Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m No. 2168. Woensdag 24 Febmari 1886. 26e Jaargang. DE SC1I00NE SIRENE. Binnenland. o O a oud, is 5,50 6 00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 10 6,10 >5 7,30 15 7,48 58 8,10 )2 8,30 0 8,40 10 8,50 5,30 5,38 5,40 5,45 5,50 6,00 6,08 6,56 8,13 8,25 9,03 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 10,00 9,22 en 11,00 3,30 12,00 6,00 9,40 4,20 10,20 5,00 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit, bind vergchtjiit Dlnsdag» en Vrijdagavond bij den ultgcver P, Jl. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Op Vrijdag den 5 Maart 1886, voormiddag 9 uren, zal in bet gemeentebuis, in bet openbaar, beboudens goedkeuring van den gemeenteraad, voor den tijd van zeven jaren, worden YEKPACHT: De grasetting van het aan de ge meente toebehoorend eind zeedijk van den Kleine Huissenspolder, en van den daaraan grenzenden nol, te zamen groot 3,40,51 hectaren. De voorwaarden van verpachting liggen ter inzage ter secretarie der gemeente. Zaamslag, den 19 Februari 1886. De Burgemeester en Wetbouders, M. v. KERKVOORT, L° Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. .folitieli Overzicht. Vorst Alexander heeft zich geuoodzaakt gezien naar Pbilippopel te reizen, om den verderfelijken invloed der Russische zendelingen zooveel mogelijk tegen te gaan. In Servie wordt de bevolking op de meest onbescbaamde wijze tegen Koning Milan en zijne Oostenrijksehe beschermers opgezet. Zie- hier wat uit Belgrado aan den Times wordt ge- schreven ,/De bittere teleurstelling, die de Russen in Bulgarije hebben oudervonden, heeft hen we- derom de oogen naar Servie doen ricbten. Laat het verleden vergeten zijn, zoo zeggen zij tot bet Serviscbe volkwij vergeven u uwen afval, omdat de Bulgaren nog veel ondankbaarder zijn geweest. Maar nu gij gezien bebt, wat de bescherming van Oostenrijk beteekent, en dat zij u slechts neder- lagen en schande beeft Dezorgd, moet gij tot ons terugkeeren. Wij zullen u Bosnie en Macedonia geven, en de hegemonie in het Balkanschiereilaud daarbij, indien, gij onze voorwaardeD aanneemt, dat is, indien gij Koning Milan onttroont en Russische officieren in uw leger aanstelt." Zoowel te Belgrado en te Sofia als te Konstantinopel en te Athene noudt men zicb overtuigd, dat Rusland Bulgarije niet goedschiks zal laten varen, en des- noods aan de Porte den oorlog zal verklaren. In Athene werkt deze overtuiging niet weinig mede, om de regeering in baar halsstarrig verzet tegen den aandrang der mogendheden te stijven. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Rusland bet zwaard uit de scbeede zal trekken op het oogenblik dat Bulgarije en Turkije tot de tanden toe gewapend zijn. En juist daaruit is de trage gang der on- derhandelingen te Bucharest te verklaren. FEUILLETON. 8) ALPHONSE DAUDET. Hoofdstdk IV. Moeielijke dag en. Victor was nagenoeg vijftien jaren. Het bleeke, tengere ventje had zicb op eenmaal ontwikkeld en was nu een stevige jongen geworden, groot flink gebouwd en bedaard in zijne maniereu. llij had nu al zoolang gevaren, dat hij het ook zoo goed kende als de beste schipper en het roer even goed als de bootshaak wist te hanteeren. Hij droeg het roode ceintuur en den wijden kiel om bet midden opgetrokken. Als vader Louveau hem het roer toevertrouwde, kwam Clara, die nu al een groot meisje was ge worden, raast hem zitten breien. Ditmaal was de reis van Carbigny naar Parijs niet voorspoedig geweest. Na de vele najaarsregens was de Seine zoo ge- zwollen, dat de dammen waren door gebroken en de rivier in woesten vaart naar zee stroomde. De schippers, eenigszins bezorgd geworden, haastten zicb hun ladingeu af te leveren want het water stond al tot aan de kaden en de