Buitenland. La n dbouvvberichten. Aan den grooten wedstrijd, ongeveer 8600 meter, werd door 4 afdeelingen deelgenomen. De uitslag daarvan wasle afd. Van den Berg 9 min. 10 sec., Groth 9 min. 23 3/5 sec.2eafd., Kingma 8 min. 13 sec., Werner (Christiania) 8 min. 16 3/5 sec.; 3e afd., Axel Paulsen 7 min. 40 sec., Bruinsina 8 min. 56 1/5 sec.4e aid., Veninga 8 min. 23 sec., Zijlstra 8 min. 58 sec. Bij de kampritten, welke Zaterdag moesten plaats hebben, en die ten half drie begonnen, is Axel Paulsen overwinnaar gebleven op de baan van 1600 meter. Ziehier de uitslag: Paulsen 3 min. 5 2/5 sec., De Vries 3 min. 6 sec., Bruinsma 3 min. 6 1/5 sec., Van den Berg 3 min. 17 sec., Veninga 8 min. 17 3/6 sec. Op de baan van 3600 meters was de uitslag aldusPaulsen 7 min. 15 sec., Veninga 7 min. 30 sec., Werner 7 min. 32 2/5 sec. en Kingma 7 min. 49 sec. Bij den laatsten rit was Werner eenmaal een oogenblik voor. De snelste rit, die, zoover bekend, ooit gedaan werd, was 1600 meters (met een draai) in 3 min. 8 sec. Titans beeft de championrijder Paulsen dien afstaud (met 9 draaien) in 3 min. 5 2/5 sec. afgelegd. Onze rijders hebben zich trouwens kranig ge- houden. Op de baan van 1800 meters verloor de Deen Groth het tegen Veninga, en moest de Duitscher Hansen het onderspit delven voor Kingma; Bruinsma verloor toen tegen Paulsen, en Zijlstra tegen De Vries. Op de baan van 3600 meter overwon Kingma weer zijn vorigen tegenstander teChristiania, Werner; Bruinsma verloor toen tegen Paulsen, en Zijlstra werd afgereden door Veninga. De Deen Groth werd geslagen door Van den Berg, die in den later gehouden wedstrijd met hindernissen tegen vier Duitsche rijders den vlugsten van hen bijna eene miuuut voorbleef. Het Vaderland deelt op grond van officieele stukken haar daartoe verstrekt, de officieele waarheid mede in zake den publieken verkoop van het portret van Z. M. den Koning met eigenhandig bijschrift, benevens de familie portretten uit de nalatenschap van den heer A. Hoek. Oorspronkelijk hadden de executeurs van den boedel aan den gemachtigde van den heer Mr. J. Hoek te Apeldoorn voorge- steld genoemde voorwerpen uit den boedel te nemen, en dus niet publiek te verkoopeu. Mr. Hoek had daarop geantwoord dat hij niets dan alleen bet portret van zijn broeder, wijlen prof. Hoek, uit den boedel wilde genomen zien, om dit later aan diens zoontje te schenken. Hierin echter werd door de executeurs bezwaar gevonden, daar het bij de be- staande onaangename familieverhouding tusschen Mr. Hoek en diens schoonzuster, oDgerijmd werd geacht, het portret van prof. Hoek aan deze te onthoudeu, om het haar later als geschenk voor haar zoon weer te doen toekomen. Mr. Hoek heeft daarop besloten dat dan ook alles wat tot den boedel behoort, dus ook dit portret, publiek zou worden verkocht. De familieportretten van Hoek, benevens het geschenk van Z. M. zijn uu aange- kocht door den heer Knoote. De andere familieportretten zijn in handen van mevr. Bulkley, de oorspronkelijke geefster, gekomen. Daaronder is ook het portret van haar docliter en haar kleinkinderen. Het Voorhout, de Vijverberg enz. te'sGra- venhage boden eergisternnddag een aangenauin winterschouwspel aan. Tal van arresleden, de een al fraaier uitgedoscht dan de andere, gleden langs de gladde sneeuwbaan voorbij de oogen van hon- derden wandelaars. Inzouderheid boeiden twee sleden de aaudacht, getrokken door schooue paarden keurig met pluimen getooid en wier tuigenbelleijes vroolijk langs den weg klouken en die voortdurend achter elkander bleven. De voorste was de kost- bare arreslede, welke Z. M. de Koning onlangs van de Vorstelijke familie te Arolsen ten geschenke ontving en waarin Z. M. met H. M. de Koningm Toen ik te M or ley afstapte gevoelde ik mij tien jaar ouder dan toen ik slechts eenige uren geleden van daar vertrokken was. Het eerste, wat mij in het oog viel, was de mandmet planten, die daar nog stond. 