Gemengde berichten. Landbouvvberichten. Telegrafische berichten. Buitenland. naar de echtelijke woning teruggekeerd, waar hij tijd heeft andere middelen uit te denken, om aan den kost te kotnen. Het gelukt tegenwoordig niet zoo goed raeer als vroeger, om bij het Indische leger dienst te nernen op eene dergelijke wijze, en het bewijst, dat men buiten Harderwijk nog wel eens zulke praktijken kan toepassen, doch in die stad niet. Een der arrestanten, die Zaterdagmorgen bij de optochten op de Nassaukade te Amsterdam in hechtenis is genomen, werd in het bezit gevonden van een revolver met twaalf patronen. Er is streng order gegeven, om alle rustverstoringen, welke in het centrum der stad voorvallen, of tot eene poging van uitvoering mochten komen; dadelijk te onderdrukken. Het schijnt rustig gebleven te zijn. Tegen een persoon, dieZaterdagopruiende woorden bezigde, en tegen 5 anderen, die talhouten uit- deelden, is proces—verbaal opgemaakt. De besturen der verschillende vakvereenigingen, en het bestuur van den sociaal—democratischen bond zou eergisteren een huishoudelijke vergade- ring houden, ten einde te beramen wat thans te doen. In en om het Volkspark bleef het eergisteren rustig. Door een dertigtal schoenmakersgezellen te Dongen is eene „betooging" gehouden tegen eene voorgenomen loonsverlaging. In rood getooid, met eene ontrolde oranjevlag en de noodige ketelmuziek aan het hoofd van den stoet ging men het dorp door, hier en daar zich ophoudeude. Tevergeefs trachtte men in den Lagen Ham bij den heer B. toegang te verkrijgen. Des avonds werd eene herlialing van de demonstratie door de politie belet. TER NEUZEN, 16 Maart 1886. Gisteren gaf de zangvereeniging ,/Neuzens Man- nenkoor" alhier haar tweede concert in dit seizoen. Was de vorige soiree eeue verrassing, deze was het niet minder. De talrijk opgekomen leden, dames en gei'ntroduceerden hebben zich, zoo sprak men als uit een mood, uitstekend geamuseerd door verschillende omstandigheden waren de werkende leden klein in aantal, toch hebben ze zich flink gehouden. De medewerking van eenige dames en heereu, zoo bereidwillig gegeven, verhoogde niet weinig het genot van dezen avond. Onnoodig te zeggen dat een herhaald en welverdiend applaus door de zaal klonk na de uitvoering van ieder nummer. Met een goed geslaagd, geanumeerd bal, dat nog al tamelijk lang duurde, werd deze genoegelijke bijeenkomst gesloten. Dat concert belooft veel voor de toekomst Wij meenen onzen lezers geen ondienst te bewijzen, door hen opmerkzaam te maken, dat er op aanstaandeu Zaterdag 20 en Zondag 21 dezer eene wijziging in de afvaart der proviuciale stoom- booten plaats heeft, zoowel tusschen Vlissingen en Breskens, alsook tusschen Vlissingen, Ter Neuzen en Hoedekenskerke. Men zie daaromtrent ook de in dit no. voorkomende afvaartlijst der provinciale stoomboot. Ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, zijn de kiezerslijsten dezer gemeente aangeplakt. Dit jaar komen daarop voor 177 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 292 voor den Gemeenteraad. Verleden jaar bedroegen deze voor de Tweede Kamer 163, voor de Provinciale Staten 164 en voor den Gemeenteraad 268. Zaainslag. In de gemeenteraadszitting van jongst- leden Vrijdag, den 12 dezer, zijn o. m. de navol- gende punten behandeld 1°. Is mededeeliug gedaan omtrent de stukken betrelfende eene benoeming van onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school in den Groote Huissenspolder, uit welke mededee- ling gebleken is, dat die benoeming weldra kan te gemoet gezien word en. 2o. Is de verpachting goedgekeurd der graset- ting van een gedeelte zeedijk in den Groote Huis senspolder. Bedroeg de pachtwaarde hiervan in vroeger jaren de som van _/"150 thans bracht de verpachting van genoemde grasettiug niet meer op dan 80, voor welke som zij aan den vroegeren pachter, den landbouwer E. de Ruijter, is gegund. 