Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2161. Zaterdag 30 Januari 1886. 26e Jaargang AAXSBESTEBmG. AA1S BESTEDEN DE SCH00NE SIKENE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit blild verschijnt Uinsdnir- en Vrijdagavond bij den uitgever V. Jf. VAN St E SANDE te Ter Neuzen. Burgemeester en Wetbouders van TER ISiEUZEN zullen op Dinsdag, 9 Februari 1880, des voor- middags 11 uren, in bet gemeentebuis aldaar, in bet openbaar, bij enkele inscbrijving, het onderhouden van en doen van kerstellingen nan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen gedurende lbbO, met bijlevering der benoodigde materialen. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente secretarie van 3 Febniari a. S. en zal alsdan daar verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 0,75. Aan- wijzing zal gescbieden op Zatcrdag, 6 Febniari a. s., 's morgens 10 ure. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 28 Januari 1886. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. E»o!itieli Overzicht. In Frankrijk zoowel als in Duitschland wordt thans veel gesproken over het brandewijn—monopolie. I)e bladen z jn er vol van. De kans voor aanneming is in Frankrjk groot, maar in Duitschhnd vindt de alcohol zaak veel bestrijding. Dr. Alglave heeft te Lyon eene voordracbt gsbouden over het alcohol monopolie. Volgens zijn stelsel zou dan zoowel fabrikatie als groothandel volkomen vrij gelaten worden, maar de Slaat zou den alcohol opkoopen om hem aan de tappers te verkoopen, die 10 centimes per glaasje zouden mogen rekenen. De Staat zou alle producten doen onderzoeken en de verderfdijke uit den I andel houden. Prof. Alglave betoogt, dat zijn stelsel 1200 millioen t'rs. netto zal opbrengen, zonder den verbruiker iets te kosten. Misschien is de tijd niet meer verre, dat alcohol- en tabaks-monopolie algemeen toegepast zijn. Als bron van iukomst zijn deze takken van nijverheid niet te versmadm en verbroken evenwicbt in de financien bij alle natien is oorzaak, dat er naar broimeu voor inkomsten gezocht wordt. Italie alleen maakt een uitzondering, de Minister van Financien deelt inede, dat de inkomsten met, 45 millioen zijn vermeerderd, terwijl de uitgaven 9 millioen lager zijn geraamd. Men zal overgaan tot schulddelgiug. Is 't niet om er van te wa- tertanden De verstandhouding tusschen Frankrijk en Spanje FEUILLETON. ALPHONSE DAUDET. 1) Hoofdstuk I. Een onberaden stap. In het Quartier du Temple is een straat, zoo nauw als een goot, waar inodiierplassen en andere onreiuigbeden den weg versperren en een vunzige, benauwde lucht den voorbijganger uit de morsige, donkere steegjes tegemoet kouit. Aan beide kanten verheffen zicb hooge buizen met kazernenvenstertjes en doffevuile ramen zonder gordijnen huizen, waar men aan sjouwers en arbeidersgezinnen kamers verkuurten aan hen, die geen dak hebben, tegen een geringen prijs een slaapplaats voor den nncht inruimt. Beneden alleinaal winkeltjes. Veel spekslagers, wijnbuizeu, bakkers, koomenijneringen, en een slachterij, waar bet uifgcstalde vleesch onoogelijke tinten verloont. Geen rijtuigen, geen fraaie toiletten en wandelaars op de trottoirs, maar wel schreeuwende straatventers, die bet uitscbot der balleu te koop aanbieden, en dichte drommen werklieden, die met hun opgerolde kielen onder den arm de fabrieken verlaten. is er beter op geworden, sedert de Minister van Buitenlandsche Zaken, De Freycinet, den Spaanscben gezant verzekerd heeft, dat de regeering geen revolutionairen of Carlisten aan de grenzen zal beschermen. Naar de Carolinen is bezetting ge- zonden, wanrdoor- de eigendom blijkt en landingen met het doel oin te annexeeren worden voorkomen en de Samoa-eilanden