Buiteniand. (jiemengde berichten. deed bijna allerwege de sneeuw veidwijnen en overgoot Hamburgs straten met een chocolade- bruine dikke pap. De schaatsenrijders treurden, maar de bemanning der Hamburger Alsterstoom- bootjes juicbten, want nadat twee dagen lang de flotille van 16 bootjes in het ijs beklemd was geweest konden zij weder den dienst hervatten. Gelukkig is er verandering in het weer gekomen in den afgeloopen nacht vroor het weer stevig. De ijsbaan is er door het een en ander dan ook werkelijk op verbeterd en baron De Salis die hedenmorgen, in stede van gisteren avond, met Arie van den Berg arriveerde en zich reeds den- zelfden morgen op de ijsbaan bevond, was ook van gevoelen dat het ijs zeer goed was. De schaatsen van onze rijders trokken algemeen de aandacht en toen Van den Berg zich van een zijner schaatsen ontdeed en haar den president der ijsclub aanbood ging ze van hand tot hand. De gebroeders Axel en Edwin Paulsen waren evenals Werner op het terrein aanwezig. De beide Paulsen zijn van tengeren lichaamsbouw en eer klein dan groot van gestalte te noemen. Werner is steviger gebouwd. Hij is doofstom, toch is het hem sedert het vorige jaar gelukt eeriige woorden te leeren uitspreken. Hunne schaatsen waren niet ongelijk aan de Eriesche> maar Lauger. Hedenavond komen de overige Hollanders, de rijders uit Weenen komen niet, daar er te Weenen ook juist een schaatsenwedstrijd gehouden wordt. Curtis is nog niet gearriveerd maar zal toch komen. Vrijdag heeft te Ostende terecht gestaan de schipper van de Belgische visschersloep no. 136, genaamd Francois Aghterslagh, aangeklaagd van het vernielen van haringnetten van den logger Koole- mans Beynen, van Vlaardingen. Daar een der getuigen ontbrak moest de behandeling uitgesteld worden tot den 29 Januari. TER \EI ZE\, 19 Januari 1886. De aanvaring in de maand Juni 11. in de haven alhier, tusschen de Engelsche stoombooten Godiva en Lobelia, uit zee biunengekomen, waarbij laatstgenoemde stoomboot averij bekwam, heeft tusschen de assurautie—maatschappijen of reederijen eene procedure ten gevolgc gehad, die nog altijd hangende is. Reeds in November voor de rechtbauk te Hull behandeld moet nu die zaak aanstaanden Vrijdag, 22 dezer, Voor het hoogste ressort te Louden dienen. Ten einde getuigenis in die zaak voor het hof aldaar af te leggen, zijn daartoe van hier acht personen opgeroepen, namehjk vier rivierloodsen van het Hollandsche en Belgische loodswezen, een beambte van den Rijks-waterstaat en drie sloeproeiers. Op morgen, Woensdag, zijn die heeren voornemens dit niet alledaagsch reisje, deels over Antwerpen, per Londensche stoomboot, deels via OstendeDover, te aanvaarden, natuurlijk tegen aangeboden billijke vergoeding van kosten voor de reis, verblijf en verlet. Het zeggen is dat er van Vlissingen ook een zeeloods als getuige is opgeroepen. De Engelsche stoomboot Rosa is gisteren naar Goole teruggekeerd in ballast, na te Gent de lading gelost en het bekomen lek in de machine- kamer voorzien te hebbeu, om te Goole in het drooge dok verder nagezien te worden. Door den hoogen waterstand in de polder- landen van Belgie, met name in Oost—Vlaauderen, heeft men van Zaterdag tot hedeu het kanaal alhier reeds driemaal afgetapt. De bevolking van Ter Neuzen beliep op 31 December 1849: 2772 personen, en op dat tijdstip in 1885: 5556 personen, alzoo in dat tijdvak verdubbeld. Gedurende de tweede helft der maand Nov. jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van voor stugge muildieren. Dit ougeluk had allerlei soort van noodlottige gevolgen en hoewel Suit Maarten voorbij was, zoo waren Claudius en Rosina nog niet getrouwd, toen zij twee maandeu later getuigenis voor de rechtbank te Aix moesten afleggen. Rosina had rondweg geweigerd te trouwen, omdat zij vermoeddedat Claudius onmogelijk vreemd kon zijn aan den raoord van den reiziger. Paul lag geruimen tijd ziek in zijn gevangenis en toen de instructie van zijn proces begon, had al zijn lijden, had al de zielsangst, dien zijn nood- lottig