f Brimn nit 'tHaaije. f J Gemengde berichten. 9* 1 mogen opmaken, doch toen dit eenmaal geschied was, werd blijkbaar alles gedaan wat mogelijk scheen om, door den destijds nog in functie zijnden recher- cheur De Fioux, de noodige nasporingen te doen verrichten. Alles te vergeefs. Men hoorde van den diefstal niets meer en vond geen aanwijzing hoegenaamd van den weg, dien de effecten hadden genomen. De wed. E. stierf niet lang daarna en liet nog pen klein burgerfortuin na, betwelk ten deele aan de familie Y. d. H. kwam, ten deele aan drie andere groepen van kleinkinderen der overledene; daar juffr. V. d. H. metbuwelijksvoorwaarden wasgehuwd, bleef zij 't beheer voeren over het betrekkelijk geringe kapitaal der erfenis, het eenige waarvan zij heette te leven, daar haar man, steeds aan den drank offerende, wat hij als stationeerend koetsier verdiende, het huishouden niet behoorlijk onderhield. Zoo leefde de familie intusschen stil voort, steeds vol wantrouwen in de verdachte juffrouw Y. d. H., maar in schijn toch in goede harmonie. Op Zaterdag 30 Januari werden de zeer sterke vermoedens, die men steeds ten opzichte van de dochter van de weduwe E. had gekoesterd, opnieuw gevoed en aangewakkerd, door de geheel onver- wachtte verdwijning van juffer Y. d. H. met haar vier kinderen, den meerbedoelden zoon, thans 20 jaren °ud en de drie kinderen, van 4 tot 6 jaren tellende. Ook twee honden waren, als trouwe gezellen der familie meegenomen. De echtgenoot der gevluchte vrouw wist van niets. Op een slinksche wijze was hij door een kennis zijner vrouw aangezocht hem naar Leiden te rijden, om daar, voor een liefdesavontuur in den trein te gaan, wat hij, gehuwd zijnde, hier niet wilde wagen. En terwijl de man met zijn galanten ridder naar Leiden trok, verkocht zijn vrouw het niet al te weelderig inboedeltje en zette koers naar Antwerpen, waar zij zich daags daarna met de kinderen en honden inscheepte naar Montevideo. De verontwaardigde, van alles beroofde en in zijn dierbaarste gevoelens gekrenkte echtgenoot, ge- sterkt door de zich materieel zoozeer benadeeld achtende kleinkinderen van de wed. E, deed ter- stond alles in het werk stellen om vrouw en kin deren, honden en kapitaal, weer binnen de grenzen zijner macht te brengen. Justitie en di plomatic togen aan het werk. Uit Nederland en Belgie werd onophoudelijk getelegrafeerd, en het gevolg was dan ook, dat bij de aankomst van de stoomboot, die de vluchtelingen herbergde, de be- voegde consulaire agenten te Madera, vrouw en kinderen met of zonder de honden en het kapitaal, dit weten we nog niet zeker aanhielden. waarvoor vijf biljetten waren ingeleverd, als van de heeren C. de Smidt Cz., voor 2150; J. Kolijn, voor f 2115,50; P. A. Mielen, voor/2070; M. D. de Putter, voor 1999, alien alhier WQonachtig, en C. Maters, te Ylissingen, voor De loting voor de Nat. Mil. heden te Axel gehouden, heeft, voor wat de gemeente Ter Neuzen betreft, den volgenden uitslag gehad -g a a TER NEUZEN, 13 Februari 1886. Heden ochtend werd ter buitengewone open- bare civiele terechtzitting van het Kantongerecht alhier de heer Mr. P. C. Barbas, benoemd ambte- naar van het Openbaar Ministerie bij dat Kanton gerecht als zoodanig geinstalleerd. Woensdag avond werd alhier, in de consistorie der Hervormde gemeente, door eenige ingezetenen eene vergadering belegd van werklieden, ten einde eene bespreking te houden over het oprichten alhier van eene afdeeling van bet Algemeen Nederlandsch Werklieden verbon J Patrimonium. De opkomst was zoo talrijk, dat, door de beperktheid van het lokaal, op verre na al de aanwezigen niet konden worden tcegelaten. Het doel werd echter bereikt en meer dan 70 der opgekomen werklieden zijn als leden toegetreden, zoodat ook alhier, evenals te Middel- burg en Goes, eene afdeeling van dien bond is gevestigd. Na de vaststelling