Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2158. Woensdag 20 Januari 1886. 26e Jaargang. Binnenland. Paul Hubert 5,50 6,00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 7,30 7,48 8,10 8,30 8,40 5,30 5,38 i 5,40 f 5,45 5,50 6,00 i 6,08 6,56 j 8,13 8,25 9,03 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verschljjnt Binsda^- en Vrijdagavoud blj den uitgevce P. JJ. VAN BE S A IN B E te Ter Nenzen. folitielt Overzicht. De betrekking van generaal-resident van Anarn, Tongkin en Cambodja is weder vervuld. Paul Bert beeft de hem aangeboden waardigheid, op een tractement van een tonne gouds, aangenomen. Eene mooie promotie voor een doctorIn het Ministerie van Gambetta had hij de portefeuille van onderwijs en heeft toen veel gedaan in bet belang van de hygiene der schoolgebouwen. Een intiem vriend van Gambetta, heeft hij zicb als anti—clericaal de haat der clericale bladen op den hals gebaald. Ten einde eene nieuwe verkiezing in Yonne te voorkomen, blijft bij zijn mandaat als lid der Kamer bouden, dit kan door hem met eene tijdelijke zending voor zes maanden te belasten. Men verzekert, dat de Minister van Financier! de tanden zal laten zien en vele bezuinigingen aan- brengen. Theoretisch, zeide hij, heeft ieder den mond vol van bezuinigingen, maar in de praktijk stelt ieder mij uitgaven voor. „Ik zal een bronzen borst en een stalen hart meebrengen." Nu, dat 'seen taal een Bismarck waard. Hoe deze alvermogende kaiiselier zich ecbter door zijn brandewijn—zaak zal slaan, dat mag Joost weten. De pers is er vol van in bestrijding van het re- geeringsontwerp en op de meetings is bet aan de orde van den dag. In de troourede heet het wetsontwerp het juiste middel om te voorzien in bet deficit en tevens bevorderlijk voor gezondbeid en zedelijkheid, wat wij niet willen betwisteu, in- dien het ontwerp, eenmaal wet geworden, bet drankmisbruik beteugelt. Als de geestverwauteu van Wmdthorst bun steuu geven in ruil tegen eenige concession op kerkelijk-politiek terrein, gelijk zij gewoou zijn te doen, dan brengt de eer- lijke uiakelaar het ver. Tusschen Koning Malictoa en Duitsche autoriteiten beerscht reeds lang eene slechte verhouding tengevolfe eener bescherming, welke deze zijn mede- dinger Koning Tomasesi, verleeuden. Om hand- having der orde en bescherming van de kolonisten was de gewapende macht aan land gezet. De vlag was eerst neergehaald, nadat Koning Malictoa op de vlucht was gegaan. Voor echter eene annexatie pleats heeft, zal John Bull zich nog wel laten hooren, terwijl het ook Cleveland niet onverschillig is, wie op de eilanden groepen tusschen Azie en Amerika den baas speelt. De eerste heeft op dit moment veel drukte in Achter-Indie noch de Birmanen laten zich zoo maar inpakken, noch de Chineezen de Majesteit van den Zoon des Hemels of den Heer van het Gouden Paleis aauranden. Boveudien zwerven er aan de Noorde- lijke grenzen een soort Zwarte vlaggen, die van roof en brandschaiting leven. Tseng, Tsang en C°. spreken in elk geval ook tnee. Met Italie vereenigd zoeken de Britten nog steeds in Afrika naar de vriendschap van den FEUILLETON. 4) De aanwezigen staarden elkander aan, omdat zij niets van deze woorden begrepen. De rechter haalde zijn schouders op en zei op een erustigen toon: //Beschuldigde, er rusten op u zeer zware vermoedens. Een reiziger, die gisteren avond in dit logement kwam, is verdwenen. Zijn omgewoeld bedzijn uitgerukte haren, die op de lakens gezaaid lagen en bloedvlekken, bewijzen dat er geworsteld is en gemoord. Twee getuigen bezweren, dat zij u bij het aanbreken van den dag de kamer, daar de reiziger heeft geslapen, door het raam zagen verlaten. Men heeft u gevonden, terwijl gij voorwerpen in uw bezit hadtwelke hem toebehoorden. Gij droegt zijn kleederenzijn zakuurwerk, zijn brieventasch. Nu de gerechtigheid zich laat voorlichten door deze bewijzen en door de vermoedens, welke zij wekken, deukt zij, dat gij voor den eersten keer in die kamer binnen gedrongen zijt door het venster, uit hetwelk men u