Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2175. Zaterdag 20 Maart 1886. 26e Jaargang. DE SCHOONE S1RENE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlSN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit blad vemhlfnt Dinadag- en Vrljdagavond bij den uitgever P. J. VAN DE S A N D E te Tee Neuzen. JPolitiel* Overzicht. De Engelscbe Premier heeft nog al eeu en ander af te doen, een berg zwarigheden ligt er, voor den „eerlijken makelaar" zelfs te zwaar om te verzetten Onze Rijkskanselier gaat bet tegenwoordig ook niet naar den vleesche, thuis door de jicht geplaagd en in den Landdag en Rijksdag door Windthorsten en Liebknechten. De socialistische afgevaardigden willen de deurwaarders afwachten, vdor dat zij de hun door de kiezers toegestane parlementaire scha- devergoeding teruggeven, hctgeeu weer aauleiding zal geveu tot standjesde kerkelijk-politieke ontwerpen der Pruisische regeeriug bebben in de de coinmissie van het Heerenhuis aanzienlijke wij- zigingen ondergaande brandewijnwet gaat de kelder in en de Duitsche arbeiders drinken er lustig op toe (geen 3 pCt., zegt de N. A. Zeitung, die zonder foezel-flesch kunnen werken)de coin missie van rapporteurs uit den Pruisischen Landdag heeft de door de regeeriug voorgestelde vrije be- schikking over een fonds van 200,000 mark ten behoeve der herhalinssscholen in de oostelijke provincien verworpen en als hare meeniug te kennen gegeven, dat het aangevraagde bedrag eeu post op de begrooting behoort uit te maken, evenals ook het voorgestelde „honderdmillioenenlonds," tot be- strijdiug der polouisatie. Nog een man van gewicht zit, ondanks de zoo- genaamde overwinning op de bestormers van het Ministerie, niet gemakkelijk. Wij bedoelen Depretis. Het Italiaansche Kabiuet zit niet vast in den zadel. Met slechts 15 stemmen meerderheid ishetkwaad sturen tegenover zoo'n sterke minderheid, die de zwakke punten van het Kabinet kent en geene gelegenheid laat voorbijgaan om het te doen vallen. De Premier doet nu nie.ts anders dan onderhan- delen, passen en meten, koopen en verkoopen om de positie te versterken. De buitenlandsche politiek staat Depretis in den weg om met succes eene Kamer—ontbinding op touw te zetten. Tijdwinnen, dat voegt hem, en Van Heemskerk III heeft hij dezer dagen kunnen leereu dat het niet altijd dienstig is de Kamers al te spoedig weer saam te roepen. In Spanje is de ontbinding der Cortes aange- kondigd en de nieuwe verkiezingen voor Kamer en Senaat zullen in April plaats bebben. Hoe Sagasta het er afbreugen zal, kan de tijd spoedig leeren. En wie benijdt thans Delyannes zijn positie? Misschien aan den eenen kant gepord door den Turkenhater en aan den anderen kant de drei- gende houding van eenige groote mogendheden, zit hij in de klem, zoo als er den collega is. Een groot leger op de been, zonder soldij te kunnen uitkeeren, het is ook niet alles. Lee- ningen kan hij uitschrijven, maar krijgt ze niet volteekend, het crediet voor de Hellenen is niet FEUILLETON. 15) ALPIIONSE DAUDET. Buitendien zijn er geen woorden noodig om aangenaam te praten. Er is een manier om te zwijgen en een kleur te krijgen, die veel welspre- kender is. En die taal wordt juist den geheelen dag door Victor en 'Clara gebezigd. Daardoor korat het waarschijnlijk, dat de dagen zoo verba- zend snel omvliegen en de maand ten einde is voordat men het weet. Daardoor komt het, dat de dokter de grijze haren schudt en zich ei'ndelijk gedwongen ziet zijn zieke de ziekenzaal uit te zetten. Juist dien dag komt vader Maugendre van zijn reis terug, Hij vindt alien thuis vereenigden als de arme Louveau aarzelend vraagt: #Welnu, wil men mij hebben?" dan kan Maugendre zijn lachen niet houden. „Of men je wil hebben? Zij hadden juist een flinken patroon voor een nieuw schip