Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2157. Zaterdag 16 Januari 1886. 26e Jaargang. Binnenland. Paul Hubert ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nedcrland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Grootere letters Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit bind verschljnt DitiMdns- en Vrljda®avond blj den nltttever P. J. A 1% P E b A K i> I. te lie Kenzen. lPolitielt Overzicht Men zegt dat de groote mogendhedennaar aanleiding van den tragen gang der onderhandelingen tussclien de beide oorlogvoerende mogendheden, zoowel te Sofia als te Belgrado den dnngenden raad hebben gegeven om aan beide zijdeu zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de demobilisatie. Ook zou zulk een raadgeymg naar Athene gezonden zijn. Engeland en Italie moeten sterk voor de demobilisatie zijn evenals Irankrijk, omdat al deze mogendheden nog al lets te doen hebben buiten hunue respectieve grenzen. In Birrna gaat het John Bull maar mets te voordeelig. Het gausche land is in opstand. De Birmanen hebben het plundereu van steden en dorpen gestaakt en rooverbenden trekken nu tegen de Engelscheu op, ook de twee pretendenten, die koning Thebau willen opvolgen. In de lheems- stad zelf is men 't ook op verre na met eens over de te volgen gedragslijn met betrekking tot de zoo diep ingr.ipende Iersche kwestie. De doortastende en omvangrijke plannen van Lord Randolph Gur- chill hebben in het Kabinet schipbreuk geleden, waardoor een conflict met de Parnellisten onver- mijdelijk wordt. De eisch, aan Spanje gesteld om op de Carolinen op denzelfden voet als Duitsckland te worden behandeld, is toegestaan, mits de En gelscheu afzien van het oprichten van een kolen- stationmaar pas is de Yaphistone in de doos en heeft Bismarck zijn allerfijnst spel afgespeeld om daarvoor door den Paus met de hoogste orde, de Christus-orde bekroond te worden, of een meuwe historie van denzelfden aard doet zich voor. De Duitschers hebben op de Samoa-eilanden (ten noorden der Vrieudschaps- en Teuga-eilanden ge- legen) troepen aan land gezet en deze bezet. Zij beleedigden den koning en de opperhoofden en haalden de vlag van Samoa naar beneden, waarop de koning is gevlucht, doch de bewoners grepen naar de wapenen en de Duitsche kooplieden zouden vermoord zijn geworden, indien de Engelsche en Amerikaausche consuls niet tusschenbeule waren gekomen, welke laatsten echter protest hebben aan- treteekend tegen de handelingen van Bismarck's landzoekers. Of de Duitsche Premier liier ook weer een decora tie uit Rome aan verdienen kan De gunst te verwerven, al is het langs omwegen, van een zeker deel zijner natie, dat zou den eer- lijken Makelaar bijzonder te pas komen om te reuseeren bij de discussien over het braudewijn- monopolie, dat den politieken toestand in Duitsch- land geheel beheerscht. Komt die brandewijnwet, dan volgen er eene reeks edit Pruisische straf- bepalingen ter voorkoming van ontduiking. Ziehier een paarNiemand mag zonder geleibiljet een flesch met meer dan een liter spiritus vervoeren; in een huis waar spiritualia verkocht worden mogen alle vertrekken, grenzende aan het lokaal waar de verkoop geschiedt, dus ook die door derden bewoond worden, zelfs bij nacht en ontijden door kommiezen worden doorzocht. Aan de Seine zit nu weer een Ministerie van kranige lui en van gemengde politieke beginseleu. Als men nu maar eene meerderheid uit de bonte volksvertegenwoordiging kan vinden, dan is men klaar voor dit pas. Een nieuwe indeeling der departementen van bestuur heeft de koloniale zaken gebracht bij den Miuister van marine. Een afzon- derlijk departement voor kolonien zal niet worden gevormd, maar de lauden, die onder Fransch pro- tectorant staan, zullen door het Ministerie van buiteulandsche zaken worden beheerd. Klaarblijke- lijk wil De Freycinet voor zich zelf de leidiug der zaken behouden in Tongkin, in Anam, in Tunis en op Madagascar. Nu men moet De Freycinet be- wonderen over zijn volharding, menigeen zou het mandaat tot vorming van een Ministerie tieumaal neergelegd hebben. De intransigenten hebben hem