Landbouvvberichten. Gemengde berichten. mmmm Buitenland. arnmrnm dagen van het veldijs gebruik is gemaakt om die proefneming op meer uitgebreide schaal te herhalen. Verschillende lief hebbers en vaardige rijders maakten van een en dezelfde soort schaatsen gebruik en de ijzeren konden de glazen onderstellen in de verste verte natuurlijk bij gelijke vaardigheid in het vlugrijden niet overtreffen. Zijn wij wel onderricht, dau is de heer Jonkers nog ijverig bezig om zijn uitvinding te verbeteren, wat hopen wij tot een volmaakt stelsel leiden zal. Er is veel over den wedstrijd op schaatsen te Hamburg geschreven. Verschillende meeningen over de wijze van rijden zijn reeds medegedeeld en tot dusver werd de houding onzer Eriesche rijders in alle opzichten zeer geprezen. Ter wille der volledigheid deelt men nu ook eenige aanmer- kingen mede, welke in een Deensch blad op onze rijders worden gemaakt. Een Been, die den wed strijd bijwoonde, geeft daarvan in //Nationaltidende" van den 15den dezer een verslag, waaraan wij het volgende ontleenen De Hollanders, die uitsluitend boeren en visschers waren, bedienden zich op uitdrukkelijk bevel van den Hollandschen Schaatsen rijders bond, van eene goed bedachte list. Zij laten namelijk hunne tegenstanders vooruitrijden, maar blijven hun dicht op de hielen, zoodat de voorrijder voor hen den wind moet breken en zij door de zuiging der lucht tegelijk vooruit geholpen wordenzij kun- nen zoo met veel minder inspanning dan de voor rijder voorkomen. Eindelijk op korten afstand het doel genaderd zijnde, springen zij plotseling vooruit en schieten zoo hun tegenstander voorbij. Deze list kan bezwaarlijk //fair" genoemd worden, want er wordt geloot om de plaats, die men op de baan moet rijden en een //gentleman" zou er zich niet van willen bedienen. Dezen en genen, die aan den rit deelnamen, beproefden op verschillende wijze zich van dezen aanhang te bevrijden, door van den eenen kant der baan naar den andere te rijden, door eensklaps in voile vaart te rijden, door langzaam te rijden, door stil te staan, alles te vergeefs. De Hollander volgde als eene schaduw en wilde niet vooruit, maar belemmerde daardoor den voorlooper niet weinig. Men houdt het er voor, dat, wanneer er weer met Hollanders gereden wordt, deze list zal verboden worden. Bij de loting voor de nationale militie te Amsterdam waren de nummers welke gebruikt zijn, op twee verschillende soorten papier gedrukt. Er waren nieuwe of ,/witte," en van vroeger overgehoudene, of //gele," gelijk men het noemde. De vergelijking nu van een wit briefje, waarop een hoog cijfer, en van een geel, waarop een laag cijfer stond, van welk laatste dus de houder in de loting viel, heeft aanleiding gegeven tot het opstellen van een adres aan Gedeputeerde Staten, dat, van 184 hand- teekeningen voorzien, reeds is verzonden. In dit adres wordt er op gewezen, dat er twee kleuren, niet moeilijk te onderscheiden, van lotings- nummers waren, dat de trommel, waaruit ge- trokken werd, gedeeltelijk van glas en doorzichtig dat uit de bij het adres overgelegde num mers blijkt, dat de witte hooge en de gele lage nummers bevatten, dat de politie-agenten, die op aangewezen dag en uur (14 Februari tusschen 9 en 12) dienst deden, reeds aan de kleur konden zien of de lotelingen hooge of lage nummers had- den enz., waarom vernietiging der loting wordt gevraagd. Intusschen moet het een feit zijn, dat er ook lage nummers voorkwamen, die op nieuw papier waren gedrukt. Onder de jongens uit het diaconie-weeshuis moet het bekend geweest zijn, dat er naar verkiezing hooge en lage nommers te trek ken waren. Een hunner, die gaarne het vaderland als militair wilde dienen, zeide: //Ik neem een geel papiertje, dan ben ik hakker an," en hij trok een nommer tus schen de 12 en 1300. Eenige zijner collega's, minder vaderlandslievend, pakten witte briefjes en lootten vrij, meldt de Amsterd. fluit, violoncel en piano, verschaften dien avond