Gemengde berichten. der Sneeker lJsvereeniging gericht, over de wijze waarop dat bestuur wil uitmaken wie in Friesland de hardste rijder is. Hij komt daarin met warmte op tegen het sys- teem om den hardrijder a 11 e e n en op een time keeper te laten rijden, en tracht met aardige voorbeelden, aan eigen ervaring ontleend, aan te toouen, dat de hardrijder, bij concurrentie tegen een mededinger gelijktijdig met hem op de baan, met veel meel ambitie en veel harder rijdt dan alleen op een time—keeper. Daar de brief te uitvoerig is om haar in zijn geheel in onze kolommen op te nemen, verwijzen wij belangstellenden naar de genoeinde nommers van de Leeuwarder Courant of van De Sport. Blijft het echter zoo'n //kwakkel winter" als tot nu toe, dan zal er vreezen wij, bij ons althans, vaii hardrijden wel niet veel komeu. n't Kan ver- keeren" zei echter Breaeroo, en we zeggen het hem, in dat, en ook, met betrekking tot dezen winter, in andere opzichten, van harte na Zooals men weet is door den Minister van Financien de hand gestagen aan de herziening der wet op de persoueele belasting. Naar wij vernemen, wordt dit vrij omvangrijk werk o. a. op de volgende hoofdbeginselen voor- bereid De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij een huurwaarde van f 100, in plaats van de belastbare opbrengst van f 67, thans aangenomen. De deuren en vensters zouden als grondslag van belasting vervallen. Daarentegen zou voor het meubilair een hooger tarief van belasting voor- gesteld worden en zouden de klassen van dienst— en werkboden of paarden, thans onbelastbaar of lager belastbaar in de belasting begrepen worden. Hoofddoel is den druk voor den middelstand zooveel mogelijk te verlichten en meer gelijkmatig te verdeelen. TER NEUZEN, 5 Januari 1886. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December 28 28 33 32 25 50 42 39 36 39 31 22 405 9 m., 8 s., 7 r. ij., 3 k., 1 1. 10 s., 8 r. ij., 5 m., 3 k., 2 1. 13 s., 6 r. ij., 5 k., 4 h., 4 1., 1 P. 14 s., 5 r. ij., 4 k., 4 1., 3 h., 1 w., 1 m. 14 s., 8 r. ij., 2 h., 1 m., 14 s., 12h., 9 r. ij8 m., 4 1., 3 k., 19 s., 13 m., 4 r. ij., 3 h., 3 1. 18 s., 7 m., 5 r. ij., 4 h., 3 k., 2 1. 18 s., 9 r. ij., 3 1., 2 k., 2 h., 2 m. 15 s., 9 r. ij., 6 m., 3 k., 3 h., 3 1. 14 s., 6 r. ij., 5 m., 4 k, 2 1. 13 s., 3 r. ij., 3 k., 3 1. 40798 41303 49665 31027 28807 65634 69079 54481 45974 49439 40408 24945 541560 Uitgevaren zijn: in Januari 21, Februari 29, Maart 28, April 29, Mei 26, Juni 36, Juli 47, Augustus 37, September 27, October 34, No vember 22 en December 19 zeeschepen. De heer L. Kooreman, opzichter 3e klasse van den Kijks waterstaat alhier wordt met 1 April a. s. verplaatst. Tot opzichter 4e klasse, stand- ,/Het is een afschuwelijke avond willen wij daarom om tien dukaten spelen Ik geef krediet, wanneer gij ze soms niet bij u hebt." Ondanks de waarschuwende stem van zijn ge- weten, antwoordde de student„Mij goed. Alles of niets," mompelde hij //Erwine of Het spel werd onder de diepste stilte voortgezet. Plotseling stond de oude op en zette een kistje op tafel, dat geheel met goudstukken was gevuld. ,/Kom grijnsde hij, laten wij hierom spelen; dit is een waardigen inzet voor een Kerstavond. Wanneer gij wint, is alles voor u, anders „lk bezit zooveel niet," steunde de arme student. „Dat is niets. Een menschenleven is lang. Geef mij maar een bewijs dat gij de som later zult teruggeven. Twee regels zijn voldoende." Wolfgang's hand omklemde krampachtig het medaillon. //Alles of niets," mompelde hij weer //Erwine!" en hij zette zijn naam onder het strookje papier, dat de oude voor hem neerlegde. Het spel werd voortgezet, maar de student ver- loor steeds veld. Een nevel verduisterde zijn oogen, de fraai gesneden witte koningin voor hem nam de fijne trekken van Erwine aan maar