Gemengde berichten. BLTRGERLJJKE STAND. Proeven met dit toestel genomen leverden hen verrassende resultaat dat de trein in 12 a 15 seconden na opening van de kraan op bovengemelde wijze stopte. Het spreekt vanzelf dat de spoorwegmaatschappi het middel slechts in de uiterste gevallen wenscht te zien aangewend. Hieraan wordt het publiek her innerd in de gebruiksaanwijziging op een bordjein d$ waggons opgehangen. De passagier, die den trein buiten noodzaak doet. stoppen, wordt uit den trein verwijderd, op welk afgelegen punt die zich ook bevindt. Het groote nut van dit middel berust wel voor- naraelijk in de eenvoudige, weinig oinslachtige wijze waarop het is toe te passen. Eergisterenuncht is te Rotterdam, aan de Wijnstraat, ingebroken in het pakhuis en kantoor van de handelsagenten gebr. Korporaal. Een aldaar passeerend politieagent bemerkte onraad en posteerde zich voor de deur. Toen er meerder hulp opdaagde, trad men binnen en arresteerde de twee inbrekers, waarvan er een op het privaat werd gevonden Bij onderzoek bleek, dat nog slechts weinig was ontvreemd, terwijl men op het oogenblik der ont- dekking juist bezig was een lessenaar te opeueu, waarin een zekere som was geborgen. Door het uitsnijden van een ruit en het opschni ven van een raam, waren de gauwdieven op het kantoor gekomen, nadat zij eerst de deur van het pakhuis met een valschen sleutel hadden geopend Omtrent den moord, op den heer Swaving te Solo gepleegd, bevat de Telephoon de volgende helangrijke bizonderheden Eindelijk kan men eenigszins in de moordge- schiedenis van den heer 0. E. Swaving doordringen. Zooals met zulk een zaak altijd het geval is, zijn dienaangaande allerlei praatjes in omloop. Ziehier echter hoe de vork in den steel zit. De heer S. kwam te middernacht te huis en bleef toen nog eenigen tijd met zijn vrouw praten, waarop beiden zich te bed begaven. Mevrouw S. stond ongeveer om drie uren op om zich naar te begeven. Haar man sliep en van die gelegenheid is door den moordenaar gebruik gemaakt om zijn slag te slaan en dien slag heeft hij geslagen en wel op zulk eene wijze, dat S. onmiddellijk dood was. In dien tusschentijd kwam mevrouw Svergezeld van een bediende, in huis terug en de deur van haar slaapkaraer ge- sloten vindeude, begon zij malingmalingte roepen. Toen zij bij het lijk van haar man kwam stortte zij geen traan. Nu het treurigste van deze geschiedenis. De ass. res. heeft het allereerst de bedienden in verhoor genomen en de vreemdsoortige en tegen- strijdige verklaringen, die deze lieden aflegden, noopte ZEd. mevrouw S. na de begrafenis ten residentie-kantore te laten roepen. Wat daar ver- handeld is weet men niet, maar wel dat mevrouw S. onder geleide van deurwaarder Klein naar de centrale gevangenis alhier is overgebracht geworden. Alleen is uitgelekt, dat een koelie van Lodjie Woerong voor 10 25 den moord op zich genomen had, die helaas volvoerd is geworden, zonder dat de moordenaar het bloedgeld nog heeft kunnen ontvangen. Een bericht, uit Solo aan de Locomotief geseind, meldt, dat ook mevrouw Vogel, de moeder van mevrouw S., is opgezonden. De vrouw van den verslagene, in verhoor geno men, is, volgens nader bericht, in voile confessie. Bij de huiszoeking ten huize van den verslagene gehouden, zijn twee brieven gevonden geworden, de eene, gericht aan zijn vrouw, waarin hij van haar afscheid neemt en verklaart niet langer te kunnen leven, omdat zij een door hem buiten echt verwekt kind niet als het hare wilde aannemen de andere gericht aan de schoonraoeder, aan wie hij de zorgen voor dat kind opdraagt. Beide brieven zien er verdacht uit. Als een interessante bijdrage tot de kennis van den Javaan en als een bewijs hoe weinig een menschen- leven hem geldt, diene de mededeeling dat een vierde inlander, die niets met de zaak te maken had, a raison van 23, zegge drie en twintig duiten, met de drie schavuiten medeging, om naderhand te kunnen getuigen wie het grootste aandeel in den