Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. UNBESTEDISG. No. 2160. Woensdag 2? Januari 1886. 26e Jaargang. De sneltrein van 8,30. liinnenland. 5,30 5,38 5,40 5,45 5,50 6,00 6,08 6,56 8,13 8,25 9,03 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 10,00 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad Terschijnt Uinsdag. en Vrijdagavoud bij den uitgcver P. Jl. VAN D E SANDE te Ter Keazen. Namens GEDEPUTEERDE STATEN van ZEE- LAND, zal Donderdag 18 Februari 1886, voorm. 10 ure, in de Abdij, worden aanbesteed Het uitvoeren van buitengewone herstellingen aan eenige water- staatswerken en wegen, in drie perceelen, te weten Ie perceel. Steiger van Stavenisse. He Steigerdam aan het Catsclie veer. Ille h Wegen van den Rijks grooten weg bij Breskens naar Groede en van Groede naar Nieuwvliet. De aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijvmg en voorts zooals in het bestek is bepaald. De inschrijvingsbiljetten moeten ingeleverd wor den vdor 17 Februari 1886, natn. 3 uur. Het bestek ligt ter lezing ter provinciate griffie, bij den Hoofd-ingenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg, bij de Ingenieurs te Zierikzee, Goes en Ter Neuzen, en verder op de plaatsen waar dit gebruikelijk is. Het is verkrijg- baar bij U. F. Acer Zoon te Middelburg. Aanwijzing Douderdag voor de besteding. Nndere iulichtingen zijn te bekomen bij den Hoofd-ingenieur voor de werken in het algemeen, en verder voor het Ie perceel bij den Ingenieur te Zierikzee en den Opzichter te St. Maartensdijk. lie bij den Ingenieur en den Opzichter te Goes. Hie bij deu Ingenieur te Ter Neuzen en den Opzichter te Breskens. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. JPolitieli Overzicht. De politieke thermometer in't Oosten daalt weder. Griekenland en Servie weigeren aan den eisch der groote mogendheden toe te geven om tot demo- bilisatie van het leger over te gaan. Griekenland's eerste Minister dreigt zijn outslag te nemen, als zijn Koning aan de wenschen der mogendheden gehoor geeft, alsof de mogendheden op zoo'n dreigement in de schelp zullen kruipen. Servie beweert, zich op alle mojelijke gebeurtenissen te moeten voorbereid houden, terwijl Bulgarije de soldaten in 't geweer moet houden om tegen eeu verraderlijke iuval van Milan beveiligd te zijn. Rechts en links wordt oorlogsmaterieel besteld, FEUILLETON. NAAR HET ENGELSCII. Zou die sneltrein dan nergens ophouden? Ein- delijk, ja hield hij aan een station stil. Duizelig en zonderling verbijsterd stapte ik uit z/Laat mij bij u blijven," zeide rnijn reisgenoot, die mij het leven had gered. ,/Neeu," antwoordde ik. „Gij kunt mij niet helpen; maar niettemin dank ik u. Ik zal op den retourtrein wachten - ik wil liever alleen zijn." Hij drukte mij de hand en de tranen stonden hem in de oogen. „Ik wil u geen preek houden," zeide hij, //maar bedenk, dat Hij, die de beproeving toezendt, ook de kracht geeft om ze te dragen." Ik heb hem nooit weergezien en nooit geweten wie hij was; maar den indruk, dien deze weinige ernstige woorden op mijn vertwijteld hart maakten, zal ik niet licht vergeten. Waggclend, als iemand, die pas van een zware ziekte hersteld is, hep ik het perron op en vroeg wauneer de eerste retourtrein aankwam. Er moet zeker iets vreemds in mijn voorkomen geweest zijn, alsof men over voile geldkisten heeft te beschikken, de arme Sultan doet ook mee, laat paarden en kanonnen en manschappen aanvoereu en houdt dagelijks raad met de bevelhebbers van vloot en leger. Intusschen loert de Beer op zijn prooi. Over de Bosphorus, in Armenie, wordt de niet-moham- medaansche bevolking voortdurend door geheime agenten opgeruid en terzelfdertijd biedt de gezant des Czaars eene nota aan, in welke de Porte wordt aangemaand om in Armenie