Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2162. VVoensdag 3 Februari 1886. AAHBESTEBraG. Oprichting Kslkblasscherij. 26e Jaargang. AANBESTEDEN: DE SC1I00NE S1RENE. Binnenland. 5,50 6 00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 5,30 5,38 5,40 5,45 5,50 6,00 6,08 6,56 m. 12,00 30 6,00 10 10,20 ,40 5,00 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A,DYEETENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prii° »it bind vcrwchljnt l)in«da«. en Vrijjdnsavond bij deu ullitever P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Keozcn, Burgemeester en Wethouders van IER NEUZEN zullen op Dinsdag, Februari 1886, des voor- middags 11 uren, in bet geineentebuis aldaar, in bet openbaar, bij enkele inscbrijviug, het onderhouden van en doen van herstellingen nan de gebouwen en andere gemeente-eigendorumen, gedurende 1880, met bijlevering der benoodigde materialen. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente secretarie van 3 Februari a. s. en zal alsdan daar verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 0,75. Aan- wijzing zal gescbiedeu op Zatci'dag, 6 Februari a. s., 's inorgens 10 ure. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 28 Januari 1886. Burgemeester en Wbthouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en M' ethouders van i ER N EUZEN, Gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regaling van bet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzakeu maken bekend dat ter geraeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van REIN1ER PLATTEEUW, ora verguuning tot bet oprichten eener kalkblusscherij in twee gebouwen, staande op de kadastr.de per- ceelen sectie C 11°. 2383 en 2384, wijk C 84® en 84b, en dat op Diiisdag, 16 Februari 1886, des voormiddags 11 uren, ten raadbuize dezer gemeente gelegenheid zal worden gegeveu, om tegen het maken dier imichting bezwaren in te brengen en deze mondeliug of scbriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, den 2 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. PEUILLETON. 2) ALPIIONSE DAUDET. „Heeft niemand de ouders zien beengaan vroeg de agent weder. 's Morgens waren zij reeds vertrokkende man achter de kar, de vrouw met een pak in baar voorschoot en de jongens met de handen in de zakken. Zie ze nu maar eens te krijgen. Enkele omstanders gaven luide bun verontwaar- diging te kennen en gingen dan ieder buns weegs. Hij zat daar al van twaalf uur, bet arme kereltje. Zijn moeder had hem op een stoel gezet, zeggende ,/Zoet wezen, hoor1" En van dat oogenblik had hij zitten wachten. Daar hij schreide van den hongerhad de fruitvrouw van den overkant hem in den namiddag een boterham met confituren gegeven. Maar de boterham was al lang op en het schreien was weer opnieuw begonnen. Iiij was dood angstig, het arme kind. Hij was bang voor de houden, die in zijn buurt kwamen snuff Jenbang voor de duisterms die iuvielbang voor al de vreemde menschen die tegen hem spraken Politiek Overaicht. Von Bismarck heeft zicb zeer kras uitgelaten in den Landdag tegenover de Polen. Ilij beweerde, dat de Koning zijne beloften, bij de inlijving van Polen gedaan, onmogelijk kon gestand doen, ten- gevolge van de houding der Polen. De woelingen in Polen werden als gevaarlijk voor Pruisen beschouwd, dewijl zij steeds het buitenland tegen Pruisen in het harnas jasren. Ook bij den Kultur-kampf speelden de Polen, volgens Von Bismarck, eene zeer bedenkelijke rol. Wie den Staat niet wil beschermen en handhaven, kan ook van den Staat niets verwachten. In