Landbouvvberichten. Gemengde berichten. terijen in overeenstemming zou worden gebracht met de uitkomsten der tienjarige volkstelling op 31 December 1879 gehouden. Zij zullen zich ook nog wel herinneren, dat togen deze uithrei- ding van de schutterijen vanwege de kosten, die er het gevolg van zullen zijn voor de gemeenien, vele stemmen zich verhieven in de Tweede Kamer, zoodat zelf eene motie werd voorgesteld en aan- genomen waarbij de regeering werd uitgenoodigd vooralsnog niet over te gaan tot de uitbreiding. Deze motie, alkoewel bestreden door den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, heeft althans dit gevolg gehad, dat thans door den Koning is bepaald, dat voorloopig en totdat daar- omtrent nader door Z. M. zal zijn beschikt, het bovengenoemd Kon. besluit van 7 September bui- ten uitvoering en mitsdien de bestaande schutte rijen voorshands op den tegeuwoordigen voet zullen blijven. Uit Kootwijk meldt men: Eergisterenmorgen kwamen de president en den lid van het Classikaal bestuur naar hier om dienst te doen voor den geschorsten kerkeraad. Te 10 uur zou Ds. Homoet uit Putten prekendoch, wat gebeurde er. Om 8 uur reeds verschenen eenige heeren, deels per rijtuig, deels per voet, waarvan een zich bij den onderwijzer aanmeldde om den sleutel, zeggeude„Ik ben de zoon van Ds. Kuvper." De sleutel werd geweigerd, maar om kwart voor negenen werd de kerk geopend door den geschorsten kerkeraad, die ook een sleutel had. Om negen uur beklom Ds. Van Lingen, uit Zetten, den predikstoel en bevestigde dadelijk, met behulp van Ds. V 1 ug uit Aijkerk, den heer J. H. Houtzagers als predikant. De kerk was stampvol. Toen het Classikaal bestuur aankwam, had de bevestiging reeds plaats gehad. Een uur later was dit bestuur weer vertrokken. Om een uur beklom de heer Houtzagers, in de meening dat hij nu predikant te Kootwijk was, de preekstoel en hield zijn intreerede. Het Vad. waarschuwt ons, nu de Nederlansche sociaal—democraten in de laatste weken minder van zich laten hooren, zich niet over te geven aan den waan, dat de crisis voorbij en het gevaar bezworen is. Zoo handelende, zou men spelen in de kaart der vijanden. Men vergete niet, dat de critiek der sociahstische leiders ook hier en daar wondeplekken openlegt, waarvan de Staat althans voor een deel de verantwoordelijkheid moet aauvaarden. A1 is er reden om verheugd te zijn over't geen in de laatste jaren in de goede richting is tot stand gekomen, genoeg gedaan is er niet. De debetzijde is grooter dan de credietzijde, en over 't geheel voldoet onze burgelijke wetgeving niet meer aan de tegenwoordige behoeften van het maatschappelijk leven. „Recht voor alien" is eene leus, waarvan de sociaal-demo- craten zich het monopolie niet mogen toeeigenen. Hoe rechtvaardiger onze wetten worden, des te moeielijker zal het voor de socialisten worden ter- rein te veroveren. Te Rotterdam zijn de vorige week door de Rijksambteuaren aangehouden een groot aantal vaten, inhoudende niet minder dan 10,000 kilo suiker, uit Duitschland aaugevoerd voor Rotterdam, welke vaten, volgens den afzender, werden opge- geven te bevatten choorkalium, doch welker inhoud bij onderzoek, suiker bleek te zijn, ten einde de accijns te ontduiken. Deze zaak heeft veel over- komst met een bekeuring, door de Rijksambteuaren te Amsterdam, in het voorjaar van 1885, inge- steld, toen een belangrijke hoeveelheid spiritualia werd gevonden in vaten, die volgens een afzender, mede Duitscher, ledig zouden zijn en dus niet aan invoerrechten onderhevig. De zaak is onlan»s afgewikkeld met een boete van 5000 ten bate der schatkist, door de H. IJ S. Mij., "als aanspra- kelijk vervoerder, betaald, die deze zoover beneden het maximum gebleven boete op haar beurt groo- tendeels verhaalden op de Duitsche regeering aan- gezien de vaten waren vervoerd langs Duitsche