Builenland. (iemengde berichten. den mullen zandhoop af, circa vier voet diep, en kwamen eenigszins onzacht in het aaugrenzend koolland neder. Een der manschappen kwam met een been onder zijn paard te liggen en bezeerde zich een weinig; maar verder had er gelukkig volstrekt geen ongeval plaats. Een 3utal in de nabijheid werkende arbeiders van het hoogheem- raadschap Delfland waren dadelijk bereid orn de behulpzame hand te bieden en wagen, paarden en krijgslieden stonden nu spoedig weder overeind. Volgens de N. R. Ct. is in de jongste raads- vergaderiug van Bergharen iets voorgevalien, dat de aandacht- verdient. Door den burgemeester werd aan de orde gesteld een advies op een adres van den gemeente-secretaris aan Z. M. den Koning, houdende verzoek oin te Druten te mogen gaan wonen. Alle aanwezigen verklaarden er zich tegen, voornamelijk op grond, dat de burgemeester onbe- dreven is in de gemeente-administratie. Het advies werd daarop gewijzigd en daarin o. a. opgenomen, dat de raad de verandering van woonplaats van den secretaris niet zoo bezwaarlijk zou vindeu, wan- neer Bergharen maar een bekwamen burgemeester bezat. TER NEIJZEN5 Februari 1886. In de heden gehouden raadsvergadering, waarvan wij het verslag in een volgend nummer zullen geven is tot onderwijzer aan school B benoemd de heer A. Weisfelt, te Aardeiiburg. Met hem stonden op de voordracht de heeren L. Jonksma te Dokkum eu J. M. Meerman te Tholen. Yerder werd in zake statiousweg met algemeene stem men besloten zich te verstaan met de spoor- wegmaatschappij en het Rijk om voor rekening van de gemeente en de betrokken maatschappij dezen weg te bestr Ten, gedeeltelijk met klinkers gedeelte- lijk met keien, later te onderhouden door het Rijk en door de gemeente. Een verzoek van H. Hartog, slager, om ver- schoond te blijven van het betalen van keurloon van in de gemeente gebracht vleesch, alsmede een verzoek van L. Schiphorst, onderwijzer, om ver- hooging van jaarwedde werden niet toegestaan. Aan L. Taat en J. A. van Rompu werd onder de gewoue voorwaarden grond verleend tot stich- ting van een woonhuis, aan den tuin van Mr. J. P. Dronkers. Woensdng werd alhier, door het ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van de erven van M. Loof c. sin het openbaar geveild en verkocht, een vrachtrijders- en koemel- kersbedrijf, bestaande in woonhuis, schuur en erve, ter grootte van 5 aren 90 centmren, gelegen alhier, waarvan kooper werd P. Loof, mede hier woonachtig, voor f 1700. Daar de waterstand alom ook in Belgie buitengewoou hoog is en daardoor vele landerijen in Oost-Vlaanderen onder water liggen, blijven de aftappingen van het kanaal alhier nog dagelijks voortduren, echter maar alleen des nachts, terwijl met het getij des daags zooveel mogelijk de schepen worden op- en afgeschut. Onder den naam van Sociefe de navigation de Gand heeft zich naar de Rh. Westf. Ztg inede- deelt, kort geleden te Gent eene handelsvennoot- schap gecoustitueerd, met een kapitaal van fr. 500,000 ten doel hebbende de vestiging van directe seheepvaartverbindingen tusschen Gent en Overzeesche havens. Geslaagd voor het eerste natuurkuudig examen de heer J. L. C. Wortman, med. student te Leiden, geboren te Zaamslag. Zaamslag. 4 Pebr. Heden middag werd alhier van wege de vereeniging In Jt belang der land- bouwers," ten huize van J. de Visser, aanbesteed de levering ten eersten van 271,750 KG. kunst- mest, we Ike moet bevatteu 7 pCt. stikstof in den vorm van ammoniak en 9 pOt. phosphorzuur, beide oplosbaar in water, en ten tweeden die van 64,500 KG. chili-sal peter, welke moet bevatten 15 a 16 pCt. stikstof als salpeterzuur. Beide ineststofsoorten moeten voor of op den 25 Februari e. k. worden geleverd. Het aantal inschrijvingen voor de kunstmest bedroeg zes, nl. van de heerenJ. J Kortman, te Rotterdam, voor 8,09H- J. Keller van Hoorn, te Antwerpen, voor f 8,J. A. Pateer, te Hontenisse, voor 7,86 Coenen-Schoe.imaker, te Uden, voor 7,65M. H. Salomonson, te Wie weet