zijn broederlijk gedeeld buiten Kouing Malictoa om. Engeland krijgt Sawai, het grootste, want Engeland is ook de macht'igsto koloniale mogendkeid, het is het wes- telijkste eiland en ligt dus ook het dichtst bij EngelandDuitschland erft het middelste met de hoofdstad Apolo en de haven Apia. Duilschland ligt ook in het hartje van Europa, en Tutamill het oostelijke komt Amerika toe, als ook meer in de nabijheid der nieuwe wereld gelegen. De Koning zelf houdtniets, overigens is alles broederlijk tusschen de drie mogendheden verdeeld, zelfs mag Koning Malictoa er blijven wonen. Dat is nu de nieuwste manier van boedelscheiding, die zonder ruzie afloopt en overal kan toegepast worden bij levende erflaters, die zelf geen troef kunnen uitspelen. De Zieke man aan de Bos- phorus, voor wien de vorsten buigen, zooals den Muzelmannen in Afrika's ingewanden wordt diets gemaakt, kan bier zijn voorland zien. Spraken we elders over onrustige Ieren en woelige Carlisten, in Petersburg zitten de niki listen ook niet stil. Ongeveer drie maanden geleden was de politie door hare spionnen verwittigd, dat in de hoofdstad eene nieuwe mhilisten—vereeuiging was ontstaan en dat een groote slag werd voor- bereid. Daar geen omniddellijk geviar dreigde werd besloten, het plan rijp te laten worden en ile vereenigmg stil haar gang te laten gaan, om op een gegeven oogenblik de samenzweerders des te zekerder te kunnen treffen. Het komplot bad op den hoek van de straten Moscbaiskaja en Klinski Perenlok een buis gebuurd, waarin eene geheime drukkerij werd gevestigd, en een groot aantal nihilistische vliegende blaadjes werden ge- drukt, die in gemakkelijk te begrijpen bewoordingeu waren vervat en voor de boeren bestemd waren de blaadjes werden zoo veel mogelijk verspreid en de politie werkte de verbreiding, met bet oog ou den slag dien men wilde slaan, maar weinig tegen. In de vorige maand werd een ander soort vlug- schrift gereed gemaakthet was eene gei'miteerde proclamatie van Keizer Alexander III aan de boeren, betrekking bebbende op het naderend vijf en twintigj ,rig jubile van de emancipatie der lijf eigenen. In de valsche proclamatie worden den Czaar de bewoordingen in den mond gelegd „Dat zijn ontslapen vader de lijfeigenen van den druk der slavernij bad bevrijd, maar dat de heeren" de vaderlijke plannen van den grooten Czaar weder hadden verijdeld. Hij, Alexander III, werd thans, Het is de achtste van de maand, namelijk de dag waarop de arme gezinnen hun huishuur moeten betalen en de huisjesmelkers, het wachten moede, hen en hunne elleude buiten de deur zetten. Het is de dag, waarop men op wagens en handkarreu het laatste armoedige huisraad verbuist ijzeren ledikanten, wrakke stoelen en talels met de vier pooten in de lucht, waartusschen de gescheurde stroozak en het keukengereedsckap een plaatsje vinden. Het beirint te schemeren. Lamrzainerhand worden de lantarens opgestoken, wier roodgeel schijnsel in de waterplassen en winkelrcimen wrerkaatst wordt. Het is koud en mistig en de voorbijgangers haasten zick hun wouingeu te bereiken. In de goed verwarmde zaal van het wijnhuis op den hoek, staat schipper Louveu tegen de tuonbauk aangeleund en drinkt een glas witten landwijn met een timmermansbaas uit La Villette. Zijn breed, goedig, rood gelaat, verweerd en verschroeid door de zon, plooit zicb tot een Inch, die zijn oorringen doet schudden. „Die zaak is dus beklonken, vader Dubac; gij koojit mijn lading tegen den prijs, dien ik er voor bedcngen heb?" ,/Afgesproken z,Op uw gezmdkeid ffOp de uwe omdat hij evenals zijn vader bet volk lief had, door de adellijke heeren in zijn paleis gevangen gebouden. Thans, naar aanleiding van het jubile, gaf hij den