Landbouvvberichten. Gemengde berichten. nu door den fabrikant eener- en de boeren man voor man anderzijds worden uitgevochten. Levendig kan dat gevecht evenwel niet zijn. Sominige fabri- kanten toch gaven bun agenten 't consignegeen contracten sluiten. Anderen blijven met hunne aanbieding van prijs en voorschot beneden den eisch van den landbouwer. Onder de boeren zijn er, die zich financieel genoeg onafhankelijk van de bieten gevoelen om er flinkweg den brui van te geven velen ook, die zich bij een aannemelijker aan bod voor de teelt zouden laten vinden, maar er nu van afzienen eindelijk dezulken, die zich geplaatst zien voor de keus het verleidelijke en tijdelijk uitkomst gevende voorschot aannemen en verder werken met verlies, of zonder voorschot de donkere toekomst tegengaan. Dat onder zulke omstandigheden de uilzaaiing van weinig belang zijn moet, ligt voor de hand. De Gelderlander bevat een verhaal van den omslag, dien iemand, die kiezer was, doch niet op de lijst geplaatst werd, zich moest getroosten om zijn naam op de lijst te krijgen. Daartoe moest het navolgende geschieden. Hij moest gewaarschuwd worden door een vriend, die reden had om de lijst te inspecteeren. Hij moest daarua naar den stal, alias het kantoor van den ontvanger, om te vragen duplicaten van de aauslag-biljetten personeel en grondbelasting. De wet zegt, dat alles kosteloos isanders zouden die duplo's gezonden zijn over de post, ongefrankeerd. Nu nam de klerk eene kleine betaling. Op het biljet der grondbelasting stond, wegens eene wanordelijkheid van het kadaster, B. C. M. en anderen, ofschoon die anderen niet bestonden. Er moest verzocht worden om een aanslag- biljet zonder de beide letters e. a. (en anderen). Kon niet worden toegesta^n zonder schriftelijke aanvrage. Missive ingeleverd. AntwoordKan eerst gewijzigd worden in't begin van het volgende diensijaar. De verdonkeremaande kiezer waagt het er bij. Dient de stukken in. Een raadsvergade- ring wordt belegd. De voorzitter verklaart, dat B. C. M. verzoekt, alsnog op de kiezerslijst vermeld te worden. Niemand of niets is er tegen Eenige dagen later ontvangt de kiezer, die al lang kiezer was, een groot couvert, inhoudende de officieele mededeeling dat hij kiezer is. In den tijd van het officieel voorbereiden en maken van die ounoodige, ja zelfs voor den geadresseerde belachelijke mededeeling konden wel een dozijn theestoven gerepareerd worden, ook naar de laug- wijligste raethode. De reparateur heeft ten minste iets afgeleverd, de bureaucratie heeft in dit geval niets gedaau. De reclament was reeds kiezer. Voor de rechtbank te Ostende werd jl. Vrijdag de zaak behandeld tegen den schipper Francois van Maele, voerende de sloep 0. 1 Lucie, besciiuldigd van ten nadeele van den reeder B. Pronk te Sche- veningeu 25 haringnetten waarmede zijn bomschuit Zeevogel, gevoerd door schipper Maarten Roos, in November 1885 in de Noordzee visschende was, moedwillig te hebben stuk gezeild en vernield. De beklaagde was niet verscheuen. De eisch van het O. M. luidde tot schuldverklaring en ver- oordeeling tot boete, subs, gevangemsstraf. Ofschoon er overgroote verbittering heerscht tussc'nen de Hollandsche en Belgische visschers, die, wanneer zaken te Ostende behandeld werden, waarbij Hollandsche getuigen uit Scheveningen, Vlaardimen, Noordwijk of Katwijk aauwezig waren, steeds de uiterste waakzaamheid der politie te Ostende noodig maakte, mocht het steeds door de goede en ver- standige zorgen, van den heer R C. Tilkens, officier van het Publiek Miuisterie en commissaris van politie aldaar, gelukken feitelijkhedeu te voorkomen. Getuigen van Katwijk a/Zee waren door een Rijks- veldwachter begeleid. Ook nu had de heer Tilkens voor bewaking gezorgd. TER NEIJZEN, 3 Februari 1886. De Belgische stoomboot Watergeus, die in de vorige week op de Suikerplaat aan den grond heeft gezeten, is, na de lading menerie alhier gelost te hebben, naar Antwerpen vertrokken, om daar in het droge dok onderzocht te worden. Hontenisse2 Februari. Naar men verneemt, is