de middeleeuwen werden zulke lieden, die hun gemeenschap met den Staat ont kenden, in den Rijksban gedaan. Daar het niet gelukt is, de Polen door welwillendheid te wiunen, moet men het Poolsche element naar den acliter- grond dringen en het Duitsche vermeerderen. Dit is de eigenlijke reden van de uitzettingen, en op dezen weg zal de regeering blijven voortgaan, niet- tegenstaande alle besluiten van den Rijksdag Dit is tenminsle duidelnke taal, heel veel klaarder, dan die der ex-co lega's Salisbury en Gladstone in de lerscbe zaak. De Duitsche Rijkskanselier weet, wat hij wil en zegt dat bij tusschenpoozen ronduit, zonder dat juist altijd zijn taal de uitdrukking der gedachte is In deu Rijksdag sprak de grijze Vorst twee uren. Zijne fonkelende oogen sctioten bliksems door de zaal en links en rechts slimrerde hij zijne verwijten tegen lieden, die de eenheid des Duit- schen rijks in gevaar brachten door het aanstoken der partijschap|)en en het in de hand werken van het //Polentum Verder verweet hij deu Duitscher zijne ougeevenaarde vaardigheid om in het vel van anderen te kruipen, vooral in dat van buitenlanders (voorwaar, geen loffelijk geluigenis van den volks- nard). ,/Een Duitscher, die te Parijs is geweest, beschouvvt zicb als een hooger wezen, en als hij drie jaren in Amerika heeft gewoond, en hier terugkomt, zegt bij bij ons aan den overkant," zoo bulderde de Kauselier. Schoppen was troef van begin tot eiude. De blikken zijn voor een oogenblik van bet Oosten afgewend door den val van het Engel- selie Ministerie. Salisbury is niet gevallen naar aanleiding van de beide groote vraagstukken van den dag, de lerscbe kwestie en de ver- houding tot Griekenland, maar ten gevolge van een amendement op de troourede over een punt van betrekkelijk ondergescliikt belang. Klaar- blijkelijk heeft de oppositie het debat over de Iersche kwestie niet durven aanvaar len niettegen- staande de regeering de. verklnringeu in de troonrede gegeven nog had aangevuld met de mededeeling, dat zij een outwerp wilde indieneu tot ouder- drukkiug der nationale liga in Ierland, en dat zij dit door eene nieuwe Iersche landwet zou zijn hartje bonsde als dat van een vogel, die op sterveu ligt. De menigte om hem heen groeide steeds aan, en de agent, wien dit begon te verveleu, had hem eindelijk bij de hand genomen om hem naar het politie-bureau te brengen. „Dus wil niemand hem hebben „Wacht even!" Iedereen keerde zicb om. En men zag een dik, goedig, verweerd gezicbt en een breeden lachen.len moud, die opensing tot aan de ooren reusachtige ooren, waarin koperen ringetjes bengelden. „Wacht evenals niemand hem hebben wil, neem ik hem." Een gemompel van goedkeuring deed zich hooren. Allerlei uitroepen volgden: „Dat is flink!" z/Een mooie daad z/Braaf gebandeld!" Vader Louveau, niet weinig opgewonden door den wijn, den voordeeligen koop dieu hij gesloten had en de toejuichingen die hem ten deel vielen, ging met de armen over elkander gekruist midden in den kring staan. vWelnuWat? Het is niet meer dan na- tuurlijk." Maar deze woorden deden de bewondering geens- zins veiflauwen en de meest nieuwsgierigen volgden hem naar den commissaris van politie. laten volgen. Het debut over de Iersche kwestie was een al te gevaarlijk terrein. En wat de Griekscke kwestie betreft, Gladstone, met zijne dubbelzinnige lofspraak op de Oostersche politiek van Salisbury, had dezen geen verwijt over zijne houding gemaakt. Iti Athene stak men de vlag uit, toen de nederlaag van Salisbury bekend werd, maar eene algemeene raoedeloosheid