of hij nog wel ooit vuur gezieu had Maar dit was nog niets vergeleken bij hetgeluk aan tafel te mogen zitten, een servet om den hals gebonden en een hoop aardappelen op zijn bord. Hij hapte en slikte als een roodborstje waarvoor men broodkruimels strooit in de sneeuw. Moeder Louveau bediende hem telkens weer opnieuw met een gezicht zoo zuur als azijn, maar inwendig deed het haar goed den mageren uitge- hongerden zwerveling zoo te zien eten. De kleine Clara was verrukt en streelde hem met haar lepel langs de wangen. Louveau bleef bedremmeld op zijn bord turen. Nadat de tafel is afgenomen en de kinderen naar bed zijn, gaat moeder Louveau bij het vuur zitten, met den kleiuen jongen tusschen haar knieen, om hem wat op te knappen. „Zoo vuil als hij nu is, kan hij niet te slapen worden gelegd. Ik wed dat hij nog nooit een spons of kam heeft gezien." Het kind wordt als een tol rondgedraaid en op afdoende wijze onder handen genomen. Rotterdam, voor 7,48H. J. Vlaeminck, te Clinge, voor f 7,14. Voor de levering van de chili—salpeter werden vier inschrijvingsbiljetten in- geleverd, nl. van de heerenP. J Scheele, te Ter Neuzen, voor f 13,20 H. J. Vlaeminck, te Clinge, voor f 13,12; P. A. Adriaansens, te Walsoorden, voor f 12,84 Abr. Dieleman, te Axel, voor 12,78 alles berekend per 100 KG. Beide leveringen zijn aan de laagste inschrijvers gegund, alzoo die van kunstmest aan den heer H. J. Vlaeminck en die van chili-salpeter aan den heer Abr. Dieleman. Ziiumslitg. Mnchten wij na de stilte der laatste dagen met eenigen grond de hoop koesteren, dat de dieverijen in ouze gemeente en omstreken eindelijk hadden opgehouden, toch zijn wij lioe ongaarne wij zulks ook vermelden, daar we liever wat goeds meedeeldeu door een dergelijk voorval in het begin dezer week, in die stille hoop weder bitter teleurgesteld. Ditmaal was de aanslag ge- munt op pluimgedierte. Op den avond nl. van den 1 Februari jl. (het was ongeveer 10 uur) verschenen op het erf van Jacobus Zegers, wonende in den Van Lij uden polder, drie onbekende personen blijkbaar met het doel, om diens kippeu uit het hok te ontvreemden. Het plan tot den diefstal was dezen keer goed beraamd. Om toch door de bewouers van het eigendom in de uitvoering van huu boos opzet niet ontijdig verrast of belemmerd te worden, hadden de dieven, zoo zij meenden, de voordeur van het woonhuis, door er een paal voor te biuden, vooraf goed verzekerd. Deze maatregel, hoe slim ook genomen, koti evenwel ditmaal niet haten, want nauwelijks vernam de eigenaaar het gerucht, dat zijue gevederde gasten maakten, of hij opende met geweld de verzekerde deur en be- gaf zich onmiddellijk naar het hoenJerhok, waar- op het drietal dieven in allerijl het hazenpad koos, alleen achterlatende een ho idje, dat echter spoedig zijue rooflustige meesters volgde. Hontenisse. Zondag 31 Januari jl. gaf onze harmonie haar 2e winterconcert. De uitvoering der muziekstukken als ook die der voordrachten inocht verdienstelijk genoemd worden. Niettegenstaande het ongunstige weer, was een talrijk publiek aan- wezig, dat luide van zijne tevredenheid blijk gaf. Graanw, 3 Februari. Heden voormiddag had alhier een droevig voorval plaats. Zekere J Kole- ghem, 23 jaren, arbeider, wonende te Zandberg onder deze gemeente, zoude te Schelfhoutshoek een kananaboom omver helpen trekken, met het gevolg dat die vallende boom een zware tak van een nog staanden boom in zijn val medesleurde, welke tak terecht kwam op het linkerbeen van Koleghem, dat daardoor diens scheenbeen letterlijk werd verbroken, en hij op een slede naar zijne woning moest worden vervoerd. Een paar inare- chaussde's der brigade Hulst, in de onmiddellijke nabijheid van het voorgevalleue zijnde, verleenden bijstand aan den ongvlukkige en hielpen hem buis- waarts brengen, waarna geneeskundige hulp door den heer Callenfels, doctor te Hulst, werd verleend. Borssele, 4 Februari. De heer J. A. van Tuijnen, predikaut alhier, ontving jl. Dinsdag van zijne gemeenteleden een bewijs van achting en waardeering van zijn werk. Uit erkentelijkheid voor het bedanken voor het beroep naar Bezooien, werd hem een cadeau aan- geboden, bestaande in een nette roride tafel met keurig inktstel benevens een sigareiistander. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Febr. het volgende vonnis nitgesproken J. F. d. N., oud 41 jaren, arbeider, wonende te Hontenisse, is wegens oplichting veroordeeld tot 183 dagen celstraf, f 25 boete of 3 dagen celstraf. Gedurende 1885 kwamen in de haven van Antwerpen 975 zeil- en 3885 stoomschepen aan; de eersten met een tonnemaat van 425,441, en de tweeden met een van 3,067,493. Terwijl de aankomst van zeilschepen sedert 1876 doorgaans verminderde, werd het getal der stoom schepen grooter en volgde de tonnemaat dezelfde verhouding. Deze per schip gertkend, klorn van En waarlijk, nu hij gewasschen is en zijn haar niet langer op een ragebol gelijkt, is hij zoo heel Lelijk niet, het arme ventje, met zijn blozend stompneusje en zijn handjes, rood en bont als paradijsappelen. Moeder Louveau zit met een zeker welgevalien haar werk te beschouwen. „Hoe cud zou hij zijn?" Frans legt zijn pijp neder, blijde weder te mogen meespreken. Het is de eerste keer, dat zij dezen avond het woord tot hem richt, em die vraag doet hem hopen, dat hij weder iu genade is aan- genomen. Hij staat op en haalt een pakje touw uit zijn zak. Hoe oud? Ha, ha, dat zullen we dadelijk uitmaken. Hij haalt het kind naar zich toe en draait het touw om hem heen, alsof hij een boom uit Clamecy voor zich heeft. Moeder Louveau staart hem met de grootste verbazing aan. (Wordt vervolgd.) 556, met lichte veranderingen, tot 719enhooger. De meeste schepen, zeil en stooin, kwamen in 1885 uit Engeland, Duitschland, Zweden, Dene- marken, Italie, Rusland enz. Iu 1885 verlieten 3869 schepen met lading, en 978 met ballast de haven; zij hadden een tonne maat van 3,495,217. De Belgische marine bestond op 31 December 1885 uit 58 schepen, waarvan 6 zeilschepen, me- tende te zamen 80,649 ton. Aan boord van het Engelsche oorlogschip Clarence, dat gestationueerd is op de Mersey (dieht bij Liverpool) en tevens als opleidings— en ver- beteringsvaartuig dienst doet, heeft jl. Maandag een ernsiig oproer plaais gehad. De jongelieden name- lijk, die op dit schip thuis behooren, heoben een gewapenden aauvnl gericht op huuue officieren. Dezen verdedigden zich met nunne revolvers zoo goed mogelijk, doeh waren eindelijk genoodzaakt de vlucht te nemen in hunne kajuiten. Achtlien jeugdige rebellen en twee officieren werden bij het geveclit gewond. De overige jongelieden werden, nadat hunne pogingen om door middel van de te water gelaten reddingbooteu te ontvluchten waren mislukt, in hechtenis genomen en geboeid uaarde Clarence teruggebracht. Twee jaren geleden zijn op hetzelfde schip on- lusten voorgevalien, en men heeft toen zelfs getracht, het vaartuig in brand te steken. Een huiveringwekkend verhaal vinden wij in de Engelsche bladen. Een oude ziekelijke vrouw was de eenige passagier in een smak, die Zater- dagochtend van Grutness naar Lerwick vertrok. De equipage bestond uit den kapitein en twee matrozeu. Vier mijlen van de kust sloeg de ka pitein over boord; de boot werd neergelaten en de twee mannen gingen er in over om den drenkeliug te redden. Hun pogen was vruchteloos en toen zij de redding tnoesten opgeven, bleek het, dat de smak zoo ver was afgedreven, dat zij zich, wegens de hooge zee, niet in de mogelijkheid zagen om het vaartuig te bereiken. Zel s hadden zij veel moeite om aan den wal te komen Daar vertelden zij hun wedervaren. Dit geschiedde Zaterdagochtend en tot Maandagavond had men nog geen bericht van de smak en haar ongelukkige passagier. De arme vrouw zal waarschijnlijk geruimen tijd, oubewust van haar eenzaaniheid, aan wind en golven ter prooi zbn geweest, voor zij, door behoefte aan voedsel of liclit, naar het dek zal zijn gegaan. Men kan zich haar toestand voorstellen, geheel alleen op de