Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2164 Woensdag 10 Februari 1886. 26e Jaargang. Wegen en Voetpaden. Binnenland. DE SC1I00NE SIRENE. Ligger en Kaart ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. »lt lilad veruchljnt Dinsdag- en Vrijdnsavond bij den nitgever P. J. V A Ai It I fc A It 1 te Tee Keazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kenuisdat de van de wegen en voetpaden in die gemeente, opgemaakt ingevolge art. 12 van bet reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland (1 rovinciaal blad 85 van 1881), van 12 dezer tot en met 13 M<>art aanstaande kosteloos voor een ieder ter inzage zal liggeu en geraadpleegd kan worden ten gemeentehuize op elken werkdag, van des voor- middags 9 tot des namiddags 5 uren, terwijl, ge durende voorschreven termijn, bij den gemeenteraad bezwareu tegen den ligger of de kaart kunnen worden ingebracht. Ter Neuzen, 9 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politiek Overzicht. De Fransche Minister van oorlog heeft aan het leger eene circulaire gericht, waarin herinnerd wordt aan de bepaling, dat in het leger niet aan politiek ma" gedaan worden Een voorstel tot verbanning der° Prinsen van Orleans, doet menigeen groote oogen opzetteu, even als de houding derrepubliek in de Oostersche kwestie. Tegenover Griekenland heeft zij eene zeer gereserveerde houding aange- nomen, voor de demonstratie ter zee zijn nog geene Fransche oorlogschepen aangewezen. Opinerkelijk is het ook, dat in het leger en op de vloot van Griekenland een aautal Fransche officieren als in- structeurs dienst doen en dat deze niet zeer vriend- schappelijk gestemd zijn jegens de Duitsche officieren, die aan het Turksche leger dezelfde diensten be- wijzen. Van daar dat de Fransche regeering aan lord Salisbury mededeelde, dat zij zich van iedere handeling tegen Griekenland wenschte te onthouden. Duitschland beantwoordde deze mededeeling met het zenden van een pantserschip naar de Grieksche waterenOostenrijk en Italie sloten zich hierbij aan, en nu begreep ook Frankrijk, dat het zich niet langer aan de medewerking kon onttrekken, maar beperkte deze tot diplomatieke handelingen aan eene gewapende tusschenkomst verklaart het in geen geval te zullen deelnetnen. Van de Oostersche verwikkelingen gesproken, de Turksche troepen zijn naar de Grieksche grenzen opgemarcheerdde Czaar te St. Petersburg keurt de overeenkomst tusschen Bulgarije en de Porte ten sterkste af, hij noemt het een lapwerk, bestemd om Europa te misleiden; aan de Serviers is eene dreigende nota gericht door de Russische regeering, een bevel als 't ware om tot outwapening over te FEUILLETON. 4) ALPHONSE DAUDET. „Wat doe je toch?" „Ik neem de rnaat." Zij rukt hem het touw uit de handen en werpt het naar het audere eiude van het vertrek. „Onnoozele sukkel, die je bent. Een kind is geen balk." Hij heeft geen gelukkige invallen van avond, de arme Frans. Heelemaal onthutst keert hij naar zijn hoekje terug, en moeder Louveau legt het kind te slapen in Clara's bedje. Het meisje slaapt als een roos en neemt al de plaats in beslag. Toch voelt zij dat er iets naast haar wordt geschoven. Zij strekt werktuigelijk de armen uit, duwt haar buurman in een hoek, drukt de ellebogen in zijn oogen, keert zich om en slaapt weer in. Het is nu docker in de kajuit. De Seine, die zachtjes om de schuit heenkabbelt, doet de liouten woning op haar goltjes wiegelen. De kleine vondeling voelt hoe een heerlijke warmte hem doortintelt en hij slaapt in met een gaan, waaraan Milan, zoo men zegt, zich niet zal storen. Het incident tusschen den Griekschen Minister- president Delyannis en den Engelschen gezant sir Horace Rumbold wordt in de Duitsche bladen druk besproken. Het stuk door Rumbold aan Delyannis