Staatslijnen. Uit Breda wordt gemeld De smokkelhandel in zout neemt zoodanig toe, dat de smokkelaars het zelfs wagen met hun voorraad binnen deze stad te komen. Zoo werd weder iemand met 240 KG. zout 'savonds tusschen 7 en 8 uur door een marechaussde ontmoet en in arrest genomen Met in arrest nemen door de politie van een beschonken sigarenmaker, op Zondagmiddag, nabij de Haarlemmersluis, te Amsterdam leidde tot een volksoploop en giug gepaard met een ernstig verzet van den kant van de te hoop geloopen menigte. Men heeft de politie, welke voor de overmacht bukken moest., haren arrestant met geweld ontnomen en op ergelijke wijze is daarbij een der agenten mishandeld. De dader hiervan is in hechtenis ge- nomen. Uit Monnikendam wordt d. d. 8 Pebr. gemeld Voor de derde maal is in dezen winter het verkeer met het eiland Marken gestremd. Het laat zich zelfs aanzien, dat binnen eenige dagen de zee berijdbaar is. TER NEUZEIV, 9 Februari 1886. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het onderhoudeu van en doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeeute-eigendommen, geduiende 1886, met bijlevering der benoodigde materialen euz. Dit werk is aangenomen door den heer Joris Kolijn, alhier, voor /1286. Nog had- den ingeschreven de heeren M. D. de Putter, voor 1608 en P. A. Mielen, voor 1640, beiden alhier. vele gemeenten, zelfs dorpen en gehuchten, in Nederland is men voorzien van fliuke bewaar- seholen, waar de kleinen tot hun zesde jaar lieiderijk en nuttig worden bezig gehouden. Te ler Neuzen bestaat er geen en dat was zeer te bejammeren. Aangenaam is het ons daarom, te kunnen mededeelen, dat door verschillende inge- zetenen alhier daartoe het plan is opgevat en men alle hoop heeft ook binnenkort alhier eene derge- lijke hoogst noodige inrichting te zien daarstellen De berichten uit Belgie, wegens den water- stand, worden dagelijks gunstiger. De aftappingen van het kanaal alhier worden daarom dan ook vooreerst niet voortgezet. In de laatste dagen zijn hier uit Engeland twee sloepen met mosselzaad gearriveerd, om daar- van de vele mosselbanken in deze provincie te voorzien. De jl. Donderdag van hier vertrokken En- gelsche stoomboot Rosa, knp. Sharp, van Gent met stukgoederen naar Goole bestemd, is Vrijdagavond op de rivier van Goole aangevaren door eene sleepboot en heeft daarbij belangrijke schade be- komen, zoodat o. a. het voorruim vol water stond. Het schip is in het dok gehaald. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Van de geboorten hadden 57 met- en 85 zonder verloskundige hulp plaats. Van de levenloos aangegevenen werden 5 met- en 4 zonder verloskundige hulp geboren. Van de overledenen waren 45 voor het over- lijden onder geneeskuudige behandeling. Onder de voor het overlijden niet geneeskundig behandelden waren 25 kinderen beneden de 2 jaren oud. Iloiitenisse. Van de 57 ingeschrevenen voor de nationale militie voor de licbting van 1886 dezer gemeente, hebben 27 voorloopige redenen van vrij- stelling opgegeven, en wel wegens broederdienst 18, eenige wettige zoon 4, lichaamsgebreken 4 en eigen militaire dienst 2, terwijl 2 (bij deaangifte) de vereischte leugte niet hadden. Schoondijke, 6 Eebruari. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer J. A. F, Sperna Weiland, predikant te Dongen, in Noord- Brabant. Uit Oostburg wordt gemeld, dat de heer U C. van Genk, R. K. pastoor aldaar, een ge- sticht van weldadigheid wil doen bouwen, waarin met alleen Katholieken, maar ook personen van andere godsdiensten zullen worden opgenomen. Januari 26 14 s., 6 m., 5 r. ij., 1 k. 39634 Frans blijft roerloos staan en heeft plotseling een gevoel alsof hij een der zwaarste balken teo-en het lijf krijgt. "Daar hebben we het al," denkt hij. Victor is haar in de gedachten gekomen; zij is hem gaan halen, en nu moet ik hem wegbrengen." Maar