E Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2172. Woensdag 10 Maart 1886. 26e Jaargang. DE SC1100NE SIRENE. Binnenland. 2,45 3,15 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschljnt Dinsdas- en Vrijd.iffavond bij den ull&ever p. J. VAN DE S A N It E te Ter Ncazen. JPolitieli Overzicht, In de Fransche Kamer is een voorstel tot afschaffing van het inonopolie der advocaten, die huu eigen orde aanvallen en dure processen ver- oorzaken. Veel opspraak is veroorzaakt door het terugroepen van den Franschen sezant te St. Petersburg, van geueraal Appert, die van Orle- anistische sympathien verdacht wordt. Hij zal vervangen Vorden door generaal Bellot, een eer- zuchtig man, dien men gaarne uit Parijs verwijdert. In Rusland genoot Appert, gehnwd met eene Deeusche, groot aanzien bij het hof, waarotn men zeer verstoort is over de verwisseling, en hoogst waarschijnlijk zal de benoeming van Bellot te St. Petersburg uiet worden goedgekeurd. Het is moeielijk voor de Fransche republiek om gezanteu te viuden. Bij de monarehale hoven zijn alleen die gezanten personse gratse, wier beginselen niet in al te ruwe tegenstelling zijn met de aldaar heerschende traditien, en zoodra zij aan de hoven eenigszins in den sinaak vallen, worden zij in Frankrijk zelf als verdacht beschouwd. Vandaar dat personen van weinig diplomatieke talenten vaak op belangrijke posten gelaten worden en inannen van beteckenis teruggeroepen worden. De verwis seling van gezanten te Berlijn, Weenen en nu te St. Petersburg geeft van een en ander voorbeelden. Nog steeds kan men in alle Fransche bladen artikelen lezen over het voor en tegen van het voorstel—Duche, tot onmiddellijke verbanning der Prinsen, en het voorstel-Rivet, dat het recht om hen over de grenzen te zetten ter beschikkiug van het Ministerie wil stellen. De Freycinet heeft echter bij de stemming over de beide voorstellen eene schitterende overwinning behaald door het stellen der kabinets-kwestie. In het Germanenland regent het nog altijd petition tegen het ontworpen alcohol-monopolie. Februari alleen gaf er 4529. Ook uit Lauenburg, het district dat Herbert Bismarck naar den Rijksdag afvaardigt, komen ze. Van zekere zijde wordt weiiiig waarde gehecht aan de adressen; men ver- telt, dat Duitschland 150,('00 kroeghouders heeft en dat elk van deze gtmakkelijk tien klanten kan bewegen, oin zulk een adres te onderteekenen. In een opziclit heeft ,/inen" gelijk, de namen onder vele adressen beteekeuen met veel, een groot aantal onderteekenaars is zich zelfonbewust, waarvoor en waarom geteekend wordt. De mdruk, dien het debat heeft gemaakt is niet van twijfel- achtigen aard. De regeering zelve schijnt de hoop te hebbeu opgegeven, het onderwerp tot wet te zien verheven. De heeren Von Bismarck en Von Botticher schitterden door hunne afwezigheid en lieteu de verdediging van de ontworpen rijkswet over aan den Pruisischen Minister Von Scholz. Namens het Centrum drong Von Iluere er op aan om het ontwerp naar een commissie van rappor- FEUILLETON. 12) ALPHOAS E DAUDET. Maar zijn droom snelt alle treinen en alle locomotieven voorbij en doet hem in een uur dagen, maanden, jaren doorleveu. Wat zijn droom hem doet zien, is een Victor van twintig jaar, in een donkergroen uniform met zilveren knoopen. Een leerling van de landbouwschool Men zou zelfs zeggen, dat de jonge Maugendre een degen op zijde heeft en een steek draagt, zooals de jongeus van de Polytechnische school Want de verschillende scholen en uniformen be- ginnen zich min of meer in het hoofd van den gelukkigen vader te verwarreu. Maar dat doet er niet toe. Hij kan de duurste uniformen betalen, de tim- mermanhij heeft geld genoeg En Victor zal een lieer worden, die van het hoofd tot de voeten met goud bedekt is. De boeren zullen eerbiedig bun petten voor hem afnemen. En de schoonste dames zal hij het hoofd op hoi