berichten, De Griekscbe vloot is in de baai van Salamis bijeengetrokkeu. In zeker opzicbt is dit een ge- ruststellend feit, omdat het voor de vereenigde eskaders der groote mogendheden gemakkelijker is de Griekscbe schepen daar opgesloten te houden, dan deze in, al de scbuilboeken van den archipel te acbtervolgen. Het beeft er nu iets van, of Griekenland gaarne gedwongen wil worden. Minder geruststellend zijn de berichten uit Creia. De Porte beeft vau de Mobammedaansche bevolking van La Canea ernstige klachten ontvangen over de houding van den Franschen consul Coutouly, die voortdurend de Grieken tot opstand tegen Turkije ophitst. Gelukkig weten de Grieken op Creta bij ervaring, dat zij bij iedere poging om het Turksche juk af te scbudden, door bet moederland in den steek worden gelaten. Zoolai.j Griekenland dus den oorlog niet beeft verklaara, zal op Creta de rust wel niet worden verstoord. Het is een gelukkig verscbijnsel, dat het En- gelscbe Ministerie geen gelegenbeid laat voorbij gaan om te verzekeren, dat bet de Oostersche politiek van zijn voorgangers zal voortzetten. Daar aan is het ongetwijfeld toe te schrijven, dat Rusland wat inschikkelijker wordt en thans alleen nog bezwaar maakt tegen de bepaling, welke, in geval van oorlog, Bulgaarsche troepen ter bescbikking van den Sultan stelt. Maar als men de Engelscbe regeeringsbladen leest, vraagt men onwillekeurig hoe lang zal de beer Gladstone den in deze hem opgedrongen rol volbouden? De beer Gladstone en Rosebery zegt de Daily News willen zich niet bekommeren over de integriteit van bet Turksche rijk. Het Turksche rijk is eene diplo- matieke fictie en de ganscbe toestel van de Turksche heerschappij zal ineenstorten zoodra de groote mo gendheden bet goedviuden daaraan baar steun te onttrekken. En wanneer de Daily News te kennen geeft, dat bet Europeesch concert eene ontzagwek- kende instelling is, maar dat bet nogal eens ver- dacbt wordt van huichelarijwanneer het blad er bij voegt, dat de beste Eugelsche gezant te Kon stantinopel sir Stratford Canning is geweest, omdat deze er voor zorgde, dat de Sultan uit zijne audientiezaal altijd het uitzicht had op een Engelsch oorlogschip, dan moge het artikel, dat al deze wenken bevat, eindigen met de woorden /Grieken land moet vertrouwen stellen in den beer Gladstone en toegeven" maar te Athene zal men er on getwijfeld uit lezen //Griekenland moet vertrouwen stellen in den heer Gladstone en volhouden." De behandeling van de zaak der Engelscbe socialistische leiders Burns, Hyndman, Champion en Williams is acbt dagen uitgesteld. De beschuldigden zijn zonder borgstelling in vrijheid gelaten. De nieuwe verkiezingen in de vier Fransche departementen, welker afgevaardigden niet in de Kamer werden toegelaten, zijn voor de republi- van uur tot uur door de sluiswachters verzonden, luidden steeds ongustiger. Men zeide reeds dat er dijken waren doorgebroken en overstroomingen plaats hadden en nog bleef het water voortdurend stijgen. Op de kaden krioelde het van menschen, karren en paardeniedereen haastte zich, iedereen had het druk, en boven hun hoofden zag men de reusachtige armen der stoomkranen in de lucht zwaaien. De wijnhallen waren reeds ontruimd. Groote vrachtwagens vervoerden de kisten met suiker. Weldra waren de kaden ledig, en de lange rij karren, die de helling opreden, om voor het wassende water te vluchten, deed aan een terugtrekkend leger denken. Na allerlei oponthoud te hebben gehad, waren de Louveau's veel later aangekomen dan zij gedacht hadden, zoodat zij er aan wanhoopten, bijtijds het bout te kunnen lossen. Iedereen hielp mede en men werkte bij het licht der gaslantarens tot laat in den avond. Om elf uur was de geheele lading gelost en lag het bout op de