volgde, toen men aan Gladstone's gebluschte Turkenhaat begon te gelooven. In de troonrede werd o. a. gezegd, dat een ontwerp zou worden aangeboden om den verkuop van landerijen gemakkelijk te ma ken, om daardoor tegemoet te komen, aan de behoeften der plattelands bevolkiugevenzoo ontwerpen tot wegneming der moeielijkheden, welke thans de goedkoope en gemakkelijke overdracbt van land verhinderen en tot leniging van den benarden toestand der armere klassen in de westelijke Hooglanden en op de eilanden van Schotland. Het adres van antwoord bevatte eenen eenvoudigen terugslag op deze woorden, doch Jessie Collings stelde voor, daaraan de volgende motie toe te voegenDoch dit Huis geeft nederig zijn leedwezen te kennen, dat door Hare Majesteit geen maatregelen zijn voorgesteld voor eene oogenblikkelijke liulp, aan deze klassen te schenken, en met name voor het verleenen van gemakkelijke voorwaarden aan arbeiders bij het landbouwbedrijf en dergelijke personen in de platte- lands-distncten om perceelen land of kleine boer- derijen in pacht te krijgen op billijke voorwaarden, zoowel wat het bedrag, als de zekerheid van den duur der pacht betreft." De regeering waarschuwde, dat zij de aanneraing van dit amendement als een votum van wantrouwen zou beschouwen. Gladstone ried tot de aanneming, en met 329 tegen 250 stemmeu werd de regeering verslagen. 74 Parnel- listen stemden tegen de regeering, inaar 39 liber lee scheiden zicb van Gladstone af, Urwijl 70 zich outhielden van stemming. Wat -nu? Gisting en scheuring in de partijen en Parnell is heer en meester van den toestand. Hij heeft den voet op den eveuaar en kan de balans laten kantelen naar de zijde, die hem het voordeeligst toeschijnt. Het miniatuur-standbeeld in gips van dat, hetwelk de Luxemburgsche regeering voor twee jaren deed vervaardigen in brons, en ter roemrijker nagedachtenis van den doorluchtigen en beminden Groothertog en Koning Willem II in de hoofdstad des hertogdoms plaatste, dat pleisterbeeld (naar men meent op de ware grootte), hetwelk op de Intern. Tentoonstelling te Antwerpen in 1885 ieders aan- dacht trok, zoowel om zijn artistieke bewerking, als om zijn uitmuntende gelijkenis, door alien die Aldaar gekomen, moest hij volgens de gewoonte eenige vragen beantwoorden. z/Uw naam?" z/Frans Louveau, mijnheer de commissaris; ik ben getrouwd en goed getrouwd ook, dat durf ik te zeggen, met een vrouw die van zessen kla.ir is, dat verzeker ik 11. En dit is een groot geluk voor me, mijnheer de commissaris, want ziet u, ik ben nu juist zoo heel knap niet, ha, haIk ben geen hoogvlieger. //Frans is geen hoogvlieger zegt mijn vrouw altijd. Hij had zich nog nooit van zijn leven zoo welsprekend gevonden het was alsof de woorden hem zoo maar vanzelf toevloeiden. z/Uw ambacht?" z/Schipper, mijnheer de commissaris, patroon van de Schoone Sirene, een flinke schuit, al zeg ik het zelf, en een equipage.fameus, hoor! Yraag er de bruggewachters maar naar van pont Marie tot Clamecy. Kent u dat, Clamecy, mijnheer de commissaris En daar de omstanders glimlachten, ging vader Louveau stotterende voort z/Een mooie pLats, Clamecy, dat kan ik u zeggen Alios bout, mooi bout, echt timmerhoutde bazen hier wet,en er alios van. Daar ga ik mijn bout inslaan. Ja, ja, dat is mij goed toevertrouwd, al zeg ik het zelf. Ik heb zoo'li juisten blik, zietu! Niet dat ik daarom Koning Willem II hebben gekend, is een paar dagen geleden op last van Z. M. den Koning aan het paleis te Amsterdam in twee groote kisten aangekomen en met groote