avontuur hem veroorzaakte, diepe sporen bij hem achtergelaten. Menigeen, die hem vroeger had gekend, werd voor hem gebracht, maar nieraand herkende hem meer. Een moeder alleen zou hem misschien in den staat, in welken hij verkeerde, nog herkend hebben. Omdat Paul ecliter geen moeder meer had, zoo vestigde hij nu al zijn hoop op Cecilia. Toen de dag gekomen was, op welken hij met haar geconfronteerd moest worden, ver- zamelde hij al zijn krachten, al zijn heriuneringen, omdat hij wel inzag, dat zijn laatste hoop op behoud op het spel stond. Hij trachtte voor een spiegel aan zijn gelaat de oude uitdrukking weer te geven; hij bestudeerde zijn houding en zijn ge- baren, opdat hij zooveel mogelijk zou wezen wat hij geweest was. Cecilia verscheen voor hem en den rechter. Zij was bleek en treurig. Toen zij hem aankeek, kon zij haar afschuw niet onderdrukken, omdat zij dacht, dat zij voor den moordenaar stond van Paul Hubert. Hij sprak haar aan, terwijl hij ongelooflijke pogingeu deed voor het ©verwinnen ran zijn stamelen en voor het weer- B. Lammers, Amsterdam; J. van Wageningen, Oude Tonge; Louis Sallens, Door het hulp- kantoor te Zaamslag aan het adres vanC. v. d. Velde, Hilversum. In het vorige jaar zijn te Vlissingen 81 zeeschepen binuengekomenwaaronder 24 voor Middelburg. Zaamslag. In de maand Mei van het vorige jaar werd de heer J. Wisse Jz., timmerman alhier, bij besluit van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, ontslagen uit zijne betrekking als ontvanger van het diakonie-armbestuur, op srond, dat de arinenfondsen niet toelieien, er een'gesalari- eerden administrateur op na te houden. Dit ontslag was bepaald op ultimo December 1885. Of intusschen de finantiecle toestand der armenkas aamnerkelijk verbeterd is, of men tot de overtuiging is gekomen, dat, met het oog op de jaarlijksche wisseling des kerkeraads, een bezol- digd ontvanger voor de armen niet kan gemist worden, dan wel, of men van wege hooger bestuur tusschenbeide gekomen is, dit alles doet weinig ter zake. Opmejkelijker en belangrijker is het feit, dat thans de kerkeraad in zijne jongste vergadering het besluit genomen heeft, genoeraden ontvanger in zijne betrekking te handhaveu en hem de administrate van bedoeld armbestuur, welke steeds van stipte nauwkeurigheid getuigde, bij ver- uieuwing op te dragen. Zaamslag, In den nacht van verleden Donderdag op Vrijdag, ongeveer tusschen 11 en 11| ure, werden de bewoners van de hofstede van M. Riemens, terwijl zij nog niet ter rust waren, door het aanslaau van den waakhond opmerkzaam ge- maakt, dat er onraad op het erf was. Bij onder- zoek bleek dan ook, dat er een onbekend per3oon uit de schuur sloop, dragende eene zak gevuld met gerst, welke nog niet geheel schoongemaakt was. Terwijl dit door den eigenaar der hofstede waargenomen werd, liep diens neef J. R. cm een geweer en loste een schot op den dief, waaraan deze zich ecliter weinig stoorde. Bij een tweede schot, dat spoedig volgde, liet hij evenwel den zak met graan vallen en nam ijlings de vlucht.. Onmiddellijk werd de zak, waarop, behalve het jaartal, ook te lezen stond: J. de Moor, G. H. Zaamslag," in beslag genomen en in veiligheid gebracht. Intusschen is van alles aangifte gedaan bij de politie, die een streng onderzoek heeft ingesteld, doch tot heden nog geen dader heeft kunnen ontdekken. Uit deze en andere voorbeelden blijkt onder- tusschen dat het er tegenwoordig met de veiligheid in onze gemeente niet al te rooskleurig uitziet. Terwijl we toch deze feiten voor de pers in ge- reedheid brengen, wordt ons tevens van vertrouwbare zijde meegedeeld, dat er dezer dagen ook bij den landbouwer A. Dees, Jacz. graan is gestolen, dat er bij C. Schelfout op het gehucht //de Kwakkel," terwijl diens vrouw alleen tehuis was, een vreem- deling binnenkwam, die onder vreeselijke bedreiging, brood of geld eischte, dat een bewoner van het gehucht //het Veer," van zijn werk naar huis keerende, op den publieken weg, insgelijks onder bedreiging, om geld is gevraagd en dat