Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. voor 120 kinderen is bijna voltooid. Voor de boerderij werden 5 hektaren bouw- en weiland aangekocht en de koopsom daarvoor is betaald. Om echter den arbeid te kunnen voortzetten, valt er nog veel te bouwen; er ontbreken nog ge- bouwen voor de drukkerij, een nieuwe inrichting voor berging van braudspuiten en steenkolen, ter- wijl de verplaatsing van de woning van den ad- ministrateur noodig is, ter verkrijging van een goed terrein voor speelplaats. In de afgeloopen week heerschte er, zoo onder bet helpend personeel als onder de bijna 800 weezen, groote drukte, wegens bet zilveren buwelijksfeest, dat de heer J. van 't Lindenhout en zijn echtge- noote keden vierenalien beijverden zich om door het plaatsen van eerebogen en het uit- en inwendig versieren der huizen en kapel dit feest. op te luisteren, dat Zondagmorgen door ds. C. de Jonge, predikant te Brussel, een der oudste vrienden van den jubilaris, in de kapel werd ingeleid. TER NEUZEN, 23 Maart 1886. Naar men ons mededeelt, beeft de commissie van toezicht op het onderwijs alhier en corps baar ontslag aangevraagd. Naar wij vernemen, zal ten gevolge van het vertrek van den ontvanger Van Wolframsdortf het kantoor Ter Neuzen worden waargenomen door den surnumerair Lambrechtsen en zal bet kantoor van af Vrijdag 26 dezer worden gebouden in de oude school op den Smidswal. Weldra zal in onze gemeente eene bewaar- school met woning voor eene onderwijzeres verrijzen en wel op bet terrein, grenzende aan het kantoor van den ontvanger der rijkshavengelden op bet Zandplein. De school zal eene diepte van 18 M. en eene breedte van 7 M. hebben. Het geheele werk zal den 1 Aug. a. s. klaar moeten wezen. Bij Min. resolutie zijn met ingang van 1 Mei a. s. verplaatst de navolgende commiezen bij's Rijks- belastingenA. S. A. Meyvan Koewacht naar Sas van Gent; P. Dreve, van Hulst naar Kauter; C. P. Knudde, van Kauter naar Hulst; J. Buijsvan Sas van Gent naar Koewacht; J. M. van der Made, van Sas van Gent naar Philippine. Bij een dergelijk besluit is met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot coimnies-ontvanger voor het grenskantoor Roodesluis (gem. Overslag) de heer L. F. Vrijdag, thans commies 2e klasse te Veldhoven. Axel, 22 Maart. De heer J. H. Geselschap Wz., predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Kethel en Spaland (Zuid-Holland.) Zaamslag. In de zitting van den gemeenteraad op jl. Vrijdag den 19 dezer, is tot onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school in den Groote Huissenspolder benoemd me- juffrouw P. J. W. Geelhoedt, wie tevens verzocht is genoemde betrekkiug met 1 April a. s. te willen aanvaarden. Ook is in die vergadering het kohier vastgesteld van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1886. 's Gravenkage, 23 Maart. Tweede Kamer. Bij de behandeling der Indische-tariefwetgeving is het amendement Bahlman c. s. tot herstel der differenti- eele invoerrechten verworpen met 53 tegen 22 stemmen. Aangenomen is het voorstel van De Bruijn Kops met 53 tegen 22 stemmen, om de invoerrechten op aardewerken terug te brengen van 10 tot 6 percent. Art. 1, bevattende de tariefsverhooging is met 45 tegen 32 stemmen goedgekeurd. De discussie over de verlaging en afscbaffing of invoering der differentieele invoer rechten is begonnen. Wegens ongesteldheid van den Minister Heems- kerk zal de Kamer morgen de grondwetsherzienings- debatten niet voortzetten maar met de Indische tarieven voortgaan om daarna de conversiewet te behandelen. Arnhem, 23 Maart. Het gerechtshof alhier eischte heden in zake Bulkley, voor mevrouw Bulkley 2 jaar, voor Kloppers 1 jaar en voor mej. Schlin- gemann 45 dagen celstraf. Z. M. heeft benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten Middelburg en Goes, standplaats Middelburg, den heer Mr. Barbas, thans als zoodanig voor de kantongerechten Ter Neuzen, Hulst en Oostburg. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Maart de volgende vonnissen uitgesproken C. de K., schipper te Boschkapelle, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 7 dagen celstraf. M. C., huisvr. van P. v. L., arbeidster te Graauw, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 7 dagen celstraf. A. de N., smid te Hulst, is wegens overtreding der drank wet veroord. tot eene boete van 3 en eene van 8 of 1 dag en 3 dagen gevangenisstraf. M. de P., leurster te Axel, is wegens op zetten tot rebellie veroord. tot 8 dagen gevangenisstraf. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 65 centimeu tot fr. 0,97stieren, koeien en runderen 55 tot 85 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 85 centimen tot fr. 1,45; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,93. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,29; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,15; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,56. De onlusten in Belgie. Te Luik is het Zaterdag en Zondag kalm ge- blevende onrust, die eergisteren te Brussel heerschte wordt echter voldoende verklaard door de berichlen die, waar en valsch, van Jemeppe en Flemalle kwamen. Uit Luik werd naar Brussel geseind, dat de fabrieken van John Coquerill, een aantal inrichtingen te Serai ng en de kolenwerken van Horloz verwoest en geplunderd werden, dat vele gendarmes gekwetst waren, een der werkbazen ge- dood was, en het hoofd van een ander op een staak door de dorpen Jemeppe en Tilleur rondge- dragen werd. jf Een correspondent van het //Journal de Bruxelles berichtte van Zaterdagavond uit Euik, dat te Tilleur veel gendarmen waren, maar alleen als maatregel van voorzorg; er was wel eene roode vlag, maar geen bebloede kop rondgedragen. In den loop van den dag werd er te Tilleur een manifest van de redactie der Belgische ,/Ba- taille" aangeplakt, waarin tot kalmte wordt aan- gemaand. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te half een te Luik bij trommelslag de garde civique onder de wapens geroepen men kondigde de aan- komst der werkstakers uit den omtrek aan. Het bericht bleek echter ongegrond en de garde civique kon te 3 uur weer naar bed gaan. z/Neem dan versche bloemen. Dat is tegenwoordig zeer in de mode. Voor een gulden of wat kunt ge eenige prachtige rozen krijgen." Het scheen, dat zij voor overtuiging niet vatbaar was. ,/Neen er is niets meer vernederend, dan zich tusschen rijk versierde dames zoo armoedig te moeten vertoonen." En dat hield zij staande. Eensklaps riep haar man ,/Wat zijn we toch dom, om daaraan niet te denken Ga naar je vrien- din, mevrouw Forestier en vraag haar een paar van hare juweelen ter leen. Je bent toch met haar intiem genoeg om dat te vragen." In overmaat van vreugde gaf zij ten antwoord wDat is waar ook, daaraan had ik niet gedacht." Den volgenden dag ging zij naar hare vriendin en vertelde haar de geheele geschiedenis. Mevrouw Forestier haalde een juweelkistje uit haar zilverkast, deed het open en noodigde mevrouw Loisel uit naar believen een keus te doen. Mevrouw Loisel zag braceletten, een snoer van paarlen, een Venetiaansch kunstig bewerkt kruis, bezet met edelgesteenten, wonderlijk schoon. Zij deed alles voor den spiegel even aan, treuzelde en. wilde niets nemen en niets teruggeven. En steeds vraagde zij //Hebt ge niet iets anders P" ,/Ja wel, zoek maar. Ik weet niet, wat u bevalt." Daar bespeurde mevrouw Loisel in een met zwarte zijde gevoerd foudraal een prachtig diamanten halssnoer. Haar hart klopte luide van smachtend verlangen. Hare handen beefden toen zij naar dit versiersel greep. Zij deed dat snoer om den hals en was geheel in verrukking. Een weinig verlegen en vol angst vroeg zij eindelijk ,/Wilt ge me