van een huis- houdelijk reglement en verkiezing van eenige leden voor het bestuur, scheidde men, om bij eene vol- gende vergadering een volledig bestuur daar te stellen en andere werkzaamheden te regelen. Op de Wester-Schelde, boven Walsoorden, vertoonde zich eergisteren reeds over eb veel jong drijfijs. Op deze reede en verder tot Iloedekens- kerke was heden nog geen ijs te zien. Gisteren werd alhier door den heer E. Acke in het openbaar aanbesteed, het bouwen van een 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 N A M E N LOTELINGEN. Oostdijk, Jacob Jan. Standaert, Plorimon Mentor Erederiksen, Andries. Eibbens, Pieter Antonie. Bauwens, Alphonse Victor Marie. Yerbrugge, Egbert, van Drongelen, Framjois. Kouwijzer, Jacobus, van der Peijl, Jan Jacobus. Herrebout, Jacob, de Euijter, Jacobus. Baart, Petrus Franfiscus. AndriesseD, Gelein Gerard. Versluijs, David. Geensen, Andries. Leunis, Cornells Louwerens Eekman, Adriaan Abraham Donze, Jan Adriaan. de Doelder, Joos Jacobus. Dieleman, Willera. de Vleeschouwer, Petrus Frances, van der Linden, Jan Cor- nelis Christiaan Arie. Hamelink, Krijn. de Bruijne, Jacobus. Kolijn, Antonie Hendrik. van Doeselaar, Jacobus Mat- theus. van Vijven, Jacobus. Huijssen, Andries. Wisse, Willem. van Damme, Jan Jacobus van Hoeve, Pieter Adriaan Bareman, Krijn. Machielsen,Marinus Willem 't Gilde, Johannes Cornelis. van der Welle, Eeinier. Kroou, Jacobus. Bakker, Pieter. van Pienbroek, Guillaam. Goossens, Josephus. Blok, Job Marinus. Jansen, Pieter. de Kok, Jan. Opgegeven reclames. Broederdienst. In dienst. Eenige zoon. notvollen avond verschafte. De talrijke deelneming doet ons hopen, dat de tijd niet verre meer is, dat het oude IJzendijke weer voor den dag zal komen, omdat het zich meer en meer laat aanzien, dat de kern onzer burgerij het moede wordt zich langer te laten gelegen liggen aan dwaze persoonlijke veeten. De heeren Dobbelaere c. s. sloten den genot- vollen avond met een hartelijk woord van dank voor het voor hen zoo groot bewijs van belang- stelling en gaven de verzekering, dat het hun een I oprecht genoegen zal zijn andermaal naar IJzendijke met dat doel terug te keeren. Het behoeft trouwens ook geen opheldering, dat die dankbetuiging uit het hart kwam vooral omdat zij voor 14 dagen onverdiend zijn teleurgesteld geworden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 dezer het volgende vonnis uitgesproken C. J., oud 58 jaren, arbeider, wonende te Osse- nisse, is wegens bedelarij veroordeeld tot 3 dagen celstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. In dienst. Broederdienst Broederdienst Eenige zoon. In dienst. Broederdienst Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. woonhuis aan den Oostelijken kanaalarm alhier, IJ'Ciidijke, 8 Februari. Gisteren had op uit' noodiging van de directie der soeieteit alhier, in de zaal der groote soeieteit Concordia bij den heer F. J. de WitteWeijnen, het aangekondigde concert en tooneeluitvoering plaats, gegeven onder het be stuur van den heer F. Dobbelaere van Eecloo. In strijd met den bijna alhier gewoon geworden regel om voor stoeleu of banken te spelen was op het bepaalde uur de zaal prop vol. Niet alleen ingezetenen maar tal van liefhebbers uit de na- burige gemeenten Hoofdplaat, Biervliet, Schoondijke en Waterlandkerkje, woonden het concert bij, die bekend met de gunstige antecedenten van genoemd tooneelgezelschap, als om strijd elkander de plaatsen kwamen betwisten. De flinke uitvoering van de heeren executanten op het gebied van muziek en tooneel gaven over- vloedig stof tot tevredenheid. Yoegt men daarbij den geringen entreeprijs en het gepaste toezicht door de directie der soeieteit Concordia, dan kon het niet anders of deze avond heeft menigeen verplaatst in die vroegere tijden, toen IJzendijke in opzicht tot feestelijkheden aan het hoofd stond