Justitie, erkenden dat voorzieningsmaatregelen be- paald noodig waren en beloofden ter tijd (wanneer?) een ontwerp in te dienen. hiermede was de botergeschiedenis afgeloopen. In tegenstelling met de goede regeling eener menu, kregen we de zalm na de boter. Wanneer je de volksvertegenwoordigers zoo over alle onderwerpen hoort praten en enkelen over alle onderwerpen, of ze er verstand van hebben of niet, 't geen den heer Blusse dezer dagen de op- merking deed makendat er in de appocriefe boeken staat//als men geen verstand van de zaken heeft, houdt men zijn mond" kom je dagelijks gelegen er En meer en meer tot de overtuiging, dat onze oude schoolmeesters er toch nog aardig wat wisten in te brengen. Ik althans, ieinand van den lateren tijd, sta dikwijls verstomd over de wonderlijke theorien, die ik in 's lands vergaderzaal hoor ver- koudigen. Voordrachten over de natuurlijke historie, kijk, om eene Nutsvergadering jaloersch te maken. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2