dat leenen Dat alleen?" z/Zeker, met plezier." Zij omhelsde hare vriendin, kuste haar hartstoch- telijk en ijlde weg met haar schat. Op het feest trok mevrouw Loisel zeer de aandacht. Zij was mooier dan iemand anders, sierlijk en bevallig, met een betooverend lachje en opgewonden van pret. Zij maakte kennis met alle heeren, vroeg hun uamen en wenschte aan hen te worden voorgesteld. Alle ambtenaren van het ministerie wilden met haar dansen en zelfs de minister merkte haar op. Zij gaf zich geheel over aan den dans, hartstochtelijk, dronken, van genot; bij den triomf harer schoonheid, dacht zij aan niets, en zij zweefde als in een wolk van geluk rond. Te vier uur in den ochtend begon zij erover te denken om heen te gaan. Haar man hield zich met drie lotgenooten, wier vrouwen zich eveneens goed vermaakten, in een kleine salon bezig. Toen zij kwam, stond hij op en wierp haar een mantel over de schouders van gewoon maaksel, welks armoedigheid scherp afstak bij het sierlijke van het baltoilet. Zij dacht er terstond aan en wilde zich zoo gauw mogelijk verwijderen om niet door de dames opgemerkt te worden, die zich in heerlijke pelzen hulden. Loisel wilde haar terughouden. (Wordt vervolgd.) Zondagsmorgens vernam men, dat ieder hoofd- punt van de exploitatie te Seraing en in de omstreken met gendarmen bezet was. De kris- talfabriek te Val-Saint-Lambert werd bewaakt door eene afdeeling infanteriein den namiddag posteerde zich daartegenover eene groep met eene roode vlag. De bruggen van Val-Benoit, Ougree en Seraing werden mede op militaire wijze bezet gehouden. Te Tilleur zijn intusschen toch een achttal huizen geplunderd ook werden daar eenige revolverschoten op de troepen gelost, maar eene charge van de gendarmerie herstelde spoedig de orde. Zondagmorgen vertrokken per extra—trein de lanciers uit Leuveu naar Luik, te Gent stond een extra—trein gereed om, zoo de omstandigheden het noodig maakten, de garde civique, die in de kazerne geconsigneerd was, over te brengen. Te Brussel werden eergisteren duizenden exem- plaren verspreid van een allerheftigst manifest, in het Ylaamsch en het Fransch gedrukt, waarin de algemeene raad van den ,/parti-ouvrier" de werk- lieden oproept, ten gunste van het algemeen stem- recht en tegen de exploitatie door de //bourgeois." Het manifest spreekt echter vooral van den 13den Juni, den tweeden Pinksterdag, en roept tegen dien tijd alien op, om de eeuw der vrijheid te begroeten. In de voorsteden van Brussel waren tal van meetings tegen Zondag uitgeschreven. Op de vee- artsenijschool van Cureghem werden de werklieden tegen zes uur aan de Anderlechtsche poort be- scheiden om een manifestatie te houden ,/gelijk aan die van Londen en Luik Tegen zeven uur zou de stoet zich in beweging stellen met slaande trom en vliegende vaandels, //om op het stadhuis van Brussel door burgemeester Buls ontvangen te worden." Te Koekelberg hield de Gentsche socialist An- seele eene rede voor 600 personen. De groote voorzorgsmaatregelen, die genomen werden, het consign eeren van de garde civique, grenadiers, gendarmerie, hebben zeker veel tot het behoud der rust bijgedragen. Yan tijd tot tijd zijn proeven genomen tot het toepassen op verschillende wijzen van electriciteit bij het gebruik van militaire wapenen. De stoompost verneemt, dat in Engeland thans pogingen worden aangewend om een nieuw stelsel van vuren met behulp van electriciteit te volmaken en in toepassing te brengen, zoowel op achterlaadgeweren, als op de oorlogswapenen bekend onder den naam van mitrail leuses. De ontsteking van het buskruid geschiedt door middel van eene stevige construeerde batterij welke in de kolf van het geweer is geplaatst. Men beweert dat gemiddeld 6000 schoten kunnen worden gedaan, zonder dat de batterij behoeft te worden vernieuwd. De winst- en verliesrekening over 1885 van