aan de buitengewone leden en geiutroduceerden veel genot. De soiree werd met een geanimeerd bal besloten. Het Engelseh stoomschip Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukgoederen naar Gent, Vrijdag alhier binnengekomen, had den vorigen dag, ten gevolge van zwaren mist, een etmaal bij West- kapelle op de Domburgsche rassen aan den grond gezeten, doch zonder hulp of bekomen schade vlot gekomen en de reis verrolgd. Zaamslag, 21 Febr. Dat er door hen, wier maag soms verzot is op een lekker boutje, vaak strikken of zoogenaamde stroppen gesteld worden, om daarmede hazen te vangen, is van algemeene bekendheid en behoort ook volstrekt niet tot de ongewone verrichtiugen voor dat doel; maar dat dergelijke strikken ook geplaatst worden tot het vangen van schapen is ongetwijfeld een verschijnsel, dat wel onder de zeldzaamhedeu mat* gerekend worden. Aan den brigadier-rijksveldwacht den heer Koene alhier, en aan den rijksveldwachter Polder- man te Graauw nu is het heden gelukt een dus- danig feit te ontdekken en aan het licht te brengen. Genoemde beambten waren er nl. mede in kennis gesteld, dat er in de buurt Kampen, gemeente Ossenisse, op eene geheimzinnige wijze een schaap was geslacht door zekeren C. Joossen en P. Pasteijn, beiden aldaar woonachtig. Uit het onderzoek, door gemelde politiebeambten ingesteld, is dan ook ge- bleken dat er door genoemde personen werkelijk een schaap was geslacht en er ten hunnen huize eene hoeveelheid schapenvleesch, benevens bij den laatstgemelden een schapenvel aanwezig was, dat natuurlijk onmiddellijk in beslag genomen is. Het schaap was gevangen in een uit een houtwis of teen vervaardigden strik, dien men langs den dijk gespannen had. Ofschoon door Joossen en Pasteijn beweerd werd, dat zij het schaap gevonden hadden, is evenwel, op grond van bovengenoemde feiten, door gemelde ambtenaren van een en ander proces— verbaal opgemaakt. Het geslachte dier was het eigendom van J. Weezenmale, landbouwer te Ilengstdijk. Zsiamslag. Jongstleden Zaterdag den 2 Oaten dezer heeft er eene oeverafschuiving plaats gehad aan den calamiteusen Eendragtpolder alhier. De lengte bedraagt 57 meters, de grootste breedte ruim 20 meters, terwijl de rand der afschuiving ongeveer 150 meters van den dijksteen verwijderd is. Onmiddellijk gevaar voor den oever bestaat er derhalve niet. De westelijke zijde der afschuiving is 115 meters verwijderd van het zinkstuk, dat in het begin dezer rnaand aan gemelden oever gezonken werd. De diepte dezer afschuiving is nog niet te bepalen, aangezien de peilingen nog moeten plaats hebben. dat het beeld der zon ook is weggenepen. Grauw toch blijft de lucht, somber als in December, de wind houdt stand in het oosten, en het vriest. Hoe Februari nog zijn drie zomersche dagen zal geven, kunnen zelfs de oudste lieden niet verklaren want de maarid is bijna ten einde. De tuinbaas die bij ,zijn reeks broeibakken staat, waarin kropsla en bloemkool gezaaid is, weet het ook niet. Hij maakt de opmerking dat op 16 November de jongen reeds op de slooten schaatsenreden. En nu zou men nog nergens een spade in den grond kunnen steken, want deze is ijzerhard bevroren. Met Vrouwendag komt de leeuwerik op zijn zootje; dichterlijk gesproken stijgt hij met blij georgel klapwiekend op naar het helder blauwe luchtruim. De leeuwerik heeft met de bjster en de spreeuw dezen winter overal moeten zoeken aan den kost te komen. Het gevogelte heeft gebrek geleden en nog geen kreet van louter vreugde over het voorjaar geslaakt. De kraai zit in het geboomte te turen waarheen zich te begevenhet aas voor van daag was alweer zoo schraal, en op veld en akker is niets te halen. Hebben de musschen gebrek, ze zijn stoutmoedig genoeg, en trekken naar de stad, waar zij zich te goed doen aan de rijst en erwten, //het nieuwe gewas," dat de krui- deniers in blanke zakken hebben uitgestald. Hoe buurman, die hetzelfde vak bekleedt als hij, er over denkt, vraagt de