Gemengde berichten. Landbouwberichten. BURGERL1JKE STAND. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 19 Maart 1886. Door Ged. Staten van Zeeland is als volgt vastgesteld het door de gemeenten van Zeeuwsch- Ylaanderen te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie voorditjaar Aardenburg 5, Axel 9, Biervliet 7, Boschka- pelle 3, Breskens 4, Cadzand 6, Clinge 8, Eede 4, Graauw 6, Groede 7, Hengstdijk 3, Hoek 6, Hon- tenisse 16, Hoofdplaat 3, Hulst 7, Koewacht 6, Nieuwvliet 3, Oostburg 5, Ossenisse 2, Overslag 2, Philippine 1, Retrancheinent 1, Sas van Gent 2, Schoondijke 5, St. Jansteen 6, St. Kruis 2, Sluis 6, Stoppeldijk 3, Ter Neuzen 12, Water- landkerkje 2, Westdorpe 3, IJzendijke 10, Zaam- slag 7, Zuiddorpe 2 en Zuidzande 3. In de maanden Pebruari en Maart van dit jaar zijn van bier naar Louden door de Nederlandsche stoombooten Minerva en Mercurius vervoerd niet minder dan 10900 schapen. Woensdagavoud had alhier eene vergadering plaats van de gevestigde afdeeling van de vereeniging tot Christelijke verzorging van kraukzinnigen en zenuwlijders in Nederlandde heer Ds. J. Wes- terhuis, als secretaris aftredende, werd als zoodanig weder herkozen, terwijl aan het afdeelingsbestuur nog twee leden werden toegevoegd, en daartoe gekozen de heeren J. A. Tazelaar en M. de Regt, zoodat het bestuur alsnu bestaat uit de heeren Ds. A. van Veen, president, J. A. Tazelaar, M. de Regt, Ds. J. Westerhuis, secretaris, en H. Rodmans, penningmeester. Bij onderling goed- vinden werd besloten, den heer Ds. A. van Veen af te vaardigen om de afdeeling te vertegenwoor- digen, op de algemeene vergadering te Utrecht, op den 29 April a. s., zonder bezwaar voor de kas der afdeeling. Het getal leden, dat bij de oprichting in Juli 11. 34 bedroeg, bedraagt thans 49. Bij de Woensdag alhier gehouden verkooping van 26 Fransche veulens werden een 12tal aan tamelijke prijzen van de hand gedaan. Gedurende de tweede helft der maand Januari 11. is door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brief verzonden aan het adres van A. Braam te N. Beveland. Door het hulppostkantoor te Zuiddorpe aan het adres van Maria Barbee te Gent. Bij Koninklijk besluit van den 11 dezer, is aan den heer F. G. J. Smits, commies—ont- vanger van het kantoor der invoerrechten en accijn- sen te Overslag, een pensioen verleend van /381. Hontenisse. De meestoof //Oranje" te Walsoor- den werd Donderdag jl. in het openbaar verkocht voor f 2750. Het gebouw had, naar men zegt, bij den aanbouw f 40,000 gekost. Sluis, 17 Maart. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer J. de Kat Angeliuo, predikant te Varik (Gelderland.) Alles heeft dan ook nog, als ware het in de maand Januari, een geheel winterachtig aanzien. De velden liggen nog overal kaal en de teere gras- stengeltjes van het winterkoren loopen groot gevaar door de hevige nachtvorsten doodelijk getroffen te worden. De weilanden staan nog dor en doodsch en het is zeer te vreezen, dat zij de ophanden zijnde grasmaand niet met haar zacht groen ver- sieren zullen, noch het dartele vee tot grazen zullen uitnoodigen. De tuiuen wachten nog steeds op de krachtige werking van schop en spade, waardoor de harde grondlaag ontvankelijk gemaakt wordt voor den gezegenden invloed van het koestereude zonnelicht. Korlorn, moeder Natuur neemt dit jaar een wel wat al te langen winterslaap, zeker niet in het voordeel van zoo menigeen, wiens lijden, outbering en armoede juist des winters het meest gevoeld wordt, zeker ook niet in het voordeel van zoo vele daglooners, wier wintervoorraad, zooals te be- grijpen is, uitgeput raakt en die anders in dezen tijd van het jaar door veldarbeid in de behoefteu van hun huisgezin voorzien. Wij wenschen daarom met hen, dat de gunstige verandering in de weers- gesteldheid, welke sedert de laatste dagen is op te merken, van blijvenden aard moge zijn en de winter ons maar spoedig zijn afscheidsgroete moge brengen, opdat bij het leugeri der dagen een milde, zachte lente-adem het aardrijk moge toestroomen en dit weldra met verjongde kracht moge ontwaken uit den diepen slaap, waarin de wintervorst het tot hiertoe gedompeld hield. 