Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2169. Zaterdag 27 Februari 1886. 26e Jaargang. DE SCII00NE SIRENE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. verschljjnt Dinsdag- en Vrijdngavoud bij den nitgever p. J(. VAN DE 8 1 M D E te Ter Neazen. F*olitieU Overzicht. In bet westelijkste Zuid-Europeescbe schiereiland begint de regeering de bedreigingen derrepublikeineu met daden te beantwoorden. De politie beeft op velerlei plaatsen buiszoekingen gedaan en daarbij geweren en portretten van republikeinscbe leulers in beslag genomen. Eenige zijn gearresteerd. Het blijkt, dat de aanbangers van Zorilla niet de eenigen zijn die oproerige bewegingen in bet leven tracbteu te roepen en dat ook andere partijen de hand hebben in den laatsten aanslag op het kasteel San Juliano bij Cartbagena. Ook te Londen hebben de ontevredenen weer een opstootje gemaakt. De socialist Burns speelde de hoofdrol. Op de meeting zelve was het vrij rustig, maar op den terugtocht werden weder allerlei buiten- sporigheden bedreven. Het gepeupel begon weder de ruiten in te werpen, doch de politie ruimde de straten en arresteerde een groot aantal. Intusschen blijft de ellende door gebrek aan werk. Gelukkig dat bet fonds tot ondersteuning van hulpbe- hoevenden goed wordt bedacht. Het bedraagt nu al 60000 pond. Zou bet ook niet eens tijd worden in het laatst der 19^ eeuw, dat de be- schaving zoover doordrong, dat de rijksten gingen inzien, dat er meer voor de onderste standen moet gedaan worden? De eiscb: pgeef ons werk is niet onbillijk toch. Lofwaardig is het, zooals men op vele plaatsen doet, den arbeider door den winter te helpen door werkverschaffing, al moge bet loon niet zoo groot zijn. Lofwaardig waar de kapitalen in de doode band mede worden aangesproken om de ellende in de onderste lagen der maatschappij te verzachten. Ledig uw voile geldzakken gij rijk aards, die de ellende niet aanschouwt, welke heerscht in krotteu en stulpen en huttengij zult er geruster om siapen. Of zal de doodgraver uwen verzamelden scbat vinden, zoo gij misschien van zins waart, om bet koude geld mee in uw laatste houten wouiug te nemen? Kom, doe elk naar vermogen mee, om het goede deel des volks te steuneu in zijn kom- mervollen toestand. De nood is boog gerezen, de boer zucht zoowel als zijn arbeider, de baas als zijn knecht, onder den druk der tijden. Er zijn zoo vele duizenden, die in stilte gebrek lijden en part nog deel hebben aan de oproerige uitiugen in Trafalgar- en Hydepark. Aau de stille lijders in de eerste plaats gedacbt In Duitschland, waar de ellende onder de lagere klassen niet van den kleinsten omvang is, beeft men thans de meeste drukte om geld te vinden voor de immer hooger stijgende uitgaven van den Staat. Tegen de brandewijnwet regent het protesten en tegen de memorie van toelicbting bij het ontwerp tot wijzigiug der kerkelijk-politieke wetten is een sisser afgestoken. De Regeering verklaarde, dat de wijziging door baar niet eerder was voorgesteld, omdat zij met den scbijn op zicb wilde laden van FETJILHiETON. 9) ALPHONSE DAUDET. De brugwachters waren er in geslaagd een ijzeren haak in het want te werpen. Victor snelde er naar toe en maakte den kabel stevig vast. Men zag de Schoone Sirene langzaam wenden, aan de nieuwe beweegkracbt die haar voorttrok geboorzamen, en aan de Quai de la Tournelle aanleggen, met zijn ekwipage van kinderen en zijn vijftienjarigen kapitein. Welk een vreugde 's avonds, toen men zicb alien om het dampend avondmaal vereenigd zag, terwijl de Schoone Sirene stevig vastlag. De kleine held zat op de eereplaats de plaats van den kapitein. Men bad niet veel honger na den doorstanen angst, maar de gemoederen verkeerden in een feestelijke