tuinbaas, nu het zoolang wintert Wel, buurman had volstrekt geen winter verwacht, maar open weer, omdat de zomer met veel noordenwind zoo koud was en het telkens in Juni en later vroor. Maar sneeuw, daar kon men op rekenen, want Amenka had het vonge jaar had het vorige jaar zooveel sneeuw gehad en nu lagen wij aan de beurt. Buurman was zeker met de troost voile berichten onbekend gebleven dat Noord-Amerika toen nog met een aantal hevige sneeuwstormen was bezocht geworden. RECHTSZAKEN. Arroinlissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 dezer het volgende vonnis uitgesproken J. de B., oud 21 jaar, polderwerker, wonende te Stoppeldijk, is wegens verbreking van afsluiting veroordeeld tot 8 dagen celstraf. TER NEUZEN, 23 Februari 1886. De letterlievende vereeniging,/In liefde bloeiende" gaf Vrijdag 19 Febr. 11. eene uitvoe- ring, die uitnemend geslaagd mag genoemd worden. Eene scboone rede van den heer Vooren, een tweetal bijdragen van den heer Huineman en twee uitstekend uitgevoerde muziekstukken, voor viool, Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt:- Ossen 65 centimen tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,30; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,92. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,20; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3,00 tot Ir. 3,27Thielt fr. 4,18; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 3,93 en te Brugge fr. 4,80. In de L. Ct. lezen weVolgens de daartoe aangestelde weerkundige waarnemers bevinden wij ons tusschen een gebied van hooge en van lage drukking, waarvan het een zich noordwaarts, het andere zuidwaarts van ons bevindt. Misschien dat ten gevolge daarvan het weer zoo nijpt. Het schijnt zelfs met alien eerbied voor zijn koesterende stralen door den stroom werd meegesleept, weder recht te krijgen. Op de kade stelde Louveau zich als een wanhopige aan. Hij wilde met geweld te water om zijn kiuderen te redden; maar Dubac had hem vast- gegrepen en moeder Louveau bedekte zich het gelaat met de handen om niet te zien. De Schoone Si Rene was nu in de goede richting en ging met de snelheid van een sleepboot recht op den Pont d'Austerlitz af. Kalm aan het roer staande, gaf Victor zijn bevelen aan Equipage en sprak den kinderen moed in. Hij was overtuigd in het goede vaarwater te zijn, want hij stuurde in een rechte lijn op de roode vlag aan, die, in den breedsteu bruggeboog hangende, den schippers den weg wees. z/Maar mijn God, indien men er eeus niet onder door kan, nu het water zoo hoog was." Met verbazeude snelheid kwam de brug nader. z/Je bootshaak, Equipage! Jij, Clara, laat de kinderen niet los!" Hij klemde zich aan het roer vast. Leeds voelde hij den tocht van den donkeren boog in zijn haren. Men was er vlak voor. In voile vaart en met een geweldig rumoer verdween de Schoone Sirene in de gapende duisternis, maar foch niet gauw genoeg of de menigte, die zich op de brug bevond, zag den matroos met het houten been, die zijn manoevre gemist had, plat voorover vallen, terwijl men het kind aan het roer hoorde roepen: z/Een enterhaak, een enterhaak!" De Schoone Sirene was onder de brug. Victor kon duidelijk de reusachtige ringen onderscheiden, die in de steenen wanden waren gemetseld, de voegen van het gewelf boven zijn hoofd en in de verte de reeks andere bruggen, die een stukje v n den hemel schenen te omlijsten. Dan plotseling breidde de horizont zich voor hem uit, een verblindend licht verving de kelder- achtige duisternis, een luid hoera weerklonk boven zijn hoofd.en het schip lag plotseling stil. (Wordt verrolgd.) Zondagnamiddag werd de aangekondigde socia- listische meeting in Hydepark te Londen gehouden. Omstreeks 20,000 personen woonden haar bij. De chefs der socialisten, onder welke zich Burns bevond, richtten van drie wagens het woord tot de menigte. Elk dier voertuigen was van een roode vlag voorzien. De redenaars noemden zich de revolutionnaire bewerkers