Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2166. YVoensdag 17 Februari 1886. 26e Jaargang. DE SCH00NE SIRENE. Binnenland. ,56 9,40 4,20 ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Grootere letters Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dlt blad verschijnt Dlnsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever p. A. VAN D E s A N P E te Ter Nenzen. Polities Overzicht. De bebeerscber der Zwarte Bergen, Vorst Ni- kita van Montenegro, beleeft in St. Petersburg gulden dagen. Niet slecbts is hij daar de gast van den Czaar, doch van alle kanten strooinen hem huldigingen en eerbewijzen too, die zeer gescnikt zouden zijn om den duodecimo—potentaat bet hoofd op hoi te brengen, indien hij iets meer was dan een werktuig in de handen der Russische regeenng De Slavische weldadigheidsvereeniging, met generaal Durnowo aan bet hoofd, heeft den Montenegrijnschen Vorst hare hulde betuigd en kort daarop verscheen eene tweede Panslavistische deputatie, onder aan- voering van den bekenden publicist Komarolt. Deze laatste verzekerde Vorst Nikita, dat .alle Russen dagelijks bun Scbepper smeekten de grenzen van Montenegro tot de Drina en de Save uit te breiden en Bosnie en de Herzegowina bij het roem- rucbtige land in te lijven. Dit scbijnt den Vorst toch wel wat kras te zijn geweest, want toen nog meer deputation geboor bij hem verzocbten, liet hij zicb ziek melden. Het laat zich hooren, dat de getrouwe Montenegrijuen tbans verheerlijkt wor den, want indien de overeenkomst tussehen Vorst Alexander van Bulgarije en den Sultan door de mogendhedeu wordt goedgekeurd, zal daarmede aan Rutland's prestige en invloed in bet oosten van bet Balkanschiereiland een zware slag zijn toege- bracbt. De te Moskou verscbijnende Wjedomosti, het orgaan van Katkoff, noemt deze overeenkomst strijdig met de eer. Rusland zal daartoe, volgens het blad, nooit zijne toestemming kunnen geven, maar alle pogingen in het werk moeten stellen, om de resultaten "van bet gemeenschappelijk over- leg tussehen Turkije en Bulgarije omver te stoo- ten. Gelukkig wordt in kringen, waar men zicb minder door Panslavistiscben ijver van de wijs laat brengen, verzekerd dat de Czaar vast besloten is om ^oor het verkrijgen van de hoognoodige wij- zigingen in deze overeenkomst slecbts van vrede- lievende middelen gebruik te maken en dat de hierop betrekkmg hebbende voorstellen van Rus- siscbe zijde waarscbijnlijk bij de meeste groote mogendbeden en zeker bij Oosteurijk steun zullen vindeu. Uit Bucharest wordt gemeld, dat Bulgarije er in toegestemd beet't om de vraag eener vergoe- ding van oorlogskosten, door Servie te betalen, eerst dan ter sprake te brengen, als men het over de andere vredesvoorwaarden is eens geworden. Deze concessie staat vrij wel gelijk met het laten valleu van den geheeleu eiscb. Uit Weenen wordt aan de Kolnische Zeitung gemelddat de Vorst van Bulgarijemet het oog op de oorlogszuchtige houding der Serviscbe Regeering, die bare toerustingen en hare troepen- bewegingen steeds blijft voortzetten en de vredes- onderhandelingen te Bucharest op de lange baan schuift, zich genoodzaakt heeft gezien om aan de groote mogendheden mede te deelen, dat hij binnen kort weder tot mobilisatie zal moeten overgaan, teneinde op 1 Maart, na afloop van den wapenstilstand, ten minste tegen overrompeliug beveiligd te zijn. De berichtgever voegt er echter bij, dat men in diplomatieke kringen te V eenen overtuigd is, dat Servie den uitdrukkelijken wil der mogendheden kennende het niet tot het uiterste zal laten komeu te meer, omdat de Bulgaarsche regeering zich buitengewoon gematigd heeft betoond, en zelfs den eisch tot betaling eener oorlogsschatting heeft laten vallen. Volgens berichten uit Parijs heeft de heer De Freycinet een lang onderhoud gehad met den En- gelschen gezant Lord Lyons, die hem mededeelde, dat het nieuwe Kabinet getrouw zal blijven aan de houding, door Lord