Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 2165. Zaterdag 13 Februari 1886. 26e Jaargang. ~DE SCHOONE SIRENE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit Wad verschijjnt Dinsdag- en Vrijdagavoud bij den nitgever P. Jl. VAN BE SANBE #e Ter Neuzen. folitieli Overzictit. Hoe Gladstone het in Engeland zal maken Als collega Bismarck. Zijne Ministers tot onder- danige dieuaren degradeeren, zijne partij dwingeu hem geheel vrij te laten in het hanteeren vau den balanceer—stok der politiek, op straffe van anders tot machteloosheid gedoemd te worden. He open- bare meening houdt zich thans bezig met de Iersche kwestie. What will he do with it r Maar aan deze zijde van het Kanaal vraagt men meer algemeen,/Wat zal hij doen in de Oosterscbe kwestie?" Uit zijn manifest aan zijne kiezers in Midlothian blijkt nog weinig positiefs. Wanneer wij de breedsprakige redevoering samenvatten in de woorden//wij houden de wederinvoering der uitzonderinsswetgeving niet voor onmiddelijk nood- zakelijk, wij zullen zien, wat wij voor Ierland kunnen doen," dan hebben we daarmee alles gezegd, wat de Premier verkondigde. De laatste dagen in Londen waren onrustig van wege oploopen en daarmee gepaard gaande straatschandalen. Vensterruiten moesteu het vooral ontgelden en bij tal vau nermgdoenden werden de goederen uit de winkels gehaald, waarmee bij anderen de glazen werden ingegooid. Borstels, flesschen, doozen en laarzen vlogen door de lucht, personen in rijtuigen en voetgangers werden ean- gehouden en van hunne voorwerpen van waarde beroofd. De politie maakfce .aus baan, herstelde de orde en nam verscheidene belhamels in vm zekerde bewaring. Latere berichten melden dat aanvoerders der socialisten de wanordelijkheden hebben georganiseerd en geleid en dat deswege krachtige maatregelen zullen worden genomen tot voorkoming van dergelijke buitensporigheden en strenge straffen toegepast. De Duitsche Rijkskanselier heeft zich door zijn Polen-speech in Oostenrijk veel vijanden op den hals gehaald, maar niet minder in de Poolsche gewesten. Vooral de schoone sekse is erg verbeten op den Poleti-fresser. Hij heeft de Poolsche dames gevaarlijk voor het Duitsche rijk genoemd, omdat zij schoon en beminnelijk zijn. De twee adjectieven schoon en beminnelijk wegen bij de dames echter niet op tegen het eene, dat in Bismarck's rede ge vaarlijk heet. De groote Frits dacht er .anders over. Na de eerste roof van der Polen land, in 1772 dus, verordende hij, dat de Pruisische onder- officieren, die zich in de nieuwe provincie hadden gevestigd, ten spoedigste met Poolsche vrouwen in het huwelijk moesten treden. Zij moesten voor hunne vrouwen zijn brave en eerzame echtgenooten, en alleen zorgen, dat in hun huis niets anders dan Duitsch werd gesproken; wilden de dames dit niet doen, dan moesten de heereu onderofficieren in 's hemelsnaam bedenken, dat zij in hun dienstjaren den korporaalstok hadden leeren hanteeren. In de Fransche Kamer van afgevaardigden is FEUILLETON. 5) ALPIIONSE DAUDET. Voor de eerste maal van haar leven was Clara dan ook den geheelen dag zoet en stil. Steeds wist Victor een middeltje te verzinnen om haar tranenloop te stuiten, al moest hij er zijn haren ook aan opofferen. Met beide handjes greep zij in zijn ragebol en trok en plaagde haar grooten speelmakker als een mop, die een grooten poedel tracht te bij ten. Moeder Louveau hield de kinderen voortdurend in het oog en dacht bij zichzelven dat het toch wel gemakkelijk was er zoo'n soort van kindermeid bij Clara op na te houden. Victor zou kunnen blijven, totdat de geheele lading afgeleverd was. Het was dan altijd nog tijd genoeg hem even voor hun vertrek weg te brengen. Dientengevolge werd de zaak den geheelen dag niet meer aangeroerd's avonds werd hij volgestopt met - lappelen en evenals den vorigeu nacht naar bed \cht. Menha^u gezegd hebben dat hij reeds tot