eener reusachtige be gging, welke op bloedvergieten zou uitloopen, indien de regeering geen verandering in den maat- schappelijken toestand der werkende klassen bracht. Motien werden aangenomen, waarin de regeering wordt gelaakt, omdat zij haar goedkeuring onthield aan openbare werken voor hen, die thans van arbeid zijn verstoken, en waarin aangedrongen wordt op het verschaffen van werk voor niet langer dan acht uren daags. De meeting duurde een half uur. Daarop werden de wagens naar een andere plaats vervoerd, waar Burns opnieuw de menigte begon toe te sp'reken. De bereden politie maakte toen echter een charge en nam den wagen, waarop Burns zich bevond, in beslag. De menigte ging toen uiteen. Een tweede bericht Maandag dateerende meldt lerugkeerende van Hydepark, begon het gepeupel weer glazen in te werpen. Het trachtte Parliament- street, waar de Ministerien zijn, binnen te dringen, maar dit werd door de politie verhinderd. Over de Westminster-brug, waar het gepeupel talrijker werd, begon een ernstig gevecht. Vensters werden mgeslagen en andere buitensporigheden be- dreven. Eindelijk veegde de politie de straat schoon. Vele personen zijn gearresteerd. De Fransche Ministerraad heeft thans beslo ten, voor de tentoonstelling van 1889 hetinterna- tionaal karakter te behouden. De groep der Slavische industrieelen heeft doen weten, dat zij aan de tentoonstelling van 1889 zal deelnemen. Daardoor denkt men ook de Oostenrijksche industrieelen te winnen. De heer De Freycinet doet verderalhet mogelijke te Berlijn, om de medewerking van de Duitschers te verkrijgen. Van Engeland verwacht men officieele deelneming, met benoeming zelfs van een commissaris-generaal. Van het indertijd voor de tentoonstelling van 1878 aangevraagd crediet is 9 millioen overgebleven. De regeering heeft de beschikking over die som ten behoeve der tentoon stelling van 1889 gevraagd. In de jaren 1879-83 werden uit Nederland naar Engeland uitgevoerd201,226 runderen, 1,360,573 schapen en 72,549 varkens. In 'tge- heel werden in 1879 in Engeland 1,241,847 stuks vee ingevoerd, waarvan 351,223 uit Nederland, en in 1883 1,624,882, waarvan 281,621 uit Nederland. Het Hbl. heeft zijn inzameling ten behoeve van het Amsterdamsch Politiefonds gesloten. De vreedzame betooging tegen de oproermakers is volkomen geslaagdin een week werd, door groot en klein, f 16,369,28 samengebracht. Het gemeentebestuur van Hattem heeft eene som van f 2000 toegestaan voor het ontginnen der heidegronden der gemeente. Tal van arbeiders, die werkeloos waren, hebben daardoor voor geruimen tijd werk en brood. Hooruvee en paarden zijn in Zuid-Beveland den laatsten tijd heel wat in prijs verminderd. Melkkoeien gelden thans 160 h f 170; de beste paarden kunnen tenauwernood 350 opbrengen. Te Tilburg, waar hij zich sedert een paar jaren met zijn vrouw ter woon had gevestigd, is in den ouderdom van ruim 75 jaren overleden de heer L. Dassie, vroeger directeur I van het circus Blanus en Dassie. De eerste prijs in de Antwerpsche Tentoonstellingsloterij (een diamanten parure ter waarde van 100 000 frs is gevallen op no. 958191. Het doim Hassenbach, nabij Kissingen, een plaatsje met 80 huizen en ongeveer 800 inwoners, is geheel verbrand. Volgens de Wiirzburger Telegr., die dit meldt, moeten er ook eenige personen bij zijn omgekomen. Men meldt uit Amersfoort Eenige dagen geleden ontmoetten twee dames, die des middags langs een der eenzame paden echter den Amersfoortschen berg wandelden, een jeugdigen arbeider, die, na gegroet te hebben, zich omkeerde, eene der wandelaarsters aangreep en achteroverwierp. Op haar hulpgeschrei nam de onverlaat in het dichte kreupelhout de vlucht Dat de aanrander niet het plan had zijn slachtoffer te berooven, bewees het feit, dat hij geen notitie nam van de portemonnaie van een der dames, die gedurende de worsteling op den grond was gevallen. Later is het aan de politie mogengeluk- ken den dader, een metselaar, op