neen; moeder Louveau verschijnt alleen boven aan de trap; zij lacht en weukt hem bij haar te komen. //Kijk toch eens hoe aardig." Hij begrijpt niets van haar vroolijkheid en volgt haar werktuigelijk; de schrik van daareven zit hem nog in de beenen. De twee kinderen zitten in hun nachtjaponnetjes, met bloote voetjes op den rand van het bed. Zij hadden zich van het kommetje melksoep meester gemaakt, dat moeder dien morgen op tafel had gezet. Slechts een enkele lepel vindende, duwden zij dien elkander beurtelings in het gezicht; en Clara, die anders nooit haar soep wilde eten, opende nu met de gulzigliied van een kleinen spreeuw al lachende haar motidje, om telkens weder te happen. Zij hadden zich vreeselijk toegemaakt en het brood zat hun tot zelf in de oogen en oorenmaar men Uitgevaren zijn in Januari 21 zeeschepen. In de M. Ct. van Zaterdag lazen we dat de nieuwe open bare school te Hoek voltooid is en Zaterdag 6 Februari zou geopend worden. Wij kunnen mededeelen, dat de school op dien dag niet geopend is, daar ze niet voltooid is. 't Een en ander zal nog eenige dagen aanloopen. Zaamslag, 8 Februari. Voor de vacante betrek- king van onderwijzeres in de vrouwelijke hand- werken aan de openbare lagere school in den Groote Huissenspolder alhier, aan welke betrekking eene jaarwedde van 75 verbonden is, hebben zich niet minder dan zeven sollicitanten aangemeld. Iloiitenisse. De bevolking over 1885 was als volgt Geboren 73 mann. en 69 vrouw., totaal 142. Hieronder onecht 1 mann. en 2 vrouw., totaal 3. Overleden 44 mann. en 43 vrouw., totaal 87. Levenloos aangegeven 4 mann. en 5 vrouw., totaal 9." Vestiging 129 mann. en 97 vrouw., totaal 226. Vertrokken 119 mann. en 129 vrouw., totaal 248. Er werden voltrokken 39 huwelijkmi. Bevolking op 31 Dec. 1884 2483 2529 5012 n u 1885 2522 2523 5045 vermeerdering der bevolking met 33 personen. rechtszaken. Arroinlissenients-reclitbiuik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 dezer de volgende vonnissen uitgesproken o 10a Bn de °ud 18 Jaren'landbouwersknecht, io. A. O., oud 18 jaren, straatmuziekant, beiden wonende te Koewaclit, zijn wegens moedwillige mis- handtdmg veroordeeld ieder tot 21 dagen celstraf, j o boete of 1 dag celstraf. lo' Lc:H" oud 14 Jare^ 2°- A. K., oud 11 jaren, beiden zonder beroep en wonende te West- dorpe, zijn wegens brandstichting veroord. ieder tot 2 dagen gevangenisstraf. Abraham Aalbregtse, 33 jaar oud, molenaar geboren te Cadzand, wonende te Borssele, gede- t.neerd te Middelburg, beklaagd van in den avond van „2 beptemoer 11. tusschen 10 en 11 uur een tot afsluitmg dienend buitenraam der woniuo- van Jacomina Smit, wede. van Anthonie Roozendaal te Borssele opzettelijk te hebben verbroken ver- volgens daardoor in die woning is geklommen en genoemde weduwe, die te bed lag met een ijzeren voorwerp moedwillig hevige slagen op het lioofd borst en armen, waardoor bloedstorting is ontstaan! te hebben toegebracht, tengevolge waarvan zij -e- werken° m6er 2° duge" belet is geweest te Deze zaak diende heden als verdediger trad op Mr. J. van Gigch, advocaat te 's Hage. Het requisitoir van den Officier van Justitie in deze zaak luidde 2 jaar celstraf. Mr. Van Gigch vroe<r vnjspraak voor den beschuldigde. op zijn doortocht vau Birmah naar Engeland Leiden aandoen. Bij die gelegenheid zullen ziin gevaugenen de ex-Koning van Birmah, Theebow en zijn madarijnen eu waterchineezen, zich den volke vertoonen," werden den volgenden dag op officieele aan- plakborden groote aankondigingen aangeplakt, be- lielzende verschillende feestel.jkheden van een circus t"Z'J den Sedenkdag der stichting van de Leidsche Hoogeschool zullen worden gehouden op de openbare straat. Nevens die biljetten zag men een vel papier, waarop gedrukt was: /Genesis 12 vers 9," waar men leest: ,/Daarna vertrok Abram, gaande en