3°. Is benoemd een ambtenaar van den burger- lijken stand, waartoe gekozen is het lid, de heer C. de Bokx, en 4°. Is het kohier van den hoofdelijken omslag ter tafel gebracht en na mededeeling van de ver- schillen tusschen de voorloopige classificatie voor 1886 en de aanslagen voor 1885 daaromtrent besloten, de behandeling hiervan tot eene volgende vergadering uit te stellen. Houtenisse. Op den 1 Januari jl. waren in deze gemeente 699 kinderen boven de zes— en beneden de twaalf jaren oud. Hiervan gingen ter school 639 en wel in de school aan de Molenstraat 237, in die te Lams- waarde 215, in die aan den Molenhoek 105, in die aan de Noordstraat 68 en in andere ge- meenten 14. Het getal schoolgaande kinderen bedroeg op den 1 Januari jl.: aan de Molenstraat 316, te Lamswaarde 289, aan den Molenhoek 171 en aan de Noord straat 98, totaal 874. (jfraauw. Wordt er tegenwoordig veel geklaagd over de verregaande stoutmoedigheid der smokke- laars, ook hier schijnt de suiokkelarij nog niet in vergetelheid geraakt te zijn. Verleden Zaterdag toch is door den rijksveldwachter Polderman, in den voormiddag, op de hofstede van den burge- meester ongeveer 30 kilogram zout aangehaald. De daders wisten te ontsnappen. Hoofd plant, 15 Maart. Tot kapelaan bij de Katholieke gemeente alhier is door den bisschop van Breda benoemd de heer J. Gielen. Te Baarland zijn den 11 dezer overleden de twee oudste ingezetenen der gemeente, namelijk Ch. Weststrate en Tannetje Weststrate, wed. J. Otte, in den ouderdom van 88 en 84 jarenzij stierveu op een dag, de eerste des morgens en de laatste des avonds, beiden in den huis. Weststrate was een oud bekende bij den boerenstand in het land van Axel, door zijnen handel in plantsoen 's Grave ullage. 16 Maart. Tweede Kamer. De heer A. van Dedem vroeg, of de Regeering een ontwerpwet wil indienen, waarbij wordt tegen ge- gaan de verkoop en de verzending van kuustboter als natuurboter. De heer Heldt bestreed dit, omdat margarineboter een uitstekende volksvoeding is en de handel hierin niet belemmerd mag worden. De heer Rutgers was er sterk voor, als aauvulling van het strafwetboekde heer Vermeulen vreesde voor al te groote belemmering van de kunstboter- industrie. De Ministers van Waterstaat en Justitie verklaarden overtuigd te zijn van de noodzakelijk- heid der aanvulling van het strafwetboek ten einde knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan. De wijze hoe dit zal geschieden, eischt nadere over- weging. Ook de heeren Buma en Lieftink wensch- ten dit bedrog tegen te gaan. De discussie over de wijziging der Indische tarieven is aangevangen de heer Cremer was voor, de heer Brouwers tegen het ontwerp, terwijl de Minister het verdedigde. Arromlissenieiits-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Maart de volgende vonnissen uitgesproken N. B., arbeider te Hulst, is wegens rebellie veroordeeld tot 14 dagen celstraf. 1°. D. P. v. d. W., 2°. C. 't G., arbeiders te Axel, zijn wegens rebellie veroord. tot 1 maand celstraf. 1°. D. P. v. d. W., 2°. C. J. M., arbeiders te Axel, zijn wegens rebellie veroord. tot 1 maand celstraf. A. B., schoenmaker te Hulst, is wegens rebellie veroord. tot 2 maanden celstraf. Een ooggetuige van het verschrikkelijk spoor- weg-ongeluk op de grens van Monaco vertelt nog de volgende bizonderheden j Houderden personen hebben het zien gebeuren. Juist ten 5 ure was trein 483 in het station te Monte Carlo aangekomen; hij was 9 minuten te laat. Ilonderden reizigers stapten uit en een grooter aantal was gereed om naar Nizza te vertrekken met den trein, dieu men van Menton verwachtte. De stationchef werd in de drukte zoodanig lastig gevallen, dat hij in de war raakte. Eensklaps zette de trein zich in beweging en verdween tusschen de bergen. Op dit oogenblik zag ik den chef bleek als een doode uit zijn bureau komen. Niemand wist wie het signaal tot vertrek had gegevende ongelukkige was radeloos en in een oogenblik wisten de 4 a 500 aanwezigen met welk gevaar de trein werd