brengen. En dan zal er ergens in een hoekje een oud man zitten met vereelte handen, die met verklaarbaren trots zeggen kan,/Daar heb je mijn zoon teurs te verzenden, hetgeen gelijk staat met eene eerlijke begrafenis. Maar ook deze eer zai het ontwerp zeker niet eens ten deel vallen. In den Pruisischen landdag kornen de Poolsche afgevaardigden op tegen de maatregelen om het Duitsehe element in de oostelijke provincien te versterken, men beschouwt de maatregelen als in verband met den ,/Kulturkampf." De Italiaanscbe Kamer is verre van rustig, integendeel het gaat er heftig toe. Het Minis terie heeft het zwaar te verantwoorden, men eischt zelfs, dat de Minister-president, Depretis, zal af- treden. Misschien dat buitenlandsche toestandeu het Ministerie redden. In Afrika toch worden de zaken erustiger. Osman Digna schijnt bij zijn voornemen te blijven om Suakin aau te vallen. Zijne strijdkrachten worden geschat op 7 a 8000 man. De Congo-staat heeft ook weder nieuwe moeilijk- heden opgeleverd. De Fransche gedelegeerden, sedert eenige maanden uit Frankrijk vertrokken om de grenzen te gaan afbakenen, hebbeu op het bepaalde station geen Belgisehe gedelegeerden ge- vonden, en konden dus hunne zending niet ten uitvoer brengen. Zij wachtten eene maand en zijn toen naar hun land teruggekeerd. De Minister De Freycinet heeft naar Brussel geschreven om verklaring te vragen omtrent dit zonderling ge- drag. De leening van honderd millioen vindt daar- door ook vert raging. Aan de overzijde des Atlantischen Oceaans zijn weder twee groote inannen van het wereldtooneel getreden, nl. Winfield Scott Hancock en Horatis Seymour, de eerste een model-generaal, de tweede een model-gouverneur. De natie is in rouw. Is het ergens, dau geldt vooral in Amerika: //Van de dooden niets dan lof De regeering heeft hare goedkeuring gehecht aan het haar door de Nederl. Rijn—Spoor weg— Maatschappij voorgedragen stelsel voor een gemeen- schapsmiddel tusschen de reizigers en het trein en locomotietpersoneel, waarbij aan den zich in den trein beviuden reiziger de gelegenheid wordt ver- schaft, de lucht uit de Westinghouse—remleiding te doen ontsnappen en zoodoende den trein tot stilstand te brengen. De Maasbode meeut te weten, dat, na de laatste inschrijving voor helmhoeden, de levering aau de Eindhovensche firma nog niet ijeguud is, en acht het zelfs mogelijk, dat Fonson, uit Rosen- daal (Brussel,) nog eens met den buit zal gaan strijken. Het doet ons genoegen, algemeen opu'e merkt te zien, dat dit zeer ultra—anti—nationaal en niet veel minder dan schandelijk zou zijn. (D.) Zijn zoon zit ook in gedachten verdiept, met zijn schippersmuts diep over de oogen getrokken, in afwachting dat die door den gouden steek zal vervangen worden. Hij wilde liever niet dat zijn vader tranen in zijn oogen ontdekte. De scheidingiszeerplotselinggeweest. Clara heeft hem een kus gegeven, die hem nog op de wangen braudt. Vader Louveau heeft zich ornge- keerd Moeder Louveau zag doodsbleek. En Mimile heeft hem zijn bordje soep gebracht, om hem te troosten. Wat zullen zij toch beginnen zonder hem? En hij zelf, wat zal hij beginnen zonder hen. En de toekomstige leerling van de landbouw school is zoo in de war, dat hij, telkens wanneer zijn vader tegen hem spreekt, ten autwoord geeft z/Ja, mijnheer Maugendre." Maar dit is pas een begin van de ellende. Er staat hem nog heel wat meer te wachteu, het voormalige schippertje van de Schoone Sirene. Het kost niet alleen geld om een heer te worden, maar ook veel inspanning, veel moeiteen opofferiugen. Het is alsof Victor er een voorgevoel van heeft, nu de trein, zijn vaart vertragende, al gillende de brug bereikt, die zich over de voorstad van Nevers uitstrekt. Het komt hem voor dat hij ze reeds vroeger aanschouwd heeftin een ver droevig verleden, die nauwe straten, die sombere kleine venstertjeswaaruit