Salisbury in de Grieksche kwestie aangenomen, en dat de bevelhebber van het Engelsche eskader in de Suda—baai nieuwe instruction had ontvangen, die de hem vroeger toegezondene volkomen bevestigden. De heer De Freycinet antwoordde, dat ook Frankrijk zijne houding tegenover Griekenland niet had gewijzigd dat het bij Griekenland op ontwapening zou blijven aandringen, maar met zijne bemoeiingen ook niet verder zou gaan. Frankrijk heeft thans zijne instemming te kennen gegeven met de overeenkomst tussehen Bulgarije en de Porte, doch onder voorbehoud dat al de groote mogendheden zich daarbij aansluiten. Zoo- dra een van deze weigert dit te doen, zal ook Frankrijk zijne vrijheid van handelen herneraen. Men ziet, dat de zaken in het Oosten nog niet in het reine zijn. Het is niet gemakkelijk te ontwaren, waarheen de diplomatic leidt. Als de drukte over de socialistenwet en het monopolie in Berlijn aan kant is, misschien laat de Rijkskan- selier dan wel iets van zich hooren over de Oos- tersche kwestie. Zijn stem is niet die eens roependen in de woestijn FEUILLETON. 6) ALPHOSJSE DAUDET. Te jong om natuurschoon te beseffen en het landschap, dat zich voor zijn blik ontrolde, te kunnen bewonderen, had de grootsche schoonheid der oevers toch indruk op den jongen V ictor gemaakt. Moeder Louveau, toen hij zoo stil en ingetrokken bleef, had al meer dan eens gezegd: ffHij is doofstora, die jongen!" Neen, hij was niet doofstom, de kleine Parij- zenaar uit het Quartier du Temple. Toen hij eindelijk de overtuiging had gekregen dat hij niet droomde en, ondanks de bedrei- gingen van moeder Louveau, weinig meer van den commissaris te vreezen had, kwam zijn tongetje los. Men zou gezegd hebbeneen bloem, die uit een donkeren kelder plotseling in het voile zon- licht wordt overgeplaatst. Hij bleef nu niet meer schuw en angstig in een hoek zitten. Onder het gewelfd voorhoofd zagen de diep- liggende oogen niet meer zoo gejaagd en onrustig De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Januari 11. bedroeg f 6,557,795,55, tegen f 6,488,616,81, in Januari 1885. De raming voor een maand is f 8,846,017,83. De eerste maand van het ingetreden jaar is dus voor de Rijks middelen weder weinig gunstig geweest, Wel is het eindcijfer iets hooger dan in 1885, maar dit is aan twee omstandigheden toe te schrijven, die met vermeerdering van welvaart of grootere draagkracht der bevolking niet in ver- band staan. Het personeel namelijk dat nog veel had goed te maken, bracht onder den invloed der buitengewone opcenten/766,000 optegen/"698,000 in 1885, en de suikeraccijns, waarvan de opbrengst ten vorigen jare nog aan het ebben was, gaf, nu om zich heen en hoewel hij altijd een bleek be- daard kind kon genoemd worden, hoorde men hem menigmaal met Clara lachen en stoeien. Het kleine ding hield dol van haar speel- makker, zooals kiuderen van dien leeftijd van elkander houden, alleen om het genot van met elkander te kibbelen en zich weder te verzoenen. Hoewel zij erg stout en koppig kon zijn, was zij zeer goedhartig van aard en men behoefde den commissaris maar even te. noemen, om haar aan - stonds te doen gehoorzamen. Nauwelijks was men te Carbigny of er kwam een nieuw zusje ter wereld. Dat gaf alweer een wieg meer in de kleine kajuit en heel wat werk en drukte, want Mimile was pas achttien maanden en aan een meid kon niet gedacht worden. Moeder Louveau had dan ook heel wat te knorren en te pruttelen. Nietnand in den omtrek beklaagde haar echter. En zelfs de boeren zeiden ronduit hun gevoelen tegen mijnheer den pastoor, die hun den schipper tot voorbeeld stelde. ffIk zeg maar, mijnheer de pastoor, dat men meer dan gek moet zijn, om, wanneer men zelf drie kiuderen heeft, er die van anderen ook nog bij te nemen." Maar de Louveau's zijn altijd zoo geweest en zullen nooit veranderen; zij moeten nu eenmaal bluffen, dat kunnen zij niet laten." de nieuwe regeling definitief in werking