boeren al het land ten gesckenke en zij moesten tegen de u heerenopstaan en naar St. Petersburg trekken, om hem, den Czaar, nit zijn gevangensckap te verlossen." Door deze zoo- genaamde proclamatie werd, beter dan door eenig ander middel, de mogelijkheid geopend ora depu tation van boeren in grooten getale naar St. Peters "burg te doen stroomen, en er eene demonstratie te organiseeren, waarvan de uitwerkiug op den Czaar zelf niet was na te gaan. Naar men weet, werd de plechtige feestelijkbeid die op 3 Maart zoude plaats hebben, en waartoe reeds sedert maanden zoowel van officieele als niet- officieele zijden groote toebereidselen werden ge maakt, geruimen tijd geleden verboden en de dag- bladen mochten met geen enkel woord meer over bet liadereurl jubile spreken. Het verbieden van het nationale feest baarde groot opzien en werd zeer betreurd; thans is echter het raadsel opgelost, waarom het verbod werd gegeveude regeering was bevreesd voor een coup de main van de mhilisten. Staatsblad no. 1 be vat het Kon. besluit van den 10 Januari 1886, tot regeling van den werkkring van den directeur der Staatsloterij en van eenige daarmede sameuhangende onderwerpen. Bij de Regeering is bericht ontvangen, dat Z. M. de Kouing der Belgen een jaarlijkschen prijs van vijf en twintig duizend franken heeft uitgeloofd ter aanmoediging van de uitgave van voortbrengselen van den geest. Krachtens het besluit van Z. M. den Koning der Belgen van 8 December 1885 zal de prijs voor den derden inter- nationalen of gemengden wedstrijd in 1889 toege- wezen worden a'an het beste werk over de vor- deringeu der electriciteit als beweegkracht en als middel tot verlichting, over de toepassingen welke daarvan zijn of kunnen gemaakt worden en over de economische voordeelen welke kunnen voort- spruiten uit het gebruik der electriciteit. De vreemdelingen die aan dezen wedstrijd wenschen deel te neinen moeten hunue werken in druk of in handschrift inzenden voor 1 Januari 1889 aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Open- bare werken te Brussel. De nieuwe uitgave van een gedrukt werk zal niet toegelaten worden dan voor zooverre het be- langrijke wijzigir.gen en aauvullingen behelst en het evenals de andere werken in druk verschenen zij binnen bet tij lvak voor den wedstrijd bepaald, namelijk gedurende een der jaren 1885, 1886, Men klinkt en vader Louveau het hoofd achterover geworpen en de oogen half gesloten, drinkt zijn glas leeg en laat zijn tong tegen het verhemelte klappen. Want nieinand is volmaakt en vader Louveau houdt nu eenmaal veel van een glaasje wijn. Niet dat hij een dronkaard is. Neen, waarachtig niet Moeder de vrouw, die tamelijk bij de hand is uitgevallenzou het hem wel anders leerenmaar wanneer men, zooals de schipper, ziju leven slijt met laden en lossen, de voeten in het water en de hersenpan in de zon dan doet zoo'n glaasje wijn een mensch goed, al is het maar bij wijze van verwarmiugof verfrissching. En vader Louveau, die bizonder goed gemntst is lacht vergenoegd tegen de zinken toonbank welke hem als door een nevel tegenschittert en hem doet denken aan het stapeltje goudstukken, dat hij morgen, na de levering van zijn hout zal opsteken. Een laatste bandslageen enksl glaasje. nog en men maakt zicb gereed naar huis te gaan. z/Dus morgen, zonder fout?" //Gij kunt er op rekenen." N'jen waarlijk, vader Louveau zal niet op zicb laten wachten Hij is veel te veel in zijn schik met den voordeeligeu koop dien bij gesloten heeft. 