Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2163. Zaterdag 6 Febmari 1886. 26e Jaargang* 26e Jaargang. DE SC1100NE S1RENE. Binnenland. ABONNEMENT: FBjUILLETON. 3) ALPIIONSE IIA U I) E T. il lt iVKlZEVSlIIE COURANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- buafcoudere. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind ver*chljnt UiiiMdns- en Vrl.idssnfond blj den ulleever P. J. VAN DE BANDE tc Ter \cuzen. Rolttieli Overzicht. De Engelsche gezant te Athene heeft. van De- lyanues verlan,'d d.it deze de bewaring van een blitd zou tegenspreken, volgens welke de gezant hem de uota van Salisbury met zeer onbehoorlijke woorden en aan het bed van een juist gestorven vriend des Ministers bad overgereikt. De Grieksche Premier antwoordde, dat hij dit alleen kon doeu door een volledig verhaal van de feiten volgens zijne lezing te geven. De Engelsche gezant her- haalde ziju verzoek, met de opinerkiug dat hij anders verplicht zou zijn het Ministerie van Bui- tenlaudsche Zaken te Louden van het geval kennis te geven. De llellenen en de Britten zijn niet erg familiair. De laatsten hebb.m het den eersten misschien ook nooit vergeven, dat de Inonische eilandeu van het ^protecteerend" Albion aan Grie kenland moesten overgaan op aandrang der kleine mogendheid. De Brit had liever gezien dat men het nakomen der overeeukomst. vergeten had, uelijk wij met Gibraltar, waarvan Nederland nog zijn aandeel wacbt. Het gerucht als zou Koning George een huis te Kopenhageu hebben laten bouwen, is waar; lunar dat hij //zijn hoed op zou zetten en aan de Atheners zeggen«ik ga weer naar huis, dit dient nader bevestiHug. Dat de man er in de 22 jaren van zijn Koninusch.-'p lekker heeft gezeten, behoeft niemand te gelooven „Geruster zit men onder daken van riet gebouwd dan op den hoogen troon," dat zegt George ook den dichter na. Bij Pa-pa is bet ook niet erg prettigzijn Folket ing heeft uu weer geprotesteerd tegen het verleeneu van voliuacht aan het Ministerie om t boschikken over de loopeude landsuitgaveu. Men noemt hetsche .ding iler constitutie. Men zegt, dat de Porte en Alexander zijn overeengekomen omtreut de volgende punten Alexander wordt voor vijf jaren tot vertegenwonr- diger des Sultans in Oost-Rumelie beuoemd, hij mag niet in Phdippopel woneu; den Sultan moet hulde gebracht worden en geregeld eene schattimr Turkije neemt de stad Boergas en bezet eenige Muz' lmansche dorpen. Twee moeilijkheden zouden er nog resten. Alexander wil, dat de Bulgaarsche constitutie er van kracht zij en dat de inilitie in het Bulgiarsche hger zal wordeu ingelijfd, en daarvan w.l de Porte niet hooren. Hoe men in Hongarije over de vereeniging der betde Statei denkt, dat is niet zeker, d.ar de Hongaarsche minister-president, zeer voorzichtu, heett gezegd: dat van de oiiderhandeliugeu der mogendheden alles afhing. Wie zou denken, dat Rusland groot genoesr is in de oogen des Cz-iars, wijl de despoot over half Azie ge'dedt en in m;dden Azie nog steeds voortschrijdt, heeft het mis. Een aautal Kozakken DOOR Om de Schooxe Sirkne te kunnen bereiken moest vader Louveau over twee vracbtschepen heen, die met loopplanken aan elkander verbonden waren. Hij ging langzaam en voorzichtig voort. Het was een stikdonkere nacht en het kind hield hem zoo stijf om den hals vast, dat het hem schier den adera benam. Een kleiu lampje wierp zijn schijnsel door het raam van de k»juit en een heldere lichtstreep, die onder de deur zichtbaar was, sprak in de overigeus donkere schuit van leven en gezelligheid. Men hoorde de stem van moeder Louveau, die, druk bezig met de toebereidseleu voor het avond- maal, de kiuderen beknorde. z/Wil je w.l eens uitscheiden, Clara." Hij kon nu niet meer terug. De schipper duwde de deur open. Moeder Louveau stond over een pan gebogeu met den rug uaar hem toe, maar ziju stap herkennende, zeide