't Was een hartbrekend gezicht voor mij. Een heer, een vriend van mij, kwam mij te gemoet, en legde zijne hand op mijn arm maar eer hij een woord kon zeggen, rukte ik mij los, stormde het station af en den stoffigen weg op, nauwelijks in staat mijne beenen voort te slepen. Over de brug ging ik en over het grasplein, waar wij dien ochtend samen geloopen hadden. De honden kwameu mij te gemoet springen, maar hun vroolijk geblaf was mij een wanklank in de ooren, en ik stiet de dieren terug. De buisdeur stond open; in de eetkamer vond ik den predikant Sinclair, die stil en ernstig aan de tafel zat. Toen ik binnenkwam, stond hij op en nam beide mijne handen in de zijne, zonder een woord te spreken. z/Waar is zij vroeg ik, met eene heesche stem. ,/Boven," antwoordde hij zacht. ,/Maar gij moet u zoo niet toegeven. Bedaar, eer ge naar boveu gaat." De deur werd geopend en mevrouw Sinclair kwam binuen met eene uitdrukking van innige deelneming op het gelaat. //Heeft mijn man het u gezegd?" vroeg zij. gezeten was, terwijl in de tweede H. K. H. Prinses Wilhelmina met freule Van Heemstra, hofdame honorair, den sledetocht medemaakte. Overal waar de beide sleden passeerden, bleef de menigte eerbiedig groetende staan. Te kwartier over een uur vertrokken, keerden HH. MM. ongeveer te half drie op het Paleis terug. Te Middelburg zal eerlang een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een Roomsch- Katholiek kerkhof, waartoe door een priester, in- boorling van Middelburg, een stuk grond is ge- schonken, terwijl door eene weldadige familie de bouw eener schoone kapel is toegezegd. TER NEUZEN, 26 Januari 1886. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Middel burg, voor de kantons Oostburg, .Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, Mr. P. C. Barbas, adv. en proc., tevens nerkzaam op het parket van den Off. van Just, bij de arr.-rechtbank te Zutphen, wonende te Voorst. Bij Min. res. is, met ingang van 15 Pebr. a. s., benoemd tot commies-outvanger te Clinge (nieuw gevestigd kantoor aan de Gravenstraat) de heer J. P. Vervenue, thans in die betrekking te Roodesluis, en zijn, met ingang van 1 Maart d. a. v verplaatst de navolgende commiezen bij 's Rijks belastingenG. L. Versluis van Walsoorden naar Sluis, J. Ba7en Az. van Sas van Gent naar Wals oorden, J. Willemsen van St. Jansteen naar Sas van Gent, J. Boslooper van St. Jansteen (tijd.) naar St. Jansteen. De van hier naar Londen opgeroepen acht getuigen voor de daar dienende gerechtszaak wcgens de aauvarii.g tusschen de stoomschepen Godiva en Lobelia, zijn nog altoos daar tegenwoordig, terwijl de zaak, door bijkomende omstandigheden, langer tijd vordert dan men zich eerst had voorgesteld, want amende men in het begin dezer week wederom in het vaderland terug te zijn, nu rekent men, volgens hun schrijven, dat het wel midden of einde der week kan worden. Nu eenmaal daar zijnde, pro- fiteert men dan ook van de gelegenheid om alle bizonderheden van die wereldstad in oogenschouw te nemen, waartoe hun bereidvaardig de gelegen heid wordt aangeboden. Niet allerminst zal het buitengewoon schitterend schouwspel, dat de optocht van de Koningin op jl. Donderdag, bij de opening der zitting van het nieuwe parlement, opleverde, de aandacht van onze Ter Neuzenareu getrokken hebben. Gedurende de eerste helft der maand De cember 1885 zijn door het postkantoor alhier de volgeude onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van: Harmen Eestein te Rotterdam, Lam- brechtsen te Antwerpen, Sergusson te Belfast. Door het hulppostkantoor te Axel aan de adressen van: A. J. Hoi, te J. Staal ti Antwerpen. Axel, 26 Januari. Nabij de ronde putten zijn bij den landbouwer V. in den nacht van 24 op 25 dezer kippen gestolen. V. werd opmerkzaam gemaakt door het leven en het geschreeuw der kippen, stond op en zag toen de dieven wegloopen. Hij loste een schot op hen en zette hen een heel eind na, doch het was hem onmogelijk hen te