de hervormingen tot stand te brengen, die door het tractaat van Berlijn zijn voorgeschreven. Alexander de Battenberger gaat intusschen voort met het regelen der binneiilandsche aangelegenheden alsof de vereeniging van Oost-Rumelie en Bulgarije een voldongen feit zonder tegenspraak was, hetgeen in Stamboel natuurlijk met tegenzin wordt aan- schouwd. De overwinnaar maakt er zich volstrekt niet ongerust over en stelt zich voor, de vereeniging en de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland en Turkije tegelijk tot stand te brengen. Nu, als de Battenberger dat gedaan krijgt, is hij een even knap diplomaat als veldheer. Victoria heeft de zitting van het Parlement geopend. Op den weg van Buckingham Palace naar Westminster waren 4000 Londensche politie agenten opgesteld. Zoodra. de Koningin had plaats srenomen, werden de voorzitter en de leden van het Lagerhuis uitgenoodigd om binnen te komen. Daarna ontving de Lord Kanselier, knieiend, uit de handen van H. M. de troonrede, welke hij aan de vergadeiing voorlas. Eerst werd gewezen op de vriendschappelijke betrekkingen metde mogendheden vervolgens op de grensregeling in het land des Emirs; op deu opstand in Oost-Rumelie, die eene wijzigiug van het tractaat van Berlijn noodig maakt met eerbiediging der wezenbjke rechten des Sultans op de verzekering van Egypte's verdediging en vasiheidop de noodig geworden annexatie van Birma; op de overeenkomst met Spanje, waarbij het aan Enyeland voor zijn handel al de rechten toestaat, welke Duitschland zijn verleeud, enz. De zinsnede over de Iersche beweging was niet de minst belangrijke en bevatte in duidelijke bewoordiugen den tegenzin omtrent elke wijziging der wet, welke de staatkundige eenheid van beide landen regelt. In het Hoogerhuis verklaarde Salisbury, dat de Regeeriug vast besloteu was een einde te inaken aan den niet alleen voor Engeland gevaarlijken, maar voor den naam des rijks, als beschaafden staat, schandelijken toestand. Ra ra wat is dat „Als Cyrus de Halys oveitrekt, zal hij aan een groot lijk een einde inaken," zoo luidde de Delphische orakeltaal in 't oor van Croesus. In het Lagerhuis sprak Gladstone over de Iersche kwestie, zich voorbehoudende zijue inzichten te zullen openbaren, zoodra de regeeringsontwerpen want al spoedig was er een groep om mij heen en niemand vroeg mij of ik ziek was. nDe eerste retourtrein, mijnheer?" zeide de sta- tionchef, die kwam aanloopen, ,/2,15, mijnheer" 't Was nu pas tien uur dus langer dan vier uren wachtenWas hij er wel zeker van, dat dit de eenige trein was? In zulk een gemoeds- toestand kon ik toch geen vier uren wachten Ran ik hier geen rijtuig krijgen?" vroeg ik, verlangend rondziende. „Het kan mij niet sche- len wat het kost, als ik maar naar Morley terug kan gaan. „Al zoudt gij er duizend pond voor willen be- talen, mijnheer, is er geen rijtuig te krijgen ze zijn alien naar de wedrennen." „Gaat. er dan geen goederentrein of zoo iets? Ik moet terug." ,/Om een uur gaat er een beestentrein, zeide een kruier. //Als uwe zoo'n haast hebt, zullen ze u raisschien wel op de locomotief willen mee- nemen. In mijne betrekkelijke blijdschap over dit be- richt verbaasde ik den Ier door vijf shilling in zijne hand te laten glijden en hij was uitbundig in zijne dankbetuigingen. Ach, als de goede man eens geweten had hoe zielsfolterend het voor mij was, toen hij, in zijne uitbarsting van dankbaar eid, 's Hemels zegen inriep over mijn vruuw, als ik er eene had Mijne vrouwO Nelly, Nelly! Haastig keerde zijn ingediend. Hm! Voorzichtig als de slangen en oprecht gelijk de duivel. Over het kanaal zitten de partijen elkander evenzeer in 't haar, vooral de buitenlandsche poli- tiek speelt in de Kamer een rol van belang. De bewoners van Mauritius, een