is,./"437,000 tegen 192,000 in 1885. Nagenoeg alle andere middelen, bepaaldelijk invoerrechten, patenten, re- gistratie, zegel, zoutaccijns, bieraccijns, geslackt, zelfs gedistelleerd zijn achteruitgaande. En dat niettegenstaande Januari 1885 reeds voor het meeren- deel hoogst ongunstige cijfers opleverde. De op brengst der posterijen is haast het eenige lichtpunt. De geschorste ambtenaar Croll heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijne bezwaren uiteen- gezet tegen zijne schorsing en betoogt dat hij, ondanks zijne verhouding tot desociaal-democralische vereeniging, als ambtenaar steeds zijn plicht deed. Waar hij steeds zijne plichten vervulde, verzoekt hij de Kamer hem in zijne rechten te handhaveu. De wakkere directeur der Kouinkl. Nederl. fabriek van gebogen glas, de heer J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, heeft de noodige maatregelen genomen om, ondanks de ramp die zijn onder- neming trof, het werk in deze belangrijke zaak toch geregeld te kunnen voortzetten. Van hoe- veel belang dit voor velen is, kan men begrijpen, als men leest wat het jongste jaarverslag der Dordtsche Kamer van Koophandel over deze fa briek bevat. Deze inrichting leest men daar de eenige van dien aard in Nederland, wordt met ongeveer 40 man, drie ovens en een stoommachine van 12 paardekrachten gedreven. Aan deze nijverheid is de glasverzilvering toe- gevoegd, waardoor spiegels in een dag kunnen afgeleverd worden, terwijl het foelien met bladtin en kwik 2 a 3 weken vereischt. De omzet hiervan neemt steeds toe, omdat het verzilveringssysteem deugdzaam blijkt te zijn. Deze fabriek heeft op de tentoonstelling te Mel bourne in 1881, van al de inzendingen der wereld de hoogste bekroning bekomen voor glasindustrie, en op de wereldteutoonstelling te Amsterdam van 1883 de gouden medaille. De Minister van Financien heeft toegestaan, dat het buitenlandsch glas, hetwelk geslepen, ge bogen of verzilverd weder wordt uitgevoerd, tot het ondergaan van die bewerkingen vrij van rechten wordt ingevoerd. Uit alle oorden der wereld komen bestellingen bij deze fabriek. In de Kalverstraat te Amsterdam is verleden week een politie-agent mishandeld door personen uit een troep van ongeveer 200 menschen, waarbij zich verschillende sociaal-democraten bevonden. Naar aanleiding van wat deze agent te lijden heeft, omdat hij als een man zijn plicht deed, heeft het Hbl. haar stadgenooten uitgenoodigd, aan de politie in dezen voor haar zoo moeielijken tijd een blijk van waardeering te geven. ,/Gesard, beleedigd, door het gemeen aangevallen, plotseling omsingeld door lafaards, die met hun alien den man durven mishandelen, hebben de agenten een zwaren plicht te vervullen laat zegt het Hbl.deburgerij, welke zij verdedigen, daarom voor hen zorgen als ze ziek of gewond zijnlaat ons iets doen om voor hun weduwen en kiuderen te zorgen, als ze in hun dienst bezwijken." Ten behoeve van het met dat doel bestaande „Politiefonds" ontving het Hbl. reeds f 1830, waaronder van Dr. Mezger f 1000, met het bijschrift //Met Gods hulp, voor orde en wet." Hoe onbescliaamd de zoutsmokkelaars in Noord-Brabant zijn, kan blijken uit de volgende advertentie, voorkomende in de Nieuwe Bredasche Courant van Zondag 14 Febr. z/In deze courant van 21 Jan. 11. is door de rijkspolitie te Zundert bericht, dat zij 14 smok- kelaars in handen had gekregen. Dit is bezijden de waarheid, want bedoelde 14 personen, die deel uitmaakten van een complot van dertig personen, waren verraden door zekeren P. v. Z. en bleven op minstens 1000 meter afstands van den mare- ckaussee Verhagen, zoodat deze hen niet kon herkennen. De 14 Zoutsmokkelaars." Uit Leeuwarden schrijft men In weerwil van den //kwakkelwinter," blijft het ijsvermaak in de provincie Friesland in vollen gang. Men behoeft daartoe slechts de Leeuw. Ct. in te zien, die dage lijks kolommen vol advertenties van te houden hardrijderijen op schaatsen heeft, van