Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2174. le liner met le iaarl in zijn piieel; DE SCII00NE SI RENE. Woensdag 17 Maart 1886. 26e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad verMchijnt Uinsdaj. en Vrijdasavoud hij den uitgevcr P. J. VAN DE I A N D E te Tep Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeeute TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat overeenkomstig 1 van art. 16 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Proviuciaal blad no. 85 van 1881, gedurende veertien wcrkdagen en wel van 19 (lexer tot en met 3 April a. s., ciagelijks op de werkuren andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt alsmede dat binnen dien termijn schriltelijk bezwa- ren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad als door die belanghebbenden, welke zich door wijziging, 't zij ambtshalve, 't zij naar aan- leiding van door anderen ingediende reclames, in hunue belangen benadeeld achten. Ter Neuzen, 16 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JHjflSBBp** Burgemeester en Wethouders van IPir WESTDORPE, zullen op Maandsig 5 April aanstaaude, des namiddags twee ure, ter gemeentekamer in het openbaar Eenige aan te brengen veranderingen aan en in de openbare school dezer gemeente. Aanwijzing ter plaatse zal geschieden den 29 dezer miand des namiddags twee ure. Gedrukte bestekken en plans zijn ad f 0,85 verkrijgbaar bij den Gemeente—Secretaris. Westdorpe, 12 Maart 1886. C. VAN WAES, Burgemeester. J. P. KIEBOOM, Secretaris. IPolitieli Overzicht. In Duitschland loopen de zaken Bismarck tegen, zelf is de „eerlijke makelaar" niet aanwezig van wege rhumatische ongesteldheid, die verergert in in plaats van betert. Het alcohol—monopolie strandt, de socialistenwet zal niet naar het doel van den Rijkskanselier in toepi ssing koinen, want vrij zeker zal de voorpestelde verlenging van 5 jaar verminderd worden tot 2, dank zij de bestrijding van Windthorst. De wijze waarop de Pruisische regeering tegen de personen van vreemde nationaliteit in de oos FEUILLETON. 15) ALPIIONSE DA LIMIT. De gedachte, dat hij het kind, zoo kort te voren wedergevomlen, zou moeten verliezen, dooft alle eerzueht bij den armen vader uit. llij ziet voor goed van zijn droom af Hij wil desnoods den denkbeeldigen leerling van de laudboawschool met zijn eigen handen in de kist leggen en begraven. Als de andere maar behouden blijft." En de timmerman buigt zich over het bed van den zieke been. De oude boom is gespleten tot aan den wortel. Het hart van Maugendre wordt week. „Je behoeft hier niet te blijven je kunt weer met hen meegaan en varen zooals vroeger. Als ik je dan maar van tijd tot tijd even zien kan, dat is mij genoeg." De schoolbel wordt niet meer gehoord. Het is vacantie en het groote gebouw is geheel verlaten. Geen ander geluid verbreekt de stilte, dan het klateren van de fontein op de binnenplaats en het tjilpen der musschen in de zonneschijn. Het rollen der enkelc rijtuigen wordt ter nauwernood in de ziekenkamer vernomen, want men heeft de straat met stroo belegd. En te midden van die stilte, die eenzaamheid, komt Victor op zekeren telijke provincien van het Rijk is te werk gegaan, wordt in Rusland gevolgd. De provinciale auto- riteiten in Russisch Polen zijn gemachtigd, om van alle onderdanen van vreeinde Staten, die zich voor langeren tijd in die provincie vestigen, eene belastiug van 50 roebels te heffen. Daar deze som door een groot aautal uit Pruisen en Oos- tenrijk afkomstige arbeiders niet kan worden op- gebracht, zullen dezen genoodzaakt zijn het land te verlaten. Nog verder zal men in het eigenlijke Rusland gaan. Daar wil men alle grondbezit door vreemdelingen verbieden. Eerst na tien jarcn, nadat ze genaturaliseerd