Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2176. Woensdag 24 Maart 1886. 26e Jaargang. Binnenland. 4 aan te besteden: Kit H.A.LSSN0ER, ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per post: Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Oil blad verschljnt Dinsdaj. en Vrijdagavoud bij den uitgever P. Jl. VAN S> E SAND I. te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOEK zullen den 10^n April e. k., des na- middags te 2 uren, ten Raadhuize tracbten Het bouwen eener ONDEB.WIJ- ZERSWONING aldaar. Plaatselijke aanwijzing zal gescbieden, den 3den April e. k., des namiddags te 2 uren. Gedrukte bestekken a 1,00 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van WESTDORPE, zullen op Maandag 5 April aanstaande, des namiddags twee ure, ter gemeentekamer in bet openbaar Eenige aan te brengen veranderingen aan en in de openbare school dezer gemeente. Aanwijzing ter plaatse zal gescbieden den 29 dezer maand des namiddags twee ure. Gedrukte bestekken en plans zijn ad 0,85 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. Westdorpe, 12 Maart 1886. C. VAN WAES, Burgemeester. J. P. KIEBOOM, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Kop nocb staart is er te vinden aan dien fijuen Europeescben diplomatien winkel. Hoe jagen we den Sultan met zijn barern het gevoegelijkst over den Bosporus en diep in Azie op, om van de Zwarte zee een door Russiscb gebied omzoomde binnenzee te krijgen, zoo vraagt men van de Krim tot de Witte zee en hoe keeren we dat, staat op elke bladzijde van het dagboek van John Bull geschreven. Met het uitdrijven van Polen en Joden uit Duitschland is de Czaar zoo matig in zijn scbik, vandaar de verscberping der eontrole aan de grenzen om de nederzetting van Duitschers op Russiscb grondgebied zooveel mogelijk tegen te gaan. Waar die arme lieden dan been moeten Misschien naar Kameroen. De oude hontbakker aan den Tbeems zit tot over hals en ooren in de Iersche kwestie. Zijne plannen zijn nog niet uitgelekt, hoewel men bet er voor boudt, dat op zijn program o. a. voorkomt een Ierscb parlement te Dublin en vertegenwoordi- FEUILLETON MAR IIET FRANSCH. Zij behoorde tot die bekoorlijke, mooie meisje; die als door eene vergissing van het lot in een ambtenaarsfamilie zijn geboren. Zij bad geen bruid' schat, geen uitzicbt om door een rijk, voornaam beer opgemerkt, bemind en getrouwd te worden en daarom nam zij een ambtenaar bij bet miuisterie van onder- wijs tot echtgenoot. Zij moest nu zeer eenvoudig leven, omdat haar man geen geld bad voor opscbik en feesten maar daarbij gevoelde zij zicb even ongelukkig alsof zij uit de maatscbappij ware ver- bannen. Bij vrouwen is nu eenmaal geen sprake van rang of stand, want schoonbeid en bevalligheic nemen bij baar de plaats in van geboorte en af komst, Goede sinaak, sierlijkbeid en geestigheid is voor haar alles en doen vaak vrouwen uit bet volk op groote dames gelijken. Yoor iedere weelde en elk genot voelde zij zicb gescbapen en daardoor leed zij vreeselijk door de omstandigheden, waarin zij verkeerde. De bekroin penheid barer woniug, de naakte wanden, de ver- vallen stoeleu en meubelen deden baar pijnlijk aan. A1 deze dingen, welke misschien een andere vrouw van baar stand niet eens zou hebben opgemerkt, kwelden baar en maakten baar verdrietig. Het ge- ging der Ieren in het Rijksparlement te Londen, niet in verhouding tot de bevolking, maar tot de lijdrage in de belasting van bet Rijk, waardoor Ier- and door 30 afgevaardigden in bet Parlement zal worden vertegenwoordigd inplaats van door 150. n bet Lagerhuis peinst men op middelen om door staatshulp in den nood der werkloozen te voor- zieu. Het voorstel van Lord Charles Beresford, een jong officier, die zicb in den Soedan-krijg naam leeft gemaakt, werd verworpen. De lord wilde schepen bouwen en matrozen aanwerven. Dat