bedreigd. Tusschen Monte Carlo en kaap St. Martin be- schrijft de kust een bocht, zoodat de gansche lijn voor ieders oogen bloot lag. En men zag duidelijk de twee treinen, in voile vaart, onbewust elkander te gemoet loopen. Plotseling steeg een kreet op; vrouwen vielen in zvvijm, mannen staken machteloos de handen uit, de ongelukkige stationchef rukte zich de haren uit het hoofd Men zag hoe de treinen in dolle vaart op elkander liepen, den eenen wagon op den anderen stijgen en de borstwering overtuimelen, men zag drie wagons van eene verschrikkelijke hoogte in zee vallen. En boven dit tooneel van dood en veruieling steeg een dikke wolk van stof en rook op, die het alles tot een onkennelijk iets vormde. Een oogenblik waren de toeschouwers te Monte Carlo als versteend door den schrik, doch eenigeD kregen hunne koelbloedmheid weer, riepen om geneesheeren en spoedig was een dertigtal personen op de plaats van het onheil aanwezig. Het tooneel, dat zich daar aan hunne oogen voor- deed, is onmogelijk te beschrijven. Van de drie wagons, die over de borstwering op de rotsen der zee gevallen zijn, bleef niets meer over, het is alsof zij in stof zijn veranderd; gelukkig hielden zij slechts drie personen in. Een werd dadelijk gedood, een ander zwaar gekwetst, een lief klein meisje van 2 jaar kreeg onbeduidende kneuzingen. De twee locomotieven zijn om zoo te zeggen in elkander gedrongen vier rijtuigen van den trein van Menton zijn geheel vernield het is als een chaos van ijzeren stangen, balken, platen, portieren, wielen, glas, waar tuschen hier eu daar een stroom bloed vloeit, een arm of een been te voorschijn komt, een akelig gekerm opstijgt. De facteur-chef van het station Roquebrune, Di- delot, is aangehonden. Deze heeft, naar het schijnt, door onachtzaamheid den trein 502 laten vertrekken. De stationchef van Monte Carlo is ter beschik- king van het gerecht gesteld; die van Roquebrune is spoorloos verdwenen. Het trok algemeen de aandacht, dat de trein van Menton bijna geheel vernield is en die van Nizza bijna niet beschadigd werd. Het is moeielijk het onheil te verklaren, daar er electrische toestellen zijn ingericht, om, wanneer twee treinen op het- zelfde spoor loopen, overal klokken in beweging te zetten. offerde hij nu nogmaals f 2,68 voor de papieren. Edoch toeu vrouw V. d. L. een oogenblik daarna die 2,68 naar de kroeg zag wandelen, begon zij wautrouwen te knjgen en ging er de politie eens over spreken, en nu werd V. weldra ingerekend: er was nog wat van de laatste 2,68 over en dat is het eenige, wat V. d. L. en zijn vrouw 00it zullen zien van de betrekking van „Hoogheid" of bode aan het „Miuisterie van Waterloo,"°zooals blijkens de Dellsche Ct. de vrouw het be- loofde Departemeut noemde. In het magazijn van lompen enz. van de firma A. op het Haringsein te Tilburg, werd in de vorige week 's nachts inbraak gepleegd De politie die gewaarschuwd was, betrapte een bekenden jeug- digen deugniet, die door middel van een valschen sleutel de deur geopend heeft. Doordien de politie zich te spoedig vertoonde werd hem de gelegcnheid ontnomen iets te ontvreemden. Echter moet hij reeds vroeger ook in dat magazijn, zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft en vele voorwerpen gestoleu hebben, die hij aan een bekend koopman verkocht, niettegenstaande deze wist, dat de jonge dief reeds vroeger gevangenisstraf had ondergaan. JSedert eenige dagen waren te Zevenaar in het hotel De Leeuw een paar personen, uit Saksen komende, gelogeerd. Zij gaven zich nu eens uit voor paardenhandelaren, dan voor graanhandelaren. Zaken werden niet gedaan, wel grove verteringen gemaakt. Het signalement van den oudste kwam geheel overeen met dat van een persoon die in Duitschland ten moord pleegde. Hij werd gevangen genomen en men vond in zijn bezit. acht pakken kleeren, veel bagage, voor een belangrijke som aan goud en papieren geld en een groot aantal por- tretten. Van weinig goederen kon de