Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2173. Zaterdag 13 Maart 1886. 26e Jaargang. DE SCI1U0N E Sill EN E. Binncnland. ABONNEMENT: Bij deze eourniit beluiort een bijvoegsel. FKUILLKTON. 5,50 6,00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 5,30 5,38 5,40 5,45 5,50 6,00 6,08 6,56 8,13 8,25 9,03 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 TER UIZI.VSIIII COURAHT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nedcrland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busfcouders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt bind verwehljnt Dln*dnc- en Vrljdagnvoud bij den ulteever P. Jl. VAN D E S A N D E te Ter Neuzen7 Politiek Overzicht. In het Ligerliuis in de TheemsHad sloeg de heer Labouchere, red.acteur van de Truth, met tnokers op het nnmbeeld Flij wenschte de af- sciutffiug van het eiflijk reclit der pairs. .Wie. werd het eerst tot pair verht-ven zoo laat de spreker zich uit. Hen zeer onbeduidend persoon, die zich bij het Hot had wetpn aangenaain te maken. Maui- al ware hij een verdienstelijk man, zijn de zuiien het daarom? Velen in den lande hebben niets dan bewoudering voor de doorluchtige leden van het lloogerhuis," zoo ginr hij voort, „ik r.iad zulke bewonderaars in yemoede aan een kijkje te. gaan nenien bij de zittiugen van dat licliaaiu Niemand zal eohter zeggen, dat bij in alles on- gelijk lieeft en dat het niet wensch. lijk is aan zuo'u bevoorrechting van standee een einde te doen komen. Gecn wonder, dat de untevredeu- heid in Engeland vermeerd.-ri. In Irrl uul is weder eeiie agraiische moord gepleegd. Een deurwaarder is doodgescholeu in een der bosschen van sir llenry Burke, in wiens dienst hij was. Sedert 4 maan den was Tinl y, de gevallene, .geboycot" (door de Fenians ten doode opgeschreven.) Het is le hopen, dat het Gladsione gelukken mag, een voor de Ieren gunstiger conditio te bediugeu. De steun der Parnellisten heeft hij, moge ook h«-t lioerale element irveedoen, opdat tr rust en veiligheid kome in het Britsclie koniukrijk. De b'ransche Senaat is gerust gesteld, toen De Fri-yciuei verklaarde, dat het tractaat met Madaga.-c >r geen artikel bevatte, waarml een oorlog zou kunnen ontstaan. In de Parijscho beurs wierp lemand een fli-sch met een bijtende vloeistof naar bene.ien, en sellout d.iariu met een revolver, zonder lemand te wooden. De dader werd op stok— en vuistslagen getmcteerd en halfdood op het politie—bureau be- zorgd, waar men verder met den onverlaat zal haudeleu. Niet beler verging het de beruehte Louise Michel In een schouwburg te Versailles opgetredeu, oin den moord, op Watrui gepleegd, als eene daad van volksgerechlighiid te verheer- lijken, werd zij door het publiek mtgefloieu en moest zij zich under bescherming der pol tie door een achterdeurtje redden, waarbij z'j eenige stompen en slageu opliep. De invloed van deze prol'etes der anarchie schijnt ook al aan et tanen te zijn Te Deeazeville beginnen de mijiiw. rkers liunnen arbeid weder, terwijl eenige werks akers, die hen wilden beletten, ingerekend zijn. Ten behoeve van de werkstakers te Deeazeville komen enkele gaven binnen under allei lei liefelijke zinspreuken, b v van ieinand, die brandt van verlangen om Blazy te zien .watrineeren," van iemand die wenscht, dat alle mijnonderneiners een hoofd hidden; van een dyna- mietman; van een smid, d.e alle Watrins en hunue DOOR ALPIIOiYSE DAUDET. 