zij zonder op te zien »Zoo Fraus, ben je daar? Wat kom je laat thuis." zijn naar Abvssinie gezouden, om ook in Afrika vasten voet te verkrijgen. Onze Johannes, op wiens vriendschap Italie en Engeland ook zooveel prijs stellen, om hem te gelegener tijd zijn grondgebied te ontfutselen is door den Czaar tot ridder geslagen. De Neger is behaiigen met het grootkruis van eene Russische orde, misschien van de orde: »heb ik je daar." Johannes moet er ter deege mee ingenoiuen zijn, Humbert en Victoria minder, die niet gaarne zien, dat Abyssinie voor Rusland een Afrikaansch Montenegro" wordt. In Rusland ziju er weer een aarital ter dood ver- oordeeld en een nog grooter aautal naar het ij'.ig noordeu verbannen, wegens deelname aan moord en pogingen daartoe. De groote kanselier aan de Spree zal het niet prettig viuden, dat men in Oostenrijk nota heeft oenomen van ziju ,/uitdrijvings—speech." 't Kan koren op den molen van Windhorst brengen en bovendien, de verdelgiugsoorlog tegen de Polen staat niet in de guust der openbare meening. Bismarck haudelt hieriu eveninin constituoneel als zijn coilega aan de Sont. De philippica van Windt- horst tegenover den eerlijkeu Makelaar was niet inalseh. ,/Wanneer het werkelijk zoo ver zal kunnen koim-n, dat men den geheelen Poolschen add, na de bezittingen te hebben onteigend, uit het land dui ft te jageu, dan is het met de veilig- heid van alien gedaan," werd gezegd. Nog scherper: »Gesteld echter, dat wij eens een Mi nisterie Bedel kregen, dan zou de regeering, het- zelfde recept toepassende, kunnen zeggen#Sckon- hausen wordt bewoond door zeker iemand, die mijn plannen tegeuwerkt; wij zullen die woning oiiteigeiien en de eigenaar moge elders zijne teuteu npslaau." Zij zou bovendien eenige millioenen beschikbaar stellen om den adel van zijn eigendom te ontZ'-iten; deze begeve zich naar Amerika, Hol land of Kameroeu." Zeer gevat, uiet waar? Bis marck humerde er liierua weer op toe en weerlegde ziju kampioen, verzekerende de Polen eveuzeer te zullen bestrijden als verbrekers der orde, als de Welfen, die nog altijd v n een koningrijk Han nover drooinen. Op de bewering van gelijk rechl voor Pruisische onderdanen, diende de Premier den heer Windthorst met het gedrag der sociaal—detno- craten, wier handelingen tot buitengewone str->t- bepalingeu moeten leiden en eene verlenging der socialistenwet noodzakelijk inaken, die dan ook reeds bij den Duitscheu Bondsraad is iugediend. Met zekerheid meldt men aan het N. v d. D., dat Z. M. de Koning aan ziju architect, den heer Eborson, heeft opgedragen een ontwerp te maken voor het bouweu van eeno villa in de Scheveningsche boschjes. De gebakken aardappelen stonden te sissen en te kuappen in de koekepan, en de damp, die door de geopeude deur een uitweg zoeht, deed de vensters van de kajuit beslaan. Frans had het kind op den grond gezet en het arme ventje, plotseling in die heerlijke warmte overgeplaatst, voelde zijn kuuistjes ontdooien. Hij glimlachte en zeide met een pieperig stem met je //Lekker warm Daar keerde moeder Louveau zich om, zag het vreemde havelooze kind midden in het vertrek staan en nep, met den viug r uaar hem wijzende, op ouheilspellenden toon: z/Wat is dat?" z/Een verrassing ha, ha een verrassing Om zijn verlegenheid te verbergen, lachtte de schipper met een mouddie tot ziju ooreu reikte, maar hij zou er heel wat roor gegeven hebben om nog op straat te ziju. En daar zijn vrouw hem nog steeds met een verplettereuden blik bleef aanzien, werd zijn ver haal al stotterende uitgebracht, terwijl zijn goedige oogen aan die van een hond herinuerden, wauueer hij vreest slaag te krijgen Zijn omlers hadden hem verlaten. Hij was schreiende op het trottoir gevonden. Men had gevraagd //Wie wil hem hebben?" En hij had geantwoord #Ik Ter kennis van belanghebbeudcn wordt ge bracht, dat voor