zijn, wordt recbt verleend om landerijen te koopen. Deze maatregel moet vooral gericbt zijn tegen de Duitschers, die in grooten getale de grensprovincien van Rusland overstroomen. Waarlijk geen recommandatie om Pruisisch onderdaan te worden, als men ziet dat de Duitschers zelven lotsverbetering zoeken in het land over de Niemen. Bah Een groot getal Fransche officieren heeft zich te Weenen gevestigd om de Duitsche taal te leeren. Zij zullen, na bun terugkomst, worden belast met het onderwijs in die taal aan de militaire scholen of als vertalers bij het Ministerie van Oorlog en bij den generalen staf worden aangesteld. Wat zit daar achter De Eransche regeering lieeft besloten,den mijnwerker-kroeghouder—afgevaardigde Basly, en den redacteur van het socialistisch blaadje, Quercy, te vervolgen, omdat zij de werklieden te Decazeville hebben aangespoord tot verzet tegen de autoriteiten. Turkije gaat voort met het zenden van troepen naar de Grieksche grenzen, daar het weffiert met de Hellenen over eene rectificatie der grenzen in overleg te treden. Nu zeggen evenwel de laatste berichten, dat de Grieksche regeering afgezien heeft van het voornemeu, om weder 20U00 man van de reserve op te roepen, misschien tengevolge van den aandrang der mogendheden. Lord Dufferin de Onderkoning van Indie, is van zijn bezoek aan Birma te Calcutta teruggekeerd. Een proclamatie, dat het land definitief bij de Britsche rijk is in- gelijfd en dat gten Birmaansche prins voortaan eenig recht meer zal hebben op den Birmaanschen troon, is achtergebleven. Wie van de opstandelmgen voor 30 Juni*de wapenen neerlegt, zal gratie worden verleend. Als de Birmaneu nu maar zoet willen wezen, dan is John Bull tevreden Aan den oostkant van Achter-Indie is ook nog niet de gewenschte rust. De Franschen klagen nog steeds over heimelijke moorden, gepleegd op Eransche officieren en soldaten. In Japan maken sainenzweringen de toestanden beroerd. Een aantal Japansche grooten onderhoudeu ijverig relatien met Koreaansche uitgewekenen en beramen een nieuwen opstand in Korea, om daar weder twisten tusscheu Japan en China uit te dag weder tot bewustzijn. Hij is verwonderd zich in een gezellig wit bedje weer te vinden, rondom met gordijnen behangen, die een zacht getemperd licht tot hem doen doordringen. Hij zou zich wel willen oprichten, om te zien waar hij ismaar hoewel hij zich heerlijk uitgerust voelt, heeft hij daartoe de kracht niet, en hij be- sluit dus geduldig te wachten. Maar wat is dat? Om het bed heen hoort hij het gefluister van steminen. Men zou zeggen, dat er heel zachtjes in de kamer wordt geloopen en zelfs hoort hij een eigen- aardig getik alsof een bezemsteel aan het wandelen is. Victor herinnert zich, dat meer gehoord te hebben, het komt hem zoo bekend voor. Waar dan? Wel, op het dek van de Schoone Sirene. J a, ja, dat is het, dat is het. En de zieke, al zijn krachten inspannende, roept heel zachtjes, hoewel hij een stentorstem meent op te zetten Hola, Equipage De gordijnen worden weggetrokken en in een verblindend licht ziet hij zich door al de geliefde wezens omriugd, die hij zoo meniginaal in zijn ijlende ,.oortsen heeft aangeroepen Zij zijn er alien, ja alien, Clara, Maugendre, vader en moeder Louveau, Mimile, klein zusje en zelfs de oude boonenstaak, mager als zijn boots- haak, en die grinnikt van plezier. lokken en dan van de agitatie in Japan gebruik te maken om den Mikado te onttronen. Aan den beneden-Nijl is 't ook niet pluis. Naar aanleiding van instruction, door Moektar- pacha ontvangen, zijn nieuwe moeilijkheden gerezen omtrent de kwestie der officieren, ten behoeve van de Egyptische bataillons, die besteind zijn voor Soeakin. Moektar -pacha verlangt, dat deze officieren uit de