13) En het is •altoos hetzelfde vaartuig, dat steeds en overal harduekkig afgt beeld wordt. Dan weder ziet men het sehip langzaam de smalle Marge npvaren, waar het ingesloten is als tusselieii ten kanaal Op een andere bladzijde komt het midden in een theorema terechtde wiskunstige figuren, de met kleine letter gedrukte ophelderingen geheel onleesbaar makeiide. Sums ook vaart het met voile zeilen op de oceatn n der atlassen en daar komt het pas ten voile tot zijn reclit. De directeur, dien men altoos met dezelfde klachten komt lastig vallen, spreekt er eindelijk den vader over aan. De tun merman kan het moeilijk gelooven. nZoo'ii Z'ichtmoedig, meeyaand karakter ,/llij is zoo koppig als een inuilezel." .Zoo'n sell ram I ere jongeii .Men kan hem niets aan zijn versland brengen En de leeraren van het college willen geen van alien gelooven, dat de jonge Maugendre nageiioeg uit zicbzelven lieelt leeren lezen, midden m de bosschen, over den schouder van Clara heen, also! aanhangers tusschen hamer en aambeeld zou wen- schen; enz. Ery wordt in Frankrijk geklaagd over de .borineteurs" (valsche spelers.) Tot de bende wordt nieinand toegelaten of hij moet minstens eenmaal wegens diefstal veroortleeld zijn en geen al te sprekende .yalgentronie" bezitlen Voor 1 in de spoortreinen oefenen zij de praktijk uit. Z j werkeo bij troepen van drie tot zeven personeu. De Dragon," het opperhoofd, neemt op In t perron de reizigers op, en zoodra iemand instapt wordt de wenk in dieventaal gegeven en de sclnvuiten s'ijyen mede in, waardoor onze reiz'ger zich te midden der bende bevindt. Zij spelen of berooven bet sl.iclitoffer en verlaten den irem bij een volgend station. Bismarck's alcohol-nionopolie is verwezen naar eene cominissie. De Duitsch—vrijzinnigende. sociaal-democraten en de Elzassers wilden bet oetwerp d.ul.lijk afmaken, maar de meerderheid koos beleefdheidslialve de.zen vorm, als uitstel van executie. Met de curie schijnt Pruisn het eens le zijn, door bemiddeling van bisschop Kopp, zeer tegen den zin van het centrum. De Meiwetten wordeu zoetjes afgebroken de Rijkskanselier en de clericalen worden voor een poosje nog dikke vrien len. Wat er aclitcr schuill? „Voor wat, hoort wat," dat is toeh zeker De vorst van Beieren schijnt met zijne geld a- ken toch nog niet klaar gekoinen te. zijn, ook in Berlijn niet. De geldschieters stuiten alien af op het plan des Konings om het slot Herreuchiemsee te voltooien. De Itussische schatkist schijnt nog niet ledig te zijn, in Zweden zijn In stoombooteu besteld, bene- vens 30 sleepbarkassen, terwijl in Rusland zelt een aantal kozakken-booteu voor het gebied van den Don gebouwd worden. Kuiiueu ze ook bestemd zijn voor den Donau In Spanje wordt geklaagd over de gewetenloos- beiil, waarmede personeu, die kalin en veilig te Louden en Parijs wonen, samenzweringen optouw zctteu en uitbesteden. Het opstootje te Cathageua is met 8000 p. st betaald Bij de hoven was het bekeud, dat op het hoofd van Alfonso een prijs yezet was. De inoordenaar was aaugenoinen voor 20000 p. st Oi'sclioon reeds te Madrid, en ver kleed, begaf hem de moed eu hij maakte zich uit de voeteu. Uit Amsterdam meldt men De door socialisten opgeroepen .monstermeeting" van werkcloozeii is Dmsdag i ustig afgel .o|.eu, dank zij het krachtig optreden der politie. Gesproken werd in drie lokalen te gelijk door Domela Nieu- wenhuis, Van der Stadt en Fortuyn, terwijl een vierde in de open lucht tot de menigte het woord dit te vergelijken is met lessen in de wiskunde. En de scholier Maugendre daalt van de middel- bare naar (le lagere. klassen af. Er ligt dan ook een hemelsbreed onderscheid tusschen het onderwijs van den schoolineester te Curbigny en dat van de heeren prolessoren aan het college te Nevres. Vader Mauyendre wordt wnnhopiy. In zijn verbeeliliny ziet hij den leerling der l.mdbouwschool met zijn steek op, zoo hard uiogelijk op den loop gaan. Knorren, smeeken, beloven, niets helpt. .Wilt ge privnatlessen .Wilt ge meesters hebben?" .Ge kunt de beste, de duurste krijyen." Inmiddels krijgt de leerliny Maugendre den nanm van een ..bolterik" te wezen, en de drieinaau- delijksche lijsten dienen om dit te bevestigen. Hij zelf heeft het besef van zijn domheid. Elken dag neemt zijn treurigheid en somber- heid toe. Als Clara en de anderen eens zien konden, wat men van Victor geinaakt heeft. Wat zoudeu zij hem gaarne uit zijn gevangenis komen verlossen en bun laatste stukje brood met hem deelen. Want het ziet er daar ook treurig uit. De