het spoor te komen en in hechtenis te nemen. Reeds heeft hij eene volledige bekentenis afgelegd, waaruit »e- bleken is, dat de aanranding uitsluitend met min eerbare bedoelingen is beproefd. le Haarlem is eene brutale oplichting ge- pleegd. Vrijdagavond is door den collecteur der Staats-loterij Frank in de Smedestraat aldaar f 4250 uitbetaald op 7,0 kooplot der 320^ Staatsloterij no. 19944 waarop de prijs van 100,000 geval len was. Den volgenden dag echter is op het kantoor van den heer Zubli te Amsterdam van waar het lot was uitgegeven, gebleken, dat het briefje ver- valscht was, dat het priinitieve nummer was ge weest 10941 en dat van de nul een 9 en van de laatste 1 een 4 was gemaakt. De oplichter heeft opgegeven genaamd te zijn J. bteenman, schipper, in dienst van den heer Goedkoop, hggende met een bootje te Spaarndam, alwaar hij echter nog vergeefs wordt gezocht. liet signalement van den persoon, die 30 jaar oud is, is middelmatig van lengte, bleek, met blond haar en dito bakkebaarden, gekleed met duffelsche jas en fantasiehoed. le Sittard kwam Zaterdag van de Pruisische grenzen een talrijke troep Zigeuners, die er aller- ellendigst uitzagen. De drie wagens, waarin zich in lompen gehulde kinderen en eenige grijsaards bevondeu, werden door mannen, vrouwen, knapen en meisjes te voet gevolgd, welke zoodra zij in de stad waren proeven van hunne bedelkunst en van hunne bedrevenheid in het wegkapen van brood, spek, en andere levensmiddelen begonnen af te leggen. De bedelende vrouwen wierpen zich voor de voeten van hen die zij om een aalmoes vroegen en kusten die. De jongens en meisjes, die de bakkers- en sla- gerswinkels binnentraden, legden eenige centen op de toonbank neder en namen daarvoor mede, al wat het eerst onder hun bereik viel. In de meeste winkels, die zij natuurlijk weder snel verlieten, volgde hen onmiddellijk een ander van de troep] streek voor de oogen van den nog niet van zijn verbazing bekomen winkelier de nog op de toonbank hggende centen op en liep dan snel zijn voor- gangers na, die reeds elders weder hun geluk beproefden. De marechaussee maakte echter aan deze schandelijke aardigheden spoedig een einde, dreef de bende in korten tijd bijeen, en bracht haar over de Pruisische grenzen, weder het land uit, echter langs een anderen weg dan zij er waren binnengekomen. Men schrijft uit Rozendaal aan de N. R. Ct. Aan de Belgische grens, in de provineie Noord- Brabant, nemen de armoede en de zoutsmokkelarij zeer sterk toe zoodat er bijna dagelijks bekeuringen plaats hebben. MaDnen, vrouwen en kinderen, soms bij twintig- en dertigtallen, gaan er des nachts door weer en wind op uit, en keeren tegen den morgen terug ieder met eene vracht van ongeveer 50 a 100 pond zout op den rug. Dit zout, dat door hen in Belgie met 2 cent per pond wordt betaald, verkoopen zij hier in de omstreken voor 5 cent, zoodat er toch niet meer dan eenige stuivers aan verdiend wordt, tewijl zij daarenboven nog groot gevaar loopen, door de ambtenaren te worden gesnapt en daarna een tijd in de gevangenis door te brengen. Het is niet te gelooven, welke pogingen door de zoutsmokkelaars worden aangewend, om het bespiedende oog der ambtenaren te outgaan. Deels half ontkleed en bijna zonder schoeisel, trekken zij met hun zwaren last door bosschen en velden, om bij het zien of hooren der commiezen alles in den steek te laten en op de vlucht te gaan. Het is genoeg bekend, dat in deze streken veel] zeer veel zout gesmokkeld wordt, terwijl het den ambtenaren toch niet mogelijk is, juist op alles te letten. Doch hoe kan het anders? Werk is er niet, bijgevolg geen verdiensten. Geen wonder dus dat die arme lieden het kwade aan- pakken, om zoodoende nog iets te winnen. Wat evenwel het ergste is van al, ook kinderen, van 10 a 15 jaren oud, moeten hieraan deelnemen, zoodat men zich afvraagtwat moet er van zulke arme schepsels groeien? 1 o D mmt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2