stemming. Men zag elkander over de tafel been knipoogend aan, als om te zeggen//Nu moesten wij hem eens naar den commissaris hebben teruggebracht Vader Louveau lachte met een mond, die tot zijn ooren reikte, en liet zijn vochtige blikken over zijn kroost dwalen. toe te geven aan bedreigingen. Graaf Herbert Bismarck heeft als lid van den Rijksdag tot zijne kiezers in bet district Lanenburg over bet alcohol- monopolie een uitvoerig schrijven gericbtdat hierop neerkomt: Wanneer het alcohol—monopolie hetzelfde lot mocbt ondergaan als het tabaks- monopolie, dan zal de Pruisiscbe R geering niet aarzelen, zich de noodige geldmiddelen langs anderen weg te verschaffen, door een wet bij den Landdag in te dienen tot belasting op den verkoop van spiritualia. Herbert verklaart zicb ten slotte voor de iuvoering van het monopolie. In de Eransche Kamer was het begrafenisdebat nan de orde. Herhaaldelijk betwistten geestelijk- heid, vrienden en familie elkander de lijken. Men kwam nu met het voorstel, dat ieder meerderjarige het recht worde toegestaan bepalingen te maken omtrent zijne begrafenis en een of meer personen met het toezicht op de uitvoering daarvan te be- lasten. Overtreding zou gestraft worden met 16 tot 100 fr. boete en bij herhaling geplecgd met gevangenisstraf van 2 tot 5 jaren. De heer De Mortillet deelde mede, dat het genootschap tot lijkschouwing de hersens van Gambetta en van een paar anderen had mogen behouden, maar dat de regeering ze elk oogenblik uit het museum kon laten halen. Het ontwerp komt in den Senaaten zal er wel goed ontvangen worden. De laatste telegrammen berichten, dat de Grieksche vloot ill alle stilte de baai van Salamis heeft verlaten en naar Negroponte is opgestoomd. De vereenigde vloot der mogendheden ligt nog altijd op de Noordkust van Creta, een etmaal stoomens Zuidelijk. Wat de Hellenen met deze manoevre in den zin hebben is een geheim. Latere be richten kunnen meer licht verspreiden over deze veranderde stelliug. Z. M. de Koning moet reeds het plan ge- vormd hebben om dezen zomer wederom in een buitenlandsche badplaats te vertoeven tot het on dergaan van een gezondheidskuur. Overigens laat de gezondhei Istoestand van Z. M. tegeuwoordig niets te wenschen over. Men schrijft uit Nieuwediep Eergisterochtend verliet het aviso Ville d' Anvers," onder het spelen van het Belgisch volkslied door de muziek van Zr. Ms. wachtschip, onze schoone haven. Het verblijf alhier was voor de Belgische officieren en adelborsten zeer interessant. Voor de meesten hunner toch was alles nieuw, en zeker is er geene oorlogshaven zoo geeigend als de onze, om nieuw—begiunenden in de gelegenheid te stellen alles wat op oorlogsmarine betrekking heeft, van nabij te zien. Met de meeste voorkomendheid Men zou gezegd hebben dat bun een bizonder geluk was overkomen, dat de Schoone Sirene geen enkel lek meer had, dat zij het groote lot uit de loterij hadden getrokken. De schipper diende Victor eenige stompen toe, die hem haast omver deden tuimelen; dit was zoo zijn eigenaardige manier om zijn tevredenheid te toonen. //Die oolijkert van een jongen Welk een stuurman zou dat wezen!" ,/Heb je 't wel gezien, Equipage?" „Ik, de patroon, ha, ha! zou het waarachtig niet beter hebben kunnen doen." In zijn verukking vertelde bij de eerstvolgende veertien dagen het geval aan een ieder die het maar hooren wilde. //Begrijp je? De schuit dreef weg. En toen hij Flap!" En met een gebaar werd de manoeuvre aangetoond. Inmiddels was de Seine weder gezakt en begon de dag van het vertrek te naderen. Op een morgen dat Louveau en Victor op het dek aan het pompen waren, bracht de brieven- besteller een brief, die met een blauw zegel was dichtgemaakt Met eenigszins bevende