Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2171. Zaterdag 6 Maart 1886. 26e Jaargang. DE SCII00NE SI RENE, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verschijnt Dinsdas- en Vrijdagavoud blj den uttgever P. jr. VAN DE SAIWDE te Ter Neuzen. ir*olitieb Overzicht. Het is den rijkskanselier aan de Spree zeker aangenaam, dat het Heereuhuis met 108 tegen 18 stemmen duurzame onderst.euning heeft toegezegd aan de pogingen om het Duitsche element in de oostelijke provincien te beschermen en te ontwik- kelen. De Polen komen er zoo goed niet weg als de particuliere secretaris van den bijna faillieten Koniug der Beierschen. Na een onderhoud met den „Polenfresser" heeft de secretaris alle hoop, dat het hem zal lukken in den financieelen chaos van Lodewijk eenige orde te brengen. Een heele troost voor de schuldeischersMinder tevredeu zijn velen in den Rijksdag. Sedert drie maanden bijeen, zonder Jt genot van presentiegeld, heeft men niets kunnen doen, omdat niets gereed is. Spoedig komt men voor de brandewijnzaak te zitten. De meeste arbeid wordt ontwikkeld in de commissie tot herstel der gilden. Zeer moeielijk is de af- bakening van de grenzeu der vakkeu. Bijvoorbeeld Mag een hoedenmaker stroohoeden vervaardigen een schoeumaker laarzen met bond afleveren; moet de boer, die eigen gebakken brood ter markt brengt, het bakkers-examen afleggenis een mandemakers— leerling verplicht den driejariaen leertijd te vol- brengen; mag een barbier ook haarknipper zijn, enz. Wilhelm staat weer, na den val op het jongste bal en werkt weer geregeld door. Zijn oostelijke nabuur nestelt zich al vaster in Azio's centrum. De troepen van den Czaar hebben hun intocht in Peuj-deh gehouden en aldaar een Eussisch bestuur gevestigd Alweer wat nader aan het gebied van zekere Keizerin, die den Oosterschen barbaar ongaarne dichter aan den Hymalaya ziet. De Keizerin—Koningin is buitendien niet op baar getnak, tengevolge van al die woeliugen in haar eigen rijk. Te Mr ister is weer een klein opstootje geweest, dat spoedig onderdrukt is; maar in Louden schuilt meer, Londen is de verzamelplsats van alle mogelijke komplotten. De anarchisten, die zich daar veiliger achten dan onder Bismarck's hand, vergaderen er vrijelijk John Neve, die op het vaste land al zoo vaak gevaugenisstraf heeft ondergaan, preekt erDave, in ieder land over de grenzen gezet als een gevaarlijk socialist, huist daarde Poolsche revolutionairen werken er steeds door en zijn in nauwe en voortdurende aanraking met hunne broeders-balliugen te Parijs, Geneve en Zurichde nihilisten zelfs zijn er vertegen- woordigd en vergaderen er, meer samenspannende dan den Oosterschen despoot lief isFransche anarchisten komen er bijeen Italiaansche en Spaansche revolutionisten zoekt men er niet vergeefs. Daarenboven wonen er altijd nog Ieren in het groene eiland en zit er een Parnell in het Parlement. Wat het lot der Ieren aangaat, aller oog is gericht op de voorstellen van den ouden heer Gladstone, die op 1 April aan het Lagerhuis mededeelingen FEUILLETON. 11) ALPH01KSE DAUDET. //Dat is een vrouw, mijnheer de pastoor, die op zich neemt de kinderen der minnen weder naar hun woonplaats terug te brengen. Zij vervoeren ze in een mand, alsof het jonge katjes zijn." z/Een zonderling ambacht z/Er zijn eerliike menschen onder, mijnheer de pastoormaar moeder M augend re was ongelukkiger- wijze in hauden gevallen van een vrouw, die zij niet kende; een tooverheks, die de kinderen stal en ze aan bedelaarsters verhuurde om er mede door de straten te slenteren en medelijden op te wekken." z/Wat zegt hij daar, Frans; is het mogelijk z/Het is zuivere waarheid, mijnheer de pastoor. Dat slechte schepsel heeft tal van kinderen gestolen en dat van Maugendre er bij." //Heeft zij hem gehouden? z/Zij wilde hem leeren bedelen, maar daar hij een kind van brave ouders was, kon geen