van verreweg de meeste plattelandsche gemeenten, een tijd, waarin samenwerking zoo menigen ge- doen, al hoorde men dag en nacht het getik van zijn houten been op het dek. Stil berustend en in zichzelven gekeerd, be- hoorde hij tot die ongelukskinderen in de wereld, wien alles tegenloopt. Op school had een zijner makkers hem een oog uitgeslagen, in een hout- zagerij had een bijl hem verminkt en in een raffi- naderij was hij bijna levend gekookt geworden. Hij zou van armoede en ellende zijn omgekomen, indien Louveau die altijd zoo'n juisten blik had dezen ongelukkige niet bij het verlaten van het hospitaal uit medelijden had gehuurd om hem bij het besturen van het schip te helpen. Het had zelfs tot een flinke kibbelpartij tus- schen man en vrouw aanleiding gegeven, juist als nu met Yictor. De verstandige huismoeder was erg boos geweest; Louveau was in zijn schulp gekropen en Equipage was ten slotte toch gebleven. Nu behoorde hij tot de huisdieren van de Schoone Sirene, evengoed als de kat en de kraai. Vader Louveau wist zoo mooi in de rechte lijn te sturen en Equipage zoo handig met zijn boots- haak te manoeuvreeren, dat de Schoone Sjrene twaalf dagen na haar vertrek uit Parijs bij de brug van Carbigny kwam aanleggen, om aldaar rustig en vreedzaam haar winterslaap aan te vangen. Yan December tot het einde van Februari wordt er niet gevaren. De schippers maken zich dien tijd ten nutte om hun schepen te kalefateren en gaan de bosschen in, om het hout te koopen, dat in het voorjaar moet gekapt worden. Daar het brandhout niet duur is, wordt er in de kajuit een lekker vuurtje gestookt en als de najaarsverkoop voordeelig is geweest, wordt die gedwongen rusttijd recht genoegelijk doorge- bracht. De Schoone Sirene werd dus voor den win terslaap gereed gemaakt; het roer werd afgehaakt en het scheepstuig tusschendeks geborgen, zoodat men nu het geheele schip vrij had en er naar hartelust boven op het dek kon geloopen en ge- speeld worden. Welk een geheel andere levens- wijze voor den kleinen vondeling! Zoolang de reis duurde was hij stil en schuw in een hoek gebleven. Hij had iets van een vogel, die, jaren lang in een kooi opgesloten, niet meer begrijpt, wat het is vrij te zijn en het vliegen en zingen verleerd heeft. (Wordt vervolgd.) Yoor invoering van de 31 December afgekon- digde wet aangaande het zegelrecht op effecten wordt als waarschijnlijke termijn 1 April, hoogstens 1 Mei genoemd. Wybe de Yries won eergisteren in de groote hardrijderij te Groningen, waaraan 62 personen deelnamen, den Dten prijsPieter Bruinsma moest zich met den 3den tevreden stellen want Eenke van der Zee was no. 2. Door de Eijkspolitie zijn in de maand Januari 11. 291 vreemdelingen, waarouder een 20tal vrouwen, over de grenzen van het Eijk verwijderd. Te Drumpt is een 3jarig kind in een pot met kokend water gevallen en den anderen dag aan de gevolgen, onder hevige pijnen, bezweken. Tengevolge eener tusschen de Pruisische en Belgische regee- ringen getroffen transactie, zal Belgie'8 a 900,000 fr. ontvangen wegens de tijdens den oorlog van 1870 door het Duitsche leger in beslag genomen Belgische spoorwagons. Het klooster der zusters van Saint—Charles, rue du Sacre—Cceur, te Lyon, werd jl. Vrij dag in vier uren tijds, bijna tweemaal de prooi der vlammen. Men denkt dat er hier een dubbele poging tot brandstichting in het spel is. De ijkmeester Wormsen te Muhlhausen is al een bizonder gunsteling van vrouw Fortuna. Een jaar geleden trok hij op eene obligatie der stad Parijs, een prijs van honderd vijftig duizend francs en nu heeft hij, bij de laatste trekking dier obligation, op nieuw honderd duizend francs gewonnen. Omtrent de werklieden demonstrate Maandag en Dinsdag te Londen gehouden en die in volslagen oproer overgingen wordt nog het volgende mede- gedeeld. Het sein van optrekken werd gegeven. Yooraan