wijde zee. De arme vrouw zal wel spoedig bezweken moeten zijn, daar zij in zeer lijdenden toestand verkeerde en naar Lerwick was gereisd om een dokter te raadplegen. Er was voor acht dagen voedsel aan boord. In de steengroeven te Quenast in Belgie, hadden de eigenaars beuicrkt, dat zes pakkeii elk van TO tot 15 kapsulen, dynamiet inboudende, gestolen waren. Er was in 't geheel 2 tot 2^ kilos, genoeg om geheel Brussel in de lucht te doen springen. Men vreesde misdadige ondernemingen en inderdaad er werden een of meer kardoezen ge- worpen in de woniug der gebroeders Francois, die als zeer rijk en gierig te boek staan. Een der bewoners was op dit oogenblik afwezig Alles in het huis werd vernield. De broeder, die thuis was ge- bleven, bevond zich in eene aangrenzende kainer en werd gelukkig niet getroffen. Dunderdagmorgen waren te St.-Joost-ten- Nooden eenige werklieden bezig met een put te maken op den lioek der Josaphastraat, toen er omstreeks 11 ure eene instorting plaats had en een m .n onder de aarde werd bedolveu. In allerijl werd alles tot zijne redding beproefd22 man der compagnie telegrafisten van het leger werkten met onverpoosden moed, en na 2^ ure hoorde men dat de man nog leefde. Hij kon adem halen, daar zijne maud boven zijn hoofd was gebleven Tegen 3 uur kwam eindelijk zijn hoofd te voorsehijn, toen de schouders, maar nu had er eensklaps eene tweede instorting plaats. Gelukkig had men hem een band onder de armen kunnen binden eu hieraau eeu koord, dat de werkliedeu vasthielden. Een kreet van wanhoop steeg bij de tweede instorting op, maar de man riep: Yrees niet ik voel het koord nog!" Ten 4 ure werd hij geheel verlost. Het publiek, dat talrijk toegestroomd was, weende van blijdschap, toen hij iu de armen zijner kinderen en breeders als in trioinf weggedragen werd. Te Maxenseele, bij Assche, in de Belgische provincie Brabant, heeft een dronkeu man zijn vrouw, zijn twee kinderen, zijn schoonbroeder en zijn schoonzuster, met het hanglood van een klok doodgeslagen. De moordenaar, een kuiper, is in handen der justitie. Hij beweert, de slachtoffers dood gevonden te hebben toen hij thuis kwam. Omtrent dezen vijlvoudigen moord verueemt men nader: 1°. de van zelf sprekende bijzonderheid, dat Cornelis Buys (zoo heet de kuiper, die ver moedelijk zijn geheele geziu uitmoordde) een dronkelap was2°. dat hij met zijn geziu in oneenigheid leefde wegens hebzuchthij zou het nl. op het kleine vermogen gemunt hebben gehad van de bij hem inwonende schoonzuster Van Buggenhout. Hoe door een persoon deze vijfvoudigen moord is kunnen gepleegd worden? Het was in den nacht alien sliepen en de woniug is volgenderwijs iugedeeld. Het portaal is tamelijk breeddaar bevindt men zich voor een klein kamertje waar de schoonzuster van Buys sliep een meisje van 27 jaar dat ver. loofd was. Gelijkvloers bevindt zich ook de huis- kamer. Daarnaast is de slaapkamer van het gezin Buys, waar zijn vrouw sliep, wier lijk aantoont, dat zij een zware worsteling doorstaau heeft. Zij was zwanger. In dezelfde kamer sliepen twee der kinderen, jongetjes van 6 en 10 jaar. Een hunner schijnt voor den doodelijken slag weggekropen of ten minste zic i achter zijn broeder verscholeu te hebben. Op de boveukamer lag de acht tn twintigjarige schoonbroeder. Nabij het bed der vrouw lag het jongstgeboren kind in zijn wiegje. Dit arme sclrnp is gespaard eu met dat kind op den arm Wekte Buys de buren om huu te vertellen, dat inoordenaars in zijn woning waren binuengedronuen en dat zij gedreigd hadden ook hem te vermoorden als hij om hulp riep. Buys werd door tien gendarmen, met het parket aan het hoofd, weggevoerd. Hij heeft een onbe- duidend gezicht, is bleek, baardeloos en ziet er zwak uitmen zou hem niet aanzeggen dat hij een zoo afschuwelijke moordenaar zijn zou. Het volk beweert zelfs dat hij over het algemeen goed oppaste. Hij zegt, groot verdriet te hebben, maar is overigens voor het gerecht kalm gebleven en blijt't volhouden, dat twee kerels, wier