Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2155. AANIiONDIGING. Zaterdag 9 Januari 1886. 26e Jaargang de ligger met de kaart Paul Hubert, Binnenland. 5,50 6,00 6,12 6,84 6,57 7,19 8,30 6,10 7,30 7,48 8,10 12 8,30 0 8,40 :0 8,50 5,30 5,38 5,40 5,45 5,50 6,00 6,08 6,56 8,13 8,25 9,03 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verMchijnt l>iii»d.ia- en Vrijdagavond bij den uilgever P. Jl. VAN DE I A N D E te Ter Nenzen. BTJEGEMEESTER en WETHOUDEES der gemeente SAS VAN GENT, brengen ter kennis van belanghebbenden dat overeenkomstig 1 van art. 16 van het Regle- ment op de wegen en voetpaden in Zeeland, Proviuciaalblad n°. 85 van 1881, gedurende veertien werkdarjen en wel va.n 16 Januari tot en met 1 Februari 1886, dagelijks op de werkuren, anderinaal ten geineentehuize voor leder kosteloos ter inzage ligt in zijn geheel; alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebrackt bij Gedcputeerde Staten, zoo door hen die gerecla- meerd hebben bij den Raad als door die belang hebbenden welke zicb door wijziging, T zij ambts- halve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld achteu. Sas van Gent, den 7 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. STEVENS, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. I*«litieli Overzicht. Uit Athene bericht men „de oorlogstoebereidselen volgen elkander op; de minister van oorlog verzainelt op nieuvv troepen aan de grenzen; de Turksche gezant is overleden men behoeft hem dus niet zijne koffers te laten pakken terwijl men, deftig als een groote mogendheid, door een nota aan den Europeeschen Areopagus hceft laten weten op den meest beslisten toon, dat men het verlies van vele duizanden bewoners van Grieksche na- tionaliteit, als een gevolg van de Bulgaarsch— Eumelische unie, mnar al te zeer gevoelt, waarom men, bij wijze van compensatie herstel der grenslijn eischt, door het Congres te Berlijn vastgesteld, en om de noodige klem bij te zetten en Von Giers en Von Bismarck en al de eerste vioolspelers op bet politiek orkest in een hoek te duwen en van benauwdheid te doen krimpen er aan toevoegtdat de regeering zal voortgaan met de oorlogstoebereidselen, nota bene, zoowel te land als ter zee, om, zoo noodig, de recbten van Griekenland te handliaven. Kijk me dat er eens aan, wat mannentaalZou men niet gelooven aan eene geheimzinnige inacbt, die Koning George aldus doet spreken en handelen? De oude heer in Koppenhage zal hem geeu hulp van aan- belang kunnen verleenen, wel zijn schoonbroeder in St. Petersburg. Hier staat de lezer stil. Goed, we begeven ons op een ander gebied FE^UILLETON. l) De diligence van Gap kwam te Manosque aan. De voerman sprak zijne beide panrden aan met den vloed van krachtige woorden, welke den Zuidelingeu zoo eigen zijn. Het gekl'ip van zijn zweep was een goed accompagnement voor ziju voermamvloeken en de paarden trokken met wanhopige onderdanig- heid. De arrae dierer., die uitgeput van verinoeieuis waren en wel in hun zweet konden baden, lieten hun koppeu hangen; hun magere heupen waren met een laag stof bedekt, op welke de zweep slagen talrijke strepen liadden getrokken. Men zou medelijden met de dieren gekregen hebben, als men ten minste geen voerman was. Deze staakte zijn muziek en zijn aauspraak slechts als hij een zeer groot zilveren horloge raadpleegde, dat in den zak van zijn fluweelen vest als begraven lag en rond zijn hals vastgehouden werd door een inooi gevlocbten ketting van kastanjebruin liaar. Dit teergevoelig en keurig zinnebeeldig aandenken stak zonderling af bij de ruwe vormen en bet lompe uiterlijk van den Provencaal. Mnar vot rraan Claudius Bantoux ging ecbter, zooals hij was met zijn kruilebol, zijn gebmnsd gelaat en zijne grove bolten, door voor een joukman, die onweerstaanbaar was bij de schoone sekse in de herbergen langs den en nemen een kijkje in andere wederwaardigheden. De sociaal-democraten in Saksen hebben een voorstel geda an tot afscbaffing der schoolgelden en de