Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. BEDUONG. No. 2177. Zaterdag 27 Maart 1886. 26e Jaargang. •ijk. Bit GEDEPOTEBBUE STATES VAN ZEEL4ND aan te besteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschtjnt Dinsdag- en Vrljdagnvoud bij den uitgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. 5,50 6,00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 5,30 5,38 5,40 5,45 5,50 6,00 6,08 6,56 8,13 8,25 9,03 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 maken bekend, ter voldoening aan ait. 2 van het Algemeen reglement voor de polders of waterschap- pen, dat een afschrift van hun verslag omtrent de aanvraag om vergunning tot bedijking van buitengronden ter oppervlakte van ruim 100 hectare, in de gemeente Ter Neuzen, gedurende veer- tien dagen in het gemeentehuis van Ter Neuzen is nedergelegd ter inzage van belanghebbende besturen en personen. Middelburg, 12/19 Maart 1886. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Yoorzitter. E. EOKKER, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOEK zullen den 10den April e. k., des na- middags te 2 uren, ten Raadhuize trachten Het bouwen eener ONDERWIJ- ZERSWONING aldaar. Plaatselijke aanwijziug zal geschieden, den 3den April e. k., des namiddags te 2 uren. Gedrukte bestekken a f 1,00 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. J. A. YAN BOYEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE, zullen op Maandag 5 April aanstaaude, des namiddags twee ure, ter gemeentekamer in het openbaar Eenige aan te brengen veranderingen aan en in de openbare school dezer gemeente. Aanwijzing ter plaatse zal geschieden den 29 dezer maand des namiddags twee ure. Gedrukte bestekken en plans zijn ad f 0,85 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. Westdorpe, 12 Maart 1886. C. YAN AVALS, Burgemeester. J. P. KIEBOOM, Secretaris. FEUILLETQN. NAAR RET FRANSCH. z/Wacht toch even," zeide hij, //je zult verkouden worden. Ik zal een koetsier roepen." Zij luisterde niet naar hem en ging zoo gauw mogelijk de trap af. Op de straat gekomen, vonden zij geen rijtuigze keken naar alle kanten en riepen de koetsiers aan, die in de verte voorbijreden. Rillend en ontevreden liepen zij langs het trottoir. Op de kaai vonden zij eindelijk een van die oude rijtuigen, welke zich te Parijs slechts des nachts vertoonen, als schaamden zij zich op den dag hun treurigen toestand te toonen. Dit rijtuig bracht hen naar hun huis Rue des Martyrs. Zonder een woord te wisselen, gingen zij naar boven. Yoor Mathilda was alles gedaanhaar man bedacht, dat hij den volgenden morgen om tien uur weer aan zijn lessenaar moest zitten. Zij deed haar mantel af, en ging voor den spiegel staan om zich nog eens in vollen glans te baden. Eensklaps stiet zij een hartverscheurende kreet uitZij had het halssnoer niet meer. Loisel, hoewel half ontkleed, vroeg «Wat is er toch?" Folitieli Overzicht. De Grieken gaan zich nog steeds wapenen. Groote hoeveelheden wapenen worden naar de grenzen ge- zonden, en aan de voltooiing der vestingwerken en verschansingen in Thessalie wordt met koors- achtigen ijver gewerkt. In Opper Albanie schijnen onlusten te zijn uitgebroken, even als in Macedonia Zou het haast geen tijd worden, dat het internationale eskader de Soeda-baai verlaat, om aan de voor den vrede zoo gevaarlijke uitdagende houding der Hel- lenen een einde te maken De Grieksche vloot heeft Salamis veriaten met bestemming onbekend. Dat de Turk zich wapent laat zich denken en uit de oproeping der reserve heeft de Oostersche nabuur, de Sjah van Perzie, gemeend ook mee aan het soldaatje spelen te moeten gaan. Deze zoon van Mahomed trekt zijne troepen