's Gravenhage, 19 Maart. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over het Hoofdstuk Onderwijs der groudwet heeft de heer Lieftink het amende- ment der rechter zijde sterk bestreden en het beginsel der subsidieering afgekeurd, De heer De Beaufort zag in art. i94 geen beletsel om het bijzonder onderwijs te bevredigen en overwoog het voorstel om alleeri te bepalen, dat er gelegenheid zij lager onderwijs te genieten zonder iemands godsdienstige begrippen te kwetsen. De heeren Schaepman en Vermeulen hielden aan het voorstel der rechter zijde vast; de heer Gleichman sloot zich bij den heer De Beaufort aan. De Minister Heemskerk bestreed de ongods- dienstigheid der Staatsschool en betoogde, dat zij door de overgroote meerderheid des volks begeerd werd. Hij beval de rechter zijde aan, haar amende- ment nog eens ernstig te overwegen. Woensdag voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Maart de volgende vonnissen uitgesproken L. D., oud 31 jaar, werkman, wonende te Hoek, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot tweemaal f 8 boete of tweemaal 3 dagen ge- vangenisstraf. lo. C. J., oud 58 jaar, werkman, wonende te Ossenisse; 2°. P. P., oud 76 jaar, werkman, wonende te Stoppeldijk, zijn wegens eenvoudigen diefstal veroord. de eerste tot 3 dagen celstraf, de tweede tot 3 dagen gevang. G. v. D., kleermaker te St. Jansteen, is wegens storing der godsdienstoefening veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevang. Zaamslag, 19 Maart. Hoort men in den laat- sten tijd van bijna alle zijden, dat de winter dit jaar buitengewoon streng en lang is, ook in onze streken schijnt het hem dit voorjaar bij uitstek goed te bevallen. In weerwil toch, dat de lente- maand reeds in het land is, in weerwil dat de zon hare dagbogen telkens grooter aan den hemel spant, blijft heer Winter zijn vertrek maar onophoudelijk uitstellen en schijnt hij niet genegen te zijn, voor- alsnog zijn boeltje voor goed in te pakken. De scherp snijdende noordoostenwind, bijna even streng als in het midden van den winter, doet alles van koude verstijven en houdt door zijnen killen adem alle ontwikkeliug en groeikracht tegen. De zalmvangst blijft zeer schraal. In de eerste helft dezer maand werden te Kralingen slechtsl200 zalmen aangevoerd, terwijl het aantal in denzelfden tijd van Maart 1885 ruim 2200 bedroeg. Een groot gedeelte der Urker visschersvloot is in den morgen van 16 dezer naar de Noordzee ver- trokkenzoover het oog reikt, is het water van ijs bevrijd. Naar men verneemt, zal de Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft over het afge- I loopen jaar geen dividend uitkeeren. Ten be- hoeve van het //Magdalenahuis" te Zetten waar thans 15 vrouwen en 11 kindereu worden ver- pleegd, is van een onbekende _/1000 ingekomen, tot aflossing der schuld, die nu nog f 18,000 bedraagt. Tusschen twee commiezen en een beude van veertien smokkelaars is op de hoogte van Winschoterzijl (Groningen) een hevig gevecht geleverd, waarbij een smokkelaar door een revol- verschot gedood werd. Bij een melkboer onder Numansdorp zijn in dezen winter twee runderen van den honger omgekomen. Thans, nu er in de bevroren weiden geen grassprietje los is, heeft die boer reeds een deel van zijn arm vee de deur uitgejaagd. Een liefhebber van duiven te Zaamslag, in het bezit zijnde van een paar fraaie zoogenaamde post- of trekduiven, had korten tijd geleden het geluk, dat zijn gevederd paar eieren kreeg, waarop het zich