in- voering van eene inkomsten-belasting en in Berlijn is op allerplechtigste wijze de gedeukdag gevierd, waarop Koning Wilhelm I thaus Keizer Wiihelm voor 25 jaren de regeering aanvaardde. ,/Die wacht am Rhein" klouk uit den mond der menigte, de toonen uit de instrumenten weerklonken van het raadhuis, de kanonnen lieten de pleiuen in de nabijheid van de „Siegessaule" dreunen, de vlaggen en wimpels wapperden uit alle huizen, de grijze Vorst sprak met de vertegenwoordigers der vreemde hoven een vriendeiijk woord, kustte zijne trouwe dienaren Von Bismarck en Von Moltke, terwijl's avonds op groote schaal werd geillumineerd. In geheel Europa heeft deze feestviering aanleiding gegeven tot betuigingen van sympathie. Inderdaad, Wilhelm is een eenig man, hij staat hoog boven alle politieke partijen," zegt de Freisinuige Zeitung, „wij moeten ons voortdurend beijveren om aan onzen plicht even getrouw te blijven als de Duitsche Keizer, die in dit opzicht voor al zijne onderdanen een bijna onbereikbaar voorbeeld is." BravoKwam Wilhelm echter om geld vragen, het zou hem niet beter vergaan dan den monarch van Belgie, die de noodige sommen voor de Congo—onderneming niet van de kapitalisteu los krijgt, zoodat hij zich wel tot de Lords over het kanaal zal moeten weuden, die natuurlijk condition zullen maken welke men van kooplui kan verwachten, in dit gevallevering van Engelsch materieel voor spoor- wegen en wat dies meer zij. „Elk vischt op zijn tij," maar in de eerste plaats John Bull. Wat bij de opening van het Parlement te Lo iden te voorschijn zal komen Parnell heeft alle leden zijner partij uitgenoodigl tot het bijwonen eener algemeene vergadering te Dublin, om daarop naar Londen te vertrekken en tegenwoordig te zijn bij de opening van het Parlement. In Spanje scheen het iets beter te zullen gaan. De Koningin regentes heeft ten aanhoore van de vereenigde Cortes den eed op de constitutie afgelcgd en werd op haren tocht overal luide toegejuieht. Koningin Isabella heeft hare verklaring van trouw aan de opvolgster of den opvolger van haren zoon herhaald, terwijl de zoo gevreesde interpellatie van Romero Eobledo en de afgescheiden conservatieven, waardoor oneenigheid tusschen de royalistische par tijen zou ontstaan, werd iugetrokken. Maar na eene rede van Muro, een republikein uit Valladolid, over het verlengen der handelstractaten, antwoordde de oud-minister Silvela, verdedigde de politiek van het conservatief kabinet in de Caroliuen-kwestie en legde uit, hoe dit kabinet alleen zijn ontslag had genumen om eene groepeering van alle schakeeringen der monarchale partij random den troon mogelijk te maken. Ook liet hij zijn mond iets ontglippen weg, waar hij kwam. Zijn galante heldeudaden omvatteden het gelieele land, van Marseille tot Briancon, zoodat slechts de zee en de Alpen den loop konden beperken van de goede fortuintjes van voerman Claudius. Daarom mag men ook gerust- veronderstellen, dat hij van zijn oude knolleu met zulke slaande onbuigzaamheid den draf vor- derde voor niemendal, of voor het genoegen, dat zij er bij zouden neervallen. De liefde telde on- <r twijfeld ook mede bij den ijver van den koetsier. Toen de eerste huizen van het dorp rond een hoek van den weg zichtbaar werden, ontspande zich het gelaat van Claudius, dat door ongeduld verwrongen was geweest. Zijn dikke lippen grijnsden en deden alsof zij een glimlach wilden vormen. Hij floot een vroolijk deuntje en zijn zweep zwaaide een vroolijke fanfare door de lucht. Het span, dat nu den stal begon te ruiken, liep thans zonder uitnoodiging of dwang al veel sneller, tot het van zelf en als door instinct gedreven, hijgend voor de deur van een herberg bleef stilstaau. De waard uit den Grooten Sint Laurens was uit zijn huis getreden, toen hij het rijtuig hoorde rolleu. Zoodra het dioht geuoeg bij was, sloeg hij er zijn blikken in. En toen de dieren, die het trokken, stil- stonden en de voerman van zijn bok sprang, iilde hij naar het portier, dat opengemaakt