plotseling strekte de oude zijne magere vingers naar de koningin uit. Erwine was genomen en het spel verloren. Een rauwe kreet ontsnapte zijn borst: HHet is gedaan." z/Onvoorzichtig gespeeld," siste de oude z/de jeugd is vaak onbedachtzaam. Wilt ge zonder koningin doorspelen of geeft ge het spel op ,/Ik was dwaas," steunde Wolfgang, uu.w goud maakte mij dol, ik heb u mija leven verkocht, plaats Ter Neuzen, is benoemd de heer L. J. Blankenbijl, buitengewoou opzichter te Rozenburg. De nieuwjaars—collecte heeft in deze ge- meente dit jaar opgebracht de som van 638,22. Men meldt ons uit Sas van Gent Op nieuwjaarsdag is alhier gevallen zekere A. d. W., met het treurig gevolg dat hij een arm en een been heeft gebroken. Zooals gewoonlijk was misbruik van sterken drank in het spel. Moge het voor anderen een afschrikkend voorbeeld zijn. Zaamslug, 2 Januari. Verleden Dinsdag gaf het Mannenkoor alhier in het logement De Appel, voor zijne coutribueerende leden en hunne genoo- digden een concert, dat in alle opzichten als goed geslaagd kan beschouwd worden. De voorzitter, de heer De Yries, opende op eene gepaste wijze het concert, door in korte woorden te wijzen op het doel, waartoe alien tegenwoordig waren, het publiek daarbij zeer eigenaardig verwij- zende naar het op het programma voorkomende tooneelstukje //Dirk nergens thuis terwijl ZEd. naar aanleiding daarvan den wensch uitsprak, dat alien zich op het concert nu eens recht tehuis mochten gevoelen. Het achttal zangstukken werd op een flinke wijze uitgevoerd terwijl de bijdragen, achtereenvol- geus door de heeren J. Wisse Jacz. en H. A. de Vries van Zoutelande geleverd, op eene boeiende I wijze werden voorgedragen en de aandacht der hoorders zeer gespannen hielden. Vooral de bijdrage z/Twee tegen een," door den heer De Vries in Walcherensch dialect voorgedragen, vond algemeenen bijval en werd luide toegejuicht. Ook het dicht- stukje: //De dood eens spelers," door eene der gasten, na daartoe bekomen verlof voorgedragen, mocht de algemeene goedkeuring wegdragen terwijl het op het programma aangegeven en reeds genoemde tooneelstukje, op eene flinke wijze uitgevoerd, zeer veel bijval verwierf en door een daverend applaus gevolgd werd. Nadat de voorzitter in hartelijke bewoordingen aan alien, die aan dit concert hunne medewerking verleend hebben, zijn innigen dank betuigd had, is, moge gelukken om den schuldige of de schul- digen op te sporen, te meer doordien dergelijke nachtschandalen in den laatsten tijd herhaaldelijk hebben plaats gegrepen. Zaamslag. Gedurende het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren 110 kinderen, nl. 54 mann. en 56 vrouw., van welke laatste er eene nietbehoorde tot de bevolking dezer gemeente; terwijl levenloos werden aangegeven 5 geboorten, waaronder 2 mann. eu 3 vrouw. Oveileden zijn er 57 personen, nl. 28 van het maun, en 29 van het vrouw. geslacht Er werden 27 huwelijken voltrokken. nl. 24 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen we- duwnaar en weduwe. Met der woon hebben zich in deze gemeente gevestigd 81 personen, als 49 mann. en 32 vrouw., terwijl daaruit vertrokken zijn 118 personen, nl. 68 mann en 50 vrouw De gemeente vermeerderde dus met 15 zielen en bestond alzoo op ultimo December jl. uit 2885 zielen, nl. 1455 mann. en 1430 vrouw. personen. Boschkapelle. De loop der bevolking dezer gemeente was in 1885 als volgt Geboren 16 mann., 9 vrouw., samen 25; over- leden 14 mann., 8 vrouwen, samen 22 levenloos aangegeven 1 m. kind. Voltrokken huwelijken 10, als: tusschen jong mans en jongedochters 9, tusschen weduwnaar en jongedochter 1. Gevestigd in de gemeente 31 mann., 25 vrouw., samen 56naar elders vertrokken 35 mann., 31 vrouw., samen 66. De bevolking beliep op den 31 December 1884 627 mann., 645 vrouw., samen 