Ds. A. Scholte, van Stavenisse, voornemens op Zondag 28 Februari aaustaande, indien geeue on voorziene omstandigheden zulks verhinderen, alhier bij de Hervormde gemeente zijne intrede te doen. *Hebt gij kinderen?" ff0f ik die hebEen dat loopt, een dat zuigt en een dat op komen is. Met hem er bij maakt dat vier; maar och, als er voor drie genoeg is, kan een vierde ook wel mee eteu. Men schuift wat dichter op elkander, men stopt zijn maag wat minder vol* en men tracht zijn bout wat duurder te verkoopen." En hij laclitte, vader Louveau, totdat ziju oor- ringen op en neder dansten, terwijl hij een ver- genoegden blik op de omstanders wierp. Men schoof een groot boek naar hem toe. Daar hij niet schrijven kon, zette hij onder de bladzijden een kruis. Vervolgens gaf de commissaris hem met zekere plechtigheid den vondeling over. ,/Neem het kind mee, Frans Louveau, en zorg goed voor hem. Mocht ik later iets omtrent zijn ouders vernemen, dan zal ik u het laten weten. Maar het is niet waarschijnlijk, dat hij ooit op- geeischt zal worden. Wat u aarigaat, ge zjt een braaf man, daarvan ben ik overtuigd. Blijt steeds uw vrouw in eere houden. Drink niet te veel witten wijn. En verder wensch ik u alles goeds." Clill«re, 1 Februari. Gisterenavond om ruim 9 ure brak er brand uit in de schuur van den landbouwer J. Weemaes, terwijl naar het scheen de bewoners reeds te bed lageu. Spoedig eenige personen op de plaats des onheils komeude, hadden de zelfvoldoening, om het vee uit de schuur, bestaande uit twee koeien, een kalf, een paard en zes konijnen, te redden. Mede werd nog eenig vlas en landbouwgerief gereddoch is de schuur, niet grenzende aan eenig ander gebouw totaal door de vlammen vernield. Voorts is daarin verbrand een partij vlas, hooi, stroo en ongedorschte rogge, alles zoowel als het gebouw, is tegen brandschade verzekerd. Als naar gewoonte is van zelve de oorzaak weer onbekend. Sluis, 29 Januari. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer G. J. van Hemert, predikant te Rekken, gemeente Eibergen, in Gel- derland. Borssele, 31 Jan. Door den hevigen wind, die soms in storm overging, werd hedennauiiddag groote schade toegebracht aan de schuur van den land bouwer C. van de Velde op zijne hofstede nabij den zeedijk. Een aanraerkelijk gedeelte ervau, ongeveer de helft, stortte in. Het vee, aan die zijde der schuur gestald, welke tegen den storm bestand bleef, bekwain gelukkig geen letsel. Eene groote menigte suelde, na het bekend worden der ramp er ijlmgs heen en velen boden de behulpzame hand, om den inhoud der schuur, zoo mogelijk, tegen meerdere schade te beveiligen. RECHTSZAKEN. Arroiidisseiiieiits-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Febr. het volgende vonnis aitgespioken P. H., oud 17 jaren, schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling ver- oordeeld tot 8 dagen celstraf. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 ceutiraeu tot fr. 0,96; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 90 centimen tot fr. 1,40; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,92. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,20 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,53; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,27; Thielt fr. 4,32; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,93 en te Brugge fr. 3,93. Te Noorden, nabij Nieuwkoop, zakten Vrijdag- middag 10 personen door het ijs. Na langdurige inspanning gelukte het alien op een na te redden. Een jongen van 14 jaren verdronk. Door een nog onbekende oorzaak is Zaterdag te Kerkrade een huis, bewoond door vijf gezinuen, een prooi der vlammen geworden. Van den inboedel is niets of weinig kunnen gered worden. Het huis alleen was tegen brandschade verzekerd. Een pas ge- bouwd huis in den Poel te Goes, dat Zaterdag door den opzichter was opgenomen, is eergisteren .grootendeels ingestort. De eigenaar was juist op den zolder, maar kwam met den schrik vrij. Een toehoorder, die de zitting der rechtbank te Heerenveen had bijgewoond, moest op kousen