samen aan de Turksehe grenzen, terwijl de Czaar van Rusland een meer dan gewoon deel zijns legers naar Besa- rabie laat oprukken, om tijdig bij de Donaumonden te zijn, daar de Battenberger nog niet heeft toege- geven aan den eisch der mogendheden, om het gouverneurschap over Oost-Roemelie voorloopig voor een tijdvak van vijf jaren te aanvaarden. Een correspondent van het Berliner Tageblatt geeft ons geen hoogen dunk van de soliditeit des Turkschen legers. Naar aanleiding van het oproepen der reserve-troepen in Mesopotanie, zegt hijmen kan zich er vrij koopen voor 50 lire (600 gld.) of met twee paarden. Bovendien gaat de helft verhuizen om zich aan den dienstplicht te onttrekken, wijl vervolging van deserteurs in Turkije niet gewettigd is. Yoor twee vildersknollen kan men er echter afkomen, zoo men den kommandant van het cavalerie- regirnent een klein cadeautje vereert. Yan de weinigen, die bij het batallion komen, verschijnt de helft met geen ander doel, dan om een paard, een geweer en wat ammunitie te krijgen, en zich daarmede uit de voeten te maken. Eigenlijk is het met de linie-troepen niet veel beter, zegt hij. Bij het eerste schot verdwijnt de helft en neemt alles mede. Behalve over den Battenberger mopperen de Russische bladen voortdurend over Engeland. Zij kunnen het John Bull niet vergeven, dat hij tijdens de Afghaansche troebelen Port Hamilton aan de Siberische kust bezet heeft, waardoor de Czaar ook een dwarskijker aan zijn Oostelijke grenzen heeft en nog wel zoo'n lastigen Brit. Ook ver- denkt men Engeland van heimelijke verstandhouding met den protege der Bulgaren en Oost-Rumeliers louter om Rusland's invloed in den Balkan te verminderen. Zelfs is men er niet vreemd van, dat de „eerlijke makelaar" mee doet. De zaak van Andorra, het kleine Republiekje in de Pyreneen, zal weder een langen nasleep van diplomatieke onderhandelingen hebben. Weder wordt het plan ter sprake gebracht Erankrijk af Als zinneloos gaf ze ten ant woord//I let halssnoer is weg Loisel stonds op. ,/He Wat I" riep hij als verstomd ffmaar dat kan toch niet!" Zij zocht in de plooien van haar japon en mantel in de zakken, overal. Zij vond niets. tfWeet je zeker," vroeg hij, ,/dat je het nog hadt, toen wij het bal verlieten." pJawel, in de vestibule heb ik er nog naar gevoeld." ,/Als je het op straat had verloren, zouden we het hebben hooren vallen. Stellig is het in het rijtuig blijven liggen." Dat kan wel. Weet je het nummer?" z/Neenheb jij het ook niet gezien „Neen Zij keken elkander verstomd aan. Loisel begon zich weer aan te kleeden. #Ik zal denzelfden weg volgen, die we te voet hebben afgelegd, misschien vind ik het snoer Hij ging. Zij bleef in haar baltoilet zitten, en had zelfs den moed niet om naar bed te gaan. Als vernietigd en gedachtenloos zat zij in de koude kamer. Tegen zeven uur kwam Loisel terug. Hij had niets gevonden. Hij ging naar het bureau van politienaar de dagbladenbeloofde eene belooning aan den eerlijken vinder, onderzocht nog eens bij de huurkoetsiers kortom, waar een zweem van hoop bestond voor een gunstigen uitslag, te koopen met de vallei van Aran en het stadje liivia, en dan de kleine Republiek aan Spanje te trekken. Bovendien zetten de verkiezingen Spanje in rep en roer. Ook in Itaile is nog altijd veel, wat er niet behoorde te zijn. Yan rooverbenden is het schoone Apennijnsche schiereiland nog nooit gezuiverd kunnen worden. Bij Napels heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen roovers en soldaten. Eene rooversbende wilde zich meester maken van Victor Hood, den zoon van Lord Bridport, pair van Engeland, die te Castello di Maniaci woont, het kasteel dat eenmaal door