overhandigd, heeft op den laatste een smartelijken indruk gemaakt, zooals deze verklaarde aan den gezant. Men heeft mij tevens opgedragen, u mondeling te herhalen, dat de gezamenlijke mogendheden, en in de eerste plaats Duitschland, m t Engeland zijn overeengekomen, om op te treden in den geest, die door de depeche wordt aangegevenvoegde sir Rumbold er aan toe. Er werd op staanden voet antwoord verlangd dat Delyannis verzekerde niet te kunnen geven, aangezien hij eerst zijn Vorst en zijne medeleden in het Kabinet moest raadplegen. De Engelschman werd driftig ,/Gij vergeetdat gij hier niet spreekt voor uwe Kamer of voor een volkshoop, tot welke gij gewoon zijt uwe redevoeringen te richten, maar tot de vertegenwoordiger der Britsche Regeering," zei de verbolgen Brit. Mijne instruc tion zijn volkomen duidelijk, en wij zullen Grie kenland verhinderen Turkije te beoorlogen, als Griekenland zich niet onderwerpen wil," liet hij er op volgen; Delyanuis verklaarde hierop, dat Griekenland zich niet onderwerpen wilde. Woedend werd hierop de afgevaardigde der Keizerin van Iusulinde. Tot driemalen toe riep hij,/Nu dan, maakt dat gij weg kc.mt Het nieuwe Kabinet Gladstone is klaar en door de Kouingin goedgekeurd. Het lust ons niet een twintigtal nameu af te schrijven, het zij genoeg te vermelden dat Gladstone eerste Lord der schat- kist en Premier is. Uit de sameustelling blijkt, dat Gladstone met de richting zijner vroegere politiek heeft gebroken en het is vrij zeker dat aan de Ieren belangrijke concession zullen worden gedaan. Van concession weet de Duitsche Rijkskanselier niet af, als het wezen moet laat hij met grof ge- schut, werken en schiet desnoods met een kanons- kogel op musschen. Van verschillende kanten zijn hem betuigingen van adiiaesie toegezonden over zijne houding in de Poolsche kwestie. Als de eigenaar van Schonhausen het grondbezit in Oost— Pruisen uit de handen der Polen in die der Duitschers wil overbrengen, dan neme hij een lesje bij den Czaar. Aan de Newa is een plan in bewerking, om het erfrecht voor Poolsche on- derdanen te wijzigen. Voortaan zal het onroerend goed van den erflater slechts op zijne kiuderen mogen overgaan andere erfgenamen zullen ver- plicht zijn, dit onroerend goed binnen zes maanden na de aanvaarding der erfenis aan Russische on- derdanen te verkoopen. Dat is nu wel echt Russisch, maar er zijn meer eerste staatslui, die zonderlinge ongekende gewaarwordingHet is hem alsof, toen zijn oogen zich sloten, een hand liefkoozend op zijn hoofdje heeft gerust. Hoofdstuk II. De Schootie Sirene. Mejuffrouw Clara werd altijd heel vroeg wakker. Dien morgen was zij niet weinig verbaasd haar moeder niet in de kajuit te zien en ophetkussen een ander hoofd naast het hare te ontdekken. Zij wreef zich met haar kleine vuistjes de oogen uit, nam haar bedkameraad bij de haren en schudde hem uit al haar macht. De arme Victor, door een paar ondeugende haudjes in zijn neus en ooren geknepen, werd onder allerlei wonderlijke kwellingen wakker, zag met groote oogen om zich been en was een en al verbazing dat zijn droom nog altijd voortduurde. Boven hunne hoofden werd er druk heen en weder geloopen. Men hoorde de doffe slagen der plankeu die op de kade gelost werden. Clara zat met alle aandacht te luisteren, en den vinger opheffende, zag zij haar slaapkameraadje aan, als wilde zij zeggen: Wat is dat toch voor een leven?" Het was de lading liout die afgeleverd werd. Dubac, de timmerman uit La Villette, was al om zes uur met kar en paard aan de kade geweest, en vader Louveau was dadelijk aan den arbeid zich aan een constitutioneelen vorm niet geheel en al meenen te kunnen houden en dezulken zoekt men niet te vergeefs aan de Spree en aan de Sont, waar het thans processen regent, alle wegens