kade. Daar Dubac, de timmerman, niet meer met zijn kar terugkwam, begaf men zich ter ruste. Het was een vreeselijke nacht; alles rammelde, schudde en kraakte. De Schoone Sirene die niet veel verduren kon, zuchtte en steunde als een veroordeelde, die op de pijnbank gemarleld wordt. Niemand kon een oog dicht doen. Yader Louveau, zijn vrouw, Victor en Equipage keinen zeer gelukkig uitgevallen. Het aantal re- publikeinen is nu in de Kamer van 384 tot 401 gestegen, en het aantal der monarchisten van 202 tot 185 gedaald. Voor een zeer groot deel moet dit resultaat worden toegeschreven aan de verstan- dige en kalme politiek van den heer De Freycinet maar ook de reactionairen kunnen er zich op beroemen, dat zij aan de republiek een belang- rijken dienst hebben bewezen. Hadden zij niet in de eerste opgewondenheid over de resultaten der verkiezingen van 4 en 14 October zoo luid victorie gekraaid en zich door de kiezers in de kaart laten kijken, dan zouden de verkiezingen van Zondag voor hen zeker vrij wat gunstiger zijn afgeloopen. Omtrent de feestviering van den verjaardag des Konings in de Residentie, meldt men van daar: De parade van het garnizoeu had plaats onder commando van den kolonel der huzaren Jhr. C. J. H. Teding van Berkhout. De troepen werden onder de tonen van het Wilhelmus, geinspecteerd door den generaal-majoor Jhr. A. R. J. Klerck, waaruemend gouverneur der Residentie. Ten 1 ure verleenden de Koning en de Koningin receptie ten Hove aan de Hof- en Staatsambtenaren. De Koningin had de Kroonprinses Wilhelmina aan de hand, met wie zij ook ten 2 ure het gewone rijtoertje maakte. In het Voorhout werden zij door de menigte toegejuicht en door de muziek met het volkslied begroet. In den schouwburg werd des avonds door het Ned. Tooneel den dag mede herdacht. Aan het galadiner ten Hove werd door Hare Majesteit de Koningin een feestdronk ingesteld op baar gemaal. Z. M. de Koning beantwoordde dien dronk met enkele woorden. Daarna kwam ook Prinses Wilhelmina aan den disch. Het vuurwerk in de Maliebaan had eene groote menigte in en om die plek saamgebracht. Ten 9 uur voerde een hofrijtuig het Kroonprinsesje, bege- leid door een hofdame, naar de woniug van den opperceremoniemeester, Baron du Tour van Bel- linchave aan de Prinsessegracht. In diens salon nam de Prinses voor het venster plaats om het vuurwerk te zien afsteken. De volkomen windstilte, welke de verlichting voor de verschillende ministerien, den schouwburg, waar vanwege de vereeuiging het Ned. Tooneel een gasillumiuatie was ontstoken het gebouw van het agentschap der Nederl. bank, en enkele particuliere woningen uitstekend deed slagen, was oorzaak, dat vele stukken niet geheel tot hun recht kwamen, daar de rook te veel bleef hangen. Het slotnummer een hulde aan den Koning werd bizonder toegejuicht. Na afloop van het vuurwerk op en stonden met het aanbreken van den lieten de kinderen te bed. De rivier was nog steeds aan het wassen. Woest en onstuimig als een zee stuwde zij haar groene golven onder den doukeren hemel voort. Op de kaden was geen levend wezen te ontdek- ken, op het water geen enkel bootje. Wel werden stukken en overblijfselen van daken en schuttingen door den stroom meegesleept. In de verte, over de bruggen heen, zag men de omtrekken van de Notre-Dame zich flauw tegen den mistigen achter- grond afteekenen. Er was geen seconde te verliezen, want het water stroomde reeds over den havenmuur en de golfjes dreigden den stapel hout te doen omvallen. Met de voeten in het water stonden Frans, zijn vrouw en Dubac de kar op te laden. Plotseling deed een hevig geweld in hun nabijheid hen verschrikt omzien. Een groot vrachtschip, met molensteenen geladen, had zijn ketting gebroken en werd met woeste kracht tegen