achterhalen. Bij de politie is van dit voorval aarigifte gedaan. Znanislng, 23 Januari. Door het gemeentebe- stuur alhier is in zijne vergadering van den 22 dezer aan mejuffrouw C. B. van der Beek, op haar verzoek, met ingang van den 1 Januari, jl. eervol outslag verleend uit hare betrekking als onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openbare lagere school in den Groote— Huissenspolder, welke betrekking door haar ge durende bijna twee jaren met bizondere takt en onverinoeiden ijver is waargenomen. Het is dan ook te hopeu, dat zij weldra door eene waardige opvolgster moge vervangen worden. Zaaiuslag. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den landbouwer A. Verplanke, wo- Ja," antwoordde ik, het hoofd buigende, //ik ga haar zien." Langzaam en met zachten tred liep ik de trap op, alsof ik vreesde haar uit haar laatsten slaap wakker te maken. Met mijue hand aan de kruk van de deur wachtte ik een oogenblik, met de aandoeningdie mij dreigde te overmeesteren kampende en toen deed ik met een smartelijk gevoel van ontzag de deur open en trad binnen. De kamer was donker gemaakt, en de zon scheen zacht door de neergelaten jalouzieen. De gordijnen van het ledikant wareu dicht, en ik aarzelde een oogenblik eer ik ze met bevende hand openschoof. O, Hemeldroomde ik? Was het eene wreede begoocheling? Of zag ik werkelijk Nelly, die daar lag te slapen met eene kleur op de wangen en haar golvend bruin haar, vochtig als het was, van haar kalm voorhoofd teruggestreken. Met een kloppend hart boog ik mij voorover. Ja zij ademdemijn lieveling was niet dood De geliefde oogen werden opgeslagen en een heldere stem zeide: z/Erank I" Het was mij te moede alsof zij mij uit den doode was teruggegeven met hare zachte warme hand in de mijne, viel ik op de knieen en dankte den Hemel voor de redding van mijne lieveling. Hoe zij gered was, wist ik niet; het was mij genoeg te wetendat zij leefde hare stem weer te hooren en haar in de oogen te zien, die nende in den Aan— en Genderdijkepolder alhier, eene hoeveelheid van ruim HL. ongezuiverde tarwe gestolen. Aangezien de schuur van eene slechte sluiting voorzieu is, hebben de dieven zich gemakkelijk toegang kunnen verschaffen tot den dorschvloer, waarop het graan, ter zuivering, in gereedheid lug. De politie is met de zaak in kennis gestelddoch de daders zijn vooralsnog onbekeud. Z.isuuslig, 24 Januari. Dezen morgen werd de heer Koene, brigadier der Rijks-veldwachtfcrs alhier, ontboden op de hofstede van den landbouwer D. E. Woltert, om aldaar getuige te ziju van een aller- treurigst schouwspel, dat voor onze gemeente tot hiertoe zeker eenig in zijne soort is, en dat vele jongelieden maar ook ouders van kinderen, tot waarschuwend voorbeeld strekken kan. De dienstmeid op genoemde hofstede, nl. P. Roose, had zich gisterenavond met hareu minnaar, met name L. de Bokx, in een kamerlje begeven dat geen schoorsteen bevat. Als middel tegen de koude had zij eene brandende briquetkool medegenomen. Toen zij dezen morgen, zoo men meende, wat al te lang te bed bleef, besloot men haar te wekken. Aangezien men echter geen autwoord ontving en daardoor argwaan bij de bewoners ontstond, werd bedoeld kamcrtje op last van den eigenaar der landhoeve geopend en wat men toen aanschouwde is bijna te vreeselijk om te melden. De lijken der beide jongelieden, die door den kolendamp gestikt waren, lagen als ware schrik- beeldeu op den vloer uitgestrekt. Alle pogingen, door onzen gemeente-arts, Dr. Arends, aangewend, om de levensgeesten op te wekken, waren ten eenenmale vruchteloos. Hij vermocht helaas, alleen den dood te constateeren van een tweetal jeugdige menschen, in den bloei huns levens op zulk eene jammerlijke wijze omgekomen. Hoek. Jl. Donderdag had op het schor nabij den nieuw ingedijkten Vergaertpolder iets plaats, dat wel vermeldingswaardig is. Een schaap- herder was nl. aldaar met zijne kudde, toen hij plotseling verrast werd door het wassende water. Zoo spoedig kwam de vloed op, dat hij, zijne schapen en zijn hond in 't water stonden en hij geen kans meer zag den oever te bereiken. De veermau J. Verhe'jke Pz., die van verre het gevaar zag, waarin de herder E. de Bok van de zg. Posthoorn, gem. Philippine, verkeerde, roeide met zijn boot er heen, nam een paar schapen met den herder in de boot en bracht deze behouden aan wal, terwijl als door instinct alle schapen, behou- deus den, dat te ver was, hem tot aan den dijk zwemmende volgden. Ook het afgedwaalde werd underhand door hem gered. 