den Koning der beide Sicilien aan admiraal Nelson ten geschenke ge- geven werd. Een heftig gevecht heeft tusschen de bewoners van het kasteel, door in allerijl aan- gerukte troepen bijgestaan, en de roovers plaats gehad. Ten slotte hebben de Koninklijke troepen het van de rooversbende gewonnen. Vele roovers zijn gekwetst en een viertal is gevangen genomen. De zonen van Mars konden nog iets nuttigs doen met het opruimen van de laatste speelbanken. Droevige tooneelen hebben de Italiaansche bladen ons den laatslen tijd weder medegedeeld. In der Britten land is heel de aandacht gericht op de nog niet geopenbaarde plannen van Gladstone. Yrijwel is men het hierover eens, dat hij een twee- ledig plan heeft en dat hij den Ieren slechts dan een nationaal Parlement wil toestaan, als tevens op staatskosten de groote grondbezitters daar telande kunnen worden onteigend. Het laat zich denken, dat van aanneming in het Lagerhuis geen sprake is. Gladstone zoekt beide partijen tevreden te stellen en hoe goed ook die pogiug is, niemand kan twee heeren dienen. Naar eene uitbreiding van de macht des Parlements heeft de Premier geen ooren, namelijk om op voorstel van den heer Richard geen oorlog te ondernemen, geenkostbare verbindtenissen aan te gaan en nieuw grondgebied aan het Rijk toe te voegen zonder voorkennis en toestemming van het Parlement. De bevolking der provincie Zeeland bedroeg op 1 Jan. 1886 96,943 m. en 99,430 vr., totaal 196,373, tegen 193,965 (95,629 m. en 98,336 vr.) op 1 Jan. 1885. Zij is dus toegenomen met 1314 m. en 1094 vr., totaal 2408. In 1885 werden geboren 3428 m. en 3247 vr., en overleden 1790 m. en 1748 vr., zoodat de geboorten de sterften met 3137 overtroffen. In de verschillende gemeen- ten vestigden zich 6051 m. en 5766 vr. en ver- trokken 6375 m. en 6171 vr. De directeuren in plaatsen, waar de post- en telegraafkantoren zijn of worden vereenigd, zullen voortaan door den Koning tot directeur van het betrokken post- en telegraafkantoor worden be- beproefde hij hetdoch te vergeefs. Den geheelen dag wachtte zij vol ongeduld zijne pogingen af. 's Avonds kwam Loisel terug, bleek en met holle oogen. //Je moet aan je vriendin schrijven," zeide hij, //dat het slot van het halssnoer is gebroken en ge het ter reparatie hebt gegeven. Op deze manier, winnen wij tijd." Na een week echter gaven zij alle hoop op. Loisel, die in enkele dagen merkbaar ouder was geworden, verklaarde//Wij moeten een dergelijk snoer koopen Den volgenden dag gingen zij met het etui, waarin bet snoer was geborgen geweest, naar den juwelier, wiens naam daarin gedrukt stond. De man sloeg zijn boek na, maar hij had het snoer niet verkocht, ook al was het etui van hem afkomstig. Zij gingen van den eenen juwelier naar den anderen, zochten een snoer, dat voor zoover zij zich konden herinneren, het verlorene geleek. Eindelijk vonden zij er een, dat zij hielden voor het meest gelijkende. Men vroeg hen daarvoor vijfduizend francs, doch voor zesenveertig honderd zou men het eindelijk laten. Zij verzochten den juwelier het stuk in de eerste drie dagen niet te verkoopen, en maakten de voorwaarde, dat hij het snoer tegen vierduizend francs zou terugnemenindien het verlorene werd gevonden. Loisel, die niets bezat dan zijn tractement, ging nu aan het leenen. Hier kreeg hij honderd, daar vijfhonderd frcs. en met kleine sommen kwam hij noemdhun tractement als zoodanig zal in't ver- volg door Z. M. worden vastgesteld en dit, behalve het genot van vrije woning, bedragen van f 1000 tot f 2500. Het bedrag der abonnementen voor bureel- en lokaalbehoeften wordt door den Minister van Water- staat enz. geregeld. De ongesteldheid van den