de ords de Ieren veel tegemoet zullen komen, valt niet te denken; reeds nu hoorde men eene reeks van klachten over de persoonlijke veiligheid, het toenemen van bet boycotting—systeem'' en de agrariscbe moorden. Hierbij gevoegd de tegenstand die Gladstone's plannen in het miuisterie onder- vinden, dan zijn wij geneigd te gelooven, dat er van de „Home-Rul]-Bill" niet veel terecbt zal romen. De beide Ministers Chamberlain en Tre- velyan zullen misschien gaan en Gladstone heeft de openbaring zijner plannen verscboven van 1 April tot Paschen. Gaan de beide Ministers, dan volgen er meer ondergeschikte leden der regeering. Het geschil in Egypte is van de baan Engelsche officieren zullen worden aangesteld bij de bezettiug van Suakin en geen Egyptiscbe. De rust in Ierland scbijnt bestendig, maar in Manchester beeft de politie een glazen—ingooiende menigte moeten uit- een drijven en sommigen arresteeren. Ook in Luik zijn ongeregeldheden vooTgevallen, veroorzaakt door werkeloozen uit den omtrek, waarom de militaire macht onder de wapenen is geroe- pen. Een groot aantal koffiehuizen is door bet gepeupel geplunderd en vernield, door politie en garde—civique (schutterij) zijn charges gemaakt, sabelhouwen uitgedeeld en een bonderdtal amok- makers gearresteerd. Evenmin is er te Decazeville vrede en de werk- staking duurt voort. De debatten in de Eransche Kamer brengen geen verbetering in den toestand aan. De laatste bericbten zeggen, dat niet alleen de mijnen van Bourrain en Palayret in brand staan, maar dat ook Couche tot ver in de diepte is aan- getast. Aan de ,/Cri du peuple" wordt medegedeeld „Gij kunt dus zeggen, dat de kolenbeddiug eene onmetelijke vuurhaard is, waar onberekenbare rijk- dommen verbranden." De Grieken leggen het hoofd nog maar niet in den scboot, niettegenstaande al de viiendelijke verzoeken, de berhaalde bedreigingen en het groote machtsvertoon van den kant der Turken aan de grenzen. Nogmaals beeft de Porte stappen gedaan om Griekenland tot ontwapening te bewegen en wordt daarin gesteund door de mogendheden met de bedreiging, dat, zoo bieraan niet spoedig wordt voldaan, de diplomatieke betrekkingen met Athene zullen worden afgebroken. Delyannes beweert in volmaakte overeenstemming met Koning en volk te bandelen en zicb niet bij de Bulgaarscbe Unie te kunnen neerleggen, omdat zij daarin eene schen- ding zien van het door de mogendheden bekracbtigd tractaat van Berlijn en hun invloed op Macedonia tot nul wordt herleid. De Grieksche Premier moet in zijn overmoed gezegd hebben //De vloot is Griekenland''s recbter bandwordt zij ons afge- slagen, dan zullen wij met de linker vecbtenaan een geregeld gevecbt zullen wij ons dan niet wagen, docb ons geluk beproeven in een guerilla-oorlog, waarvoor de hellingen van den Pindus en den Olympus bij uitstek gescbikt zijn." De zaken tusschen Servie en Bulgarije zijn in orde, maar met de Porte is alles nog niet in het reine. Alexander beeft zijn gevolmachtigde Zanoff uit Konstantinopel teruggeroepen, daar de onderhande- lingen van dezen met de Porte niet aan de bedoe- lingen des Vorsten hebben beantwoord. Overigens zou Yorst Alexander de verklaring hebben afge- legd, dat bij met de beperking zijner benoeming tot gouverneur—generaal van Oost-Rumelie voor den tijd van vijf jaren genoegen zou nemen, op voorwaarde dat de herbenoeming niet van de goed- keuring der mogendheden afhankelijk zal worden gesteld en dat deze uitsluitend door de Porte zal gescbieden. Hoe verder van Petersburg, boe nader aan Stamboel, zoo gaat het den Battenberger, en geen wonder, want beide monarcben zien hetzelfde spook in den gebieder aan de Newa. De Minister van Oorlog beeft goedgevonden te bepalen dat, met inachtneming van de noodige voorzichtigheidsmaatregelen, de militairen beneden den leettijd van 18 jaren in tijd van vrede