't Een en ander ge- schiedde in 't gezicht van vele toeschouwers aan de haven van Philippine. Eere den wakkeren veerman Verheijke Koewiicllt. Dat menige anecdote wordt gefa- briceerd en vele snedige geze^den uit de lucht worden gegrepen is eene bekende waarheid. Het volgende is echter uoch gefabriceerd, nocli uit de lucht gegrepen. Alhier werd in de vorige week het jaarliiksche feest gevierd der raaatschappij St. Sebastiaan, waarvan onze geachte burgeineester de heer C. Dierick voorzitter is. Deze nu had ten verleden jare beloofd, dat voor het geval de leden der maatschappij hem ten zijnen huize kwamen uit- noodigen om het feest te beginnen, hij alsdan eene voile ton bier zoude cadeau geven. De voorzitter had dit gevalletje geheel vergeten, doch alzoo niet de leden, want nauwelijks was de feestdag aangebroken of van in den vroegen morgen be- gaven zich de leden naar de feestzaal in bange verwachting of de voorzitter niet reeds ter feestzaal zoude aanwezig zijn, doch gelukkig neen Dadelijk z:ch ten huize van den voorzitter aangemeld heb- bende, herinnerde deze zich spoedig de gedane belofte en wilde die dan ook volbrengen. Toen alien zich des middags aan den welvoor- zienen disch zich te goed deden, nam de voorzitter het woord en gaf te kennen dat hij bereid was zijne vol tranen schoten toen ik haar vertelde wat ik gevoeld en geleden had, sedert wij elkaar verlaten hadden. Na de eerste blijde verrassing vroeg ik hoe zij gered wasen weldra was mij het raadsel opgelost. Eenige spoorweg-arbeiders had den haar kreet gehoord en waren, juist op het oogenblik toen mijn reisgenoot mij tegenhield en terugtroktot bare redding toegeschoten. Zij hadden haar dadelijk naar huis gedrageu, en daarna den predikant en zijn vrouw gehaald. Jaren zijn sedert dien tijd verloopenmaar nog dikwijls deuk ik aan die verschrikkelijke reis met den sneltrein van 8,30, en dan zie ik met een hart vol dankbaarheid naar Nelly, bloeiend en schoon als altijd, terwijl onze kinderen vroolijk om ous heen spelen. En volmoedig zeg ik weder, dat ik een gelukkig en tevreden man ben. Maar dat telegram, dat de aanleiding was tot deze tragische geschiedenis met een blij einde is daar niets meer van te zeggen? vraagt men misschien. Niets anders, dan dat het ongeluk aan John overkomen van zoo weinig beteekenis was, dat hij vernemende welk eene ramp ons bijna getroffen had, ons binnen een week kwam bezoeken. EINDE. belofte te volbrengen, het gevoelen der leden wilde inwinneu met betrekking wanneer de ton bier verlangd werd. Zooals net trouwens meer gaat wilde de een nu, de andere dan, zoodat de voor zitter ten slotte zeideKom wij zullen er een einde aan maken, de ton worde hier in ons midden gebrachi dan kan elke daarvan zooveel drinken als hij krijgen kan. De daad bij hot woord voe- gende gaf hij aan iemaud bevel om uit de brouwerij de ton te halen. De vreugde en verwachting laat zich niet be- schrijven, menige proever zag reeds reikhalzend naar de deur en, ja, daar treden de 1 Ojarige zoons van den heer voorzitter en van P. van Hove in brouwerstenue de feestzaal binnen te zamen een tonuetje dragende waarvan de inhoud nog geen liters bedroeg. 