moord had gehad, wien dus het grootste aandeel van het bloedgeld toekwam. TER NEUZEN, 2 Maart 1886. De alhier gevestigde afdeeling van het Alge- meen Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium hield jl. Yrijdagavond hare tweede bijeenkomst; de opkomst was weder even talrijk als bij de eerste ,/Want, ziet u, mijnheer de pastoor, ik ben niks bij de hand. Ik ben geen hoogvlieger, ha ha zooals mijn vrouw altijd zegt." En na die inleiding wat meer op zijn gemak gekomen, deed hij het geheele verhaal met een kleur als vuur en zonder een oogenblik de oogen van de klep zijner pet af te weuden. ,/U weet nog wel, mijnheer de pastoor, hoe Maugendre u gezegd heeft dat hij weduwnaar was? Dat is juist vijftien jaar geledenzijn vrouw was naar Parijs gegaan om daar een dienst te zoeken als min. Zij had haar kind aan den dokter getoond, zooals dat de gewoonte is, en toen aan een bezorgster toevertrouwd." „Wat is een bezorgster, Frans?" vroegde priester hem in de rede vallend. (Wordt vervolgd.) vergadering. Na afdoening en bespreking van eenige huishoudelijke zaken, werd alsnu, door ver- kiezing der nog ontbrekende titularissen, het bestuur voltallig gemaakt, hetwelk nu is te zamen gestelc als volgtde heeren Ds. A. van Veen, tijdelr voorzitter, H. van Wijk, secretaris, K. de Vos penningmeester, L. Verlmde Gz., bibliothecaris, en A. Wisse, vicaris; de commissie van ad vies is samengesteld uit de heeren H. Koelmans, P. van Wijk en J. P. van Herp. Door de toetreding van eenigen uit de aanwezigen, zoowel gewone als buitengewone leden, klom het ledental thans tot ruim 80. Met voldoening en aandacht werd door de vergadering eene voordracht aangehoord van den heer H. Koelmans, over de vaderlandsche geschiedenis in hare eerste tijdvakken. Verder werd, op voor- stel van een lid der directie besloten, ook ingezetenen van nabijgelegen gemeenten als leden toe te laten waartoe het aanwezig zijn van eenigen uit die gemeenten aanleiding gaf, zoomede tot het aan- schaffen van eenige gepaste weekbladen, ter cir culeering onder de leden. De eerst volgende bij eenkomst is alsnu bepaald op Vrijdag 26 Maart, Js avonds 8 ure, voorloopig wederom in een der zalen van het diaconiegesticht, doch alsdau alleen toegankelijk voor de leden. Door den ongekend lagen waterstand op de rivier de Humber moesten Zaterdag alle vaartuigen en dus ook die voor onze haven bestemd in Goole blijven liggen. Eerst gisteren middag konden zi weder zee kiezen. Op 25 Februari 11. is door ingelanden van den Grooten Jonkvrouwpolder (benoorden IJzen- dijke), de heer Chs. L. Wijffels herbenoemd als dijkgraaf. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Maart de volgende vonnissen uitgesproken M. d. K., oud 17 jaar, arbeidster wonende te Ter Neuzen, is wegens eenvoudigen diefstal veroor- deeld tot 8 dagen celstraf. C. B., oud 19 jaar, arbeider wonende te Axel, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, 8 boete of 1 dag celstraf. Ten overstaan van notaris Koning te Zuidhorn werd verkocht eene boerenplaats te Saaksum met ongeveer 38 bunders land voor f 27,500. Dezelfde plaats werd in 1877 verkocht voor ruim 106,000 Ofschoon er te Rokanje 16 jongelieden voor de militie moesten loten, was er een die no. 17 trok. Te laat bemerkte men dat er een nummer te veel in de bus was. De huurprijzen voor hooiland in de provincie Groningen bleken op ver- schillende verhuringen dit jaar aanmerkelijk hooger te zijn dan in 1885. Een schaatsenrijder is te Valthermond zoo krachtig met het hoofd tegen een brug gereden, dat hij dood nederviel. Uit het krankzinnigengesticht te Rosmalen, is een der mannelijke verpleegden ontvlucht. De Raad van Bergharen vergaderde op 24 Februari. De leden waren nu wel opgekomen, maar keerden onverriehter zake huiswaarts, omdat de burgemeester verzuimd had, de vergadering ter openbare kennis te brengen volgens de gemeentewet. Zaterdag heeft men in Friesland een sneeuwstorm genoten. Te Enghien is een gouden