al hun haat, hun wrokhun kleingeestigheid doen zien, zoodat hij de menschelijke natuur van haar leelijksten kant heeft kunnen aanschouwen. Een zonnestraaltje door de retell van de Kabinets- luiken is welkom. De inventaris van de te Hue in beslag genomen schatten is thaus opgemaakt. Hij bevat o. a.: 1300 kilo goud, 600 baren zilver, 80 zilveren taels, 35780 piasters, 1200 sopeken van verschillende grootte. Het bedrag, 14 a 15 millioen francs, zal echter niet naar Fraukrijk over- gemaakt worden, maar voor de organisatie van Anam worden besteed. Als de machine nu maar geregeld gaat loopen en zonder horlen en stooten. Het heeft er bij de buurlui wel aan, dat alles glad van stapel zal gaau. Te Carthagena is weer een standje gemaakt door de soldaten, die zich trachtten meester te maken van het kasteel St. Julien. De aanvallers zijn echter teruggeslagen en hebben de vlucht ge nomen op een gereed liggend vaartuig. ,,Leve de repubiiek 1" klonk het over de wateren der Middel- landsche zee. De Minister van binnenlandsche zaken heeft thans inlichtingen aan de Tweede Kamer toege zonden in zake de klachten van ingezetenen tegen den burgemeester van Andel De hootdgrief, dat de burgemeester der gemeente schade zou berokkend hebben door het grasgewas niet te verkoopen, be- toogt de Minister, dat volkomen ongegrond is. De burgemeester heeft daarbij niet in strijd met de wet gehandeld en de schade voor de gemeente is te wijten aan de raadsleden. Het optreden van den Cominissaris des Konings acht de regeering volkomen gerechtvaardigd, waar het Andelsche gemeentebe- stuur zich eenvoudig onthield van medewerking, De regeering beschouwt het als haar plicht, om in een dergelijk geval op te treden voor de handhaving van het gezag en in het belang der gemeente. In navolging van hun Zuid-Bevelandsche vak- geuooten, hebben de Noord-Bevelandsche landbouwers ook besloten tot het oprichten van een suikerbie- tentelers-bond. In een vergadering, daartoe te W is- senkerke gehouden, waarbij afgevaardigden der overige gemeenten op dat eilaud tegen woordig waren, is vastgesteld, dat de prijs voor het zaaien van Duitsch wit zaad minstens f 12,50 de 1000 kilo moet zijn en voor de gewone minstens /ll, dat de betaling bij elke levering moet geschieden en dat er 50 kilo minstens te gelijk moet gewogen worden. Aan boord van het eergistermorgen vau Queensborough te Vlissingen aaugekomen stooin- schip Willem Prius van Oranje heeft zich op de uitreis, Maandagavond 11. de bijzonderheid voorge- daan, dat bij het overslaan eener stortzee een gansche school haringen op dek werd geworpen, waarvan er een vier en twintig tal voor de kluis- gaten liggen bleven en door de bemanning voor goedeu buit verklaard werden. Uit Breda schrijft men d.d. 13 Januari: De smokkelarij van tabak op de Belgische grenzen wordt op groote schaal en met eene buitengewone stoutheid gedreven. De douanen zijn niet in staat of niet talrijk geuoeg om het smokkelen tegen te gaan, daar de smokkelaars gewapend zijn en een buiteugewone sluwheid aan den dag leggen. Wel is waar, schieten de douanen op de paarden, die voor lichte karren gespauuen zijn, doch men heeft ze met een ijzeren dekkleed orahangen, waarop de kogel afschampt. Om de smokkelanj tegen gaan, zou men een geheel leger van douanen langs de grenzen moeten opstellen. Men schrijft uit Nijmegen aan de N. R. Ct. Dezer dagen zijn de autoriteiten van het 5e regiment infanterie aldaar tot de ontdekking ge komen, dat in de magazijnen een groot aantal patroonhulzen, die aldaar bewaard werden om te gelegener tijd te Delft in 's Rijks magazijnen te worden ingeleverd, outbraken. Men spreekt zelfs van 5 h 6000 kilogram. Een soldaat, die juist een partijtje verkocht, werd op de daad betrapt Naar men verneemt, moeten ook onderofficieren aan den verkoop van hulzen, die hadden behooren ingeleverd te worden, schuldig zijn. Er is een streng onderzoek naar deze feiten ingesteld Men meldt, dat het op de Hinder gestrande schip Olivier Madeleine plat op zijde is geslagen. Vele schuitjes wenden pogingen aan om het te naderenenkelen zijn reeds met campeche