Minister van Binnenlandsche zaken levert hem geen beletsel op om zijne werkzaamheden aan het Departement te verrichten. Gisteren is de heer Heemskerk per rijtuig naar zijn bureau gegaan. Alleen hindert het hem in de keel als hij spreken moet en die aandoeningen zouden er niet beter op worden als hij in de Kamer lange redevoeringen, onvermijdelijk in eene beraadslaging over grondwetsherziening, moest houden. Yoor Dinsdag, den laatsten dag van de plei- dooien in de Apeldoornsche kinderontvoering voor het gerechtsof te Arnhem, had het O. M. nog eene verrassing bespaard, die groote ontroering verwekte. De procureur-generaal vulde namelijk zijn requisitoir aan met den eisch, dat het hof de gevangenneming van mevrouw Bulkley zou gelasten, hetzij terstond, na raadspleging in raadkamer, hetzij bij bevestiging van het vonnis der rechtbauk. Hij grondde deze eisch hierop, dat tegen de mogelijkheid moest worden gewaakt, dat de beklaagde zich aan hare straf zou kunnen onttrekken. De verdediging kwam tegen dezen nagekomen eisch met nadruk op, met een beroep op medische attesten, dat mevrouw Bulkley in een precairen toestand verkeert en hare gevangenhouding hoogst nadeelige gevolgen voor haar hebben kon. Hij gaf daarbij de verzekering, dat mevrouw Bulkley kalm hier te lande haar lot zou afwachten. Overigens werd nogmaals betwist, dat wat de beklaagden hadden gedaan, onder het bereik der strafwet viel, omdat hier geen commencement d'execu tion was en kon zijn. De uitspraak op de hoofdzaak en het incidenteel requisitoir werd bepaald op a. s. Dinsdag. In de laatste 14 dagen van den fellen en langdurigen afgeloopen winter werden door een groothandelaar in steenkolen en coaks, te Amster dam, niet minder dan 3000 ton van deze artikelen aangevoerd, tot een gewicht van 3 millioen kilo- grammen. Sedert 1 April 1885 verkocht hij niet minder dan 30,000 ton, of 30 millioen kilogrammen. Vormde men deze partij tot een dijk van 10 meter breedte en gelijke hoogte, dan zou deze eene lengte gehad hebben van een kwartier gaans. Een klein vischje, een zoet vischje. Men moet een kleinigheid niet verwerpen. Het Britsche Parlement heeft in zijn beide Huizen, niet zonder oppositie, een wet aangenomen, welke den Holland- eindelijk klaar. Natuurlijk schreef hij wissel op wissel en was zelfs in handen van woekeraars gevallen. Het scheen hem toe of hij het overige van zijn leven verkocht hij onderteekende zonder te weten of hij zijne verplichtingen kon nakomen. Met een donker oog in de toekomst, die met kommer, angst en allerlei ontberingen dreigde, ging hij naar den juwelier en betaalde het bedrag. Toen mevrouw Loisel het halssnoer aan hare vriendin terugbracht, zeide deze //ge hadt het wel wat vroeger kunnen teruggeven, ik had het misschien willen gebruiken." Zij deed het etui niet open. Mevrouw Loisel herademde, want zij had zich de vraag reeds gedaan, wat zal mevrouw Forestier zeggenals zij de verwisseling bespeurt Mevrouw Loisel schikte zich verder moedig in haar lot. Zij beij verde zich om de schuld te delgen. De meid ging heen en men huurde een nog hooger bovenhuis. Mevrouw Loisel verrichte zelfs het grofste werk en men kon het dan ook al spoedig aan hare handjes zien. Zelfs behandelde zij de wasch geheel alleen. Wel viel het haar hard, doch zij hield vol. Gelijk een werkmansvrouw gekleed, ging zij naar de markt met een mand aan den arm om hare inkoopen te doen en dong op de prijzen, zooveel zij kon, af. Iedere maand verviel er dan ook een wissel. Loisel hield de boeken bij van een kleinhan- delaar en verichtte 'a nachts kopieerwerk voor een TER \EimS(HE COURANT (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1