1272, en op 31 December 1885 625 mann., 640 vrouw., samen 1265 zielen. Koewucht. In het afgeloopen jaar was de be volking als volgt: Geboren 46 mann., 27 vrouw., totaal 73; over- leden 17 mann., 16 vrouw., totaal 33; levenloos aangegeven 2 mann., 2 vrouw., totaal 4 Er werden 11 huwelijken gesloten, tusschen werd het, onder begeleiding van de noodige muziek, jongmans en jongedochters 9, weduwnaars en jonge- met een geanimeerd bal besloten. dochters 2. Zaamslag, 2 Januari. Dat de sneeuw in den winter voor de jeugd eene welkome gast is en haar niet zelden veel verinaak verschaft, kan zelfs de oudste mensch, op grand van eigen ervaring, zeer goed begrijpen. Wie toch, die nog iets in het hart gevoelt van den waren geest onzer echte Hollandsche jongens, door Hildebraud in zijn Camera Obscura zoo treffend schoon geteekend, neemt geen deel in de vreugds onzer jongens en meisjes, als zij daar naar hartelust of de gladde ijsbaan op— en neerglijden of met inspanning van alle krachten eenen prach- tigen sneeuwman maken, of al stoeiende en dar- telende elkaar als groete een flinken sneeuwbal toewerpen Dit zijn vermaken, die alleen de winter ons geven kan en elk jaar door jong en oud bij ver- nieuwing met vreugde en belangstelling worden genoten en aanschouwd, vermaken, die ieders goed keuring wegdragen, omdat zij in onschuld worden genoten. Zij vormen dan ook een merkwaard w en gelukkig contrast met die baldadige vermaken, welke ieders afkeuring verdienen, omdat zij uit een boos gemoed voortvloeien en den evenmensch meestal of beleedigen of benadeelen. Vandaar ook dat deze laatste meestal bij nacht genoten worden de ondeugd toch schuwt het licht. De waarheid hiervan is in de afgeloopen week weder duidelijk gebleken in onze gemeente, waar men des nachts bij den predikant met sneeuwballen de glasruiten heeft stuk geworpen. Zulke ruwe vermaken, hoe zoet en genotvol wellicht voor hem die er aan deelneemt, verdienen de afkeuring en verachting van elken weldenkende. Het is dan ook te hopen dat het der politie, in wier handen de zaak gesteld Kit deze gemeente vertrokken 51 mann., 33 vrouw., totaal 84, terwijl zich in de gemeente vestigden 68 mann., 27 vrouw., totaal 95. Bevolking op 31 Dec. 1884 1123 1047 2170 v 31 1885 1169 1052 2221 zoodat de bevolking is vermeerderd met 51 personen. Ossenisse. De loop der bevolking dezer ge meente was over 1885 als volgt: Geboren 12 mann., 17 vrouw., totaal 29over- leden 8 mann., 12 vrouw., totaal 20; levenloos aangegeven 1 kind. In deze gemeente vestigden zich 40 mann., 40 vrouw., totaal 80, terwijl uit deze gemeente ver trokken 59 mann., 44 vrouw., totaal 103. Er werden 11 huwelijken voltrokken, waarvan 9 tusschen jongmans en jongedochters en 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Bevolking op 31 Dec. 1884 448 440 888 31 1885 433 441 874 alzoo eene vermindering van 14 personen. Zuiddorpe. De loop der bevolking over het jaar 1885 was als volgt: Geboren 12 mann., 16 vrouw., totaal 28over- leden 12 mann., 8 vrouw., totaal 20; levenloos aangegeven 3 kinderen. In de gemeente vestigden zich 24 mann., 17 vrouw., totaal 41. Uit de gemeente vertrokken 29 mann., 31 vrouw., totaal 60. Er werden 7 huwelijken voltrokken. Bevolking op 31 Dec. 1884 475 475 950 31 1885 470 469 939 alzoo eene vermindering van 11 personen. maar dit is nog niets. Ik gaf u nog meer dan gij weet, ik verspeelde mijn hart, mijn hoop heb medelijden het is Kerstavond, geef mij het bewijs terug." z/Nooitantwoordde de oude met een grijns z/wat deedt gij hier op Kerstavond Ik heb uw leven gekocht, het is een rnoci kerstgeschenk. Ik heb den tijd en kan wachten. Hier hebt ge een dukaat, omdat gij mij den avond hebt helpen korten." Plotseling viel Wolfgangs oog op een pistool, dat in de openstaande kast lag. Als hij den