onooglijke lompen hangen. Zijn beklemdheid neemt voortdurend toe. Te Amsterdam is tegen hedenochtend 10 uur een moustermeeting in het Volkspark belegd. Of de opkomenden er haveloos uitzien, doet er volgens de oproeping niet toe, want het iserjuist om te doen, om aan //de bezittende klasse te toonen, hoe de werkelijke toestand geworden is. Het is te hopen, dat de autoriteiten te Amsterdam, gewaarschuwd door het voorbeeld te Louden, waak- zaam zullen zijn, om gevolgen als daar ondervonden werden, te voorkomen, van het spelen met vuur, door de heeren Domela Nieuwenhuis, Van der Stad en Fortuyn, die als sprekers zijn aangekondigd. Te Epen (Limburg) waar vele bosschen zijn, wemelt het van wild, vooruamelijk konijnen. De schade door deze diereu aan veldvruchten en hout- gewassen toegebracht is zeer groot. De spruiten van het jonge hout zijn geheel afgevreten en het dikkere hout tot op een meter van zijn bast be- roofd, zoodat het tot den dood gedoemd is. De veldvruchten zijn doorde dieren vernield, de bouwlanden zien er uit of als ze dagelijks door een troep schapen worden beweid. De landbouwers zijn voornemens gezamenlijk hunne klachten in te dienen, aan de bevoegde macht, ten einde te verzoeken, dat gepaste middelen mogen worden aangewend, de konijnen te verdelgen, of wel den bezitter der jacht tot schadeloosstelling te verplichten. Door den nood gedrongen, waagde schipper Dijker het met een jongetje op de Zuiderzee in een sloepje naar alkruiken te zoekenzij geraakten echter met hun vaartuigje tusschen het ijs en na langdurig worstelen op eene zandplaats de Grint geheeten. Hier zouden zij van honger en ellende zijn omgekomen iudien niet door schipper Spits en eenige wakkere gezellen hulp verleend was. Onder de grootste koude en met bovenmatige inspanning werd hun bootje door 't ijs gebrachtmeer dan anderhalf uur waadde men op de zandbank over en door 't ijs, tot men 't geluk had, de opvarenden tusschen zich in aan boord te krijgen en aan wal te brengen. Een raadsvergadering, waariu niemand dan de voorzitter een woord spreekt, mag, vooral voor Goes, een bizonderheid keeten. Zij had Vrijdag plants; ofschoon de agenda twaalf punten van be- handeling telde, gaf geen van deze een der leden aauleidiug om zijn stem te doen hooren, en toch waren de onderwerpen geeuszius onbelangrijk. lets wat men in goed Hollandsch /,een ge- meene streek" noemt, wordt in Eindhoven druk besproken. Een timmerman, oppassend werkman en huisva ler, had een werk aangenomen van zekeren fabrikant aldaar, dat door hem solide en volgens accoord werd afgemaakt. Na afloop kwam de timmerman natuurlijk om zijn verdiend loon. De rekening Nu staan zij op straat. Een haastige, rumoe- rige menigte verdringt zich om den uitgang van het station: pakjesdragers, omnibussen, rijtnigeu, reizigers, nieuwsgierigen dit alles geeft een drukte dat hooren en zien vergaat. Maugendre en Victor nemen een rijtuig. De timmerman laat zich niet van zijn plan afbrengen. Zijn zoon moet als het ware een plotselinge gedaanteverwisseling ondergaan en hij brengt hem dus rechtstreeks naar den kleermaker van het college. Het is een splinternieuw magazijn met glim- mende toonbanken en deftig gekleede winkelbe- dienden, die een treffende gelijkenis vertoonen met de gekleurde modeprenteu tegen den muur en die met een beschermend glimlachje vader en zoon biutienlaten. Zij leggen papa Maugendre een nummer van de Mode Illustree voor, waarop een leerling van het college zit te rooken, in gezelschap van een amazone, een heer in jachtkostuum en een bruid in wit satijn. Juist heeft de kleermaker het echte model voor- handen; het ziet er prachtig uit met zijn opge- vulde borst, zijn vierkante panden en gouden knoopen. Hij spreidt het voor den timmerman uit, die een en al verrukking is. win dat pak zult ge precies een militair wezen, Victor." werd gehaald en het geld