Muselmannen gekozen zullen worden, terwijl Sir Henry Drummond Wolff er op aandringt dat zij van Engelsche nationaliteit zullen zijn. Birma is onder den voet van John Bull en met Egypte is hij nog aan 't boksen. Steken de getffigen bij dat duel de handen niet uit de mouw, dan zijn de Nijlmonden binnen weinige jaren Engelsch. Wat de Britten in Amerika verliezen zullen, zoeken zij in andere werelddeelen dubbel vergoed te krijgen. John blijft de groote handelaar en doet inkoopen van belang. Mag men de Amsterdammer geloovendan zou de N. R. Ct. dezer dagen eene aanschrijving van den Minister van biunenl. zaken aan de Cummiss. des Konings hebben bevat over het groote verschil in de verschillende provincien wat de regeling der examens Middelb. onderwijs en de kosten daarvau over het jaar 1884 betreft. Wanneer het staatje in de Amsterdammer juist is weergegeven, dan verwondert het ons, dat geen dezer bladeu de niet onaardige fout heeft opgemerkt, welke daarin door den Minister is begaan. In de laatste kolom worden de kosten van het examen per aspirant over het geheele Rijk op niet minder dan 1093,144 berekend, niettegenstaande die kosten provinciesgewijze varieeren van 56,97 tot f 156,144 en dus de onjuistheid van eerstge- noemd cijfer al dadelijk in het oog moet springen In plaats van de achterste kolom op te tellen, d''t uergens toe leidt, hadden de totaalkosten ad 27358,314, moeten gedeeld worden door het totaal aautal aspiranten (328) en men verkrijgt dan f 83,40 per aspirant door het geheele Rijk en niet f 1093,144- Er wordt weinig zeevisch gevangen en de vraag was de vorige week zeer grootgeen wonder dat zij peperduur is. Het is of de zee is dood- gevischt, zeggen de visscherslui, die daarbij ver- geten dat het buitenland nog het leeuwendeel van de vangst der Hollandsehe visschersvloot geniet Voor een „een persoons tong" moet 75 cents betaald worden. Eclite ijbokking host 6 centen het stuk, auders om dezen tijd getnakkelijk 6 oin een dubbeltje. Maar het is nog winter en dus ijbokking nog puike waar, terwijl het ijs in de Zuiderzee en het Y veroorzaakt dat er niet kan gevischt worden. IJbokking is kleiner dan haring En al de armen strekken zich naar hem uit, al de hoofden buigen zich over het bed en er wordt gekust en handen gedrukt en gelachen en vragen gedaan ,/Waar ben ik toch? Hoe zijt gij alien hier?" Maar de dokter heeft strenge bevelen gegeven, waarmede niet te spotten valt. De armen moeten weer onder het dek. Men mag niet spreken, zich vooral niet opwinden. En om Victor te doen zwijgen, neemt Maugendre het woord en praat aanhoudend door. „Verbeeld je, dat tien dagen geleden juist den dag dat je ziek bent geworden, ik bij den directeur kwam om over je te spreken. Hij zeide me, dat je vorderingen maakte, dat je zat te blokken als een werkezelJe begrijpt hoe ik in mijn schik was. Ik vraag je even te zien. Men gaat je halen en juist op dat oogenblik komt de meester van je klasse verschrikt het ver- trek van den directeur binnenloopen. Ge laagt in een ijlende koorts. Ik ga naar de ziekenzaal, maar je herkende me niet eens meer. Arm kind, wat ben je ziek ge- weest. Ik heb je sedert dat oogenblik niet meer verlaten. Ge waart geheel in de war... Ge hadt het voortdurend over de Schoone Sirene, over Clara, over een nieuwe schuitweet ik het Toeu dacht ik op eens aan den brief, Clara's brief, men had je dien uit de handen genomen en "■1 en men kent het spreekwoord als het vischje in de pan koint wil het wel krimpen. Gebakken ijbokking kan men op schotel wel wegblazen. De lieer Rooland hoofd der openbare school te Dorst (N. B.), die Maandag jl. na in een herberg een glas hier te hebben gedronken, door een persoon gevolgd werd, die hem met een steen twee hevige slagen in