bruiloft gevierd, waar van het merkwaardige was, dat de moeder van den ,/bruigom" nog in leven is. Het 98jarig oudje zag vijf geslachten om zich geschaard 62 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Op Atjeh's Oostkust zijn dezer dagen Chassepotgeweren aan- gehaald. Waarschijnlijk zijn deze Fransche geweren van de Tongkinsche onlusten en uit China afkomstig. Een landbouwer, wonende op de hofstede ,/Winnebroek," gemeente Vaals, wiens zaken in den laatsten tijd zeer waren achteruitgegaan en wiens vee, meubelen en akkcr—gereedschappen binnen eenige dagen zouden worden verkocht, is met het vee, meubelen enz. de Belgische grenzen overge- trokken. De voornaamste der schuldeischers begaf zich bij het vernemen dezer tijding dadelijk er naar toe, maar vond eene verlaten pachthoeve. Vrijdag hielden te Nijmegen een paar hard- loopers, H. van Essen en H. Guhnen genaamd, een hardlooperij op de groote markt. Een hunner bedienden, die geld voor hen inzameide, zekere Steinmetz, maakte zich voor den afloop met de bus, waarin hij de zuurverdiende penningen der beide hardloopers, ingezameld had, uit de voeten en verwijderde zich naar Duitschland. Den hardloopers, die hunnen ontrouwen col- lectant na de ontdekking van het misdrijf in ver- sehillende richtingen achternazetten, mocht het, hoe snel zij ook liepen, niet gelukken hem te achterhalen. Hij was zelfs den hardloopers te snel af. De vorige week heeft zich een geval voorgedaan, hetgeeu in Nederland zeerzelden is voor- gekomen. Een voorgenomen huwelijk moest in een der gemeenten van Gelderland worden ver- schoven, daar de gemeente-secretaris de door de wet voorgeschreven afkondiging vergeten had te doen. Het paartje werd met het antwoord dat zij over 14 dagen maar eens terug moesten komen, afgescheept. De bruidegom een ingezetene van Amsterdam, heeft zich over de vergeetachtigheid van den gemeente-secretaris bij den Minister jeklaagd. Dat men ook rechtstreeks uit China ver- valschte thee kan beko.nen, bewijst voor wie er nog aan mocht twijfelen het feit, dat ver- leden jaar 500,000 Jcilogr. gedroogde wilgebladeren uit Amerika naar Shanghai gezonden werden, om van daar als echte Chineesche thee naar Europa uitgevoerd te worden. Een Amerikaansch oorlogsschip heeft zich onlangs meester gemaakt van een stoomschip, dat ter kaapvaart was ingericht en in de nabijheid van de oostkust van Amerika, nabij de Golf van Mexico kruiste. De bemauning bestond uit Mexicanen, ten getale van 32 koppen, die in de naastbij gelegen haven aan de bevoegde autoriteit zijn overgeleverd In den Atlantischen Oceaan behoort een dergelijk feit tot de zeldzaamheden. In de Serawak Gazette maakt iemand melding van een bericht van inlanders, die vliegende slan- gen kenden, welke, voorzien van vleugels evenals de vliegende hagedissen, over een rivier van 150 meter breedte vlogeneens werd een vrouw ge- beten door zulk een slang, die bij haar het venster invloog. De eene soort heet Oelar Kenalang, is zwart met witte vlekken, bijna een meter lang en zeer venijnigde andere soort heet Oelar Pindau en is een paar palm lang, niet vergiftig en gekleurc als een gewone hagedis. Tusschen Wels en Linz vond de vorige week op den spoortrein die van Salzburg was ver- trokken, in een coupe eerste klasse een voorval plaats, dat zonder de tusschenkomst van een rei- ziger, een tragisch einde zou hebben gehad. Aan het station te Salzburg had een achtens- waardig burger van die stad, met zijne zeventienjarige dochter, een coupe gezocht waarin beiden alleen zouden kunnen blijven. De toevloed van reizigers was echter te groot en een derde reiziger nam bij hen plaats, die evenzeer naar Weenen ging. De laatst aangekomene wilde een praatje met het mooie, maar erg bleeke meisje beginnenhij kreeg echter geen antwoord, ging in een hoekje zitten en sliep in. Eensklaps werd hij door een koude luchtstrooming gewekt en outdekte dat het meisje het portierraampje had laten zakken en met het