uiterlijk hij zelfs beschrijft, den moord hebben gepl eegd. Deze zoudeu dan ongewapend zijn gekomen eu zich van het hanglood der klok hebben bediend. De bevolking is verbitterd en wilde hem te lijf. De Synode zal op 9 Febuari te 's Hage buiten- gewo in bijeenkomen, om het Amsterdamschekerkelijk conflict te behaudelen. In Januari werden met de stoombooten der maatschappij Zeeland te Ylissingen 4546 passagiers vervoerd, en wel 2549 naar en 1997 van Eugeland. Iu de veenkolonie Tjalle- berd houden de werkelooze arbeiders elken dag optoch- teu met ketelmuziek, die met bedreiging gepaard gaan aan het adres van de veenboeren De politie is daar versterkt. Te Breda breidt zich de pokziekte uit. Aldaar werden gedurende de inaand Jauutri een twintigtal gevallen waargenomen, ineereudeels bij niet-gevacicneerden. Bestekkenstijl van het Ministerie van Binnenlandsche ZakenIn het bestek van het dezer dagen aanbesteed onderhoud enz. van de gebouwen der Polytechnische School te Delft, kornt op bladz. 9 onder d het volgende voor: //De panlatten opnieuw te spijkereu met bijleveriug van niet bruikbare"Te Beekbergen woont eene familie, uit 3 breeders en 2 zuTers bestaande, waarvan de oudste ruim 90 en de jongste 79 jaren telt. Gezamelijk zijn zij 421 jaren oud. In 1887 zal te Athene een nationale tentoonstelling gehouden worden. Bij die geh-genheid wil men de Olympische spelen doen herleven en ze om de vier jaren weer doen uitvoeren. Ze zullen in de nabijheid van Athene plaats hebben. Jl. Zondag werd ook te 's Gravenhage op het kerkhof van de Nederlandsch—Israelietische gemeente een begrafenisplechtigheid ontwijd door eeu paar huzaren, die van eeu hooizolder van de in de onmiddeilijke nabijheid gelegen cavalerie- kazerne zich niet ontzagen, toen de lijkkist in de groeve nederdaalde, de op het kerkhof aanwezigen uit te lachen en uit te jouwen. Door den be- dienaar der begrat'enissen, den heer M., werd daar- van kennis gegeven aan een paar wacht meesters, die van het voorgevallene rapport maakten. De beide huzaren zijn dan ook met 14 dagen pro- voost gestraft. Te Amsterdam ontstond gisteren voor het stadhuis een volksoploop en men amuseerde zich blijkbaar kosteiijk. Een pas door den //rozenband" omstrengeld paar zou zich, als man en vrouw, naar huis laten rijden. Bij 't iustappen ran de vigilante, werd daarin tevens een ongenoode gast geplaatst, iu den vorm van een klein kind. Dit geschiedde door de moeder van het schaapje, onder het uiten der woorden: ,/Hier neem je kind ook mee!" natuurlijk gevolgd door eenige scheldwoorden. Ook een andere vrouw, die onder het volk stond, beweerde nog twee dergelijke cadeautjes voor den pas getrouwden man te hebben. De verontwaardiging, zoo licht bij de volksklasse op te wekken, werd nu algemeen. De jonggehuwden waren bang voor haudtastelijkheden eu verlieten het stadhuis, iu plaats van langs den gewonen weg, door een achterdeurtje. Toen men dit te weteu kwam, begat' de kinderenschenkster zich, gevolgd door een aantal niet op hunne mond* jes gevalleu vrouwen, naar de woning van hett jonge paar in de Lelieslraat. Het Geill. Politienieuws bevat de volgende waarschuwingOp het gebied van bedrog, om geen ander woord te bezigen, is door eenige personen te Amsterdam weder iets nieuws bedncht, eene speculatie op het gevoel van dierenviiendeii en liefhebbers van kanarievogels. Slechts een adver- tentie in het Nieuws van den Dag is genoeg om een aardig voordeel te behalen. Zoo geschiedde ook dezer dagen. In genoemd blad werd ten geschenke aangeboden een S.iksische kanarievogel, door een naar Indie vertrekkende familie. De kosten der adveTeutie moesten natuurlijk door den ontvanger van den gevederden zanger betaald wordenecliter geheel ten voordeele van de linnenmeiddie het vogeltje altijd had opge- past. lematid schreef op de advertentie, vioeg de voorkeur, en jawel, reeds den volgenden da kwamen er aan zijue woning twee mannen (honden_

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2