zeli's een meisje, uit school huiswaarts keerende, haar schort door een vreemd persoon met geweld ontnomen is. Deze gegevens zijn onzes inziens ruimschoots voldoende, om den bewoners en wandelaars onzer gemeente aan te raden, vooral bij avond op zijne hoede te zijn. Zaamslag. Onlangs werd bij den landbouwer C. de Kraker alhier een der paarden, terwijl het zich op den stal bevond, den staart afgesneden en bovendien eene aanmerkelijke hoeveelheid paarden- haar, die in een bakje in de schuur bewaard werd, weggenomeu. Nauwelijks was de politie te dezer plaats met de zaak in kennis gesteld, of zij stelde vinden van de klanken, die vroeger Cecilia's hart hadden getroffen. Het was te vergeefs; Cecilia bleef ongevoelig voor zijn stem. Zij sidderde, toen hij haar zeide: ,/Ik ben Paul!" en een spotlach vol walging zweefde tevens om haar lippen. Paul begon toen te weenen en zijn tranen schenen haar door wroeging opgewekt. Als laatste red- middel zeide hij aan Cecilia veel dingen, die hij alleen kon wetenhij herhaalde haar woorden, die hij haar vroeger zonder getuigen had gezegd en hij herinnerde haar de antwoorden, die zij hem had gegeven. Cecilia stond verbaasd, maar zij kon toch niet gelooven, dat de man, die voor haar stond, haar Paul moest wezen. Er was ook zulk een groot verschil tusschen dat bleek, gerimpeld gelaat, die stamelende stem, dien leeftijd en het trisch bevallig gelaat, de zaehte stem en de jeugd van Paul. Maar het was zouderling, dat hij de geheimen kende van de vertrouwelijke gesprekken in welke zich hun liefde had geopenbaard. Zij dacht, dat hij Pauls boezemvriend was geweest en dat Paul te vertrouwelijk met dezen had omge- gaan. En toen de rechter haar vroeg of zij in dien man nu Paul Hubert herkende, uitte zij een kreet van verontwaardiging, dien Paul als zijn onherroepelijk vonnis opvatte. Vol onderwerping boog hij zijn hoofd. De uitspraak van de gezwo- renen luidde//Schuldig aan moord op den per soon van Paul Hubert Hij werd tot levenslange opsluiting in de ga- leien veroordeeld. EINDE. terstond alle pogingen in het werk, om den dader van dit gruwelstuk op te sporen. Het is haar dan ook mogen gelukken, den schuldige aan het licht te brengen. Zekere W. v. d. V., ongeveer 16 jnar oud en wonende in de onmiddellijke nabijheid van genoemden landbouwer heeft der politie volledig bekend, dat hij op den avond van den 27 November jl. het schandelijke feit heeft bedreven met een sabel van den boer, welke daar steeds in de schuur hing. Het afgesnedene en gestolene haar, te zamen een gewicbt uitmakende van ruirn 6 hectogram, heeft hij door tusschenkomst van F. B., woonachtig op het gehucht //de Steenovens," laten verkoopen aan eenen poelier, geheeten P. de Letters, voor de geringe som van 75 cents. Hij beweert het feit bedreven te hebben, doordien hij gebrek aan gelc had. De politie heeft van een en ander onmiddellijk proces-verhaal opgemaakt. Honteilisse, 18 Januari. In deze gemeente circuleert thans een adres aan Z. M. den Kouing waarbij de pachters van het Kroon-domein aan Z. M. verzoeken, om den termijn van pachtsbetaliug, thans 1 December, voor de helft van den pachtprijs te verlengen tot 1 Mei daaraanvolgende. Het is reeds door al de pachters in het noordelijk deel dezer gemeente, uitgezonderd een paar die evenmin hun eigen belang als dat van een ander schijnen te kunnen of willen begrijpen, geteekend. Wij wenschen voor onze landbouwers op dat verzoek een gunstige beschikking. Hontenisse. Als een bizonderheid kan worden medegedeeld, dat in den loop van dit jaar in deze gemeente drie echtparen hun goudeu jubile zullen vieren nl. 26 April, Pieter Jonckheijm en echt- genoote; 12 Juni, Andries Flips en idem en 2 Augustus, Pieter Anthomj Fruijtier en idemde beide eersten wonende op het dorp Groeuendijk, de laatsten te Kuitaart. Ileng'stdijh. De loop der bevolking over 1885 was als volgt Geboren 8 mann., 11 vrouw., totaal 19. Over- leden 8 mann., 7 vrouw., totaal 15. Levenloos aangegeven 2 mann. In de gemeente vestigden zich 15 mann., 