ziken gaan slec'nt en bet schip wordt boe langer hoe ouder en gebrekkiger. Victor weet dit door de brieven van Clara, die voerde, alien over het werkgebrek en de middelen die h. i. daarin konden voorzien, d. w. z. door van regeering eu gerneentebestuur te eischen dat zij groote werkeu zouden ondernemen. Volgens het vooraf gereed gemaakt plan, werd en gelijkluidende moties goedgekeurd om een adres aan den Rand te richten, waar in dan op de uitvoe- ring van groote werken, het bouwen van arbeiilers- woningeu en op een werkdag van 10 uren tegen 2o cts. in't uur zal worden aangedrongen, eu voorts om geen rente van pauden te uenieu en de panden beneden f 10 terug te geven, om door een inkom- sieiibelastmg de rijken in nlle behoefteu te doen voorzien eu eindelijk om aan de nooudruftigen dagelijks levensbehoeften te verschaffen. Tegen 11 uren waren 4 it 5000 nieuwsgierigen en beluugstellendeu in en om het Volkspark samen- gevloeid armoedig gekleeden waren er weiuige. Te 12 uren werd het adres aan het Siadhuis afgegeven Een groote meniyte volgde Nieuwenliuis ell Van der Stadt langs de Bloem- en Leliegrachten door de Damslraat naar het Waterlooplein. De politie wist echter de dichte drommen te verspreiden door hier eu daar nauwe weveu af te zetten. Massa's volk bbven door de stad trekkeu, maar de rust werd niet verstoord. Bij eeu kleinen tegenstand zijn 3 personen in hechtenis genomeu en 2 agenten licht gewoud. Op nieuw waren Woensdag een 500 personen in t Volkspark te Amsterdam vereenigd, om van Fortuyn te hooren, hoe het adres gistereu ten Stad huize was ontvangen. Fortuyn verzocht aan alien om hem, Bos, Geel en Heyer te volgen, ten einde het antwoord van den burgemeester te halen. Bij de Raampoort werd der menigte den pas afgesneden door de politic, die de volgi liugen uiteen dreef. Na een uur was het grootste deel weer vereenigd in een straat der Jordaan, waar ook de .cominissie" zich bevond. Weder zrn men en corps naar 't Volkspark gaan, (loch de politie aan de Zaagpoort liet de .cominissie" ongestoord voorbij, maar liield de menigte tegen, zoodat slechts aan een paar hoi.derd kou worden medegedeeld, dat de burge meester hen niet ontvangen wilde, omdat de brief gistereu niet in den vereischten vorm was. Ernstige tegenstand ondervond de politie niet. Slechts enkelen zijn in bewaring genomen. Ten huize van den brooddepothouder De .T., aan den Stationsweg te 's Hageontstond Dins- dayochtend tussc' en half zes en zes ure brand in een kamertje, aan den winkel grenzende en waariu de twee kiuderen, een van twee jaren in eene hedstede en een van twee maanden in eene wieg, lagen te slapen. De man, die eenige oogenblikken te voren met een wagen brood van de brood— en tneelfabriek was teliuis yekomen, werd door zijne vrouw geholpen om dat brood m den winkel te drayen. Daarmede druk bezig, hoorde men wel hem van tijd tot tijd toekomen mpt een g e z i e n er met rood potluod driftig opgekrabbeld door den directeur, die deze briefwisseling niet kan dulden. i, Ach waart g'j maar hierzeiden de hartelijke maar droevige epistels van Clara. .Waart gij maar bij oris I" Zou men niet gedacht hebben, dat in dien tijd alles goed giny, en dat alles gered zou zijn als Victor maar weer teruykwam? Welnu Victor zal alles redden. Hij zal een nieuwe schuit koopen. Hij zal Clara troosten. Hij zal hun houthandel op nieuw doen bloeien. Hij zal toonen, dat zij hun liefde niet aan een ondankbare verspild hebben. Maar om dit doel te bereiken moet hij eerst een man worden, geld verdienen en knap zijn. En Victor slaat zijn boeken open en gaat aan het werk. Nu kan bet. plagerijen regenen, nu kan de meester als een papegaai zijn gewouen volziu uit'oulderen: .Stilte jongens Victor kijkt zelfs niet meer op. Hij teekent geene scliepen meer, verwanrdigt zich niet langer acht te geven op de propjes papier, (lie tegen zijn gelaat worden geslingerd. Hij blokt. hij blokt. .Een biief voor den leerling Maugendre." Hoe