noodig en zij hebben mij bedankt voor het geschenk dat zij van mij kregen." groot, en dat wordt er niet beter op als de ge- zanten zelfs beginnen met hunnen inboedel insolvent te verklaren. Prins Ypsilanti, Grieksch gezant te Weenen, tenminste is het als Pincoff gegaan. Het heeft niet gebaat, dat zijne vrouw een bagatel van zeven millioen florijnen meebracht en later nog vier millioen dito van grootmoe eifde, „Ypsilanti is er van door.'' De Franschen redeneeren thans in de Kamer lang en breed over de wetgeving op de mijnen, sedert de ongeregeldheden iuzake de mijnwerkers van Dec-azeville, die door 1700 man troepen tot de orde zijn geroepen, 't geen door de vertegenwoordi- gers der eommunistische en anarchistische ideeen wordt afgekeurd en door anderen wordt aanbevolen. De spanning is zoo groot, dat het gerucht, als zou Baihaut, Minister van open bare werken, aftreden, veel geloof vindt. De beruchte madame Louise Michel heeft van haar bezoek aan Berlijn en St. Petersburg afgezien en zal nu den Oceaan over steken, om in het land der Yankees propaganda te maken en gelden bijeen te brengen voor de ver- wezenlijking harer politieke idealen. Van Cum berland zal zij wel evenmin eene iuvitatie ontvan- gen hebben, als van Wilhelm en Alexandermaar in elk geval, Grevy kan haar missen. In het Alpenland beraadslaagt men thans druk over een alcohol-ontwerp. Het drankverbruik heeft ook de aaudacht getrokken van den Zwitserschen Rondsraad. Twee wetsvoorstellen zijn aan de orde, een a la Von Bismarck, beperkt monopolie voor den verkoop en het anderegeheele opheffing van de iudustrie van ruwen spiritus. In de Fransche republiek is men eveneens bezig met het onderzoek naar het alcohol verbruik en wil men in navolging van Nederland den accijns verhoogen. Dat is goed voor de schatkist, die in Frankrijk ook al slecht voorzien is, anders zou er geen leening van 1464 millioen fr. zijn uitgeschreven. Wijl er in bijna alle Staten woeling en gisting is, hoe zou men dan rustig wezen in het kleine nest tusschen de Pyreneen. Daar strijdt men ter wille van een dief en smokkelaar, die door Fransch- gezinden gevat en door Spaanschgeziuden ontzet is. De bewoners van het nietige Andorra zijn hun vrijheid niet waard en nuttig zou 't wezen, indien Frankrijk en Spanje het lot maar wierpen om het bezit van dat eeuwige twistappeltje. De Areopagus zou er niets tegen hebben en de Polenfresser zou zijn oogeu niet eens om zoo'n klein brokske verdraaien. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag was de heer Ruijs van Beerenbroek aanwezig op krukken. De behandeling van de grondwetsherziening is Vader Louveau is zoo gelukkig, dat hij maar niet vraagt wat Maugendre bedoelt met //zij." En alien vertrekken naar Clamecy, zonder er iets naders van te vernemen. Welk een vreugde, wauneer men het kanaal heeft bereiktDaar ligt, van boven tot beneden met vlaggen versierd, een prachtig, splinternieuw schip, dat zijn glimmenden mast trotsch in de lucht ver- heft. Men is nog bezig er de laatste hand aan te leggen en de achtersteven, waar de naarn zich bevindt, blijft nog met grijs linnen bedekt. Allen uiten een kreet van verbazing: d,Wat een prachtig schip Louveau durft ziju oogen niet te vertrouwen. Hij staat daar, half verbijsterd, met zijn oogleden te knip- peu en met een wijd open mond te grinniken, zoodat zijn oorringen eeu krijgsdans schijnen uit te voeren. ,/Neen, dat is al te mooiZoo'n schip zal ik nooit durven besturendat is niet gemaakt om te varen. Dat is iets om onder een stolp te zetten." En Maugendre is genoodzaakt hem met geweld naar de loopbrug te duwen, waar Equipage hem staat te weaken. Wat is dat? Equipage ook al nieuw opgemaakt? Och jawel, hij heeft een houten been en een bootshaak, allebei splinternieuw. Dat is een beleefdheid