bovenlijf reeds uit de opening hiug, terwijl de trein met groote snelheid voortstoof. Onmid dellijk greep hij haar voeten vast en schreeuwde den vader wakker. Het mocht beiden gelukken het meisje, dat zich op wanhopige wijze verzette, met kracht en geweld weder naar binnen te trekken. De vader deelde den reiziger mede dat hij zijne dochter wegens bizondere omstandigheden naar een klooster te Weenen bracht, en de jonge dame was daardoor tot het vreeselijk besluit gekomen om zich uit den trein te laten vallen, hetgeen ge- lukkig door den reiziger helet was. Iemand die in twaalf jaar zeventien en een half millioen francs verkwist, behoort voorzeker niet tot de alledaagsche personen. Op deze onder- scheiding mag Raymond Seiliere, oud 39 jaar, wonende te Parijs, alle aanspraak maken. Ilij en zijn broeder Francois zijn de zonen van den bankier Seilliere, bij de groote Europeesche kapitalisteu bekend. Raymond veroorloofde zich de vrijheid jaarlijks ongeveer anderhalf millioen t-e verteren en daarenboven in twaalf jaar schulden te maken, ten bedrage van vijf millioen. Zijn broeder Fran?ois is van meening, dat het nu tijd is die verkwisting te doen ophouden en heeft te dien einde de onder curateelestelling van Raymond gevraagd doch hier- tegen kwam de heer Marcaud, te Chalon-Sur-Saone in verzet, omdat Raymond Seilliere hem zeer veel geld schuldig is. Hij beweert dat iemand zoo schatrijk als de heer Seilliere, niet verkwist als hij anderhalf millioen 'sjaars verteert; een man met zulk een kolossaal vermogen kan zelfs nog veel meer verteren. Zoo oordeelt de heer Marcaud, als leverancier en schuldeischer van Raymond Seil liere maar geheel anders is het oordeel van hem die eens van Raymond Seilliere erven moet. De rechtbank was het met Francois eens,stelde Marcaud, die beweert had dat de eischer geen ander doel had dan hem te onthouden wat hem wettig toekwam, in het on- gelijk, en veroordeelde hem bovendien tot betaling van de proceskosten. De verkwister is dus onder curateele gesteld. Het graf der Joodsche Koningen in Jeruzalem voor zoover het niet verwoest en geplunderd werd is in 1864 door den zoon van den Parijschen bankier, Isaac Pereire aangekocht en th ins aan de Fransche Regeering gesehonken. Alleen 't graf van David is nog ongeschonden het wordt met olielampen verlichtop een heuvel loven 't eraf staat een sarcophaag, met een groen zijden kleed, een geschenk van den Sultan van Turkije, bedekt. De kelders van Salomon en nog 14 andere Koningen onder Israel zijn verwoest, doch hun gebeente rust in elk geval onder de gewelven, die thans onder bescherming zijn van de Fransche driekleur. I\(. KZO\I>K\ ST UK KEN. Mijnheer de Redacteur Is het zeer prijzenswaardig voor de landbouwers- deel te maken van vereenigingen tot aankoop vol gens gehalte of gebruikswaarde van hulpmest- stotfen, dan dienen de besturen dier vereenigingen ook niet alleen te letten op het gehalte of de gebt'uikswaarde dier meststoffen, waarover trou- wens niet valt te klagen, maar ook en bizonderlijk op den staat, waarin de koopwaar zich bevindt; het gaat toch niet op, zooals bij de vereeniging te Graauw heeft plaats gehad, waar tusschen de goede drooge balen met klaver-guano vele balen zijn aanvaard en afgeleverd, waarvan de inhoud onbruikbaar is, daar die guano veel te nat is (waarschijnlijk had het schip water gemaakt) en alzoo ondoelmatig voor het verbruik; guano die te nat is kan niet regelinatig over de gewassen worden uitgestrooidde guano vormt dan natte lijmachtige kluiten, die men niet genoegzaam kan verdeelen. Een gedeelte der gewassen ontvangt dan alzoo geen voedsel en een ander gedeelte, waar de kluiten op vallen, te veel, zoodat de ge wassen verbranden en er open plekken komen en blijven en men alzoo meer nadeel doet dan voor- deel. Natte guano is onbruikbaar, is geen lever- bare koop-waar en mag niet worden aanvaard, manr moet worden geweigerd. De gemakkelijkste wijze dunkt mij om te voor- komen dat