27 vrouw., totaal 42, terwijl zich elders vestigden 22 mann., 37 vrouw., totaal 59. Er werden 6 huwelijken gesloten, 5 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduw- naar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1884 324 348 672 31 1885 317 342 659 alzoo een vermindering van 13 personen. rechtszaken! Arronilissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken H. P., koopman en herhergier te Graauw, is wegens moedwillige mishaudeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, 8 boete of 1 dug celstraf. A. K., landbouwer te Graauw, is wegens hoon veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg heeft bij haar bevelschrift van gisteren naar hare correctioneele terechtzitting verwezen A. A., molenaar te Borssele, thans gedetineerd te Middelburg, en zulks ter zake van zware mishaudeling en verbreking van afsluiting, door hem gepleegd in den avond van 22 Sept. 1885 op de weduwe Roozendaal te Borssele en in hare woning, en hem buiten vervolging gesteld ter zake van bij die gelegenheid gepleegden diefstal, als zijnde uit de instructie daaromtrent geene vol doende bezwaren tegen hem gerezen. Een paar dagen achtereen zijn te Weenen zulke ontzettende massa's sneeuw gevallen, dat de verbinding van Weenen met het overige Oostenrijk verbroken was. Zoo kon de trein naar Miinchen niet vertrekken, omdat een gedeelte van den weg, niet ver van daar, onder mtterhooge sneeuwbergen bedolven lag en eerst met behulp van 500 soldaten, die dag en nacht gewerkt hebben, kon vrij gemaakt worden. Evenzoo was het verkeer tusschen Weenen en Pest gestremd, daar de trein niet ver van Pressburg in de sneeuw is blijven steken en eerst na uren arbeids uitgegraven kon worden. Daar ter stede is met de wegruiming van sneeuw in de eerste wijk, dat wil zeggen de eigeulijke stad, tegen de vergoeding van 11 350,000 per jaar een parti- culiere maatsclmppij belast. Deze heeft sedert een paar dagen 60u0 arbeiders in dienst en 9u0 wagens in gebruik, die de sneeuw in den Donau of in de Wien werpen. Hoewel er krachtig en vlug gewerkt wordt, want er zijn reeds 32,000 karrevrachten met sneeuw verwijderd, zullen wij toch, zoolang er geen dooi in vale, nog niet spoedig van de sneeuw veriest zijn. In de omgeving van Weenen is alles nog met een dikke laag sneeuw bedekt, zoodat het verkeer met de omliggende dorpen nog nagenoeg geheel gestremd is. Voor de behoeftige bevolking dier stad is de sneeuwjacht als een redder in den nood gekomen, want dui- zenden broodelooze armen hebben thans met het opruimen werk gevonden. De Amerikaansche bladen zijn vol van bijzon- derheden over de ouberekeubare schade, die de overvloedige sneeuw veroorzaakte, en de ontelbare ongelukken, die de oorkaau, welke langs de kusten van den Atlantischen Oceaan woedde, ten gevolge had. V reeselijke verhalen van schipbreuken, en gevallen van bevriezing der zcelieden worden meegedeeld. Het aantal der verongelukte schepen blijkt meer dan twee honderd te bedragen. Berichten uit het binnenland meldcn ongewone koude die in de zuidelijke Staten heersehtmeer dan dertig personen werden op verschillende plaatsen bevrozen gevonden; in de Staten Florida, Indiania, Texas, waar de tropische gewasseu bloeien en een om zoo te zeggen altijd durende lente heerseht, be dekt de sneeuw thans den grond en is de oogst totaal verloren. Op de verschillende spoorwegen worden werk- lieden gebruikt, die den weg moeten ontruimen, wanneer de groote sneeuwpluegen zulks niet meer kunnen gedaan krijgen; immddels komen de reizi- gers bijna van koude om. Naar aanleiding van den moord op den prefect van het Eure-departementgepleegd, heriunert Le Figaro, dat eenige dagen geleden de heer Barbier, afgevaardigde van Algiers, die in een wagon in slaap gevallen was, toen hij wakker werd, bespeurde, dat zijn porteieuille gestolen was. De heer Letellier, evenzeer afgevaardigde van Algiers, is mede in een trein aangevallen door een met een degenstok ge- wapeud man, die hem trachtte te doorsteken. Onmiddellijk greep de