van den ondernemer, een zeer bedachtzaam mensch, die de dingen niet ten halve doet. Zie maar. aangevangen met de vraag omtrent de volgorde der nerzieningsontwerpen. De heer Van Houten wenscht de prioriteit voor het kiesrecht in verband met den door den heer Schaepman ondersteunden wensch, om een voorloopig kiesreglement in de grondwet op te nemen. De heer Van Wassenaer stelde voor de priori teit te geven aan artikel 194, daarbij een beroep doende op de welwillendheid van Kamer en regeering, welke laatste, om een conflict te vermijden, zich neutraal behoorde te houden. Het politiek beleid der liberalen brengt mede, met de prioriteit van artikel 194 mede te gaan, omdat dan de overeen- stemming gemakkelijker zal worden omtrent de andere punten, waarvan de heer Van Wassenaer noemde de militaire quaestie, de heeren Lohman en Schaepman de kiesquaestie. De heeren De Beaufort en Mees verklaarden zich pertinent tegen de prioriteit, hetzij van het kiesrecht, hetzij van het onderwijs. Door de laatste zou de geheele herziening gevaar loopen en de vrijheid van discussie belemmerd worden. De heer Mees is in begiusel niet voor onveranderd behoud van art. 194, maar wil geen politieke rust. Ook de heeren Gleichman en Borgesius be- streden het voorstel— Van Wassenaer, dat de heer Borgesius politieke struikrooverij noemde en dat, volgens den heer Gleichman, niet bevorderlijk kan zijn aan de grondwetsherziening. De Minister Heemskerk, die adviseerde het denk- beeld van den heer Van Houten aan te houden tot na de beslissing over het hoofdstuk kiesrecht, verklaarde dat de aanneming der motie-Wassenaer geen staking van het werk der grondwets-her- ziening behoefde ten gevolge te hebben. De heer Van Houten, zijn voorstel voorloopig nanhoudende, adviseerde tot aanneming der motie— Van Wassenaer, die z. i. geenerlei schade kon doen. De motie-Van Wassenaer is aangenomen met 44 tegen 40 stemmen. Voor stemden alle leden der rechterzijde met den heer Van Houtentegen de linkerzijde, waar de heer Heldt afwezig was en waar, voor Assen, een vacature is. Bij de eergisteren in het kiesdistrict Assen gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in de plaats van den heer L. Oldenhuis Gratama, waren uitgebracht 1938 stemmen. De heer Van Diggelen vereenigde 724 stemmen op zich, de heer Smeenge 701, de heer Lohman 490, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Diggelen en Smeenge. Gisternacht, te ongeveer half vier uur ontstond te Vlissingen aan de dokkade, op de bovenvoorkamer van een door vier gezinnen bewoond huis, naar men zegt door het omvallen eener petroleumlamp, brand die naar buiten uitslaande, het geheele pand met ondergang dreigde. Dank zij de krachtdadige hulp der spoedig op Voor op het dek is een balustrade gemaakt, men heeft er een bank en een zeil om onder te gaan zitten. In het ruim kan wel een dubbele lading ge- borgen worden. En de kajuitO, de kajuit. Drie vertrekken. Een keuken. Spiegels. Louveau neemt Maugendre mee naar het dek. Hij kan haast niet spreken. //Mijn beste Maugendre 0Wat is er?" z/Je hebt een ding vergeten //Wat dan?" z/Je zegt me niet voor wiens rekening ik varen zou." 0 Wil je het weten?" z/Wel ja, dat spreekt." z/Welnu, voor je eigen rekening." ffWat zeg je daar? Maar, dan //Is het schip van jou, natuurlijk." z/Kinderen, welk een slag." Gelukkig dat de ondernemer een zeer be dachtzaam mensch het denkbeeld heeft gehad voor een bank op het dek te zorgen. Louveau wankelt er heeu als een man, die doo- delijk getroffen is. ffMaar dat kan niet Zoo iets aan te nemen het terrein aanwezige brandspuit van het aan de overzijde liggende wachtschip, Z. M. stooinkanon- neerboot Vos, was men den brand, die zich tot de bovenverdieping bepaalde spoedig meester. Met uitzondering van den inboedel van den be- woner, bij wien de brand ontstond, was alles ver- zekerd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad; de iuwonenden die in het achtergedeelte van het huis sliepen, konden nog intijds gewekt worden. Uit een onzer noordelijkste visschersplaatsen schrijft men aan het D. v. Z.