terug; in Themis' tempel waren zijn klompen ge- stolen. Bij een depothouder van het Bijbelge- nootschap, Molenstraat te 's Hage, kan men lezen dat hij verkoopt tloog deusch testament met Pezalmen en gelijkluidende teksen"; tevens handelt hij in pout testamenten." Volgens de Gerrnania zou een Poolsche vrouw, van Russische afkomst, uit Silezie verwij lerd zijn, ondauks haar I04jarigen loeftijd. Door het dalen van den waters! and der Maros-rivier is thans verder gevaar voor de zoo deerlijk geteisterde dorpen Lippa en Ranua geweken. De gevluchte bewoners keeren terug. De duisternis, de vochtige mist, de haast waar mede de menschen hem bijna omver liepeu om thuis te komen, dit alles was wel geschikt om den armen man heelemaal te ontnuchteren. Nauwelijks was hij op straat met zijn officieel document in den zak en het kind aan de hand, of de schipper voelde zijn opgewondenheid in zijn schoenen zakkeunu pas begreep hij, wat hij eigenlijk gedaan had. Zou hij dan altoos dwaasheden uitrichten Een onnoozele hals was hij, een bluffer, anders niets. Kon hij met, eveuals de anderen, kalin zijn weg gaan, zonder zich te bemoeien met dingen, die hem niet aaugingen En moeder Louveau, wat zou die wel zeggen? Hij durfde daar nauwelijks aan denken. Hij be greep maar al te goed welk een ontvangst hem te wachten stond. Voor een man, die zich door zijn goedhartigheid laat medeslepen, is het niet alles een vrouw te hebben die bij de hand is. Nooit zou hij durven thuis komen. En naar den commissaris van jiolitie terugkeeren dat durfde hij nog minder. Welk een wanhopige toestand. (Wordt vervolgd.) Men schrijft aan het N. v. d. D. Toen de oude heer Smits in zijn blad De Spec tator zijn allervermakelijkste ,/schets voor een groote Opera met Ballet, in 3 bedrijven," als een koste- lijke parodie op het hedeudaagsche zangspsl ten beste gaf, liet hij aan het einde volgen ,/Smits, Smits," zeide mijn vrouw, „het is al te gek ge kunt zulken onzin niet laten drukkeu z/Mevrouw," autwoordde ik geraakt, „als het gekker is dan de tekst van twee derden der groote opera's, welke wij alle avonden, waarlijk niet alleen om den wille der muziek gaan hooren, dan wil ik nooit weer een pen op papier zetten Wij zullen ons niet verdiepen in de meerdere of mindere billijkheid van de kitteloorigheid van dien ouden heer, maar zouden toch benieuwd ge- weest zijn te vernemen, wat mevrouw Smits wel gezegd zou hebben als zij diezeltde opera met al den nobdigen toestel en met een fliuk orkest in alien ernst zag ten tooneele voeren. Het zou haar hoogst waarschijnlijk gegaan zijn als al de talrijke bezoekers die eergisteren in de zaal van den heer Kuypers te Vlissingen tegen- woordig waren bij de opvoering van den welbekenden //Doge van Venetie." De heeren liefhebbers toch, die hunne talenten ten beste gaven om dit groteske werk te doen geuieten, hebben er eer van gehad. Het was curieus om na te gaan met hoevele zorgen dit stuk was gemonteerd en hoe ver- dienstelijk het flink bczette orkest zich van zijn taak kweet. Trouwens de vingerwijzing van den auteur, om de muziek uit de beroemdste klassieke opera's ,/saam te lappen," was stipt nagekoiuen. De kluchtige samenwerking van muziek en tekst was in het eene tooneel zoo mogelijk nog vermakelijker dan in het andere, en het was zeker geen geringe verdienste, dat zoowel de Doge als Cicala, zoowel Donna Dir.a als hare ijverzuchtige minnuars Prins Papiro en de onbekende ridder, tot in de laatste tooueelen bun ernst konden be- waren. Als een vergoeding voor de vele kosteu en moeite die de heeren zich hebben getroost, hebben zij de zekerheid, dat zij een aantal toe- hoorders een vermakelijken avoud hebben bezorgd. De zaal was eivol en de hoofdpersouen werden herhaaldelijk teruggeroepen. In overeenstemming met het karakter van den avond, werden hun zeldzame bou'juetten van koolblaren en bieten aan- geboden. Na afloop was er een vroolijk bal. Dikwijls 2 malen in de week werden door Pruisische kooplieden door hen opgekochte varkens aan het station te Boxmeer, per spoor naar