de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen sluit met een winstpost van ruim f 5000. Deze post is, volgens het voorstel der directie, tot afschrijving bestemd. De telegraafbestellers zullen tegen 1 April uniformkleeding bekomen. Ditmaal schijnt het ernst, want de kisten met kleedingstukken zijn reeds naar de verschillende kantoren verzon- den. Yolgens het Handelsblad weigerden de meeste haantjes der Amsterdamsche torens Zaterdag te draaien, omdat de wind ook zoo lang oost ge- weest was, dat zij vastgeroest waren. Te Bern is een fabriek van valsche Fransche speelkaarten ont- dekt. Een groot aantal spellen en al het gereedschap is in beslag genomen. Door een Engelsch Syndicaat is aan de Belgische regeering 100 millioen francs aangeboden voor den aanleg van een kanaal van Brussel naar de Noordzee. Dezer dagen heeft men in een plaats in Frankrijk, waar Louise Michel een toespraak hield, de rede van die dame onderbroken door het werpen met koolstronken. Een uit de menigte riep//Die kool verkoopt moet kool verwachtenDe oude eedsaflegging der Chineezen, waarbij telkens een kip de kop moest worden afgehakt, behoort thans tot het verledene. De rechtbank te Charleroi heeft den ex-kanunnik Bernard veroordeeld tot 17 maanden gevangenisstraf en 300 fr. boete. Gisteravond tikte iemand op de ruiten der woning van den heer J. H. A. te Haarlemmermeer, niet ver van Halfweg. Op de vraag der vrouw </wie daar dacht de indringer onder het parool van //goed volk" binnen te zeilen de huisvrouw wilde echter de lading niet inklaren voordat de vlag was vertoond. Hevige bedreigingen volgden//indien ge uw leven en dat van uw kinderen lief hebt, laat me binnen, of't kost uw leven of het mijne De roover had echter niet gerekend op de tegen- woordigheid van baas en knecht, die, naar buiten stormend, den kerel onthaalden op een flink pak slaag en hem ten slotte beetpakten en te Hoofddorp aan den burgemeester overleverden. Op die reis toonde de indringer zich zeer brutaal en noemde zich ,/Keizer van Rusland," waarvoor zijn financieele aangelegenheden echter niet pleiten, naardien hi in 't geheel 11| cent rijk was. Aan den burge meester deelde hij mede, dat Rotterdam zijn woon- plaats was. Plotseling onstane brand zou onder schouw- burgbezoekers geen grooter paniek te voorschijn kunnen roepen dan onlangs de verschijning van een groote rat, op het tooneel van het opera-gebouw te Richmond in Virginie, be werk te. Het was juist een roerend oogenblik en de tenor vertelde zijne aangebeden prima-donna in zeer hooge tonen, dat dood noch duivel hem van de geliefde zouden scheiden, toch eensklaps het fatum in de gedaante van een groote rat, die op de geliefden toeliep, op de planken kwam. De prima-donna viel natuurlijk in zwijm en de tenor vergat zijn dure eden en koos, in plaats van den degen te trekken, het hazenpad. De rat, die even ontdaan was als de zanger, sprong van let tooneel in het orkest en kwam op den bespeler van den grooten trom terecht, die als eene krank- zinnige met zijn trommelstok in het rond sloeg. Het dier zocht thans een toevluchtsoord onder de stoelen van de overige muzikanten en die heeren wierpen hun instrumenten weg en klauterden op lun zetels, waarop de zwarte rustverstoorder over de balustrade van het orkest wipte en in het parket, te midden van een schaar dames belandde. Het tafereel, dat thans volgde, is door geen pen te beschrijven; een deel van het publiek kreeg achkrampen en een ander deel zenuwtoevallende dames die geen toeval kregen, sprongen op en drukten de kleederen vast tegen het lijf of klommen op haar zitplaatsen. Tot schande van de heeren moet worden gezegd, dat zij zich niet veel moediger gedroegen; ver- scheidene heeren der schepping gingen voor de rat op de vlucht en het paniek werd zeer groot, totdat men zich ten slotte genoodzaakt zag de