geteldde fabrikant ver- zocht den man, de rekening te quiteeren. De tim merman, niet denkende aan de Zegelwet, gebruikte geen plakzegel bij het afschrijven der rekening. Wat doet nu onze fabrikant Hij dwingt, met de onge- zegelde kwitantie in handen, den werkman om een aanzienlijke korting toe te staan op zijn zuur ver- diende penningen, hem met vervolging dreigende indien hij mocht weigeren. De timmerman, die geheel en al te goeder trouw handelde, moest van den nood een deugd maken en gaf toe. Men schrijft uit Lemmer Het noordelijk deel van de Zuiderzee is nagenoeg geheel van ijs bevrijd. Door den krachtigen Noord- Westeuwind is het ijs, dat zich van de Friesche kust tot aan het eiland Urk uitstrekte, driftig ge worden en om de Zuid gedreven. Blijft de wind eenigen tijd van West tot Noord, dan hoopt men hier verder van ijs bevrijd te zullen blijven. Stoom- en scheepvaart op de binnenwateren zijn nog niet hervat. Naar men meldt ging Zondag te Kootwijk en V oorthuizen alles rustig toevan gewapende macht geen spoor te ontdekken, Des voormiddags trad Dr. Van den Bergh te Voorthuizen op en ook nu weder kwam er geen ringpredikant om namens het classicaal bestuur den dienst te ver- vullen. Zaterdag jl. werd de predikant en de kerke- raadsleden te Voorthuizen gedagvaard door een deurwaarder uit Utrecht, waarin men opmaakt dat het provinciaal kerkbestuur handelend is op- getreden ten einde eene rechterlijke uitspraak te verkrijgen. Men verzekert dat de heer Houtzagers door ongesteldheid verhinderd was Zondag zelve te Kootwijk op te treden. De van zijn betrekking vervallen verklaarde predikant uit Voorthuizen zou in den namiddag in de Herv. kerk te Garderen preeken. Ook verzekert men, dat het classicaal bestuur van Harderwijk niet geuegen is te Voorthuizen en Kootwijk te doen wat des kerkeraads is. Vrijdagavond had te Venendaal een volks- oploop piaats, waaruit ongeregeldheden volgden. De aauleidiug tot het tumult ligt in het volgende Voor eenige dagen werd in genoemde gemeente eene vergadering gehouden ter bespreking van de Amsterdamsche kerkkwestic. Te dier vergadering werd zeer veel gesp.oken maar riets over de kwestie. De domme menigte schreef dat toe aan de tegenwoordigheid van een correspondent van een weekbladdat n.l. de predikant in diens tegenwoordigheid de zaak uiet wilde of durfde aanroeren Er was een heftig artikel in een te Venendaal veelgelezen weekblad verschenen, waar- mede echter de bedoelde correspondent verklaart Een heer in hemdsmouwen, die een centimeter om den hals heeft. hangen, treedt plechtig nader. Hij neemt Victor de maat om de heupen, om het middel en langs den rug. Deze bewerking doet bij Victor herinneringen oprijzeu, die zijn oogen met tranen vullende hebbelijkheid van dien goeden vader Louveau en de ergernis der huis- moeder, alles wat hij nchter heeft inoeten laten. Dit is nu allemanl gedaan. Het fatterige heert.je, dat Victor in den spieg"1 gewaar wordt, gelijkt niets meer op den scheeps- jongen van de Schoone Sirene De kleermaker schopt verachtelijk den afgelegden kiel onder de toonbank. V ictor voelt, dat het zijn verleden is, dat men hem heeft doen uittrekken en waarvan men hem dwingt afstand te doen. Afstand doen niet al leen men wil er hem tot zelfs de herinnering aan ontnemen. z/Gij moet breken met al de gebreken en on- deugden uwer verwaarloosde jeugd," zegt de di- recteur van het college, die een zeker wantrouwen niet verbergen kan, op strengen toon. En om die noodzakelijke wedergeboorte gemakkelijker te maken, werd er bepaald, dat de leerling Maugendre niet anders dan de eerste Zondagen van elke maand zou mgen uitgaan. O! hoe bitter ligt hij te schreien den eersten avond in de groote koude slaapzaal, terwijl de andere scholieren in hun ijzeren ledikanten liggen TER \E1ZH\S(HE (OIKWT DOOR 1 O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1