Duitsch- land verzondeu. Voor eenige dagen zou dit weder plaats hebben en waren reeds door verschillende boeren aange- voerd 34 stuks, ter gezamenlijke waarde van 2000 aan het station aauwezig. Nadat de varkens ge- wogen en geladeu waren, werd echter door den rijks—ambtenaar, op last van den controleur te Geunep, op de geheele lading beslag gelegd en de koopman, benevens de commissionnair bekeurd als zonder patent handel drijveude. De boeren konden met leege handen teruggaan, want koopman noch commissionnair waren tot betaling te bewegen. Gedurende de geheele week hebben de varkeus in weer en wind in een eng verblijf moeten verwijlen, iets wat op hunne hoedanigheid van aamnerkelijk nadeeligen invloed zal zijn. Thans is van hooger hand bevolen dat de varkens, tegen schade vergoeding, weder den koopman ter terugname zullen worden aangeboden, met dien verstande, dat hij die varkeus, welke hem niet meer dienstig voorkomen, niet behoeft te nemen en de prijs, overeeukomstig hoe danigheid en gewicht, zal bepaald worden, de schade te lijden door den Staat. Aan de leveran- ciers zal de bij de eerste levering bedongen koop- prijs door den rijks—ontvanger te Boxmeer worden uitbetaald. Men meldt uit Maastricht: Gistermorgen te half acht is brand ontstaan in den winkel van gemaakte kleederen van den heer Hamoir in de Muutstraat alhier. De vrouw des huizes en twee kinderen zijn daarbij omgekoraen. Zooals alle jaren is in het Duitsche Schwarz Wald-gebergte ook ditmaal overvloedig sneeuw gevallen maar nog nooit was het weer zoo guur en viel er meer sneeuw dan in de laatste tijden. Onafgebroken duurt het reeds van Kerstmis af en nog is er geen einde aan te zien, blijft de lucht nog even donker en grauw. In het Eifel—district ligt de sneeuw bijna zoo hoog als de huizen zelf, en heeft men aan alle kanten ondersneeuwsche gangen moeten aanleggen om met elkander in betrekking te kunnen blijven; wie wil gaan wandelen, kan slechts door het dakvenster weg. Het kolenbrandersdorp Hollerath, dat ongeveer 600 voet onder den waierspiegel gelegen is, midden in een diep dal, had het meest te lijden. Alleen nog de daken der hooge hu zen komen boven de sneeuw uit. Om naar de kerk te komen, hebben de inwoners een tunnel in de sneeuw moeten graven van 40 meters lang en 2 meters hoog, waarin twee maunen gemakkelijk nevens elkander kunnen gaan. Groote ellende heerscht in die ougelukkige streken: de oogst is totaal verloren, alle werk heeft opgehouden, de steengroeven in het gebergte liggen stil, of betalen een zeer laag loon. De dikke laag sneeuw verwarint intusschen den grond en beschut het jonge winterzaad voor de vorst, geeft ouk de noodige vochtigheid en doodt een overgroote menigte schadelijke dieren, wormen en muizen. Ook te Weenen heeft men sedert vijftig jaren zooveel sneeuw niet gezien als dit jaar. Gedurende drie dagen waren de omstreken der stad door de sneeuw afgesloten, en leetden de inwoners alsof de hoofdstad van Oosteurijk was geblokkeerd. Geneele familieu werden onder de sneeuw begraven. Vele personen vonden den dood. Berichten uit de Vereenigde Staten melden, dat in den loop der vorige week, laugs de westzijde van het Rotsgebergte, op de kusteu van den Stillen Oceaan een zware orkaan heeft gewoed, de hevigste storm dien men te San—Francisco ooit beleefd heeft. Op een dier dagen had de storm een snelheid van 82 mijlen per minuutDaken vlogen van de huizen, zwakke gebouweu werden omvergeworpen, de kerken van haar torens beroofd, waggons van de rails ge- sliugerd. Vele personen werden doodelijk gekwetst door het vallen van steenen en dakpannen. Zware regenbuien, die overal sterke overstroomin- gen veroorzaakten en zelfs het verkeer per spoor stremden, vergezelden den storm. Te Los-Angelos heeft een lawine, die van het Rots-gebergte op een dorp in Colorado is gestort, 21 slachtoffers gemaakt. Zekere G. M. Cabe, van Dakota, werd be- ticht zijne vier eerste vrouwen vergifti_rd te hebben. Bij gebrek aan voldoende bewijzen werd hij vrij- gesproken, ofschoon iedereen hem voor