de een kleine storm ontstaan door een woord van een vicomte der rechterzijde, die riep //Als wij eenmaal het geluk hebben, de Republiek kwijt te zijn De president der Kamer, Floquet, riep hem tot de orde. Kwestien over kerkelijke en schoolzaken zijn er ook aan de orde en bederven in Frankrijk de atmosfeer niet minder dan de opruiende taal van een Louise Michel c. s. Vrijdag sprak zij in drie vergaderingen. Toen zij de zaal biunentrad, waar zij het laatst zou spreken, vond zij alles in opstand. Vijf honderd personen hadden haar daar tot halftien gewacht, maar toen het geld, 50 centimen per persoon, terug gevraagd. Zij waren nu woedend, omdat zij juist vernomen hadden, dat de anarchisten er mede op den loop gegaan waren. Glazen, flesschen en stoelen vlogen door de zaal, tot Louise verscheen en aan het publiek de verlangde roode taal voor zijn geld gaf. In Konstantinopel is men wat geruster omtrent het uitbreken van den opstand op Creta, nu geen Grieksch eskader in de Candiotische wateren is verschenen. Sawas Pacha heeft geseind, dat op het gansche eiland rust heerscht. Nu, een vulkaan rust ook wel eens om daarna met te heviger kracht uit te barsten. Veel opzien heeft het bezoek van den Motene- grijnschen Minister van onderwijs aan de Servisch- Honsraarsche greuzen gebaard. Het heet, dat hij zijn zoon aan een gymnasium wil brengen maar het vertoeven bij de radicale Serviers zou inder- daau fiijij, om hen eens te polsen, in hoeverre zij eene eventueeK -eandidatuur vau den Vorst der Zwarte bergen voor den troon van Servie zouden goedkruren, bij een opstand, die Mdan's wanke- lenden troon zou doen instorten. Milan schijnt niet erg vast in den zadel te zitten. Intusschen heeft er in de haven van Stamboel iets plaats gehad, dat weer nieuwe brandstof kan geven. Turksche autoriteiteu onderzochten Grieksche schepen of zij ook wapenen en ammunitie aan boord hadden en hoonden tijdeus dat onderzoek der Hellenen vlag, welk feit te Athene zeer euvel is opgenomen. Natuurlijk waar reeds zooveel licht outvlambare stof aanwezig is, kan een klein vonkje alles in lichte laaie zetten. Omtrent de voorstelling van den studenten- feestdag te Leiden meldt het L. D. het volgende Was de drukte overdag groot, des avonds was ze niet minder bij gelegenheid der senerade, ge- bracht aan de in het hotel Verhaaff vereenigde hoogleeraren. Wegens de gladheid van sommige straten deden ditmaal infanteristen dienst in plaats van huzaren of artilleristen. Op vele plaatsen werd bij het passeeren van den stoet bengaalsch licht in Tengevolge van verschillende kleuren ontstoken. familie behoorde, en de wijze waarop Clara half in haar slaap de armpjes om zijn hals sloeg, deed duidelijk zien dat de kleine ondeugd hem ouder haar bescherming had genomen. Het lossen duurde drie dagen. Drie dagen van aanhoudenden arbeid, zonder eenige afleiding of verpoozing. Tegen den middag reed de laatste volgeladen kar weg en was de schuit ledig. De sleepboot kon men niet voor den volgenden dag krijgen, en Frans bleef verder onzichtbaar, verborgen in het ruim, om daar eenige noodige herstellingen.te verrichten, terwijl hij als het ware vervolgd werd door dien eenen volzin, die hem onophoudelijk in de ooren gonsde: //Breng hem naar den commissaris terug." O, die commissaris! Hij was een soort van boeman geworden, waarmede Clara ieder uur van den dag door haar moeder bedreigd werd. En elken keer, dat het gevreesds woord werd uitgesproken, zag de kleine jongen naar haar op met den angstigen schuwen blik van een kind, dat weet wat lijden is. Het was alsof hij begreep wat er alzoo in dat woord opgesloten lag. De commissaris Dat wilde zeggen geen Clara meer, geen liefkoozingen, geen vuur, geen aardappelen. Het beteekende den terugkeer naar het vreeselijke leven van vroegernaar hon- gerkoude en ellende, zonder een straal van liefde. het gedrang kwam bij het