liep Burns, een socialist-oproermaker bij uitnemendheid, met een roode vlag in de hand en hij werd gevolgd niet door eigenlijk gezegde werk lieden, maar door een slag van menschen die nooit wat degelijks uitvoeren en daartoe trouwens niet in staat zijn. Zij waren dan ook meerendeels goed gekleed en goed gevoed. De tocht liep door de //fashionable" wijken van Westend. Door een nog niet verklaarde oorzaak werd de stoet slechts door weinige politie-beambten begeleid. Daardoor aan- gemoedigd, hield Burns in Pall Mall voor de Eeform—club en de Caritou-club stil en alien die hem volgden, deden insgelijks. Nadat verscheiden woord voerders korte speeches hadden gehouden, die hierop neerkwamen //Daar heb je ze nou begon het steenen tegen de ramen der beide clubs te regenen. De meeste andere clubs in Pall Mall werden insgelijks gebombardeerd en hebben nog al schade geleden. Te gelijker tijd werden vele kostbare spiegelruiten van voorname winkels ingeworpen. Blijkbaar moeten de belhamels zich, van steenen voorzien, naar Trafalgarsquare hebben begeven, daar het anders onverklaarbaar is hoe zij er daar en in Pall Mall aan gekomen zijn, daar het plaveisel hier uit asphalt bestaat. In Piccadelly, waar schier elk huis een elegante winkel is, stelde het gepeupel zich niet tevreden met het ingooien van de ramen, maar drong de magazijnen binnen en begon te plunderen. Van no. 6787 in Piccadilly is geen huis of winkel ongedeerd gebleven. Van vele magazijnhouders werden de winkelkasten veruield en de winkelgoe- deren geroofd. Groote aantrekkingskracht oefende op de menigte een wijnzaak, waar in't winkelraam eenige dozijnen flesschen te kijk stondeu. De wijn werd op de plaats zelve uitgedronken en de leege flesschen dienden later als projectielen tegen de ramen der clubs en hotels. Erger was de verwoesting in South Audley street, een zijstraat van Oxfordstreet. Daar werd o. a. de winkelruit van een juwelier ingesmeten en de eigenaar voor een waarde van 300 k 400 p. st. aan kost- baarheden beroofd. Kostbare horloges, ringen, doek- spelden, oorbellen en broches verdwenen bliksem- snel in de zakken der heeren socialisten. Niet beter verging het een elegante suikersbakkerswinkel, een wijnhandel en een sigarenwinkel, een hoedenmagazijn, een poelier, een vleeschhouwer, een schoen- en laar- zenmaker, een parfumeriewinkel en verscheiden andere magazijnen. Tilly en zijn plunderzieke bende soldeniers kunnen niet erger in Maagdenburg huisgehouden hebben dan de moderne socialisten in de rampzalige South Audley street. V erscheiden //heeren" waren zoo driest om de winkels binnen te gaan en de geldkas te berooven. Toen er geen winkels meer te plunderen waren, trok het gepeupel naar Hydepark en viel daar omnibussen en equipages aan. Vele elegante dames werden van haar juweelen beroofd. Kortom het Westend was een tijdlang geheel in de macht van een ruw en roofziek gepeupel. De politie was volslagen machteloos. Zij had geen voorzorgsmaat- regelen genomen, ofschoon zij wist dat een groote manifestatie zou worden gehouden. Lerst toen het oproer bijna was afgeloopen, ver- scheen zij in voldoende sterkte, belette verdere uit- spattingen en nam eenige belhamels in arrest. Maar of de voornaamste opstokers en geweldplegers ge- pakt zijn, is tot heden niet bekend. Onder het opschrift ,/slechte sigaren" bevat het Berliner Ligeblatt een kort en treurig maar, naar het blad beweert, waar verhaal. In het noordelijk gedeelte van Berlijn, in de nabijheid van een, door de mindere klasse der be- volking bewoond straatje, staat een houten kraampje waarin sigaren worden verkocht. Het zijn zeker niet de beste sigaren die men te Berlijn kan krijgen, maar de man die ze verkoopt rookte eenmaal veel fijnere. Ongeveer vijf jaren geleden bewoonde hij nog als gelukkig huisvader een fraaie villa in het westelijk deel