werd. Hij liet eerst eenige boeren voorbijgaan, die blauwe kielen droegen en hun bagage onder den arm hadden. Deze boeren gingen naar de markt en over Romero en zijne geschillen met Canovas. Dit hoorde de eerste, die zich in de voorzaal bevond en bleek van verontwaardiging binnenstuivende, beloofde hij de interpellatie in de volgende zitting, als wanneer hij de houding van Canovas na den dood des konings sterk afkeurde en eene reorgani- satie der conservatieve partij als noodzakelijk be- toogde. Een gerucht, als zou de Duitsche premier het Spaansche gouvernement hebben laten weten, dat men te Parijs had laten zeggen, dat eene onder- steuning der Carlisten of republikeineu in geld en wnpenen uit Frankrijk in Berlijn niet zou geduld worden, dient nog wel nader bevestigd. Zekere partij in Frankrjk lijdt aan Bismarckophobie en is er tuk op zulke geruchten te verspreiden, ten einde de republiek verdacht te maken van lijdelijke onderwerping aan Duitschland. Vrede en. oorlog, menschenmin en haat, liefde en wrake, zij gaan in dit ondermaansche nog naast elkander. Men schrijft uit Apeldoorn: De j.icht op grof wild in de heerlijkheid „Het Loo" is thans voor goed uitgesteld tot het a. s. najaar. Intusschen is het aantal herten belangrijk vermeerderd, door aanvoer uit het buitenland, w. o. ook vreemde soorten, zoodat kruising van ras verwacht wordt. Naar wij vernemen, zal Z. M. de Koning in het begin van Mei eenige dagen op het Loo ver- toeven en vau daar naar het buitenland vertrekken. Het Hof zal dit jaar als gewooulijk de laatste drie maanden weder op het Loo doorbrengen. Iemand geeft, in de N. Rott. Ct., een wenk, dien wij gaarne ondersteunen. Op grand der over het algemeen geslaagde proefueming met de telegrafische Nieuwjaarskaartjes geeft hij nl. in overweging, ten alien tijde de gelegenheid open te stellen om op die wijze zijn naamkaartje te laten overseinen. Men is dan altijd zeker dat het bewijs van belangstelling op den juisten tijd aankomtde posterij zal er door verlicht en de schatkist er door bevoordeeld wor den, daar dan zeer dikwils 10 cent zal worden besteed voor wat nu slechts 1, 3 of 5 cent aan het Rijk opbrengt. Een honderdtal personen, waarbij vele bekende sociaal-democraten, had zich te Amsterdam voor het Paleis van Justitie verzameld om tegenwoor dig te zijn als Bartholomeus van Ommeren zich te twaalf uur bij den procureur-generaal zou aanmelden, om het tegen hem gewezen vonnis te ondergaan. Van Ommeren kwam zich echter niet op den bepaalden tijd aangeven, waarom maatregelen zijn bleven of logeerden nooit in den Grooten Sint Laurens, die voor hen een te kostbaar huis was. Die boertjes hoorden in den omtrek thuis. Zij groetten den waard hartelijk, waar deze zeker weinig om gaf, omdat hij veel liever buitengewoon beleefd geweest zoude zijn tegenover de onbeschoft- heid van een fliuken reiziger, die hem op een ruwe wijze om een bed en ora een avondmaal zou vragen. De waard sloeg dus geeu zeer best figuur tegenover de passagiers, die uit de diligence kwamen, toen een net jongmau, die er zeer goed uitzag, het laatst uitstapte. Nadat, deze vlug de trede was afgesprongen, hielp hij Claudius een groot valies op den nek, waarna hij neuriend de herberg binneutrad. Een gendarme was te gelijk met den reiziger binneugetreden. De gendarme is een onvermijde- lijke verschijning, die altijd de bekoorlijkheden van het reizen op het schoonste oogenblik komt vernietigen. Hij maakt het landschap rond den weg treurig, hij ontneemt. aan het dorp zijn on- schuld en aan de herberg haar poezie. Met zijn mohteering, die voor schrikaanjaging is bestemd, moet hij ongetwjfeld heilzaam werken op den landlooper of den boef, wiens geweten zwaarder geladen is dan de knapzak, omdat zelfs de braafste en ouschuldigste man een onbest' mde vrees gevoelt als hij een gendarme ziet. Na een dubbelzmuigeu groet naderde de gendarme van Manosque den reiziger, voor welken hij als een vraagteeken bleef genomeu om hem aan te