het aangezicht toebracht, zoodat het bloed met stroomen uit neus en mond vloeide, is nog steeds bedlederig. De dader, zekere A Brox, moet sedert lang een wrok tegen de onderwijzer hebben gekoesterd. Hij verkeerde in de meening dat het den heer R. te wijten is, dat zijn zoon, die vroeger organist in de kerk te Dorst was, die betrekking aan een ander moest afstaan. Uit Harderwijk wordt aan de N. R. Ct. gemeld Alhoewel het in den laatsten tijd weinig voor- komt, dat Hollanders op valschen naam of ver- valschte papieren dienst trachten te nemen voor het Oost-Iudische leger, doet zich af en toe nog wel eens een dergelijk geval voor, waarin de zorg- volle aanbrenger de hoofdrol vervult en bewijzen van geslepenheid levert. Zoo meldde zich eenigen tijd geleden zekere H. U. uit Meppel, die de echtelijke woning verlaten had, bij zoo'n aanbrenger, Br. genaamd, te Amsterdam aan, met het verzoek hem te helpen aan de papieren om bij het leger in O.—I. in dienst te kunnen treden. De aanbrenger, in zulke zaken zeer bereidwillig want zij werpen voor hem een niet onaardig voor- deeltje af, zegt hem zijne hulp toe, zonder er veel bezwaar in te zien dat hij van zijne vrouw geen toestemming heeft en bovendien niet in het bezit is van een bewijs van goed gedrag, wegens een rechlerlijk vonnis dat hij had ondergaan." Hij voorziet den a. s. koloniaal van de benoo- digde papieren, brengt hem denkelijk omdat hij het wel een beetje gevaarlijk vond U. dadelijk te Harderwijk in dienst te laten treden, eerst naar Den Bosch, waar hij in de handen van een rem- plapanten—bans werd ovt-rgeleverd, en zie weldra is onze U. in Breda als plaatsvervanger ingedeeld. Toen hij zoover geslaagd was, volgt hij den raad op van dien aanbrenger Br. en vraagt over- plaatsmg bij het Indische legerhet verzoek wordt toegestaan en weldra zijn met gunstig gevolg alle troeven ui gespeeld en U. is koloniaal, strijkt zijn haudgeld op en gaat met verlof, vergezeld van Br. die hern, o belanglooze vriendschapalleen voor zijn eigen plezier komt bezoeken, juist op het oogenblik dat de duiten binnen zijn. Het duurde echter niet lang of het gepleegd bedrog kwam aan het licht, teugevolge waarvan de koloniaal U. zonder paspoort uit den militairen dienst ontslagen is, en thans eene strafrechterlijke vervolging wegens oplichting te wachten heeft; Voorloopig is hij op vrije voeten gelaten en hem mij gegeven. Maar ik was hem heelemaal vergeten. Ik baal hem uit mijn zak, lees, sla me voor het hoofd en zeg tegen me zelven: Mau gendre, je eigen verdriet moet je niet het leed van je vrienden doen vergeten. Ik schrijf hun allemaal om hier te koinen. Geen autwoord. Ik neem gauw een dag waar, dat je wat beter bent, ga hen halen en breng ze allemaal bij mij thuis en daar zullen ze blijven totdat alle verdere zaken geregeld zijn. Niet waar, Louveau?" Allen pinken een traan weg en hoor eens, de dokter mag zeggen wat hij wil, maar de twee armen van Victor komen van onder het dek te voorschijn. En Maugendre wordt gekust, zooals hij nog nooit van zijn leveu is gekust. Nu pas gevoelt hij, dat hij het hart van zijn kind ge- wonnen heeft. Daar het niet mogelijk is, Victor vooreerst mee te nemen, worden de noodige schikkingeu getroffen. Clara zal bij den zieke blijven, om hem zijn draitkjes in te geven en hem gezelschap te houden. Moeder Louveau zal het huishouden waarnemen. Fraus zal het opzicht houden over een huis dat de timmerman in de groote straat laat bouwen. En wat Maugendre betreftdeze gaat naar Clamecy. Hij gaat daar kenuissen van hem op- zoeken, die in het groot handeldrijven en die blijde zullen zijn een knappen schipper als Louveau, op een hunuer schuiten te kunnen aanstellen. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1