herkomst worden opgegeven. Donderdag namiddug zijn beiden daarop naar Arnhem overgebracht. he mi ne m ve la' Gedurende de verledene week was de midden - prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 ceutimen tot fr. 0,97stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 85 centimen tot fr. 1,45; vette varkens fr. 0,86 tot fr. 0,94. Voor vias werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,90 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,29; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,21; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,25. Neen, neen, geen tegenwerpingen. Dat is af- Oesprokenhet is niet de moeite waard om van te spreken. Victor wacht zich wel zijn vader tegen te houden. Hij mag nu opstaan en men rolt zijn grooten fauteuil naar het venster. In de stille ziekenzaal is hij met Clara geheel alleen. En Victor is verrukt. Hij zegent zijn ziekte, hij zegent den veikoop van de Schoone Sieene. Hij zegent alle mogelijke ziekteu en verkoopingen. „Weet je nog wel, Clara, als ik aan het roer was, hoe je dan met je breiwerk bij me kwam zitten." Clara weet het zoo goed, dat zij voor zich kijkt met een kleur als vuur en dat beiden niet meer weten wat te zeggen. Want nu is hij niet meer de kleine dreumes, die wanneer hij te paard op het roer ging zitten, niet met zijn voeten op het dek kon komen. En zij, wanneer zij 's morgens komt en haar omslagdoekje op het bed werpt, ziet er nu heelemaal uit als een jong meisje, met haar mooie roode armen eu haar slanke figuur. „Kom vooral vroeg, Clara, en blijf zoo laat mogelijk Het is zoo prettig zoo met hun beidjes te ontbijten en te eten, dicht bij het raam, half verscholen achter de witte gordijnen. Zij herinneren zich de dagen van vroeger, toen zij sarnen, op den rand van het bed gezeten, hun broodsoep nuttigden van denzelfden lepel. Die heerlijke herinneringen uit hun kinderjareu Zij fladderden door de ziekenzaal van de school als vogeltjes in een kooi. En zeker maken zij hun nesljes in elken plooi der gordijnen, want iederen morgen komen er weer nieuwe bij die hun wieken ontplooien. Wie hun gesprekken over het verleden had afgeluisterd, zou hen voor stokoud gehouden hebben Is er dan geen toekomst, die ook wel eens heel belangwekkend kon worden Ja, er is een toekomsten al spreekt men er niet over, men denkt er des te meer aan. (Slot volgt.) De opbrengst der middelen (hoofdsom en Rijks- opcenten) over de maand Februari 1886 bedraagt 7,206,073,80, tegen 6,801,314,83^ in het- zelfde tijdvak van 1885. Uit de bedelaarsge- stichten Veenhuizen en Ommerschans zijn zes mannelijke verpleegdeu ontvlucht. Het koolzaad, dat prachtig te veld staat, heeft in de laatste dagen veel te lijden van duiven, die soms bij zwermen van 200 of meer er op neer strijken en er groote verwoesling in aanrichten. Opnieuw zijn valsche 1 Otrancstukken met den beeldenaar van Napoleon III en het jaartal 1867 in omloop. De stukken zijn goed geslagen en er behoort eenige oplettend- heid toe om ze van de echten te onderscheiden. Als een bijzonderheid wordt uit 's Heer-Abts- kerke gemeld, dat door zes broeders, welke voor die gemeente successivelijk voor de Nationale Militie hebben moeten loteu, alien nummer twee is getrokken, waarvan door den laatsten d t jaar. Zelfs in de tropen moet (naar men in Engel- sche bladen leest) de temperatuur buitengewoon laag zijn. In West-Indie droeg men overjassen, en te Calcutta daalde het kwik, tegen het noorden geplaatst, tot de aldaar ongekende diepte van 36° F. Van de lichtgeloovigheid van den kleinen man is te Delft weer eens een merkwaardig bewijs geleverd. Zekere V. die later bleek, kort te voren uit de gevangenis ontslagen te zijn, kwam bij vrouw V. d. L. vragen om Vries te spreken; hij kon Vries helpen aan een betrekking van.... ,/Hooo1- lieid aan een Ministerie in den tlaag"; zoo'n ,/Hoog- heid" kreeg f 700 tractemeut. Dat leek vrouw V. d. L.Hoogheid en 700 bovendien en ze