heeft zien klimmen; dat gij den reiziger vermoord hebt en dat gij zijn lijk onder beguustiging van de duisteriiis hebt weggevoerd, terwijls gij tevens hoopte, dat gij door de verdwijning van het lijk ook verdenking van moord zoudt kunnen afwenden. Abyssinier, Koning Johannes. Een gezantschap zou den bruinen Monarch bezoeken, maar Johannes is op die iutimiteit niet gesteld en reist de blanke mannen tegemoet, teneinde hen aan de grens te ontmoeten. Hij wil niet dat buitenlandsche offi- cieren zijn terrein verkennen, en de vent heeft gelijkwant het blijkt vaak, dat die kennismaking met koloniseerende Europeers de bruine en zwarte lui op het gemis hunner vrijheid komt te staan Men verhaalt ook, dat twee Russische hoofdofficieren het binnenland ingegaau zijn om jacht-avonturen ie zoeken. Of de bruine Oom aan den Bovenijl dat gelooft, staat te betwijfelen. Aaugenamer is het te vernemen, hoe de bewoners van het hoogste Alpenland zich beijveren in het bevorderen van hunne industrie. Tunnel graven, wegen maken zonder deficit in de schatkist, dat mag tegenwoordig een groote kunst heeten. En dat zonder De Lesseps, die den 28sten Januari weder naar Panama vertrekt in gezelschap van ufgevaardigden uit Erankrijk, Engeland, Nederland "ii Duitschland, die op kosten der Panaraa-maat- schappij meegaan om te kunnen constateeren, dat er geen twijfel bestaat omtrent de voltooiing van het kauaal door de 27 aannemers, die alien aan bepaalde termijnen van oplevering zijn gebonden. Nu, de Koning van Beieren zou er een puntje aan zuigen. Hem is het bij herhaling gebleken, dat het voorzichtig is eerst de kosten te berekenen voor men een toren bouwt. Een aantal vorderingen van metselaars, timmerlieden en andere leveranciers zijn bij de rechtbank ingekoinen, nadat gebleken is, dat de particuliere kas van den vorst niet toe- reikende is de kostbare werken, door den spilzieken Koning op touw gezet, te voltooien. Particuliere aanvragen om geld bij Parijsche bankiers moeten zonder gevolg zijn gebleven en hoe zou 'tanders tegenover een vorst, die door roekelooze en dwaze geldverspillingen het krediet bij zijn eigen onder- danen heeft verloren. Men zal even goed het geld naar den Bosphorus kunnen brengen, als het toch spoorloos verdwijnen moet. Daar graaft de groote lieer te Stamboel meren en kruitbergen bijeen, bouwt miuiatuur stoombootjes en kostbare bruggen, louter voor eigen pleizier, terwijl de ambtenaren en de soldaten op betaling waehten en de beren om hem heen grommen. Daar kan een deurwaarder niets aan doen Naar men verzekertzou de heer Pompe van Meerdervoort, voornemens zijn wegens zijn veelvuldige bezigheden binnen eenigen tijd zijn ontslag als lid der Tweede Kamer te nemen. Het regeeringsantwoord omtrent het ontwerp tot wijziging van art. 194 der Grondwet, wordt tegen het einde dezer maand verwacht. Dat lijk moet gij naar de Duranie gesleurd hebben. Vervolgens zijt gij teruggekomen om de sporen van uw misdaad te vernietigen en om tevens uw buit te halen. Maar men heeft u verrast, toen gij voor de tweede maal uit het raam klomt. Beschuldigde, beken uw misdaad. Of kunt gij verklaren hoe de reiziger verdwenen is, hoe gij zijn goederen kunt bezitten en waarom gij op een ongepast uur ter sluiks zijn kamer door het raam kondet verlaten?" Paul was door deze woorden als verplet. Na de krisis van den nacht putte dit zonderling tooneel zijn krachten uit en hij werd van raadeloosheid bijna krankzinnig. Hij antwoordde: //Ik kan onmogelijk begrijpen, dat gij in vollen ernst zoudt spreken. In dit geheele geval heerscht een verwarring, die ik niet kan ophelderen. Gij spreekt van een vermoorden reizigervan gestolen goederen en van een venster, daar men uitgeklommen zou zijn. Ik weet waarlijk niet wie die reiziger moet wezen. Maar het venster, daar ik uitgeklommen ben, was het venster van de kamer, daar ik in logeerde en deze kleederen, dit zakuurwerk, deze brieventasch zijn mijn eigendom." j,Uw eigendom? En men heeft gezien dat de reiziger die kleeren droeg; het zegel aan