houden, waar hij zich mocht bevinden. De uieuwsgierige menigte bleef intusschen nog geruimen tijd vertoeven, tot zij eindelijk van zelf uiteenging. Een der sociaal-democraten, zekere M., die nog een dag subsidiaire gevangenisstraf had te ondergaan, en in de menigte oproerige gesprekken hield, werd in bewaring genomeu. Geveut werd Recht voor Al'en waarin een schandelijke afscheidsgroet aan b. van Ommeren voorkomt, vol beleedigingen voor de rechtbank. Bij Zr. Ms. besluit van 6 dezer is benoemd tot grifRer bij het knntongerecht te Eindhoven Mr. P. J. van der Feen, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg. Dezer dagen is verschenen het eerste nomrner van den zesden jaargang van het Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Dit nommer wordt gratis toegezonden aan elk die het aanvraagt bij den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. De inhoud van dit nommer is als volgt: Aan de leden der Vereeniging. Homeriana. Hypophospbiten van Churchill. Advertenties in vakbladen. Guyot's dwaze reclame. Een kwakzalver uit Ooststellingwerf Beslissing van den Hoogen Eaad in zake het boertje van Nieuw- Buinen. Id. in zake H. S. te Wageningen. Veroordeelingen door de recbtbanken te Maastricht, te 's Gravenhage en te Rotterdam. Aanhoudiug van II. E. te Zwolle. De kwakzalverij op groote schaal ongestraft. Pastilles Geraudel, het nieuwste product op de kwakzalvermarkt. De haar- middeltjes van Theophille. F. C. Bauer, een uit velen. Een raad voor hen die, van som- nambules heil verwachten. Kwakzalvers-alphabet. Teercapsules van Guyot. Zwitsersche pillen. Uit Vlissingen meldt men aan het N. v. d. D. Sedert de Duitsche sleepboot Assecuradeur op de Schelde gestationeerd is, ziet men verre niet meer zooveel Belgische sleepbooten in de buitenhaven te Vlissingen liggen als vroeger, schoon de scheepvaart niet zoo druk is dat ze de sleepers naar buiten roept. Zoodra de Assecuradeur naar zee stoomt, wordt ze door een 6tal sleepbooten gevolgd, maar geen van haar slaagt er in haar in te halen, daar de krachtigsten der Belgische booten slechts ongeveer 8 mijlen loopen, terwijl de concurrent 11 tot 12 mijlen maakt. Zoolang echter de Assecuradeur nog alleen is (de 2 andere booten, zijn nog niet aangekomen) is de concurrentie zoo sterk niet, alleen hebben de Belgische sleepbooten het nadeel dat zij meer kolen enz. verbruiken, willen zij niet dat hun veel ontgaat. De twee Nederlandsche sleepbooten te Ter Neuzen, welke zeer door de concurrentie der Belgischen te lijden hadden, hebben zich met de Assecuradeur staan, terwijl hij de hand uitstrekte en eenige on- duidelijke, maar toch verstaanbare woorden mom- pelde, omdat zijn tegenwoordigheid alleen reeds een redevoering is, welke door zijn houding wordt geformuleerd. De jongman begon dan ook haastig in zijn zak naar een paspoort te zoeken, die hij den gendarme gaf. Deze las nu de volgende bi- zonderheden: Paul Hubert, landeigenaar, ouierdom zes en twintig jaar. Daar was niets tegen te zeggen. Paul Hubert, grondeigenaar. Dat was heel best mogelijk. Zes en twintig was ook klaarblijkelijk het jareutal van den reiziger. Het sigualement kwam ook tot in de kleinste bizonderheden uit. Gestalteeen meter vijf en zeventig centimeters; haren zwart; voor- hoofd middelmatig; neus gewoon; oogen blauw; mond middelmatig; kin rand; gezicht langwerpig kleur hoogroodbizondere kenteekens geen. Het signalement was buitengewoon gelijkend Er zijn eenvoudige ambtenaarsdie nog beter kunnen portretteeren dan van Dijk of Rubens. De gendarme lichtte zijn hieleu, en ging elders kijken, of er ook een premie te verdienen was. Paul pakte zijn paspoort vveer in, en vroegdaarna aan den kastelein, hoeveel tijd or nog noodig zou wezen voor de toebereiding van het avondmaal. „Een uur. Mijnheer kan in dien tijd onze woonplaats eens goed rond gaan." ,/Is er hier dan iets bizonders te zien z/Neen, op mijn woord niets 1" TER VEIZEVSCHE (01 RAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1