hout te Hellevoetsluis aangekomen. Ook zijn eenige stuk- ken van het wrak te Ouddorp en Goedereede aan- gespoeld. Men schrijft omtrent den moord te Heenvliet aan de Amsterd. Tusschen Heenvliet en Zwartewaal ligt beneden- dijks eene oude hofslede, toebehoorende aan den heer C. Kwak te Heenvliet. Deze wordt bewoond door den bedrijfboer van den geuoemden heer Kwak, en door een arbeider S. Kwak met diens jonge vrouw en huisgezin. Zaterdagavond verspreidde zich in de buurt het gerueht, dat de vrouw van genoemdeu S. Kwak met afgesneden hals in de schuur gevonden was. De rijksveldwachter vau Nieuwersluis, eene buurt- schap onder Heenvliet behoorende, stelde een onder zoek in en waarschuwde den burgemeester, die terstond de justitie te Rotterdam kennis gaf. Daar geen spoor van een moordenaar te ontdekken was, dacht men eerst nog eenigszins aan zelfmoord ofschoon de verschrikkelijk verminkte toestand van het lijk dit vermoeden eigenlijk geheel buiteu sloot. De justitie kwam Zondagmorgen ten tien uur, deed het lijk schouwen, ondervroeg den bedrijfboer en zijne vrouw, die samen met Kwak de hoeve bewoonde, maar ontving geenerlei licht, en ging dus onverrichter zake terug, behoudens het visum repertum van het lijk, door twee geneeskundigen opgemaakt. Maandagmorgen kwam de justitie terug, en begaf zich eerst naar Brielle, alwaar zij met den kanton- rechter en den cominissaris van rijkspolitie een onderhoud haden vertrok toen opnieuw naar Heenvliet. Daar komende vond zij juist den dader door den burgemeester gearresteerd. Wat was er gebeurd? De dader oudste zoon van den genoemden be drijfboer, Bevaart genaamd, was 's avonds naar een oom geloopeu, die op eenigen afstand in den polder woont. Hij was zeer ontdaan en gaf, als reden daarvoor op, dat buurvrouw met afgesneden hals in de schuur gevonden was. De houding van dien jongen 22 jaar oud kwam dien oom toch zoo verdacht voor, dat hij, hoorende dat de justitie onverrichter zake vertrokken was, zich naar den burgemeester begaf, om hem op dien jongen attent te maken. Niemand had op dezen nog presumptie gehad, omdat, toen de justitie de ouders ondervroeg, deze van het bestaan van den jongen zelfs niets afwist. De burgemeester liet hem terstond halen, en had hem juist tot bekentenis gebracht, toen de justitie aankwam. Het verdere onderzoek heeft toen geleerd, dat deze onverlaat met het voornemen om de vrouw tot ongeoorloofde gemeenschap te bewegen, naar hare woning was gegaan, en voor alle zekerheid het broodmes had medegenomen, vast voornemens om haar, indien zij dit niet wilde toestaan, te vermoorden, daar hij anders de wraak van haar FEUILLETON. 3) Paul dacht glimlachend aan zijn prachtig ver- sierde trouwkamer, waarna hij een brief van Cecilia uit zijn brieventasch haalde. Al een week lang was die brief zijn laatste gedachte geweest vdor hij ter ruste ging. Maar dien avond las hij voor de eerste inaal den brief niet geheel ten einde. Bij de tweede bladzijde werd hij eenigszins duizelig; zijn hoofd werd zwaar en er zweelde een wolk voor zijn oogen, die hem het lezen belette. 1 aul maakte zich echter niet ongerust over die onge- steldheid, omdat hij zoo iets wel meer had gehad. Hij schreef het toe aan de vermoeienissen van de reis en hij meende dat de sl3ap alles wel zou verdrijven. Te midden van den nacht werd hij wakker. Ai- schuwelijke droomen en ijselijke smarten hadden hem gekweld. Zijn hoofd en zijn lichaam gloeiden; al zijn leden deden hem zeer. Hij verliet zijn bed en hij zocht lang op den vloer naar zijn schoenen. "Vervolgens wilde hij weten hoe lang zijn pijnlijke slaap had geduurd. Hij zocht tastende naar den schoorsteen en hij greep zijn repetitiehorloge. Hij drukte op de veer, maar het horloge sloeg niet, omdat hij het opwiudeu had vergeten. 