de uitvoering van werken aan het Nederluudsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, de beide panden van het kanaal, van 15 April totenmetSl Mei aanstaande, zullen worden gehouden aan bet peil van 0,17 Meter boveii Ainsterdainseh Peil, overeenkoinende met 1,86 M. beneden het reglementaire peil voor het benedenpand, en met 2,3 L M. beneden dat peil voor het bovenpaud, en dat gedurende dien tijd met de Westschutsluis te Ter Neuzen niet zal worden geschut. Naar de Haarl. Ct. verneemt, heeft J. G. de Hoogh, te Amsterdam, vroegen bewaarder in let huis van arrest en verzekering te Haarlem, die wegens de ontsuapping van G Visser in hooger beroep veroordeeld was tot eene celstraf van 15 dageu, bij Zijner Majesteits besluit van 28 Jan 11. daarvan kwijlscheldiug ontvangen. Uit Grave meldt men, dat daar eergisteren avond te 7 urea het seinschot is gelost. De Maas was steeds wassende en de wind West. De //Pakketdienst op Nederlandsch Oost- Indie," onder directie van de firma Prins C0., Keizersgracht te Amsterdam, is bezig hier en in Indie zich tot een uitgebreide onderiieming te ont- wikkelen. Niet alleen bier te lande heeft men de waarde van een gemakkelijke en goedkoope ge- legeuheid tot het vervoer van pakje.-- leeren iuzieu, maar ook Indie zelf, dat nog miuder grif ver- trouwen schenkt aan nieuwigheden, staat er thaus op goeden voet mede, te meer sedert de firma Puns C°. zich den steun van de maatschappij //Nederland" wist te verwerven. Er zijn door de firma boekjes uitgegeven en gritis verkrijgbaar gesteld, waariu alle geweuschte bizouderheden en pnjsopgaven medegedeeld worilen. De dienst is thaus uitgebreid tot een tiendaagsche verzeuding, terwijl voor Padang, Deli en Atjeh een rechtstreeksche dienst om de 14 dageu geopend is. Eergisterochtend half elf are werden de stoffe- lijke overblijtscls der slachtoffers van den brand te Maastricht op 1 Febr. ter aarde besteld. Eene groote menigte had pliats genomen van het Buruerhos- pitanl, waar zich de 1 ken bevonden, tot aan de deur van de Sim Servaaskerk, alwaar de kerkdienst zoude plants hebben. Op de gebruikelijke wijze voorafgegaan door een stoet geestolijke heeren, voLdeu de drie kisten, gedekt met kransen, be- vattrude de moeder en hare beide kiuderen. lal van famiheleden, buren, leden vau den gemeente- raad, vrienden en belangstellendeu maakten deel uit van dezen treurigen stoet. Men schrijft uit Neerbosch: De boerderij der weizeuinrichting heeft in den laatsten tijd eene belangrijke uitbreiding ondergaau; men heeft nu reeds 39 stuks noomvee, kleiu en groot, 6 paarden Toen had de commissaris tegen hem gezegd „Neem hem dan mee. Is 't niet, Victor?" Daar oarstte moeder Louveau los. Je bent gek, of je hebt te veel gedronken Heeft men nu ooit van zoo'n domrneu streek gehoord Wil je ons alletnaal van ellende laten omkomen Je vindt zeker dat wij te rijk zijn, dat wij met onze schatten geeu weg weten Of dat wij te veel brood hebben om te eten, te veel plants om te slapen Frans keek hulpeloos naar de punten van zijn schoenen en antwoordde niet. z/Het is iets ongehoords. Je schuit is zoo lek als een z. ef. En dan is het zeker nog noodig, dat je een andermans kiuderen uit de goot opraapt." Dit alles en nog veel meer had de arme man zichzelven reeds voorgehouden. Hij dacht er dan ook niet aan zich te verontschuldigen, maar stone daar met gebogen hoofd, als ecu schuldige voor het gerecht. z/Je zult wel zoo goed zijn om dat kind hoe eer hoe beler naar den commissaris vau politie te brengen. En als hij bezwaren maukt het terug te nemen, dan zeg je, dat je vrouw het uiet wi hebben. Begrepen Met haar pan in de hand kwam zij dreigend naar hem toe, en de schipper beloofde alles wat zij wilde. waarouder 2 jonge, 1 bit en 10 varkeus. De inrichting heeft reeds S5 hektaren bouw en weiland in eigendom, terwijl nog 13 hektaren