schurk, die hem bedroog neen dan liever zichzelf en hij greep het wapen en richtte het op zijn voorhoofd. Bliksemsnel greep de oude zijn arm. //Geen gekheid," fluisterde hij, »denkt gij dat ik voor uw moordenaar wil gehouden worden, wanneer men uw lijk bij mij vindt Als gij een eind aan uw leven wilt maken, dat is uwe zaak, maar niet zoo. //Deze zijdeur" en hij trok den student in de gang ,/komt op de gracht uitiets verder is een draaikolk, en dan kraait er geen haan naar, wilt ge z/Ja," barstte Wolfgang los, ,/ik ben een ellen- deling, ik heb alles verspeeld, ja, ja" en hij vloog zijn gastheer na, die de deur onmiddellijk opendeed. Als een droomgezicht lag een gezellige, helder verlichte kamer voor hem. De dennenboom met de nog niet ontstoken lichtjes stond gereed. Aan de tafel zat een jong meisje, dat blijkbaar op iemand wachtte. Toen de deur open ging, keek zij om en vloog bij het gezicht V3n den student uit haar stoel op, waar zij roerloos bleef staan - het was Erwine. z/Erwine" klonk de nu geheel veranderde stem van den ouden heer, die zijn grauwe pruik en valsche knevels aflegde, //het is zoo eenzaam op Kerstavond. Ik breng u daarom een gast, die u zeker welkom zal zijn. Mijn oude oogen zagen zeer goed wat er tusschen u omging. Mijnedochter gaf ik aan een man dien ik niet kende. Hij bleek later een speler te zijn en verwoestte haar leven. Uwe moeder, die hem werkelijk lief had en van verdriet stierf, deed mij op haar sterfbed beloven dat ik u zou beschermen en u voor dergelijk lot behoeden. Ik zag hoe de liefde in uw hart ont- waakte. Uwe keuze viel op een armen student. Ik zocht hem op, om hem te leeren kennen. Het toeval begunstigde mij, maar ik zag spoedig dat zijn armoede hem zelfs niet tot oneerlijkheid kon verleiden. Hij is geen speler, en alleen om uwentwil zette hij zijn leven tegen mijn goud op het spel. Ik wist wat gij hem hadt gezonden en bracht hem in de verzoeking, welke hij roemvol doorstond. Neem hem als kerstgeschenk van mij aan. Steekt nu samen de lichtjes op den kerstboom aan en gij, Wolfgang Wegerdanz vergeef het mij, dat ik u heb bedrogen. Uwe partij stond reeds in den beginne goed, en ten slotte hebt gij ze ook gewonnen." E I N D E. Zuiddorpe. Aan den heer J. Mulders te Raarns- donkveer is het bouwen der B. C. kerk alhier gegund voor f 25,298. Slitis, 2 Januari. De heer J. Quast, predikant te Nijbroek, heeft voor het beroep naar de Her- vormde gemeente alhier bedankt. Borssele, 1 Januari. Onze predikant, de heer J. A. van Tuijnen, maakte aan het einde der godsdieustoefening op oudejaarsavond, aan de ge meente bekend, dat hij een beroeping ontvangen heeft naar Bezooien. Den 20 Mei 1883 trad hij voor het eerst voor de gemeente op, waardoor de vacature eindigde, ontstaan door het vertrek van den heer Cannenburg van Ingen naar Oosterend op Texel. Met de stoomschepen der maatschappij Zeeland zijn in December jl. naar Engeland vervoerd 2293 en van Engeland 2369, te zamen 4662 passagiers. Van 1 Januari af bestaat aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid geen af- zonderlijke afdeeling Telegrafie meer. Zij behoort voortaan onder de afdeeling Posterijen. Onge- veer 5290 nieuwsjaarskaarten werden te Amsterdam telegrafisch verzonden en ontvangen. Aan het hoofdtelegraafkantoor te Rotterdam zijn ontvangen en overgenomen, 5057 nieuwjaarskaarten. Het Amsterdamsche Panopticum werd in 1885 door ongeveer 90,000 personen bezocht. Voor het Nederlandsch Zendelinggenootschap is van den heer S. ontvangen de som van f 6327. Een schilder te Amsterdam gaf valsche muntstukken uit ter waarde van een gulden. Door de politie werd hij op heeterdaad betrapt en in hechtenis ge nomen. Het aantal der in 1885 te New-York aangekomeu landverhuizers bedroeg 280,745 tegen 319,435 in 1884. De stormen van de