handen maakte de schipper hem open, en daar hij even ver in het lezen als in het rekenen was, zeide hij tegen Victor werden zij op de werf, in de magazijnen, op de schepcn in conservatie en torpedobooten, alsook in een deel der torpedo—inrichting, rondgeleid. En zelden was er eene betere gelegenheid om bovendien met het meer intiemere marineleven kennis te maken, als juist de vorige week. Het assaut en bal der adelborsten, het groote diner op 's Konings jaardag gegeven door Z. Ex. den vice-admiraal Van Gennep, het zoogenaamde ,/Koningsbal" in Musis Sacrum, om van de meer bescheidene festiviteiten niet te spreken, ziedaar gelegenheden te over om de Belgen in onze marine in te leiden. Op het assaut en Koningsbal waren alle officieren en adelborsten, op het diner bij den admiraal (hoofdofficieren en autoriteiten) de com mandant en drie officieren genoodigd. Hartelijk waren de toasten op Neerlands en Belgie's Ko ning door den vice—admiraal geuit, en met geestdrift werden zij toegejuicht. Naar wij vernamen zijn die telegrafisch naar 's Hage en Brussel over- gebracht. Wie had dat een 40 jaar geleden kunnen den- ken, dat dagelijks na het spelen van het „Wien Neerlandsch bloed," het Belgisch lied zoo vroolijk van onze oorlogschepen zou klinken Maar het deed ons goed te zien, hoezeer voorgegaan door het schoone voorbeeld van Hunne Majesteiten, de officieren zich nu beijverden alle vroegere veeten te vergeten en alles aanwenden om den gasten hun verblijf zoo aaugenaam mogelijk te maken. En voorzeker waren de Belgische broeders met dezelfde gevoelens reeds vroeger bezield, getuige de feestelijke ontvangst van de beide oorlogschepen, die bij gelegenheid van de Antwerpsche tentoon- stelling de Hollandsche driekleur op de Schelde hadden laten wapperen. Een hartelijk „tot weerziens" werd door menigeen den Belgen toegeroepen, met de beste wenschen voor de ontwikkeling en den bloei van het nog zoo jeugdig plantje //de Belgische marine." Naar de Veend. Ct. meldt, is te Terapel eene conferentie gehouden van de controleurs der belastingen te Pekela en te Koevorden, om naar aanleiding van het hevig verzet der smokkelaars op de Pruisische grenzen tegen de commiezen, waarbij dezen zware slagen en bloedende wonden ontvingen, de wenschelijkheid te bespreken, om in 't vervolg de commiezen, aan die grenzen hunner controles gestationneerd, met scherpere wapens te voorzien. Men zegt, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de commiezen aldaar bij hunne zeskogel-revolvers nog gewapend zullen worden met achterlader-ka- rabijnen. De steeds toenemende getalsterkte en brutaliteit der smokkelaars, die van uit Pruisen hunne contrebaude over de DrentscheGroninger grenzen voeren, sehijnt eene sterkere wapening wel noodig te maken. ffSpel jij dat eens voor me." En Victor las: Bureau van den commissaris van politie XIIde arrondissement. Mijnheer Louveau (Frans), schipper, wordt verzocht zoo spoedig mogelijk aan het bureau van politie te komen." ,Is dat alles Alles." z/Wat kan hij me te zeggen hebben Louveau bleef den geheelen dag afwezig. Toen hij 's avonds thuis kwam was al zijn vroolijkheid verdwenen. Hij was stil, kortaf, in den woord, geweldig uit zijn humeur. Moeder Louveau begreep er niets van, en toen de kinderen boven op het dek waren gaan spelen, vroeg zij verwonderd: *Wat is er toch gebeurd?" z/Er zijn dingen die mij hinderen." z/Aangaande de levering van hout?" z/Neen, het heeft betrekking op Victor." En hij vertelde, dat hij bij den commissaris geweest was. z/Je weet wel, die vrouw die hem verlaten heeft Welnu, dat was zijn moeder niet." „Wat zeg je?" z/Zij had het kind gestolen." z/Hoe weet men dat?" De heer Albracht, Nederlander van afkomst, door den Koning