nooddeuren te openen. Een der officieren, die zich in den schouwburg levonden, trok eindelijk zijn degen, en zond den onruststoker door een welgemikten stoot naar de aarde-wereld, waarop langzamerhand alles weer tot rust kwam en de gestoorde voorstelling kon worden hervat. Zekere Briand, te Parijs, die vijf jaren lang den blanke-slavinnenhandel met succes heeft ge- dreven, onder den naam van huur— en verhuur- kantoor, is tot 13 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hij had, met behulp van een paar Londensche individuen, zekere Newman en vrouw Kart, aan 112 meisjes zoogenaamd //betrekkingen" bezorgd te Londen, d. w. z. eerst voor zich de noodige provisie getrokken en ze daarna aan de Londensche koppelaars ten prooi gegeven. Uit Monte Carlo wordt aan de Seccola ge- schreven, dat het spel er wederom een slachtoffer heeft geeischt. Een jonge Rus, die aan de roulette zijn geheele vermogen had verloren, sprong in zijn wanhoop in zee; verscheidene visschers slaagden er in hem te redden, waarop de administratie van de badplaats hem dadelijk driehonderd francs gaf met het verzoek te vertrekken. De Rus gaf er de voorkeur aan, met het geld nog een kans te wagen; hij verloor opnieuw en daarop hing hij zich in zijn kamer op. In vroeger tijd bestond het gebruik, dat de zoogenaamde //Decaves" niet meer in de speelzalen werden toegelaten; thans vergunt men hun het binnenkomen, waarschijnlijk met het doel hun ook het reisgeld weer te ontnemen en ze aan den dood over te leveren. Een sigarenfabrikant te Berlijn heeft zijn crediteuren per circulaire meegedeeld, dat hij zich verplicht ziet zijn betalingen te staken, omdat zijn echtgenoote met medeneming van zijn geheele baarvermogen en zijn boekhouder er van door was gegaan. Bij onderzoek bleek de mededeeling juist. De echtgenoote, 42 jaar oud, is met haar vereerder sinds 14 Maart verdwenen, met medeneming van de kas tot bestrijding van de reiskosten. Yolgens de jongste berichten uit Noorwegen en Denemarken is het daar dooi. Kopenhagen is weer door schepen bereikbaar, maar de spoorwegen zijn hier en daar nog door de sneeuw versperd. De haven van Kiel is nog vol ijs, maar het Duitsche panterschip Arminus is bezig om weer ruim vaarwater te maken. Te Londen is ook weer sneeuw gevallen. Blijkens de mededeeling der meteorologen heeft Louden in 15 jaren zulk een strengen winter niet gehad. Ge durende twee maanden waait onafgebroken een scherpe Noord-oosten wind, die het aantal zieken tot een hoog cijfer heeft opgevoerd. Te Berlijn heeft het 36 uren achtereen gesneeuwd, doch nu is het eindelijk uit. Ook daar had men niet op zulk een langen en strengen winter gerekend. Ten minste vele kolenhandelaars zijn niet meer in staat om de talrijke bestellingen uit te voeren en menigeen is hierdoor verlegen, daar de voorraad uit de steen- kolenmijnen niet zoo spoedig kan worden aangevuld. Te Bronte op het eiland Sicilie heeft een bende roovers de villa van den burggraaf Bredfort of den hertog van Bronte, gelijk hij op Sicilie wordt genoemd aangevallen. De villa heet Castello de Maniace en werd door den Koning van Napels ten geschenke gegeven aan den Engelschen admiraal Nelson, ter belooning vau de goede diensten welke hij had bewezen bij de verdrijving der Franschen uit Napels. Blijk'oaar was het doel der roovers om den heer Yictor Hood, zoon van Lord Bridport, op te lichteu en een hoog losgeld te eischen voor zijn in vrijheidstelling. Stout trokken zij op de villa los, doch werden door de bedienden met een krachtig geweervuur ontvangen Alle pogingen om het huis te bestormen mislokten. Menige roover beet in het zand en ten slotte deden de belegerden een uitval, waarbij de heer Hood vier roovers gevangen nam, die wegens hun wonden niet meer konden ontsnappen. Yijf jaren geleden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2