vorige week deden vijf vaartuigen van de visschersvloot van Gloucester (V. S.) vergaan, waarbij 12 men- schen omkwamen. In de oliefabriek te Mobile, Alabama, had een ketelontploffing plaats, waardoor van de 25 fabrieksarbeiders 7 gedood en 3 ge- kwetst werden. De vorige week mocht het de Groningsche gemeente—politie gelukken de hand te leggen op eene dievenbende, bestaande uit een vijftal jeugdige booswichten van 15 tot 20 jaren, die er hun werk van maakten den ingezetenen looden pijpen etc. te ontrooven. Nadat er aangifte was gedaan van het vermissen van een eind looden pijp, dienende tot afwatering van een perceel, werden drie ver- dachte jongens door een agent aangehouden en in het bezit bevouden van het gestoleue. Bij nader onderzoek bleek, dat nog een tweetal kameraden zich aan een dergelijk feit (de ontvreemding van een looden pomp) hadden schuldig gemaakt en zij mede de bedrijvers waren van de ontvreemding van drie inetalen bellen langs de spoorlijn Gro- ningenDelfzijl. Een groot gedeelte van de pijpen, zoo mede de drie bellen zijn daarop in beslag ge nomen, terwijl proces-verbaal van een en ander werd opgemaakl. Vier der daders, die hunne ge- rechte straf zeker niet zullen ontgaan, waren oude bekenden der justitie. Eene keukenmeid te Brussel had haar meester eenige loten in bewaring gegeven, met verzoek de trekkingen na te gaan. De heer, die genoegen schepte in de spaarzaamheid van zijne dienstbode, deed dit met de grootste zorg. Toen er op een der loten een prijs viel, verzweeg hij het echter, daar het meisje op trouweu stond met een jongmensch, op wiens gedrag nog al iets aan te meraen viel. Op den raad haars meesters knoopte zij andere be- betrekkingen aan, en deelde zij nu eenige dagen geleden haar aanstaand huwelijk met een knap en ijverig werkman mede. Toen kwam de heer met het nieuws voor den dag, dat op een harer loten een prijs van vijftig duizend francs was gevallen! De directeuren der bank van Engeland, te Londen, hebben sedert korten tijd een photograaf aan- gesteld, die tot het personeel der iurichting behoort en in zekere mate aldaar als detectif werkzaam is. Zoodra iemand bankbiljetten, orderbriefjes of derge lijke aan een der beambten, onder den kassier werkzaam, ter wisseling aaubiedt en om deze of gene reden verdacht voorkomt, dan geeft men een wenk aan de photograaf, en terstond wordt met een instantane heel netjes zijn portret genomen. De man in kwestie bespeurt er niets van en de bank is in 't bezit van zijn portret en van ware of valsche aanduidingen, door hem gegeven op de gedane vragen. Op die wijze is men in staat, bij gepleegd bedrog, of iudien de aangeboden papieren van waarde door misdadige handeliugen waren ver- kregen de daders gemakkelijker dan vroeger op het spoor te komen. Buitendien is als regel aange nomen om personen, die groote sommen liehten of wisselen, indien zij bij het personeel der bank niet bekend zijn, gratis te photographeeren. Deze maatregelen heeft de bank genomen zoowel in haar eigen belang als in dat der maatschappij in 't algemeen. Wat voor de ,,Eerste Kamer" in de Vereenigde Staten der Unie al op de huishoudelijke begrooting voorkomt: voor reparatie van een velocipede 17 dollarsvoor toilet-artikelen (op een dag 22 November) 934,53 d.verder posten voor snuif, chinine—pillen, Appolonaris-water, gemberbiercitroe- nen, haarborstels, tandborstels, kammen, zwam, zeep, reuk water enz. Ook in Amerika maar van daar kan men 't verwachten heeft iemand zijn vrouw verkocht. Het is een rijke pachter uit Melrose (Staat New- Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhond. In deze kolom beteelcenen de lettersr. ij. raw ijzer, s. stuk- goederen, k. kolen, m. minerie, h hout, p. pitch, w. wol, 1. ledig. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2