heer Letellier hem bij de keel en drukte op de alarmbel, maar deze werkte niet, en de trein snelde voort. De afgevaardigde moest zijn aanvaller dan ook tot het naastbijgelegen station vasthouden, waar hij hem aan de politie overleverde. Eindehjk wordt nog gemeld, dat de bekende musicus Raoul Pugno eenigen tijd geleden op den Westerspoorweg door twee kertls aange vallen is, met wie hij, tot er hulp kwam opdagen moest worstelen. Uit vrees voor wraakneming had de heer Pugno ds zaak niet aangegeven. De Parijzenaars zijn onder den indruk eener nieuwe misdaad. Zekere Marie Aguetant, wonende in de Rue Caumartin, waar zij rijkelijk onderhouden werd door een heer, had Donderdag avond in het Eden-theater kennis gemaakt met een deftig ge- kleed persoon, met wien zij zich later naar haar woning heeft begeven. Den volgenden morgen vond men haar vermoord in hare kamer. De keel was haar afgesneden. De persoon, die met haar naar hare woning was gegaan, is verdwenen en heeft eene som van 6000 tr. uit de kamer der vermoorde medegenomen. Eene vrij aanzienlijke waarde aan papierengeld, die in eene kast onder het linnen- goed verborgen was, is teruggevonden. Naar het Dagblad meldt, bestaat bij Z. M. den Koning het plan, een gedeelte van de Scheveningsche boschjes aan te koopen, ten einde aldaar een villa te doen bouwen. Bij het Chr. onderwijs zijn vol- gens het N. v. d. D. thans ook reeds meer dan 100 onderwijzers die geen betrekking kunnen be komen. Aan de concurrente schuldeischers in het faillissement der Zevenbergsche Suikerfabriek zal 66 pet. hunner vorderingen worden uitbetaald. In Gelderland en Overijsel zijn de prijzen der boter thans buitengewoon hoog. Van alle zijden komen dagelijks groote kooporders. Men is thans begonnen de derde klassewaggons van de sneltreinen op de staatsspoorwegeu door middel van stoven te verwarinen. Toen eenige werklui te Dokkum zich Zaterdag bij den burgemeester vervoegden om werk, dat de burgervnder niet zoo dadelijk ver- strekkeu kon, werden de vragers ontevreden en wierpen met sueeuwb.dlen bij voorname ingezetenen de glazeu in. Te Leiden heeft't heel wat moeite gekost, een 20tal der zonder werk rondloopende arbeiders te bewegen, tegen 12 cts. in het uur aan de sneeuwopruiming mede te helpen. Het hotel Gemmi, te Kandersteg, dat bij de meesten die Zwitserland hebben bereisd, bekend is, is met al liet zich daarin bevindende meubilair, door brand veruield. Bij Valdivia (Chili) derailleerde een trein; 30 personen, waaronder 11 officieren, werden gedood. Op het landgoed Fahrenholtz, bij Marlow, in Mecklenburg, zijn bij een brand 77 koeien en 160 schapeu in de vlammen omgekomen. Uit Beekbergen schrijft menHazen en konijnen zijn er in overvloed en wat is gemakkelijker dan deze dieren bij spoorsneeuw te bemachtigen Des morgens reeds trekken de boeren uit, loopen hun velden af en slaan de konijnen, welke nog in een vasten slaap verzonken zijn, met schoppen en stokken dood. Voor de hazen wordt een lokmiddel gebruikt. Zooals men weet, zetten de boeren hun land door middel van een doornen haag of op een andere wijze af, opdat geen knagend gedierte zich van de groenten meester maken kan. Toch ziet men dikwerf, in de onmiddellijke nabijheid der woning, een stukje grond, liefst met boerenkool beplant, aan de roofzucht van hazen en konijnen overgegeven. Dat stukje is het lokmiddel. Des avonds plaatst de boer zich voor een zijner vensters, van waar uit let hem gemakkelijk valt de roovers te bespieden. De hazen komen in grooten getale opzetten, zeker wetende voedsel te vinden, en worden door een moordend vuur ontvangen. Meest elken nacht wordt op bovenstaande wijze een viertal hazen het evenslicht uitgeblazen en de boer loopt slechts een geringe kans om door den /,koddebeier" betrapt te worden. Een minderjarige, die eergistermiddag door de politie naar de ouderlijke woning te Amsterdam zou worden teruggebracht, wist haar geleider te ontloopen en sprong in het water. Hoewel de mann. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2