1 0 voorzitter verzocht de sierlijke toespraak, dit gezondheid van Papa - Het zoontje van den heer leden in eene korte doch vaatje te ledigen op de Tableau Dat alles was zoo netjes uitgevoerd en gedurende den morgen zoo stilletjes door den heer voorzitter bewerkt dat bij het einde van het tooneeltje een davereud bravo door de feestzaal weerklonk, zoodat er geen enkele proever zelfs de lip iiet hangen. Ten slotte verklaarde de voorzitter dat hij nu op een anderen dag de leden zoude ont- halen en dan de ton hare voile grootte zoude hebben. Borssele, 25 Januari. De heer J. A. van Tuijnen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Bezooien bedankt. ~RECHTSZAKEN.~ Arrondissemeiits-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Jan. het volgend vonnis uitgesproken N 8., huisvrouw van P. P., werkster wonende te Overslag, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 8 dageii gevangenisstraf. S. K., dienstbode in de societeit De Har- monie te Dordrecht, meende een middel gevonden te hebben om in deze dure tijden op goedkoope wijze een uitzet bij elkander te krijgen en daarna met den uitverkorene haars harten in het huwe- lijksbootje te stappen. Tijdens zij nl. van 1 Mei tot November in dienst was van den kastelein J., ging zij op verschilleude tijdstippen de zakken van kleedingstukken van haren meester, van diens dochter, ja zelfs van h-ire medebedienden onder- zoeken en kwam zoodoende in het bezit van behalve wat nog in het duister verseholen is ge bleven 5 muntbiljetten van 10, van 6 gouden tienguldenstukken en van 2 guldenstukken, voor welk geld zij verschilleude goederen aanschafte, als kast, foruuis met toebehooren, ondergoed, muts en mantel, gouden en zilveren sieraden enz., al welke goederen ter terechtzitting aanwezig waren ja zelfs had zij aan haren aanstaande _/10gegeven om de huwelijkspapieren te bekostigen. Doch helaas die zouden vooreerst nog niet gebruikt behoeven te worden, want de arm der justitie had haar voor tijd oinvat en als dievegge in loondienstbaarheid stond het dienstmeisje jl. Vrijdag voor de Dordtsche rechtbank terecht. Volledige bekentenis werd door haar afgelegd. De subst.-officier requireerde 3 maanden celstraf. Den 9den Eebruari zal voor de rechtbank te Middelburg de openbare behandeling plaats hebben van de zaak tegen A. Aalbregtse te Borssele, beschuldigd van gewelddadige verwonding gepleegd op de weluwe A. R., in den nacht van 22 Sep tember 11. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vec op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 65 ceutimeu tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 75 centimen tot fr. 1,30; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,92. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,20 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,53; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,27Thielt fr. 4,32; Deinze tr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,93 en te Brugge fr. 3,93. Yoor de correctioneele rechtbank te Brussel is Vrijdag het proces begonnen tegen den burggraaf Dupleix de Cadignan. Aan de persoonlijkheid van den beklaagde en aan zijn relatien met een Kamerlid (Van der Smissen), die voortduurde totdat Dupleix had getoond wie hij was, ontleent dit geding zijn belang. 't Is op zich zelf een oplichterij op groote schaal, zooals men er meer aantreft. Maar Dupleix is geen gewoon beklaagde. Hij stamt af van een der oudste adell jke familien in het zuiden van Prankrijk; van vaderszijde is hij verwant aan de Bourbons en door twee takken van moederszijde, aan de grootste familien van Engeland, waar zijn overgrootvader een wijkplaats had gezocht, na de exueutie van Lodewijk X\ I, wieu hij getrouw was gebleven tot in zijn laatste oogenblik. Ge-urende den revolutietijd van 1793 werden al de goederen der fa nilie geconfi. queerd, maar de bevolklng had z<5o groote vereering voor de familie De Cadignan, dat het kasteel vau Eusoules (waar de beklaagde in 1858 het levenslicht zag), door haar werd terug- gekocht, zoodat de trouwe vriend van Lodewijk :^3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2