majesteitsschennis. Dat Bismarck echter zijn brandewiju—monopolie er door zal krijgen, daaraan wordt hoe langer hoe meer gctwijfeld, de agitatie tegen het ontwerp is van verbazenden omvang en te meerder naar mate zijne bedreigingen in den Rijksdag schrikwekkender worden. Over het iugekomen protocol eener overeenkomst tusschen Herbert Bismarck en den Franschen ge zant De Courcel betreffende de Duitsche en Fransche bezittingen in West—Afrika en de Stille zee kunnen we kort zijn. Frankrijk blijft. baas in de BLfra- baai ten zuiden der rivier Kanipo, Duitschland ten noorden van dien stroomaan de slaveukust erkent Frankrijk het Duitsche protectoraat over het Togogebied en laat alle rechten varen op het gebied van Klein—Popo en Porto—Segeroaan de kust van Senegambie ziet Duitschland af van alle aanspraken op de streken tusschen den Rio—Nuzer en Mella—Caree in de Zuidzee verplicht Duitsch land zich, niets te ondernemen, dat Frankrijk in hei bezitten der Nieuwe Hebriden zou kunnen belemmeren. Bij den Hoogen Raad is door de heeren Otlet en Wilmart een actie aanhangig gemaakt tegen den Staat der Nederlanden, betreffende terugbetaling van het waarborgkapitaal, gestort voor de lijnen RotterdamMunster. Naar men meldt, is de Nederlandsche concessie voor den stoomtramweg BreskensMafdeghem, die aanvankelijk voor 30 jaren was gegeven, thans tot 50 jaren uitgebreid. Sedert het in werking treden der Rijkspost- spaarbank is er nooit in eenige maand zooveel ingelegd als gedurende Januari jl. Niettegenstaande er, in totaal, een belangrijke som, is terugbetaald (vermoedelijk wel 3$ ton,) bleef er nog een saldo over van circa f 290,000. Deze welsprekende cijfers toonen op overtuigende wijze aan, dat de Rijksinstelling van algemeen nut, die in 1881 in werking trad, in voortdurend toenem'ende mate sympathie verwerft bij het Ne derlandsche volk. De klerk bij het dep. van binnenlandsche zaken Croll is in zijne betrekking geschorst, omdat hij niet wilde bedanken als lid van den centralen raad van den sociaal-democratischen bond. Reeds voor zijne schorsing was hij, naar het Vad. bericht, voor het alternatief gesteld om bf als klerk aan het departement of als lid van den Centralen Raad van den sociaal-democratischen bond te bedankenhij had echter geweigerd zoowel het een als het ander te doen, zich beroepende op art. 6 der grondwet, (verklarende dat ieder Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is) in verband met art. 10 (recht van vereenigiug en vergadering). Bij de schorsing is den ambtenaar aangezegd, dat hij tot 31 Maart gelegenheid heeft om tus schen zijne medewerking in de socialistische partij of zijne betrekking aan het departement te kiezen. Lieze heeft bekend, dat hij Lainble (den vermoor- de van den Kloveniersburgwal te Amsterdam) van het leven heeft beroofd en daarin door een medeplich- tige werd bijgestaan. Het horloge met den ketting, de portemonnaie en portefeuille van Lamble heeft hij in het water van de Prins Hendrikkade tegen over de Schipperstraat geworpen. Naar die voor- werpen wordt nu gevischt, natuurlijk in tegen- woordigheid van houderden nieuwsgierigen. Op Lieze's kamer zijn gevonden een fantaisie-pak met zwart vest, die aan Lamble hebben toebehoord. De drie Goesche jongelieden, die sedert Zondag der vorige week spoorloos verdwenen waren, zijn jl. Zaterdagavond met den trein van 4,55 aldaar teruggekeerdzij hadden een reisje naar Belgie gemaakt. Wat hen bewogen heeft juist het storm- achtige weder van Zondag voor zoo'n uitstapje uit te kiezen, waar de meesten daarvoor het zomer- seizoen afwachten Een hunner meende het zegt men thuis niet al te best te hebben, en de beide anderen moeten bevreesd zijn geweest voor den arm der gerechtigheid. Ontevredenheid en onrust schijnen dus aan dit vertrek niet vreemd te zijn geweest. 