van de residentie, hij was rijk en gezien en ieder mocht hem gaarne, omdat hij steeds opgeruimd en vrieudelijk en hulpvaardig voor ieder- een was. In t bizonder had hij zich het lot van een on- bemiddeld student aangetrokken, dien hij op zijne kosten liet studeerende jonge man was zelfs ge- durende de vacantien zijn gast, want de goedhartige rijke man hield veel van gezelligheid en onder- houdende gesprekken en de student was een bij- zonder, geestig en aardig jongmensch. Op zekeren avond in de maand Februari 1881 kwam de rijke man op een ongewoon uur te huis zijne vrouw zat nog op en las in een boek. Toen hij het vertrek binnentrad kwam hem sigarendamp tegemoet. //Is Frans hier geweest vroeg de man. ,/Frans, neenhoe kom je daartoe was het wederantwoord. klij gal geen ant woord, maar ging naar zijn eigen kamer, toen hij bij de deur op een hard voorwerp trapte. Hij raapte het op en bekeek hethet was een meerscliuim sigarenpijpje, dat hij bij het laatste Kerstfeest aan den student ten geschenke had gegeven. De man wist genoeg, maar hij zeide ook thans nietstreurig keek hij naar zijn vrouw en begaf zich naar zijn kamer; Den volgenden morgen moest een geneesheer worden gehaaldde zieke ijlde sterk, praatte on ophoudelijk over slechte sigaren, en zei dat enkel slechte menschen slechte sigaren konden rooken. Hij werd naar eene ziekeninrichting gebracht, waar hij ruim drie maanden bleef, totdat ten slotte zijn krachtig gestel de ziekte te boven kwam. Zijn lichaam was genezen, maar helaas ook enkel zijn lichaam z/Het is niet recht pluis met hem," zeggen de mindere luidjes, die tegenwoordig sigaren bij hem koopen, //maar hij is een goede vent en zijn sigaren zijn hun geld waard en goed." Als zijne vroegere vrienden en bekenden langs het armzalige winkeltje gaan, schudden zij treurig het hoofd en mompelden ,/arrne kerel, wie zou dat hebben gedacht Niemand spreekt hem echter aan, want men weet dat hij niemand kent en niemand wil kennen, zelfs zijne vrouw niet, die nog altijd in schitterende positie op haar villa in het westen van Berlijn woont. Slechte sigaren 11 Februari 1886. 't Ergste wat een correspondent overkomen kan is zeker wel gebrek aan stof, wanneer de tijd daar is, dat hij een brief moet leveren, maar nog liever toch schreef ik: //gebrek aan stof belet mij aan mijne veertiendaagsche verplichting te voldoen," dan, zooals de Haagsche kroniekschrijver van de z/Nieuwe Groninger," een mop op te disschen in zake dien vogeltjeskoopman bij Z. M. den Koning, die je voelen en fasten kunt, zoo'n historietje, waarlijk niet onaardig verzonnen, maar dat toch getuigt van weinig respect voor de lezers. Door verschillende couranten, ook door de Ter Neuzen- sche, is de /,aardigheid" reeds overgenomen en ik zal dus in geene herhaJing treden. Ik herhaal, gebrek aan stof is lastig, maar om zulke geschie- denisjes de wereld in te sturen is een dosis bru- taliteit noodig. Eene vergissing is menschelijk. Hoewel ik er dus de betrokken personen volstrekt geen verwijt van maak, wil ik u toch een niet onaardige flater mededeelen van een van de kamer- dienaren van het Hof. De Engelsche gouvernante van het Prinsesje, miss Winter, werd verleden week verwacht en is dan ook werkelijk gearriveerd. Aan het station van den Hollandschen spoorweg stond een kamer- dienaar met een lakei de dame op te wachten, die met den mailtrein van Vlissingen zou aankomen. De trein rijdt het station binnen, de portieren worden opengegegooid en ons tweetal, de verwachte dame niet kennende, tracht op de gezichten der alleen uitstappende dames te lezen wie de bewuste is. Daar stapt uit een le klasse—crMne een z/dame," die anders de meeste Hage>. >00 lVel kennen, een flink gebouwde vrouw in P'-.D'd reis- mm ri f CD CD DER ui' 11 •bbbmborbsw.*- i'm liii hum twarrr.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2