mensch dat van hem gedaan krijsren. Hij weigerde een aalmoes te vragen. Daarop heeft zij hem op een goeden dag op straat gezet en aan zijn lot overgelaten. zal doen over de maatregelen, welke hij tot oplossing der Iersche kwestie wenscht te stellen. fen April brengt onwillekeurig een glimlach op de lippen. Op het feestmaal, der werkliedenvertegen- woordigers in het Parlement aangeboden, hebben enkelen zich zeer oneerbiedig gedragen onder een toast op Hare Majesteit uitgebracht. Onze Willem zit rustiger dan zijne oude buurvrouw. Het wetsontwerp, waarbij het verbod omtrent den verkoop van paling in Groot-Bnttanie wordt ingetrokken, heeft reeds alle stadien in het Hoo- gerhuis doorloopen en is nu bij het Lagerhuis in behandeling. Het bestaat slechts uit twee artikelen, waarvan het eerste luidt als volgt »Hiermede wordt verklaard, dat de term vzoet- water-visch" in art. 11 van de wet van 1878 op de zoetwater—visscherijen paling niet insluit." Tot dusver heeft het wetje geen oppositie ontmoet en het is niet waarschijnlijk dat dit in het Lagerhuis het geval zal zijn. Wat overigens die vervelende Balkan-ruzie aan- belangt, een Maart is verstreken en de krijgstrompet is nog niet gehoord. Volgens de telegrammen mogen de vijandelijkheden niet worden hervat, tenzij hiervan 10 dageu te voren kennis worde gegeven. Aan wie Aan weerszijden of aan deu Areopagus? Uit Philippopel komen voor den vrede geruststellende tijdingen, maar uit Belgrade bericht men, dat 50,000 man Bulgaarsche troepen zijn bijeengebracht in het Widdiu-district, dat met ijver wordt gewerkt aan de versterking der vesting Widdin en dat Vorst Alexander alle manschappen van 19 tot 60 jaar heeft opgeroepen, die tot nu toe nog niet onder de wapenen zijn gekomen. Misschien gaat de Battenberger van de leer uit wilt gij den vrede, zoo rust u uit ten strijde." Olschoon er nog geene tijdingen van het sluiten des vredes gekomen zijn, zegt men toch, dat de gezauten te Konstantinopel hunne goedkeuring zullen hechten aan de gewijzigde overeenkomst tusschen de Porte en Bulgarije, dat de officieele vaststelling later zal geschieden door eene Euro- peesche confi-rentie, die tevens zal moeten be raadslagen over de noodige wijzigingeu van het Oost—Eumelisch statuut. Bravonu is men een heel eind op marsch, dat wil zeggen, zoover na- genoeg als toen men begonnen is te coufereeren. Intusschen stoken Eussische agenten in Bulgarije voort oin den verloren invloed te herwinnen en staat de Turk ter zee goed gewapend met zijn uituemeud torpedo—stelsel om den Griek af te wachten. In het Algemeen Politieblad staat vermeld een Koninklijk besluit, waarbij o.a. den marechaussee Bannier, gestationeerd te Ylodorp, een gratificatie Maar wat gebeurd erzes maanden geleden lis' z'j doodziek in het hospitaal, en op haar sterfbed begint haar geweten te knagen. Ik weet wat dat is, mijnheer de pastoor; het is een verduiveld naar gevoel En Louveau hief de oogen naar het plafond op, als om deu hemel tot getuige te roepen dat hij waarheid sprak. z/Zij heeft toen gevraagd den eommissaris te spreken, en hem heeft zij den naam van het kind gezegd. Dien naam weet ik nu ookhet is Victor." De pastoor liet zijn brevier op den grond vallen. //Victor is dus de zoon van Maugendre //Daar is niet aan te twijfelen." De geestelijke was een en al verbaziug. Hij stamelde een volzin, waarin de woordenarm kind.... en wegen der Voorzienigheidte onderscheiden waren. Dan stond hij op, liep eenige keereu de kamer op en neder, naderde het venster, schonk zich een glas water in en ging eindelijk vlak voor Louveau staan Hij zocht een zinspreuk, die op de zaak kon toegepast wordenmaar daar hem die niet te binnenschoot, zeide hij niets anders dan z/Welnu dan moet gij hem aan zijn vadtr teruggeven." Louveau schrikte. z/Dat is nu juist wat mij zoo hindert, mijnheer de pastoor; sedert zes maanden