allerlei aard en later bericht van den uitslag bevat. In de laatste drie dagen waren er ten minste 50 aange- kondigde hardrijderijen hier van mannen, daar van mannen en vrouwen, ginds alleen van arbeiders, om hen zoodoende wat te laten verdienen, daar ieder ten slotte altijd iets ontving, verder van school- kinderen, tot zelfs van vijf jaar, die na afloop op den koop toe nog eens flink werden getracteerd in 't schoolgebouw of herberg. In 't kort, het is thans alles leven en vroolijkheid, en, waar men in de onmiddellijke nabijheid geen voldoend sterk ijs heeft, trekt men verder op naar de meeren, die reeds sedert weken met een dikke ijskorst zijn bedekt en waar het dan ook voortdurend van schaatsen- rijders wemelt. Eergisteren werd bij het binnenkomen van een trein te Zutfen door het persooneel, dat zich in de bagagewagen bevond, een schok gevoeld. Yeronderstellende dat iets aan den weg mankeerde, werden maatregelen genomen om de veiligheid van den volgenden trein, die in aantocht was, te ver- zekeren. Bij onderzoek bleek, dat twee vrouwelijke personen onder den trein waren geraakt. Onmiddel- lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, waardoor van de eene slechts den dood en van de andere zware verwonding aan een der beenen kon worden geconstateerd. Men wenschte hun wel geen kwaad toe, maar men vond toch, dat zij een lesje verdiend hadden. Mijnheer de pastoor was een goedige, mee- gaande man, die zeer geneigd was naar het oordeel van anderen over te hellen en zich meestal ter rechter ure een tekst uit de Heilige Schrift her- innerde, om zijn plotselingen omkeer voor zich- zelven te rechtvaardigen. z/Mijn parochianen hebben gelijk," dacht hij, terwijl hij zich onder de slecht geschoren kin wreef. //Men moet den Heer niet verzoeken." Maar daar de Louveau's, hoe dan ook, goede brave lieden waren, ging hij hun als naar gewoonte zijn herderlijk bezoek brengen. Hij vond de ijverige huismoeder bezig een broek voor Victor te knippen uit een oude kiel van haar man, want de dreumes was letterlijk zonder kleeren gekomen en slordigheid kon zij niet dulden. Zij school mijnheer den pastoor een bankje toe om te gaan zitten en daar deze dadelijk over Victor sprak en te verstaan gaf, dat men met voorspraak van den aartsbisschop bem wellicht in het weeshuis van Autum kon geplaatst krijgen, gaf moeder Louveau, die niet op haar mondje gevallen was, vrij stekelig ten antwoord: z/Dat de jongen ons tot last is, dat is waar, mijnheer de pastoor; door met dat kind bij ons te komen aanzetten, heeft Frans alweer getoond dat hij geen hoogvlieger is. Ik ben niet hard- vochtiger van aard dan mijn man; als ik in zijn plaats was geweest, zou ik een erg medelijden met Victor hebben gehad, maar ik had hem toch gelaten waar hij was. Maar nu hij er eenmaal is doen wij hem niet weg en mochten wij er vroeg of laat door in verlegenheid geraken, welnu, dan zullen we geen mensch een aalmoes vragen." Juist op dat oogenblik kwam Victor binnen met Mimile, die aan zijn hals hing. De dreu mes, geweldig boos dat hij gespeend was gewor den, wreekte zich door geen voet op den grond te willen zetten. Daarbij kreeg hij tanden en beet iedereen. Getroffen door dit schouwspel, legde de pastoor zijn hand op het hoofd van den vondeling en zeide plechtig: z/Houd maar goeden moed, moeder Louveau; Gods zegen rust op talrijke kuisgezinnen." En hij ging heen, ten hoogste voldaan over zichzel- ven, nu hij zich op het juiste oogenblik een spreuk had herinnerd, die hier zoo volkomen van toepassing was. Zij had geen onwaarheid gesproken, moeder Louveau, toen zij beweerde dat Victor nu geheel als lid der familie beschouwd werd. Al pruttelende, al dreigende dat hij naar den commissaris zou worden gebracht, was zij zich lang- zamerhand aan het arme bleeke veutje gaan hech- ten, dat haar overal als haar schaduw volgde. TER \EIZE\SCHE COIRAM. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1