natte waar tusschen de drooge guano bij de aflevering worde ingesmokkeld, is dat men de leveranciers verplichte voor de aflevering aan de leden der vereeniging de koopwaar onder toe- zicht in een pakhuis te doen opslaan en daarin geene vochtige balen in te nemen, maar te wei- gerenheeft de lossing plaats uit een schip en heeft dat water gemaakt, dan zal men juist in de onderste lagen der lading de meest vochtige en ongeschikte guano voor het verbruik aantreffen. Ik vertrouw dat het voldoende zal zijn het bestuur der vereeniging tot aankoop van hulp- of kunstmeststoffen te Graauw hierop te wijzen, opdat in het- vervolg zulks niet meer plaats hebbe; de besturen der overige vereenigingen van Zaamslag, Axel en Westdorpe zullen ook wel doen hierop te letten. Mocht schrijver dezes hiermede aan zijne collega's landbouwers van eeuig nut zijn geweest, dan acht hij zich voor zijne moeite ruimschoots beloond en van u, mijnheer de redacteur, vertrouw ik, dat u, die in uw blad herhaaldelijk blijken geeft van warme belangstelling in landbouw en landbouwers, voor dit artikeltje wel een plaatsje zult willen in- ruimen, waarvoor bij voorbaat dank. Een lid der Vereeniging „Landbouwbelang" te Graauw. H., 25 Februari 1886. Van 16 tot 28 Februari 1886. TER NEUZEN. Huwelijks—aangiften. 19 Febr. Casparus Adri- anus Ave, oud 39 j., weduwn. en Catharina Louisa Sluijmer, oud 38 j., jd. Huwelijks—voltrekkingen. 18 Febr. Johannes Jacobus Versluijs, oud 33 j., weduwn. en Sara Maria Vel, oud 28 j., wed. Jozias Michielsen, oud 24 j., jm. en Jacoba Catharina Wieland, oud j-> jd* 19 Febr. Hendrik den Hamer, oud 21 j., jm. en Hendrika Cornelia Jacoba Kolijn, oud 20 j., jd. 25 Febr. Cent Beaufort, oud 23 j., weduwn. en Sara de Zeeuw, oud 22 j., jd. Geboorten. 16 Febr. Jacobus, z. van Joris Johannes Kolijn en van Sara Jozina Scheele. 22 Febr. Jorinus Johannes, z. van Jorinus de Lege en van Johanna Elisabeth Meeusen. 23 Febr. Hendrika Johanna, d. van Michiel Hendrik van Doeselaar en van Catharina Florentina van der Sloot. 24 Febr. Adriaan, z. van Gilles Drabbe en van Helena Bolleman. 25 Febr. Pieter, z. van Jan Allaart en van Aagje Deij. 26 Febr. Jan, z. van Hermanus Zegers en van Tanneke Bakker. Anthonij Franciscus, z. van Levinus Jacobus Stoffeis en van Suzanna Jacoba Meijer. 27 Febr Cornelis Servaas Egbert, z. van Gilles Verbrugge en van Pieter- nella Dees. Overlijden. 17 Febr. Jacobus Kolijn, oud 1 d., z. van Joris Johannes en van Sara Jozina Scheele. 19 Febr. Johanna Katharina de Bonte, oud 75 j., wed. van Johannes Thielman en echtg. van Charles Michielsens. 20 Febr. Willem Elias Oudraad, oud 3 j., z. van Willem Elias en van Suzanna Maria van Rosmalen. 23 Febr. Barbera de Swaaf, oud 81 j., wed. van Cornelis Leunis. 26 Febr. Willem Bareman, oud 15 j., z. van David en van Lena Oppeneer. H U L S T. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Febr. Hermanus Johannes Everaerd, oud 23 j., jm. en Anna Ca tharina Strijdonk, oud 24 j., jd. Geboorten. 20 Febr. Johanna Dorothea, d. van Jacobus Franciscus van Gelderen en van Paulina Victoria van Bunder. 22 Febr. Henri lugo Polycarpus, z. van Bernardus Antonius Moors en van Carolina Josephina Schuerman. 26 Febr. lendrikus Ferdinandus, z. van Petrus Morres en van Anna Maria d'llaans. Overlijden. 17 Febr. Clara Cornelia Coppieters, oud 66 j., echtg. van Pieter van den Broek. 26 febr. Honore Roels, oud 4 m., z. van Victor en van Anna Catharina van der Poel. AXEL. Huwelijks-aangiften. 27 Febr. Jan van Eijk, oud 24 j., jm. en Maria Maas, oud 27 j., jd. Geboorten. 16 Febr. Jacomina Sara, d. van Cornelis de Putter en van Aaltje Dieleman. 21 Ybr. Adriaan, z. van Pieter van Dixhoorn en van Adriana van Dixhoorn. 22 Febr. Jan, z. van Jan Dieleman en van Pieternella Scheele. 24 Febr. Aarnout, z. van Jan Hameliuk en van Catharina Dieleman. 26 Febr. Johannes, z. van Cornelis van Essen en van Geertrui Yzebaart. 28 Febr.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2