moeite, aangezien elke kist ongeveer 1000 kilo zwaar was, binnengebracht. Z. M. heeft gelast, dat het beeld zal geplaatst worden in de troonzaal onder de vlag van Chasse, waar het weldra te zien zal zijn. Op de lage landen in Groningen en Drentbe bevinden zich tegenwoordig groote koppels wilde ganzen, die veel schade veroorzaken. Aan velen is vergunning verleend, jacht op deze dieren te maken. Ze zijn echter moeielijk te treffen. Als verdacht van medeplicbtigbeid aan den vermoedelijken moord op L'Amble gepleegd is nog een tweede kelluer, die bij afwisseling te Amster dam en te Antwerpen woonde, naar de celgevan- genis overgebracht. Volgens de Amst. Ct. heeft de recberge nog twee personen opgebracbt als verdacht van mede- plichtigheid aan den moord op L'Amble, ul. den kellner J. H. Elsing, oud 31 jaar, woneude in de Tullingstraat te 's Gravenhage, en S. J., katoen- drukker uit Antwerpen, 28 jaar oud. Elsing stond, volgens het Vad., bij de politie te 's Hage, op wier aanwijzing hij gevangen werd genomen, ongunstig bekend. Hij bad in de resi- dentie vroeger een klein bierhuis. Hoe vele belangen er betrokken en zoo veel mogelijk in onderling verhand te houden zijn bij de dienstregeling der spoorwegen, kan men o. a. eenigszins opmaken uit de omstandigheid, dat niet minder dan 93 vertegenwoordigers van de meeste spoorwegen van middel-Europa en van eenige stoomvaartmaatschappijen deel namen aan de ver- gadering, welke dezer dagen te Hamburg plaats vond, om te beraadslagen over deu aanstaanden zomerdieust, dien men besloten heeft den 1 Juni e. k. te doen aanvangeu. De vergadering over den winterdienst van 1886 87 zal den 16 Juni a. s. te Amsterdam ge- houden worden. De Maas is weder buiten hare oevers ge- treden en staat van dijk tot dijk. De barometer is dalend met regen. Het kwelwater neemt on- rustbarend toe. De meeste polderwegen en ook de provinciale weg naar Osch zijn meer of minder overstrooind. Men schrijft in de N. R. Ct. uit Noord- Beveland Er is alle grond om aan te nemeu, dat dit jaar de verbouw van suikerbieten op dit eiland belangrijk minder zijn zal dan in vorige jaren. De nauwere aaneensluiting der fabrikanten heeft er de boeren ten onzent toesrebracht,, eveneens pogingen tot samenwerking te beproeven. Eenige vergaderingen van belanghebbenden leidden echter niet tot de gewenschte eendracbt. De strijd zal knap ben neen, waarlijk ik ben geen hoog vlieger, dat zegt mijn vrouw gedurig, maar ik heb een juisten blik. Laat ik nu eens zeggen, dat ik een boom neem zoowat van uw dikte met alien eerbied gesproken, mijnheer de commissaris ik sla er een touw om, zoo Hij had al sprekende den agent beetgepakt en een touw, dat hij uit zijn zak had gehaald, om hem heen gedraaid. De agent trachtte los te komen. z/Laat mij tocb met vrede." z/Het is maar om mijnheer de commissaris te laten zien ik draai het touw er zoo ora heen en dan, als ik de maat heb, vermenigvuldig ik vermenigvuldig ik „Waarmee ik vermenigvuldig, kan ik niet meer bedenkenHet is mijn vrouw, die rekenen kan en goed ook. Ja, zij is bij de hand, mijn vrouw." Het publiek vermaakte zich uitstekend en de commissaris zelf verwaardigde zich achter zijn tafel even te glimlachen. Toen de vroolijkheid een weinig bedaard was, vroeg hij z/Waar zult gij dat kind voor opleiden?" »Ik zal geen reuteDier van hem maken, dat is zeker. Renteniers zijn er in onze familie niet te vinden. Maar wel een schipper, een flinke schip- persjongen zooals de anderen." TER \EimSIHK (01 RUT DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1