'ioenging hij naar het raam, dat hij openzette. De nacht was duister, sombere, laagzweveude wolken maakten het uitspansel koolzwart. Er scheen geen maan en er waren geen sterren, zoodat het pikduister was. De lucht was zwaar en drukkend, hoewel er nu en dan een met regen bezwangerde luchtstroom merkbaar was. Paul leunde tegen de scherpe kanten van het raara. Weldra gevoelde hij groote zwakte; zijn knieen knikten, zijn ademhaling werd moeilijk en hijgend. Omdat hij liulp wilde roepen ging hij naar den muur, waar hij de schel zocht. Zijn handen gleden langs het behangsel, maar zij raakten de schelkoord niet. Hij wilde scbreeuweu, maar zijn stem weigerdehij wilde zich naar zijn valies slepen, zijn pistolen nemen en schieten om hulp te krijgen, maar hij had er geen kracht voor; hij viel weer achterover op zijn bed. loen scheen het hem alsof de zoldering inviel en zijn borst verplette hij uitte nog een doffen kreet en viel daarna in zwijrn. De dag brak aan toen Paul weer bijkwam. Hij lag met zijn beenen uit het bed en hij had eenige moeite met het opstaan. Ten gevolge van de ijse lijke kwellingen, die hij gedurende den nacht had gevoeld, was hij nog zeer terueergeslagenhij ver keerde in een staat van doffe w ezenloosheid Hij was moede en dof; zijn denkbeelden waren verward. Het was hem alsof er een klok in zijn hoofd luidde en in zijn geest heerschte diepe, onbeschrijtlijke droefenis. Toen hij zich kleeddc, kwam het hem voor dat hij mager was geworden, dat zijn beeuen en zijn armen dunner waren dan gewoonlijk. Hij zocht naar een spiegel, omdat hij er in kijken wilde maar er was er geen. Vervolgens sloeg hij zijn blikken op het bed; hij zag, dat het nat bezweet was, en dat er hier en daar een bloeddruppel op lag. De dofheid, die op zijn verbeelding rustte, liet geen onrust in hem opkomen over die teekens en over de verandering, die hij ondergaan kou hebben. De frissche morgenlucht lokte hem weer naar het venster, dat open was blijven staan. Hetonweder was voorbijgetrokken, het uitspansel was helder en de lucht zuiver. De bladeren sidderden zacht en voor hem strekten zich lacheude, vreedzame velden uit, die met olijfbootnen overdekt waren. In de verte zweefdeu over het landschap morgen nevelen, die met hun grauwen, lichten damp den voet omgaven van de bergeu, welke zich aan den gezichtseinder verhieven. Dat tooneel wekte hem weer op en toen hij het lachende veld zag, kreeg hij lust in een flinke wandeling. Het venster was maar een voet of zes van den grond. Hij klom er in en met een sprong lag hij op handen en voeten in het gras. Gij stond op, en begon te loopen. Dicht bij het huis zag hij Rosina. Hij gaf haar een teeken met zijn hand, maar het meisje seheen te schrikken, want zij liet den tip van haar voorschoot los, die zij juist vol zuring had. Hij beraerkte ook op eenigen afstand een boer, die ook verbaasd scheen Deze maakte ten miusten allerlei gebaren, waarbij hij zeer hard riep, maar Paul lette daar niet op, en liep ijlings verder. Nadat hij een kwartier snel en in het voile honderd had geloopeu, werd hij moede en hij ging uitgeput op het gras liggen aan den oever van de Duranie. Daar bleef hij ongeveer twee uren liggen rusten. Zijn hoed had hij afgezet, terwijl hij aan eenige kruiden rook. De hevige en smartelijke aanval van ongesteldheid, dien hij had ondervonden, kwelde zijn hoofd nog aanhoudend, zoodat het denken hem nog uiterst moeilijk viel. Het kwam hem voor, dat hij sinds den vorigen dag tal van jaren ouder was geworden. En als hij aan Cecilia dacht, dan meende hij dat zij al lang zijn vrouw was en de zoen, dien hij aan Rosina had gegeven, leefde nog maar in zijn herinnering als een dwaasheid, die hij in zijn jeugd had gepleegd. De zon ging nu achter hem op en hij sidderde, toen hij zijn schaduw in het gras zag zweven. Die schaduw had een zonderlinge gedaaute, geheel de zijne niet. Hij bracht de hand aan zijn gelaat, dat hem oud en ontvleescht voorkwam; hij greep naar zijn haren, die hem minder vol toesclienen. Hij zuchtte„0, mijn God, wat zou dat toch wezen?" En hij stond opomdat hij zich in den nabijzijuden waterspiegel eens wilde bekijken. Maar hij was nauwelijks opgestaan of daar werd geroepen Daar is hij Daar is hijEn een groep boereu, die met stokken en geweren gewapend warenstormde op hem los. Paul draaide zich niet eens om. Eenige steenen vielen TER fElZEfSCHE <01 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1