-H., dat men daar nog steeds de meest gegronde rede'n tot klagen heeft over de wederrechtelijke benadeeling, welke men er van de Engelsche visscherslieden onder- vindt. Dat onze Staat de conventie ad hoc eerlijk naleeft, wordt algemeen erkend. Dat de Minister van Marine zoo mogelijk aan de wenschen der duizenden belanghebbenden wil voldoen, daarvan is ieder overtuigd en dit wordt ook algemeen ge- waardeerd. //Maar toch het toezicht is niet voldoende. Vooral over de wijze, waarop de gaf- felschoener Argus haar taak volbrengt is men niet voldaan. Ik kan daarover niet persoonlijk oor- deelen, maar wel weet ik, dat de schippers alien met die klacht instemmen. De Minister is zelf een uitmuntend zee-officiermen zou daarom wenschen, dat ZExc. het journaal van de Argus eens inzag, en men houdt vol dat dan zou blijken, waar dat vaartuig zoo dikwijls is wanneer onze kustvisschers tusschen vloten van 400 tot 780 Engelschen in zitten." Op den punt, een zeer voornaam, wordt de con ventie door de vreemde visschers voortdurend ge- schondenhet is hun verboden te visschen in het territoir, zich uitstrekkende 10 Engelsche mijlen buiten de kustdat is gereserveerd voor de kustvisschers van het betrokken land. De En gelsche visschers komen echter vlak onder den wal en loopen van daar met hun snelzeilende kotters naar de diepte. Men koestert onzerzijds den alleszins billijken wensch, het terretoir vrij te houden. Als dit gebeurde, zou onze kust- visscherij weder een rijke bron van bestaan worden, zooals zij vroeger is geweest. Dit punt vooral heeft aanleiding tot veel twisten en dan zijn onze Hollandsche visschers ook niet altoos lamineren. ,/Werd dit art. krachtig gehandhaafd, dan ware het ook aredaan met de klachten der Volendammers; hiervoor kan ik instaan." Aan de Duitsche kusten weet men de vreemden wel op eerbiedigen afstand te houden. Voor onzen kleinen Staat is dit natuurlijk veel bezwaarlijker maar is het onmogelijk, terwijl men op den bodem staat van een interuationale conventie Bleef ieder op zijn terrein, dan was er een eind aan heel veel vechten en aan tal van onbezonnen handelingen, waaromtrent onder onze visschers allerlei en daarouder vreeselijke, vertellingen de ronde doen. wHet is ook wat moois. Vergeet je dan onze oude schuld; alles wat Victor je gekost heeft; Weest gerust, Frans, ik ben je verreweg het meest verschuldigd." En zij vallen elkander als broeders in de armen. Ditmaal is er niet aan te twijfeleu beiden hebben de tranen in de oogen. Zeker is het, dat Maugendre gezorgd heeft niets aan de verrassing te laten ontbreken, want terwijl men elkander op het dek omhelst, komt zoowaar mijnheer de pastoor het bosch uit in feestelijken optocht, voorafgegaan door een korps muziekauten met vliegende vaandels en banieren. //Wat is dat nu weer z/Wel de inzegening van het schip, wat anders?" Heel Clamecy heeft zich tot een optocht ver eenigd om die plechtigheid bij te wonen. De banieren wapperen vroolijk in de lucht. De mu- ziek speelt; de Turksche trom doet dapper mee, bom, bom. Een ieder is feestelijk gestemd, en het geheel wordt opgeluisterd door een vroolijk zonnetje, dat het zilver van het kruis en de koperen instrumenten der muziekanten doet schitteren. Men heeft nu het linnen weggenomen, dat den achtersteven bedekte, en de naam van het schip prijkt in prachtige gouden letters op den blauwen achtergrond „DE AIEUWE SIRENE." TEK 1EHZEJSSCHE (OIRWT BOOK (S L O T.) i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1