weet ik het al, van f 10 is toegekend, alsmede een eervolle ver- melding in het politieblad wegens betoonden ijver bij het arresteeren van een misdadiger, die twee kinderen vermoordde. olgens no. 3 van de door het genootschap Veritas te Amsterdam uitgegeven Spiritistische Bladen is het plan opgevat eene commissie van wetenscbappelijke mannen in staat te stellen, door alle middelen volkomen en onbeperkt waarnemingen en onderzoekingen te doen omtrent de zoogenaamde spiritistische verschijnselen, waarna dan een vol- ledig verslag zou worden openbaar gemaakt van de voorgevallen feiten, met vermelding van alles wat ter controle of verificatie is aangewend, en geteekend door liefst alien die de bijeenkomst bijwoonden. Omtrent den diefstal te Leiden, waarvan de dader te Eotterdam in hechtenis werd geuomen, wordt aan het Vaderland nog het volgende gemeld. Zondagavond 11., terwijl de familie B. te Leiden op een verjaarpartij was, is een der zoons met een valschen sleutel het huis binuengegaan en heeft daar ontvreemd een som van f 400, toebehoorende aan zijn broeder, die als schipper, dat geld bij zijn ouders voor den aankoop van turf in bewaring had gegeven. Tevens nam hij eenige gouden en zilveren voorwerpen, aan zijn ouders toebehooiende, mede. Bij een onderzoek door de politie bleek het, dat de dader, na vooraf enkele tapperijen te hebben bezocht, vermoedelijk naar Eotterdam was ver- trokken, en daarop is hij daar opgepakt. Indertijd werd gemeld, dat in de zittingen van den gemeenteraad van Breda, toen de heer Heylaerts voorstelde om aan een politieagent een gratificatie te schenken wegens het aanhalen van ziek vee, door den voorzitter een uitdrukking werd gebezigd, waardoor de heer 11. zich beleedigd ge- voelde. De heer H. verliet toen de vergadering en plaatste in de locale bladeu een advertentie, waarin hij aan de kiezers mededeelde, niet eerder in de raadzaal te zullen terugkeeren voor de ver- dachtmaking van den kant des voorzitters vol- doende was opgehelderd. Tevens gaf de beleedigde van het gebeurdo kennis aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. In de jongste raadszitting werd naar aanleiding van het resume, dat over dit incident in de no- tulen voorkwam, door den heer Pels Eijcken die zaak nogmaals ter sprake gebracht. Hij wenschte nl. te weten, of de voorzitter al of niet de be- doeling had gehad, den heer Heylaerts te beleedigen en verzocht wanneer dit niet het geval moclit zijn geweest van deu voorzitter een verklaring in dien geest. De voorzitter weigerde echter die verklaring te geven. Den 11 Dec. jl. was de hardrijder Pieter Bruinsma met zijne stoomboot De Veehandel en maar ik had den moed niet er met iemand, zelfs met mijn vrouw over te spreken. W ij hebben ons zooveel moeite gegeven dat kind groot te brengenwij hebben zooveel te zamen doorleefd, dat ik niet weet hoe wij het zonder hem zullen stellen." Wat hij daar zeide was waar, en als Maugendre te beklagen was, kon men even goed medelijden hebben met den armen Frans. Tusschen die twee tegenstrijdige aandoeningen geplaatst, was de pastoor ten einde raad. De zweetdroppelen parelden hem op het voorhoofd. Te vergeefs wachtte hij op een ingeving van boven om in deze zaak te beslissen. En vergetende, dat Louveau hem zijn oordeel was komen vragen, zeide hij gejaagd: ,/Zeg nu eens, Frans; gesteld dat ge in mijn plaats waart, wat zoudt gij mij dan aanraden?" De schipper zag bedrukt voor zich. //Ik zie wel dat ik Victor zal moeten teruggeven, mijnheer de pastoor. Ik heb dat gevoeld, toen Maugendre plotseling voor ons stond. Ik had zoo met hem te doen, toen ik hem daar zoo oud, zoo ougelukkig, zoo alleen zag weggaan. Ik schaamde me; ik had een gevoel alsof ik hem bestolen had, alsof ik geld van hem in mijn zak had. Mijn geheim begon mij zoo te bezwaren, dat ik bij u ben gekomen om u alles te zeggen." z/En