ter uitbroeding nederzette. Ofschoon dit feit op zichzelf geene bijzondere beteekenis heeft, aangezien het een alledaagsch natuurlijk verschijnsel is, de omstandigheden, wanr- mede het vergezeld ging, zijn evenwel te aardig en te opmerkelijk, om ze onvermeld te laten. Nauwelijks prijkte het nest met een tweetal eieren, of even als trouwe echtgenooten, die elkander de lasten van het huwelijksleven helpen dragen, zoo ook stonden de doffer en zijn vrouwtje elkaar getrouw ter zijde en schenen vast besloten, elkander ge durende den broeitijd geregeld af te wisselen tot het warm houden der eieren. Nadat dit eenige dagen zonder stoornis voortge- duurd had en de doffer zijn vrouwtje weder op het nest had vervangen, vloog de duif weg en liet zich in langen tijd niet zien. Intusschen bleef de doffer getrouw op het nest zitten, geduldis; de terugkomst zijner wederhelft verbeidende. Eindelijk komt de langverwachte terug. Maar hoe? Met bebloedde vleugels, half gebroken pootjes en trillende over het geheele lichaam, bijna te zwak om te staan, verschijnt zij, die men reeds van ontrouw verdacht had, voor haren echtvriend, die, in plaats van haar liefderijk te ontvangen en te verplegen, haar nog erger toetakeld en heel onzacht buiten de deur zet. Kort daarna is de doffer weggevlogen en na eene afwezigheid van acht dagen tot het oude nest teruggekeerd, doch nu in gezelschap eener andere levensgezellin, met wie hij de woning heeft opge- nomen, waarna beide op nieuw vertrokken zijn, vermoedelijk oin een huwelijksreisje te ondernemen. Ter wille van den eigenaar wenscht men, dat het bruidspaar spoedig moge wederkeeren. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat een spoor- trein van de Chicago Rock Island spoorweg-maat- schappij in de nabijheid van Joliet, in Illinois, beroofd is geworden. Gemaskerde roovers drongen in een postwagen binnen, vermoordden den ambtenaar die moedig weerstand had geboden en stalen dertig duizend dollars uit de brandkast. De Oregon, een der prachtigste schepen der bekende Cunard Line, van 13,000 ton en 12,000 paardekracht, ingericht om 1800 personen te kuuneu bevatten, is verloren. De wachter der vuurbaak van Fire Island heeft het eerste telegram verzonden, en bericht dat de Oregon, ten gevolge eener aanzeiling met een on- bekenden schooner gezonken is; al de passagiers werden opgenomen door de Fulda van de Noord- Duitsche Lloyd, van Bremen, die Zondagmorgen op Fire Island het bericht der redding gaf. De wachter der vuurbaak beweert ten 6 ure een viermaster op ongeveer 15 mijlen van het eiland verlaten te hebben zien ronddolen alleen de masten kon hij nog onderscheiden, doch hij meende de Orgeon te herkennen. Ware dit zoo, dan zou de Orgeon niet gezonken, doch wel verlaten zijn. Dat is nogthans niet te vermoeden, want waarom zou de Fulda het schip dan niet op sleeptouw genomen hebben Het Cunard-stoomschip is ten 1 uur gezonken, een deel der brieven zijn gered; 69 zakken der mail zijn op de Fulda overgebracht, en de Oregon had er 80 aan boord. Er waren 186 passagiers lste klasse, 66 2^e en 389 tusschendeks—passagiers de bemanning beliep 205 koppen. Tengevolge der orde en tucht, die op de Oregon heerschte, is de redding op prachtige wijze volvoerd geworden; de kapiteiu verliet het laatste het schip. Men denkt, dat de schooner, waarmee de Oregon in aanzeiling is geweest, onmiddellijk gezonken en met man en muis vergaan is, men heeft er niets meer van gehoord. De Oregon heeft langs bakboordzijde een groot gat gekregende aanzeiling maakte een geluidals het losbranden van kanonnen. alleen het geval met huishonden maar vooral ook met jachthonden. Ten einde dezen toestand te d°en eindigen verzoekt de voorzitter de hulp der leden van den raad. Hij stelt daarom voor, het kohier te laten drukken en aan ieder lid een exemplaar