ingaan van eene straat een jongen met zijn voorhoofd in aanraking met een bajonet, waardoor hij een lichte schrarn opliep. In weerwil van den buitengewonen geest, welke er bij deze feestviering heerschte, is alles toch over het algemeen goed afgeloopen. Van ernstigen aard echter is het feit dat, toen een der feestvierende jongelui kort voor het ver trek der serenade het met eenige /burgers" te kwaad kreeg en daarom in den boekwinkel van den heer P. Somerwil op de Breestraat zijne toe- vlucht zocht, kort daarna in de vestibule van die woning eene kleine brandende petroleumlamp werd geworpen, waardoor de daar hangende aanplakbil- jetten als anderszins vlam vatten. Door het spoedig nemen van maatregelen, vooral der dienstboden met emmers water, werd verder onheil voorkomen en behoefde eene inmiddels uitgerukte brandspuit geen dienst te doen. De poging tot brandstichting mislukte dus, maar niettemin zal ieder weldenkende de afkeuringswaardige handelwijze ten sterkste ver- foeien. De dader is, helaas onbekend. Op het geven van inlichtingen omtrent hem is eene be- looning van 25 door de politie uitgeloofd. Op de hoogste achterkamer van een uit vier verdiepingeu bestaand huis in de Spaarndammerstraat te Amsterdam outstond deze week, ongeveer 9 uren, een zware brand, natuurlijk alweer door het omvallen van een petroleumlamp, zegt het N. v. d. D. De bewoners ook van de and ere vertrekken, te zamen zeven gezinnen vormende, vluchtten in aller ijl de trappen af, en gelukkig werd geen enkele gemist. Het gebouw is grooteudeels uitgebrand van een paar gezinnen was de inboedel niet verzekerd. Na een korten tijd van verademing, begint de brandklok in de Veenkolonien van Groningen weer vaker te kleppen dat memig buur of Brand- waarborg—Mij. lief is. In 10 dagen tijds is op 7 verschillende plaatsen in verzekerde panden door onbekende oorzaak brand ontstaan. Het gevolg daar- van ligt voor de handde assurantie-maatschappijen willen geen boedels in die streken meer verzekeren, of slechts tegen een laag bedrag. Gisteren is het aantal weder met een vermeerderd, door het in de asch leggen van een behuizing te Stadskanaal. Te Dordrecht is eergisterenavond om elf uur een hevige brand uitgebroken in de spiegelfabriek van den heer J. J. B. J. Bouvy. In korten tijd stond het gebouw in lichte laaie, terwijl de be- lendende huizen groot gevaar liepen. Het vuur wakkerde steeds meer aan, terwijl het gevoed werd door de lichtontvlambare stoffen, welke men voor het vervaardigen en verzilveren van spiegels noodig heeft, en de groote hoeveelheid hooi en stroo, pakkisteu enz., die een spiegelfabriek steeds voor- handen moet hebben. Het gebouw was weldra niet meer te redden. Hoe wanhopig klemde hij zich dan ook aan de rokken van moeder Louveau vasttoen Frans 's avonds met een gesmoorde stem vroeg z/Hoe is het nu, moet hij worden weggebracht of niet?" Moeder Louveau antwoordde niet. Men zou gezegd hebben, dat zij een of ander voorwendsel zocht om Victor te behouden. Wat Clara betrof, het kind stelde zich geweldig aan; onder bittere tranen rolde zij zich over den grond, en scheen vast besloten om niet te dulden, dat men haar van haar vriendje zou scheiden. z/Het is weer zooals altijd een domme streek van je geweest, mijn goede Franszeide de verstandige huismoeder eindelijk. „En nu moet je er de gevolgen maar van ondervinden. Dat kind heeft zich nu eenmaal aan ons gehecht; Clara kan niet meer buiten hem en het zou ons allemaal spijten als hij weg moest. Ik zal dus zien of ik hem houden kan, maar dan moet een ieder ook zijn best doen. Den eersten keer dat Clara haar stoute kuren vertoont, of dat gij te veel drinkt, breng ik hem naar den commissaris terug; daar kunt hij zeker van zijn." Vader Louveau was verrukt. Hij zou niet meer drinken; dat stond bij hem vast. Hij lachte met een mond, die tot zijn ooren reikte, en al ziugende rolde