van Belgie benoemd tot consul- generaal voor de Transvaal, bevindt zich hier te lande, om voor de Transvaalsche regeering eene munt en bank tot stand te brengen. Tengevolge der langdurige stremming van het sclieepvaartverkeer begint zich te Leeuwarden behoefte aan brandstof te doen gevoelen. Eene lading lange of zoogenaamde fabrieksturf, waarvan de prijs gewoonlijk f 4 a f 5 per 1900 stuks bedraagt, werd binnen een paar dagen tegen f 12,50 per 1000, bij kleine partijtjes, uitverkocht. Bij deze turfschaarschte vinden ook turfbriquetten, anders niet zeer gewilde brandstof, gretig afnemers. Bij de loting voor de militie is't te Charlois schuin toegegaan. Ofschoon alle huizen, waar sterke drank verkocht wordt, gesloten waren, hadden een aantal lotelingen flesschen met drank in den zak toen de inhoud verzwolgen was, kreeg de politie de ledige flesschen naar het hoofdom ruim baan te maken, moesten de agenten met de blanke sabel er op inslaan; de burgemeester geraakte onder den voet. Het koopen van manufacturen bij de Ned. el of meter wil er bij het volk maar niet in; de zg. //oude el" van 69 duim blijft steeds de gewone maat en al wordt op de scholen van die oude el niets meer geleerd, het helpt nietals moeder met de kinderen berekent boeveel er voor een kleeding- stuk noodig is, dan is het altijd weer het oude. Sommige winkeliers hebben daarom op hun geijkte ellen teekens aangebracht ter lengte dier maat. De kantonrechter te Oud-Beierland acht die tee- kens echter in strijd met de wet en heeft nu drie personen, in wier winkels zulke gemerkte ellen gevonden werden, tot geldboete veroordeeld. Zondagochtend heeft op de Schelde voor Antwerpen een aanvaring plaats gehad tusschen de Belgische passagiersboot //Princesse Charlotte," die zich naar de haven begaf, en het Nederlandsche stoomschip //Nisero," van daar komende. Beide schepen werden beschadigd, het Belgische in de flank, het Hollandsche aan den voorsteven. Zij werden naar den linkeroever der rivier gesleept. De //Nisero" had een lading gorderen voor Ne derland aan boord. Op de //Princesse Charlotte" bevond zich een enkele passagier, die geen letsel bekwam. In de Delte, achter de boerderij van den heer De Vries, te Kantens, werd de vorige week het lijkje gevonden van een pasgeboreu kind. Reeds lang had er vermoeden bestaan tegen een dienst- meid van genoemden landbouwer, genaamd J. K., dat zij hpimelijk bevallen was. Doch het ontbrak tot nog toe aan bewijzen. Een paar dagen voor Kerstmis was zij door den veldwachter ondervraagd, doch zij bekende niets. Toen werd gedurende twee z/Zij zelve heeft het den commissaris op haar sterfbed in het hospitaal bekend." z/Maar dan heeft men je ook de namen van zijn ouders gezegd?" Louveau zag haar verschrikt aan. z/Hoe kom je er aan dat men mij dat gezegd zou hebben ,/Wel, zij hebben je toch aan het bureau laten komen Frans werd boos. vEn als ik het wist, zou ik het je zeker niet zeggen Hij was rood van kwaadheid, ging heen en liet de deur met een harden bons dichtvallen. Moeder Louveau stoud verbluft te kijken. z/Wat bezielt hem toch Ja, hoe was Frans zoo op eenmaal veranderd. Na dien dag was hij nauwelijks meer te herkennen. Hij at niet meer, sliep heel slecht en praatte 's nachts hardop. Hij durfde zijn vrouw tegen te spreken. Hij was norsch tegen Equipage, snauwde iedereen af en Victor noch het meest van alien. Als moeder Louveau hem met verbazing vroeg wat hij toch had, antwoordde hij ruw z/Ik heb niets. Zie ik er uit, als iemand die iets heeft? Iedereen schijut tegen mij te willen samenspannen." De arme vrouw was teneinde raad. z/Ik geloof wezenlijk dat hij gek wordt." TER \EIZE\S( HE (OIRWT. Kit DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1