der Maskarenen ten Oosten van Afrika, hebben een petitie ingezonden, der Fransche regeering verzoekende hare troepen niet van Madagascar terug te nemen, omdat eene steeds toenemeude verhuizing derwaarts de bescher- ming eener Fransche legermacht vordert In Achter- Indie zal het Fransche leger van 22000 man op 10000 terug gebracht worden. Yelen meenen dat men daar door zachtere middelen de orde zal kun- nen herstellen. Met Spanje is men in Parijs niet op recht vriend- schappelijken voet. Het is der regeering te Madrid een doom in T oog dat Zorilla onverhinderd zijue samenzweringen op Fransch grondgebied voortzet. Zelfs beschuldigt men de Fransche regeering van onvoldoend toezicht op de handelingen der uitge- wekenen aan de grenzen. In Spanje zelf ontbreekt het ook niet aan intrigues om de populariteit der regentes te oudermijnen en de regeering te bemoeie lijken. Spanje blijft een ongelukkig land, eene vruchtbare woestijn, waar alleen woeling en partij- schap welig tieren. Het bezoek van Dr. London aan Z. M. den Koniug heeft, naar de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. bericht, zeer bevredigende uitkomsten opgeleverd. Op dit oogenblik is Z. M. zeer wel. De kwaal des Rollings is sedert verleden jaar niet verergerd en levert geen reden tot groote bezorgdheid op, mits Z. M. slechts wandelt en zich ook verder naar de voorgeschreven regelen gedrage. Dezer dagen is eene buste van de Roningin door den te Amsterdam wonenden beeldhouwer L. von Netzer geboetseerd. Daar de hoofdstad des Rijks de gelegenheid mist om dergelijke kunstwerken te doen bakken, worden zij hiertoe in deu regel naar Gouda verzonden. Zoo deed ook de beer Yon Netzer. Maar welk een teleurstelling oudervond hij, toen hem bericht werd, dat de buste, die reeds op de Goudsche schuit stond, in stukken gebroken en de wellickt maanden lange arbeid zoo goed als vruchteloos geworden was. Met het herstellen van het beeld zal ongeveer eene maand gemoeid zijn. De kuustenaar zal, te- genover het Goudsche veer, zijne rechten op scha- deloosstelling doen gelden, en heeft als raadsman den procureur Boas gekozen. Toen Axel Paulsen eenige dagen geleden, als ik mij om en begon het perron op en neer te loopen. Drie lange urenfloe moest ik die door- komen? Gedurig liep ik heen en weder in deu gloed van de Juli—zon, die al hooger en hooger aan den onbewolkten blauwen hemel rees, alleen met mijne gedachten. Traag verliep er een uur. 't Was elf uur. Nog maar drie uren was het geleden, dat ik Nelly in de heldere, teedere oogen had gezienNu was zij dood en nooit zou ik weer de aanraking van haar zachte hand voelen, nooit weer het geluid harer stem hooreu. Het scheen mij eene eeuwig- heid toe sedert ik haar verlaten had, en toch het nog maar drie uren geleden, dat was wij naast elkauder op de brug gestaan en in het water gezien hadden. Ach, weinig vermoedde Nelly toen, dat de rivier zoo spoedig haar graf zou zijn Nog maar drie uren en het scheen reeds alsof ik een nieuw leven begonnen was. Was dit het begin van het nieuwe leven zonder haar de eerste van de vele dagen, die voor mij zou- den aanbreken, om mij niets anders dan droef- heid en ellende te brengen? Mijn geheel leven zou voortaan niets meer voor mij zijn dan de herinnering aan een witten steen op het kerkhof, het graf, waarin ik mijne geknapte lelie had nedergelegd. 