dien horlogeketting draagt en toont zijn naamcijfer alle papieren in deze brieventasch dragen den uaam van Paul Hubert." Welnu, dat moet wel zoo wezen Mijn naamcijfer De Minister van oorlog heeft de aandacht van de militieplichtigen voor de liehting van 1886 gevestigd op het Koninklijk besluit van 14 Decem ber 1883 betreffende de militie-luitenants. Wie voor de opleiding tot militie-luitenant in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan kennis geven voor 1 April a. s. aan het Departement van Oorlog, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats met aauduiding van straat en nummer, van de gemeente waarvoor geloot is, van het lotingsnummer en van de lengte (zonder schoeisel) en onder over- legging c. q. van de door hem bij inrichtingen van onderwijs verworveu getuigschriften, akten of diplomas. Op de werf van den heer Th. Eigee te Haarlem heerscht een buitengewone bedrijvigheid. Daar toch zijn, buiten een baggermolen, bestemd voor de doorgraving van het eiland Cazeau, in de Garonne, en die binnen eenige dageu gereed zal zijn tot vertrek, vele belangrijke werken onder handen. Voor rekening van een Pransche firma te Bordeaux zijn er in aanbouw een stoombagger- molen en een schroefsleepboot voor de werken tot verbetering van de Garonne. De baggermolen zal worden ingericht om onder eigen stoom den over- tocht naar Bordeaux te kunnen doen; de ijzeren romp van het vaartuig is 40 M. lang, 7 M. wijd en 3,30 M. hoi. De sleepboot wordt van staal ver- vaardigd, is 25 M. lang, 5 M. wijd en 2,75 M. hoi. Buitendien werd den heer Eigee de levering opgedragen van twee vaartuigen voor Buenos— Ayres, bestemd voor de havenwerken te Ensenada, aan de Rio de la Plata. Deze vaartuigen zijn geheel gel ;lk aan een, in het vorig jaar geleverd, dat sedert de in dienststelling uitmuntend voldeed. Eindelijk wordt nog aan de werf een schroef sleepboot uitgerust, mede bestemd voor Bordeaux, om daar dieust te doen als sleepboot en wegperser. Het vaartuig heeft een zeer krachtigen perstoestel aan boord, waarmede een massa baggerspecie van 180 kub. meter per uur over 300 meter afstand en 6 meter hoogte weggeperst kan worden. De speciale machine, waarmede deze uitkomst wordt verkregen, is onlangs gebreveteerd en heeft bij uitstek gunstige resultaten opgeleverd, zoodat reeds meer dergelijke toestellen aan buitenlandsche aan nemers zijn geleverd geworden. Den Haag en Assen zijn reeds in den laatsten tijd het tooneel geweest van ontsnappingen uit de gevaugenissenvoor de hoofdstad bleef een derge lijke verrassiug tot nog toe bewaard. Zekere W., de dader van een boterdiefstal, werd Woensdagavond door de recherche van de 5e sectie der politie in de cellulaire gevangeuis op de Wete- ringschans in bewaring gebracht. Hij was daar geen onbekendereeds vroeger had hij er eenigen tijd gesleten. is P. H. en mijn naam Paul HubertOf zou ik Paul Hubert met meer wezen //Gij, Paul Hubert?" riep nu de logementhouder. „Dat is mij toch al te sterkWant ik heb gisteren Paul Hubert zelf in mijn huis ontvangen z/En ik heb hem van Embriu hierheen gereden!" riep Claudius. z/En ik heb zijn persoon en zijn paspoort onderzochtriep de gendarme. z/En ik heb hem ziju avondmaal voorgediend riep Rosina. z/En," voegde de waard er bij, /,er zijn wel honderd personen bier, die Paul Hubert gisteren avoud aan de deur vau mijn herberg zagen staan, zoodat zij u alien kunnen logenstraffen." z/De ougerijmde en wanhopige wijze, waarop gij u wilt verdedigen," ging de rechter deftig voort, //zou, indien er nog bewijzen noodig waren, een bewijs te meer tegen u zijn. Dat men zich in de plaats van zijn slaclitoffer wil stellenis een buitensporigzonderling, ongehoord verdedigings- middel. Indien gij Paul Hubert zijt, indien deze brieventasch u toebehoort, indien deze papieren vau u zijn, dan is deze paspoort zeker ook de uwe." Paul gaf een bevestigend teekeu. Al ziju lede- maten sidderden krampaelitig. De rechter vouwde de paspoort open en zeide, nadat hij hem met een spotlach had doorloopen//Dit