't Is nu maar te hopen dat huu berouw langer duurt dan hun reisje. Aangaande dien tocht vernemen wij, dat de 3 jongelieden Zondag 31 Januari tot Rilland zijn ge- wandeld en daar in eene schuur overnacht hebben. Den volgenden dag zijn zij naar Antwerpen geto- gen, waar zij op eenige wijze onderkomen hebben gevonden. Men wenschte echter meer van Belgie te zien, waarom de reis tot Brussel werd voortgezet. Daar zijn de zwervers aangehouden en is hun door de politie nachtverblijf verleend, welke hen echter spoedig daarna uitgeleide deed tot aan de grenzen bij Esschen. Van daar zijn zij weder naar Rdland terug gegaau en hebben zij hun vroeger nachtver blijf betrokken. Om de reis langs het spoor niet geheel te voet af te leggen, zijn de jongelui Zaterdag van Krabbendijke af huiswaarts gespoord. Een horloge, een overjas en een paar schoenen schijnen in den slag gebleven te zijnwaarschijnlijk heeft de opbrengst daarvau eenige versterking op den zwerftocht opgeleverd. G. C. Onze lezers zullen weten, dat bij Kon. be- sluit van 7 September bepaald is, dat met aanvang van 1 Augustus 1886 de getalsterkte der schut- getogen en werkte met een ijver zonder voorbeeld. De goede man had dien nacht geen oog dicht- gedaan; het denkbeeld, dat hij het verkleumde, uitgehongerde kind weder naar den commissaris van politie moest brengen, liet hem letterlijk geen rust. 's Morgens bij het ontwaken had hij zich reeds op een nieuwe uitbarsting voorbereid; maar moeder Louveau had zeker andere dingen in haar hoofd, want de naam van Victor werd niet genoemd. Frans verbeeldde zich, dat hij voor alles tijd moest zien te winnen. Hij trachtte het kind te doen vergeten en werkte uit al zijn macht, vreezende dat moeder Louveau hem anders zou toeroepen ,/Zeg eens, jij daar! Als je toch niets doet, is het beter het kind weg te brengen." Nooit was het werk dus vlugger van de hand gegaan. Dubac had al drie vrachten gedaan, en moeder Louveau, met haar zuigeling op den arm op het dek staande, had maar juist den tijd het geleverde hout te tellen. In zijn ijver koos Frans de langste, dikste planken, die hij vinden konen als de vracht hem te zwaar was, riep hij Equipage om hem een haudje te helpen. Equipage was een gewezen matroos met een houten been, die het geheele personeel van de Schoone Sirene vertegenwoordigde. Men had hem uit barmhartigheid genomen en uit gewoonte gehouden. De invalide, steunende op zijn kruk, spande al zijn krachten in. Met de grootste moeite werd de balk opgetild, en Louveau, schier in tweeen gebogen onder den zwaren last, ging langzaam het smalle bruggetje over. Hoe zou iemand het in zijn hoofd krijgen een man, die het zoo druk heeft, van zijn werk af te houden. Moeder Louveau dacht er zelfs niet aan. Zij gaf haar kleine Mimile de borst en zag met moederlijk welgevallen op het blozend wichtje neder. Altijd dorstig, die kleiue Mimile. Precies als haar vader. Wie durft vader Louveau te beschuldigen van altoos dorstig te zijn? Geen druppel wijn is hem dien morgen over de lippen gekomen. Men heeft zich niet eens den tijd gegund even uit te blazen, zich het zweet van het voorhoofd te wisschen. En daareven zelfs, toen Dubac voorstelde een glaasje te gaan nuttigen, heeft Frans met waren helden- moed geantwoord Later het is nog zoo vroeg." Moeder de vrouw begrijpt er niets vanLouveau is met meer te herkennen. En wat Clara bezielt begrijpt zij evenmin, want het is reeds elf uur, en zij, die anders nooit in bed wil blijven, heeft zich den geheelen morgen nog niet verroerd. Moeder Louveau, bij de ontdekking hoe laat het reeds is, gaat gauw naar beneden om te zien wat Clara in haar schild voert. rjo SO A- 00 CO flOEMSCHE (OIBWT DOOR.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1