in bet dragen van den gepakten ransel zullen worden ge- oefend bij die gelegenbeden, dat met den ransel wordt uitgerukt. Daarmede moet onder meer be- oogd worden, dat de jeugdige militairen gaandeweg gescbikt worden gemaakt om bij mobilisatie zelfs bunne uitrusting te kunnen medevoeren. Omtrent de inlijving der lichting van 1885 is door den Minister van oorlog bepaald, dat bij de bereden korpsen geen plaatsvervangers boven de 30 jaren mogen werden ingelijfd, tenzij deze vroeger bij een bereden korps hebben gediend. Voor het korps pontonniers worden bestemd de scbippers, visschers, zeevarenden en ketelsmeden. Ongeacht bunne lengte zullen aan het korps genietroepen worden toegewezen: de beambten bij den telegraafdienst (telegrafisten, assistenten en klerken), bij spoorwegen en bij stations, de instru- mentmakers, de stokers en de macbinisten, wijders bij voorkeur de spoorweg- en rijswerkers en de riet— of stroodekkers. De miliciens, die onderwijs in de genees— of heelkunde hebben genotsn, de hulp-apothekers en de apotbekersbedienden worden bij de infanterie- regimenten ingedeeld, ten einde later bij de com- pagnien hospitaal-soldaten over te gaan. Het bekende comite te Groningen in zake de invoering van beschermende rechten zal a. s. Dinsdag in bet Cafe-Prins aldaar vergaderen, om een begin van uitvoering te geven aan bet voorstel tot bet opricbten van eene landbouw-ligue, welke zaak reeds eenigen tijd een punt van briefwisseling bad uitgemaakt tusschen bet comite en de zuidelijke broeders in Limburg, Noord—Brabant, Gelderland en Zeeland. Voor het Arnbemscbe gerechtsbof stond jl. Yrijdag terecht de 32jarige A. N., naaister te Nijmegen, bescbuldigd van kindermoord door de ongebuwde moeder voor de eerste maal gepleegd. Beschuldigde bekende ten huize harer ouders in het begin van September 1885 bevallen te zijn van een kind, dat zij terstond zoodanig bij den hals bad vastgehouden, dat bet niet kon schreeuwen. Na het eenige dagen op den zolder verborgen te hebben gebouden, bad zij het kind op 17 Septem ber in een paar doeken gewikkeld en een eind beneden de gierbrug in de rivier de Waal geworpen. Op 2 October was een weinig meer stroomaf- waarts op den Waaloever onder Valburg een kin- derlijkje komen aanspoelen, dat door den veldwacbter naar Arnhem werd overgebracbt en ter schouwing werd overgegeven aan de doctoren Thijssen en De Voogt, die constateerden, dat bet kind, dat was komen aanspoelen, had geleefd en geademd en waarschijnlijk den stikkingsdood gestorven was. De vraag, die in dit geding te beslissen viel, was de identiteit te bewijzen van het kind, dat in de Waal was geworpen en dat, wat veertien dagen later was aangespoeld. Volgens bet O. M. mocbt hieraan niet getwijfeld worden, o. a. op grond der opgaven van den bakenmeester te Nij megen, die verklaarde, dat al wat voor Nijmegen in de Waal viel, door den stroom op den recbter oever onder Valburg werd geworpen. Op grond daarvan requireerde bet O. M. tegen beschuldigde twee jaren celstraf. De verdediger, Mr. E. Scheidius, kwam er tegen op, dat hier met eenige zekerbeid aan de indentiteit van bet kind kon worden geloofd. Er zou dus z. i., wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak moeten volgen subsidiair vroeg hij voor beschuldigde eene geringe straf. Donderdag a. s. uitspraak. Yolgens bet 89e verslag van de weezenin- ricbting Neerbosch, werd van 1 October tot 31 Decemberbehalve honderden kleedingstukken ontvangen aan giften f 27943,04 en voor druk- en bindwerk 15937,90. Het nieuwe weeshuis zicbt van bet dienstmeisje, haar eenige bulp bij de huisbouding, bracht baar steeds uit baar humeur. Zij dacbt aan de deftige voorkamers, met Oostersche tapijteu belegd en bronzen lampen aan het plafond en aan de livrei-bedienden, die in deftige huizen bedienen. Zij dacbt aan groote salons met heerlijke tapijten en pracbtige meubelen, nog bovendien ver- sierd met kostbare snuisterijen en aan kleine en sierlijke salons, waar men zoo 's middags om vijf uur met de beste vriendinnen zoo prettig keuvelen kan. 