in huur ge nomen zijn. In het afgeloopen jaar zijn 16 hekto- iters aardappelen verbouwd, behalve de rogge, tarwe, enz. Ook de werkplaatsen der drnkkerij en binderij zijn aanzieulijk vergroot en verbeterd. Thans werkt men geregeld met zeven suelpersen; een nieuwe stereotyp-iimcht.ing is er aan toegevoegd, zooraede een muziekdrukkerij. Voor de oprichting hiervan is meer dan f 80,000 besteed, die betaald zijn ge- wordeu van de overwinst aan de drukkerij zelve; daarbij is meer dan f 70,0u0 wiust in de kas der inrichting gevloeid. Behalve duizenden geschriften enz., zijn in het iifgeloopen jaar nog gedrukt en verspreid 32,000 weezen—almanakken, 12,0 0 scheurkalenders, 5500 waudkaleuders en 10,000 almanakken voor de jeugd. Door de rechtbank te Haarlem is Dinsdag M. M. van Haaren, huisvrouw van L. Geutskens, naar den procureur-generaal verwezeu, en dit ter zake dat zij, die reeds vroeger hare stiefdochter Alida Geertruida Johanna Geutskens, herhaaldelijk moedwillig geslagen en mishandeld had op eene w >ze, de grenzen der ouderlijke tucht verre te buiten gaande, in het laatst van 1884 of in het begin van 1885 een wrok tegen dit destijds zes- ti^njarige meisje heett opgevat. Zij sloeg het kind, beet het in don arm of viuger, krabde of stompte het, wierp het tegen den muur of vau de trappen kortoin, mishandelde het op alle mogelijke wijzen. Tengevolge daarvan heeft het kind nut alleen aan lioofd, ellebogen, armen en vingers meerdere pijn- lijke verwondingen bekoinen, maar is ook bij haar eene uitgebreide bloeduitstorting in de hersenen ontstaaii, aan welker gevolgen zij op 4 November 1885 in de ouderlijke woning overleden is. Gelijk reeds vroeg r vermeld werd, is er twijfel rezeu, of de beklaagde wel geheel toerekenbaar te achten is, en of niet alle of een duel der door haar gepleogde feiten op rekening gesteld moet worden van aanvallen van krankzinnigheid, waar- aan zij lijdende zou zijn. Het gereohtshof te Am sterdam zal deze neteiige viaag thans te beaut- woordeu hebben. Een 'oespanning van vier paarden met twee manschappen, gekommandeerd door een wachtmeester van //de veld," vau 's Hage afgezonden naar het fort aan den Hoek van Holland om van daar een ledigen mumtiewageu af te halen, geraakte Woens- dagmiddag te twee uren op den terugweg, wegens de onbekendheid in loco van den kommandant, verdwaald op een duinslag achter 'IV.rheyde, bij Monster, een zeer smal, eerst sedert kort opgezet dijkjeeen der achlerwielen geraakte kort op den kaut, het zand Hep weg eu daar tuimelden wagen, paarden en krijgslieden hals over kop van ns /,Kom wees nu niet boos. Ik dacht goed te handeleu; maar als je het uiet hebben wilt, spreken we er uiet meer over. Moet hij dadelijk wegge- bracht worden Nu haar man zoo lijdelijk in haar uitspraak berustte, werd moeder Louveau eenigszins zachter gestemd. Misschien ook zag zij in hare verbeel ling een van haar eigen kiuderen door de donkere, koude straten zwerven, de haudjes smeekende uaar de voorbijgangers uitgestrekt. Zij Keerde zich naar het vuur om de pan weer op te zetten, en zeide op forschen toon //Van avond is dat onmogelijk het politiebureau is gesloten. En uu ge hem cenmaal opgenotnen hebt, kun je hem uiet meer op straat zetten. Vau nacht kau hij hier blijven, maar rnorgen- ochtend En moeder Louveau, boos als zij was, pookte en rainmelde in het vuur, dat hooren en zien verging. z/Morgen ochtend moet hij dadelijk weg, dat verzeker ik je." De schipper zeide geen woord. De verbolgen huismoeder lugon het avondeten gereed te zetten do borden en gl.izen rinkelden en de vorken en lepels vlogen over de taf. 1. Clara had zich angstig in een hoek teruggetrokken. Het kleinste, dat in bed lair, Oegou ourustig te worden, en de arme voudeliug staarde in verrukking naar den verwarmenden gloed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1