papier vernietigt uw verdediging geheel en al. Het signalement dat er op staat heeft geenerlei betrekking op u Thans evenwel haakte hij naar zijne vrijheid en gisterenmorgen, tijdens het schoonmaken van de plaats, werd hem dat verlangen te sterk. Hij klom over den muur, die de plaats van de Weteringschans scheidt en heeft ongemerkt weten te ontkomen. Zijn spoor werd te vergeefs gezocht. Zijn bewaarder is, naar men zegt, geschorst. Uit Amsterdam wordt geschreven In eene circulaire deelen de heeren Ellerman Harms Co. mede, dat zij de uitgave van de Arnst. zullen moeten staken, wanueer er niet f 200,000 nieuw kapitaal komt. Het blad heeft dus, met de f 150,000 van verleden jaar, ge- durende zijn driejarig bestaan nu reeds f 650,000 gekost. Telkens komt duidelijker uit, hoe echt Ne- derlandsch, hoe vaderlandslievend en edel het streven is der burgers sociaal—democraten. Fortuyn, die Domela Nieuwenhuis als aanvoerder der partij ter zijde staat, heeft verklaard: z/Reeds nu wenscht de socialist lie ver onder het regime te staan van Duitschland, dan onder de schandelijke, vuile en ellendige politiek der Nederl. Regeering." We ontleeneu deze woorden aan het verslag, dat het Dagblad voor Nederland van 's mans woorden mocht geven. Eenige der sociaal—democraten riepen uit, dat ze kan Ommeren uit de cellulaire gevangenis te Groningen zouden halen. Wij zijn echter zeer tegen dergelijke brutale middelen van geweld, die willekeurig gepleegd worden, en ontraden den Amsterdamschen demo craten dus met alien aandrang om op deze wijze te gaan toonen dat zij recht hebben. Zouden ze niet liever naar Duitschland de wijk nemen, om daar eens te gaan ondervinden, wijt lieden overkomt, die handelen en spreken als zij? H. De heer F. J. M. Heijlaerts, lid van den gemeenteraad te Breda, heeft naar men meldt verklaard zonder eenige reden eergisteren in den gemeenteraad door den voorzitter op de grofste manier te zijn beleedigd en verdacht gemaakt en zal niet weder in de vergaderzaal verschijnen voor dat die verdacht making zal zijn opgehelderd. Hij heeft zich wijders tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend om de zieuswijze van dezen te vragen over het geval. Uit Hamburg wordt dd. 16 dezer geschreven: 't Waren dagen van angstige spanning die 14 en 15 Januari; menig ijsliefhebber of weerprofeet zag met treurenden blik naar de lucht, waar donker- grauwe wolken weinig goeds voorspelden, en ditmaal althans kwam met wanhopige juistheid de voor- spelling uithet begon te dooien. Een fijne motregen, die later zelfs iu een slagregen ontaarde, Zwarte haren, een vol gezicht en een blozende gelaatskleur bezit gij niet. Zesentwiutig jaar en gij zijt er op zijn minst veertig." Paul stormde bij deze woorden naar den schoorsteenmantel waar een spiegel op stond. Zoodra hij er in gekeken had, uitte hij een smar- telijken kreet en viel op den vloer in bezwijming. Hij was de helft van zijn haren kwijt en de overgeblevene waren grijs; ziju wangen waren hoi en mgezonkenzijn oogen waren dof en lagen diep in bun kassenhij had rimpels op zijn voorhoofd. In een nacht was hij twintig jaar ouder geworden. Hij was nog niet bijgekomen, toen men hem tusschen twee gendannen in het rijtuig van Claudius zette o in dat men hem naar de gevangenis te Aix wilde brengen. In Manosque werd nog lang en druk over dit treurig voorval gepraat en de herberg van den Grooten St. Laurens verloor, helaas haar goeden naam. Zij werd alleen door lieden uit den omtrek bezocht en een bijgeloovige schrik deed de klauten een huis schuwen, dat met rood was gemerkt. De ddigences, de rijtuigen, de reizigers, ruiters en voetgangers, gingen elders bun intrek nemen. De geruineerde kastelein haakte zijn uithingbord af en hij verhuurde zijn huis aan een hoefsmid. De gele gevel en de groene vensterluikcn werden zwart van den rookde boomen voor de deur werden gerooid en de bauken verkocht. In plaats van deze gastyrije sieraden zette men noodstalleu IIRMT (SlO T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1