't Was kwart voor een geworden. De trein zou spoedig aaukomen. Die laatste vijftien rninu zijn meening had te kennen gegeven, dat glazen onderstellen oneindig meer dan de gewone ijzeren voor schaatsen voldeden, en hij daarmede, met het oog op het vlugger rijden, een proef had genomeo, toen konden de liefheb'oers het praktische van die proefneming maar niet begrijpen. Toch kon de heer Frans Jonkers, te Breda, zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen, en alras werden naar de N. Bred, en Oosterh. Crt. medededt, door hem, zij het dan ook met gebrekkige hulpmiddelen, een paar zulke glazen schaatsen samengesteld, die iu tegenwoordig- heid van getuigen proefondervindelijk hebben be- wezen, dat het denk beeld van Paulsen alleszins uit- voerbaar is, en dat de glas-industrie weldra een belangrijke afneming door het ijsvermaak zal vinden. Zijn wij goed ingelicht, zegt het blad, dan heeft de heer Jonkers enkele types van onderstellen naar een glas-fabriek gezonden, waar zij, op aanwijzing van den ontwerper, zullen worden gegoten. Opmer- kelijk is het, dat het zeer tijdrooveude slijpen en modelleeren van het glas, zoowel als de overige deelen der proefschaatsen, door den heer Jonkers zelven zijn verricht, waartoe hij natuurlijk nooit eenige opleiding heeft genoten. In de schaatsen- rijderswereld en den daarbij betrokken handel kan dit daarom zeer wel mogelijk spoedig eenige evolu- tie brengen. Men schrijft uit Rozendaal Het beetwortelsuikerfabrikantenbond (lste district Zeeland) heeft besloten den prijs der beetwortelen van f 10 op 9 terug te brengen, echter met dien verstande, dat de leden van het Bond, welke nog onderhandelingen voeren, eerst 28 Januari a. s. verplicht zijn dit besluit in toepassing te brengen. De prijsverhooging tot f 10 heeft dus slechts voor korten tijd gegolden. Het zal nu aan de laudbouwers, die besloten hebben niet beneden dien prijs te zullen contracteeren, zijn om te toonen, dat hun besluit onwankelbaar vast staat, en dat de verschillende vergaderingen op de dorpen gehouden geen comediespel zijn geweest. Yrijdagavond 8 uur 50 minuten seindemen uit Hamburg Aan den eersten wedstrijd op schaatsen, twee en half maal de baan of omstreeks 1600 meter, werd door 13 mededingers in 6 afdeelingen deelgenomen, waarna de snelste rijders van elke afdeeling nog tegen elkaar te rijden hebben. De eerste afdeeling vormden twee Hamburgersde tweede A. van den Berg (Nederland) en H. Feggers (Hamburg)de derde T. B Veniuga (Nederland) en Th. Groth (Ropenhagen)de vierde Axel Paulsen (Noorwegen) en Pieter Bruinsma (Nederland)de vijfde De Vries en Zijlstra uit Nederland, en de zesde B. Ringma (Nederland), C. Hausen (Hamburg) en Straathuis (Nederland). De eerstgenoemde in elke afdeeling was telkens de winner. ten waren de ergste van alien; de tijd scheen stil te staanmaar eindelijk hoorde ik in de verte het gerommel van den aaukomendeu trein. Er kwam wat meer leven op het station, en de lange bees tentrein kwam in 't gezicht en hield stil. Ik trad naar den machinist toe. ,/Daar hebt ge een souvereign. Wilt ge mij op de locomotief laten meerijden tot Morley?" z/Met alle genoegen mijnheer, stap maar op was fluks het antwoord. z/Het scheen alsof die trein nooit zou afrijden, alsof er iu 't oneindige waggons aangehaakt werden en locomotieven heen en wederreden; maar ein delijk zetle de trein zich in beweging, en weldra had ik dat afschuwelijke station achter den rug, waar ik drie van de elleudigste uren in mijn leven had doorgebracht. De koeltedie tegen mijn voorhoofd blies bracht mij een weinig tot bedaren. De beweging was aangenaam alles was beter dan te wachten en toch scheen er aan die twee uren op de loco motief geen einde te zullen komen. Toen wij eindelijk Morley al meer en meer naderden, schenen mijn oogen door eene akelige aantrekkingskracht aan die noodlottige plek geboeid te word en. Met mijne tandett op elkaar •gekleind,. tuurde ik naar dien kaut. Er stond een groepje menschen op den oever. Haar lijk was dus zeker gevonden, alles wat er van mijne Nelly overbleetEen duizeling overviel mij een oogenblik. IS.' (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1