1887 of 1888. De werken mogen gescbreven zijn in een der volgende talenin het Fransch, het Vlaamsch, namelijk NederLndsch, het Engelsch, het Duitsch, het Italiaansch en het Spaansch. Het werk dat bekroond zal worden, zal in den loop van het jaar, volgende op dat waarin de prijs is toegewezen, in druk moeten uitgegeven worden. De beoordeeling der ingckomen werken zal opge- dragen worden aan eene door Z. M. den Koning de11 Belgen benoemde jury, samengesteld uit zeven leden, drie Belgen en vier vreemdelingen van ver- schillende nationaliteit. In een te Amsterdam gehouden vergadering van belanghebbenden bij het bakkersvak is be sloten de voorgenomen internationale tentoonstelling in Augustus a. s. in Volksvlijt te houden, nu in bet waarborgfonds voor f 12,(100 is geteekend. Als uitvoerend comite werden gekozen de heeren Simons, Heuvelman, Van Etten. Swaneveld en Hubers te Amsterdam, en Van Marken, te Delft, die zich nog twee heeren zullen assumeeren, om daarna nog 24 personen uit binuen- en buitenland te kiezen, die vier sub-commissien zullen vormen. Men zal zicb herinneren dat nu twee maanden geleden, bij een brand op den Kloveniersburgwal bij de Zaudstraat te Amsterdam, bet lijk werd gevonden van den heer L'Amble, en dat de justitie bij baar onderzoek aanleiding vond om aan te nemen, dat er misdaad moord, diefstal en brand- stichting had plaats geliad. In het Handelsblad lezen wij daaromtrent bet volgende: Bij den binnenbrand in bet perceel hoek Klo veniersburgwal en Zaudstraat, laatstleden Maun- dagavond, is door de brandweer, gelijk gemeld, het lijk gevonden van een man. Deze persoon, Heudrik L'Ambie genaamd, oud 40 jaar, van beroep liaarwerker, woonachtig te Ziandam, had het gebeele bovenhuis, ingang beb bende zoowel in de Zaudstraat als op den Klove niersburgwal, ter zij tier beschikking, maar bij k warn er slechts van Zaterdag lot Maandagavond van elke week, fien kamer was geineubeld. In deze kamer smeulde de brand. Er was weinig vlam maar veel hitte, zoodat de verf van de zoldering geheel en al was geblakerd en het lijk van den verongelukte weinig brandwonden had. Door de hitte was het als het ware gestoofd. De brandwachts vonden het lijk, uagenoeg geheel naakt. Het ledikant en het bed waren weinig beschadigd, hoewel stroo- matras en tijk brandgaten vertoonden. De oorzaak van den brand, die overigens in het vertrek niet noemenswaarde schade aanrichtte, bleef in bet duister. De petroleumlamp en het petro- leumtoestel waren in gaven toestand. Maar er zijn ajnwijziugen die doen vermoeden, dat bier een misdaad heeft plaats gehad, en dat de brand is En in de meest opgeruimde stemming van de wereld daalt de schipper naar de Seine af eu loopt in zijn vreugde de voorbijgangers tegen het lijf, evenals een schooljongen, die een goedkeuring in zijn zak thuisbrengt. „Wat zal zij wel zeggen, moeder Louveau, als zij hoort dat haar man zijn lading al kwijt is en er zoo'n mooien prijs voor heeft gemaakt?" Nog een of twee zulke buitenkansjes en men zou zich een nieuwe schuit kunnen nanschaffen en de Schoone Sirene afdanken, want deze begon erg wrak en lek te worden. Niet dat hij iets tot haar nadeel wilde zeggen, neen, het was indertijd een flinke mooie schuit geweest, maar het is nu eenmaal zoo in de wereld, alles verslijt, alles wordt oud en gebrekkig; en vader Louveau voelt ook wel dat hij niet meer zoo vlug ter been is als vroeger, toeu hij nog scheepsjongen was op de vlotten van de marine. Maar wat zou daar te doen zijn? Een troepje vrouwen heeft zich voor een deur verzameld; de voorbijgangers blijven staan praten met elkander en in bet midden staat een agent van politie iets in zijn aanteekenboekje op te schrijven. //Wat is er gebeurd?" Misschien een bond overreden, een rijtuig oin- gevallen, een dronkaard die in de gooCTigtniets bijzonders TER \ELIZEVS(HE (OIRANT. DOOR,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1