hij zijn kabels op, Het stortte met donderenden geraas ineen. De belendende gebouwen, waarouder ook het pakhuis, waarin de Nederlandsche Handelmaatschappij een deel van haar koffievoorraad had geborgen, hield men inmiddels voortdurend nat. Behalve de ge- meentelijke spuiten, waren de stoombrandspuiten van de veeren Papendrecht en Zwijndrecht en de brandspuiten van de pontonniers en weesjongens aan het werk. Tegen een uur was men het vuur meester en konden enkele spuiten inrukken. Voort durend echter bleef men de smeulende puinhoopen, waaruit nog altijd vlammen opstegen, bespuiten. In de fabriek was ook nog het kantoor der schroefstoombooten gevestigd, zoodat het zich daarin bevindende ook door di vlammen vernield is. De aanzienlijke schade wordt, naar men zegt, door verzekering voldoende gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. In de jongste gemeenteraadsvergadering van Mierloo (N.-B.) ging het tamelijk onrustig toe. Ouder de zitting stormden een vijftigtal behoeftige arbeiders, die door den strengen winter zonder werk zijn, het raadhuis binnen en eischten van het gemeentebestuur dat het hun werk zou ver- schaffen, ten einde vrouw en kinderen te kunnen onderhouden. Zij verwijderden zich niet dan nadat de burgemeester hun beloofd had, zoo spoedig mogelijk werk te verschaffen. Ofschoon een talrijke menigte rondom het raadhuis was geschaard, bleef de orde bewaard. Reeds is een som gelds tot voorloopige ondersteuning bijeengebracht. In het Huygenspark te's Hage woonde voor een paar jaren een gefortuneerde burgervrouw, de wed. R., boven haar schoonzoon, den gewezen stal- houder V. d H. Op den 1 April 1884 ging deze weduwe verhuizen en daarbij waren de lSjarige kleinzoon L. v. d. H. en zijn moeder, de eenige dochter van de weduwe, behulpzaam. Zeer spoedig na de overbrenging van't huisraad werd ontdekt dat uit een kist een pakket effecten, ter waarde van pi. m. f 100,000, benevens 2800 aan bankpapier en f 100 aan goudgeld in een koralen beurs, waren gesloten. Al dadelijk viel de verdenking op V. d. H., den schoonzoon der weduwe, die zich nogal aan misbruik van sterken drank schuldig maakte. Toch bleek deze weldra geheel onschuldig te zijn en begou men telkens meer gronden te verkrijgen om de vrouw van Vd. H. dus de dochter van de rijke weduwe en haar zoon die bij de verhuizing hadden gehol- pen, te wantrouwen, alle indertijd gedane na- sporingen, de publiekmakiug van de nummers der grootendeels Hongaarsche en Russische effecten, de pogingen van de politie om het geheim te ontdek- ken, niets baatte. Wel is waar duurde het dagen lang, voordat de toenmalige commissaris van politie W., wegens de nauwe familiebetrekkingen tusschen bestolene en verdachten, procesverbaai meende te terwijl de sleepboot de Schoone Sirene met tal van andere schepen en schuiten stroomopwaarts trok. Hoofdstuk III. Op reis naar Carbigny. Victor is op reis. Hij ziet de omliggende dorpen der groote stad met hun witte huisjes en moestuinen, die zich in het water weerspiegelen. Hij ziet de witte krijtbergen en de heuvelen in het verschiet. Hij ziet het kanaal van de Yonne, sluimerende tusschen zijn tallooze sluizen. Tegen het roer aangeleund, vast besloten geen druppel wijn te proeven, bleef Frans doof voor de verleidelijke uitnoodigingen der sluiswachters en herbergiers, om een glaasje te komen drinken; alien bleven hem verbaasd nazien. Het was zelfs of de schuit er op gesteld scheen aan de herbergen aan te leggen en niet dan noode aan het roer gehoorzaamde. De Schoone Sirene had sedert zooveel jaren denzelfden weg gevaren dat zij de aanlegplaatsen precies kende en uit zichzelve stil hield, evenals het paard van een omnibus. Voor op het schip op den been staande, was Equipage met een reusachtigen bootshaak in de weer, heel veel bizonders had hij evenwel niet te DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1