daar hebt ge goed aan gedaan Louveau," zeide de pastoor, blijde dat de schipper hem met nog een veepraam nabij Scharnegoutum, waar hij, evenals de boot De Koophandel, moeite had om door het ijs te komen. Beurtelings was de een de ander een weinig voor, totdat De Koop handel achter tegen de veepraam stootte en een der knechts tusschen het roer geraakte. Met een haak of boom duwde men De Koophandel af, totdat W. Prins, fruitkoopman te Sneek en passa- gier op lantstgenoemde boot, met een ijsklopper dien stok stuk sloeg. Bij die gelegenheid werd Prins in het gezicht verwond, en Bruinsma heeft voor dat feit voor de rechtbank te Leeuwarden moeten terecht staan. De kapitein van De Koophandel, de koopman Prins eu nog een passagier verklaarden, dat Bruinsma die verwonding had toegebracht met een schippers- haak, Bruinsma, diens zwager en twee knechts verklaarden, dat hij geen haak in handen gehad noch daarmede naar Prins gestagen heeft, maar dat Prins heeft geroepen //betaal je onverdiende champions-medaille maarHet O. M. requireerde dat de beide knechts; die onder eede waren gehoord, als verdacht van valsche getuigenis in hechtenis zouden worden gesteld. De rechtbank vond even- wel geene termen tot toewijzing van dat requisitoir. Daarop requireerde het O. M., omdat het zich verstoken zag van het middel om te onderzoeken aan welke zijde de waarheid was, de vrijspraak van bekl. Bij haar vonnis achtte de rechtbank de schuld van bekl. niet bewezen en sprak hem vrij. Sedert het begin van het jaar 1884 werden te 's Gravenhage effecten en meer andere gelds- waardige papieren gestolen, tot een totaal bedrag van nagenoeg een tonne gouds. Alle nasporingen dien- aangaande hebben tot dusverre gefaald en door de Haagsche politie wordt alsnu toegezegd een premie van 5 pCt. van alles wat van bedoelde effecten, hoofdzakelijk obligation Hongarije, Eussische sporen en Oostenrijksch metalliek, door gegeven aanwij- zingen mocht terecht komen. De Minister van Staat, Minister van Binnen landsche Zaken, brengt ter kennis van belaugheb- benden, dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 vStbl. no. 99), ter verkrijging van het diploma van veearts. Dag en plaats van dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot gemeld examen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan voor 1 April e. k. schriftelijke opgave doen, mits portvrij aan den voorzitter der commissie van examen, directeur van 's Eijks veeartsenijschool te Utrecht, en bij hun verzoek voegen het bewijs, waaruit blijkt, dat zij het natuurkundig examen, omschreven in art. 9 der aangehaalde wet, met goed gevolg hebben af- gelegd. uit zichzelven een oplossing aan de hand deed. z/Het is nooit te laat een begane fout te herstellen. Ik zal u naar Maugendre vergezellen. Je moet hem alles bekennen." z/Morgen, mijnheer de pastoor z/Neen, Frans, dadelijk." En daar hij zag hoe ongelukkig de arme man was en hoe zenuwachtig hij zijn pet ineeufrommelde, zeide hij bijna smeekend z/Laten wij het nu maar doen, Louveau, voordat wij op ons besluit terugkomen." Hoofdstuk Y. De eerzuchtige verwachtingen van Maugendre. Een zoon Maugendre heeft een zoon Tegenover hem gezeten in den trein, die hen al dansende en snuivende naar Nevers voert, wendt hij de oogen niet van hem af. Hij heeft hem letterlijk ontvoerd. De oude man is met zijn zoon verdwenen, zonder bijna dankje te zeggen, als een arme drommel, die het groote lot trekt en er mee op den loop gaat. Hij heeft hem aan alle vroegere liefdebanden willen ontrekken. Hij is nu gierig op de liefde van zijn kind, evenals vroeger op zijn 2eld. Hem komt die liefde alleen en uitsluitend toe. Geen andere oogen zelfs mogen zijn schat bespieden. Zijn ooren suizen, zijn hoofd is even gloeiend als de locomotief. (Wordt vervolgd.) TER MIZiYSflll 101 RAM DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1