gaf aan V. gaarne f 2,92 om de papieren voor haar eigen echtvriend in plaats van voor ries, in orde te maken. Vrijdag—avond kwam ouze ,,krui wagen" terug; V. d. L. was zoo goed uls Hoog heid, dat nu bode bleek te zijn, en vol vreugde Uit Steenbergen wordt van den 11 dezer gemeld In den avond van 9 dezer ontstond in eene lierberg aan den Hunschen molen, op de grt-ns- scheiding van Steenbergen en Nieuwvosmei r, een geringe twist tusschen eenige personen, met het gevolg dat M. v. D., arbeider, oud 24 jaren, wo- uende aan den Hooidijk, onder deze gemeente, tot tweemaal toe aan de deur werd gezet en eindelijk huiswaarts ging. Reeds bijna tot aan zijne woning genaderd, keert hij naar de herberg terug. Hij ontmoet daar aan de deur den jongeling V. B. en brengt hem een doodelijken steek toe; bijna op hetzelfde oogenblik verwondde hij nog drie andere personen op gevaarlijke wijze. V. R. is denzelfden avond aan zijne wonden overleden, terwijl een tweede verwonde nog tus schen leven en dood zweeft. De beide ovcrigen zijn minder gevaarlijk, hoewel ernstig gewond. De verdachte is denzeltden nacht nog gearresteerd, doch houdt zich van alles onwetend. Heden is eene commissie uit de rechtbank te Breda derwaarts vertrokken en zal vermoedelijk de dader worden gehoord. Door het aanmaken der kachel ontstond eer- gisterenochtend ongeveer te 8 uur brand op een bovenwouiug, gelegen in een hofje in de Katerstraat te 's tlage. De moeder liep handenwringend en hulproepend naar buiten, en dat terwijl zes kinderen zicli in het .brandende vertrek bevonden Een drukkersgezel vloog de trappen op en bracht een der kinderen naar buiten. Inmiddels waren de buren toegeschoten, brachten de andere kinderen in veiligheid, en bluschten het vuur, zoodat de hulp der brandweer niet meer noodig was. In kleinere plaatsen in Portugal is het in den laatsten tijd herhaaldeluk tot botsing tusschen de bevolking en de overheid gekomen, wanneer de laatste de eertijds gebruikelijke, maar tegenwoordig afgeschafte begraviug van personen in kerkgebouwen verbood. Onlangs kwam een dergelijk geval weder te Melgazo voornadat het lijk van een overleden man in de kerk was ingezegend, ging een groot aantal vrouwen en meisjes (mannen waren met uitzoudering van priester en kerkeknechts niet tegenwoordig) om de kist staan, terwijl anderen een graf maakten. De burgemeester van het plaatsje, wien het voorval ter oore kwam, begaf zich naar de kerk, en sommeerde de vrouwen zich te verwijderen de arine man richtte echter niets uit en kreeg van de woedende vrouwen een pak slaag. Hij vluchtte, riep militaireu te hulp en een onder-officier verscheen met 14 man in het kerk- gebouw. „Schiet niet op vrouwen," voegde hij zijne manschappen toe, „maar onthaalt haar, als het noodig is, op koltslageu Nauwelijks had hij dit gezegd, of de verwoedsten onder de vrouwen vielen op de soldateu aan, beten en krabden hen en drougen hen van de doodkist weg, die door andere vrouwen naar het graf werd gesieept. De zaak werd nog krasser, toen ook mannen de kerk binnendrongeneen kuimer greep een heiligenbeeld dat op het altaar stood en sloeg er den onder-officier zoo hard rnee op het hoofd, dat de man een gapende en bloedende wonde kreeg. Eene woedende kloppartij ontstond, waaraan de binnengedrongen mannen met stokken en revolvers deelnamen. Eensklaps weeiklonk een schot en een soldaat stortte zwaar gekwetst op den groud, terwijl een andere soldaat door een steenworp aan het hoofd werd gekwetst. De onder-officier liet thans ge Di scl ko 17 scl is an to I of de ko dai ma hai jaa die dei Pa om eel gai er die de in bei wo offi aar me Coi me in gaa ove van bui en een 1 nisi gev Mil stra dat rorr zuii 2 nan den vert van of af t I een had 1 Toe in 1 gew stall nan dam n dooi time v leefe niet plaa aan a En van D buig maal treii: het De de c hij c er d Di Eens voor1 Zij revol haar soon, bewi weld mog< so ki V£ r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2