's Middags zaten zij aan tafel; haar man, die tegenover haar zat, tilde bet deksel op van de soepter- rien en zeide met stralende oogenWat een heerlijk soepje! Er gaat toch maar niets boven soep.Zij dacht intusschen aan uitgezochte diners, aan blinkend zilver, aan behangsels vol ouderwetsche figuren en zeldzame vogels midden in een tooverwoud aan zeldzame gerechten, opgedragen in kostbare scbotels aan complimenten en wat al niet meer. Zij had geen toilletten, geen juweelen, niets. En van iets anders, hield zij niet; slechts daarvoor meende zij gescbapen te zijn. Haar eenige wenscb was te behagen en te bekoren, benijd en gevierd te worden. Uit den tijd toen zij nog op dekost- scbool was, bad zij een rijke vriendin; docb lang- zamerhand bezocht zij ook baar niet meer, want het viel haar steeds moeielijker naar baar eigen huis terug te keeren. Dagen lang beweende zij dan baar smart en ellende en kwam soms tot vertwijfeling 1 Op zekeren avond kwam baar man vroolijk te buis en bad een grooten brief in de band. ,/Kijk eens," zeide hij, ;/dat is iets voor je!" Zij opende den brief en baalde een uitnoodigings- kaart te voorscbijn, die aldus luidde „De minister van onderwijs en zijne echtgenoote verzoeken den heer en mevrouw Loisel hun de eer te bewijzen, Maandag 18 Januari den avond bij ben te komen doorbrengen." Haar man dacht, dat zij zeer blij zou zijn met deze uitnoodiging, maar verontwaardigd wierp zij de kaart onverscbillig op tafel en zeide//Nu wat zou dat ,/Maar lieve, ik dacbt dat je bet wel prettig zoudt vinden. Anders kom je nergens en nu biedt zicb juist zulk eene scboone gelegenheid aan. Het beeft me niet weinig moeite gekost eene uitnoodiging machtig te worden. Ieder wil er een hebben en de mindere ambtenaren komen daardoor achteraan. Daar zult ge de geheele groote wereld ontmoeten. Zij zag hem verwijtend aan en vroeg ongeduldig ,/Maar wat moet ik dan aantrekken, om daar eenigszins fatsoenlijk te komen Daaraan bad hij niet gedacbt. ,/Wel, de japon," stamelde hij, „die je gewoonlijk aantrekt, als je naar de comedie gaat. Ik meen dat die heel mooi Plotseling bield hij op, toen hij zijn vrouw zag scbreien. Twee dikke tranen rolden over hare wangen. ,/Maar wat scbeelt er aan? vroeg hij verscbrikt ,/wat is er toch?" Met moeite bedwong zij baar tranen en antwoordde met trillende stem ,/ik heb geen toilet en kan dus niet naar dat feest gaan. Geef de kaart maar aan een uwer collega's, wiens vrouw beter garderobe heeft dan ik ,/Zeg eens, Mathilde," begon hij weer, ,/wat moet een beboorlijk toilet kosten, b. v. een, waar ge later ook nog gebruik van kunt maken, natuurlijk iets eenvoudigs." Zij dacbt een oogenblik na, berekende en over- legde bij zichzelve boeveel zij kon vragen, zonder eene terechtwijzing te ontvangen of baar spaarzamen echtgenoot scbrik aan te jagen. Eindelijk zeide zij aarzelend Juist weet ik het niet, doch ik geloof dat ik er met een paar honderd gulden wel zou komen." Hij verbleekte een weinig, omdat bij een andere bestemming bad voor de tweebonderd gulden, welke bij met zooveel moeite bad opgespaard, maar toch antwoordde bij onmiddellijk„Nugoed. He zult dat geld hebben, maar zorg dan ook voor een mooi toilet." De dag van het feest naderde en mevrouw Loisel scbeen treurig, onrustig, zenuwachtig. Toch was baar japon gereed. „Wat deert, u toch," vroeg baar man. „.le bent sedert eenige dagen zoo zonderling." ,/Wat mij deert? Dat ik hoegenaamd geen versiersel beb, geen steen geen bnllant, niets. Ik zal er allertreurigst uitzien. Ik bleef liever tehuis. TEK NEllZENS'CME (MEANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1