schuldig hield. Hij moest zijn laud verlaten en trouwde eene vijfde vrouw. Op zekeren dag betrapte zij hem, toen hij bezig was een poeier in haar drin- ken te strooien. Zij deed, alsof zij van niets wist en verwisselde heimelijk de glazen. Cabe dronk zelf het vergif uit en stierf in de ijselijkste pijnen. Hij bekende nu eerst, dat hij zijne vier eerste vrouwen had vergiltigd. In Londen is tegenwoordig een visschers- vaartuig tentoongesteld, dat niet kan ziuken en steeds als reddiugboot kan worden gebezigd. Het vaartuig is 32 voet lang en kost, buiten de uitrusting voor de vischvangst, 250 pond ster ling, terwijl de prijs van de reddingbooten van de //LifeboatInstitution" 1000 pond is. Grootere booten zouden van 500 tot 600 pond kosteu. Een Parijsche werkman in byouterien, Lecouty genaamd, die goed zijn brood verdiende en sedert 1881 getrouwd was, had de gewoonte's Maandags te gaan visschen. Bij een dezer gelegeuheden landde hij te Alfort- ville in een herberg aan, waar hij op de schoone dochter des huizes verliefd geraakte. Van toen af aan was zijn werklust verdweneuhij wist niets beter uit te denken dan de hand van het meisje te vragen en zich voor te doen als een jongman van goeden huize. Hij overlaadde zijn aangebedene dan ook met geschenken die hij stal. Het vreemde der zaak is, dat hij zijn vrouw zijn liefde voor het meisje beleed en bekende, dat die liefde sterker was dan hij zelf. Madame Lecouty knoopte dit in haar ooren en liet's Maandags haar man niet meer alleen uit visschen gaan. Op de andere dagen der week, als zijn vrouw meende, dat hij in zijn werkplaats was, giDg hij echter naar Alfortville en eindelijk werd de trouw- dag bepaald. Den vorigen avond had hij zijn vrouw bevolen, zijn Zondagsehe kleeren klaar te leggen, z/daar hij den volgenden dag naar een bruiloft moest." Uitgedost, in feestgewaad ging hij dan ook des ochtends de deur uit. Zijn vrouw, door jalousie verteerd en in de meening verkeerende, dat hij te Alfortville een brudoft ging bijwonen waarop hij met het bekende meisje zou danseu kleedde zich en begaf zich naar genoemd dorp. Helaas, zij kwam te laathet huwelijk was reeds gesloten en als een bom kwam zij te midden van de brui loft binnenstormeu. Lecouty, die later in hechtenis genomen werd, is door het 11 of van Assisen wegens bigamie tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het verhoor der getuigen, in dit proces deed nu eu dan het publiek hartelijk lachen, zoo zelfs, dat de president met ontruiming van de tribune dreigde. De oom van het jonge vrouwtje, zekere Gaspard, getuigde o. a. het volgende Toen wij vernamen dat Lecouty getrouwd was, wilden wij hem worgen (gelach). Hem een mes aanbieden le, zeide ik tot hem vHier ongelukkige, neem dit mes en steek je overhoap." Lecouty autwoordde echter: //Met dit mes zou ik mij ver- wonden en niet dooden." //Verdriuk je dan," riep ik. Ge moogt niet meer leven, waarop Le couty autwoordde: //Het is veel te slecht weer om je te verdriuken." Al de bruilottsgasten waren verontwaardigd, en wierpen zich op hem. Onder het vechten wist hij echter te ontkomen en wij hem achterna. Plotseliug bleef hij stilstaan, richtte een revolver op ons eu dreigde vuur te geven, waarop wij aftrokken. Het blijkt dat Lecouty, toen hij zich weer met zijn vrouw verzoend had, met deze overeeugekomen was zelfmoord te plegen, eersi door midUel van kolen- damp en later door in het water springen. Den eersten keer bluschte hij het vuur, omdat hij kolendamp wel wat benauwd vond en de tweede maal vond hij het water te koud. Zijn vrouw riep, als getuige verschenen, decle- mentie van het Hof in en verklaarde zich bereid, haar m u terug te nemen. Zooals wij reeds meld- den heeft zij nog vijf jaren tijd om dit edele plan uit te voeren. Wat men toch voor menschen heeft Een boer in een Fransche gemeente, hoezeer als ver- mogend bekend staande, weigerde betastiug te be talen. Er moest ten slotte tot executie worden overgegaan. De vrek doorstond een geregeld beleg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2