gretig strekt hij zijn handen naar het epistel een fl.iuw kindergeschrei, doch gaf daar weinig acht op. Wie schetst echter de ontsteltenis der ouders, toen zij, met den arbeid gereed, de katner binnen gingen en daar alles in licbte laaie vlam vonden Man eu vrouw deden pogingen om door het vuur heen naar bmnen te driugen, doch zij moesten terugkeeren en hun beide wichljes den vlaminen prijs laten. Toen op het hulpgeroep buren en brandweer kwainen opdagen, was het helaas te laat. Een onbeschrijfelijk schouwspel deed zich aan de oogen voor van hen, die met kraclitige hand het vuur hadden geblusc tzij vonden de kiuderen halt verkoold in hun bedjes. De lijkjes zijn door de zorg d r politie aan het oog der hopelooze ouders ontrukt en naar het gastbuis vervoerd. De brand, die tot de kamer, welke op een binnenplaatsje uitkomt, beperkt bleef. schijnt ont staan door het vuur uit de kachel, in de onmid- dellijke nabijheid waarvan het wiegje geplaatst was. Het huis was tegen bmidschade verzekerd, de inboedel echter niet. Ware door de brandweer niet zoo krachtig hulp geboden, de ge volgen waren niet te overzien geweest, daar de anng.enzende kleine woningen van binnen geheel in hout betiminerd en druk bevolkt zijn. Eeu even ernstig ongeval had Woensdag te Amsterdam plaatst. Te ongeveer 9 uur ontstond in de Eglantierstraat bij de Baangracht, in een woning door vele gezinnen bewoond, vermoedelijk door het omvallen eeuer petroleumlampbrand op de voorkainer der tweede verdieping. Het vuur bieidde zich in een oogenblik tijds naar alle kanten uit. De bewoners vluchtten overal heen, eu een der buren, zekeren Broesman, gelukte het langs de trappen van de bovenste verdieping eene vrouw met een kind te redden. Te veel ontroerd, om te kunnen spreken, had deze vrouw geen woorden om mede te deelen, dat zich nog meer kiuderen op de kamer bevonden trouwens bet vuur had een dergelijken omvang aaugenoinen, dat het waarschijnlijk toch onmogelijk zou zijn geweest ze te redden. De brandweer trad intusschen spoedig en met krncht op. Met 3 stoomspuiten en 3 handspuiten gelukte het ltaar de vlam to bedwingen eu den brand tot de twee bovenste verdiepingen te be- perken. Toen zij echter, ondanks de felle vlam en den verstikkenden rook, de bovenste kamer binnendroiig, vond zij daar de lijken van Antje en Pieter Willein van WieringeD, het meisje oud 12 jaar, het jongentje 16 maanden. Zelfs, volgens de buren, werd nog een derde kind, Dirk van Wieriugen oud 10 jaar. vermist. Hoe men echter zocht, men voud daarvan geen spoor, zelfs niet de overbdjfselen. Men stelle zich de wanhoop der moeder voor uit, dat hem midden in zijn studies komt verrassen, om hem te bemoedigen en hem voor een oogenblik in een sfeer van liefde en vrijheid te doen ademen. Yiclor verbergt het hoofd in zijn lessenaar, om het slordige schrift te kussen, dat er uitziet alsof de tnfel, waaraan Clara lieeft yeschreven, aan eene voortdurende slingering onderhevig is geweest. Maar, helaas het is geen slingering, het is een smartdijke ontroering, die de hand van Clara heeft doen buven. „Het is gedaan, mijn beste Victor, de Schoone Sieene zal niet meer varen. Zij heeft den laatsten adem uitgeblazen en haar dood stort ous in het ongeluk. Men heeft aan den achtersteven een zwart bord gehangenTE HOOP voor nf braak. Er zijn lieden gekoinen, om alles te schatten en alles te nummereu, van den bootshaak van Equipage af, tot de wieg van zus toe. Het schijnt, dat alles verkocht wordt en dat wij niets meer bezitten. Wat zullen wij beginnen. Moeder kon wel eens van verdriet sterven en vader is zoo veranderd Victor bracht den brief niet ten einde. De letters dansten hein voor de oogen, zijn ooren suisilen, het wis alsof de kamer met hem rond- dranide. Nu waren zijne gednchten niet mser h" de studie Afgemat door verdriet, van inspanr van de koorts, die hij reeds dageu lang o* leden had, begon hij te ijlen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1