de kade gesleurd. De schok was zoo hevig, dat het schip in ziju voile lengte gespleten werd. Een ijzingwekkend gekr; k volgde, waarop het water met geweld terugdrong. En terwijl zij onbewegelijk van schrik en ont- zetting die plotselinge schipbreuk aanzagen, hoorden zij achter hen een kreet. Losgeraakt door den vreeselijken schok was de Schoone Sirene door den stroom meegevoerd. werd het Prinsesje bij het verlaten van de woning van den opper-ceremoniemeester, hartelijk begroet. Er heerschte onder het publiek een opgewekte stemming. De burgemeester bevond zich op de gereserveerde tribune, die mede bezet was door ver schillende gemeenteraadsleden. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1886 de examens ter verkrijging van acte van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onderwijs in de na te melden vakken zullen worden afgenomen In de Fransche taalvoor het lager onderwijs in de maand Augustus, des noods ook in de maand Juli en het begin van Septembervoor het mid delbaar onderwijs in de maand December, des noodig aanvangende in het laatst van November: In de Hoogduitsche taalzoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, in de maand Augustus In de Engelsche taalvoor het lager onderwijs in de maand Augustusvoor het middelbaar on derwijs, in de maand December, des noodig aan vangende in het laatst van November; In de gymnastiekvoor het lager onderwijs, in de maand Julivoor het middelbaar onderwijs in de maanden November en December gelijktijdig met de overige acte—examens voor dien tak van onderwijs en met de acte—examens voor lager on derwijs in handteekenen en landbouwkunde. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Naar de Amsterdammer verneemt, is de concessie voor het gedeelte van den tramweg Bres- kens Maldeghem, dat op Belgisch grondgebied ligt, door den koning der Belgen aan de houders der Nederlandsche concessie verleend. Hiermede is dus een der laatste hinderpalen uit den weg geruimd, welke aan de uitvoering van dit plan in den weg stonden. Men verwacht, dat de lijn nog dit jaar in exploitatie zal komen. De Sneekenaardie verdacht wordt zijn schoonvader uit het raam te hebben geworpen, beweert dat de oude man dronken was en dat hij hem juist tegen het gevaar had willen beschermen. Het D. v. Z.—H. meldt echter, dat de onverbiddelijke scheikunde in de maag van het slachtoffer geen spoor van alcohol heeft doen vinden. Deelden wij onlangs mede, dat door den heer Frans Joukers, aan het Stationsplein te Breda eene proef was genomen met glazen ,/ijzers" voor onder- stellen van schaatsen, die voorloopig aan de ver- wachting van Axel Paulsen beantwoordden, thans hebben wij met genoegen vernomen, dat dezer Moeder Louveau stiet een gil uit z/Mijue kinderen!" Reeds was Victor naar de kajuit gevlogen. Met het kleintje in de armen kwam hij wederte voorschijn, Clara en Mimile volgden en alien staken de handen naar de kade uit. z/Een bootje ffEen touw!" z/Wat te beginnen?" Hulpeloos, wanhopig strompelde Equipage over het dek heen en weder. Men moest tot elken prijs weer aanleggen. Tegenover dien radeloozen man en die angstig snikkende kinderen voelde Victor plotseling een ongekende geestkracht in zich ontwaken. Hij zou hen wel weten te redden. Plotseling tot kapitein verheven, gaf hij zijn bevelen ffEen kabel uitwerpen!" z/Schielijk z/Pak aan Tot driemaal werd het beproefd. Maar de Schoone Sirene was reeds te ver van de kadede kabel viel in het water. Toen liep Victor naar het roer, en hoorde men hem roepen ffWees maar niet bang Laat alles maar aar mij over En iuderdaad, door een flinke, krachtige wendiD van het roer, wist hij het vaartuig, dat zijdelin ter \Eim,s(HE mum DOOE,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1