uit te reiken. Eveneeus met algemeene stemmen aangenomen. Nog was ingekomen een schrijven van den heer L. Taat. Adressant verzoekt een gedeelte van den grond achter zijne te bouwen woning aan minderen prijs te mogeu hebben, daar deze voor hem veel minder waarde heeft, of dat de gemeente dien hoek voor zich zelve houde. Tot dit laatste wordt op voorstel van het Dagel. Bestuur met algemeene stemmen besloten. De voorzitter zegt, dat de heer Fercken mede- gedeeld heeft, dat de spoorwegmaatschappij bereid is het verzoek inzake verbetering stationsweg in te willigen. Dit wordt voor kennisgeving aange nomen onder aankzeggiug aan den heer Fercken. De heer Joz. de Feijter deelt tnede dat hij, ingevolge zijne opdracht, gesproken heeft met den dijkgraaf van den Koegorspolder. Hij heeft het genoegen te kunnen mededeelen, datgeuoemde heer eenstemmig met den raad dacht over 't verbeteren van den veel besproken weg te Sluiskil en dat het begrinden hiervan een der onderwerpen van bespre- king zal uitmaken in de eerste vergadering van ingelanden. Dit wordt eveneeus voor kennisgeving en onder dankbetuigiug aan den heer De Feijter aangenomen. Ingekomen waren verder eenige Provinciale en Staatsbladen. De vergadering wordt gesloten. AAHBESTEDIiVGEHI, Op Vrijdag, 2 April 1886, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestnur te Middelburg, van I. Het verruimen van een gedeelte der Rijks- waterleiding beoosten het kauaal van Ter Neuzen, bewesten de Othensche kreek. (Raming f 6600, II. Het vernieuwen en herstellen der hoofden "VI en XI op den oever voor Ter Neuzen. (Raming 2000, III. Het maken van een basaltmuur in de binnen- haven bij de groote sluis te Wemeldinge, met bijbehoorende werken, behooreude tot de werken van het kanaal door Zuidbeve- land. (Raming 3600, Van 1 tot 15 Maart 1886. z/Hoera, voor de Nieuwe Sirene Moge zij even lang leven als de oude." Mijnheer de pastoor is het schip genaderd. Achter hem staan de koorknapen en de muziekanteu op een rij geschaard, de banier in het midden. r/ Benedicat Deus Victor en Clara zijn peet. Mijnheer de pastoor heeft zich vlak voor hen geplaatst. Zij staan hand in hand, schuchter en verlegen, en haspelen op de zonderlingste wijze de woordeu dooreen, die dekoorknaaphuntoefluistert,ter wijl mijnheer de pastoor hen met wij water besprenkelt //Benedicat Deus Men zou hen voor een jong bruidspaar in de kerk kunnen houden. Deze gedachte komt bij alle aanwezigeu op en misschien bij henzelven ook, want zij durven elkander niet aanzienen naarmate de plechtigheid vordert, neemt hun verwarring meer en meer toe. Nu is alles afgeloopen. De menigte gaat uiteende Nieuwe Sirene heeft den zegen ontvangen. Maar men kan de muziekanten toch niet laten vertrekken, zonder hun een verfrissing te hebben aangebodenen terwijl Louveau de glazen vult, geeft Maugendre moeder Louveau een knipoogje, neemt peter en meter bij de hand en wendt zich tot den pastoor z/Ziedaar de doopplechtigheid afgeloopen, mijnheer de pastoorwanneer zal nu het huwelijk plaats hebben." Victor en Clara worden zoo rood als kersen. Mimile en zus klappen in de handen. En te midden van de algemeene opgewonden- heid buigt Louveau zich over den schouder van zijne dochter heen. Hij heeft een verbazende pret, de brave schipper, en reeds van te voren schaterende over zijn handigheid, zegt hij leuk: z/Zeg Clara, zouden we Victor maar niet naar den commissaris terugbrengen EINDE. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Maandag 15 Maart. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden behalve de heer C. van der Hooft. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, wordt door den secretaris lezing gegeven der notu- len, die goedgekeurd en vastgesteld worden. De heer Schuijlenburg verzoekt den voorzitter, alvorens over te gaan tot behandeling van punt I, het plaatsen van lantaarnpalen op het marktplein ter tafel te wiilen brengen. Dit verzoek wordt ingewilligd. Door de commissie van fabricage was voorgesteld twee monumentale lantaarns aldaar te plaatsen. Het Dagel. Bestuur, onderzoek gedaan hebbende, naar de prijzen hiervan, was met het oog op de finantien der gemeente voor het plaatsen van 6 gewone lantaarns. De commissie van fabri cage trok daarop bij monde van den heer Harte haar voorstel in, terwijl dat van het Dagel. Bestuur met algemeene stemmen werd aangenomen. Aan de orde was alsnu pur.t I, het vaststellen van den ligger der wegen en voetpaden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Ingekomen waren Een adres van den heer A. Waeijhaert, oud hoofd der openbare school te Hoek, verzoekende een strook grond van de gemeente te koopeu aan den Oostelijkeu kanaalarm. Onder de gewone voor- waarden wordt dit verzoek ingewilligd. Idem van den heer P. A. van de Velde, om den grond bij zijne woning in erfpacht. De voor zitter stelt namens Burg, en Weth. voor aan dit verzoek niet te voldoen, maar aan adressant dien grond te verkoopen. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten de uitvoering hiervan wordt overgelaten aan het Dagelijksch Bestuur. bij de behandeling van het volgende punt kohier der belasting op de honden, wordt door verschillende leden opgemerkt, dat er veel meer honden in de gemeente zijn dan zijn aangegeven. Dit is niet HULST. Geboorten. 7 Maart. Josephiua Maria Rosalia, d. van Aloysius van der Kelen en van Johanna Christina Nederhand. 12 Maart. Johannes Fran- ciscus, z. van Pieter Augustinus de Kraker en van Philomena Paulina During. Overlijden. 1 Maart. Philomena Anastatia van Hecke, oud 31 j., echtg. van Johannes Jacobus van Ombergen. 4 Maart. Autouius Pauwels, oud 63 jechtg. van Cornelia Burm. 5 Maart. Willem Jacobus Geene, oud 2 j., z. van Alonze Ferdinand Alvarez en van Elisabeth Oveel. 12 IVLart. Johannes Franciscus de Rechter, oud 89 j., echtg. van Rosalia de Schepper. 13 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Pieter de Smit en van Constantia Mahu. 15 Maart. Elisa Josephina van Kruijssen, oud 15 m., d. van Jan Francies en van Finette van den Bergen. CLINGE. Geboorten. 1 Maart. Joseph, z. van Pieter Franciscus van Puijvelde en van Maria Ludovica van Tienen. 3 Maart. Florentinus, z. van Carolus Ludovicus Staes en van Rosalia Geeraerts. 7 Maart. Petrus, z. van Josephus Theophilus van Geijt en van Johanna Audenaert. Maria Eugenia, d. van Jozef de Bock en van Marie Adolphine van Es- broek. Elodia Johanna, d. van Pieter Francies Hageman en van Maria Ludovica Pauwels. Overlijden. 3 Maart. Maria Stephania Blom- maert/ oud 5 in., d. van Fredericus en van Ca- melia de Prekel. 5 Maart. Victalia Verschoren, oud 38 j., echtg. van Pieter Josephus Baptiste de Potter. 8 Maart. Arthur Petrus Mattheus van der Heijden, oud 6 w., z. van Josephus en van Stephania Waterschoot. HENGSTDIJK. Overlijden. 11 Maart. Petrus Klaassen, oud 1 j., z. van Dina Klaassen. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 5 Maart. Francies van Laere, oud 57 j., weduwn. en Cornelia van Huffel, oud 40 j., wed. Geboorten. 10 Maart. Petrus Augustinus, z. van Petrus Augustinus Tieleman en van Paulina Catharina Stoele. Rosalia, d. van Jan Francies Maas en van Isabella Theresia van Jole. 14 Maart. Maria, d. van Pieter Willems en van Paulina van Damme. Overlijden. 1 Maart. Cornelis de Blok, oud 10 d., z. van Josephus en van Apolonia Yonck. 5 Maart. Julia de Blok, oud 14 d., d. van Jo sephus en van Apolonia Vonck. 11 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Josephus van Heese en van Maria Catharina van Daelen. 15 Maart. Ilubertus de Mulder, oud 83 j., weduwn. van Elisabeth Romeijn. Lu-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2