trekkeude naar het Zuiden." le Kapelle bad eene dienstmaagd het ongeluk met een speld wat diep in een harer vingers te steken Toen zij hierna roodgestreept flanel waschte onstond er in dien vinger bloedvergiftiginghet koude vuur kwam er in, en dit lid van haar hand moest worden afgezet. Men denkt, dat het flanel arsemcum bevatte. Naar aanleiding van een gerucht, dat men te Amsterdam van den kerkelijken strijd een bliispel zou maken, vraagt het Doet. Weekbl, ofzulkeeu stuk tot volksveredeling moet medewerken? Dit is zeer te betwijfelen maar nog twijfelachtio-er is let of die strijd zelf tot volksveredeling mede- werkt. Wij gelooven zelfs, dat zulk een comedie- stukje onemdig minder kwaad zou doen dat hetgeen in werkelijkheid gebeurd is. Op den 4 Februari overleed te Brielle de oudste inwonerdier gemeente, A. P. Steehouwer, in den ouderdom van ruim 95 jaren. Zijne echtgenoote, Oud water, is thans nu de oudste inwoonster tellende 92 jareu. Ruim 71 jaren lang waren zij door den band des huwelijks met elkander ver- eenigd. Uit Renkum meldt men aan het H. Dbl. De tooverij kan hier maar niet tot een eind komen! Nadat voor eenigen tijd een kind van een zekere D. volgens het domme volk na- tuurlijk ,/betooverd" heette te zijn, waarvan de toovenaar niet voor den dag was te brengen, niet- tegenstaande de bijgeloovige ouders kransjes uit de kussens hadden gegeeseld en verbrand, is dezer dagen thans een ander kind van 7 maanden ,/be- lekst verklaard. Ofschoon de moeder met eenige buurdames het kussentje der kJeine en de wieg nauwkeung heeft onderzocht, is ook nu de //heks" maar met te voorschijn gekomen. Ten einde raad, begaven de vrouweu zich nu naar een duivel- banner te Huizen eu deze heeft het kind „ont- tooverd Gedurende de verledene week was de midden- pnjs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 ceutimen tot fr. 0,96; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 90 centimen tot fr. 1 40 vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,92. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,10 tot fr. 4,40; Mechelen fr. 4,38; Ware- gem fr. 2,91 tot fr. 3,91Thielt fr. 5,00; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,50; St. Nicolaas fr. 3,93 en te Brugge fr. 4,80. had toch niets gebroken of omgegooid, en de on- deugden hadden zoo'n pret, dat het moeilijk was boos op hen te worden. Moeder Louveau schaterde van het lachen. wAls zij het zoo goed samen kunnen vinden, kunnen we ze gerust beneden laten." En Frans ging gauw weer aan het werk, ver- rukt dat de zaken onverwachts zulk een goede wending nainen. De dagen dat er gelost werd ging Louveau ge- woonlijk nog al eens uitrustendat wil zeagen, dat hij alle herbergen afliep die er slechts op de kade te vinden waren. Een groote week ging er dan ook mee heen, hetgeen voor moeder Louveau aldjd een bron van ergenis was. Maar nu bleek er geen sprake te zijn van uit rusten, van luiheid of van drinken. Hij werkte zooals zijn vrouw hem nog nooit had zien werken. En wat den vondeling betrof, het was alsof hij begreep ook van zijn kant iets te moeten doen om het hart der huismoeder te vermurwen, want hij stelde alles iu het werk om Clara bezic te houden. (Wordt vervolgd.) In den laatsten tijd komen aan het station Venlo 2 a 3 malen 's weeks eenige wagons met groene haririg aan, die, aan de Deensche kusten gevangen naar Holland verzonden worden om hier gerookt en daarna als puike Hollaudsche waar weder naar Duitschland uitgevoerd te worden. Te Groenlo wouen twee zusters, weduwen, die te zamen thans 185 jareu tellen. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Eindhoven zijn de instructien vastgesteld voor den gemeente-archivaris, en werd zijue jaarwedde met algemeene stemmen vastge steld op.... tien gulden. De onderhandelingen over een premie-leening ten behoeve van Congo- land loopen ten einde De leening zal aauzienlijker zijn dan men aanvankelijk had trezegd. In de Belgische gemeente Janbes is een postbode op zijn dienstloop verraderlijk vermoord. Hij had een som van 700 fr. bij zich, die men hem ontnomen heeft. De kinderen van Newark, die bij professor Pasteur in behandeling geweest zijn, ziju behouden in huu land teruggekeerd. Groot was de geestdrift en vreugde waarmede zij ontvangen werden. Onlangs heeft te i\'ew-York een wedstrijd in het letterzetten plaats gehad, waarin de heer Barnes, letterzetter van de New—York Herald, overwinnaar werd, winuende het kampioenschap en de gouden medaille met een grooteu diamant er in. De let terzetter Levy won den prijs, een fraaien beker. Uit Suriname wordt geineld, dat aan de oevers van de boven—Saramacca opnieuw belangrijke hoe- veelheden goud zijn ontdekt. Nadat Vrijdag in het Leidsch Dagbl. de volgende aankoudiging was geplaatst //Maandag 8 Februari zal generaal Prendergast, Uit Rotterdam is dezer dagen meegetroond een handelsreiziger, die ontelbare bestelliugen van oesters voor zijn patroon, een Franschman, had ontvangen. Jammer echter, dat de talrijke be- stelliugen werden teruggezonden omdat zij fictief waren eu de bedoelde oesterkoopman met eeu op- lichter te doen had, die hem geld afhandig wilde I maken. Om hem nu in den val te krijgen, was er niets anders op, dan dat de. patroon zijn ijverigen reiziger ging opzoeken te Rotterdam, waar°hij zich bevond. Hij betuigde zijn dankbaarheid en wilde hem thans een tournee door Engeland op- dragen. Toen zij samen te Brussel waren aau- gekomen, pakte de politie, die behoorlijk op de hoogte was, den ijverigen reiziger in, die toen bleek eeu gevaarlijk sujet te zijn met eenige cri- mmeele vonnissen te zijnen last.e. b)e Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. vertelt eene anecdote van het Hof aardig genoeg om haar mee te deelen, en raocht hij eens iets meer verteld hebben dan strikt juist was, dan ware het slechts een streepje op 's mans kerfstok te meer. Het verhaal dan loopt over de aanschaffing van zangvogels voor het Prinsesje. De schrijver zegt #Een bekend, zeer eenvoudig koopman in voxels werd daartoe ten paleize ontboden. De man wist iiiet, hoe spoedig hij er heen zou komen enhij hep er maar in zijn huispak, dat er niet bijzonder voordeelig uitzag, heen. Niettemin ontving de Koning hem persoonlijk, en Z. M. had veel schik in den doodeenvoudigen man, die geheel verbouwereerd was en die den Vorst aansprak als „Excellentie." Geheel van streek het hij verschillende vogels uit de kooien vlie^en en, hoe knap hij er anders ook mee was, het ge- lukte hem met ze weer te vangen. /Excellence" zei hij ten slotte ,,mag ik mijn knecht even laten binnenkomen P" Het werd hem toegestaan, en men kan zich voorstellen, hoe deze dieuaar er uitzag. Tel maitre, tel valet. Het grappigste was echter, dat terwijl de baas den Koning nog het praedicaat van Excellentie gaf, de knecht binnenkwam en, militairement sa- lueerende, Z. M. begroette met een eerbiedie WelEerwaarde Ondervindt van vele zijden het gebruik van tabak bestrijding, het heeft toch ook zijne verde- digers, en met instemmiug zal zeker door velen gelezen worden wat daarover voorkomt in de Kruidenier. M ij nemen slechts enkele fragmenten uit het welgeschreven artikel over. Het is eeu feit, dat mannen over het geheel genomen even gezond zijn als vrouweu, terwijl negen van de tien van de mannelijke bevolking der wereld tabak gebruiken en de vrouweu er zich, op eene enkele uitzondering na, van onthouden. Vau de geestelijken rookt nagenoeg de helft, van de geneesheeren ongeveer Maand Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stuk- goederen, k. kolen, m. miuerie. maun, vrouw. totaal. i i—wmn i h ■iinifiii)i.!iijml|MW_^_.j.j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2